Van oorlog Ouddorp's raad voteerde geen cent voor feestelijkheden 5000ste aansluiting bij de Gascentrale Flalcicee Fa. P. A. J. van Rumpt 27e Jaargang Woensdag 28 April 1955 No. 2396 GHB WEEKBLAD OF GËBEFOBMEEBDE GBONDSLAG YOGB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 1. ei4. bevcuJiLH. Mevr. van Etten te Oude Tonge ontving een prachtig gascomfoor Plaatselijk nieuws Brand in IJsstaria Veemarkt de Massey Harris pick up balenpers de Rumptsiad tractorploeg Werlctuigdrager voor aardappelcultuur ■ji^ Zakkenheffer volautomatisch -^ Wiedbalk compleet met v/iedmessen Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELüARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbtjnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTElNTnBPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief Nu het Nederlandse volk zich opmaakt om op 5 Mei de dag te herdenken, dat het Westen van ons land en daarmee geheel Nederland werd bevrijd van de Hitler-tirannie, is het goed, met onze gedachten nog eens te verwijlen in de tijd, dat de duisternis van de nazi-ter- reur over het grootste deel van Europa en ook over ons was gedaald, maar ook stil te staan bij de nooit genoeg te waar deren zegen, die God ons geschonken heeft in het herstel van vrijheid en on afhankelijkheid. Wij mensen vergeten heel snel. Voor velen schijnt de periode van 1940 tot 1945 nog slechts een droom uit een ver verleden. Na tien jaar zijn de herinneringen al zo vervaagd, dat menigeen geen helder beeld meer heeft van wat zich toen heeft afgespeeld en voor onze kinderen is ,het aleen maar historie. Om de zegen der bevrijding in zijn diep ste vjrezen te kunnen waarderen, moeten wij weten uit welk een nacht van ellen de en lijden wij door Gods almachtige hand zijn verlost. En dsiarom willen we ons in enkele artikelen nog eens voor de geest halen, in welk een verschrik kelijke situatie wij vijf jaren hebben ver keerd om daardoor des te beter en te inniger God te danken voor wat ons op 5 Mei 1945 uit Zijn hand geschonken werd. 10 Mei 1945 In de nacht van 9 op 10 Mei kwamen bij het Algemeen Hoofdkwartier in Den Haag om 3.50 de eerste berichten bin nen, dat de Duitsers onze grens in Zuid- Limburg bij Kerkrade en Vaals hadden overschreden. Tien minuten later cir- Itelde reeds een groot aantal Duitse vlieg tuigen boven Den Haag. Generaal- majoor Baron van Voorst tot Voorst, de commandant van het veldleger, die met de opperbevelhebber Generaal Winkel man die nacht om 12 uur het hoofd kwartier had verlaten, ten einde nog enige rust te nemen vóór het kritieke ogenblik komen zou men was 3 dagen tevoren reeds gewaarschuwd door ma joor Sas, onze militaire attaché in Ber lijn, die van een Duitse generaal steeds geheime inlichtingen ontving werd direct opgebeld en terwijl hij naar het Lange Voorhout fietste, vroeg een juf frouw hem: Mijnheer, is het een oefe ning?", waarop hij antwoordde: „Neen, dit is oorlog". Dat was het begin. Enige tijd later sloegen bommen in de Alexan- derkazerne: 58 manschappen en 76 paar den werden gedood. Een luchtlandings divisie landdo rondom Den Haag: Ypen- burg, Ockenburg, Valkenburg, Rijswijk, Wassenaar, Loosduinen. De hoofdmacht werd onschadelijk gemaakt. Maar .ook op Waalhaven zijn troepen geland en bij de Moerdijkbruggen. Bij Gennep wordt door verraad een Maasbrug gebruikt voor een pantsertrein. Maastricht en Arnhem gaan verloren; de vijand door breekt de IJssellinie. Doch de bedreiging van (Den Haag wordt al de eerste dag afgewend en het doel der Duitsers, Ko ningin en regering gevangen te nemen, mislukt. Er werden alleen die dag 140 Duitse vliegtuigen neergeschoten. De vijand is op drie punten ons land binnengerukt; door Groningen en Dren the op de Afsluitdijk aan, door Gelder- laad naar de Grebbelinie en het hart van het land, door Limburg en Brabant naar de Moerdijk en naar België. Pas om 6 uur, dus 2 uur na het begin der overrrompeling, overhandigde de Duitse gezant in Den Haag aan onze Minister van Buitenl. Zaken Van Klef- tens een verklaring, waarin Nederland beschuldigd werd van samenspanning met Engeland en Frankrijk, hetgeen de Minister met verontwaardiging afwees. Hij verklaarde Nederland in staat van oorlog met Duitsland. De volgende 4 dagen Op Zaterdag verscheneii; de Duitsers al voor de Afsluitdijk, dochï>de moderne torten daar en een drietal marinesche pen maaiden alles van de dijk, zodat de Duitsers van de „Moorddijk" spraken, "'i de Maasbruggen van Rotterdam Werd door de mariniers hevig gevoch ten. De torpedojager „Jan van Galen" |mg na 36 vliegtuigaanvallen op de Maas ten onder. Alblasserdam wordt ge oombardeerd. Dordrecht valt in Duitse tonden. In Brabant moeten onze troe- Pen en de ter hulp gesnelde Fransen terugtrekken. De vijand nadert de Greb- oelinie. Zondag 12 Mei: Pinksteren. Rondom •Jen Haag gaan de zuiveringsacties Voort. De voorste verdedigingslijn van 4e Grebbestelling wordt echter genomen loor de Duitsers, 's Avonds is de situ- «le daar-al zeer ongunstig. Brabant is verloren. Prinses Juliana vertrekt van- lit IJmuiden naar Engeland. Maandag 13 Mei. De opperbevelheb ber rapporteert aan de regering, dat hij ae toestand somber inziet. In Hoek van Holland arriveren 5 Britse torpedo- "ootjagers. 's Morgens 10 uur vertrekt Koningin en 's avonds 7 uur verlaat o* de regering het land na het gezag e hebben overgedragen aan generaal Winkelman. Velen in ons land begrepen ^at toen niet, doch het bleek al spoedig, oat dit een zeer wijs besluit is geweest. "e Grebbelinie, waar honderden vaii ™ze soldaten sneuvelden, blijkt onhoud baar en de troepen moeten terug. Het Oostfront van de vesting Holland wordt eeinundeerd de Hollandse waterlinie ~r ^ch tevergeefs. Hulp van Engelsen ^a Fransen blijkt niet gegeven te kun- ■len worden. Dinsdag 14 Mei breekt aan. De laat ste dag. Wel zijn 500 vflandelijke vlieg- tiügen neergeschoten, nog houdt Rotter dam en de Afsluitdijk stand, maar, ge prikkeld door de felle tegenstand, gaan de Duitsers over tot terreur. Om half twee begint het bombardement van Rot terdam door 50 bommenwerpers. Langs brandende straten moest de bevolking vluchten. Meer dan 900 burgers verlie zen het leven en 26000 huizen zijn ver woest. Ook Amsterdam, Den Haag en Utrecht worden met zulk een lot be dreigd en dan besluit de opperbevel hebber te capituleren. Verder strijden heeft geen zin. Om 5 uur Dinsdags viel dat besluit. De volgende morgen wordt generaal Winkelman door de Duitsers gebracht naar Rijsoord, waar in de Chr. School het hoofdkwartier was van generaal Von Küchler. Deze zegt: ,,Uw troepen hebben dapper gestreden". Daarna wor den de capitulatievoorwaarden voorge legd en na een kleine wijziging door onze opperbevelhebber getekend. Het einde van 5 dagen strijd. De totale verliezen aan onze zijde in deze dagen waren 2067 doden en 2860 gewonden. De marine had kans gezien naar Engeland te gaan. Ouder Seüs-Inquart. Ons volk, verdoofd doo r de snelle loop der gebeurtenissen en de capitula tie, besefte aanveinkelijk niet, in welk een vreselijke toestand wij gekomen waren. Dat drong slechts langzaam tot ons door. Hitler achtte het nodig, in Ne derland een burgerlijk bestuur te vesti gen België is steeds militair gere geerd en benoemde de Oostenrijkse landverrrader Seijss-Inquart, een gesle pen en zeer fanatiek nazi, tot Rijkscom- missaris. Op 29 Mei aanvaardde hij zijn frmctie met een redevoering in de Rid derzaal. Volgens zijn zeggen was hij niet gekomen om aan de Nederlanders het nationaal-socialisme op -te leggen en hij poogde zelfs de sympathie van ons volk te winnen voor Duitsland. Aanvan kelijk traden de Duitsers inderdaad te gemoetkomend op, maar al spoedig moesten ze bemerken, dat de grote mas sa van ons volk niet van plan was zich te laten nazificeren, ondanks alle po gingen van de N.S.B, en van de Duit sers. Spoedig kwam de aap uit de mouw Rost van Tonningen en Woudenberg kregen de macht over politieke en vak organisaties. We kregen een Arbeids- front, Arbeidsdienst, Winterhulp, Land stand, Kultuurkamer etc, die echter alle slechts onder hevig lijdelijk en an der verzet van de bevolking konden werken. Met de voortgang van de oorlog werd de verhouding tussen Nederlanders en Duitsers steeds scherper. Steeds meer N.S.B.'ers werden benoemd tot burge meester. Commissaris der provincies, enz. Onder leiding van de beruchte Rau- ter deden de Groene Politie, de S.D. en de Gestapo hier hun intrede. De Sche- veningse gevangenis herbergde vele goe de vaderlanders en de concentratiekam pen van Amersfoort en Vught begonnen hun luguber werk. Het luisteren naar de Engelse radio werd verboden en in 1943 moesten alle toestellen worden in geleverd. Niettemin bleven velen tot het einde toe naar de Oranje-zender luisteren. Het dragen van Oranje werd verboden, persoonsbewijzen ingevoerd, straatnamen veranderd, razzia's gehou den en honderdduizenden naar Duitsland gestuurd om te werken. Officieren wer den weer in krijgsgevangenschap ge voerd en de Jodenvervolging begon. In het voorjaar van 1942 werd het afschu welijke systeem der gijzelaars inge voerd. De seminariën te Sint-Michielge- stel en Haaren in N.-Brabant werden gevuld met proffessoren, poUtici, dokto ren, advocaten, predikanten, journalis ten, bedrijfsleiders enz., die met hun le ven zouden moeten boeten voor de sa botage van anderen. In totaal zijn on geveer 1400 personen gegijzeld geweest. De eerste executie had plaats op 15 Augustus 1942, toen de heren Baelde, Bennekers, Van Limburg Stirum, Schim melpenninck en WiUem Ruys werden doodgeschoten. Niettemin beseften de Duitsers, dat hun gijzelingssysteem mis lukte en successievelijk lieten ze de meeste gijzelaars vrij. Seijss-Inquart heeft al moet een zeer groot deel der terreur op rekening van Rauter gesteld worden door zijn fanatieke pogingen Nederland te nazi ficeren in dit alles de hoofdrol gespeeld. Na de Duitse capitulatie werd hij gear resteerd en in het grote proces te Neu renberg wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld en opgehangen. Bombardementen Behalve het bombardement van Rot terdam heeft nog menige andere stad in de loop van de oorlog zwaar te lijden gehad. Engelsen bombardeerden reeds 25 Juni 1940 Den Helder. Op 31 Maart 1943 werd Rotterdam zwaar geteisterd. De verwoesting van de binnenstad van Nijmegen op 22 Febr. 1944 door 16 A- merikaanse bommenwerpers, waarbij bijna 900 doden vielen, berustte op een vergissing, evenals het tragische bom bardement van het Bezuidenhoutkwar- tier in Den Haag op 3 Maart 1945. In totaal zijn bij diverse bombardementen van Duitsers zowel als Geallieerden in Nijmegen 2200, Rotterdam 2100, Den Haag 80O, Venlo 450, Eindhoven 400, Amsterdam 400, Enschede 360, Arnhem 260, Maastricht 250, Den Bosch 230 en in vele andere plaatsen kleinere aantal len slachtoffers gevallen, alles bij elkaar ongeveer 20.000. Door oorlogshandelin gen werden in totaal 82.000 huizen to taal vernietigd, 8000 boerderijen, 3000 bedrijfsgebouwen, 20Q kerken en 20 zie kenhuizen, afgezien van de honderddui- zende zwaar of licht beschadigde. Wordt vervolgd. De raad van Ouddorp kwam Vrijdagmorgen in het openbaar bijeen. Er deden twee nieuwe raadsleden hun intrede, waarna de agenda werd afgewerkt. Deze zag er vrij onschuldig uit, er vloeiden echter bij meerdere punten discussies uit voort. De feesten op 5 Mei kwamen ook ter spralte, met 65 stemmen werd verworpen om subsidie te verlenen. De vuilniswagen maakte ook een punt van bespreking uit, men houdt het vooratónog bij paardentractie. Voor de te bou wen nieuwe Chr. School werd grond in het uitbreidingsplan aangewezen. De Voorz. Burg. J. Kleinenberg open de met gebed. Aan de orde kwam aller eerst beëdiging van de nieuw inkomen de leden, de heren J. C. Komtebedde Jzn. en C. v. d. Bok J.Czn. Beide heren legden de vereiste eden af. De Voorz. zei hierop, dat de raad nu weer voltallig was. Hij hoopte dat in gezondheid en blijdschap de belangen der.gemeente door hen zouden worden behartigd en de afgelegde eden voor hen de kracht en de steim zouden zijn om hun arbeid te verrichten, Spr. felici teerde hen hartelijk met hun benoeming IngekoiUien stukken Jaarverslag van het Electriciteisbe- drijf Dordrecht over het jaar 1953; Bericht van goedkeuring van het raads besluit, strekkende tot verhuur van de woningen Oosterweg nrs. 113 en 115 aan resp. Chr. Demoet en A. Westdijk Lzn.; idem verhuur van de Woning Oosterweg nr. 109 aan dhr. A. C. Mierop'; Goedkeuring van het besluit van B. en W., strekkende tot verkoop van bouw grond aan de Westzijde van de Burgem. Hermansweg aan de heren F. Meijer Kzn., J. Grinwis Dzn. en J. Meijer Joh. zn.; als boven goedkeuring van de 9e wij ziging van de gem.-begroting voor het dienstjaar 1954; Schrijven van Ged. Staten waarin zij mede namens de Min. van Binnenl. Za ken berichten, dat geen bezwaar bestaat tegen de verordening tot wijziging van de Kindertoelageverordening, Brief van mej. N. C. Boeter te Mid- delharnis dd. 7 Maart 1955 houdende het bericht, dat zij haar benoeming tot on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school aanneemt Antwoord van de Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Brielle, gedagte kend 24 Maart 1955, op het schrijven van B. en W. dd. 31 Januari 1955 be treffende de uitvoering van de Leer plichtwet (punt 3 sub z van de vergade ring van 4 Maart 1955). Dit antwoord luidt als volgt: „Hierbij heb ik de eer Uw kaartschrij- ven, waarop staat: „Herinnering" terug te zenden. Op toezending van dergelijke kaarten wordt door mij geen prijs ge steld, en is bovendien niet juist. Als voldoende gegevens aanwezig zijn voor het opmaken van een proces-ver baal wordt dit op mijn bureau steeds gedaan. Indien de Ambtenaar van het O.M. bij de Kantongerechten in het Ar rondissement Rotterdam geen aanleiding vindt tot vervolging over te gaan, is er weinig aan te doen." De rekening van de Schoolartsendienst Kring Middelharnis over het dienstjaar 1954; al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoekschrift van de Centr. Proef tuin te Middelharnis om verhoging van het raadsbesluit van 6 Nov. 1953 No. 2r verleende subsidie t.b.v. de 2-jarige tuinbouwwintercursus. Weth. Grinwis was tegen. De subsidie werd verleend. Naar Den Haag Schrijvgn van Ged. Staten houdende mededeling (art. 163 der gemeentewet) dat terzake van de voorgenomen her ziening van de gemeentelijke indeling van Goeree en Overflakkee in een open bare vergadering van hun college, te houden te 's-Gravenhage op Donderdag 28 April a.s. De Voorz. meende dat Prof. Groenman moest worden benoemd of een der raads leden. De heer Haméeteman vond dat naast Prof. G. nog een raadslid diende te worden aangewezen. De heer T. Koek meende dat met Prof. G. kon worden volstaan; dhr. Ne- derlof vond dat het Ouddorpse rapport (apart ingezonden) door iemand van de leden kon worden voorgedragen. De Voorz. vond dit niet nodig. Een af gevaardigde was voldoende. Bij stemming werd Prof. Groenman als algemeen gemachtigde aangewezen. De heer Haméeteman stelde nu voor om een der Wethouders aan te wijzen om het Ouddorpse rapport te verdedi gen. Weth. Voogd wees er op, dat het rap port tot en met was uitgewerkt, het kon alleen worden onderstreept. Wethouder Voogd werd daarvoor aan gewezen. De feesten op 5 Mei. Verzoekschrift van het bestuur Van de Oranjevereniging Ouddorp Z.H. dd. 19 April 1955 om een bijdrage uit de ge meentekas ad 350.voor het aan brengen van een feestverlichting en het houden van kinderspelen op 30 April en 5 Mei a.s. De heer G. Tanis vond het een be scheiden bedrag over twee dagen ver deeld. Het was z.i. te weinig. De heer T. Koek (S.G.P.) wilde er niet veel van zeggen, dan alleen dit, hij meer zegen zag in een biddend volk om het Oranjehuis, dan een springend en dansend volk. Hij kon zyn stem er niet ,aan geven. De heer G. Tanis: zag het zo, dat we afhaiikelijk zijn van God, die ons het Oranjehuis geschonken heeft. Spr. meen de dat het mocht worden gevierd, voor al voor de kinderen, om de Oranjege zindheid levendig te houden. Hij gaf het vertrouwen aan de Oran jevereniging, dat die geen buitenspo righeden op touw zouden zetten. De heer T. Koek wees op de mogelijk heid van een 3e wereldoorlog, die niet denkbeeldig is. De internationale toe stand is spannend. Onze vaderen schre ven in zulke omstandigheden een boet en bededag uit, inplaats van feesten. Onder de drukkende oordelen is het oen hemeltergend volk, dat afzakt van Gods Woord en Getuigenis, dat Gods Dag ontheiligd en doorgaat in de zonde. fWil men de herdenking op waardige wijze vieren, dan zou men het als Da vid moeten doen: „Ik gedenk uwer wel- dadigheden in het midden Uws tempels" De Heere zij ons gedachtig zei spr. en bestendige het drievoudige snoer, God, Nederland en Oranje. Het zou geen wonder zijn als we vanwege onze schuld zouden verzinken in de volke- renzee en wij onze zelfstandigheid ver liezen. De heer Nederiof vroeg naar het voor stel van B. en W. De Voorz.: De meerderheid van B. en W. was bereid aan de schoolgaande jeugd een herinnering te schenken. In zake de adoptie was uit Den Haag be richt gekomen, hetzelfde te geven als de kinderen aldaar. Daarbij wilde de meer derheid van B. en W. het laten. De heer Nederiof sprak over de liefde van het Oranjehuis die diende te worden aangewakkerd. Er worden kinderspelen gehouden en spr. prees het, dat de kin deren vanuit den Haag in het kader der adoptie worden getracteerd. Was dit niet zo, had de Oranjevereniging een iloger bedrag gevraagd. iDie 300.zijn voor prijsjes bij de kinderspelen, die van eenvoudige, onschuldige aard zijn. In derdaad past het zoals dhr. Koek zei dat de feiten ook in de kerk worden herdacht. Het Bestuur wil dit ook zelf doen, en staat dit ook voor. Het staat echter enigzins los van elkaar. We kunnen en mogen ook verblijd en vro lijk zijn, óók onze kinderen. Als christen zag hij daar geen bezwaar in. In de tijd van de gouden eeuw was Nederland an ders dan tegenwoordig zei spr. Als we in de geschiedenis terugblikken zien wij, de toestand anders. Spr. herinnerde aan de uitspraak van Prins Willem v. Oranje „Ik heb met de Potentaat der Potenta ten een vast verbond gemaakt". Er wordt echter niet gezien dat onzs Ko ningin onder hetzelfde Verbond leeft. Wat is er niet verkregen onder de lei ding van Hare Majesteit. Vrede en vrij heid. Ook zij is Christen. Jammer, dat dit nu niet zo scherp wordt gezien. Dat drievoudig snoer God, Nederland en O- ranje bestaat nog. In de kinderspelen, en in het spelen van de muziek zag spr. geen bezwaar. Ook niet in het drinken, als er maar niet te veel gedronken wordt! Het brengt veel kosten mee, waarom de Oranjevereniging vraagt om een subsi die voor de kinderen. Spr. kon niet be grijpen, dat men daar tegen kon zijn. De heer Haméeteman: Wie tracteert het geschonkene uit Den Haag? Doet dat de Oranjevereniging? De Voorz.: Dat ligt in mijn handen. De leden van de raad zullen worden uit genodigd bij de uitreiking en ook de Oranj evereniging. De heer hauieeteman wilde dit op 't schoolplein doen. Hij was er voor, dat de gemeente de gevraagde subsidie ver strekte. Uit de uiteenzetting van de heer Nederiof vernam hij dat het rustig zou verlopen. Nodig was de liefde van Oran je aan te kweken. In de wereld waarin we thans leven dient zeker het kind aan het Oranjehuis te worden gebonden. Als Nederland ddt loslaat ziet het er niet mooi uit. Spr. vroeg het bedrag te verdubbelen; en het op 70O.te bren gen. Br is een groep in de raad, die het op principe af wil wenden. Er zijn er ech ter van hun partij, die er anders over denken. Een spreker van de S.G.P. die onlangs te Ouddorp geweest is, dacht daar z i. daar anders over. De Voorz. maande niet op zijwegen te gaan. Het gaat nu over het verzoek schrift. De heer Nederiof vond ook wel dat het bedrag laag was, al dacht men er mee toe te komen. Er komt ook nog wat uit de lijstcoUecte. De Voorz. zegde toe al het mogelijke te doen de zegen van het Oranjehuis op die dag de kinderen bij te brengen. Bij stemming werd het voorstel ver worpen. Tegen de heren T. Koek, M. Aleman, Weth. Grinwis, Weth. Voogd, de Jong, V. d. Bok en T. Grinwis. Kest voor. 6Sstemmen) (Slot in volgend nummer) (v.l.n.r.: de heer v. ijeeuwen, dir. Gascentrale; Burgemeester Hordijk; Mevr. v. Etten, Oude Tonge en de heer Dijkers, Sommelsdijk). Zo'n bofferd heb ik nog nooit gehad!" verklaarde het verraste mevrouwt je v. Etten uit de splinternieuwe straat Vo gelenzang te Oude Tonge, toen haar j.l. Zaterdagmorgen door de voorzitter, de secretaris en de directeur van de Gas centrale Flakkee een prachtig splinter nieuwe zwart-crême 2-pits gascomfoor werd aangeboden omdat het huis, dat zij nog maar enkele dagen geleden met haar man, als jongehuwd paar, heeft betrokken, het 5000e is dat door het gasbedrijf op het buizennet werd aan gesloten. Natuurlijk was het maar bloot toeval dat hier die mijlpaal werd be reikt en dat het fraaie gastoestel te recht is gekomen bij pasgetrouwden, maar het gaf een aparte kleur aan deze bijzondere gebeurtenis. Lange tijd heeft het aantal aanslui tingen van het gasbedrijf tussen 4900 en 5000 gehangen omdat voor nieuwe woningen, die men moest aansluiten, oude werden afgebroken en daaruit de meters enz. dUs verdwenen. Maar vorige week begon men dan toch aan de 5000e het huis Vogelenzang 9 in Oude Tonge. En het bestuur van ae Gascentrale heef t een en ander niet onopgemerkt willen laten voorbij gaan. Zaterdagmorgen vervoegden zich aan genoemde woning de voorzitter van de Gascentrale, de heer Dijkers uit Som melsdijk, burgemeester Hordijk en de directeur, de heer Van Leeuwen, terwijl de krant uiteraard ook vertegenwoor digd was. Men trof mevrouw Van Etten alleen thuis en die keek wel wat be duusd van dat bezoek en ook vanwege de grote cartonnen doos, die de direc teur meetorste. In de splinternieuwe ingerichte woning het nog frisse bruidsbouquet wees er op dat men er nog in de wittebroodsweken leeft! waren de zaken gauw uit de doeken ge daan of liever: het gascomfoor uit de doos. De heer Dijkers hield er een toe passelijk prevelementje bij en met ver rukt gezicht nam mevr. Van Etten het kostelijk cadeau in ontvangst. Ze be dankte heel hartelijk en bood de heren gul koffie aan, die uiteraard niet werd afgeslagen, zodat er nog een gezellig babbeltje volgde. Van de directie van het gasbedrijf ver namen wij dat het aatal aansluitingen nog steeds stijgt en men de 5000 nu al gspasseerd is. De centrale levert ook gas aan Dirksland, dat plm. 1000 aan geslotenen heeft op het eigen distribu tienet. In totaal voorziet de fabriek te Middelharnis dus 6000 gezinnen en be drijven van gas. Plaatst een advertentie in „EttANDEN-NIEUWS" MIDDELHARNIS In het IJstaria van dhr. L. van der Weide aan het Zandpad alhier, brak Maandagmiddag brand uit in de woon ruimte van dit gebouw. Ogenblikkelijk werd de brandweer gealarmeerd die spoedig ter plaatse was, welke doorwer king van het vuur wist te voorkomen. Op de verdieping waar men woont, hing een verstikkende rook, wat de blus sing bemoeilijkte, maar .men had toch een mooi succes. Er is wel tamelijk wa terschade naar wij vernamen. Een en ander had op dit drukke punt vanzelf sprekend veel bekijks. SOMMELSDIJK Brandje. Zondagavond tijdens de kerk dienst was er brandalarm en moesten de brandweerlieden zich in allerijl naar de spuit begeven. Er was brand ont staan in de woning van de heer J. Troost in de A. J. de Graafstraat, doordat een jongetje met lucifers had gespeeld. Het doosje was gaan branden, het jochie had het weggeworpen, waardoor het bed vlam vatte. Met emmers water kon het worden geblust. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. DIRKSLAND Het Badhuis is 29 en 30 April, 6 en 7 Mei wegens verbouwing gesloten. Doopaangifte. Ouders die hun kinderen wensen te laten dopen bij de Ger. Gem. kunnen a.s. Vrijdagavond van 88.30 u. aangifte doen. OrgelbespeUng. Zaterdag 30 April Ko ninginnedag zal om 6.30 uur da organist O. Mulder in de Ned. Herv. Kerk het orgel bespelen. Medewerking verlenen de zangvereniging ,,Sursum Corda" on der leiding van de heer J. Kaslander en het kinderkoor onder leiding van de heer A. J. Keijzer Ds. den Besten houdt een meditatie. OUDDOJRP Doopaangifte. Ouders die a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk hun kind wensen te laten dopen, kunnen daar a.s. Vrijdag avond 7 uur aangifte van doen. STAD AAN 't HARINGVLIET Aandenken. Door de Burgemeester is aan de heer Joh. van Rossum, die van 1902 tot 1952 bij de Fa. Dubbeldam tut Gorinchem werkzaam is geweest, na mens genoemde firma een gouden hor loge met inscriptie uitgereikt. We<lvlucht „De Bode Duif" vanaf Roo sendaal 23-4-'55: E. L. Trommel 1, 7 15 20; J. C. Visser 2, 8, 9, 16; J. de Vos 3, 5, 11, 17, 21; A. Meiaard 4, 19; C. v. d. Boogert 6; A. C. Koppenaal 10, 12, 22; A. de Gans 13; H. Bevaart 14; Gebr. V. d. Valk 18. Rotterdam, 25 April. Ter veemarkt aangevoerd 2047 dieren, w.o. 1428 vette koeien en 619 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 2,60^-2,80; 2,302,50, 1,952,25; varkens lev. gew. 1,79, 1,77 1,74. Aanvoer vette koeien groter met sle pende handel, prijzen eerste kwal. was als vor. w., tweede en derde kwal. min der, prima's boven notering. Aanvoer varkens kleiner, de handel tamelijk, prijzen iets minder. LANDBOUWERS Op de markt te SOMMELSDIJK tonen wij U: de meest moderne pers met verstelbare pakkertmaat van 15 tot 25 kg. met speciale risters voor zware grond. Nieuwe werktuigen voor FERGUSON o.a.: stad aan 't Haringvliet Telef K 1871-202

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1