HvANDEL Brand in bakkerij Ten Hove te Nieuwerkerk (Z.) et houten huis? Buitenland aaa Zaterdag 23 April 1955 GUB WEEKBLAD OP GEBEFOBMËERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2395 MEDITATIE Moedeloos! Beschaamd! Overtuigd! KLOK^KEN Zondagdiensten artsen Geen middenstandsexamen meer als men M.U.L.O.- diploma heeft GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en ZaterdsK UW5 .ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAi. ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. De woningnood is nog steeds groot. et tekort aan woningen kunnen we erust „onze volksvijand no. 1" noemen. V^at éen ellende in afzienbare tijd een woning te kunnen verkrijgen. Jaar na jaar op een wachtlflst ge- laatst te zijn en er op te blijven staan nder kans op vervulling van de lang eltoesterde wens. Aan allerlei leeftijds- onceptie's te hebben voldaan om voor en liuis i" aanmerking te kunnen ko en en nog maar steeds te vergeefs uit e moeten zien, dat men aan de beurt 'Oplieffing van de woningnood. Het aartal wordt steeds verder naar de ekomst verlegd. Van vele plaatsen, ooral industrieplaatsen komen berich- en, dat de woningnood nijpender is dan oit. Dat de wachtlijsten langer worden in- laats van korter. :K Onderwijl bouwt het r^jk maar, of be er gezegd het verleent bouwvolume en e gemeenten bouwen. In opgaande lijn eweegt zich het aantal jaarlijks te bon en woningen. Is voor het jaar 1955 iet een bouwcapaciteit vastgesteld van 000 woningen? De Overheid doet haar best om te -uwen, maar hoe hard ze zich ook In- pant het gebrek aan woningen blijft ven nijpend. Een voomajne oorzaak is aarvan het feit, dat de particuliere ouw zo goed als uitgeschakeld is. Er geen gelegenheid tot rendabele bouw. rqzen van grondstoffen, van arbeids- achten beletten een enigszins renda- ele woningbouw. En zo lang de parti- uliere woningbouw verstek laat gaan, o lang is de kans niet groot, dat aan et ontzettende woningtekort een einde omt. Zonder particuliere bouw is on- volksvijand no. 1" niet te verslaan. Op het gebied van woningbouw berei- en ons soms schrijnende berichten. Zo e Oss, een zich snel uitbreidende ge- een te in de'■Noordoosthoek van Noord rabant. Daar hebben vele het woning- aagstuk zelf aangepakt. Tientallen ensen hebben daar zogenaamd ,,clan- estien" zich een woning gebouwd. Het college van B. en W. heeft daar- n paal en perk gesteld door aan de emeentearbeiders last te geven een eetal van die woningen af te breken. Met een van die woningen is het ge- -urd. Een tragedie. Het huisgezin bul- en gezet in het gure klimaat. Tot af- raaii van de tweede woning is het nog 'et gelcomen. De gemeentearbeiders de- en het niet voor hun plezier. Integen- "eel voor verdere afbraak stelden ze ich niet beschikbaar. Ondertussen duurt de woningnood met zijn ellende voort. De Overheid is niet n staat het kwaad te beteugelen. Tien aar na de bevrijding is de woningnood even nijpend. Is „volksvijand no. 1" og steeds in de overwinning. Het is in 'en jaar niet gelukt hem te verslaan, 'e geloven, dat ook het bureaucratis- e een slechte invloed heeft. Dat het emmend werkt om de woningnood te verwinnen. Het komt ons voor, dat en het particulier initiatief meer de je hand moest laten. Ook in de ma ler waarop een woning tot stand komt. "atuurlijk onder de nodige waarborgen Voor een goed bewoonbaar zijn. Als men 'itging van „Ziedaar weer een woning, die goed bewoonbaar is te danken aan het particulier initiatief," we geloven, dat „onze volksvfland no. 1" al aardig op de aftocht zou zijn." Als men het meer aan de rechtstreeks belanghebbenden overliet, onder de no dige waarborgen voor bewoonbaarheid en veiligheid, we geloven dat de woning nood met sprongen zou afnemen. De nood was groot en is nog groot. Neen al de ellende daarvan te beschrij ven het is ondoenbaar. Vooral ligt de nood ook in de geestelijke sfeer. De noodgedwongen samenwoning. Het sa- Dien wonen van mensen, die niet op el- Kaar aangelegd zijn, de zedelijke geva ren van overbevolkte woningen, het Wachten op en het telkens moeten ver schuiven van de huwelijksdatum, zie net zijn maar heel enkele facetten van de nood, die ons volle belaagt. En toch voert ons land woningen uit. Die het zo goed zelf zou kunnen gebrui ken. Toch werkt onze vaderlandse in dustrie aan de? oplossing van de wo- ■ungnood in het buitenland. De import Van hout is onbeperkt. Jaarlijks worden jD ons land een aantal montageklare huizen geëxporteerd. Uitgevoerd naar net buitenland. Maar dat z\jn huizen hoofdzakelgk ™a hout. Inderdaad. Maar zou het hou ten huis niet een rol kunnen spelen om onze Woningnood in afzienbare tijd op te beffen. Een minderwaardige woning? En die •ele houten geschenkwoningen dan? ^en die het dan niet goed? En Ame- jjka dan? Daar bouwt men vier houten noizen tegen één van ander nuiteriaalit J^erika is toch heus geen achterlijk •^nd. Daar zijn de mogelijkheden schier onbegrensd. Daarop weeg de heer Prins, directeur van het Houtvoorlichtingsin- stituut te Amsterdam op een perscon ferentie te Amsterdam. Volgens een Krantenverslag deelde de heer Prins J'^ee: „Dat ip een land als Amerika, dat Joch schier onbeperkte mogelijkheden leeft nog steeds 80 procent van de hui den geheel of gedeeltelijk met hout wordt gebouwd en dat het Amerikaan- publiek deze houten woningen pre- „Ik zal geenszins gelovenMijn Heere en mijn God." (Joh. 20 25b, 28b.) H. De discipelen hebben reeds enige tijd vergaderd. Gebeden. Wellicht ook voor Thomas. En dan... plotselingdoor gesloten deuren heengekomen, staat Je zus in het midden. Hij richt zich tot Thomas. Tot Thomas apart. „Thomas steek nu uw vingers maar in de wonden van Mijn handen en leg uw hand maar in de wond van Mijn zijde." Wat een verandering brengt dit woord bij Thomas teweeg. Wat een beschaamd heid des aangezichts wordt er nu bij hem gevonden. Tegenover de Heere en tegenover Zijn volk. Ja, ook dat laatste. Thomas heeft het immers zo stout uit gesproken, dat hij liever op zijn 10 vin gers dan op het geloof van zijn 10 mede discipelen vertrouwde? En nuThomas kan het niet op. Zoveel liefde! Zoveel arbeid! Zoveel moeite! Zoveel trouw! En datvoor hem Kent ge die gestalte van een be schaamde Thomas? Ondanks tegenwerpingen en tegen werkingen, ondanks onze voorwaarden, die de Heere beledigen moesten, ondanks onszelf, kwam dan toch de Heere op on ze weg. Wat gaf dat een verandering. Dan is het of de schellen van de ogen worden afgenomen. Dan zien we onze zondige twijfel. Ons ongeloof. Ons mistrouwen. Onze hoogmoed. En datna aanvan kelijke genade. Door gesloten deuren moet Jezus heenbreken. De deuren van ons hart zijn altijd weer toegegrendeld voor de Hee re. Maar, wonder van genade, dat blijkt voor Hem geen. hinderpaal te zjjn. Geen zieledeur is op de duur bestand tegen de kracht vaji Zijn zondaarsopzoekende liefde-kracht. Desnoods neemt Hij, als de meerdere Simson, de poorten van Gaza op de schouders en draagt ze ver weg, opdat er een geopende weg mag gezien worden, waardoor Zijn kinderen tot Hem uitgaan en Hij tot hen kan in komen. Dan is er bij hen beschaamdheid des aangezichts. Lezers, denken we soms na Pasen evenals Thomas, aan een dode Jezus Wat een wonder als Hq zich dan in de majesteit van Zijn opstanding aan ons vertonen wil en het betuigt: Ik ben de opstanding en het leven, dis in Mij gelooft, zal leven al ware hij ook ge storven. Schatten we Zijn majesteitelij ke kracht niet altijd te laag? Er is zo weinig volledige overgave aan Hem. Een laten zakken en zinken in Zijn Mid delaarsarmen. Een volkomen vertrou wen op Zijn genade en reddende macht. Hoe beschaamd staan we dan, als on danks al ons mistrouwen en ongeloof de Heere altijd weer de eerste is. Steeds weer zijn almacht toont. Zijn liefde ons bewijst. Wat gevoelen we dan, dat we niet te verontschuldigen zijn. Geen omstandigheden. Geen zwaar moedigheid van karakter. Niets! Alleen dit ene blijft er over: Mijn zonde maakt mij het voorwerp van Uw toom, reeds van 't uur van mijn ontvang'nis af. En na alles wat we ervajren hebben, moet het beleden: 'k Ben tot hinken en tot zinken ieder ogenblik gereed. Thomas wordt alzo ontdekt aan zijn schuld. Dat is iets, wat Gods kinderen telkens weer worden. Daarin zijn ze nooit uitgeleerd. Dat valt wel eens niet mee, maar het is noodzakelijk en heil zaam. Dan Immers krijgen we de echte zelfkermis. Alle grond en waarde in ons zelf ontzinkt ons dan. We komen als een grote niet en nul voor God., Maar... we krijgen ook meer! Ontroerend mo ment, als de opgestane Heiland tot Thomas zegt: Steek nu uw vingers maar in de wonden van Mijn handen. Dan krijgen we Christus' kennis. Eerst als de Almachtige en Alwetende, die weet, wat we van Hem gedacht en gezegd hebben. Zo leren we Hem ken nen als de grote Profeet. Ja, dan gelo ven we dat Hij is en dezelfde is, als de gene die we gekend hebben. Maardan is even zeker, dat Hij de grootste en laatste vijand, de dood, heeft overwonnen. Dat Hij is opgestaan uit het graf aJs de heerlijke Koning! De Koning, die te gebieden heeft over alle dingen. Ja, en dat is misschien wel het liefelijkste, zo leren we Hem ook kennen, als de enige Priester wanneer Hij ons Zijn doorboorde handen en door stoken zijde toont. Kennen we daar iets van? Kennen we onze, ellende? Dan lijkt alles mislukt. Dan zijn we de weg kwijt in dusde Heere kwijt. Dan is er geen uitzicht voor de eeuwigheid. Dan is het of we ons vergist en bedrogen hebben. Dan gaan we zelfs twijfelen of er wel een God in de hemel en een Christus op aarde is geweest. Wat blijkt het dat het in de practijk van het leven der godzaligheid voor de waarne ming der ziel niet is: eens bekeerd, is altijd bekeerd, maar dat er ook gekend moet worden een dagelijkse bediening uit de volheid van Zijn genade. Een da gelijkse afwassing van onze dagelijkse zonden. Een vernieuwing en verleven diging van het geloof. En in de oefening van het geloof is het zo dat Hij steeds wast en wij steeds minder worden. Kennen we Christus in de weg der veirlossing? Aan de aanbieding ligt het niet. Zoals bij Thomas, staat ook nu nog de opgestane Christus voor ons en roept ons toe: Mijn zoon en Mijn doch ter, kom en zie, dat Ik waarlijk degene ben die dood geweest ben, maar Ik leef tot in alle eeuwigheid. Ik ben waarlijk degene die ge nodig hebt om te leven en te sterven. Zie Mijn tekenen! Ze ge tuigden van mijn lijden en sterven maar ook van mijn over\vinnende kracht. Ze spreken van mijn aangebrachte verzoe ning. Ze roemen ervan dat ik niet alleen degene ben die het doen wil, maar ook doen kan. O, die handen! De kerk zingt ervan: Milde handen, vriendelijk' ogen, zijn btj U van eeuwigheid. Wat oen vastheid ligt er in die handen. Hij heeft zelf ervan getuigd: Niemand zal ze uit Mijn hand rukken. De profeet vari de oude dag is de mond des Heeren ais hij er van zegt: Ik heb U in de handpalmen gegraveerd. Zalig, wie Hij als aan Thomas die handen toont en wijzend op de tekenen het toefluistert: Dat deed Ik voor U! En dan die zijde! Zoals uit de zijde van Adam, Eva genomen is, zo is uit de geopende zijde van Christus Zijn bruidsgemeente voortgekomen. Wat een heerlijkheid als de Heere ons uitnodigt op dat werk, die tekenen te zien. Dat doet Hij telkens weer. Zo diep daalt Hq af in de prediking des Woords, maar inzonderheid in de be diening van het Sacrament. Daar zegt Hij het tot de kerk: Is Uw wantrouwen, uw ongeloof, uw twijfel dan zo groot, dan zal Ik mij nog dieper neer buigen en U bij gebroken brood en vergroten wijn laten zien, dat Mijn vlees, waarlijk spijs en MiJn bloed waarlijk drank is. O, wees dan niet langer ongelovig, maar gelovig en belijdt het in zelfken nis van ellende: Zo Gij in 't recht wou treden, o Heer en gadeslaan, mijn on gerechtigheden, ach, wie zou dan be staan Roemt het in Christus' kennis der verlossing: Maar neen, daar is vergeving, altijd bij U geweest. Stamelt het in Gods kennis der dank baarheid: Dies wordt Gij Heer' met beving, recht kinderlijk gevreesd. Dirksland. (Wordt vervolgd) C. J. KESTING. R U.J ME! JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 LET OP DE INGAMG-: MET DE Z CEtUHSRINGEH" BEIJERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 ROTTERDAM fereert boven die van beton, staal of andere materialen." Het brandgevaar is volgens bovenge noemde deskundige niet veel groter dan bij de stenen huizen, mits natuurlijk een juiste bouviTwijze wordt toegepast. Ook achtte hij het bouwen van hou ten huizen goedkoper"' en in kortere tijd dan het bouwen met baksteen. Waarom zou men geen houten hui zen gaan bouwen om mede de woning nood te helpen oplossen? Bij goed onderhoud kunnen ze tien tallen van jaren mee. De zaak is nu in studie. Door het Bouwcentrum in Rotterdam dat in op dracht van het Houtvoorlichtingsinsti- tuut een ontwerp uitwerkt voor het bou wen van houtrijke huizen. t Is te hopen, dat de zaak flink aan gepakt wordt en goede resultaten mag hebben, 't Is wel laat, dat de zaak üi studie wordt genomen. Tien jaar vergeefse strijd om onze volksvijand no. 1" tot de aftocht te dwingen. Maar vergeten mogen we niet, dat de houtimport aanvankelijk van wege onze deviezennood niet onbeperkt was. Mogelijk, dat het verantwoorde houten huis aanzienlijk kan meewerken om de woningnood op te heffen. 't Zou een zegen voor ons land zijn. ----------O---------- Van Zaterdag 23 April v.m. 12 uiur t.m. Maandaig 25 April v.m. 9 uur Middelharnls-Sommelsdük Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, Telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen dr. P. Boot, Telef. 01877—227, Dirksland en K. J. Huisman, arts, Telef. 01877il2. Melissant. Oost-Flalikee: Afwe.iig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen B. Boxmian, arts, Telef. 1871 260, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kramers, arts, Telef. 1873—201, Oolt- geösplaat. ZONDAGSDIENST DIERENABTSEN Van Zaterdagmiddag 23 April tjn. Maandag 25 April v.m. 8 uur Afwezig W. P. Terlouw. Dienst heeft A. Wagner, Telef. 01877—281, Dirks land. Bandoeng Maandagmorgen is te Bandoeng de Aziatisch-Afrikaanse conferentie ge opend, waaraan negen-en-twintig lan den, die samen meer dan de helft van de wereldbevolking vertegenwoordigen, deelnemen. De voornaamste deelnemers zijn India en China; andere belangrijke staten zijn Indonesië, Japan en Pakistan de overige deelnemende landen zijn klei ner en dus minder belangrijk. Deze conferentie is op zichzelf van grote betekenis, niet alleen voor de ont wikkeling van de politieke toestand in het Oosten, maar ook voor die van de gehele wereld. De politieke leiders, die als vertegenwoordigers van de verschil lende landen optreden, hebben allen meer of minder een belangrijke rol in het wereldgebeuren te spelen. Na de Tweede Wereldoorlog is er veel veranderd in de buitenlandse politiek. De macht van het communisme in Azië breidde zich sterk uit. Het Westen trok zich terug en vele jonge staten in het verre Oosten begonnen de toon aan te geven. Daardoor ontstonden in het verre Oosten politieke en militaire bolwerken tussen Oost en West, zoals Korea, For mosa en Indo-China. Achter al deze proef velden" staat het machtige rijk van Mao Tse Tung, Communistisch China. Een conferentie van zovele Afrikaan se en Aziatische staten zou dan ook van vérstrekkende betekenis kuimten zijn, ware het niet, dat de vastgestelde agen da eigenlijk weinig belangrijke punten bevat. Daarop komen vrijwel uitsluitend vage algemeenheden voor, zoals: de rechten van de mens, de vraagstukken der afhankelijke volkeren, economische en culturele samenwerking en bevorde ring van de wereldvrede. Tot de samenstelling van deze agen da is men gekomen om de tegenstrij digheid der belangen van de deelnemen de landen niet al te scherp aan de orde te stellen. In wezen zijn immers de deel nemers onderling verdeeld. Juist op de punten, waarover men van gedachten zou moeten wisselen, lopen de meningen uiteen; daarom heeft men besloten, de ze punten te vermijden. We denken hierbij aan het Koreaanse bestand, aan de Indo-Chinese wapenstilstand en aan de situatie rondom Formosa. Zó beschouwd kan de conferentie weinig vruchten afwerpen. Bij alle te nemen beslissingen speelt Rood-China een grote rol. Dit land heeft het toch min of meer voor het zeggen in het Oosten. Ondanks de weinige verwachting die we van deze confeientie hebben, is het misschien toch naogelijk dat er enige toenadering tussen Oost en West ont staat. Gebeurt dit niet, dan zal de ver wijdering tussen de twee wereldmach ten steeds groter worden. Orote Drie Wordt «r in het Oosten druk geconfe reerd, in het Westen besluit men zich eveneens voor op de komende conferen tie met de Sowjet-Unie. De Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, Pinay, vertoeft momenteel in Londen, waar hij besprekingen voert met zijn Engelse ambtgenoot, Mac Millan. Ook in Amerika bezint men zich op de besprekingen met de Sowjet-Uni2. De voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen heeft er bij President Eisenhower op aangedrongen, dat de Verenigde Sta ten zich niet te veel verplichtingen je gens het buitenland op de hals moeten halen. Alleen een conferentie van de ¥S5S^;SK Bezoek van Britse kinderen aan ons land, waarvan de vader is gesneuveld tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland. Maandag hebben de kinderen de graven van hun vader in verschillende steden en dorpen in Nederland bezocht. Een Britse jongen legt bloemen op het graf van zijn vader in Nijmegen. Grote Vier op het volgende niveau, kaji, naar zijn mening, veel goeds opleveren. Voor het Westen staat het onomstote lijk vast, dat men niet begint aan een gesprek met Rusland, voordat de Parij- se accoorden door alle deelnemende lan den zijn goedgekeurd. Rusland schijnt iets soepeler en toe geeflijker geworden te zijn. Dat blijkt reeds uit de besprekingen met de Oos tenrijkse kanselaar Raab over een vre desverdrag met dat land. Misschien zijn de Russische pogingen tot toenadering gevolgen van het feit dat het Westen zich aaneengesloten heeft. Het is ook mogelijk dat premier Boelgamln een andere politiek wenst te voeren dan zijn voorganger Malenkov. In elk geval is het een verblijdend verschijnsel dat Oost en West beide de wens te kennen hebben gegeven dat ze tenminste willen praten. Het is te ho pen diat het gesprek resultaat zal heb ben. Binnenkort zal de minister van Eco nomische zaken een beschikking uit vaardigen, waarbij bezitters van het M.U.L.OL-diploma vrijgesteld zullen worden van het afleggen van het mid denstandsexamen krachtens de Vesti gingswet. Da voorwaarde zal zijn, dat laen voor de vakken boekhouden en han- deskennis op het mulo-examen een voldoende behaald heeft. NIEUWE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS Te Apeldoorn is een vereniging „De Christelijke Kweekschool" in het leven geroepen. Toez3gging is ontvangen, dat de Chr. Kweekschool te Drachten gene gen is een parallelklasse in Apeldoorn te stichten. Voorzitter is prof. J. Ho- vius van de Chr. Geref. Kerk. Het be stuur is interkerkelijk en bestaat uit Herv., Chr. Geref. en Geref. Op Zaterdag 16 April, des morgens om kwart voor 11, begon in het dorp de sirene te loeien. Spoedig daarop rukte de brandweer uit. Door onbekende oor zaak was er brand ontstaan in de bak kerij van de heer A. H. ten Hove (v.h. te Dirksland). Alras stegen dikke rook wolken omhoog. De burgemeester was één der eersten, die zich naar de plaats des onheils begaf. Helaas duurde het wel een kwartier, voor de motorspuit water gaf. Ondertusen was er een slang op de waterleiding aangelegd. Hiermee kon de strijd tegen het vuur beginnen. Met beleid moest gehandeld worden, daar de bakkerijoven brandde en onder hoge druk stond. Door de noordoosten wind liepen de belendende percelen, geen gevaar. Rappe handen hadden zoveel mogelijk de bakkerij leeggehaald. Na ruim een half uur was het gevaar bezworen. Het gehele dak was een prooi der vlammen geworden. Vijftien balen bloem een baal pinda's en een aantaJ kleinere machinerieën gingen verloren. De scha de is niet verzskerd. Snel herstel! Bakker Ten Hove ging niet bij de pakken neerzitten. Nadat Zaterdag j.l. het dak van zijn bakkerij was afge brand, waren Maandag d.a.v. timmerlui van de firma Tieleman met herstel be zig. Het gehele dak moest worden ver nieuwd. Eer de duisternis inviel waren de pannen reeds gelegd. Een pracht stuk werk van de timmer lieden. Op deze foto ziet men de brandweer te Nieuwerkerk ^ii;eelandj bezig met de blussing van de bakkerij van de heer A. H. ten Hove, (onze vroegere dorpsgenoot te Dirksland). De bakkerij staat afzonderlijk van het woonhuis, wat geen schade bekwam. Toch was het een trieste boel voor de heer Ten Hove, (U ziet hem rechts op het dak staan) daar nog maar kort zijn bedrijf van de watersnoodschade is hersteld en hom nu deze brand trof. Toch wist men van aan- pakk«n, de bakkeri} ondervond hoegenaamd geen stagnati». U kunt dat in h»t hier boven staand bericht lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1