r Buitenland Van oorlog Openbare vergadering van Ged. Staten over gemeentelijke indeling y 27e Jaargang Zaterdag 3Ö April 1955 No. 2397 CHE WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEEDE GBONDSLAQ VOOB DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE 2. ei^ bevcuJiin-a Moedeloos! Beschaamd! Overtuigd 2;M=:^ Flakkee bracht vee! bezwaren naar voren '=V^rl erioren M evonaen: V,, Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDBLHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschtint tweemaal per week. Woensdagr en Zaterdae ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENmcPRUS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. De concentratiekampen Verleden jaar verscheen in Engreland een boek „De gesel van het hakenkruis" nu ook in het Nederlands vertaald, van de hand van Lord Russell, jurist bij het Neurenberger Internationale Gerechts hof, dat de Duitse oorlogsmisdadigers heeft berecht. De schrijver heeft er zijn hoge positie door verloren, want de Brit se regering wilde niet, dat dit boek zou verschenen, omdat daardoor wellicht de goede verhouding met West-Duits land kon worden verstoord. Wie dit boek leest, komt diep onder de indruk van de beestachtigheden, die het nazi-regi me met name in de concentratiekajnpen heeft begaan. Het is er ons niet om te doen, de oude haatgevoelens weer wak ker te roepen, maar toch is het goed, als we weten, uit welk een hel de be vrijding ons verloste. Weet men wel, dat afgezien van de gesneuvelde soldaten in totaal twaalf millioen moorden plaats vonden, welbewust door het Hitler-be- wind gepleegd, waarvan ongeveer negen millioen alleen in de concentratiekam pen? Het monsterachtige van deze gru weldaden, die elke beschrijving tarten, is tot de grote massa niet goed doorge drongen. Reeds vóór 1939 had Hitler kampen laten inrichten voor Duitse te genstanders, maar hun aantal liep niet hoger dan tot 20.000. Na het uitbreken van Wereldoorlog II maakte zich een ware concentratiekoorts van de nazi's meester, waarvan nu de niet-Duitsers het slachtoffer werden. Bij de reeds be staande kampen Dachau (by München), Buchenwald (bij Weimarji en Sacksen- hausen (bij Berlijn) kwamen nu Ravens- brück (in Mecklenburg, speciaal voor vrouwen), Neuengamme (bü Hamburg) Mauthausen (bij Linz in Oostenrijk)', Bergen-Belsen (bij Hannover), Ausch witz (Polen) en Theresienstadt (Tsjecho Slowakije) de laatste twee speciaal voor Joden. Sommige kampen ontaardden sedert 1942 in uitgesproken vernietigingskam- pea In Nederland waren Amersfoort en Vught berucht, waar ook velen zijn om gekomen, hoewel het eigenlijk slechts „Durchgangslager" waren. Het aantal Nederlanders, dat een verblijf in het con centratiekamp niet heeft overleefd, be draagt circa 18.000. De man, die naast Hitler zelf voor dit gruwelijk uitmoordingssysteem aan sprakelijk was, was Himmler, de leider van de S.S. Millioenen werden uit de bezette gebieden naar deze kampen ge bracht, Joden, slavenarbeiders, die niet meer konden werken, Russische krijgs gevangenen. Zij werden geranseld, ge marteld, uitgehongerd of vergast. Be smettelijke ziekten als typhus, dysente rie en t.b.c. maaiden duizenden weg. Me dische verzorging was er vrijwel niet. Het kamp van Auschwitz spande van alles de kroon. De commandant daarvan Rudolf Hoess, schatte het aantal door zijn toedoen uitgeroeide (vergaste) per sonen Zelf op drie millioen! Laten wij, dit wetende, temeer God danken, dat Hij aan dit satanische re gime een eind heeft willen maken. Wan neer Hitler gewonnen had, zaten we nu nog onder die terreur, waaronder niet alleen het lichaam, makr ook de geest kapot gaat. Het lot der Joden. Men schat, dat ruim vflf niUUóen Jo den gedurende de Duitse machtsperiode in Eui'opa „wetenschappelijk" zijn om gebracht. Van de 130.000 Joden, die voor de oorlog in Nederland woonden, zijn er geen 20.000 meer over! Meer dan 110.000 werden, voornameiyk in Ausch witz, vergast. Hun lot is vreselijk ge weest. Geen pen is in staat te beschrij ven, welk een lijden deze mensen heb ben doorgemaakt. Men weet de langza me uitschakeling. Restaurants, parken, strand, trein en tram voor Joden ver boden. Joodse ambtenaren ontslagen. Registratie der Joden. Hun kinderen de scholen ontzegd. De Jodenster verplicht. Uitgestoten uit het economische leven. Hun bezittingen geconfiskeerd.. In het Amsterdamse ghetto eni in Westerbork bijeengebracht. En toen de deportaties naar Duitsland en Polen. In 98 deporta- tietreinen hebben ze Nederland verla ten. Bij aankomst in Auschwitz werden ze door de commandant geschift; 80 90 procent werd direct verwezen naar de dood. Er waren 4 in de grond ge bouwde gasbunkers, die. elk 1200 men sen konden bevatten en 5 moderne cre matoria. De gasbunkers wareii ingericht ais douche-badzaal. De slachtoffers wer den erin geknuppeld en geperst, de ijze^ ren deuren gingen hermetisch dicht en door luiken in het plafond lieten S.S.- mannen met gasmaskers bussen gifgas leeglopen. Na tien minuten waren allen dood. En dan gingen de lijken naar de ovens, die jaren achtereen hun luguber *erk permanent hebben verricht. Het Joodse volk heeft wel een zware tol moeten betalen. Ook in Nederland. Na de Baltische landen en Polen, waar 9ö% der Joden werd uitgeroeid en Joe- go-Slavië met 86%, volgen Duitsland, Griekenland en Nederland met 80%. In België en Frankrijk hebben ze het er door verschillende omstandigheden beter afgebracht: 40%. Wanneer wij de oor logsslachtoffers herdenken, vergeten vinj oiet onze Joodse land- en dorpsgenoten, met name hen, die wö gekend hebben. Zij hebben het uur der bevrijding niet wleefd. Het verzet, geen enkele oorlog is het verzet te gen de bezetter zo intensief geweest als „Ik zal geenszins gelovenMijn Heere en myn God." (Joh. 20 25b, 28b.) (SLOT). ,,Mijn Heere en mijn God". Ziedaar een overtuigde Thomas! Heere, d.i. Meester, Gebieder, Rabbi, Leraar! God, d.i. Almachtige, Liefdevolle, Barmhartige! Heere, d.i. Jezus, Zaligmaker, Redder, Verzoener! Go4, Gezalfde, Christus, Gezondene des Vaders! En dan: Mijn Heere! Wat een belijde nis. Dan vloeit de mond steeds over tot Gods eer, gelijk een bron zich uitstort op de velden. Wat een verandering! Eerst: ik zal geenszins geloven en nu: Mijn Heere en mijn God. Hier heeft Thomas de hoog ste vorm van het gebed geleerd, n.l. de aanbidding. Wat een onwederstandelljke genade Gods. Wat een trekkende liefde des Vaders. Nu is alle aardse verwach ting weggevallen. Nu voelt hij de druk der Romeinen niet meer. Nu is bovenal de last der zonde van zijn schouders ge nomen. Hij ziet Jezus! En Jezus alleen! En het is thans een volkomen Zalig maker die hij ziet en een volmaakt of fer. Lezers, kent ge iets van dat mijnen" des geloüfs? Ik ben de Zijne en Hij is de mijne? Wat een heerlijke gestalte mogen we dan innemen. Nu had Thomas geen bedenkingen meer. Geen voorwaar den en tegenwerpingen. Weet u waar we die kwijt raken? Evenals Thomas aan de voeten van de Heere Jezus. Daar leren we alleen maar aanbidden de grootheid van de Koning. Bij alle heerlijkheid die ons hier te- genstraalt, krijgt Thomas toch ook nog een vermaning. Omdat ge gezien hebt Thomas, zo hebt ge geloofd, maar zalig zijn zij, die niet gezien en nochthans ge loofd zullen hebben". O, Thomas zal het aanvaard en bele den hebben: Heere wat is de zonde van mijn ongeloof toch ontzettend groot ge weest. Maar ook: Wat aanbiddelijk rijk is Uw genade. Komt luistert toe gij God gezinden, Gy die de Heer' van harte vreest. Hoort wat mij God deed onder vinden, wat Hij gedaan heeft aan mijn geest. Mijn Heere en mijn God! Dan geloven we: Jezus bloed is ook voor mij gestort. Jezus gerechtigheid is de mijne gewor den. Jezus voldoening geldt ook voor mijn zonden. En... Zijn Geest zegt aan mijn harte, dat ik eeuwig ben Zijn kind. Thomas betekent tweelingbroeder". Allereerst in zich zelf. De oude en nieuwe Thomas zijn beiden in hem ver tegenwoordigd. De oude zegt: ik zal geenszins geloven. De nieuwe getuigt: Mijn Heere en mijn God! De oude roept: Het is mislukt. Laat ons naar Jeruzalem gaan en sterven. De nieuwe jubelt: Mijn Zaligmaker! Zó nauw liggen dez» dingen bijeen, dat We ze niet mogen scheiden in die zin, dat Thomas niet verantwoordelijk zou zijn voor zijn twijfel en ongeloof. Dat we zouden zeggen: dat deed de oude mens in hem. Dan komen we in gevaarlijke anti-no- miaanse wateren. Maar wel, dat de nieuwe mens enkel roemen mag in vrije genade en dat ons sombere en zwartgallige karakter die genade niet buitensluiten kan. Daarom, houdt moed, die uzelf te slecht acht voor de genade Gods. -Hij is niet gekomen om te roepen rechtvaardigen maar zondaars tot beke ring. Aan de andere kant moeten we steeds weer in de schuld komen met ons ongeloof aan de beloften Gods. Hoe zien we aldus in Thomas het werk Gods in de harten van al Zijn gunstgenoten. Eerst het: Ik zal geenszins geloven! Dat is de taal van het onherboren hart, dat niet geloven wil. iDan het: Ik zal geenszins geloven, van het ontdekte hart, omdat hij niet durft geloven. Vervolgens het: Ik zal geenszins ge loven van de bekommerde zie, die niet ontkennen durft, dat de Heere nooit iets aan hem geopenbaard heeft, maar toch de kracht niet kan opbrengen om het geopenbaarde te eigenen voor het hart. Hij ké,n niet geloven. Totdat de opgestane Christus door ge sloten deuren heenbreekt en enerzijds Zijn Goddelijke almacht bewijst, maar ook anderzijds Zijn priesterlijke bai'm- hartigheid openbaart, als de man met de tekenen in Zijn zijde en handen. „Welgelukzalig zijn zij, die niet gezien en nochtans geloofd zullen hebben". Zoals bij Thomas kan het niet meer. De Heere is opgevaren en komt niet we der dan om te oordelen de levenden en de doden. Dat is in het eindgericht. Nu geeft Hij ons echter Zijn Woord en Sacrament om het geloof te werken en te versterken. Lezer, hebt U reeds dat waarachtig geloof? Rust niet voor dat ge daar van Godswege een duidelijk antwoord op weet. Twijfel is zonde! In het paradijs kwam deze niet voor en ook in de hemel zal er nooit meer getwijfeld worden. Maar in de practijk van het leven geldt nog altijd het oude gezegde: Die nooit getwijfeld heeft, heeft ook nooit geloofd. De Heere zegt zelf in Zijn Woord: Ik heb mij doen overblijven een arm en el lendig volk. Die zullen op de naam des Heeren vertrouwen. Tot de laatste snik zal het in ons zelf een wonder moeten blijven, dat we er bij horen. „Zalig degenen die niet zien en nochtans geloofd hebben". Wat is het werkzame geloof een won dere macht! Het ovenvint zelfs de we reld. Bekend is het verhaal dat Luther in een van de moeilijkste perioden van zijn leven stond aan de stervenssponde van één van zijn liefste medewerkers, Myconius. Hij kón deze in zijn strijd op dat ogenblik niet missen en kreeg het geloof dat het ook niet behoefde. En zie, tegen alle verwachtingen in herstelde dezs en overleefde Luther nog. Zulks ver mocht daar de kracht van het geloof. De grond van dat geloof bestaat niet in de eerste plaats in stemmen of zichtbare openbaringen. Ook niet in ónze tranen, gestalten of bevindingen. Neen, dat zijn er de vruchten van. De enige grond is de levende Christus, ons in een persoon lijk geloof uit vrije gunst en eeuwige liefde tot een eigendom geschonken. Eenmaal zal dat geloof overgaan in aanschouwen. En dan niet, zoals bij Thomas voor een ogenblik. Neen, dan mogen ze Hem eeuwig aan schouwen in Zijne schoonheid. Eeuvrig leven onder Zijn doorboorde handen en aan Zijn gezegende voeten hun kronen nederleggen om in te stem men met het lied der gezaligden: „Gij hebt ons Gode gekocht met Uw bloed, o dierbaar Godslam". Dat is verzadiging van vreugde. Dat is volle levensweelde. Bij U mijn Koning en mijn God, Verwacht mijn ziel een heilrijk lot! Dirksland C. J. Kesting in de laatste. Kerken en scholen, pro fessoren en arbeiders, bedrijfsleiders en boeren, mannen en vrouwen, militairen en burgers, uit alle rangen en standen recruteerde de illegaliteit haar strijders. En da'; geschiedde in ieder land. In Frankrijk streden de maquis, in Joego slavië de partisanen. Allereerst denken we dan aan de ille gale lectuur. Reeds in Juli 1940 schreef Dr. Eykman zijn brochure „Wij bouwen verder", waaraan we destijds (onge straft!) in ons blad een bespreking heb ben gewijd. Ondergrondse bladen heb ben ontzaglijk veel goed werk verricht: Vrij Nederland, Trouw, Het Parool, Je Maintiendrai enz. Menige redacteur en verspreider, benevens een aantal druk kers, hebben met hun leven dit verzet moeten betalen. En verder is de illega liteit op allerlei manieren werkzaam geweest: overvallen op distributiekan toren, bevolking.sbureaux, gevangenis sen; contact met Engeland via geheime zenders; voorbereiding van het optreden der Binnenlandse Strijdkrachten met wapens, verkregen door Engelse „drop pings"; hulp aan onderduikers en de stakende spoorwegmannen; aanslagen op Duitsers o.a. op Rauter, pilotenhulp, spionnage voor de geallieerden enz. Ve len zijn in de ondergrondse strijd geval len: één der grootste onder hen was Jo hannes Post. De eersten, die voor het vuurpeloton vielen, waren 18 strijders, die op 13 Maart 1941 werden gefusil leerd. Zij waren „de achttien doden", aan wie Jan Campert zijn beroemd ge dicht wijdde. Zij en vele anderen gaven hun leven in de strijd voor onze vrijheid. Wö gedenken ze met diepe eerbied. Dolle Dinsdag. Jaar na jaar sleepte de oorlog zich voort. 'Ondanks Stalingrad, El Alamein, Tunis, de capitulatie van Italië, de vre selijke bombardementen streed Hitler door tot het bittere einde. Moest hij ver liezen, dan zou hij heel Europa in de vernietiging meeslepen, zo sprak hij. Maar op 6 Juni 1944 kwam de invasie in Normandië. De bevrijding kwam in zicht. Van de Pyreneeën tot de Noord- kaap lag een reeks bunkers met 10.000 zware kanonnen. Doch de Geallieerden kwamen aan wal en na 2 maanden was E^ankrijk bevrijd. In de eerste dagen van September scheen het Duitse West front ineen te storten? In snel tempo werd ook België bevrijd en de bondge noten stonden vlak bij de Nederlandse grens. Dan komt 5 September: DoUe Dinsdag (de naam is afkomstig van een N.S.B.- er!). De wildste geruchten deden de ronde. De Geallieerden waren in Breda... Dordrecht... Rotterdam... Delft... op 't Rijswijkscheplein in Den Haag wachtten de mensen met vlaggetjes in de hand op de komst der bevrijders! Duitsers en N.S.B.-ers gingen er vandoor. Ook op Flakkee raakten we een aantal on gewenste elementen kwijt. Helaas, de be vrijders waren niet verder geweest dan met enkele tanks tot Breda! Toen stok te de opmars bij gebrek «,an benzine. Wat een teleurstelling. Op 12 Sept. trokken de Amerikanen bij Bysden Lim burg binnen en op 17 Sept. vonden de luchtlandingen bfl Eindhoven, Grave, Nijmegen en Arnhem plaats en begon de grote spoorwegstaking. De vreugde was van korte duur. De slag om Arnhem werd verloren en de Duitsers herkregen hun moed. De S.D. bedreef ongehoorde gruweldaden en begin October voltrok zich het drama van Putten, waarbij uiteindelijk 540 mannen het leven lieten. Door de neder laag bij Arnhem kregen de Duitsers ge legenheid nog ruim 7 maanden hun ter reur voort te zetten. Razzia's waren aan de orde van de dag en niemand zal ooit de wegvoering vergeten van 4000 Plakkeese mannen en jongens vóór Kerstmis 1944. Op 8 Maart werden 100 mannen gefusilleerd als represaille voor een aanslag op Rauter bij Woeste Hoeve. Goeree en Overflakkee werd frontgebied. Sedert Febr. 1944 was reeds twee derde deel geïnundeerd en de rest werd omstreeks Kerstmis overstroomd met Duitse troepen. Het was de donker ste winter uit ons leven. De honigerwinter. De voedselvoorziening was najaar '44 al précair, maar na het begin van de spoorwegstaking stortte ze vrijwel ge heel ineen. Vooral in het Westen van ons land, met name in de grote steden, heers te een steeds ernstiger wordende hon gersnood. De wegen waren in die droe vige winter vol fouragerende stedelin gen, die op „hongertocht" gingen en dik wijls tegen hoge prijzen wat voedsel pro beerden te bemachtigen. In Amsterdam hield men een dode 5 weken in huis om de distributiekaarten te kuimen behou den! Uit Amsterdam-Noord is 82% der bevolking op „hongertocht" geweest. Op 24 April moesten de centrale keukens in de hoofdstad de voedsellevering staken. Laag geschat zijn in '44'45 zeker 16 duizend mensen de hongerdood gestor ven, vooral zieken, kinderen en ouden van dagen, terwijl 80 duizend gevallen van hongeroedeem werden geconsta teerd. Bloembollen en suikerbieten wer den gaarne gegeten. En het janhagel van de Landwacht schuimde de wegen af om de arme tobbers te beroven van hun laatste levenshoop. In de laatste 2 weken vóór de bevrijding was de toe stand in Holland hopeloos. Vier millioen mensen zaten zonder of vrijwel zonder voedsel. De weg naar de vrijheid was zwaar. Maar toen de nood het hoogst was, was ook door Gods goedheid de redding nabij. (Slot volgt) Bandoeng De conferentie van 29 Aziatische en Afrikaanse landen te Bandoeng in Zon dag gesloten. Tot besluit van deze be langrijke besprekingen hebben de deel nemers een communiqué uitgegeven over verschillende kwesties, zoals we reldvrede, atoomwapens, kolonialisme, rassenpolitiek, economische en culture le samenwerking. Verrassend was het voorstel van de pre mier van Communistisch China, Tsjou- en-Lai, die rechtstreekse onderhandelin gen met de Verenigde Staten wenst te voeren over de kwestie-Formosa. Uit drukkelijk verklaarde de Chinese pre mier dat het tot de taak van China be hoort, Formosa te „bevrijden", maar dit mag geen beletsel zijn om met Amerika te onderhandelen en op dezj wijze po gingen in het werk te stellen om de spELUning in de straat van Formosa weg te nemen. In Engeland was men van mening dat mendeze unieke gelegenheid om met China te onderhandelen, niet voorbij mag laten gaan, al maakt men zich geen illusies over de resultaten van een der gelijke bespreking. Om werkelijk suc ces te boeken zouden Chinezen hun aan spraken op Formosa, het laatste bolwerk van de nationalisten, moeten laten va ren. De Verenigde Staten waren minder enthousiast over het voorstel van Tsjou- en-Lai. Ze waren bereid met China te onderhandelen over Formosa, maar stel den als voorwaarde dat Tsjang-Kai-Sjek de leider van nationalistisch China, aan de besprekingen zou deelnemen. Tsjang-Kai-Sjek evenwel heeft ter stond te kennen gegeven, dat hij niet met Tsjou-en-Lai aan de conferentieta- fel wenste te zitten, ongeacht de beslis sing van Rood-China. Van Amerikaanse zijde heeft men nog getracht, Tsjang over te halen om aan een eventuele con ferentie deel te nemen, maar Tsjang er kent de regering van Rood-China niet en blijft onverzettelijk inzake zijn wei gering. Zo heeft de Bandoengse conferentie de kwestie Formosa niet gemakkelijker gemaakt. De onderhandelingen duren op dit ogenblik nog voort, doch het ziet er niet naar uit dat Tsjang-Kai-Sjek zal toege ven. Het is te betreuren dat Nationalis tisch China thans zelf het struikelblok vormt op de weg tot verzoening, die door de Communisten was geopend. In het slotcommuniqué staan verder verschillende belangrijke dingen te le zen. Zo hebben de landen zich uitgespro ken over het kolonialisme, dat een kwaad genoemd wordt, waaraan spoedig een einde moet worden gemaakt. Som mige afgevaardigden hadden het Comi- munisme een nieuwe vorm van kolonia lisme genoemd, doch in het slotcommu- 'niqué heeft men deze passage niet ver meld. Ook hebben de deelnemers hun stand punt inzake vreedzaam gebruik van a- toomenergie bekend gemaakt. Zij ach ten dit een zaak van bijzondere beteke nis voor de economische ontwikkeling van de betrokken landen. Zaterdag 30 April vlen onze geliefde Koningin haar 46ste verjaardag. Overal in het land zullen de vlaggen weer wapperen en zal Oranje op de borst worden gedragen. Met te meer enthousiasme zal deze verjaardag worden gevierd, nu we aan de vooravond staan van de herdenking van onze tienjarige bevrijding. Het is een niet genoeg te waarderen voorrecht dat we onder de dynastie van Oranje nog in vrijheid mogen leven. De Heere spare en drage Haar tot in leng te van dagen, tot vreugde van het Koninklijk Gezin en van ons ganse Neder landse volk. Verder is gesproken over de mogelijk heden van economische en culturele sa menwerking, alsmede over de rechten van de mens en de gelijkheid van alle rassen. Het is te hopen dat de door de con ferentie erkende beginselen metterdaad door alle betrokken landen in practijk zullen worden gebracht. Grote Drie De minister van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie, Foster DuUes, Mac Millan en Pinay ziillen zich op 8 Mei te Parijs beraden over een con ferentie met de Sowjet-Unie. Vooral En geland blijft, als in de dagen van Chur chill, vasthouden aan de wens om te ko men tot een bespreking op het hoogste niveau (Eisenhower, Boelganin, Eden en Paure). In Amerika echter schijnt men méér te voelen voor een ontmoe ting van de respectievelijke ministers van Buitenlandse Zaken. Rusland heeft inmiddels geantwoord op de Westelijke nota inzake het vredes verdrag met Oostenrijk. Het Westen had voorgesteld, dat de ambassadeurs van de Grote Vier te Wenen op 2 Mei zou den samenkomen om het staatsverdrag te ontwerpen. De Sowjet-Unie acht een dergelijke bijeenkomst niet noodzakelijk, maar is bereid aan de wensen van het Westen tegemoet te komen, aldus de nota. Duitsland Zondag zijn in het district Neder- Saksen verkiezingen gehouden voor de Landdag (te vergeleken met onze Eer ste Kamer). 'Opnieuw zijn de socialisten als desterkste partij uit de bus gekomen met 59 zetels. Daarop volgen de Chr. Democraten met 42, vervolgens de Duit se partij met 20; verder 12 liberalen en 2 communisten. Op het eerste gezicht lijkt de positie van de socialisten gunstig. Vergeleken met de verkiezingen van 1953 voor de Bondsdag hebben ze zelfs nog winst ge boekt. Toch staan hun kansen thana veel ongunstiger voor een coalitie dan in 1951. De Chr. Dem. Unie van Ade nauer heeft weliswaar enig verlies ge leden, maar een kabinetsformateur van zijn partti zal waarschijnlijk meer kans maken dan een socialist, die immers nóch van de liberalen, nóch van de conservatieven, steun behoeft te ver wachten. De C.D.U. echter, die samen werkt met de liberalen, zal veel gemak kelijker een regering kunnen vormen. Frankrijk 'Ook in Frankrijk zijn verkiezingen aan de gang, hier voor de kantonnale raden, te vergelijken met onze provinci ale staten. Grote verschuivingen kwa men niet voor; alleen de Gaullisten le den tot-nog-toe bijna overal verliezen. Merkwaardig is het feit dat de be weging van Poujade, die een radicale wijziging van de belastingpolitiek wenst en over wie we laatst een en ander schreven, zo weinig aanhangers krijgt. Bij de verkiazingen spelen veel persoon lijke en plaatselijke motieven een rol, zo dat een algemene indruk over de Fran se politieke gezindheid niet kan worden gegeven. Donderdag 28 April heeft te 's-Gra- venhage een openbare zitting van Ged. Staten plaats gehad, waar volgens art. 163 der Gemeentewet de Flakkeese ge meenteraden hun gevoelens over de her ziening gemeentelijke indeling op ons eiland, konden laten horen. Hieraan is gevolg gegeven, er waren uit iedere gemeente van Flakkee afge vaardigden aanwezig. Met twee bussen en enige luxe auto's is men naar Den Haag getogen en de stemmen die er werden gehoord, gaven geen onzeker geluid. ledere gemeente bepleitte zijn zelf standigheid, voor zover dit niet door eigen afgevaardigden werd gedaan, trad als gemachtigde Prof. Dr. Sj. Groenman op, de samensteller van het bekende rapport. Eén was er die zich van dit rapport geheel distancieerde, n.l. Weth. Dijkers, die de zelfstandigheid van de gemeente Sommelsdijk voorstond. Verder werd het woord gevoerd door Weth. M. V. Eek te Middelhamis; Weth. JongeUng te Den Bommel; het raadslid i Th. V. d. Spaan te Melissant; Weth. A. I de Vos te Ooltgensplaat; Weth. J. Voogd te Ouddorp; Burg. van Knobelsdorff te Goedereede en Weth. Visser te Stellen- dam. De laatste hield een vlammend be toog tegen samenvoeging met Goederee de. De zitting werd ook bijgewoond door burg. Hordijk van Ooltgensplaat en burg. D. V. Heyst te Dirksland. Een uitvoerig verslag volgt. ontelbare ogenblikjes tijdens het vervullen van Uw dag taak, door een kleine inzinking door verslapping van de aan dacht. de enige manier, om een der gelijk kostbaar verlies in de toekomst te voorkomen: De natuurzuivere King peper munt, het beste ter opwekking en verkwikking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1