Geen houten huizen Marktberichten Beëdiging van 4 officieren bij de Nationale Reserve Steun Wettig Gezag Burgem. Rijnders van Middelharnis-Sommelsdijk vertrekt naar Nieuwer-Amstel Ongewoon schouwspel te Middelharnis Bevolking toonde grote belangstelling 27e Jaargang Woensdag 11 Mei 1955 No. 2400 GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN, ZEEUWSE EILANDEN By contract speciaal tarief. Bijzondere voorzieningen voor bijzondere noden Afscheid reeds op 12 Mei a.s. GBAANBEUKS Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAA.T 14, WCDDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend DrukkerQ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerBOhynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONTTEMKNTSPRUS1.70 PER KWARTAAL ADYBRTESfmssPBJJS 12 cent per mm. Enkele weken geleden voerden wij een hoofdartikel met -het opschrift „Eea huis van hout?". Bedoeling van dit artikel was om zo maar enigszins mogelijk een kleine bij drage te verlenen om het funeste wo ningtekort te doen verdwijnen. Als niet deskundige plaatsten we een vraagteken In het artikel wezen we op: de vele houten huizen in Amerika, waar zelfs tot 80 procent van de nieuwbouw in hout wordt uitgevoerd. En Amerika is toch iieus niet achterlijk. Verder noemden we de geschenkenr woningen die van hout zgn opgetrok ken. De houtbouw was door het hout- voorlichtingsinstituut naar voren ge bracht. Volgens de mening van dit in stituut zou door het bouwen van 10.000 houten huizen per jaar de woningnood flink gelenigd kunnen worden. Ondei-tussen heeft het ministerie van wederopbouw gesproken en gezegd „geen houten huizen". Daarmede is aan wending van houten huizenbouw van de Den Haag heeft als volgt geoordeeld: ,Het ministerie van wederopbouw zal de bouw van houten woningen, als middel om de woningnood te helpen lenigen niet aanmoedigen. Zowel de raad van bestuur bouwbedrijf als het ministerie van wederopbouw staan afwijzend tegen do suggestie om met houten huizen de woningnood te lenigen. Houten, wonin gen vereisen veel meer onderhoud, hun levensduur is korter en. zij zijn brandge vaarlijker dan stenen of betonnen wo ningen. Bovendien is er in de steden, waar de woningnood het grootst is, geen plaats voor houten huizen. De beschik bare bouwgrond moet daar gebruikt worden voor de bouw van woningen met meer woon.lagen. Het ministerie denkt er dan ook niet over de bouw van hou ten woningen onder de subsidieregeling te brengen." Uit de aard der zaak is daarmede het houten huis van de baan. Voor de steden met hun verdiepingen bouw achten we de zaalc zoals door de minister voorge steld geheel af. Inderdaad komt het ons voor dat er in de steden geen plaats is voor houten huizen. Maar voor het platteland lijkt ons de zaak toch iets anders te liggen. We ge loven dat daar onder bapaalde voor waarden en op bescheiden schaal wel plaats is voor houten huizen. Ondertussen, we zijn geen deskundi gen, we kunnen de zaak niet beoorde len. Wel weten we dat de woningnood schrikbarend groot is. En dat elk middel aangewend moet worden om de woning nood te helpen lenigen, vandaar ons ar tikel „Een huis van hout?" „Eigen haard is goud waard." Beter een half ei dan een lege dop." ,,Bij ge brek aan brood, eet men korstjes van pasteien." Zie, dat zijn van die spreek woorden of gezegden die we allen ken nen en begrijpen. We zouden in onze tijd van woningnood er aan toe willen voe gen: „Beter een houten huis, dan geen huis." Of, zoals de man uit het volk zegt; „Kan ik geen stenen huis krijgen, geef me dan maar een houten woning." Alleszins begrijpelijk. De woningnood wordt wel volksvijand nummer één ge noemd. Ze is oorzaak van onnoembare ellende. Neen, het is niet onze bedoeling de ellende door de woningnood veroor zaakt te beschrijven. Daarvan zouden de doktoren, de sociale en maatschap pelijke werksters een boekje open kun nen doen. Hoe menige tragedie in de rechtszaal vindt zijn oorzaak in de wo ningnood. En die nood duurt al zo lang. En telkens weer wordt van jaar tot jaar de oplossing in de toekomst met een jaar verschoven. Een periode wordt ge noemd van tien jaar in de toekomst dat nodig zal zijn om de woningnood op te lossen. Dat wordt dan een tijdruimte van twintig jaar. De Regering beheerst met haar subsidiestelsel de situatie. Geen subsidie betekent geen woningbouw. Stemmen zijn opgegaan voor het bou wen van houten woningen. De Regering heeft die mogelijkheid afgev/ezen. Hou ten huizen zijn niet zo duurzaam. Ze vereisen meer onderhoud. Ze leveren meer brandgevaar op. Inderdaad die verschillen zijn aanwezig. Maar dat be hoeft toch geen oorzaak te zijn om de bouw van houten huizen af te wijzen. Heeft ons land niet tal van houten wo ningen? Gaat dan maar eens kijken in de Zaanstreek. Daar staan ze bij hon derden. En houten scholen, en houten geschenkwoningen? De bezitter er van IS maar wat gelukkig. Minder duur zaam, meer onderhoud, maar dat is voor rekening en verantwoording van de bouwer. De woningnood is acuut. Alle n]iddelen, ook de bouw van houten wo ningen, dienen aangegrepen te worden om de woningnood te lenigen. We vin den de besUssing van het departement ^■an Volkshuisvesting en Wederopbouw em de bouw van houten woningen niet w subsidieren niet gelukkig. Oplossing over tien jaar met een stenen huis. Daar mee zijn we nu niet geholpen. Velen zou- oen nu met een houten huis geholpen ijü. Byzondere noden eisen bijzondere voorzieningen. Knaapje bij ontploffing gedood ^ti «en ontploffing van afvalstoffen an de vuurwerkfabriek Pyro te Klazi- aaveen is het 9-jarige jongetje A. «11 Westerveen gedood. M. Vrijdag 6 Mei is bij Kon. Besluit de burgemeester van Middelharnis en Som- melsdijk de heer D. Rijnders, benoemd tot burgemeester van Nieuwer-Amstel. Deze gemeente is gelegen onder de rook van Amsterdam en telt ruim 28.000 zielen. Het is een groeiend» forensenplaats, 1 Jan. 1954 telde de gemeente 26600, op 1' April j.l. 28.300 zielen. Er wordt veel bouwvolume verleend voor K.L.M.-mensen, employe's van de Fokker-fabrieken en voor forensen uit Am sterdam die Nieuwer-Amstel als woongemeente kiezen. Nieuwer-Amstel is een prachtig villa dorp (tuinarohitect is dhr. Broersen, die Walcheren beplant te) met gesloten bebouwing. De gemeenteraad bestaat uit 19 raadsleden, w.o. 3 wethouders ieder met eigen portefeuille (6 R.K., A.R. en C.H. samen 5, 3 V.V.D en 5 P.v.d.A.) Dertig procent van de bevolking is katholiek, het overgrote deel vrijzinnig. Burgemeester Rijnders is gebo ren op 8 Maart 1909 te Harder wijk. Zijn vader was de bekende Zendingsdirector te Oegstgeest, thans emeritus te Hilversum. De be noeming tot bur gemeester van Nieuwer-Amstel viel juist samen met het jubileum van zijn vader, de heer P. C. Rijn~ ders, die Zaterdag 50 jaar predikant was en tegelijk het 50-jarig hu welijk van zijn ouders. Burgemeester Rijnders ontving zijn opleiding in de gemeente-ad ministratie te Bleiswijk, later te Hillegersberg, waar hij alle af delingen van de gemeente-admini stratie behaalde. In Maart 1940 werd hij benoemd tot burgemeester van Oude Tonge en in die tijd huw de hij de dochter van burgemeester Van Kempen van Hillegersberg. De ambtsperiode te Oude Tonge was maar van korte duur; de jonge burgemeester werd uit het ambt gezet door Seijss Inuart, maar la ter werd hij benoemd tot burgemeester van Woubrugge waar hij tot Februari 1946 gebleven is. Medio Februari 1946 werd hij benoemd tot burgervader van Middelharnis en Sommelsdijk. Burgemeester Rijnders is de Chr. Hist, beginselen toegedaan. Hfl en zijn vrouw verheugen zich in het gelukkig bezit van drie kinderen, Roosje, Jesje en Bernard Jaques. De ajnbtsperiode van burgemeester Rijnders in beide gemeente Middelhar- nis-Sommelsdijk kenmerkte zich door een periode van grote bedrijvigheid en intens gemeentelijk besturen, vooral met de na-oorlogse opbouw. De watersnood ramp van 1 Febr. 1953 stelde hem voor nieuwe en nog grotere problemen. In de 9 jaar is onder leiding van bur gemeester Rijnders in beide gemeenten veel tot stand gekomen. Straten en plei nen liggen er riant bij, de nieuwe plan nen voor de rondweg zullen door zijn opvolger moeten afgewerkt. Een groot aantal woningen zijn onder zijn bestuur bijgebouwd getuige het Prinsenkwartier te Middelharnis en het uitbreidingsplan te Sommelsdijk. Tientallen woningen zijn thans nog in aanbouw. Met succes heeft hij geijverd voor het verkrijgen van extra contingenten bouwvolume, sa nering en opruiming krotwoningen. Zijn streven was steeds de centrum-gem'een- ■ten van Goeree-lOverflakkee op hoog peil te brengen. Voor een vaste oeververbinding aan het eiland heeft hij zich als voorzitter van de Flakkeese gemeenschap ten vol le ingezet. Rekening houdend met de totstandkoming daarvan is een nieuw havenplan Middelharnis-Sommelsdijk ontworpen, dat op nadere uitvoering wacht. Vele andere eiland-belangen hadden zijn aandacht zoals jeugdwerk, werklo zenzorg, landschapsverbetering niet te vergeten beplanting vreemdelingen verkeer enz. Het verenigingsleven werd door hem, zowel te Middelharnis als Sommelsdijk gestimuleerd. Aan het Maatschappelijk Werk waarvan de centra het door Australië geschonken „iDiekhuus" is heeft burgemeester Rijnders zijn hart verpand. Bij bijzondere gebeurtenissen is hij ge bleken een uitnemend organisator te zijn wat bijv. uitkwam bij het bezoek aan ons eiland van Prinses Regentes (nu Ko ningin) Juliana en Prins Bernhard in 1947 en ook tijdens de ramp. Onze ge meentenaren kennen hem als een hard werker met een groot doorzettingsver mogen. Mevr. Rijnders maakt zich sinds haar jeugd zeer verdienstelijk voor o.a. het Roode Kruis, waarvoor zij zich te Mid delharnis en Sommelsdijk ook beijverde alsmede voor vele andere liefdadige en het maatschappelijk leven dienende doel einden. Het afscheid van burgemeester van de beide gemeenteraden is bepaald op Donderdag 12 Mei en dezelfde avond van de verschillende organen waarin hij zitting had. Te Sommelsdijk zal de raad a.s. Vrijdag afscheid van hem nemen: Vele functies Behalve burgemeester van Middel harnis en Sommelsdijk is de heer Rijn ders voorzitter van de kring van bur gemeesters van GoereeOverflakkee, voorzitter van de stichting Drinkwater leiding Goeree^Overflakkee, voorzitter van de vereniging voor Technisch Onder wijs op het eiland, voorzitter Stichting Maatschappelijk Werk Middelharnis SommelsdijkNieuwe Tonge voorzitter Schoolartsendienst van het eiland, pre sident-commissaris van de N.V. Brug- verbinding Goeree.Hoeksche Waard, voorzitter van de regionale Stichting Flakkeese Gemeenschap die 13 gemeen ten, 40 polders en 28 andere organen omvat; voorzitter van de interlocale vleeskeuring, vice-voorzitter van de Gascentrale Flakkee en van de Zuid- Hollandse Provinciale Brandweerbond te 's-Gravenhage. Voorts bekleedt burgemeester Rijn ders de functie van plaatsvervangend kantonrechter te Sommelsdijk, is hij be stuurslid en mede-oprichter van de Prov Vereniging voor Vreemdehngenverkeer te 's-Gravenhage en daarin vertegen woordiger der Zuid-Hollandse gemeen ten, bestuurslid van het Borgstellings fonds van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, secretaris VEin de Stichting Tuberova (bevolkingson derzoek tuberculose) te Schiedam, lid van de Provinciale Brugcommissie te 's Gravenhage, lid werkcommissie Ned. Herv. Zenuwinrichtingen te Leidschen- dam, lid van de Plancommissie Goeree- Overflakkee, lid van de Commissie Oud inzake waterstaatswetgeving, uitgaande van de Ver. van Nederl. Gemeenten, lid staatscommissie territoriale decentrali satie te 's-Gravenhage, commissielid van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten ingestelde onderzoekcommissie inza ke watersnoodregelingen en wijziging van de provinciale wet, hoofdingeland van het waterschap De Dijkring Flak kee, oudbestuurslid en mede-oprichter van de Herv. Stichting voor gezinszorg en gezinsverzorging in Zuid-Holland te Rotterdam, oudbestuurslid en mede-op richter vani de centrale voor werklozen zorg te 's-Gravenhage, oud-voorzitter en oprichter van de Stichting Hervorm de Emigratiecommissie te 's-Gravenha ge en medeoprichter van de Algemene Emigratiecentrale, oud-lid van de Raad voor de Emigratie te 's-Gravenhage, lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar Ondei-wijs op Goeree en 'Overflakkee en bestuurslid van de Ne derlandse Contactcommissie voor ge- zinsbelangen. Vorig jaar werd burgemeester Rijn ders door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. De benoeming te Nieuwer-Amstel gaat reeds in per 16 Mei a.s. VEEMARKT RIOTTERDAM, 9 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 1575 dieren, w.o. 1040 vette koeien en 535 varkens. Prijzen per kg. vette koeien 2.80^2.98, 2.60^2.78, 2.20—2.50; varkens lev, gew. 1.72, 1.70, 1.66. Aanvoer vette koeien korter, de han del vlot en hoger in prijs, prima's tot 2.Aanvoer varkens minder met wil lige handel en ruim prijshoudenid; pri ma exemplaren gingen nog boven note ring. AARDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 9 Mei. Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 613, bintjes 6.757.50, alpha's 5 5.50, Bevelanders 8.11, furore 8.25—10.—, Meerlanders 7.25—S.—, IJsselster 6.6.25. Zandaardappelen veldgewas 4.55. Voeraardappelen 2.prijzen bere kend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. .Op 28 October 1954 redde de 9-jarige Bas van Schouwen in zijn dorp Nieuwe Tonge het 3-jarig meisje Ria Kievit dat in een diepe kreek was gevallen en op het punt was om te verdrinken. Moedig sprong Bas het water in en haalde de kleine drenkelinge op de kant. Wegens deze dappere daad reikte burgemeester Chr van Hofwegen hem op de dag vari de herdenking van de bevrijding na mens het Carnegie Heldenfonds te 's- Gravenhage een prachtig armbandhor. loge met inscriptie uit. Dit geschiedde in Ons Dorpshuis en in aanwezigheid van bijna de gehele jeugd van Nieuwe Tonge en van vele ouders. Bas van Schouwen gaf al eerder blijk van niet voor een klein geruchtje vervaard te zijn; hij was de eerste jeugdige persoon, die na de grote ramp van Februari 1953 en na de daarop volgende evacuatie in zijn geboortedorp terugkeerde, nog wel zonder vergunning van de burgemees ter en bij de uitreiking van het horloge dacht hij, dat de burgemeester hem over die stoute daad nog eens wilde onder, houden! Zodat het een dubbele verras, sing voor hem werd! De plechtigheid in Ons Dorpshuis vond plaats tegelijk met de uitreiking van verkeersdiploma's aan een groot aantal jongens en meisjes uit Nieuwe Tonge, ook door de burgemeester, die daarbij de verwachting uitsprak dat zijn gemeente nu vele excellente weggebrui kers rijker is geworden. ROTTERDAM, 9 Mei Binnenland se granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe; rode op vochtconditie tot 28.25. Voedergranen: zomergerst, goad prijs- houdend, naar kwaliteit en vochtgehal te 26.27.50, geschoonde gedroogde daarboven: haver vast, naar kleur en vochtgehalte 26.25—29.25, extra blank daarboven: rogge doorsneekwaliteit 21.-21.75, bakkwaliteit 23.50. Zaterdagmiddag beleefde Middelharnis het ongewone schouwspel van een gro te troepenparade. Op het niime dorpscentrum van het Zandpad, dat zich bij zonder leent voor spectaculaire gebeurtenissen vond de plechtige beëdiging plaats van vier officieren van de Nationale Reserve, voorafgegaan door een in spectie door hoge officieren van genoemd instituut en gevolgd door een défilé met parade. Enige honderden manschappen van de Nationale Reserve waren hiervoor vanaf de vaste wal het Haringvliet komen oversteken, tegelijk met de drumband van de N.S. te 's-Gravenhage. Ook de groep van Flakkee was ver tegenwoordigd. Tal van autoriteiten uit de kring van N.R. en S.W.G., alsmede van de Flakkeese gemeenten woonden de plechtigheid bij, terwijl deze voor ons eiland zeldzame gebeurtenis uiteraard enorme belangstelling trok van de zijde der bevolking, die op Zaterdagmiddagen toch altijd al druk vertegenwoordigd is op de „boulevard van Flakkee", zoals het Zandpad wel genoemd wordt. De officieren, die de eed van trouw aan Koningin en Vaderland aflegden waren de luitenants' P. M. van Est uit Rotter dam, H. Oosterhuis uit Vlaardingen, J. van der Steen uit Schiedam ep C. Sieling uit Melissant. De eedsaflegging ge schiedde ten overstaan van de commandant van het district Rotter- darq der Nationale Re serve, de majoor Jan sen Maneschijn. Parade- commandant was Kapi tein Schallig uit Rotter dam, terwijl mede aan wezig was de inspecteur der Nationale Reserve kolonel Blonte. Mentor der beëedigde officieren was Ie luitenant P. Zoon uit Rotterdam, voor heen commandant der res. troepen op Flakkee Het Kon. Besluit van de benoeming tot offi cier en het formulier van de eed werden voorgelezen, eveneens ten overstaan van de troep door Ie lui tenant Zoimeville uit Rotterdam. Tijdens de eedsaflegging blies een trompet de protocollaire muziek. Voorafgegaan door de band, die ge leid werd door een martiale tambour- maitre, kwamen de troepen naar de plaats van de eedsaflegging gemar cheerd. Alle wegen in de omgeving wa ren er voor afgezet en het gehele ge beuren vormde een schitterend schouw spel. Onder intense aandacht sloegen autoriteiten en publiek een en ander ga de. Bij de autoriteiten waren het bestuur van de Prov. Commissie en de Geweste lijke Commissie van Zuid-Holland-West, burgemeesters bestuursleden van de Peulvruchten kalm, groene erwten tot 57.50, schokkers tot 87.50, blanke bruine bonen tot 50. Flakkeese Commissie Steun Wettig Ge zag o.a. de heren van Nieuwenhuijzen, Wamaer en Sieling, voorzitter en leden van de plaatselijke commissies S.W.G. uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Melissant, de groepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnis, Adjudant de Heer en het Kringhoofd B.B. op Flak kee. Familieleden van de beëedigde of ficieren waren eveneens getuige van de ze bijzondere gebeurtenis. Toespraak Nadat de officieren trouw hadden ge zworen aan de Koningin, gehoorzaam heid aan de wetten des lands en onder werping aan de krijgstucht werden zij en de troep toegesproken door majoor Jansen Maneschijn, die de nieuwe luite nants geluk wenste en die voorts wees op de verplichtingen van allen jegens Vorstin en Vaderland, terwijl hij de manschappen onder het oog bracht, dat deze vier officeren uit hun eigen mid den uit de vrijwiUigers zijn voortgeko men. De majoor wees er op dat de afge legde eed inhield een volkomen wegcij feren van zichzelf een dienen van het volk, dienen van de Koningin, dienen van de belangen van hen, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd. Gij krijgt on der uw bevel vrijwilligers, die zich in zetten voor Volk en Vorstenhuis. Ge zult ze moeten aanvoeren en opleiden voor hun zware taak. Naar de mens ge sproken ligt hun leven in uw hand, wat een onnoemelijk grote verantwoording meebrengt. Ge zult ook moeten meewer ken aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk. Dit alles zal alleen kunnen met Gods steun en kracht, die spr. hen van harte toewenste om een heiUge plicht te vol voeren, wanneer het van hen gevraagd wordt. Zich wendend tot de troep zei spr.: „Vrijwilligers, U hebt thans officieren uit eigen gelederen. Ook gij hebt de be lofte afgelegd van volkomen trouw en gehoorzaamheid, die ten allen tijde dient te worden nagekomen. i Maxs Na een mars door Middelharnis en Sommelsdijk defileerden officieren, drumband en troepen voor hoofdofficier Jansen Maneschijn en de burgerlijke autoriteiten voor het raadhuis van Mid delharnis waarna het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door de wethouders Van Eek en De Jong, de genqdigden in de raadzaal ontving. De vrijwilligers werden in Hotel Meijer op verversingen onthaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1