Groninger Maat schappij van j Landbouw Op 5 Mei vlaggen uit om tien voor acht Orgelbespeling met verzoek -programma Gipsverstrekking 1955 Neger benoemd tot docent aan Yale Universiteit Graan-import 29 Augustus vrij 27e Jaargang Woensdag 20 April 1955 No. 2394 CHE WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN NIET VEILIG NIET ZO Viet ZftnkeróUoekje l&UWÓ UIT DE KERKEN 5chmmmeyt Feesten op 5 Mei? Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 'b avonds Telef. K 1870 - 2017 Vergchünt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRUa1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, BQ contract speciaal tariefi Bij onze Zuiderburen de Belgen is het alles behalve pais en vree. Integendeel het is er zeer rumoerig. Zo zelfs, dat een der ministers, Van den Acker sprak van „op de rand van een burgeroorlog." Het gehele land is in op schudding vanwege de schoolkwestie. De Rooms-Katholieken voelen zich door de regeringsmaatregel ten opzichte van het onderwijs bedreigd. Ze verzetten zich met alle kracht te- o-en de regeringsmaatregelen, door het houden van massa demonstraties en be togingen. De regering heeft die betogin gen verboden, desondanks gaat de C.P.V voort met betogingen en demonstraties te organiseren. De rooms-katholieken willen de straat gebruiken om haar eiseij kracht bij te zetten. Een gevaarlijke ma nier van strijd voeren. In wezen revo- lutionnair. Een strijd uitlokken tegen de regering waarvan de C.V.P. de gevolgen niet in handen, heeft. Door straatramoer wil de C.V.P. de regering dwingen. De mannen van de straat moeten de rege ring tot toegeving dwingen. Hoogst ver werpelijke revolutionnaire methoden Maar in België is men niet al te kies keurig in het hanteren van zijn metho den. In de beruchte Koningskwestie wa ren het de socialisten, die door middel van straatbetogingen de Koning tot af stand dwongen. De man van de straat eiste het aftreden van de Koning. En zo is het ook gebeurd. Toen was het de CVP. die daarover in krasse bewoordin gen hun afkeer uitten. Thans zijn het de Roomsen, die hun toevlucht nemen tot dezelfde indertijd door hen zo scherp gelaakte revolutionnaire methoden. Neen in België neemt men het niet zo nauw. Wat men gisteren veroordeelde in een ander, past men. nu zelf toe. Een lering valt er uit te trekken, dat de vrij heid niet veilig is noch bij ae socialisten, noch bij de Rooms-Katholieken. Herdenkingsdagen en rijmprenten. Ze horen bij elkaar. Het is een Nederland se gewoonte. Een vaste traditie. Haast even vaste traditie is het verschijnen van min of meer officiële rijmprenten met een gerijm, dat kant noch wal raakt. Of onbegrijpelijk hoog en inge wikkeld, of uiterst laag bij de grond, niets zeggend. En een lijst van aanbe velende heren. Geweldig. Om het puikje van het puike te verwachten. Bn het product. Een wanproduct zonder meer. Een ge rijmei dat iedere rijmelaar raison van zoveel cent per regel tienvoudig over treft. Inhoudloos eu woorden aaneenrij gend. Zonder een allesbeheersende ge dachte, of uitwerking van enig leidend motief. :K Ook weer een rijmprent voor de her denking van onze bevrijding. Een uit gave van het Nationale 5-Mei Comité. Een lijst van aanbeveling. Schitterend. En het rijmprodv.cf Kier, een proeve: „Jrd.,^ét vaderland ligt on^ na aan 't harl«?,wij zijn bevoorrecht in zo meeu'ge zin." Wat zit daar nu in? 't Verdere gerijm is van hetzelfde soort. Is dat nu een reactie op het machtig gebeuren, op de zee van bloed en tranen van vijf bange jaren? De Rijmprent als prent? Een prach tige foto van het Koninklijke gezin. Een foto in kleuren. Mooi. Een liefelijk beeld. Werkeiyk geschikt voor de jeugd. Een foto, die tot ons hart spreekt. Die ons beroert vanwege de eenvoud en liefe lijkheid van de Koningin, haar gemaal en kinderen. Een foto, die aansluit bij Sas hart. Die in ons hart weerklank vindt. Gevoelens oproept van liefde en dankbaarheid. Ons hart vervult met bewustheid van ons rijk bezit. Dat we in. die bange vijf jaar zo node missen moesten. En nu staanze voor ons. Oranje en opbloei van een kostelijk gezin. Ja, de prent als prent die doet het wel. Die gedachte is goed. Maar die rijmelarij. Ze bederft de prent. Ze maakt ze voor een mens, die bij Gods Woord wenst te leven onbrui- baar. Waarom? Omdat God, de Schen ker van de vrijheid niet erkend wordt. Zo'n prent kunnen we onze kinderen niet meegeven. Dat is een daadwerke lijke loochening van de weldadigheden Gods. Zo'n stuntelig, nietszeggend Go- de negerend gerijmei is niet waard de kinderen mee te geven. Het gerijmei druipt van humanisme. Voor God te er kennen is er geen plaats. Omdat Grod niet erkend wordt als de Oorzaak van onze bevrijding daarom is deze rijmprent ongeschikt. Omdat het een stuntelig gerijmei is, niet evenredig aan het grote feit daarom keuren we öit product af. 66. De psalmdichter wist het beter. Ps. iHier scheen ons 't water 't overstromen. vuur. Daar werden wij gedreigd door Maar Gij deed ons 't gevaar ontkomen Verkwikkend ons ter goeder uur." Zie dj.t is overeenkomstig de beleef de werkelijkheid. Dat sluit aan bij het ondergane leed, Bij het doorleefde gevaar. Met een erkenning van Hem die ons <ie vrijheid schonk. H I Situatie aa,rdappelmarkt ter sprake De correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft aan zijn blad: GRONINGEN, '15 April. In een vergadering van het hoofdbestuur van de Groninger maatscliappij van land- bouw is de huidige situatie van de con- sumptie-aardappelmarkt ter sprake ge komen. Besloten werd nogmaals er op aan te dringen alsnog over te gaan tot prijsondersteunende maatregelen voor zand-consumptie-aardappelenBesloten werd het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité te verzoeken stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot uni forme beursnoteringen. i Ook de arbeidsvoorziening in de landbouw kwani weer ter sprake. Op initiatief van de Groninger maatschap pij van landbouw zijn thans ruim dertig zgn. bouwplancombinaties in de provin cie werkzaam, die zich bezig houden met het verzamelen van de verschillen de bouwplannen van de landbouwers, om in gezamenlijk overleg met de an dere landbouworganisaties te komen tot een betere planning- van de arbeids voorziening. Uitvoerig wisselde men van gedach ten over het leerplan van de landbouw- wlnterschool. Het hoofdbestuur acht het vóór alles nodig, dat de leerlingen, die deze school verlaten, die gelijkwaardig is aan het peil van het huidige u.l.o. of de driejarige middelbare school. Er zal in het leerplan ook leertijd moeten wor den uitgetrokken voor vakvaardigheids- onderwijs, practische lessen en excur sies. De gedachte werd geopperd aan de school een schoolboerderij te verbinden. Voorts besloot men aan het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité te ver zoeken aan te dringen, op spoedige af schaffing van de grondbelasting. Het Nationaal comité viering bevrij dingsdag 5 Mei 1955 geeft de bevol king van Nederland gaarne in overwe ging op 5'Mei a.s. om tien minuten voor acht de vlag uit te steken. Het comité neemt aan dat om vijf minuten voor acht dan ook geheel Ne derland in vlaggentoor zal zijn. Het comité verzoekt verder om vijf minuten vbor acht alle klokken van al le kerken en alle torens tn het gehele land te laten luiden tot acht uur (ech ter rekening houdende met plaatselijke kerkdiensten, waarvoor dus overleg ge pleegd moet worden)'. Om acht uur zul len de radiouitzendingen beginnen. Van 17.30 tot 1830 zal de herdenkings dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wolden uitgezonden. Om elf uur sav. worden op verscheidene plaatsen -vuur werken afgestoken en vreugdevuren ge brand. Voor het verzoekprogranama voor de orgelbespeling op 23 April a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, is door de heer Arie J. Keijzer uit de bin nengekomen verzoeken een prachtig progTamma samengesteld. Werken van verschillende grootmeesters zullen door hem vertolkt worden. Deze orgelbespe ling belooft weer een groot succes te worden. De bezoekers van deze orgelbe speling zullen geboeid worden door het imposante spel van Arie Keijzer. Hij zal in dit programma bij vernieuwing tonen, dat hij en het grote orgel één zijn. Door hem worden geen ,,huis en tuin" stuk jes gespeeld, maar echte kerkorgelmu- ziek, werken van grootmeesters. Orgel muziekliefhebbers, hier opnieuw een ge legenheid om naar de mooie orgelmur ziek te komen luisteren. De bespeUng vangt te 7.15 ma aan. Laat de „laat komers" nu eens zorgen, dat zij op tijd aanwezig zijn. Het is voor de andere bezoekers zo liinderlijk, als er onder het orgelspel door het kerkgebouw gelopen wordt. De programma's zijn a 0.35 bij de ingang van het kerkgebouw verkrijg baar. De Inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt bekend, dat in de loop van April een aanvang zal wor den gemaakt met de aflevering van landbouwgips op toewijzing 1955. De gipslevering voor verstrekking; 1954 is geëindigd. Dit houdt in, dat alle nog niet door landbouwers ingeleverde gipsbonnen met opdruk 1954, ongeldig zijn en dus niet meer bij handelaren/ Coöperaties kunnen worden aangeboj- den. I New Haven, Connecticut. De Eerw. James H. Robinson, een bekend Presby teriaans geestelijke en auteur, heeft de zer dagen zijn inaugurale rede gehou den in het kader van de Dyman Beecher lezing-en voor het jaar 1955 aan de hier gevestigde Yale Universiteit. Hij is de eerste neger-geestelijke, die voor het houden van deze lezingen in aanmerking is gekomen. De Lyman Beecher lezin gen, die de verspreiding van Gods Woord beogen, worden hier reeds 83 jaar ge houden. Nu de zon meer kracht gaat krijgen, krijgt de imker zijn bijen wat meer te zien. Was er tijdens de koude winterda gen volkomen rust bij de bijenstaJ, nu lokt het gezoem de imker weer naar zijn stal. Met enige spanning heeft hij nage^ gaan of alle volken nog tekenen van le ven vertonen. Maar vliegende bijen -wil nog niet zeggen, dat alles nu met het volk in orde is. Daar voor moet hij in de kast zien. Vele bijenhouders zien er wel wat tegenop om hun kasten open te maken. Want Immers: bijen kunnen steken. Inderdaad, maar door onoor deelkundige behandeling van de bijen verergerd dit zeer. Daarom wil de afde ling Goeree en Overflakkee der Ver eniging tot bevordering der Bijenteelt u helpen door het geven van practische lessen in het behandelen der bijenvol ken. Laat nu iedere bijenhouder deze ge legenheid aangrijpen om zijn kennis en ervaring te vermeerderen. Of misschien ook wel is dit een prachtgelegenheid om over zijn vrees heen te komen. U weet toch dat de bijen tijdens een practische les niet steken. Wat gaan we nu zien op deze eerste practische les? In de eerste plaats moeten we zien of de koningin nog goed is. Dit kunnen we zien aan het aaneengesloten broed. Vooral in deze tijd niet de koningin trachten te zoeken. Het volk koelt te veel af en de bijen kruipen toch op een hoop en verwarmen de Koningin. In de tweede plaats moet het volk sterk ge noeg zijn, anders doen we beter met er twee te verenigen. Er moeten tenminste op vier ramen bijen zitten, wil dit volk instaat zijn tot honingvolk te ontwikke len. In de derde plaats kijken we naar het voer. Voor veertien dagen moet er tenminste genoeg zijn, daar we maar eens per 14 dagen de volken nakijken. Heeft men nog tezamen de oppervlakte van een raam aan twee zijden dan heeft het volk ruim voer. Heeft het volk te kort en men geeft geen voer, dan gaat het volk dood. Vele volken overkomt dit in April en Mei. Imkers, U komt dus ook kijken op de practische les. Deze wordt gegeven op de stal van de heer J. W. Hameeteman, in de Westduinen (achter de boerderij van K. V. d. Wende). We beginnen om twee uur, tot ongeveer half vier. NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep J. v. Dijk te Wou- brugge; Wierden J. Roetman te Muiden IJsselmuiden H. Goedhart te Middelhar nis. Bedankt voor Delft C. Treure te Eder- veen; Waddinxveen W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Wouters wonde: Ds. S. Gerssen heeft j.l. Zondag afscheid genomen van deze gemeente om D.V. a.s. Zondag intrede te doen te Huizen, na bevestiging door ds. L. Kievit van Woerden. Kockengen: Ds. H. K. v. Wingerden deed j.l. Zondag afscheid van de gemeen te. Uit de overweldigende belangstelüng bleek wel hoe grote plaats Z.Eerw. hier heeft ingenomen. Zondag 24 April hoopt hij zijn intrede te Harderwijk te doen, na des morgens door de plaatselijke pre dikant ds. C. V. d. Boogert te zijn be vestigd. Lienden: Zondag 3 April mocht deze gemeente in ds. E. de Lint, gekomen van St. Philipsland haar nieuwe herder en leraar begroeten. De bevestiging had plaats door ds. R. C. van Putten van Oud Vossemeer, welke sprak over Rom.' 5:8: ,,Maar God bevestigt Zijn liefde jegens ons, dat Christus voor ons ge storven is als wij nog zondaars waren." Ds. de Lint verbond zich aan de gemeen te, sprekende over Lucas 23 24: „Je zus zeide: Vader vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen." Weert. In de gemeente Weert, die in totaal 198 zielen telt, heeft zich een ge-^ deelte der gemeente n.l. 13 belijdende' leden en 20 doopleden afgescheiden en een Vrije Hervormde .gemeente gesticht. De uitgetredenen behoren tot de Geref. Richting in de Herv. Kerk. In deze ge meente wordt slechts één maal per Zon dag dienst gehouden en deze lidmaten hadden verzocht een tweede dienst te beleggen, waarin dan zou voorgegaan worden door een predikant of godsdienst onderwijzer van de Geref. Bonds rich ting. Dit verzoek is echter afgewezen. Het enige wat toegezegd werd, was dat vier maal per jaar zulk een predikant zou mogen voorgaan. Na ampele samensprekingen, is het niet gelukt tot een overeenkomst te ge raken, waar de opvattingen over Schrift en belijdenis tussen de diverse groepen te ver uit elkander lagen. Ds. Vroegindeweij tekent in het ,,Ger. Weekblad" hierbij aan: ,,Hoe gespannen de toestand wordt in verschillende ge meenten, blijkt wel uit deze afscheiding. Men spiegelde de gereformeerde belij ders na de oorlog een herstel voor ogen van de Herv. Kerk en een wedekeer tot haar belijdenis. Van beiden is niet te veel te bemerken. Integendeel, men roept allerlei spanningen op zoals door het voorstel van de vrouw toe te laten tot de ambten, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Wat in Weert ge schiedt is een symptoom! Naar onze mening hebben de broeders te Weert te haastig gehandeld. Onze kerk is ziek in hoofd en leden. Wanneer we ons aan die kerk onttrekken, geven we haar geheel over. Maar overigens wordt het er inderdaad niet gemakkelij ker op voor de gereformeerde belijders. Laat men echter geen overhaaste stap pen doen en laat men bedenken dat men niet alleen staat, doch dat een bepaalde daad gevolgen kan hebben voor veel ge meenten We hopen binnenkort terug te komen op deze dingen, daar onze kerk in nood verkeert. Er moet meer samenbinding zijn tussen de gereformeerde belijders. Het wordt de hoogste tijd, dat de handen ineengeslagen worden." Giessendam. Woensdag 11 Mei zal het D.V. 25 jaar geleden zijn dat ds. J. Bak ker tot de bediening des Woords en der Sacramenten werd toegelaten. Geboren tn 1902, verbond hij zich in 1930 aan zijn eerste gemeente Bleiswijk. Deze werd in 1933 verwisseld met Vee- nendaal, waar Z.Eerw. niet minder dan 20 jaar werkzaam was. In 1953 werd een beroep aangenomen naar zijn te genwoordige gemeente Giessendam. GEBEF. KERKEN Beroepen te Nederhorst den Berg A. V. d. Kooij, cand. te Amsterdam; Weesjf A. Boeyenga te 's-Gravenzande. Aangenomen naar 's-Gra-venmoer J. Lamme, cand. te Haarlem. Bedanjit voor Ferwerd H. Moll te Mil- wolda; Middelstum G. Veeneman te Nes Wolvega M. J. C. Bossclia te Wester- bork. Theol. Schooldag-. De jaarlijkse school dag zal D.V. plaats hebben op 12 Mei in de Burgwal kerk te Kampen. Zij staat onder leiding van ds. P. N. Kruijs- wijk. De bidstond wordt verricht door ds. Lammens van Kralingen, terwijl als referenten zullen optreden ds. Wiersin- ga van Baarn, de heer Algra, lid der Tweede Kamer en ds. G. Lugtigheld van Zwolle. CHB. GEBEF. KEBKEN Bejroepen te Nieuwpoort B. Bijleveld te Noordeloos; Toronto I. de Bruijne te Hilversimi. Bedankt voor Haarlem J. H. Velema te Zwolle; Delft H. v. d. Ent te Wer kendam. GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam W. C. La- main te Grand Rapids. Bedankt voor Zeist M. Blok te Rot terdam; Aagtekerke en Scheveningen J. Bel te Krabbendijke. In „Kerknieuws" vonden we een be richt dat het aannemen van een beroep naar Rilland Bath door ds. J. Bel ver meldde. Daar ,,De Saambinder" hier echter geen melding van maakte, ge ven dit bericht onder het meeste voor behoud door. iGouda. De president van de Rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in kort geding, waarbij de Geref. Gemeen te de kosterij vorderde, die thans be woond wordt door de heer v. Herk, die is overgegaan naar de gemeente van dr. Steenblok. De president heeft eiseresse niet ontvankeiyk verklaard en haar eis afgewezen. Ds. G. Zyderveld. Deze predikant, die geruime tijd in ons vaderland predikant is geweest in de Chr. Geref. Kerken en de gemeenten van Zaamslag en Zwijn- drecht heteft gediend, waarna hij naar Amerika vertrok, om daar de gemeente van Artesia te dienen, is thans overge gaan naar de Geref. Gemeenten. Volgens „De Saambinder" heeft hg verklaard door innerlijke overtuiging reeds lange tijd ach bewust te zijn, dat hij de Ger. Gemeenten (waarvan hij in zijn jeugd lid is geweest) nooit had mo gen verlaten. De gemeente van Artesia is hem niet gevolgd, zodat kerkgebouw en pastorie aan de Old Chr. Ref. Church blijven. Naar wg vernemen heeft de regering besloten de particuliere tarwe-import op 29 Augustus vrij te geven. Voor de ver werkende industrieën is dit een belang rijke vooruitgang. Deze waren inamers bij haar aankopen tot nu toe geheel af hankelijk van de overheid. De omschakeling is voor het particu liere bedrijfsleven, dat thans ruimere armslag krijgt, uiteraard zeer Ingrijpend zodat, mede in verband met de nieuwe De tijd gaat snel. Het lijkt wel of, hoe ouder men wordt, hoe vlugger de jaren wentelen In onze kinderjaren scheen het alsof een jaar ontzettend lang duurde. Was het Nieuwjaar, dan kon men het in 't verschiet liggende jaar niet ten einde zien. DrièhÖnde'rdvijfen- zestig dagen voor de boeg,- er was geen opkomen aan! Bij het oüdèr worden ging de trein al sneller lopen en vloog een jaar om als een schaduw. Het zal echter wel niet aan de tijd, maar aan ons liggen dat naar onze waarneming de tijd arendsvleugelen heeft gekregen, want toen Schrammetje nog op de schoolbanken zat, moest hij in z'n schoonschrift ook reeds het bekende ge zegde: „de tijd gaat snel, gebruikt hem (of haar?) wel" neerpennen. Hoewel we overigens als jongens helemaal niet over tuigd waren van de waarheid er van. Wat gingen voor ons de schooluren toch tergend langzaam om. Zo'n paar uur kwam ons als een haast niet door te komen tijdsperiode voor. En thans ont schieten ons de uren als droog zand door de -vingers! Zo kim- nen we ons bijna niet realiseren, dat het over een paar weken alweer tien jaar geleden is, dat het gehate Duitse juk ons van de schouders gleed. Dat er alweer -vijftien jaar verlo pen zijn sinds het fatale tijdstip, dat ons land door de nazi's overvallen werd. Het staat ons als ouderen alles nog zo helder voor de geest, alsof het gisteren gebeurd is. Onbekend als we waren met oorlogvoering, liepen we op de eerste dag van de oorlog naar buiten om te zien, hoe vijandelijke vliegtuigen onze povere luchtmacht aanvielen, niet besef fend in welk lijfsgevaar we ons bega ven. We wilden zien, -wie het onderspit moest delven en daarvoor moest je bui ten zijn, nietwaar? We hadden er geen flauw benul van, als gewone burgers, dat je gevaar liep om op hetzelfde mo ment met machinegeweerkogels te wor den doorzeefd. Dat duurde niet lang, want toen we van de eerste slachtoffers hoorden, die hun nieuwsgierigheid met de dood moesten bekopen, groeven we in onze tiuntjes schuilkelders waarheen we ons haastten als men in de lucht aan het bakkeleien was.' Wat al angsten heb ben we uitgestaan, toen de bommen in onze gemeenten neerploften en dood en verwoesting teweeg brachten .De harde laarzen van de Duitse Wehrmachtsman- nen dreunden door onze straten en hun triomfliederen klonken ons op een uur afstand tegen. De soldaten, die nog nooit zo'n land van melk en honing wa ren binnengevallen, kochten onze win kels leeg. Ze betaalden best, waren cor rect en vriendelijk en wilden ons als broeders begroeten. Menig winkelier kon zich later de haren wel uit het hoofd trekken van spijt, zoveel aan de Duit sers verkocht te hebben en niet meer te hebben verstopt, om er eigen mensen mee te kunnen gerieven. Verordening op verordening verscheen uit de koker van Seys-Inquart, de nieuwe koning van ons land. Steeds nauwer werden de banden aangehaald en werden we tot-en-met ge knecht. Betreurenswaardig was het, dat er van onze eigen medeburgers ,,aan de verkeerde kant" stonden en de wapen rok van de vijand aantrokken. Ze ston den met het geweer in de hand aan het Havenhoofd te Middelharnis, om de pas sagiers van de boten te controleren of ze niet een flesje olie of een pakje boter in hun tas hadden dat naar de overkant werd gesmokkeld. Schram heri-nnert zich nog een keer op het „Hoofd" bij de boot zo'n „zevenstuiversman" te hebben ont moet, waarmee hij vroeger op de stel ling had staan metselen. „Controle", zei hij brutaal tegen me, met het dreigend vuurwapen aan de voet. Ik keek hem veelzeggend en verachtelijk in z'n ogen en liep zonder m'n koffertje te openen door. Hij had niet de moed me terug te roepen! Ik was vanzelf tegen de lamp gelopen, als hij het gedaan had, want ik had ook dri e flessen „eigenge- draaide" olie uit koolzaad tussen m'n andere bullen verstopt. Als we daaraan terugdenken, komt het een na het an der voor de geest en schieten me de sterkste staaltjes van terreur, verraad, angst en onderdrukking weer te binnen. Het was dan ook een centenaarslast, die ons van de schouders -viel toen Hitler's zon onderging en de laatste Duitsers I nog zingend! naar het Havenhoofd marcheerden om voorgoed ons eiland te verlaten. Het gevoel weer vrij te zijn na,^ zo'n bange tijd vermag ik niet in iwqorden, uit te drukken. Vrij om in en uij,te.gaan; vrij te kunnen praten zon der, angst om verraden te worden; vrij vrij, vrij! Men moet het hebben meege maakt om eningszins te kunnen besef fen wat die vrijheid voor onze verdrukte natie betekende. Br kwam weer voedsel voor allen en we konden weer onszelf worden. Met rappe hand toog men aan het werk om de puinhopen op te rui men en er kan gezegd worden dat in de tien achterliggende jaren Nederland als een Phoenix uit de as herrezen is, daar bij geholpen door Amerikaanse dollars, want al was er tijdens de oorlog een overvloed van geld, dat was slechts schijnrijkdom. In wezen waren we een zo^ kaal als een kikker geplukt volk, dat zonder hulp van derden niet in zo be trekkelijk korte tijd weer op de been gekomen was. Nu maakt Nederland zich op om te herdenken hoe tien jaar geleden ons land werd bevrijd van de slavendienst. Dat is een goed werk, want vooral onze jeugd die de oorlog niet heeft meegemaakt, mag wel in herin nering worden gebracht van onder wel ke zware druk we toen werden verlost, en dat de goedertierenheden des Heeren zijn, dat we niet gans en al zijn vernield. Want had Hitler zijn zin gehad, dan wa re geheel Nederland ontruimd en wat zou er dan van ons terecht gekomen zijn? Het maakt echter een groot ver schil, hoe die herdenking wordt gehou den. Thans worden bij elkaar genomen enorme kapitalen gevoteerd door de Overheid voor illuminuaties, steun aan feestcommissie en dergelijke, geld, dat tenslotte de gehele burgerij weer op moet brengen dat veel nuttiger kon wor den besteed. Dat men de schoolkinderen een aandeel geeft, dat een blijvende herinnering vormt van onze bevrijding is toe te juichen, maar overigens kon met dat geld andere nood worden gele nigd. Daarbij denk ik aan de betrekkin gen der duizenden, die in oorlogstijd hun leven gaven voor onze -vrijheid. Boven dien, is het nu een tijd om grootscneeps te feesten? Ik herinner me, dat een der sprekers op het bordes van het Raad huis te Middelharnis bij de be-vrijding de bevolking er op wees, dat een der gro te staatslieden gezegd had: „We hebben de oorlog gewonnen, nMar nu moeten we de vrede nog winnen." Dat klonk toen erg vreemd, want als je de oorlog wint, is het toch vrede? Uit zo'n ge zegde blijkt, dat deze staatsman een dieper inzicht had in de verhoudingen, die door het winnen van de oorlog wa ren ontstaan. En nu zou ik willen vra gen of er iemand is, die met de hand op het hart kan verklaren overtuigd te zijn, dat in de achter ons liggende tien jaren de vrede gewonnen is. Ik meen dat ieder vreest weer nader aan een nieuwe oorlog te zijn toegekomen. Dan zijn er weinig reden om te feesten; wèl om te danken, dat we nog niet in een nieuwe oorlog zijn verwikkeld. Opmerke lijk is wat ik in het raadsverslag van Sommelsdijk las, toen de heer Blok bij de discussie over het voteren van feest- gelden vroeg: Weten de heren wel, dat op 200 km. afstand de ergste dictatu- tuur woedt? Dat zegt heel wat, want het is de waarheid. En onder de rook van deze dictatuur, die ongedacht als een brand naar ons over kan slaan, gaat Nederland duizenden guldens aan feest- gerei besteden. De ernst der tijdeni wordt niet doorzien, óf men sluit er de ogen voor. Men kan ook zonder uitbun dig feestgedruis dankbaar herdenken, dat we weer als vrij mens door onze straten kunnen wandelen. Ik ben er van overtuigd dat op zo'n herdenkingsdag meer aan de feestelijkheden, dan aan het doel waarvoor ze op touw gezet zijn, wordt gedacht. En dan klopt de zaak niet! SCHRAMMETJE. MIDDELiHARNlS Kerkdienst. Zondag 24 April a.s. hoopt ds. H. van Gilst van Dirksland 3 maal voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan, n.l. des v.m. 10, des nam. 2.30 en des sav. 6.30 uur. Des morgens zal er bediening van het Avondmaal plaats hebben, des avonds H. Doop en Nabe- trachting. Naar Amerika. Mevr. Verwers-Bech- tum, Hobbemastraat alhier, zal Maan dag 2 Mei a.s. met haar zoon naar Amerika vertrekken voor een bezoek aan haar kinderen te Paterson (U.S.A.) oogst, de datum van ingang haar Au gustus is verschoven. Er zijn thans eveneens besprekingen gaande over opening van de Rotterdam se termijnmarkt, doch een beslissing, wanneer dit zal geschieden, is nog niet genomen. De reis wordt gemaakt met het passa- gierschip „Waterman". Op het Groepsbureau der Rijkspolitie te MiddeUiamis zijn inlichtingen te be komen betreffende een in de bebouwde kom gevonden fazantenhaan. HEBKINGEN Burg. Stand over de maand Maart 1955. Geboren: Elizabeth, dochter van A. Munters en M. Goemaat. Ingekomen: E. L. A. Struik uit de N. O. Polder; J. van Wageningen uit Kat wijk; J. R. Groenewege uit Katwijk en Ph. Bouwens uit MiddeUiamis. Bekendmaking. De Burgemeester van Herkingen brengt ter algemene ken nis, dat op het verzoek van Ewoud P. van der Vliet, wonende alhier, dienst- phchtige van de lichting 1956, om vrij stelling wegens persoonUjke onmisbaar heid door de Minister van Oorlog afwij zend is beschikt. Belanghebbenden kunnen tegen deze beslissing bezwaar maken door indie ning van een schriftelijk, aan de Ko ningin gericht verzoek, waarin moet worden medegedeeld welke de bezwaren zijn. Alsdan zaJ de zaak door de Raad van State worden onderzocht, waarna de Koningin zal beslissen. Dit verzoek moet worden ingediend bij mij uiterlijk de tiende dag na de dagtekening van deze bekendmaking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1