r Churchill exit Stad aan 't Haringvliet had 32 predikanten Nieuws in het kort 27e Jaargang Zaterdag 9 April 1955 No. 2392 CHit WEEKBLAD OP GEREFORMEIERDE GBOND»l.AQ VOO E DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Groede Trijdag Pasen In 1586 de eerste De week na Pasen komt de krant maar éénmaal uit GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 ORGELBESPELING MET VERZOEK PROGRAMMA niEuws Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^l Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BSj contract speciaal tarief Verschuilt tweemaal per week. Woensdag en ZaterdsK Churchill is afgetreden,. Na een veel bewogen loopbaan heeft hij het de tijd geoordeeld de leiding van het Britse Empire te moeten overgeven in handen van zijn vriend en sedert enige jaren ook zijn aangetrouwde neef Anthony Eden. Het is wel de moeite waard, thans eens stil te staan bij deze wereldberoem de figuur, die reeds tijdens zijn leven een persoon van historische betekenis ge worden was. Winston Leonard Spencer Churchill is geboren op 30 November 1874 en is dus nu 80 jaar oud. Zijn vader was Lord Randolph Churchill; zijn moeder was een Amerikaanse. Hij stamde uit een bekend Eng-els geslacht. De eerste Win ston Churchill leefde in de 17e eeuw; diens zoon was de beroemde John Chur chill, hertog van Marlborough, de En gelse legeraanvoerder in de Oostenrijkse successie-oorlog en deswege ook in onze vaderlandse geschiedenis bekend. Chur chill's Vader was een onstuimig en fana tiek politicus, die het met geen enkele partij vinden kon en reeds op 46-jarige leeftijd gestorven is. Het geslacht der Churshills staat bekend om zijn eerzucht en daarvan heeft Winston ook een be hoorlijk deel geërfd. In zijn jeugd schijnt hij meer uitgemunt te hebben in vrijmoe digheid en ondeugd dan in intelligentie, wat hij met meerdere grote mannen ge meen heeft. Hij was lastig hij is nog niet gemakkelijk! en lag meermalen met zijn vader overhoop. Zo iemand was als 't ware voorbestemd om de militaire loopbaan te kiezen en zo kwam hij op zijn 19e jaar bij de huzaren. Twee jaar later was hij officier. Het was toen ech ter een tijd van vrede en daarom te kenend voor ChurchiU zocht hij het enige oorlogsterrein op, dat op de wereld te vinden was: Cuba, waar een opstand was uitgebroken tegen het Spaanse be wind. Daar hij behalve militaire ook schrijversaspiraties had, combineerde hij de oorlogvoering met de oorlogsverslag- geverij. Zo heeft hij gevochten in Brits- Indië, in de Soedan onder Kitchener en toen in 1899 de Boerenoorlog uitbrak, werd hij door het blad de „Morning Post" als oorlogscorrespondent naar Zuid- Afrika gestuurd. Daar werd hij door ge neraal Louis Botha in eigen persoon ge vangen genomen, maar hij wist te ont snappen en werd in Engeland als een held ontvangen. Hiervan maakte hij handig gebruik om in de politiek te gaan en op zijn 25e jaar reeds werd hij lid van het Lagerhuis. Hfl was toen reeds een bijzonder rede naar, maar had al spoedig veel vijanden. Eén van zijn gebreken, die hij deelt met vele andere beroemdheden, was en is, dat hij zelf veel praat, doch slecht naar anderen kan luisteren. Dit verdraagt na tuurlek niet iedereen,. Aanvankelijk was hij zeer conservatief en had geen be langstelling voor sociale zaken. Rijk was hij toen nog niet, doch met het schrijven van vele boeken heeft hij een vermogen verdiend. Reeds omstreeks 1904 ging hij over naar de liberalen en werd in 1905 onderstaatssecretaris voor koloniën. Op zijn 34e jaar trouwde hij met Clementine Hozier. Hij sloot vriendschap met de-liberale leider Lloyd George. Die was erg voor uitstrevend en ChurchiU wordt dit ook! Menige sociale wet helpt hij tot stand brengen, b.v. de werkloosheidsverzeke ring. Als hij minister van Binnenlandse Zaken geworden is, wordt hij de schrik van zijn collega's, die hij overstelpt met allerlei nota's, op hun terrein. Hij schrok er niet voor terug, bemoeiziek te schij nen. In de jaren vóór de eerste wereld oorlog waarschuwde hij steeds weer voor het Duitse gevaar en bleek militai re profetieën te kunnen doen, waarom de generaals zich vrolijk maakten, doch die precies uitkwamen. Asquith maakt hem Minister van Marine en als zoda nig zorgde hij ervoor, dat in 1914 de Britse vloot gereed was. ChurchiU is steeds een zeer moedig man geweest. Toen in 1914 de Duitsers Antwerpen belegerden, ging hij er per soonlijk heen om de Belgen te bemoedi gen zoals htj in 1940 naar Frankrijk ging om het Franse verzet te stimule ren. Ook in de tweede wereldoorlog heeft hij sterke staaltjes van dapperheid te zien gegeven. Hij zag niet tegen ge vaarlijke reizen per slagschip over de Oceaan of per vliegtuig naar Afrika en Moskou op en het heeft meer dan eens slechts een haar gescheeld, of hij was het leven erbij ingeschoten of in handen van de Duitsers gevallen. Daarbij had Mj een levendige fantasie en poogde reeds direct in 1914 tankafdelingen in het Britse leger in te voeren, wat men aanvankelijk niet wilde, doch wat later een groot succes werd. De Dardanellen- expeditie, die mislukte, werd hem ech ter noodlottig. Hij moest aftreden en is toen in Frankrijk aan het front gedu rende enige tijd een bataljon gaan com manderen. Als echter in 1917 Lloyd Ge orge premier wordt, maakt deze Chur- phill minister van Munitie en nu worden ia grote hoeveelheden tanks geprodu ceerd. Na de oorlog wordt hij Minister van Oorlog en leidt als zodanig de demobi- satie. In 1920 probeert hij de bolsjewis tische legers de nederlaag toe te bren gen hij is steeds zeer anti-commu- Bistisch geweest doch deze interven tie mislukt. Na nog minister van Kolo niën geweest te zijn, moet hij echter in 1922 tegelijk met Lloyd George aftre den. In 1924 verlaat hfl de Uberale par- tti en wordt als conservatief in het La gerhuis gekozen. Al spoedig Is hij dan ^ünister van Financiën. Zijn emotioneel karakter verleidt hem om in die tijd een gloeiende lofrede te houden opMus solini! Dat komt uiteraard zijn positie "üet ten goede en als hij bovendien weer '^gint met zich te bemoeien met aller lei zaken, die tot de competentie van zijn collega's behoren, zodat Baldwin klaag de, dat een door hem bijgewoonde kabi netszitting nooit tot haar agenda kon komen, zijn zijn dagen geteld. In 1929 treedt hij af en dan blijft hij tot 1939 buiten de regering. Vanzelfsprekend komt nu zijn critiek tot uiting in het Lagerhuis. Van een be zoek aan Duitsland terugkomend in 1932 gaat hij Engeland waarschuwen voor het dodelijk gevaar van Hitler. Hij verzamelt gegevens over de sterkte van de Duitse luchtmacht en deelt in 1934 mee, dat deze dubbel zo sterk is als de Engelse, wat min. Baldwin ontkent. La ter bleek uit verklaringen van Hitler, dat ChurchiU gelijk had. Zo stijgt lang zamerhand zijn invloed weer. Maar de ze verspeelt hij opnieuw als hij in de ko- ningskwestie-Edward VHI de partij kiest van de koning en Mrs. Simpson. Als in 1937 Chamberlain Baldwin op volgt, gaat het met de internationale toestand snel bergafwaarts. Chamber lain geeft steeds toe aan Hitler. Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije gaan ver loren. ChurchiU roept op tot krachtig optreden, maar Chamberlain aarzelt. Hitler gaat door en in September 1939 breekt Wereldoorlog II uit. ChurchiU wordt dan weer tot de rege ring geroepen: eerste lord van de Admi raliteit (min. van Marine). Hij is eigen lijk de leider der regering. Achttien uur per dag werkt hij. En als op 10 Mei 1940 de Duitse inval in het Westen begint, treedt Chamberlain af en wordt Chur chiU premier. Door zijn gehele persooui- lijkheid is hij de aangewezen oorlogs leider. Niet alleen het Engelse volk, maar alle volken der wereld stellen ver trouwen in hem. En zo begin hij de taak, die hij tot de zomer van 1945 zou voort zetten: de vernietiging van het Hitler- rijk. Wat hij daarin gepresteerd heeft, grenst aan het ongelooflijke. Zijn werk kracht was onbegrijpelijk, zijn doods verachting ging tot in het lichtvaardige, zijn redevoeringen waren geestelijke in jecties voor de hele wereld, ontmoedi ging kende hij niet. Tot November 1942 was de oorlog één lange reeks van ver pletterende tegenslagen, maar hij ver saagde niet. Hij hield in 1940 het Engel se volk een weg voor van bloed, zweet en tranen, maar door deze vreselijke weg heen leidde hij het tot de overwinning. Het is niet mogelijk, in een enkel ar tikel de figuur van ChurchiU te tekenen. Bij zfn aftreden moet evenwel getuigd worden, dat hij één der grote mannen ge worden is uit de wereldgeschiedenis, die zelf humanist zijnde door God is gebruikt om Europa te bevrijden van het Hitlerdom. Ook Nederland heeft veel aan ChurchiU te danken. Door zijn standvastigheid en oorlogsbeleid werd, samen met andere factoren, de basis ge legd voor de bevrijding der volken van „En als hij het (het lichaam) afge nomen had, wond hij dat in een fijn lijnwaad, en leide het in een graf, in een rots gehouwen, waar nog nooit iemand in gelegd was." (Lucas 23 53) Jozef van Arimathea na van Pilatus verkregen te hebben dat het lichaam van Jezus Christus werd afgenomen van het kruis, wat hem werd gegeven om het te begraven, heeft een zuiver lijklaken genomen en ook welriekende zalven gekocht (zelfs voor een grote som, zo als bij Johannes blijkt) van myrrhe en aloë, en Hem begraven in een nieuw graf dat hij voor zichzelf had la ten maken, hetwelk in een steenrots was uitgehouwen. In deze begrafenis begon onze Heere Jezus reeds de vrucht van Zijn dood te tonen, nl. dat Hij weldra moest komen in de heerlijkheid Zijner opstanding; en God heeft dat meteen willen openbaren. Zo zien wij hier dan nog een onfeilbaar getuigenis, opdat wij bij zoveel schande als waarvan wij in deze geschiedenis lezen, welke ons zou kunnen verontrusten en ons geloof doen wankelen, toch mogen opmerken, dat God altijd voor Zijn enige Zoon als Hoofd der Kerk en Zijn GeUefde zorg heeft ge dragen; niet alleen opdat wij op Hem konden hopen, maar tevens zouden ver- v/achten, naardien wij leden Zijns li- chaams zijn, dat Gods vaderlijke zorg zich even goed over ons zal uitbreiden en over een iegelijk van hen die op Hem hopen. Zo heeft onze Heere Jezus Christus op Oudtestamentische wijze willen be graven worden, omdat Hij nog niet al onze zaligheid in betrekking tot de op standing volbracht had. Weliswaar is het voorhangsel des tempels met Zijn sterven gescheurd, en daarin heeft God getoond dat het einde er was en de ver vulling van alle dingen en dat de af beeldingen en schaduwen der Wet niet meer voortduiwden. Maar intussen was dat nog niet aan de wereld gebleken en er was niemand die in staat was te be grijpen, dat in Jezus Christus al de zin nebeelden der Wet een einde hebben ge nomen. Daarom dus heeft Hij nog willen begraven worden. Maar genoeg. Nu wij dan weten, dat in de opstanding van Je zus Christus ons het leven is verworven, zó dat wij rechtstreeks ons naar Hem moeten uitstrekken, zoeken wij dan geen, andere middelen om ons te leiden dar. die, welke Hij ons heeft aangewezen. Uit een preek van CALVIJN „Wat zoekt gij de Levende bij de doden?" (Lucas 24 5) De engel zozegt de Evangelist Mat- theus is verschenen en heeft de wach ters verschrikt, zodat zij werden als do den. De vrouwen zijn op dezelfde wijze verschrikt geworden, maar de engel diende hun daarna het geneesmiddel toe. Wat u betreft, zo zeide hij, vreest niet, want gij zoekt Jezus, die gekruisigd is. Hij is opgewekt, gelijk Hij gezegd heeft. Hier zien wij dus, dat God de gene genheid en ijver van deze vrouwen aan ziet, maar toch zo, dat zij niettemin be rispt worden en Hij hen niet prijst. Ik hoor, dat Hij ze berispt door de mond van een engel, die daar is in Zijn naam. Wij hebben gezegd, dat het een bui tengewone goedheid Gods is, dat God onze dienst aanvaardt, waar deze onvol maakt is, terwijl Hij hen niet geheel kon verachten. Hij ontvangt van ons wat van geen waarde is, zoals een vader van zijn kinderen wil ontvangen, wat an ders van nul en generlei waarde wordt beschouwd. Hoe goedertieren is God dus! Maar ter anderer zijde wil Hij niet, dat de mensen zich vleien met hun zon den en gebreken of daarin behagen heb ben. Vandaar, dat de engel de onvol maaktheid, die bij deze vrouwen gevon den wordt, berispt. Ook al is het doel, dat zij op het oog hebben goed, toch zijn zij geoordeeld door de persoonlijke zon de, die er bij hen gevonden wordt. Daar om verhaalt Lukas, dat zij vrij scherp werden berispt: wat zoekt gij de Leven de bij de doden? Maar hier hebben wij op te merken, dat de soldaten als ongelovigen en bo zen, die geen vreze Gods noch godsdienst hadden, door schrik bevangen zijn en dat haast een geest van waanzin over hen kwam. De vrouwen hebben wel ge loofd, maar zij ontvingen dan ook ter stond vertroosting. Zo is dus de majesteit Gods vol ver schrikking voor allen, aan wie Hij ver schijnt. Dat is, omdat wij onze verganke lijkheid gevoelen als God zich aan ons openbaart. En inplaats dat wij opgebla zen zijn van trots en zo vermetel, dat wij denken meer dan sterfelijke mensen te zijn, als God ons een teken, geeft van zijn tegenwoordigheid, is het noodzake lijk dat wij verslagen zijn en onze toe stand recht kennen, n.l. dat wij stof en as zijn en dat al onze deugden niet meer zijn dan rook, die zich verspreidt en ver dwijnt. Dat nu is ons allen gemeen, zo wel bozen als goeden. Uit een preek van CALVTJN Europa. Daarom willen ook wij onze be scheiden hulde brengen aan deze grote Brit. De aanvaarding van het beroep naar Stad aan 't Haringvliet door ds. P. van Wakeren, heeft tot gevolg dat deze ge meente weldra voor de 33ste maal een eigen voorganger ontvangt. De eerste van de 32 predikanten, die in Stad gearbeid hebben was Amoldus Gillesz Timmerman. Deze stond hier in 1586. In 1593 is hij opgevolgd door ds. P. Lowich. De geschiedenis der Ned. Herv. gemeente omspant dus een tijd perk van vier eeuwen. Wanneer wij de naamlijst van predi kanten inzien, valt het op dat er niet veel voorgangers een zeer lange tijd in Stad aan 't Haringvliet hebben gestaan. Ds. J. Polhuys, die velen zich nog her inneren, was van 1897 tot 1939 hier werkzaam; 42 jaar dus. Niemand van zijn voorgangers heeft hem in diensttijd overtroffen. Ook ds. J. G. Wanrooy bleef geruime tijd in deze gemeente. Hij kwam in 1845 en 'ging in 1874 met emeritaat na een bijna dertigjarige ambtsperiode. Na hem moeten wij ds. G. Boshuizen noemen, welke 23 jaren in Stad aan 't Haring vliet zou arbeiden (16731696), De an deren hebben allemaal korter in de ge meente gestaan, hoewel er maar enkele bij zijn, die na twee jaar vertrokken. Acht predikanten zijn tot hun dood te Stad aan 't HaringvUet gebleven. Zes kregen hier emeritaat. Eén dominee werd ontzet. Eén kreeg eervol ontslag wegens de benoeming tot docent in Lei den. Dertien predikanten hebben met ze kerheid als candidaat hun intrede in de gemeente gedaan. Van acht anderen staat het niet helemaal vast, maar is het wel waarschijnlijk dat ze eveneens als candidaat het beroep naar Stad aan namen. Ongewoon afscheid Toen in 1619 ds. J. G. de Vries uit zijn ambt werd ontzet, was dit een on gewoon afscheid. Deze predikant moest als gevolg van de besluiten der syno de van Dordrecht zijn ambt neerleg gen, daar hg remonstrantse gevoelens aanhing. Een ander ongewoon afscheid nam de gemeente van ds. J. Laverman in 1759. Aan deze predikant werd emeritaat toe gekend „wegens eene zware bezoekinge van den Hemel." Als CEindidaat naar Stad gekomen in 1742, overviel hem na een zeventienjarige dienst een ongenees lijke ziekte, die noopte afstand van het ambt te doen. Nog een ander tragisch geval deed zich voor in 1828. Ds. O. Spoelstra van Goch, een nog jonge predikant, had een beroep naar Zwartewaal aangenomen. Hij werd echter ziek en na „eene lang durige kwijning" overleed hij op 5 Juni 1828 in de ouderdom van 25 jaar, zon der afscheid te hebben gepredikt. Zijn grafsteen ziet men nog aan de buiten muur der kerk. Merkwaardig dat zijn zuster, Maaike van Goch een halfjaar later stierf, 30 jaar oud. Ook zij is daar begraven. De man, die tot een wetenschappelijke functie geroepen werd was ds Sigeber- tus Haverkamp, in 1710 als proponent in de gemeente gekomen en na tien jaar benoemd tot lector in de Griekse taal te Leiden. In 1721 verkoos de academie te Franeker hem tot hoogleraar, maar aan gezien men hem in Leiden niet wilde missen, werd hij ook daar met het pro fessorsambt bekleed. Hij onderwees het nieuwtestamentische Grieks en sedert 1724 ook de welsprekendheid en de his torie. Met geschriften over oude letter en penningkunde verwierf hij roem. Haverkamp behoorde tot de geleerdste mannen van zijn tijd", verklaarde men na zijn dood in 1742. Een andere voorganger was ds. P. H. v. Lis (17791782) later predikant in Burgh, Wolfaartsdijk, Tholen en Middel burg. Bij zijn overlijden in 1809 heette het:: ,,Onz;e Van Lis was in der daad een groot man. Juistheid van oordeel, vlugheid van begrip en sterkte van ge heugen gingen in hem gepaard met een schat van geleerdheid, mannelijke wel sprekendheid, zuiverheid van toon, vaar dig van uitspraak." Het ligt voor de hand dat ds. Van Lis in Stad aan 't Ha ringvliet noig niet over al deze gerijpte talenten beschikte, maar een goede do minee zal hij toen al wel zijn geweest. Nog van een derde oud-predikant van Stad aan 't Haringvliet zij iets gemeld uit de getuigenissen na zijn dood. Ds. Rumoldus Rombouts, van 1658 tot 1662 in deze gemeente en vervolgens te Nij megen en te Leiden, kreeg deze ken schetsing na: Rombouts was een niet ongeleerd man, wiens predikwerk ech ter door het gebrekkige van zijn geheu gen zeer bemoeijelijkt werd." Patriottisch predilfant In 1790 kreeg Stad aan 't Haringvliet in ds. W. van Waenen van Katwijk aan Zee een emeritus-predikant als voorgan ger. Ds. Van Waenen had echter niet D.V. volgende week zal ons blad „Eilanden-nieuws", omdat het Maandag a.s. 2e Paasdag is en er dus niet gewerkt wordt, slechts éénmaal verschijnen. We hebben daarom de voorafgaande num mers meer pagina's gegeven, om zoveel mogelijk copy te verwer ken. Ons e.v. nummer zal D.V. op Vrijdagavond 15 April uitkomen. N.V. Eilanden-nieuws Middelhamis uit hoofde van zijn ouderdom maar om zijn patriottische gevoelens afstand van zijn bediening moeten doen! Maar Stad aan 't Haringvliet, dat al drie jaar va cant was, wildp deze predikant wel heb ben en zo heeft hij er tot 1802 gestaan, toen hem opmeuw emeritaat werd ver leend. Ook in 1673 had men op ietwat onge wone wijze een dominee gekregen. Dat was ds. Boshuizen van Schenkenschans. Laatstgenoemde plaats behoorde tot de garnizoensgemeenten. Zij ligt nu op Duits gebied bij Emmerik. Toen in 1672 de Fransen ons land binnenvielen, in bondgenootschap met de bisschoppen van Munster en Keulen, viel ook het fort Schenkenschans. Daarmee was de ge meente aan het eind van haar bestaan gekomen. De predikant kon het beroep naar Stad aan 't Haringvliet aanvaar den zonder dat hij een gemeente ach terliet. Nu we toch over krijgsverrichtingen spreken, zij ten 'slotte gememoreerd, dat het na de verovering van 's Hertogen- bosch in 1629 door Frederik Hendrik een oud-predikant van Stad was, die daar de nieuw gestichte Hervormde ge meente voorging. Ds. N. A. Delenus, welke juist van Stad aan 't Haringvliet naar Nieuwerkerk in Duiveland was ge gaan, werd aangezocht om de bediening in de Brabantse hoofdstad op te vatten. Hij deed dit en werd in Augustus van dat jaar bevestigd. Helaas brak reeds in October 1629 zijn doodsuur aan. Stad aan 't Haringvliet, dat sedert het vertrek van ds. J. Vink naar Zuid- Beijerland in 1948 vacant was, heeft ook in het eind der vorige eeuw, namelijk van 1884 tot 1897 een langdurige vaca turetijd gekend. Voordien was het op een enkele uitzondering na gewoonlijk zo, dat bij het vertrek van de dominee de pastorie slechts enige weken of maanden leeg ble«t DE STAKING TE AMSTERDAM. Maandagmorgen begonnen mUitairen in Amsterdam met de wagens van de Stadsreiniging het huisvuil op te halen, daar de arbeiders van deze dienst nog niet te werk waren gesteld. Het ledigen van de vuilnisemmers vereiste nog enige handigheid, voordat dit vlot geschiedde. Brand in bioscoop eist 39 doden. In het Belgische plaatsje Sclessin, bij Luik brak brand uit in een bioscoop. Er ont stond brand door de ontploffing van een reservoir met kerosine dat voor de cen trale verwarming werd gebruikt. Een nooduitgang werd door de ontploffing vernield. De 200 toeschouwers bestorm den de twee overgebleven nooduitgan gen. Een vreselijke paniek ontstond. Mannen, vrouwen en kinderen werden onder de voet gelopen. Van de 30 perso nen die naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd zijn er nog verscheide ne ernstig aan toe. 39 personen kwamen om het leven waaronder veel kinderen zijn. Een reusachtig inkomen. In 1951 tel den de Ver. Staten van Amerika vijf pei'sonen, die ieder meer dan 5 millioen dollar per jaar verdienden. Hun gemid deld inkomen bedroeg ongeveer 9 mil lioen dollar of ongeveer 173000 dollar per week. Eendagsliuikens door de lucht. Een partij van 25000 eendagskuikens zal per vliegtuig van Schiphol naar Boedapest worden verzonden. De kuikens zijn be stemd voor rasveredeling. Het is de grootste partij, die per vliegtuig nog ooit naar de Oostelijke landen per vlieg tuig is vervoerd. Een ongekend grote stofwolk van 650 km breed en 6% km diep teistert de Amerikaanse staten Colorado, Texas en Oklahama. De oogst van kleine gewas sen wordt er onder bedolven en het stof dringt de gebouwen binnen, ook al zijn ze geheel gesloten. Zweden zal in ooriogstfld steden ont ruimen. De Zweedse Regering ontwerpt plannen om in oorlogstijd de bevolking van zijn drie grootste steden te ontrui men, het zijn de stedeij Stockholm met 750000 inw., Göteborg met 370000 inw. en Malmö me't 200.000. Slechts 5 procent zou in de steden achterblijven. In de rotsbodem van Stockholm met een dek laag van niinstens 30 meter graniet na dert de grootste schuilkelder van de we reld zijn voltooiing. 20000 personen vin den daarin een veilige schuilplaats zo wel voor conventionele bommen als voor atoombommen. Nieuw Tivoli. De in het gehele land bekende grote vergaderzaal Tivoli" te Utrecht, eigendom van de gemeente Utrecht verkeert in bouwvallige toe stand. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten Tivoli opnieuw op te bou wen. Een noodgebouw zal zo lang opge richt worden op het plantsoen Lepelen burg. Scherpe concurrentie in de broodpry- zen te Dordreclit. Enkele grote bakkers- bedrijven te Dordt zjgn een klantenwer vingsactie begonnen door een lagere broodprijs in het vooruitzicht te stellen. De Dordtse bakkers leveren nu vrij al gemeen him brood af vijf cent goedko per. Weer een mening. De stelling, dat de atoomontploffingen invloed op het weer uitoefenen heeft zijn 'voor- en te genstanders onder de geleerden. Het Zwitsers weerkundig instituut is van me ning, op grond van een onderzoek ge durende deze winter, dat de atoomont ploffingen geen invloed op het weer uit oefenen. In de Zwitsere luchtlagen zijn geen sporen waargenomen van radio-ac tieve deeltjes. Ernstig tekort aan personeel by de Rijksdiensten. In welke tak van werk zaamheid is geen tekort in ons land? Schier bij alle bedrijven en i^ alle be trekkingen. In een vergadering van ho gere rijksambtenaren is dat nog weer eens in het licht gesteld voor de Rijks diensten. Bij de P.T.T. wordt het tekort aan ingenieurs geschat op 25 procent van de sterkte. Onder de tekenaars en monteurs is een ontstellende uittocht naar de vrije bedrijven. Bij de Octrooi- raad is het tekort aan ingenieurs 4050 procent. Bij de rijksbelastingen is het af vloeiingspercentage gestegen tot 10. In 19501954 heeft het corps waterstaats ingenieurs een afvloeiing van bijna 15 procent. Het departement van Sociale Zaleen maakt bekend, dat een algemene ver gunning is verleend om op de bouwwer- Van Zaterdag 9 April v.m. 12 uur tot Dinsdag 12 April v.m. 9 nur MiddeUiarnis-Sommelsdyk Afwezig de artsen J. Dogterom, Bak ker en C. F. Arends. Voor spoedgevallen J. J. Wierlnga, arts. Tel. 2090, Middel hamis. Dirksland-Herldngen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen dr. P. Boot. Telef. 01877227, Dirksland en K. J. Huisman, arts, Tel. Ó1877—314, Melissant. Oost-Flakliee: Afwezig de artsen P. J. de Man, G. J. Buth en C. W. Kramers. Voor spoedge vallen E. Bouman, arts. Tel. 1871-269, Stad aan t HaringvUet en P. C. J. Voogd arts. Tel. 01874—259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DEERENAKTSEN Afwezig W. P. Terlouw. Dienst heeft A. Wagner, Tel. 01877—281, Dirksland. Voor de orgelbespeling met verzoek programma door de heer Arie J. Keij- zer in de Ned. Herv. Kerk te Middelhar- nis op Zaterdag 23 April a.s. kunnen tot en met Zaterdag 16 April a.s. verzoek nummers ingediend worden bij de heer Keijzer, Voorstraat 10 te Middelhamis. Werken van allerlei componisten kunnen worden aangevraagd, mits het betreffende werk kerkorgebnuziek is. Vergeet niet uw aanvrage tijdig in te zenden. KERKNIEtrWS De beroepen predikant der Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk Ds. J. van der Haar uit Waddinrveen, is voorne mens 15 April een bezoek aan St. Maar tensdijk te brengen en des avonds aldaar een kerkdienst te houden. ken van 4 April 1 October arbeid te doen verrichten gedurende maximaal 51 uur per week en 9i/é uur per dag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1