Spoedeisende Raad Den Bommel WM 5 Iverlovingsringen LEGER DES HEILS IN AMERIKA 3e Blad Zaterdag 2 April 1955 No. 2390 De Bijbel in alle talen en bij alle volken Veemarkt Schipperscontact Opening Brandweergarage en Boombeplanting te St. Philipsland Herverkavelingscommissie Zeeland Jaarvergadering Roode Kruis te St. Philipsland Spoedeisend en voltallig vergaderde Je gemeenteraad van Den Bommel Woensdagavond onder presidium van burgemeester Hordgk. Wereldschokken de zaken vermeldde de agenda niet en In een uurtje was men het over de di verse punten van de agenda eens, zoals installatie van een nieuw raadslid, be noeming schoolschoonhoudster, aankoop feestverlichting voor de 5 Mei-viering enz. enz. In plaats van de heer Kroon, die naar oude Tonge vertrekt, kreeg zitting in (Je raad de heer J. Prooij. De geloofs brieven werden onderzocht, tot toelating \(,erd besloten en in handen van de voorz legde het nieuwe P.v.d.A.-raadslid de vereiste eden af. Hij werd door de voor zitter hartelijk toegesproken en deze wees op de belangrijkheid van het raads lidmaatschap, hopend dat de heer Prooij zal mogen werken in het belang van ge meente en gemeentenaren. De raad kan de burgerzin onder de bevolking stimu leren en deze nader brengen tot de ge meentelijke problemen, zoals o.a. geble ken is toen de samenvoegingsplannen ur gent werden en de raden in vuur en vlam geraakten. Tot schoonhoudster van de nieuwe kleuterschool werd benoemd mevr. M. K. Huijzer-Kloet tegen 390.- 's jaars. De heer Prooij had het gebouw beke ken en vond het bedrag te laag in ver houding tot het werk, maar de voorz. en weth. Jongeling hielden het er op dat benoemde ook wel zal bekeken heb. ben wat er aan vast zit; zij gaat ac- coord met dit salaris. Aan de Stichting '40'45 kende men een subsidie toe van 5 et. per inwoner, of totaal plm. 100 gld. Voorgesteld werd feestverlichting aan te schaffen, waarmede 2000 gld. gemoeid zal zijn. Den Bommel krijgt daarvoor 6 kleine en 2 grote schijnwerpers, 8 bogen over de Voorstraat en 160 meter prik- Zej'enryk werk van het Ned, Bübelgenootschap In „Elthato" te Ooltgensplaat had Maandagavond een propaganda avond plaats van het Ned. Bijbelgenootschap Gezien de tijd van het jaar was de be langstelling goed te noemen. 'Ongeveer 175 personen waren aanwezig. Ds. van Drenth opende deze avond met gebed en las een gedeelte uit ps. 86. Na het wel komstwoord sprak de heer Brugman uit Amsterdam en propagandist van het Ned. Bijbelgenootschap over het werk van de vereniging. De heer Brugmans wist boeiend te vertellen zowel voor jong als oud over het zegenrijk werk dat over heel de wereld wordt verricht, door de uitgave van de Bijbel in alle talen en bij alle volken. Er worden in de wereld .500 talen gesproken en momen teel is de Bijbel in 1163 talen vertaald en verkrijgbaeir. Dus nog niet de helft. Voorts verstrekt het Bijbelgenootschap op alle mogelijke manieren en plaatsen Bijbels of gedeelten van de Bijbel. Om maar enkele te noemen: aan onze sol daten, in de ziekenhuizen, in de gevan genissen, in de hotels en bij bijzondere gebeurtenissen b.v. na de ramp toen ve len hun Bijbel hadden verloren. Tien dui zend en meer exemplaren werden toen verstrekt. De fam. Dubbeldam uit Oude Tonge kreeg de tien duizendste Bijbel. Na de vertelling van de heer Brugmans werd de film vertoond getiteld: ,,Geen grzenzen meer" waarbij alles te zien was, wat genoemde spreker in het kort had verteld. Inderdaad er zijn geen gren zen meer al men ziet hoe de versprei ding van de Bijbel ter hand wordt geno men. Hieraan gaat vooraf het ontzagge lijke werk van de vertaling, het drukken en het verzenden en wat er verder mee samengaat. Een beroep, dat op de aanwezigen Werd gedaan om dit zegenrijke werk te steunen is dan ook niet overbodig. Ver schillende personen gaven zich op als lid en de heer Brugmans met zijn collega mochten tevens in de pauze vele diverse boekwerken en werkjes allen betrekking hebbend op de Bijbel verkopen. Vanzelf werden ook Bijbels, Nieuw testamentjes «tt psalmboekjes verkocht. Voor dat ds. van Drenth deze avond sloot Werd nog een klein filmpje ver toond van het uitreiken der tien duizend ste Bijbel na de waterramp in Oude Tonge. Dinsdagmorgen vertelde de heer Brugmans voor de hoogste klassen van de Chr. School. De belangsteUing voor het werk van het Ned. Bijbelgenootschap zal zeker wel zijn toegenomenen dat is het dan ook zeker waard. --------O--------- Op de veemarkt te Etten werden aan- ^evoerd 233 stuks, waarvan 140 runde- 1 paard en 92 biggen. De aanvoer van runderen was ruim, 'f handel iets oplevend en de prijzen felende. In biggen was er vlugge handel, de 'fflvoer ruimer en de prijzen vrijwel on veranderd. ^e belangstelling was groot. Prijzen: kalf koeien 700—875; kalf- 'aarzen 600—700; pinken ƒ525—450; «"ste koeien 550^650; graskalveren 'f}^''-~200; paarden 400—700; biggen ilopers 70100; vette koeien 2.00—2.50 per kilo geslacht. I Verkrijgbaar bti: JAC. KEUVELAAB MiddeUiaml* kabel. Men besprak om de buurtschap Achthuizen in de feestvreugde te laten delen. Het voorgestelde werd zonder veel omhaal aangenomen. Evenals het bedenken v£in de schooljeugd met een herinneringsbeker. Nadat nog enige besluiten waren ge nomen Inzake aan- of verkoop van g^ond en tot intrekking van soortgelijke be sluiten uit de vorige vergadering infor meerde de heer Jacobs tijdens de rond vraag naar de toestand van de brand spuit. Het speet de voorzitter dat hij over dit apparaat geen gimstig geluid kon laten horen: de pomp is goed, maar de auto niet. „We zullen met beter ma teriaal voor de dag moeten komen" zei de voorzitter veelbetekenend. De heer Prooij merkte op dat de ge meentewoningen nog niet tot genoegen der bewoners zijn hersteld van ramp schade. Hij wilde dit wel gaarne in or de gemaakt hebben. De voorzitter be loofde er de technische dienst op af te zullen sturen. En hiermede was de vergadering- ten einde, maar men bleef nog even gezellig bijeen om de verjaardag van wethouder van Gelder en de installatie van de heer Prooij met een goed glaasje te vieren, waarbij men ook nog een heildronk uit bracht op het jubileum van de plaat selijke Boerenleenbank, die Donderdag middag met een receptie het SO-jaiig bestaan herdenkt en in welks bestuur drie raadsleden zitting hebben. Deputaten van de Chr. Geref. Kerk hebben gedurende enkele maanden meer contact opgenomen met schippers van Chr. Geref. huize en hebben daartoe een schippers-predikant benoemd nl. ds. L. Kleisen, Jan van Arkelstraat 64, Utrecht Genoemde predikant bezoekt regelmatig de schippers met hun gezinnen in de plaats waar zij ligplaats hebben geko zen en overal heen waar zij zich bevin den. Om nu het contact ook onderling te verstevigen is door deputaten beslo ten twee vergaderingen te houden, die gemakkelijk door de schippers bezocht kunnen worden, t.w. één vergadering op Tweede Paasdag in de Chr. Geref. Kerk te Zwolle nam. 2 uur en één op Tweede Pinksterdag in één der lokalen van de Chr. Geref. Kerk in Rotterdam-West, ook om 2 uur. Beide toogdagen eindigen ca. 6 uur. Wij geven gaarne dit bericht door daar er misschien ook schippers op Flakkee zgn die één van deze contact middagen willen bezoeken. Daar de schippersgemeenschap moet groeien" een pracht gelegenheid om rustig met elkander de gang van zaken te bespre ken, aldus „De Varende Gemeente". (Schippers-contactblaadje der Chr. Ger. Kerk.) ---------O--------- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (5 Apr.) Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bintang" (7 Apr.) Ned. Antillen: „m.s. Adonis" (5 Apr.) Suriname: m.s. „Schie" (5 Apr.) Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Boschfontein" (5 Apr.) Canada: s.s. „Averdijk" (6 Apr.)' Argentinië: s.s. „Presidente Peron" (2 Apr.j Chili: s.s. „Averdijk" (6 Apr.) Brazilië s.s. Pre sidente Peron" (2 Apr.) AustraJië: via Engeland (2 Apr.) Nieuw Zeland: via Engeland (2 Apr.) via Engeland (9) Apr. Donderdag arriveerde te St. Philips land de waarnemend commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland dhr. Schout en een gezelschap uit Hengelo en Stad en Ambt Delden, n.l. het adop tie Comité onder leiding van dhr. Ro- bers uit Hengelo. Tevens waren enige wethouders uit die gemeenten. Elen ver rassing was ook dat een 4-tal mensen uit Hengelo aanwezig waren, die enige maanden na de ramp behulpzaam zijn geweest t.w. mej. Klaassen, soc. werk ster, de secr. ambt. P-ergman. Voorts chauffeur Pool en opzichter dhr. Zuur- land van Staatsbosbeheer. Door het gemeentebestuur werd een lunch aangeboden, waarbij de burge meester alle genodigden een hartelijk welkom toeriep, dankte allen voor hun aanwezigheid en releveerde het doel van deze dag. Te 2 uur vertrok het gezelschap naar de brandweergarage. De burgemeester riep de genodigden voor zover niet bij de lunch aanwezig een welkom toe, o.a. de gemeenteraad, de Dijkgraaf Boude- ling, aannemer de Raat; Het corps brand weer e.a. De Burgemeester sprak zijn grote erkentelijkheid uit aan de aanne mer V. d. Raat; het adoptie comité voor alles wat zij voor ons gedaan hebben. De heer Schout het woord verkrijgen de zeide o.a. Nu wij hier staan gaan on ze gedachten terug naar de Watersnood ramp die Zeeland en in 't bijzonder deze plaats zo zwaar getroffen heeft. Ged, Staten waren diep getroffen door de hulp en de stroom van medeleven uit de gehele wereld. Hier in St. Philipsland hebt u het voorbeeld; een prachtige brandspuit die het adoptie comité uit Hengelo heeft geschonken. Alle geledi gingen hebben geholpen, de arbeiders met gaven en 1 uur loon, ieder naar draagkracht. Deze gemeente is wel goed bedeeld, spr. noemde enige zaken op, zo als gemeentehuis, kleuterschool, bomen en plantmateriaal. Spr. zei: Nu moet er nog een trekker komen voor deze prach tige brandspuit en eindigde met zijn die pe dank uit te spreken namens de com missaris, Ged. Staten en Prov. Staten. Ook wenste hij het college van B. en W. en de Raad geluk met dit gebouw en de spuit, en sprak de wens uit dat hij wei nig zou worden gebruikt bq brand. Spr. verklaarde dit gebouw voor geopend. De heer Robers, voorz. adoptie comité uit Hengelo begon met te zeggen, dat de spuit uit gelden via het adoptie co mité is betaald. Doch dat de firma Stork tussenpersoon was, die heeft hem gele verd. Wij waren in Twente zeer diep ge troffen, wij die geen water kennen, met deze verschrikkelijke ramp. Het college van B. en W. uit Henge lo, ja alle Twentenaren zeiden er moet onmiddelUjk gewerkt worden, als wij oudere mensen niet tegen hadden gehouden, waren alle jonge mensen di rect voor hulp naar het rampgebied ge trokken. Nu kwam duidelijk uit dat wij bondgenoten waren, om naasten liefde te betrachten. Dat is Nederland op zijn mooist. Wij hebben andere zeden en ge woonten, doch zijn één Volk en één in Vaderlands liefde.- Spr. had nog een ge- heimpje in zijn zak, wat straks terug in 't hotel openbaar zal komen. Hij slootj zich aan bij dhr. Schout en hoopte dat St. Philipsland de spuit nooit nodig zal hebben, opdat de gemeente voor zoiets gespaard mag blijven. Dat geve God. De heer Stouten, commandant van de Brandweer gaf een technische uiteenzet ting, de spuit is een Ford-product, 90 p.k„ nxinirauni 2500 «R mos. 3200 Ut«r per minuut. Na nog een en ander ver klaard te hebben, zei dhr Stouten; ik hoop ook dat de spuit niet behoeft ge bruikt te worden bij brand, doch wel zeer dikwijls voor oefening. Jeugd hielp mee bij de beplanting Nadat deze opening verricht was, kwam men tot het eigenlijke doel van de dag n.l. bomen planten. Hiervoor wa ren de volgende straten uitgekozen, t.w.: WiUiehninastraat, Hengelostraat en Del- dense straat. Hier stonden alle kinderen der Chr. en Openb. school opgesteld, de grootste jongens t.w. van de 4,5, 6, 7 en 8e klassen met schop en geassisteerd door meisjes die de boompjes vasthiel den. Onder buitengewoon veel belang stelling plantte dhr. Schout, met als as sistent de scholier K. van Dijke, de eer ste boom, een Liempse Wilg. De wethou ders van Hengelo en Delden planten een 'boom respectievelijk in de Hengelose en Deldensestraat waarna alle kinderen vol enthousiasme zich op hun taak wierpen n.l. hun boompje planten. Het was een prettige aanblik, hoe in korten tijd rijen bomen verrezen, de vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer en de Boomkweker die het toezicht hadden, hadden hun hsmden meer dan vol, om aanwijzing te geven e.d. Te hopen is dat het doel van deze plantdag n.l. de kinderen liefde tot de planten bij te brengen, hiermee door het gemeentebestuur is bereikt, deze be velen de bomen en planten gaarne aan het toezicht der kinderen en ook oude ren aan, om deze te beschermen, opdat ze niet vernield worden. De verrassing Na deze plechtigheid verzamelden zich alle genodigden in het hotel de Druiven tros, waar wethouder de Kat uit Henge lo namens gemeentebestuur en bevol king de gemeente feliciteerde met de voorspoedige opbouw dezer zwaar ge troffen gemeente, en met dit sluitstuk van de wederopbouw, de beplanting der gemeente. Spr. schetste op ontroerende wijze hoe de gemeente Hengelo en Stad en Ambtdelden met de Febr. ramp mee leefden, en dit op treffende wijze tot uiting Ijrachten. Er zijn tussen ons ban den gelegd, zei spreker, die niet met deze moeteni eindigen. Hij riep dan ook deze gemeente geen vaarwel, maar een tot weerzien to©. De heer Robers, Weth. de Kat heeft al veel gezegd, wat ik tot mijn inleiding zou gemaakt hebben, toch heeft spr. hier nog aan te voegen, waaruit de hulp bestaan heeft. Spr. noemde oa. de biggen, waartoe spr. namens het adoptiecomité Aan het Staatsbosbeheer zal voor de ze aanplant der bomen 70% der kosten worden betaald en het adoptiecomité Hengelo doet de rest, waarna spr. plech- tie aan de burgemeester 2250.over handigde. Verder deelde spr. mede dat de heer Roelsing (die niet aanwezig kon zijn) voorz. van de Natuurbeschermingswacht een aantal bomen aan deze gemeente heeft geschoiiken. Spr. zei dat de men sen dikwijls ibovenvermogen hebben ge geven, soms, wat zij zelf niet missen konden. Een gemeente als Hengelo met een bevolking van 50000 zielen heeft in totaal een millioen gulden bijeenge bracht voor de rampslachtoffers. Spr. riep dan ook de gemeente St. Philips land geen vaarwel maar een hartelijk tot weerzien toe. Dhr. Robers oogstte op jsijn «rostiigo, soms geestigs speech, ao Vergadering van de Herver- kavelingscomimssie J.l. Woensdag werd in Hotel de Ko renbeurs de Maa.rt-vergadering van de Herverkavelingscommissie gehouden. De Herverkavelingscommissie besloot een aantal grote werken in uitvoering te ne men tot een gezamenlijk bedrag van rond 5 miUioen gulden. In de Polder Dreischor zal door de Nederlandse Heidemaatschappij een be gin worden gemaakt met de aanleg van de Plattewegen en de Daniël Hockeweg met een gezamenlijke lengfte van 4 km. In de polder Oosterland gaat de fa. Janse uit Kloetinge egaüsatiewerken uit voeren in complex rv bij de Jonkers weg. 1(70 haj)i Het aanleggen van wegen en het gra-ven van ca. 2 km. waterleiding in de polder Schouwen werd gegund aan de Gebrs. van 't Verlaat uit Nederhar- dinxveld. In de Burgh en Westlandpolder zullen een aantal wegen binnenkort worden af gewerkt met spreidlaag, zodat ze dan geheel gereed komen. Dit werk wordt uitgevoerd door de fa. Rentier uit Noord gouwe. De buitendijkse werken aan het nieuwe gemaal bij Ouwerkerk zullen de ze zomer worden verricht door de fa. Sanders uit Delft. Het nieuwe gemaal bij den Osse zal zoals bekend, worden uit gerust met de nog bruikbare machines uit het vervallen gemaal Schelphoek. De nieuwe pompen voor het dieselgemaal bij Prommelsluis zullen worden geleverd door Stork, Hengelo. De Grontmij gaat tussen de Tellers- weg en Verseputseweg in de polder Schouwen complexwerken uitvoeren, waarbij proefnemingen zullen worden gedaan met moderne gfrondverzetwerk- tuigen, o.a. bulldozers. Gunstige weers omstandigheden zijn voor deze proeven onontbeerlijk. In de Zak van Zuid-Beveland komen bij Baarland weer enige complexen in uitvoering met een gezamenlijke opper vlakte van plm. 35 ha. (aannemers fa. de Kroon uit Rhenen en fa. Janse, Kloe tinge.) Gedurende de komende zomermaanden zullen voorts in tal van complexen drai nages worden aangelegd. Doordat tijdig voorlichting is gegeven omtrent de plaatsen waar deze zomer werken zuUen worden uitgevoerd, zal het niet veelvuldig voor kunnen komen, dat tevelde staande gewassen zullen moeten worden vernield. Een uitzonde ring hierop vormen de drainagewerk- zaamheden! De vergadering stelde nor men vast voor de in deze gevallen te verlenen schadevergoedingen. De vergadering besloot eveneens na ampele discussies geen vergoedingsnor men voor oogstdepressies vast te stellen Daar iedereen verphcht is bij de voor lichtingsdienst ad-vies te vragen alvorens een perceel in te zaaien waar herverka- lingswerken zijn uitgevoerd, zal het bij na niet meer voorkomen, dat oogstde pressies optreden. Men moet dus niet rekenen op het toekennen van vergoe dingen voor z.g. schade. De voorzitter deelde mee dat het in het voornemen Ugt van minister Mans- holt om op 19 April a.s. een bezoek aan de Herverkaveling in Zeeland te bren gen. De kleuterschool van het Leger des Heils te Brookljoi in de Amerikaanse sttiat New York, waarin deze ~foto is ge nomen, is slechts één van de honderden mogelijkheden, die deze organisatie op sociaal gebied in de Verenigde Staten biedt. De Amerikaanse afdeling van het heilsleger is 75 jaar geleden opgericht en is momenteel op die in het moeder land Groot Brittanië na de grootste. Het Leger des Heils is op het ogenblik in 85 andere landen actief werkzaam. In de landen achter het IJzeren Gordijn mag de organisatie niet bestaan. Veel van het werk van de religieuse organisatie wordt in de Verenigde Sta ten geleid door de bijna 1900 centra, die in aUe staten van de Unie te -vinden zijn. Van deze centrale punten uit verlenen de leden van het Leger des Heils voedsel en onderdak aan hen die daarin behoef te hebben en houden zij rehabilitatie-oor den, gezinsbureau's, tehuizen voor ouden van dagen, ziekenhuizen, jeugdclubs en zomerkampen in stand. In samenwer king met op dit terrein werkzame dien sten verschaffen zij medisch en tand heelkundige verzorging. als hij alleen dat kan, een langdurig applaus. De heer Schout was diep getroffen door deze opsomming, de geweldige hulp die St. Philipsland van de Adoptie ge meenten heeft genoteri. Hij was hier voor zeer erkentelijk, en dankte de spre kers namens G.S. voor dat blijk van wa re Christelijke liefde. Hier wordt men stil wan aldus spr., van deze bUjken van ware Nederlandschap. Hij wenste de ge meenten en schenkers Gods onmisbare zegen toe. De burgemeester dankte allen voor de geweldige hulp van de adoptiegemeen- ten, met de ramp en daarna genoten. Woorden schieten hiervoor te kort en spr. hoopt dat de vertegen,woordigers van de adoptiegemeenten, en de Twentse pers hier aanwezig, die dank aan de ge meentebesturen en burgerij zullen over brengen. Spr. dankte allen die meege^ werkt hadden om deze dag te doen sla gen, en voor onze gemeente tot een on vergetelijke hebben gemaakt. Tenslotte dankte de burgemeester dhr. Schout voor zijn tegenwoordigheid en medele ven, en riep alle aanwezigen een behou den thuiskomst en tot weerzien toe. Landel^k de hoogste boven het streefbedrag De voorz. dr. Menger heette de aan wezigen hartelijk welkom ,en memoreer de dat het uitgevoerde werkplan van het nieuw gekozen bestuur in 1954 een groot succes geworden is. De opbrengst van de onder auspiciën van het bestuur, en met medewerking van de Christelijke Vrouwenvereen. in St. Philipsland en Anna Jacobapolder gehouden collecte, alsmede de jaarlijkse campagne, overtrof de stoutste verwach tingen. Het is onze behoefte U daarvoor van deze plaats hartelijk te danken zei spre ker. Dat ons devies zij, heb voor uw naasten over, wat U voor uw zelven over hebt. Ook de actie ledenwerving is bijna voor 100% geslaagd. Laat ieder lid in z'n omgeving propaganda maken zodat er niet één gezinshoofd achter kan blij ven. Zeer groot ook was het succes van de eerste belangrijke actie van het Jeugd Rode Kruis bij de inzameling van goe deren, speelgoed,, en leermiddelen, voor de door de ramp getroffenen en econo mische slechte gebieden in Griekenland. Mijn bijzondere dank in dezen aan de onderwijzers hier eni te Anna Jacoba Polder aldus spreker. Zeer gewaardeerd werd ook de brief kaarten actie, door de jeugd voor de jeugd. Het houdt de kinderen op nuttige wijze bezig en het verschaft levens vreugde aan ouden van dagen en zie ken, en vergeten groepen. Laat ons daarin navolgen, „Hem" die het zwakke en het verstotene zocht. Geef ons in 1955 ook weer uw steun. Met het omganiseren van een plasma avond h«bbtn wij vörl^sn. jaar ook «en. groot succes gehad. Een normaal ver schijnsel is, dat er 20% minder komen dan er zich opgeven, bij ons was het aantal liters bloed hoger, dan maximaal kan worden verwacht. De volgende maand zal er weer een plasma-avond georganiseerd worden. Voor de E.H.B.O. cursus gaven zich 40 personen op aan -wie volgende jaar 'n diploma uitgereikt kunnen worden. De secr. A. Labruyère las de notulen der jaarvergadering 1953 welke onver anderd vastg;esteld werden. Financieel verslag 1954 penningmees ter L. Sinke. Inkomsten van collectes, campagne, actie's enz. 4536.76. Uit gaven overdracht aan hoofdbestuur aan schaf materialen jeugd Rode Kruis, E.H.B.O. plasma avond enz. enz. plus een tegoed aan rente van belegging toonde een batig saldo 1707.95. Ver geleken met 1953 een kapitaal stijging- van phn. 1000. Jaarverslag 1954 secr. A. Labruyère. Dit in detaUs uitgewerkt, en geestig voorgedragen verslag werd met grote aandacht gevolgd. Door een intensieve propaganda is het ledental vorig jaar Juni gebracht op 510.Het aantal gezinnen bedraagt totaal 560. De wapens zijn gesmeed, om ook deze laatsten tot overgave te dvrin- gen. Blijkens het financieel verslag liggen wij als afd. 368 8/10% boven het zgn. streefbedrag ƒ1.per inwoner. Dit gaf ons voorhands 't recht op het campagne bord voor Zeeland. In een later ontvan gen schrijven van het hoofdbestuur, ont vingen wij de ongelofelijke mededeling dat wij ook landelijk de hoogste waren, en dus recht hebben op de „Zijden Eere wimpel." De uitreiking van beide onder scheidingstekens zal op ceremoniële wij ze plaats hebben. Het genot van, en de verzorging enz. op een boottocht voor chronische patiën ten, is boven alle lof verheven. Aange zien de zuster van de heer Labruyère als enige deelnemerster hieraan, door hem aan de boot gebracht is heeft hij er iets van gezien. Da voorz. dankte de secr. voor dit schitterende verslag. Van de Burgemeester en Wethouder P. Mol werd bericht ontvangen, wegens beroepsbezigheden niet aanwezig- te kunnen zijn. In de vacature L. Sinke penningmees ter werd met grote meerderheid be noemd ds. Smit Ger. pred. te Aima Ja coba Polder. Kasconamissie M. Breeman en P. de Raat. ODe oud penningmeester de heer L. Sin ke, die zich binnenkort metterwoon zal vestigen in Middelburg, werd in zeer harteUjke bewoordingen toegesproken door de voorz. dr. Menger. Hij schetste zijn korte doch zeer vruchtbare zittings periode in het bestuur, voor het Roode Kruis in 't algemeen, en voor de afd. in 't bijzonder. Wij zullen U node missen, zei spr., maar ik hoop dat U ook in Mid delburg het devies over de Marine in vervulling zult gaan. „Ziet dat U er bij komt." Als aandenken aan de afd. St. Phi lipsland en Anna Jacoba Polder werd hem door de voorz. een fraaie, door een bestuurslid gemaakte kapstok aangebo den, alsmede een werkstuk je „handenar beid" Jeugd Roode Kruis. De heer Sinke was zichtbaar getrof fen door deze sympathieke geste van het bestuur en nam de fraaie waardevol le 'geschenken onder hartelijke dank in ontvangst. De voorz. dankte tenslotte de aanwe zigen en sloot met de woorden: „Laten wij alles met Gods onmisbaren zegen doen en steunen" naar ons beste vermo gen. POORTVUET Coöp. Boerenleenbank. In de zaal van de heer J. de Graaf hield de coöp. Boe renleenbank haar 39e jaarvergadering, De vergadering was slecht bezet, daar er van de 207 leden en slechts 23 verte- gewoordigd waren. De voorz. P. J. Vroegop sprak een welkomstwoord, het betreurend dat de opkomst zo gering was, doch hoopte niettemin op een ge zellige vergadering. Hij deelde mede, dat 1954 voor de Bank een gunstig jaar is geweest, er was veel geld binnengeko men om rampschade te kuimen uitbeta len, zodat de credieten die verstrekt wa ren, aan de lage kant bleven. De kas sier, tevens secretaris, de heer C. J. Steenpoorte las de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daar na kwam de rekening en verantwoor ding door de kassier die meedeelde dat in 1954 een groot bedrag over de Bank ging, want de kassier behandelde ruim 6800 dagboekposten. De rekening luidde als volgt: Ont vangsten: Kassaldo 31 Dec. vorig jaar 18915.83; ontvangen spaargelden 559.889.65; van terugbetaalde voorschot ten 20820; van de rekeninglaouders 1004517.40; overheidsbetalingen 330303 59; van de Centrale Bank 877280.47, Postcheque- en girodienst 230711.72; premiezegels B.P.L. 8900.40; vacantie- bormen 2424.70; zegeldepot B.P.L. 630O; depot vacantiebonnen 23S0; deelname leningen 1000; leningen an dere rechtspersonen 1300; meubilair 500; op reserve gebrachte winst 2361. 16; belastingreserve 800; onderiing W. B.F. B en C 250; schutbladen 60; Centraal Beheer zekerheidsstelling 346.86, rente van voorschotten 4551.13, van lopende rekening 5790.37; van de Centrale Bank 1503 .64; van effecten 2263.37; prov. en kosten van voor schotten 15.50, idem van lopende re kening 662.29, diversen 231.70, totaal ontv. 3097.612.78. Uitgaven: Terugbe taald aan de Spaarbank 482004.18; ge geven voorschotten 15500; Centrale Bank 1009018.73, postcheque- en gi rodienst 235525.36; aan rekeninghou ders 966061.81i; aan overheidsbetalin gen 327802.84i premiezegels B.p.L. 6300; vacantie bonnen 2380, zegelde pot 8690.40; depot vacantiebonnen 2071.50; belastingreserve 508; Schut bladen 120; zekerheidsstelling Centrale Bank 566.86; uitgegeven rente: aan de spaarbank 17481.23; aan de lopende rekening 1287.74; aan de Centrale Bank 234.40; aan het reservefonds 400; afschrijving meubilair 500; be lastingen 800; diverse uitgaven 6115, 07, op reserve gebrachte winst 1961.16 kassaldo op het eind van het jaar 12283.50. Totaal dus 3097612.78. Ba lans: Bezittingen: Kasgeld 12283.50; Centrale Bank 782263.26; postgiro 8442.15; uitstaande voorschotten: in borgstelling 26310; op hypotheek 70800; te goed in lopende rekening: van rekeninghouders 140479.50; van over heidsbetalingen 1194.14; premiezegels B.P.L. 6105.60; aan vacantiebonnen 7975.80; effecten 27918.75; deehiame leningen 36000; leningen andere rechts personen 2450; aandelen Centrale Bank 2200; aandelen Coöp. Grondkapitaal- bank 100; meubilair 2500; schutbla den 60; zekerheidsstelling centraal be heer 220, nog te vorderen rente van voorschotten 14.74; van effecten 227; totaal dus 1120.366.94. Schulden ba lans: aan de spaarbank 874729,45; schuld in lopende rekening van rekening houders 193343.69; overheidsbetalingen 3900.76; zegelprijs B.P.L. 6611.10, depot vacantiebonnen 1151; reserve fonds 37566.48; belastingreserve 881.60; reserve W.B.F. B en C 450; saldowinst 1732.86, totaal dus 1120. 366.94. De rekening door een conmiissie na- gezien werd goedgekeurd. De bank staat zodoende met een groot toedrag in Utrecht, wat vanzelf een goed teken is. De rentevoet blijft als volgt: debetrente in lopende rekening 4'/4%; voorschot rente met borgstelling 4^^%, met hypo theek 4.25%; Spaarrente voor niet-leden tot 7500 2.28%; tot 100001%%, tot en boven 15000 1%. Voor leden wordt dit resp. 2.64%, 21/2% en 2%. Bestuursverkiezing: Aftredend was J. A. van Nieuwenhuijzen, die met 21 st- herkozen werd als bestuurslid. Als lid van d© Raad van Toezicht trad af J. M. Deurloo, die ook met 21 stemmen her kozen werd. Als plaatsvervangende be stuursleden werden herbenoemd C. P. Bijl en Joh. van den Hoven. De agenda vermelde het punt mededelingen, doch het bestuur had niets bijzonders mede te delen. De rondvraag leverde geen stof tot behandeling, waarna met een dankwoord aan allen de vergadering werd gesloten. Stierenkenrlng. Op de alhier gehou den stierenkeuring werden 6 stieren aan gevoerd. Goedgekeurd werd de stier „Nobud" eigenaar D. C. Uyl, 5 stieren werden afgekeurd. Op het gemeentehuis werden over Februari 27 huisslachtvergunningen uit gereikt. (Vervolg z.o.z.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 9