i:/ve 10J:0-1945 Van oorlog etcnftetitt^ Raden van Flakkee spraken zich uit tégen samenvoeging gemeenten 27e Jaargang Woensdag 4 Mei 1955 No. 2398 CHB WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEBDE GRONDSLAG YOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 2ij spaarden het college van Ged. Staten niet DE \lA<i Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDEtüARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkeny Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarief. De bevröding Wij vieren op 5 Mei de bevrijdingsdag, maar dit is eigenlijk de datum, waarop het Westen, dus het hart van Nederland l)evrijd werd. Voor de andere delen van ons land viel de bevrijding vroeger en op zeer verschillende data. We geven hieronder een kort overzicht ervan, waaruit blykt, dat de vrijheid in drie etappes moest veroverd wrorden. Het Zuiden. De eerste plaats in Nederland, die door de oprukkende geallieerde legers werd bevrijd, was Eysden, de bekende ^rensplaats in Ldnnburg ten Zuiden van Maastricht. Dit geschiedde op 12 Sep tember 1944: en twee dagen later was ook Maastricht in Amerikaanse handen. Het begin van de bevrijding van N. Brabant viel samen met de bekende En gelse opmars over Eindhoven, Grave naar Nijmegen, die gepaard ging met luchtlandingen. Wel mislukte de opera tie bfl Arnhem, maar door een corridor was Brabant verdeeld in een Westelijk en Oostelijk, stuk. Door de zeer snelle opmars der geallieerden in Frankrijk en België geraakte de aanvoer in de war en was het nodig de haven van Ant werpen in te schakelen. De stad was 4 Sept. al door de Engelsen bazet, maar de toegang werd nog door de Duitsers beheerst. Deze moesten dus van de oe vers der Westerschelde worden verdre ven. Een Engels-Canadees leger zou dit uitvoeren. Onder verwoede tegenstand van de Duitsers werd na drie weken strijden Zeeuws-Vlaanderen veroverd, waarbij grote vernielingen werden aan gericht. Op 1 Nov. was dit gebied vrij. Zuid-Beveland werd veroverd door de Canadezen vanuit Bergen op Zoom en door de Engelsen, die met amphibie- voertuigen de Schelde overstaken. Op 30 Oct. werd het Sloe bereikt. N,-Be- veland werd zonder strijd bevrijd. Wal cheren was echter het moeilijkste pro bleem. De verovering daarvan werd in geleid door bombardementen op de dij ken. Ieder herinnert zich nog het dra matische gebeuren bij Westkapelle op 3 Oct., waarbij vele burgers werden ge dood 90% der huizen werd vernield. En kele weken later begon het grote offen sief tegen dit eiland, dat nu vrijwel ge heel onder water stond. Vanuit zee bij Westkapelle, over de Schelde bij Vlis- singen en vanaf de Sloedam rukten de geallieerden op en na, hevige tegenstand was tenslotte op 8 Nov. Walcheren vrij. De Duitse commandant van Middelburg was 20 wijs, zich zonder slag of stoot over te geven. De Schelde was nu ook vrtj en werd in drie weken t\jd door 100 mljnenivegers gezuiverd, zodat 28 Nov. het eerste convooi Antwerpen binnen voer. Inmiddels hadden Polen, Canadezen en Amerikanen ook West-Noord-Bra- bant veroverd met Tholen en St. Philips land. Op 3 Nov. hadden de Duitsers de Moerdökbruggen vernield. Zo bleef van Zeeland alleen Schouwen en Duiveland in Duitse handen. In Oost-Brabant en Noord Limburg moest nog hevig ge vochten worden. De tankslagen bij O- verloon en Venraay zijn bekend. Begin Dec. waren Noord-Brabant en vrijwel geheel Limburg bevrijd. En toen rustte tot begin Februari hier de strijd. Het Oosten. Op 8 Pebr. 1945 ontketende Montgo mery een geweldig offensief vanuit Nij megen. Dit werd het begin van de grote slag in het Rijnland, waardoor het front tot de Rijn werd vooruitgebracht. Op 23 Maart werden de Rijnovergangen ge forceerd. Het Canadese Ie leger kreeg bevel Oost - Nederland te veroveren en door te stoten naar Embden. Al spoedig waren Doesburg en Zutphen bereikt, Al melo 4 April, Assen 8 April, Groningen de 166 en Leeuwarden eveneens op die datum. Het Noorden was nu spoedig ge zuiverd. Op 18 April bereikten de Ca nadezen da kop van de Afsluitdijk. In verband hiermee haalden de Duitsers de dag ervoor één van hun laatste monster achtigheden uit door de Wieringermeer- Mder onder water te zetten. Op de zelfde dag rukten de Canadezen dwars over de Veluwe op naar het IJselmeer. Tegenover de Grebbelinie en even ten van Amersfoort kwam toen de op mars tot stilstand. Generaal Christian- ^a, die hier 5 jaar lang Duits „Wehr- jnachtsbefelshaber" was geweest, gaf 't level over aan generaal Blaskowitz en vertrok naar Duitsland. Later werd hij krijgsgevangene naar Nederland te ruggebracht en tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch in 1951 op vrije voeten gesteld. De laatste weken. 2o zaten half April alleen nog Utrecht, «oord- en Zuid-Holland onder de Duit se macht en de toestand werd hoogst Kritiek. De Duitsers waren nog niet van PJan zich over te geven en dreigden met ^'gehele onderwaterzetting van HoUand ^West-Utrecht. Seys-Inquart, die in ^itsland om instructies was geweest, «klaarde tegenover Dr. Hirschfeld, aat hij opdracht had de tactiek der ver- «jnroeide aarde toe te passen, doch dat *»mster Speer dit bevel had ingetrok- en. Hij ging nu contact zoeken met de eüerlandse vertrouwensmannen en met "6 geallieerden. Het werd hoog tijd. De ypriog Uep op zijn eind, maar in West- phe dreigde een honger-catastro- Inmiddels voltrok zich het etode van ^ei Derde Rijk. Vanaf 23 April vochten i^UBsen al in Beriyn. Himmler ging Het is nacht! De dorpen liggen in slaap gesust, Moe van de arbeid, zocht thans ieder weer rust! MéAr vféX is 't dat de nachtelijke stilte verstoort 't Is het geloei van de sirene, die 't luchtruim doorboort! Luchtgevaar! Ziet ge die lichtbundels daar schijnen, en daarin vliegtuigen komen, en dan weer verdwijnen? Hóórt ge, dat dof knallen, van het afweerkanon dat richtte en schoot, zó góéd en zó fel het maar kon Hóór! VUegtuigen ronken overal in de lucht Luchtgevecht, zegt de oude bezorgd met een zucht Hd! Mooi, zegt de jongen, hoor ze knallen, zie ze keren Onder en boven elkaar, buitelend, talloze keren!! Wat horen we dan, boven het donderend geraas een sissend gefluit, heviger, als geweldig windgeblaas? Een doffe knal, te horen geweldig ver in het rond én we zagen een puinhoop waar eens een [huizenblok stond. We zagen, bij het .bleke licht dat de maan verspreid gebroken ramen glas dakpannen wijd en zijd We zagen huizen scheef wankel totaal [ineengedrukt hechte gezinsbanden in één moment uiteengerukt. Zie daar d^ vlammenvloed In Rotterdam het legde plotseling het leger werkeloos, lam de stad lag in puin het hart was er uit „Overgeven" d^t was het enigst besluit! M^é,r Holland, geslagen op zo menig terrein Maar Holland mag dan overwonnen zijn Maar Holland verstaat ge c is niet gebroken de geest van 't verzet gaat overal spoken! Zie Hollands helden, die streden ongezien die 20 menig vervolgde, hulp wilden blên die de bezetter bestreed op zo menig terrein kraakten saboteerden gedurfd en fvjn! Verraden gesleurd naar het badhotel dé.ar begon het verhoor de marteUng fél was de haat tegen Hollands beste zonen die daar slechts hun grootheid konden tonen Want géén marteling, hoe ook satanisch wreed dat deze helden daar spreken deed geboeid gevoerd naar Hollands duinentop blikten zij daar fier naar de lopen op! Gé.é.T schouwden zij voor 't laatst de reine lucht nog even slechts dan klinkt hun laatste zucht Aé,é.T kleurde hun bloed, de zandkorrels rood dkéx bergt 't duin Hollands Glorie in heur schoot! Het graf o wreed bevel door eigen hand gegraven dat was hun loon verstaat gij wat ze gaven? Het hoogste wat een mens slechts kan geven Zij gaven, in edele strijd i Hun levenl! Zie daar de Joden, geweerd uit café geschuwd bijeengedreven als waardeloos vee in kampen geperst gehoond en geslagen een leed wérkelijk té groot om te dragen! Zie ze daar lopen getekend met die gele ster, en weggevoerd vér zó eindeloos vér van huis en haard om daér het levenl met honderden gelijk, in de gaskamer t« gevwü Zie daar gaan ze in drommen hun stadspoort uit de hongerenden ze gaan slechts langzaam vooruit op rammelende fiets, of met gammele wagen die straks aan de boeren zullen gaan vragen:: Och geef ons al Is het slechts een kilotje graan -^ wat aardappelen laat léég ons niet gaan de kinderen schreien luide om brood en menigeen is reeds geveld dooi den dood! Hulde aan hen, die de wandelende lijken hebben gevoed, en bewaard voor bezwijken! Schande over hen, die slechts uit winstbejag voor kostbaar bezit wat graankorrels gaf! Zie daar onze schone vruchtbare landouwen overal water wa^r we ook schouwen het water kwam op hoog bevel want alles Ingezet voor de „totale oorlog in 't land!" Evacueren'! daar gaan ze, de ouden van dagen of gebrekkigen, die liefdevol worden gedragen Uitééngenikt de gezinnen verscheurt vele banden door de rampen, die golven over onze lage landen! Dag man dag vrouw dag moeder dag vader treur niet de dag komt al nader en nader, dat ge vereend, met allen die U dierbaar zijn, gaat bebouwen en poten. Uw veldeke klein En mist ge er één, die ge teder beminde, en die de dood, als zijn prooi, ook elders deed vinden, dat gij maar gelovig moogt kuimen betrouwen: Uw kindeke klein ~- Uw moederko oud ze zijn [behouden! Oranje en Nederland zijn gescheiden door wreedaards hand, in naamloos lijden Néén néén 't was geen vlucht die U deed gaan willig slechts volgen, die U wijst Uw paan! Honderden vliegtuigen, met duizenden soldaten, met stenguns - kanonnen talloze granaten - Ze dropten dit alles langs de zilveren Rijn de sleutelstad Arnhem, zou hun doelpunt zijn! Daar streden ze, de ónmenis'lijk zware strijd tegen tienvoudige overmacht wijd en zijd lagen de verminkten geschondenen in nood daar was 't internationale rijk van de dood! De Meizon straalt in schone pracht en steekt sterk af, bij de lijdensnacht Wé,S,r wö,é,r is die Sterke Hand die redt ons stervend Vaderland! De nood die stijgt -^ groot is de ellend. Neemt die druk, dan nimmer end? O, God het kdn alléén door Uwe Hand redt redt Gij ons arme Nederland!! Dijken doorgraven, gebouwen, bruggen ondermijnd 't is al reddeloos verloren naar het schijnt doch plots golft door de aether heen de blijde mare voor groot en kleen Hoor! luister toe al gij benarden de krijgstrofeeën gaan aan flarden, het is geschied door Zijns Hand God redde ons arme Vaderland!! Daar rollen de tanks de steden binnen bemand met hen die de vrijheid beminnen zie onze meisjes bleek smal goed gemutst beklimmen de tanks bevrijders worden gekust! Men deelt chocolade, biscuits sigaretten aan hunkerende kinderen wandelende skeletten de holle ogen zie er kwam glans van verblijden de vreugde zang, boven het groen van de weiden! Vrede het leven krijgt weer bekoring, én gloed vlaggen wapperen, deinend in fleurige stoet kerken stromen vol de lofzang zwelt aan Maarmenige plaats bleef ledig staan! Duizenden kruisen op de massagraven verteUen, hóevelen er de doodsnik gaven vergeet het niet, waardoor de zege is behaald de dure prijs, die voor de vrijheid is betaald!! Gelijk een vrouw, die, né, de geboortestond beziet het leven, dat in haar de wording vond en dan vergeet de smarten die moest doorlijden door de vreugdegolf, die zij door zich voelt glijden Zó zien vrij, na die naam'loos bange jaren waarin zoveel leed ons volk moest wedervaren door bruut geweld van onderdrukkers wrede hand alléén God wilde Oranje voor Neêrland sparen het was alleen, o. Heer Uw sterke Hand die hereênda ons Vorstenhuis en Vaderland! M. D. M. onderhandelen met Bemadotte. Op 28 April werd Mussolini in Noord Italië door partlsanen terechtgesteld en op dezelfde dag trouwde de waanzinnige Hitler In zijn bimker onder de Rijkskan selarij met Eva Braun! Twee dag-en la ter, op 30 April, pleegde hö zelfmoord en nam Admiraal Dönitz de leiding over. Op dezelfde dag had Seys-Inquart bij Amersfoort een onderhoud met Be- dell-Smith, de stafchef van Eisenhower Tot het laatste toe waren de Duitsers zeer fanatiek en dreigden met allerlei vernielingen, die ook ten dele werden uitgevoerd. Minister-president Gerbran- dy had intussen de hachelijke situatie met Churchill en Eisenhower besproken en dit had de „voedseldropping", die op 29 April begonnen, tot gevolg. Met toe stemming van de Duitsers vlogen ge allieerde vliegtuigen het Westen biimen om voedselpakketten op afgesproken plaatsen af te werpen en werden in de frontlinie door talrijke vrachtauto's grote voorraden levensmiddelen gereed- gelegd. Op 2 Mei bereikten de Engelsen de Oostzee en daarmee waren de Duitse troepen in Nederland en Denemarken afgesneden. Nu begonnen de Duitsers om onderhandelingen te vragen en op 3 Mei had op de Luneburgerheide in Duits land de eerste bespreking met Montgo mery plaats. Hem werd medegedeeld, dat de Duitsers in de noordelijke secto ren bereid waren te capituleren en de volgende dag 4 Mei 's avonds 6 uur tekenden ze met volmacht van Keitel de onvoorwaardelijke overgave van W.- Nederlaad, N.-Duitsland en Denemar ken. De v^andelijkheden zouden op Za terdag 5 Mei des morgens 8 uur ge staakt worden. Alzo geschiedde en daarmee was voor Nederland het einde gekomen van Wereldoorlog n. Bevrijd! Diezelfde 5e Mei verscheen de bevel hebber van het 25ste Duitse leger, dat Nederland bezet hield, Blaskowitz, voor de Canadese generaal Foulkes in Hotel „De Wereld" te Wageningen om in te genwoordigheid van Prins Bemhard de bevelen voor de overgave in ontvangst te nemen. En van die dag af begon de triomfantelijke intocht der bevrijders in de met vlaggen en groen versierde ste den en dorpen. Niemand onzer zal die Zaterdagmorgen ooit vergeten. Hij be tekende het einde van vijf jaren terreur, ellende, honger, dood en verderf. On danks de droeve omstandigheden, waar in ons land verkeerde, de voedselschaar- ste, de vele zieken en stervenden, de evacuaties en inundaties, het verliesvan verwanten en de onzekerheid over het lot van vele weggevoerden in Duitsland enz. was er een ontzaglijke blijdschap over het herwinnen van de vrijheid. Al lerwegen werden dankdiensten gehouden om God te danken voor Zijn onuitspre kelijke genade, ons volk bewezen in de zegen der bevrijding. En nu, na 10 jaar, moge wederom onze dank oprijzen tot Hem, die niet alleen ons de vrijheid her gaf, maar ons 10 jaar irf vrede deed voortarbeiden aan de wederopbouw en ook daarin ons boverupate zegende. Oorlogsschade De schade, die de oorlog bracht aan materiële eigendommen, beliep zeker meer dan elf milliard. De roof van goe deren uit productie en voorraad kan op 4,5 milliard gesteld worden. Men krijgt een indruk van de enorme omvang de zer verliezen als men weet, dat het to tale nationale vermogen vóór de oorlog werd becijferd op 35 milliard! De be zettingstroepen alleen hebben ons meer dan 7 milliard gekost, terwijl,Rost van Tonningen 1600 millioen beschikbaar stelde als bijdrage in de kosten van de oorlogvoering tegen Rusland! Van de goudvoorraad van de Nederlandse Bank waarvan op 10 Mei 1940 35% in Neder land was, viel bijna twee derde deel In handen van de Duitsers. De bankbiljet- tencirculatie steeg van 1100 tot 5500 mil lioen. Onze staatsschuld nam door de oor. log en bezetting toe van 7 tot 26 milli ard. De Nederlandse spoorwegen verlo ren 750 locomotieven (83%), 2400 per- sonenrijtuigen (96%) en 28000 goede renwagons (98%), zodat er weinig over bleef. Verder verloren we 68000 perso nenauto's (68%), 4000 autobussen (91% 24000 vrachtauto's (50%) en 43.000 mo torrijwielen (65%). Onze koopvaardij vloot had 1.550.000 ton aan vernietigde scheepsruimte te incasseren (52%). En zo zouden we door kunnen gaan. Maar dat was nog het ergste niet. De prys der vryheid. Aan de vooravond der bevrijdingsher denking gaan speciaal onze gedachten uit naar hen, die het leven lieten in deze oorlog. De opgaven der aantallen lopen ietwat uiteen, doch hieronder volgen de globale cijfers. Gy, die dit leest, zult be denken, welk een oceaan van lijden ach ter deze getallen schuilt. Laten wij In deze dagen met diep» ««r» beid denken aan al deze doden. Bloernencorso op Koninginnedag in de Bollenstreek. De wagens worden lu Uast gereed gemaakt met millioenen bloemen. Foto: Een schi'ijvende schoolmeester in de miaak. Zoals wij in ons vorig nummer hebben bericht, heeft Donderdag 28 April t« 's-Gravenhage een openbare zitting plaats gehad van het College van Ged. Staten, om volgens Art. 163 van de Gemeente-wet de raden van Goeree-Over- flakkee gelegenheid te geven zich uit te spreken inzake het voor-ontwerp her ziening gemeentelijke Indeling op ons «iland. Met bussen en particuliere auto's is men er heen getogen, het was merkbaar dat deze kwestie de heren niet onverschillig liet. De woordvoerders lieten dan ook geen onzeker geluid horen unaniem verklaarde men zich tegen, In sommige gevallen wel op zeer scherpe wijze. De zitting die in „Pulehrl 4itudl«" pla«it8 had, had «ita. vlot verloop &a duurde plm. 1^/^ uur. i De Commissaris der Koningin van Z. Holland Mr. L. A. Kesper, (voorz. v. h. college G.S.) was door ambtsbezigheden verhinderd. Voorzitter was Mr. J. J. R. Schmal (C.H.), voorts waren aanwezig Mevr. Abr. Chr. de Ruyter de Zeeuw (Arb.), Dr. v. Praag (Arb.), Mr. T. A. V. Dijken (AR.), Mr. Dr. Helmstrljd (Griffier), Prof. Klein, Dr. Hoofding, van de Prov. Waterstaat en oud-dir. Mr. V. d. Wal. Na opening droeg Mevr. de Ruyter de Zeeuw de zaak voor. Het was de tweede maal dat een der gelijke zitting werd gehouden; de eer ste keer op 25 Mei 1951; met het wets voorstel om de 13 gemeenten tot 6 terug te brengen en thans (na ampel beraden) van 13 op 7 gemeenten. Zij maakte ook melding van de Plancommissie Flakkee en de subcommissie die r^apport had uit gebracht om. grotere gemeenitelïjke een heden te vormen. De Weel blQVe bü MlddeUutmist Namens de raadsmeerderheid der ge meente Middelhamis, voerde als eerste Weth. M. V. Eek het woord, die mee deelde tegen samenvoeging van elke ge meente bïj Middelhamis te zijn, als die gemeente het zalf niet verlangt. Van een tekort schieten in hun taak kan van de gemeenten Sommelsdijk, Nieuwe Tonge of Stad (die bij Middelhamis zouden worden gevoegd) niet gesproken wor den. Zouden deze 3 gemeenten de wens te kennen hebben gegeven in één grote gemeente met Middelhamis op te gaan, i zou de raadsmeerderheid zich daarmee verenigen, nu zij dit niet wensen is men tegen dit ontwerp. Middelhamis ataat ook op het stand punt dat de oude gemeente grenzen ge handhaafd blijven. Zou b.v. de Weel moeten worden prijsgegeven, zou dit fu neste gevolgen hebben, zowel finantieël, als ook voor de mogelijkheden, die het als centrumplaats te vervullen heeft. Prof. Groenman voert in zijn rapport t.o. van de zelfstandigheid van Stad aan, dat de gn^enscorrectie (van Middelhamis) ruim kan zijn, omdat arbeiders uit Stad op grondgebied van Middelhamis wer ken. Spreker bestreed dit omdat op grondgebied van Middelhamis ook ar beiders uit Stad werken en voerde de betrekkelijkheid van de ander» «.rgu- menten aan. Met klem wees spr. op de voortreffe lijke samenwerking tussen Middelhamis en Sommelsdijk met veel begrip voor el kander. Spr. wees op de Stichting Maat schappelijk werk (Middelhamis Som- melsdijk-Nieuwe Tonge, gem. schapp. Militairen landmacht 3.900 Koninklijke Marine 2.600 Zeelieden ter koopvaardij 1.400 Slachtoffers bombardementen 20.000 Door honger en, ontbering 16.000 Executies 2.800 In concentratiekampen 22.000 Krijgsgevangenen 250 Arbeiders in Duitsland 30.000 Jodenvervolging lOO.OOO DaUng volksgezondheid 60.000 Totaal 250.000 Techn. dienst,, havenplan, zwembad, Groene Kruis enz. Noodzaak van samen voeging is er niet- en waar de andere gemeenten er niet naar uitzien wilde men geen lasten zien opgelegd. Spr. be sloot met de wens dat de Overheid de samenwerking nog meer zou helpen bevorderen, zo, dat Flakkee uit zijn iso lement zou worden verlost. Weth. Dijkers A. J. Dijkers te Som melsdijk stelde pertinent dat Sommels dijk prijs stelt op z^jn zelfstandigheid. De Raad kan de argumenten van Prof. Groenman niet onderschrijven, ook het cijfermateriaal niet. Het rapport was in luttele maanden uit de grond gestampt en miste alle kenmerken van een gron dige, doorwrochte studie. Spr. nam dit Prof. G. niet kwaltjk, maar waarschuw de er niet meer waarde aan toe te ken nen dan het verdient. Er is de laatste tijd al te veel oppervlakkig werk over Flakkee gepubliceerd aldus sperker. Scherpe critiek< Weth. Dijkers wees er op, hoe in het rapport de zelfstandigheid van de kleine gemeente Herkingen was verdedigd. Als een gemeente van 1000 zielen recht van bestaan heeft.omdat zij in zich alle ga ven en krachten bezit voor een goed ge meentebeleid, dan heeft een gemeente van 37 3800 zielen dit zeker! riep spr. uit. De verbondenheid en nabijheid van Middelhamis is alleen het argument voor samenvoeging. In feite is de ont wikkeling in Nederland zo, wanneer ge meenten niet samenwerken en er een geest van animositeit bestaat, dat men dan rDp is voor samenvoeging. Dat is hier juist tegengesteld: er wordt in veel opzichten samengewerkt. De tijd van animositeit en rivaliteit (toen er nog complete veldslagen werden geleverd tussen inwoners uit beide dorpen) 13 voorbij. De verhoudingen kunnen niet beter zyn, de samenwerking is subliem. Waarom nu samenvoeging? vroeg spr. In het buitenland ontwikkelt zich dit anders: Antwerpen, Brussel en ook Lon den bestaan toch ook uit een aantal zelf standige gemeenten, welke als voorste den van de grote gemeente volkomen hun zslfstandigheid mogen handhaven. Ik weet wel zei spr. we Uggen vlak naast elkander, maar we zijn toch niet inniger verbonden dan den Haag, Voor burg en Rijswijk. In plaats van samen voeging vragen ook wij een boven amb- Vervolg pag. 2) Trouwe waker voor de vrijheid Samen met de fiere leeuw Trouwe groet in verre landen Trouw sjTnbool in ied're eeuw. Werd je dikwijls neergebogen Werd je dikwijls htóst geveld Trouwe vlag je bleef het teken Als de vrijheid werd gemeld, 'k Kijk met eerbied dan naar boven Waar je wappert, ied're dag Wij zullen eeuwig trouw beloven Aan Neerlands vrije, fiere, vlag! MEEiS VEEUGDBJSTHrL.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1