OUDE GEN EVER Collecten afschafFen en de Overheid er voor spannen Lederen kleding Buitenland Honden mogen in Ooitgensplaat blijven loslopen Nieuwe Tonge heeft een Hertenkamp 27e Jaargang Zaterdag 7 Mei 1955 No. 2399 CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE OBONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ongeëvenaarde keus HET MOTORPALEIS MEDITATIE Een onvergetelijke dag Waterlekkage uit hoofdhuis liet men 3 weken lopen! ^,;i^^ f' EXTRA ZACHT EN BELEGEN De herten trekken veel belangstelling GOEDBREEDE Raadslid D. van Gelder plotseling overleden GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telet. K 1870 - 2017 VerscbQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdas ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTE^NTIEPRIJS 12 cent per mm. BJ) contract speciaal tarief. De Schiedamse Afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft zich dezer dagen bezig gehouden met het vraagstuli der collecten. Re sultaat van de besprekingen was dat een voorstel werd aangenomen aan het hoofdbestuur voor te stellen stappen te ondernemen om althans de collectes voor verenigingen werkzaam op het ge bied der volksgezondheid af te doen schaffen. Volgens de mening van de Schiedamse afdeling van huisvrouwen ligt hier uitsluitend een taak voor de Overheid. Volgens de Schiedamse huisvrouwen is er sprake van een zekere collecte moeheid. Dat is niet alleen het geval in Schiedam, maar dat verschijnsel doet zich overal in het land voor. De collecten zijn vaak een schrik voor de huisvrouwen. Niet zozeer de straatcollecte als wel de huis- aan huiscoUecten. Op vaak onmogelijke en ten opzichte van het huishoudbudget lastige tijden komen de collectanten binnen en bieden hun lijsten aan., Op gevaar af dat het evenwicht in het huishoudbudget verbroken wordt de lijst getekend en het geld aan de collectan ten ter hand gesteld. De Schiedamse huisvrouwen zijn van mening dat er van oververzadiging gesproken moet wor den ten opzichte van loterijen, met een goed doel, allerlei collecten waar men niet voor weigeren kan en allerlei wed strijden waarvoor een bijdrage wordt gevraagd. Men is er wel van overtuigd, dat de verenigingen het geld dringend nodig hebben. Dat ze er onmog-elijk bui ten kunnen. Dat de besturen zich grote inspanning getroosten om hun doel te bereiken. Dat ze vaak vindingrijk zijn om het weer eens op een andere manier te proberen maar het eind van dat al les is maar dat er telkens en telkens weer een beroep op de beurs van de huisvrouwen wordt gedaan. Daarom zijn de Schiedamse vrouwen van mening dat er verandering, verlichting van de col lecten moet komen. Als middel daartoe zien ze het af schaffen van die collecten van de ver enigingen die zich op het gebied van de volksgezondheid bewegen. Dat zou al een grote verlichting met zich brengen. De Kruisverenigingen, de sanatoria en zoveel andere meer. Ons land is een land waar de liefda digheid bloeit. Er zijn weinig landen waar het col lecteren zo tot een volksgewoonte is ge worden om verschillende noden te le nigen. Het is inderdaad wel zo, dat er van een teveel aan collecten gesproken lean worden. Dat er collectemoeheid is. Maar of het daarom aanbeveling ver dient om de Overheid deze taak over te doen nemen betwijfelen we toch. Er wordt wel bepleit een gans ande re subsidiepolitiek te gaan voeren. Door het Rijk, door de Provincie en door de Gemeenten. Zeker is dat de Gemeenten niet zo veel armslag hebben om door subsidie de noden op het gebied van de volksge zondheid geheel voor haar rekening te nemen. Indien dat ook door gevoerd kon worden, dan geloven we ook, dat er een zekere verkiUing zal optreden. Als er niet meer geofferd wordt voor eei^i zaak, doordat de Overheid het binnen haar sfeer heeft getrokken dan ziet men wel vaak gebeuren, dat de liefde verkoudt. Zo is het geweest met het Christelijk Onderwijs en het staat te vrezen, dat het met verschillende instellingen, zoals sanatoria ook zo al gaan indien er niet voor geofferd moet worden. Neen een geheel overdoen aan de Overheid, ook van die verenigingen die voor de volksgezondheid werken achten We niet wenselijk. Het zou teveel een steunen zyn op de Overheid. Offervaardigheid en barmhartigheid zouden teveel verschrompelen. Het zal niet gemakkelijk zijn hier een juiste op lossing te vinden. Toegegeven moet worden, dat het col lecteren vaak te grote afmetingen aan neemt maar anderzijds is een ver schrompeling van de offervaardigheid en de barmhartigheid een aantasting yan grote waarden in ons volksleven. We geloven niet dat het afschsuffen van de collecten het juiste middel is al ge ven we geredelijk toe, dat het aantal collecten veel te groot wordt. in voUedig gegarandeerde Lederen vesten 59. Lederen jekkers 99. Lederen sportcolberts 89. Lederen jassen 139. Lederen damesmantels 158.75 Verder aUes voor de motor en zijn berijder in ruime keuze voor handen. SXATENWEG 184 TEL. 82950 (van. pand Esders) BOTTEEDAM BUJDOKP .„En bleven die dag bij Hem"... (Joh. 1 4.0m.) Johannes de Doper, de trouwe boet gezant, had de wet in al haar gestreng heid gepredikt, het oordeel onbewimpeld aa,ngezegd. En toen eindelijk het ogen blik aanbrak, waarop de zo lang ver wachte Zone Gods zich vertoonde in Beth-abara, wandelende aan de oever van de Jordaan, klonk het woord van de Doper: „Zie, het. Lam Gods!" Dat woord viel in het hart van Johan nes en Andreas, gelijk het goeds zaad in wel toebereide aarde. „En die twee discipelen hoorden hem dat spreken, en zij volgden Jezus." Daar gaan ze naar Jezus heen! Door schuldbesef getroffen en versla gen! Hongerend naar Zijn gerechtigheid! Daar gaan die twee discipelen achter Jezus aan! Schuchter zijn ze Jezus op een af stand gevolgd, want ze hebben geen vrijmoedigheid zich dicht bij Hem te voegen en Hem aan te spreken. O, ze hebben iets van hun zondaarsonwaar- digheid en ook van Jezus' geheirainis- voUe Goddelyke hoogheid verstaan. Dat doet hen eerst Jezus nog van verre vol gen. Zie hier een liefelijke trek van alle waarlijk heilbegerigen, die bij aanvang zichzelf leerden kennen en Jezus als hun Zaligmaker leerden nodig krijgen. O, dan is daar een torandende begeerte naar Christus, maar ja, zou Hij Zich kunnen ontfermen? Ziende op zichzelf gevoelen zij de grote afstand die er ligt tussen hen, schuldigen en onreinen, en Hem, de Zondeloze en Reine! O, daar zou voor hen geen groter wonder van genade zijn dan het ondoorgrondelijk, onbegrijpelijk: ik by TJ, o Heere! Dat deed ook eenimaal een Asaf in aanbid ding nederzinken. Maar weet, eeuwige liefde zocht wat zij bemint en rust niet, aleer zij het ge vonden heeft. Antwoordt de grote Ont- fermer niet „eer zij roepen?" Welnu, Hij die altijd weet de hunke ring van Hem zoekende zielen, heeft ook voor deze twee Zijn woord gereed: „Komt!" En deze twee vrienden, Johannes en Andreas, zijn gekomen en die dag ble ven zy by Hem! O, die dag van de eerste ontmoeting met Jezus. Onvergetelijk. Zal deze ontmoeting niet hun stoutste verwachting en verbeelding verre over troffen hebben? De eerste dag, die zij in het gemeenschappelijk gesprek met de Heiland doorleefden, de dag van het eerste geloof, de eerste hope, de eerste liefde? Was het niet de dag waar in de stilte der eenzaamheid banden en liefdekoorden door hem ervaren werden, die in eeuwigheid niet meer losgemaakt zouden worden? Een dag met de Heere Jezus! Was het niet het bewijs, dat hen hun daar boven alles goed was? Gewisselijk, het was een dag van het zaligste zielsgenot: het is mij goed nabij God te wezen! Gewisselijk, nergens beter, nergens zaliger, dan waar Jezus is met Zijn Woord, met Zijn Geest, met de kracht Zijner aangebrachte verzoening, om alle zonden voor eeuwig weg te nemen. Ner gens beter, dan waar Hij is. Die is de weg, en de waarheid en het leven! O, menigeen vermoedt zelfs van verre niet al de liefelijkheid en heerlijkheid daarvan. Maar het wordt wel verstaan door een iegelijk die aan de omgang met de Heere Jezus niet geheel vreemd is. Zeg mij, is het er dan ergens beter dan bij dien Zielsbniidegom O, welk een vreugde vindt dan de in zichzelf verloren zondaar te mogen luis teren naar de woorden des eeuwigen le vens van de lippen van de hemelse Trooster, te mogen vernemen, dat daar is vergeving altijd bij God geweest, dat een iegelijk, die zijn zonden belijdt en laat, barmhartigheid zal verkrijgen! Een dag met Jezus en te mogen schui len in Zijn wonden, in Christus een vol komen Zaligmsiker te vinden, Die voor hen aan Gods recht voldeed en hun straf heeft gedragen. Die de oorzaak hunner eeuwige zaligheid geworden is. Ja za lig! op de klacht: „ik lag gekneld in banden van den dood, daar d' angst der hel mij alle troost doet missen," te mo gen vernemen: „zo is er nu geen ver doemenis voor degenen, die in Christus Jezus zijn." Hoe weet Hij dan door Zijn genade volle nabijheid in die uren hun tranen te drogen, hun leed verzachten, te doen juichen zelfs midden in de pijn, omdat Hij een almachtige en gewillige Helper is, Die redt uit alle noden. Wiens gena de tot alles genoeg is. Dat zijn ook dagen van verootmoedi ging, waarin de Heere alle bedekselen wegneemt en laat zien, dat het om hun eeuwig behoud te doen is, maar dat zij ook door vele verdrukkingen moeten in gaan in het koninkrijk Gods. O, een onvergetelijke dag, waarop de verloren zondaar de reddende Heere Je zus ontmoet! Is 't wonder dat deze twee discipelen die dag bleven? Ze hebben een voorsmaak van de he melse zaligheid genoten. Kent gij óók zulk een onvergetelijke dag? K. a. Zee Ds. de Jong. Vietnam In Vietnam, voornamelijk in de hoofd stad Saigon, is het opnieuw tot botsin gen gekomen tussen regeringstroapen en troepen van opstandige godsdienstige secten. Reeds vorige week vielen enkele honderden doden tengevolge van de ont ploffing van een aantal granaten. Een paar dagen namen de ongeregeld heden nog ernstiger vormen aan. De keizer van Zuid-Vietnam, Bao Dal speelt een eigenaardige rol tijdens de onlusten in zijn land. Hij vertoeft na melijk op een afstand van 12000 kilo- ntieter van het strijdtoneel en brengt aan de Franse Rivière zijn tijd door met het spelen van golf en het schieten op duiven. Deze afwezigheid onder derge lijke omstandigheden in zijn land wordt de keizer zéér kwalijk genomen. Vanuit zijn vacantieoord evenwel heeft Bao Dai alle militaire bevoegdhe den, waarmee premier Diem belast was, overgedragen aan de inspecteur-gene raal van het Vietnamese leger. Voorts ontbood hij tegelijkertijd Diem eni de leiders van de opstandige secten, naar Cannes te komen om de toestand te be spreken. Het is duidelijk dat deze strijd is ont brand met de bedoeling om Diem als minister-president te verjagen. De lei ders van enkele opstandige secten ge ven in dit verzet de toon aan. Diem die rooms-katholiek is heeft zich het ongenoegen van de religieuze secten op de hals gehaald door de roomse minder heid in Vietnam ruimschoots te steu nen. Door de Verenigde Staten werd Diem nog steeds gesteund en daarin ligt de verklaring voor het feit dat hij het zolang heeft uitgehouden tegen de revolutionaire groepen. Zondagmorgen bereikten de relletjes hun hoogtepunt, toen een revolutionair comité, dat achter Diem bleek te staan, keizer Bao Dai afzette. Juist was de ge- neiraal Vy, die Diems functies had over genomen van zijn vlucht teruggekeerd naar de hoofdstad, met debedoeling, Diem tot aftreden te dwingen, toen hij opnieuw de wijk moest nemen omdat Diem door deze staatsgreep de over winning had behaald. Het is voor iedereen duidelijk dat de ze kwestie niet bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tussen Frankrijk en Amerika. Bao Dai wordt door Frankrijk de hand boven het hoofd ge houden. Zijn pogingen om als bemidde laar op te treden worden door Frank rijk ondersteund. Daartegenover staat nu zijn aarts vijand, Diesm, die openlijk door Amerika wordt gesteund. De toestand is op dit ogenblik nog onoverzichtelijk. 1 Mei De viering fpn 1 Mei, de dag van de arbeid, is in verschillende landen ge paard gegaan met demonstraties en pa rades. Zo werd te Moskou een grote parade gehouden waarin vier reusachtige nieu we kanonnen werden meegevoerd. De Russische leiders sloegen de demonstra tie gade vanaf het dek van het Maso- leum. Maarschalk Zjoekow hield na af loop een rede, waarin hij verklaarde, dat er geen enkele reden is, waarom de vol ken van Oost en West niet met elkaar in vrede zouden kunnen leven. Voorts verzekerde hij dat het Russische leger in staat is, iedere „agressor" uit te roeien. Ook In China trokken een half mil- lioen mensen langs het staatshoofd Mac Tse Toeng. Mannen en jongens voerden spandoeken en borden mee, waarop met grote letters te lezen stond: „Bevrijdt Taiwan" (Formosa) en „de verrader Tsjang-Kal-3j»k moet geliquideerd wor den." De gemeenteraad kwam Woensdag 27 April bijeen. De agenda bevatte niet veel ingrijpende voorstellen, al moest een grote geldlening worden aangegaan. Toch werd er over verschillende punten lang gesproken de voorz. vierde de teugel een beetje maar het had niet veel om 't lijf. Over de loslopende hond jes had men het moeilijk dat die moesten worden vastgezet, het voorstel ging dan ook niet door. Een nieuwtje was, dat het nu in kannen en kruiken staat met een beschuttende werkplaats voor minder validen, die te Sommelsdijk wordt gevestigd. Enige verbazing verwekte de mededeling, dat een lek in de Waterleiding drie weken had gelopen, terwijl het toch was door gegeven! De Voorz. Burg. Hordijk opende met gebed. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren geen bijzonderheden, ze gingen zo onder de hamer door. Daarna ging men in be sloten zitting. Na heropendng werd aan de orde ge steld aankoop krotwoningen van de fa mine Birkhoff en C. A. Bom ad 200. per woning. Dit werd goedgevonden. Goedkeuring rekening Doktershuis over het dienstjaar 1954. Men ging er mee accoord. Aangegaan werd een geldlening groot 450.000.met de Bank van Nederl. Gemeenten. Hierin zit een post voor de nieuwe keersluis. groot 300.000.Eveneens werd een kasgeldleiüng aangegaan groot 100.000.1 (voor rampuitgaven die nog niet zijn afgewikkeld). Voorgesteld werd deel te nemen aan het Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Zuid-Holland. B. en W. zien er een stimulans in voor de vestiging c.q. uitbreiding plaatselijke tuinbouw. Na enige bespreking werd besloten deel te nemen. Voorstel tot verhoging subsidies aan de Kruisverenigingen, dat voor het Groe ne Kruis te brengen van 100 op 150 per 1000 te verzorgen personen. Dit be tekent dat het Gr. Kruis jaarlijks in aanmerking komt voor 3 x 150.of 450.en het Wit Gele Kruis op 1 x 150.—. Weth. A. de Vos zei in zijn kwaliteit als penningmeester van het Gr. Kruis, dat het een verlichting was, want er is jaarlijks een tamelijk tekort. De heer Langeweg vond de contribu tie voor het Gr. Kruis niet hoog. Als men voor tekorten zit, dient men die eerst te verhogen. „Dit element is reeds bezien" ant woordde de voorz. Spr. vond de ver hoogde subsidie gemotiveerd, gezien het nuttige voor de Volksgezondheid. De subsidie werd verleend. Havenl- en SluiOTieester Volgde een voorstel salaris-regeling van de Haven - Sluismeester en Weger No. 1, Na de oplevering van de in aanbouw zijnde keersluis wordt o.m. de bediening hiervan aan de gemeente overgedragen. Het wil B. en W. voorkomen, dat de be diening van deze sluis en de Spuisluis het meest practisch kan worden opge dragen aan de Havenmeester, tevens Weger voor de kom der gemeente, waar door voor betrokkene vrijwel een volle dige dagtaak wordt verkregen. In ver band hiermede dient de bij Uw besluit van 16 April 1948 vastgestelde salaris verordening voor de havenmeester-we ger te worden herzien. Thans geniet de betrokken functiona ris een beloning op provisiebasis, d.w.z. van de jaarlijks door hem ontvangen haven- en kaaigelden, weegionen enz. wordt het vastgestelde percentage als jaarwedde uitgekeerd. Een dergelijke re- WENNEKER In Parijs was de demonstratie van de communisten verboden. Ze werd toen gehouden in het Bos van Vincennes. In Lille is het tot botsingen gekomen, waarbij enkele personen werden gewond In andere Franse steden hadden de ver voerbedrijven het werk stilgelegd. Wenen In de Oostenrijkse hoofdstad zijn de ambassadeurs van de Grote Vier bijeen gekomen om het staatsverdrag met Oostenrijk te bespreken. Autoriteiten van Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en Oostenrijk ver klaarden dat de eerste dagen goede hoop geven voor de toekomst. Er waren dui- delfjke vorderingen gemaakt. De besprekingen worden gevoerd aan de hand van het reeds ontworpen staats verdrag, waarover destijds geen over- eenstemnaing kon worden bereikt. Bij de huidige besprekingen wordt het ontwerp gewijzigd op grond van de overeenkom sten van de Oostenrijkse kanselier, Raab met de regering van de Sowjet-Unie. Men verwacht dat de coirferentie nog vóór het einde van de week geëindigd zal zijn. Het behoort evenwel niet tot de on mogelijkheden dat bepaalde artikelen niet zo vlot zullen worden goedgekeurd als de eerste dagen het geval was, toen slechts punten werden besproken, waar over gemakkelijk overeenstemming kon worden bereikt. De gemeente Alblasserdam draagt Nieuwe Tonge wel een bijzonder goed hart toe. Zoals bekend heeft deze gemeente na de ramp Nieuwe Tonge geadopteerd en in veel opzichten gesteund. Als sluitstuk heeft men nu twee fraaie damher ten en een hertenbok aangeboden en tevens het hertenkamp, dat meer dan 100 meter lang is, geheel in gereedheid gebracht. De overdracht had j.l. Dins dag plaats. Daartoe waren overgekomen Burgemeester Looij van Alblasserdam gemeente setcretaris Stam, Weth. Stout, dhr. Stans, gemeente-architect, dhr. Zeeuw, Techn.-Ambtenaar en de aanemers Gebr. de Jong, die het hertenkamp in gereedheid hadden gebracht. Overdiacht namens de ge meente Alblasserdam Nadat men in tegenwoordigheid van Burg. Chr. van Hofwegen, wethouders en enige raadsleden, benevens het perso neel van het e'emeente-secretarie in de raadszaal de thee had gebruikt begaf het gezelschap zich naar het herten kamp, in de omgeving van het Finland- plein. Burgemeester Looij hield een korte toespraak, waarin hij liet uitkomen, de grote vriendschap, die er tussen beide gemeenten is gelegd tijdens de adoptie. Hij schetste de hulp die op velerlei wij ze is verleend, als sluitstuk waarvan nu dit hertenkamp werd overgedragen. Hij hoopte dat de burgerij van Nieuwe Tonge er door zou worden beinvloed om liefde voor dieren te krijgen, inzonder heid ook de jeugd. Dit kamp aldus spr. is U van harte gegund en hij twijfelde niet of er zou veel vreugde van worden beleefd, inzonderheid als er jon ge hertjes komen. Spr. bracht dank aan dhr. de Zeeuw, die het ontwerp van het kamp had ge tekend en de Gebrs. de Jong, die het in de korte tijd van 3 weken hadden ge reed gemaakt. Burg. Looij droeg het kamp en de herten in de goede zorgen van het gemeentebestuur over. Het blij- ve een symbool van de grote vriend schap, tussen Alblasserdam en Nieuwe Tonge. Daarna hees Burgemeester Looij de vlag ten teken dat het thans bezit was van de gemeente Nieuwe Tonge. Dank van de burgemeester Burgemeester van Hofwegen bracht in hartelijke woorden dank aan het ge meentebestuur van Alblasserdam, waar mee de gehele gemeente verblqd is. We zullen zei spr. er nog een naam voor verzinnen, waarin Alblasserdam" voor komt. Wat misschien met het woord dam-herten kan worden gevonden. Spr. was overtuigd, dat de vriendschapsban den tussen de gemeente Alblasserdam zouden blijven bestaan. Hij bracht ook dank aan de uitvoerders, inzonderheid aan secretaris Stam, die zoveel voor de gemeente had gedaan en hij hoopte dat de heren nog menigmaal Nieuwe Tonge zouden bezoeken. (Applaus.) Het hertenkamp, dat keurig is gele gen, trekt veel bezoek. De beestjes zijn zo mak, dat ze uit de hand van de kin deren eten. Er is een mooie omrastering, een fraai nacht- en daghok, (van half rondhout) in een woord een sieraad voor de gemeente. Ongetwijfeld zal dit hertenkamp, dat het eerste is op ons eiland, uit vele plaatsen bezoekers trek ken. Het raadslid de heer D. van Gelder te Goedereede is Dinsdag j.l., op wel zeer schielijke wijze overleden. Hij was met zijn echtgenote op reis naar Utrecht om aldaar een broer van hem te bezoeken, die hartpatiënt is. Op de veerboot voelde hij zich al enigszins onwel, wat bij het rijden over de Groene Kruisweg erger werd. Dhr. van Gelder zette bij Geervliet daarom zijn auto aan de kant; en overleed enige ogenbUkken daarna. De heer van Gelder die zover we we ten kerngezond was, bereikte de leeftijd van 66 jaar. Verleden week waren we als pers nog samen met hem te Den Haag, waar hij ook de openbare zitting van Ged. Staten over de samenvoeging heeft bijgewoond. Het memento mori" heeft zich dus hier wel zeer duidelök la ten horen. De overledene was raadslid vanaf 6 Sept. 1949. Voorts was hij bestuurslid van de Verenigde brandstoffenhandela- ren voor Goeree Overflakkee. Van ouds is de familie van Gelder een beurt- schippers-familie. Zijn stoffelijk over schot werd heden Vrijdagmiddag ter aarde besteld. Vooraf wordt nog een korte raadszitting gehouden, waarin de overledene wordt herdacht. Naar wij vernamen zijn in verband met dit sterfgeval de feestelijkheden op de herdenkingsdag afgelast. geling heeft voor betrokkene uiteraard tot gevolg, dat eerst na afloop van het kalenderjaar diens wedde kan worden vastgesteld en uitgekeerd. Ook admini stratief gezien stuit de huidige regeling op bezwaren. Gelet op de aard van de uit voornoem de functies voortvloeiende werkzaamhe den dient aan de onderhavige gecombi neerde betrekking een jaarwedde te wor den verbonden zoals voor het technisch personeel vastgesteld voor „vaklieden" n.l. op 2757.60 tot 3063.84 met een vier 1-jaarlijkse verhogiügen van 76.56 (exclusief de sedert 1 Januari 1955 gel dende verhoging van 6%). De heer Leydens vond de bezoldiging niet hoog. De man heeft niet alleen een dagtaak maar dikwijls vele uren daar na. De Voorz.: Al wil het college een an dere richting uit er zit de goedkeu ring van hoger had aan vast. De heer v. d. Vliet vroeg naar de werk zaamheden aan de sluis, weegbrug em:., die de voorz. toelichtte. De regeling werd goedgevonden. Vaststelling huurprijs tuingrond aan de Langeweg en Weesmolen. Deze volks tuintjes werden verhuurd voor 5 cent per vierkante meter. Vastgesteld werden de vergoedingen krachtens art. 101 L.O. voor de Bijz. Scholen. Goedgevonden werd het voor stel tot het aanvragen en aanvaarden van steun uit 's Rijks kas ingevolge de Woningwet tb.v. Oostenrijkse woningen Honden mogen voorlopig biyven loslopen! Voorstel wijziging Alg. Politie-veror- dening inzake verbod loslopende honden. De heer TiggeJman geloofde niet dat de honden schapen dood beten. Is het wel zo erg Moeten daar de honden voor vastgehouden worden? Br zijn honden die veel nuttig werk doen, door ratten vangen enz. Spr. wilde alleen beperking tot de buitendijken. De heer Leydens vond ook dat het alleen moest beperkt, dat de honden niet aan de dijken komen. Weth. de Vos was ook geen voorstan der van vasthouden. De heer Hokke: Er is toch een schaapherder op de dag? 's Nachts vast houden was z.i. voldoende. Er waren nog enige opmerkingen, de voorz. vond echter dat niemand het kar dinale punt had geraakt. De beweiding met koeien aan de buitendijken is ver boden; om de dijken in conditie te hou den is met beweiding van schapen be gonnen. Spr. noemde voorbeelden dat meermalen schapen door honden waren doodgebeten, eenmaal drie stuks bij een landbouwer en laatst 5 schapen aan de Noordzijde. Blijft dit doorgaan, verdwij nen de schai)en van het eiland. Voor de waterkerende dijk zijn ze nuttig en no dig aldus de voorzitter. De heer üggelman bepleitte dat de verordening alleen voor de buitendijken 20U gelden. De heer v. Vugt had het meegemaakt dat zijn hond ook een paar schapen doodbeet. De heer Tiggelman vond het alles sterk overdreven. ,,Dat is het niet" zei de voorz. De hondjes zoeken hun weg wel. Spr. haal de aan dat er vrij veel hazen zijn; de honden lopen overdag over het veld in en komen zo aan de buitendijken. De heer K. v. Oostende bleek ook geen voorstander van vasthouden. De heer v. d. Vliet stelde een verbod voor alleen voor de buitendijken wat weth. de Vos onderstreepte. „De grens van de buitendijken is niet te stellen" aldus de voorz. De heer v. d. Vliet t^ De grens in de dorpskern ook niet! „Dat komt omdat er geen verantwoor delijkheid voor de honden is" zei de voorzitter. De heer langeweg wilde het zo stel len, dat het alleen in de buitenpolders verboden was. De voorz. bracht echter het voorstel van B. en W. in stemming wat werd verworpen. Alleen de heren v. Vugt en weth. Wa ling voor. De honden blijven dus in de Plaat voorlopig los lopen. Verbetering Boomgaardpad. Het ligt in de bedoeling de Z. Zijde geheel van een trottoir te voorzien en de N. zijde enkel voor de bebouwing. De begroting met nog andere werkzaamheden aan de weg is geraamd op 15000. (Vervolg pag. 2)'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1