I Buitenland Paarden sloegen op hol te Sommelsdijk 27e Jaargang Zaterdag 2 April 1955 No. 2390 CUK WEEKBLAD OP GEKEFOBAIEEBDE GKOMD8LAG VOfE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De geheime documenten van Yalta n. MEDITATIE „Het doel is bereikt" Plaatselijk nieuws I OUDDORP i^i^dt==. Deze zomer een concert van „Ons Koor" te Middelharnis I1IEUW5 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds TelefK 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. VerscliQnt tweemaal per week. Woensdag: en ZaterdaK Op de eerste zitting van de Conferen tie van Yalta zei President Roosevelt, dat de V. Staten hoogstens twee jaar zouden meedoen aan de bezetting van Duitsland, (het zijn er nu intussen reeds 10 geworden!) Churchill schrok hiervan, want dan zou deze zaak alleen op Enge land neerkomen en daarom drong hij erop aan, dat Frankrijk er ook in be trokken zou worden, hetgeen ook ge beurde. Een andere zaak, die te Yalta gere geld moest worden, was de oprichting van de „Verenigde Naties" en de daar aan verbonden moeiiykheden. Eén der voornaamste daarvan was het stemrecht in de Veiligheidsraad. Roosevelt stelde voor, dat tenminste 7 leden van de elf vóór een besluit moesten stemmen, wan neer het procedurekwesties betrof. Over alle aangelegenheden van groter ge wicht, zoals toelating van staten, het onderdrukken en regelen van geschillen etc. zou met algemene stemmen van de permanente leden beslist moeten wor den, m.a.w., als de V.S., de Sovjet-Unie, Groot-Brittanië en China het niet eens waren, was de Raad tot machteloosheid gedoemd. Dit was het z.g. veto. Dit is tenslotte zo aanvaard en de regeling is nog steeds onveranderd. Naar men weet, is de Sovjet-Unie de enige, die herhaaldelijk van dit veto-recht gebruik gemaakt heeft. Bij de bespreking van deze kwestie te Yalta heeft Stalin o.a. het volgende ge zegd: „Ik vrees, dat al zijn de drie grote mogendheden nu bondgenoten en al zal geen van haar een daad van agressie begaan, de drie leiders binnen tien jaar of nog eerder van het toneel verdwenen zullen zijn en er een nieuwe generatie aan de macht zal komen, die de oorlog niet heeft meegemaakt en vergeten is, wat wij doorstaan hebben. Wy allen wil len de vrede voor minstens vüftig jaar veilig stellen. Het grootste gevaar is gelegen in een conflict tussen ons drieën Daarom moeten wij nagaan hoe onze eenheid in de toekomst zeker te stellen is." Alzo sprak Stalin begin 1945, maar een half jaar later reeds was er met de Russen niets meer te beginnen. Hoe het op zulke conferentie toegaat btl een feestelijk diner, moge blijken uit de volgende citaten. Clmrclüll, een dronk uitbrengende op Stalin, spralt: „Wij beschouwen het leven van Maar schalk Stalin als van de grootste waar de voor ons aller hoogste verwachtin gen. Ik hoop, dat de Maarschalk voor het volk de Sovjet-Unie gespaard mag bUJven. Ik verkeer met meer moed en hoop in deze wereld, wanneer ik mij met deze grote man, wiens faam niet alleen in geheel Rusland is uitgegeven, maar in de gehele wereld, op voet van vriend schap en vertrouwelijke omgang be vindt." Stalin antwoordt even vleiend: „Ik hef het glas op de leider van het Britse Rijk, de dapperste van alle minister-pre sidenten in de wereld de belichaming van politieke ervaring en militair lei derschap. In de geschiedenis der diplo matie ken ik geen nauwere alliantie van deze grote mogendheden dan deze. In een alliantie moeten de bondgenoten el kander niet bedriegen. Diplomaten zeg gen: waarom zou ik mijn bondgenoot niet bedriegen. Maar ik als naaef man acht het beter dat niet te doen. Moge lijk is ons bondgenootschap zo sterk juist omdat wij elkander niet bedriegen. Deze woorden lezende in het licht van de laatste 10 jaren kan men moeilijk een glimlach onderdrukken! Het moeilijkste vraaigstuk, waarvoor de conferentie stond, was Polen. Dit land, waarvoor in 1939 Engeland en Frankrijk de oorlog waren ingegaan, dreigde in Russische handen te komen. Het rode leger had geheel Polen ver overd. De uitgeweken Poolse regering in Londen werd door de Russen niet er kend, doch deze hadden in Lublin een zg. Poolse regering van hele en halve communnisten gevormd, om zo van dit land een satellietstaat te maken. Voor al Churchill spande zich erg in om een oplossing te vinden. Hij zei, dat het zijn wens was, dat de Polen in vrijheid en op hun eigen wijze zouden kunnen leven en dat er vrije verkiezingen moesten, wor den gehouden. Stahn zei, dat de Sovjet- Unie Polen onafhankelijk, vrij en sterk Wenste te zien! Maar het moet uiteraard een regering hebben, die Rusland vriend schappelijk gezind was. En toen kwam hij al gauw op de igrenzen van dat land. In het Oosten wilde hij wel een Curzon- linie aanvaarden (waardoor Polen zeer veel grondgebied a£in Rusland zou moe ten afstaan), maar dat land zou dan in het Westen schadeloos gesteld worden ten koste van Duitsland. De grens zou daar volgens Stalin moeten lopen langs de Oder en de Neisse (waar ze nu ook inderdaad loopt) Churchill wees erop, dat dan „de Poolse gans dermate met Duits voer werd vetgemest, dat zij aan indigestie zou sterven." Om dit te voorkomen, zou den zeker 6 millioen Duitsers naar het Westen moeten worden verplaatst. Sta lin merkte op, dat alle Duitsers in de gebieden al op de loop waren g-eg£ian. President Roosevelt meende echter, dat een uitbreiding van de grens tot de Neisse niet gerechtvaardigd was, waar op Stahn antwoordde dat de Polen vi'oeger wel een grote haat tegen de Russen hadden gehad, niaar dat die had plaats gemaakt voor sympathie en zelfs geestdrift! Tenslotte werd in het eind- communiqué gezegd, dat er een voorlo pige Poolse regering op brede basis zou Worden gevormd, (waarvan natuurlijk nooit Iets gekomen is)dat de Oostgrens het is volbracht (Joh. 19 30) Ziet ge ze staan, die getabberde, def tige Farizeeën, rondom het kruis van Golgotha? Schimpend, steken, zij de ge kruisigde de vuist toe. Ze schreeuwen het uit: ,,Uw doel is mislukt, vervloekte Nazarener! Ge zult nu niet langer dis cipelen maken ten koste van onze in vloed. Ge zult ons niet langer zwart ma ken voor de oren van het volk. Uw spel is uit. Uw doel is mislukt. Uw doel Is mislukt, zo roept ook het gewone volk. Ge wilde ons verleiden, ons van onze leiders beroven, U zelf ko ning maken. En nunu moet ge ster ven. Uw doel is mislukt, zo zeggen ook meewarig de goedwillenden, die Hem be wonderd hebben om Zijn reine levens wandel, geëerd om Zijn onbaatzuchti ge liefde, die verbaasd gestaan hebben bij Zijn wondere genezingen. „Ach en nu is het doel van Hem, om door dat alles de wereld wat beter en prettiger te maken, toch nog mislukt. Wat is dat toch vreselijk jainnier voor deze martelaar! Zo is hun oordeel. En daarginds? Daar achteraf? Staan daar niet een paar discipelen Wat zeg gen zij? Hoor! Het is hetzelfde gezeg de:: „Het is mislukt!" Ze hadden ver wacht, dat Jezus de koning zou zijn, die het oude rijk van David weer zou oprichten en hen verlossen van de geha te overheersing der Romeinen. Die ver wachting, die verlossingsgedachte, be heerste zozeer hun leven, dat ze dikwijls stokdoof bleven voor alle aanbiedingen van zielerust en zaligheid. Geen Jezus, die hen toeroept: Leert van Mij dat ik zachtmoedig ben en ne derig van hart, betgeren zij. Geen Jezus, die hen vertoont, dat Hij moet heen gaan en veel lijden en uiteindelijk ster ven moet aan het vloekhout, om hen van zond' en ongeval te ontslaan. 'Op dat ogenblik, klinkt Petrus' stem: ,,Heere, dat zal U geenszins geschieden" Neen, een koning? Een vrij en natio naal Palestina, dat willen zij. En, nuDaar hangt Hij, op wie zij al hun hoop en vertrouwen hadden gesteld! Daar hangt Hy tot spot en hoon van allen, die Hem voorbijgaan. Weg, vrijheid! Weg koninkrijk! Buk ken onder de overweldiger! Leven in ge bondenheid, dat is hun lot! Mislukt, Mis lukt! Mislukt! En, wat z&gt hy zelf? Wat Is zyn eigen laatste woord? Een stervensge- reutel? een nauw hoorbare zucht? Een schaamtevol zwijgen over zoveel misluk king? O, neen! Als een bruisende bazuin stoot, schalt het tot ver in de omtrek waarneembaar van 's Heilands lippen: ,,Het is volbracht!" Of, willen we het nog nauwkeuriger uit de grondtaal overnemen: Het doel is bereilct. iDat is nu juist het tegengestelde van wat heel de wereld rond Golgotha meent. Zij roept, ieder uitgaande van zijn. eigen gedachten, het is mislukt! Christus, jubileert hier: Neen, het doel is bereikt! Verstaan we eigenhjk wel wat dat doel is? Door de de zondeval in het paradijs, is God en de mens gescheiden. Hij, de eeuwig levende.' Wij gedoemd tot de eeuwige dood! De toegang tot het vaderhart Gods is toegesloten. Een weg tot de zaligheid in eigen kracht, is er niet. Geen mens zal er ooit leven die zoveel goeds zal kun nen verrichten, dat daardoor de hemel verdiend kan worden, die de paradijs- vloek, al was het maar voor zichzelf zou kunnen opheffen. Scheidirtg, bewuste scheiding, eeuwige scheiding van God, is het lot van ieder mens. Huivert ge daar niet van terug? Vliegt het U niet aan? Bekommert en verontrust U dat niet! Ge hebt er ook mee te~maken! Wie leeft er die de slaap des doods niet eens zal slapen? En, wat dan Zoekt U naar de oplossing van de fi nanciële nood? Naar de oplossing van het spijs en drankvraagstuk? Naar uit komst in de nood en druk der tijden? Vanja noemt U maar op? Dan hebt ge de allerbelangrijkste nood toch nog over het hoofd gezien. De nood, waarvoor Christus in de eerste plaats in de wereld is gekomen. Hij kwam voor do verlossing van zonde en schuld Hij kwam om de verstoorde betrek king tussen de Vader en Zijn schepsel weer te herstellen! Hij komt om aan geschonden Recht des Heeren, genoeg doening te schenken. Hij komt om de straf te dragen, die Zijn gemeente de vrede brerngt. Hij komt om de toornbeker des Va ders uit te drinken! En Hij als Hij de laatste druppel geproefd heeft, dan roept Hij het uit: Het is volbracht! Het doel is bereikt! Nu weet Hij het: Zo is het genoeg! De schuld is betaald. De zonde is verzoend; De weg is hersteld. De kloof is gedempt. Het doel is bereikt! Om dat te kunnen zien en geloven, om U daarin te kunnen verheugen, is nodig, dat ge als een vermoeide en beladene bij het kruis komt. Dat deze gedachte in uw binnenste overheerst: Hoe word ik van mijn zon den verlost? Dan roept Christus ons toe: Dat doel is bereikt geworden. Ik heb de last van Uw zonden gedra gen. Ik heb Uw werk gedaan! Ik heb Uw schuld betaald! Dan wordt het feest aan de voet van het kruis. Dan wordt, als in Bunyans boek, het pak van de zonde van de schouders ge nomen. Dan wordt er een rusten gevonden in het volbrachte werk van Christus. Wat een zaligheid! Hij onze zonde en wij Zijn gerechtigheid! Dierbare Jezus, aan Uw voeten is het alleen maar goed. Hoe groot was Uw liefde, dat Ge zelf ontledigd, vernietigd wilde worden, om Uwe kinderen. Uw wederstrevige verloochende, afdwalende kinderen, vrede, genade, eeuwig leven te willen bereiden. Het doel is bereikt! Ook voor U, ook voor mij? Onderzoeken we onszelf nauw! de ge nade aan het kruis verworven, is geen algemene maar particuliere genade. Laat dan alles ontzinken, waar ge vroeger houvast aan had! Houdt alleen maar over Jezus Chris tus en Zijn volbrachte werk! Dat is de enige grond! Maar ook de volkomen grond! Want het doel is bereikt en het werk is volbracht! Gode zij dank, er behoeft geen zucht meer aan toegevoegd te worden! Het is: Door U alleen, om 't eeuwig welbehagen! Dirksland. C. J. KESTING. ongeveer de Curzonlijn zou volgen, maar dat de Westgrens pas op de vredescon- ferentie zou worden vastgesteld (die er nog steeds niet geweest is!) De Amerikanen wilden, dat Rusland ook zou gaan meedoen aan de oorlog te gen Japan. Achteraf lijkt ons dat een politieke dwaasheid, want dan zou Rus land in het Verre Oosten ook mee kun nen praten ter v.'edesconferentie. We moeten echter bedenken, dat de Ameri kanen meenden, dat het verslaan van Japan nog anderhalf jaar zou kosten na de capitulatie van Duitsland en dat zij toen nog geen atoombom hadden. Sta lin beloofde 2 d 3 maanden na de over gave van Duitsland deel te nemen aan de oorlog tegen Japan op voorwaarde o.a. dat de Sovjet-Unie Zuid-Lachalin en de Koerilen zou krijgen. Dit werd door Roosevelt en Churchill goedgevon den. Later heeft men het met name Roosevelt in Amerika zeer kwalijk ge nomen, dat hij deze concessies had ge daan. Aan het slotdiner op 10 Februari' wer den er wederom veel mooie woorden ge sproken. In een particulier gesprek ver telde Churchill aan Stalin, dat er na de val van Hitler in Engeland verkiezin gen zouden worden gehouden. De laatste was van mening, dat de positie van Churchill wel verzekerd was. „Wie zou een beter leider kunnen zijn dan hij, die de overwinning heeft be haald?" Maar Churchill zei, dat er in Engeland twee partijen bestaan en elke verkiezing risico's met zich brengt. „Eén party is veel beter", zei Stalin! (naar men weet. werd Churchill in de zomer van 1945 door de Engelse arbei ders weggestemd; dat was hun dank baarheid.) De deelnemers aan de Conferentie ver trokken over Egypte. Op een Ameri kaanse kruiser sprak Churchill in de haven van Alexandrië met Roosevelt. Ze namen daar hartelijk afscheid. „De Pre sident", zo schrijft Churchill, „zag er vredig, maar broos uit. Ik had het ge voel, dat hij al min of meer van het le ven was losgemaakt. Ik zou hem nooit weerzien." Het was inderdaad Roosevelt's laatste reis. Op Donderdag 12 April overleed hij plotseling op de leeftijd van 63 jaar. 's Middags, terwijl hij poseerde voor een schilder, die zijn portret maakte, kreeg hij een plotseUnge ineenstorting. Enkele uren later stierf hij, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. Hij overleed op het hoogtepunt van de oorlog. Churchill hield in het Lagerhuis een magistrale herdenkingsrede, die hij eindigde met de woorden: „Ons blijft slechts over te zeggen, dat in Franklin Roosevelt de grootste Ame rikaanse vriend gestorven is, die wij ooit hebben gekend, en de grootste voor vechter der vrijheid, die ooit hulp en troost gebracht heeft uit de Nieuwe We reld aan de Oude." We hebben in het voorgaande een kort overzicht gegeven van de bespre kingen te Yalta aan de hand van Chur chill's Memoires. Het Amerikaanse Sta te-Departement heeft gemeend, de docu menten ervan te moeten pubUceren. Erg verstandig kunnen wij het niet vinden. Churchill schijnt op de conferentie, on danks het feit, dat hij. hard voor Frank rijk gevochten heeft, één en ander ten nadele van de Fransen gezegd te heb ben, terwijl Roosevelt uitsprak, dat En geland Hongkong best kon opgeven enz Gelukkig heeft de publicatie minder kwaad aangericht dan gevreesd werd en heeft de Franse Senaat de Parijse ver dragen met grote meerderheid goedge keurd, maar het blijkt toch, dat de Ame rikaanse democratie zeer ontactisch kan zijn in haar handelingen. België Gedurende het weekeinde waren de gemoederen van onze Zuiderburen tame lijk verhit tengevolge van de schoolstrijd die reeds enige tijd in België gestreden wordt. De regering had de nodige maat regelen getroffen om ongeregeldheden te voorkomen en gelukkig is er geen bloed gevloeid. Men verwacht echter algemeen dat de betogingen zich het aanstaande weekeinde zullen herhalen. Wat is er eigenlijk aan de hand? Voordat de tegenwoordige, socialisti sche regering-Van Acker aan het bewind kwam, is België vier jaar geregeerd door de Christelijke Volkspartij (dus Rooms-Kathohek)Deze partij wist staatsbelang en partijbelang niet altijd van elkander te scheiden. De Rooms- Katholieke scholen werden ruimschoots door haar gesteund en tot het openbaar onderwijs werden vrijwel alleen leer krachten toegelaten, die in het bezit wa ren van diploma's, verkregen aan Room se onderwijsinstelUngen. De oprichting van openbare scholen werd daarbij zo veel mogelijk verhinderd. De regering-Van Acker, die thans aan het bewind is, heeft van het begin af getracht, deze achterstand in te halen. De genoemde leerkrachten met diplo ma's van Roomse onderwijsinstellingen werden op de meeste openbare scholen ontslagen en de subsidies aan het Rooms Katholiek onderwijs werden beperkt. Het gevolg was, dat de schoolgelden voor de Roomsen werden verhoogd. Het is begrijpelijk dat de Roomsen in verzet kwamen en dat verzet nam soms ernstige vormen aan. De studenten voor al lieten zich niet onbetuigd en traden als betogers op voor het Rooms-Katho- licisme. De regering-Van Acker heeft het de Roomsen erg kwalijk genomen dat ze de straat gebruiken om de schoolstrijd uit te vechten. In landen, waar het parle mentaire gezag niet sterk genoeg is, zoals in België, loopt men altijd het ge vaar dat het volk de taak van de volks vertegenwoordiging overneemt. Het zijn echter niet alleen de Room sen, die zich hieraan schuldig maken. Tijdens de koningskwestie waren het juist de socialisten, die de straatrelle tjes veroorzaakten. Ook in dit opzicht zijn de rollen thans omgekeerd. Het ge voel voor democratie moet bij beide par tijen wel vér zoek geraakt zijn. Frankryk De Franse Senaat heeft met een gro te meerderheid en zonder amendementen de accoorden van Parijs goedgekeurd. Met dit besluit is een einde gekomen aan een vijfjarige periode van aarzelen, waarbij de positie van Frankrijk niet al leen, maar die van geheel West-Europa op het spel stond. Zoals bekend, verwierp de Nationale I Vergadering op 30 Augustus 1954 de Europese Defensie Gemeenschap. In September kwamen de vertegenwoordi gers van de betrokken landen bijeen en stelden een nieuwe ,,E.D.G." op, maar meer in de geest van Frankrijk. Deze „Parijse accoorden" beogen de herbewa pening van West-Duitsland en de opne ming van dat land in het Noord-Atlan tisch pact. De vorige Franse premier, Mendès- France, ondertekende de „accoorden" op 23 October en wist op 30 December de goedkeuring van de Nationale Vergade ring te verkrijgen. Thans hebben pre mier Faure en d© minister van Buiten landse Zaken, Pinay, ook de goedkeu ring van de Senaat (de Eerste Kamer) weten te verwerven. Nu Frankrijk zich accoord heeft ver klaard, bestaat er zeker geen twijfel meer over de andere betrokken landen. Dat de Benelux-landen hun goedkeuring aan de verdragen zullen hechten, staat van te voren vast (dit ogenblik zijn ze bij onze Tweede Kamer in behandeling) Het komt nu maar aan op verwezen lijking van de genomen besluiten. Rusland Met grote voldoening heeft men tij dens de behandehng der Parijse verdra gen in Frankrijk kennis genomen van het nieuws dat de Russische premier, Boelganin, veel voelt voor een vier-mo- gendheden-conferentie, zoals die van Amerikaanse zijde is voorgesteld. Hij wees erop dat de Sovjet-Unie reeds een dergelijke conferentie in de naaste toe komst had voorgesteld, ter regeling van het Oostenrijkse vredesverdrag. Het zou een conferentie moeten zijn zonder agen da, alleen om de hangende kwesties te bespreken en de spanning in de wereld te verminderen. Ook Engeland, bij monde van premier Churchill, heeft dit voorstel toegejuicht. Churchill acht de tijd voor onderhande lingen met de Sowj et-Unie thans gun stiger dan enkele maanden geleden. Voorts heeft de Sowj et-Unie de Oos tenrijkse kanselier Raab uitgenodigd om naar Moskou te komen, teneinde bespre kingen te openen over een Oostenrijks staatsverdrag. De kanselier heeft aan ■deze uitnodiging gevolg gegeven en is inmiddels naar de RussiSche hoofdstad ■vertrokken. In het algemeen wordt dit Russische .gebaar als een gunstig teken beschouwd. De Sowj et-Unie wil blikbaar met Oos tenrijk onderhandelen als zelfstandige mogendheid. ST. ANNA1,AND Teraardebestelling Th. van des- Wale. Dinsdagmiddag had onder grote be langstelling de teraardebesteUing plaats van de zo op tragische wijze veronge lukte Th. van der Wale. Aan de ge opende groeve werd het woord gevoerd door ds. A. F. Honkoop, predikant der Ger. Gem. van Goes. Deze wees er in zijn toespraak op, dat dit sterven voor ons allen een roepstem is en dat de kort stondigheid van het leven ons allen noopt om bereid te zijn. Diep onder de indruk verlieten de talrijke aanwezigen de dodenakker. BESCHERMEND IN WAAKZAAMHEH». De Zevende Vloot van de Verenigde Staten patrouilleert onder bevel van Vice-Admiraal Alfred M. Pride in de Straat van Formosa. Het Amerikaanse vliegkampschip „Hor net", aan boord waarvan de foto is genomen, wordt gevolgd door twee torpedobootjagers. Het schip geheel op de achtergrond is de „Yorktown", eveneens een vliegkampschip. Dinsdagmiddag te ongeveer halfvijf geraakte op de Kaai te Sommelsdijk een span paarden aan het hollen. De voer man wilde een tractor passeren met de voor een zaaimachine gespannen dieren; in verband met de bestratingswerkzaam heden bevond zich ter plaatse een hoop zand en enige waarschuwingsborden, terwijl de felle Noordenwind het zand voor de paarden opjoeg. Deze werden angstig en sloegen tenslotte op hol de Voorstraat af. De voerman, die achter de machine had gelopen kon niet anders doen dan de teugels loslaten, zodat de dieren bhndelings hun weg kozen. Holderdebolder kwam het landbouw- werktuig achteraan, het raakte een paar bomen en een wiel liep er af, juist op een plaats waar auto's geparkeerd stonden. Deze werden van achter ge raakt en liepen schade op, terwijl een automobilist, die net kwam aanrijden, als door een wonder ongedeerd gepas seerd werd. Op het eind van de stra.at speelden kinderen, die gelukkig nog bijtijds door oudere mensen konden worden gewaarschuwd of weggetrokken Aan het eind van de straat geraakte de zaaimachine totaal onklaar en hieraan zal het wel te wijten geweest zijn dat de paarden vielen, waarna men hen vrij gemakkelijk in bedwang kon krijgen. Voor de eigenaar van het span, de landbouwer K. van Es betekent een en ander een flinke schadepost. Van Zaterdaig 2 April v.m. 12 uur t.m. Maandag 4 April v.m. 9 uur Middelhaniis-Som,melsdyk I Afwezig de artsen Bakker, Wieringa en Arends. Voor spoedgevallen J. Dog- terom, arts. Tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herldngen-Melissant I Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge- vallen dr. P. Boot, Tel. 01S77—227 Dirksland en K. J. Huisman, arts, Telef. 01877—412, Mehssant. Oost-Flaklcee: j Afwezig de artsen C. W. Kramers, G J. Buth en P. J. de Man. Voor spoedge- I vallen P. C. J. Voogd, arts, Telefoon 01874259, Oude Tonge en E. Bouman. arts. Telefoon 01871^269, Stad aan 't Haringvhet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdagmiddag 2 April t.m. Maandag 4 April v.m, 8 uur Afwezig A. Wagner te Dirksland. Dienst heeft W. P. Terloüw, Telefoon 2357, Middelhamis. MIDDELHARNIS Dertig jaar in het bedrijf. Woensdag 6 April zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer Frans v. d. Vlugt in het Auto mobielbedrijf van de fa. Witvliet te Mid- delharnis kwam. Het zal de jubilaris, die bij zijn superieuren zeer is gezien en on der de autobezitters zeer populair is, op die dag zeker niet aan belangstelUng ontbreken. Tydelijk Hoofd kleuterschool. Mej. M. Hoek Md. is voor tijdelijk benoemd I als hoofd aan de kleuterschool alhier. Dirigent Geirrit Zoon compo neerde voor deze gelegen heid een groot koorwerk Het mannenkoor „Ons Koor" te Som melsdijk hoopt eind Juni a.s. een groot concert te geven in het veilinggebouw te Middelhamis, zulks naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van ,Ons Koor' en het 20-jarig dirigentschap van Ger- rit Zoon. Medewerking zullen verlenen: Het da meskoor „Ons Koortje" Sommelsdijk; Het Chr. Gem. Koor Jubilate Deo" te Middelharnis, Het gemengd koor „Ex celsior" Dirksland. De mannenzang- vereniging „Inter Nos" H. I. Ambacht. Orkest bestaande uit leden van het Rotterdam Fhilharmonisch orkest. Voor dit concert componeerde de di rigent van „Ons Koor" Gerrit Zoon, een groot koorwerk voor mannenkoor „Glo ria in Excelsis Deo." Dit werk is opgedragen aan ,,Ons Koor" en zal worden uitgevoerd door 2 mannenkoren, n.l. „Inter Nos" H. I. Ambacht en „Ons Koor" Sommelsdijk. Het orkest zal niet alleen de koren begeleiden by verschillende werken, doch zal zich ook apart doen horen in prach tige werken van Handel, Grieg e.a. Nadere bijzonderheden over dit con cert worden te zijner ttjd in dit blad ver meld. MELISSANT Dammen. Nieuwe Tonge^Melissant E.N.E.O. J.l. Maandag speelde de dam- vereniging E.N.E.O. '52 uit Melissant een uitwedstrijd vriendschappeiyk tegen DID uit Nieuwe Tonge. Het was een sportie ve wedstrijd en er werd van allebei de partijen goed om de punten gestreden. De Uitslag was 2620 in het voordeel van de damvereen. uit Nieuwe Tonge. De junioren speelden eveneens met het sterkste tiental tegen Nieuwe Tonge Hier was de uitslag 1210. Een aar dige prestatie van de jeugd uit Melis sant die won. De onderlmge uitslagen bij de senioren waren: J. VisbeenJ. v. Putten O2; J. Doorn—B. Pol 1—1; I. V. d. BoschH. Knops O2; M. Over- weelM. Knops O2; A. KeizerG. Knops 20; A. VisbeenJn. Weercl 2O A. V. d. Vhet>—de Haan 1—1; J. v. d. VHetG. Kattestaart O2; J. du Pree Klapmuts 20; A. KrijgerJ. Knops 2—0; T. KeizerJoh. Kattestaart O2; C. VisbeenJn. de Jong 0—2; W. Mijn- ders—Joh. Tyl O2; W. Visbeen^B.- Bijdevate 11; K. HeerschapJac. Ha- mete 20; J. v. OudenarenK. v. Ees teren 11; P. LeijdensJn. Kom 1-1; C. V. BruinisseP. Kom O2; A. Groe nendijk^A. Noteboom O2; E. Witvliet P. de Jong 20; M. v. d. Nieuwen- dijkL. de Jong 11; C. v. Heuklen Peter 20; W. Doomheim^P. v. Al phen O2. A.s. Maandag is de sluiting van het damseizoen in Melissant met een verga dering. Op deze avond wordt tevens de bekerkampioen en kampioen 1955 J. Vis been gehuldigd. Alle leden en donateurs worden verwacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1