m:m:i'H PUROL B.B.-oefening te Den Bommel Buitenland Huidgenezing 27e Jaargang Zaterdag 26 Maart 1955 No. 2388 GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De geheime documenten van Yalta MEDITATIE "^acktr- AKERIKAANSE A.N.W.B. maakt snelle oriëntering van snel verkeer mogelijk De Rhetorclub GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2Ü04-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Hengelaars op Flakkee zullen niet voor niets hun hengel uitwerpen Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerBchQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Er is de laatste weken nogal wat dei ning ontstaan in vrijwel de gehele we reld, zowel in de regeringskringen als in de pers, over de publicatie door het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken van de tot dusver geheime verslagen en documenten van de confe renties van Yalta. In Engeland betreurt men de openbaarmaking en in Frainkrijk en Japan is men zelfs zeer ontstemd. Natuurlijk kan men deze kwestie van twee kanten bezien. Enerzijds is het zó, dat de wereld tien jaar na het einde van Wereldoorlog n er wel weinig recht op heeft, te weten, wat de „grote drie" in die tijd op hun bijeenkomsten afge sproken hebben, doch aan de andere kant moet rekening gehouden worden met de poUtieke en diplomatieke moei lijkheden, die kunnen voortvloeien uit het bekend worden van geheime af spraken omtrent sommige landen. De Amerikanen zijn blijkbaar van mening, dat publicatie meer vóór- dan nadelen heeft en ze zijn zelfs van plan, nog méér geheimen te ontsluieren. Nu is het rumoer rondom deze kwestie o.i. groter dan nodig was. Er zijn inder daad enkele dingen bekend geworden, met name enige persoonlijke uitlatin gen van Chruchill en Roosevelt, die tot dusver in de archieven lagen opgeslo ten, waarbij er zfln, die b.v. voor Frank rijk minder vleiend zijn. Maar wie de Memoires van Churchill en de boeken van Harry Hopkins en Byrnes gelezen heeft, die kan aan de hand van wat nu gepubliceerd is, in dit laatste niet zo veel nieuws ontdekken. Wij hebben er de Memories van Churchill (10 delen) nog eens op nageslagen en daarin staat een zeer uitvoerig verslag van alle con ferenties, die deze grote Engelse oor logsleider heeft bijgewoond, n.l. die van Quebec, Casablanca, Kairo, Teheran, Yalta en Potsdam. We willen uit deze Gedenkschriften ten gerieve van onze lezers, die niet over deze lectuur beschikken, eens iets vertellen over datgene, wat Churchill omtrent Yalta schrijft. Men krijgt dan tegelijk een indruk van de manier, waar op in hoogste instantie gedurende de oorlog door een drietal topfiguren over het wel en wee van landen en volken werd gesproken en beslist. a Omstreeks Nieuwjaar 1945 was de oorlogssituatie zó, dat de nederlaag van Duitsland in zicht was. Maar er deden zich volgens Churchill allerlei proble men op, die nodig besproken moesten worden. Griekenland was wel door per soonlijk ingrijpen van Churchill gered van communistische overheersing, maar Roemenië en Bulgarije waren in Rus sische handen gevallen, Hongarije en Joego-Slavië liepen groot gevaar daar voor en Polen had van veroveraar ver wisseld. Het na-oorlogse Europa zou er anders uitzien dan dat van vóór 1939. Bovendien: hoe moest Duitsland behan deld worden, als de Nazi's verslagen waren? Welke hulp zou Rusland nog ge ven voor de laatste slêig tegen Japan? Hoe moest de vrede worden georgani seerd? Hoe was het mogelijk voor Po len nog iets te doen? Stalin en Roosevelt stemden in met het houden van een bespreking op het hoog-ste niveau. Het was echter het oude hedje: Stalin kon de beide anderen niet tegemoetkomen. Dat lieten zijn werkzaamheden als opperbevelhebber van het Sovjet-leger niet toe. Zij moes ten maar naar Rusland komen. Er was voorgesteld, dat men elkaar ergens in het Middellandse-Zeegebied zou ont moeten, maar dat kon niet. Toen besloot Roosevelt, de geweldige reis van Was hington naar de Krim (Zuid-Rusland) te maken ten einde daar in het stadje Yalta met Stalin te spreken. Eisenho wer is nu wel wijzer. Men vraagt zich af: waarom de Anglo-Saksische oor logsleiders Stalin steeds zo ter wille waren. Het antwoord op deze vraag is gemakkelijk te geven. Zoals Stalin vlak vóór het uitbreken van de oorlog een verbond sloot met Hitler, achtten Roo sevelt en Churchill de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij misschien- ook ter elfder ure weer een eigen pohtiek zou gaan voeren als hij daar heil in zag. Roosevelt was al eens een keer naar Teheran (Perzië) geweest om Stalin te ontmoeten en zo meende hij ook nu weer hem terwille te moeten zijn. Afgesproken werd, dat Roosevelt per oorlogsschip over de Oceaan naar Mal ta zou komen, waar Churchill hem zou opwachten. En dan zou het gaan „van Malta naar Yalta." Op 2 Februari 1945 Zouden ze elkaar op Malta ontmoeten. Churchill ging per vliegtuig uit Enge land erheen, vergezeld van zijn dochter Sarah en een aantal secretarissen en ambtenaren, het geheel verdeeld over drie ^hegtuigen. Eén daarvan stortte bij Pantellaria, dus niet ver van Malta, Beer en slechts 5 personen overleefden ramp. „Tijdens de reis," vertelt Churchill, „kreeg ik hoge koorts. Op be vel van Lord Moran bleef ik in het "legtuig te bed tot het middaguur. Ver bolgens nam ik mijn intrek aan boord Van Zr. Ms. Orion, waar ik de gehele veirdere dag bleef, 's Avonds voelde ik •hij beter en ik dineerde met de gouver neur van Malta en Mr. Harriman." Drie dagen later stoomde het Ameri- «aanse oorlogsschip Quiney met aan Boord de President en zijn gevolg de ha- ™i van La Valetta binnen. De Presi- *ht en CSiurchiU wuifden elkaar toe en ae laatste vond het een machtig schouw- ^el met die Spitfires in de lucht, de «luutschoten en de muziek de scheeps- •^Pellen. ChurchiU ging aan boord lun chen en voerde met Roosevelt en de En het was nacht (Joh. 13 30b) Drie woordjes. Totaal zeven letters, in de oorspronkelijke taal. Maar: met een geweldige inhoud. Ach, wij lezen er gauw over heen. Een paar woorden aan het eeinde van een tekst, aan het einde ook van een bepaalde pericoop. Wij zouden zeggen: het is het slot van dit gedeelte. De evangelist „maakt er een einde aan"; hij geeft nog een tijds aanduiding. Toen Judas wegging, was het dus nacht. Als wij er echter niet meer in lezen, dan dit, meen ik, dat wij het wezenlijke van deze paar letters niet verstaan heb ben, vooral niet bij Johannes. Dit Evan gelie inamers legt alle nadruk op het feit, dat Jezus is het Licht der wereld. Het scherpe contrast tussen licht en duisternis, of beter gezegd: tussen „het" licht en ,,de" duisternis, komt hier tel kens naar voren. Zie reeds heel in het begin van ons Evangelie! „In hetzelve was het leven, en het leven was het licht der mensen; en het licht schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft het niet begrepen." En om nog één voor beeld te geven: „Ik ben het Ucht, in de wereld gekomen, opdat een iegelijk, die in Mij gelooft, in de duisterr^s niet blij- „En het was nacht." Judas gaat uit. Hij heeft de duisternis liever gehad, dan het Licht. Hij loopt bij het licht van daan. Hij gaat de nacht in! Jezus ont roerde ervan: „Eén van u zal Mij verra den." ,,Die met Mij het brood eet heeft tegen Mij zijn verzenen opgeheven." Gaat gij toch door, Judas? Óók nu gij bemerken kunt, dat Jezus uw snode plan kent? Het is nog niet te laat! Hij toont u Zijn profeet-zijn, maar Hij is ook koning: Hij is bij machte u te hel pen en te redden. Hij is ook priester: Hij wil u nog genadig zijn. O, Judas, luister nog. Val uw Meester te voet, en heb be rouw!! Jezus geeft u het brood. Zijn hand is naar u uitgestrekt. Judas, weet gij, wat gij doet? ,,En het was nacht." Judas gaat! Huiveringwekkende gedachte! ,,En na de bete, toen voer de satan in hem." Judas heeft gekozen. Tegen het licht, vóór de duisternis. Hij ging terstond uit. De duivel en de hel lachen. De overwin ning schijnt zeker, komt dichter bij. En de kerk begrijpt het niet. Niemand der genen, die aanzaten, verstond het. Maar, o wonder aller wonderen? Jezus is Tri- umfator! Met onze macht is 't niets gedaan: wij zijn alras verloren. Maar d' een'ge, die ons bij kan staan. God heeft Hem ons verkoren. Vraagt Gij zijn naam zo weet, dat Hij de Christus heet. Der legerscharen Heer' is onze tegenweer; Hem blijft in 't eind' de zege. Want: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wij ken. En daarom: beef, satan!, want Chris tus zal u de vaan doen strijken! Hij kent uw plannen. Judas, wat gij doet, doet het haastig. Gij denkt, dat het uw plan is. En de duivelen zetten alles op alles! De grote strijd zal nu ge streden zal worden. ,,Dit is hun ure, en de macht der duisternis." ,-,En het was nacht." Jezus' lijdens nacht. Zó donker is het nog nooit ge weest op de wereld, en zo donker zal het ook nooit zijn. Judas gaat de nacht in, maar: óók Jezus, het Licht der we reld, gaat de nacht in. Hij gaat 2yjn lij densweg, de via dolorosa, de weg vol smart. En Hij gaat alleen! Neen, de Kerk kan niet mee deze nacht, later zal zij moeten volgen. Jezus heeft de pers al leen getreden! „Waar Ik heenga, kunt gij Mij nu niet volgen, maar gij zult Mij namaals volgen." ,,En het was nacht." Jezus gaat Zijn lijdensweg. Zie, ja ook juist in deze diepdonkere nacht, zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. Als een lam wordt Hij ter slachting geleid. Door allen verlaten zal Hij de strijd al leen strijden. „Judas, verraadt gij de Zoon des mensen met een kus?" Si mon, slaapt gij? Kunt gij niet één uur waken? „En zij Hem verlatende, zijn allen gevloden." ,,En het was nacht." De nacht der duisternis.'Ja, satan, het is uwe ure, maar dan ook slechts uw uur. Want gij moogt denken uw plan te kunnen 'volvoeren, Jezus gaat deze nacht in naar de bepaalde raad en voorkennis Gods. Jezus gaat, opdat de Schriften vervuld worden. Jezus gaat, ja, als het Lam, dat ge slacht wordt, maar ook als de Leeuw uit Juda's stam, overwinnend, trumfe- rend. Het Licht der wereld is niet te do ven, ook niet in de donkerste nacht. Je zus gaat, maar niet gedwongen. „Wie zoekt gij?" „Jezus de Nazarener." „Ik ben het." Hij toont Zijn goddelijke al macht, maar vrijwilUg legt Hij Zijn le ven af. Langs de lijdensweg gaat Hij naar 'de heerlijkheid, die Hij bij de Va der had, eer de wereld was. Via het kruis naar de kroon! lOok deze nacht. ,,En het was nacht." Ze is voorbijge gaan. De dag heeft de nacht overwon nen. Het licht heeft het donker verdre ven. Het eeuwige Licht heeft over de nacht der hel, over de nacht van zonde en dood getriumfeerd. Het is volbracht! Is dit niet de zahg© troost voor al Gods kinderen? Het is donker in de wereld. Het is donker in de kerk. Er schijnt geen hoop meer te zijn. En voor de we- reldling, al of niet godsdienstig, is er ook geen hoop. Maar voor Gods kinde ren is er altijd hoop, een levende hoop. Waarom? Omdat de nacht geweest is. Zij alleen kunnen waarlijk zingen: Ruwe stormen mogen woeden, Alles om mij heen zij nacht. God, mijn God, zal mij behoeden, Hij houdt over mij de wacht. Tot die levende hoop is Gods kerk wedergeboren door de opstanding van Jezus Christus uit de doden. Daarom, kinderen Gods, gij zijt allen kinderen des lichts en kinderen des dags; gij zijt niet des nachts, noch der duisternis. Daar om: weest nuchter, en doet aan het borstwapen des geloofs, en der liefde, en tot een helm de hoop der zaligheid. Maar verkeert gij nog in de duister nis, leeft gij nog in de nacht des doods, zo weet: Christus is het licht, in de we reld gekomen, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, in de duisternis niet blijve. 1 Komt dan tot zijn schijnsel, alle volken, en giJ, mijn ziele, bid het aan! Leiden. Drs. E. F. Vergunst. 'EN FRANSE VERLOVINGSRIHGEN HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 tCJ OP OC IMOMMGl „Ot OCUR itrer ot 2 GCLUKSftiMGetf BEIJERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 ROTTERDAM chefs van staven de nodige besprekin gen. Diezelfde nacht begon de uittocht naar Yalta. In plaats van ieder 35 per sonen, zoals aanvankelijk de bedoeling was, bestond de staf uit elk 350 man, zodat in totaal de 700 man van de Ame rikaanse en Britse delegaties in een be hoorlijk aantal transportvliegtuigen ver voerd moesten worden over de 2200 km. lange route naar de Krim, naar het vliegveld van Saki, dat door een tech nische afdeling van de R.A.P. gereed gemaakt was. ChurchiU ging onderweg weer naar bed! Het was een lange en koude luchtreis. Het vUegveld lag on der een dikke laag sneeuw. Na enige tijd arriveerde het toestel van Roosevelt. Toen hij eruit gedragen werd men weet, dat hij nog steeds leed aan de gevolgen van de kinderverlamming zag hij er, zo schrijft ChurchiU, broos en ziek uit (nog geen tien weken later stierf hij). Molotow was aanwezig ter begroeting. Men stapte in de auto's en nu begon een rit van 8 uur. Onderweg had het En gelse gezelschap al sandwiches gegeten, maar halverwege werd gestopt en daar had Molotow een voortreffelijke lunch aangericht met alle delicatessen van de Russische tafel. De Engelsen hebben maar verzwegen, dat ze al gegeten had den! Overal was de weg afgezet met solda ten, waaronder ook vrouwen en einde lijk kwam men in Yalta, waar het heerlijk warm was voor die tyd. Presi dent Roosevelt kreeg het Livadia-paleis tot zijn beschikking en daar werden de plenaire zittingen gehouden om hem on gemak te besparen. Het was het enige gebouw in Yalta, dat de Duitsers onbe schadigd gehouden hadden. ChurchiU kreeg een grote villa op 8 km. afstand. Voor zijn aankomst waren 1000 arbei ders aan het werk geweest om alles in orde te maken. De volgende dag kwam Stalin ChurchiU opzoeken. Hij was zeer optimistisch over de oorlog tegen Duitsland. Op 5 Februari begon de eerste voltal lige zitting aan een ronde tafel van in totaal 23 personen, de 3 tolken meege rekend. Voor de Sovjet-Unie waren aan wezig als topfiguren Stalin, Molotow, Wisjinski, Maisky en Gromyko; voor Amerika: Roosevelt, Stettinius (Min. v. Buitenl. Z.,) Byrnes, Harriman en Hop kins; voor Engeland ChurchiU, Eden, Cadogau en Clark Kerr. Allereerst kwam aan de orde de toekomst van Duitsland. Stalin vroeg, hoe dat land verdeeld moest worden. Allen waren het erover eens, dat het moest gebeuren, maar ChurchiU meende, dat dit diepgaande Jalta Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vorige week tot dusver geheime documenten betreffende de conferentie van Jalta gepubliceerd. Deze conferentie werd in Februari 1945 te Jalta op de Krim gehouden tussen president Roosevelt van de Verenigde Staten, premier ChurchiU van Engeland en premier Stalin van de Sowjet-Unie. Weliswa.ar zijn de meeste zaken die op deze conferentie werden behandeld reeds bekend geworden uit de „Memoires" van ChurchiU, maar de tekst bevat enkele verklaringen die de publicaties geduren de tien jaar hadden verhinderd. Het is opnieuw gebleken dat presi dent Roosevelt de bedoelingen van de Russen nooit helemaal heeft doorzien. Dit was waarschijnlijk een gevolg van het feit dat hy met wantrouwen ver vuld was jegens de Engelsen. Ook voor Frankrijk ziJn de herinne ringen aan de conferentie te Jalta niet bijzonder aangenaam. ChurchiU heeft immers op deze bijeenkomst herhaalde lijk verklaard dat hij de Fransen niet wilde opnemen in de verdragen van de grote mogendheden. Er is in de documenten ook sprake van een meningsverschil tussen Chur chiU en Eden over de procedure van het stemmen in de Verenigde Naties, Op de conferentie te Jalta is veel tgd besteed aan de bespreking van de Duit se problemen. ChurchiU was destijds voorstander van een verdeUng van Duitsland in twee delen. Roosevelt en Stalin zagen het land liever in vijf of zeven stukken verdeeld. Dat de tekst van de conferentie te Jalta zo onverwachts bekend is gewor den, lijkt op zichzelf niets bijzonders. De wereldpolitiek zal dientengevolge wel geen verandering ondergaan. Dat deze tekst echter werd gepubliceerd aan de vooravond van de behandeling der Pa- Huidzuiverheid - Huidgezondheid studie zou eisen. Wat moest met Prui sen gedaan worden? En welk deel zou asm Polen en Rusland komen? Hoe moest het met de industrie van het Roer gebied? Deze kwesties bleven voorlopig rusten. Roosevelt vroeg, of ook Frank rijk een bezettingszone zou moeten krij gen. Men werd het erover eens, dat dit moest gebeuren en wel door het een deel der Britse en Amerikaanse zoaes te geven. De Russen kwamen met een voorstel voor Duitse herstelbepalingen, maar ChurchiU meende, dat er in Ras- land, Engeland en andere landen zoveel schade door Hitler was aangericht, dat dit onbetaalbaar was. Bovendien, zei ChurchiU, „als men wil, dat het paard de wagen trekt, zal men het ook vat hooi mosten geven!" (Wordt vervol£d) rijse accoorden is veel ingrijpender. Er wordt weer eens de nadruk gelegd op het feit dat Frankrijk ,,uit medelijden" een bezettingszone in Duitsland heeft gekregen en dat Frankrijk volgens Chur chili beter niet tot de grote mogendhe den gerekend kon worden. Dit alles, ter wijl ChurchiU op het ogenblik één van de grootste voorstanders van de ratifi catie der Parijse accoorden is! De Ame rikaanse regering heeft een fout ge maakt door het verband tussen histo rische gegevens en actuele politiek te verwaarlozen. Inmiddels heeft Sir Winston Churchill ernstige critiek geleverd op de publica tie van de Jalta-conferentie. Hij ver klaarde wel dat de Britse regering op de hoogte was en ingestemd had met de bekendmaking van de documenten, maar hij vond het nodig dat er correcties in de tekst worden aangebracht. Het eigenaaardige van het geval is dat president Eisenhower geheel onwe tend was van de publicatie. Het besluit is genomen in het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, zonder er andere rege ringspersonen in te kennen, zelfs niet de president! Daarna heeft de Amerikaanse rege ring bekend gemaakt dat ook plannen bestaan om de zo lang geheim gehouden documenten van de conferenties te Pots dam (1945) en Casablanca (1943), als mede aUe andere historische conferen ties uit de Tweede Wereldoorlog vrij te geven. Engeland heeft zich duidelijk „te gen" uitgesproken. Een eventuele publi catie v.an deze documenten wordt „op z'n minst voorbarig" genoemd. Het is niet onwaarschijnlijk dat En geland óók zijn lezing van de Jalta-do- cumenten zal geven. Als dit gebeurt, dan zullen de Russen zeker niet achter wil len blijven. Frankryk Terwijl de Franse Senaat begonnen is met de behandeling van de Parijse ac coorden, is het in Frankrijk verre van rustig. De beweging Poujade heeft op nieuw van zich doen spreken. Zoals bekend, bestaat deze beweging uit zakenlieden en kleine winkeliers die zich aaneengesloten hebben onder lei ding van Poujade, een Fransman die een einde wil maken aan de hoge belastin gen. Poujade heeft thans de regering- Paure de totale oorlog verklaard. Zijn volgeUnigen moeten verhinderen, dat par lementsleden die hem ongunstig gezind zijn, het woord voeren in het Franse parlement! Alle onderhandelingen met de regering of met leden van de volks vertegenwoordiging zijn verbroken. Dit alles is een gevolg van de nederlaag die de beweging van Poujade in het parle ment geleden heeft. Voorts hebben de leiders alle winke- Uers opgeroepen, op 28 Maart hun zaken te sluiten en massa-bijeenkomsten bij te wonen uit protest tegen de belasting- politiek van de regering. Er wordt ge tracht, óók de stem van de vijftien mil- lioen Franse boeren te krijgen. Toch zijn vele voormalige aanhangers van deze beweging ontevreden over de resultaten die Poujade al heeft bereikt. Anderen wenden zich van hem af omdat ze zijn streven zien als een inbreuk op de Franse democratie. Reflecterende opschriften op richtingsborden De Toeristenbond A.N.W.B. is dezer dagen begonnen met het vervangen van een veertigtal blauwe richtings- en voorrichtingsborden langs, de rijksweg Den Haag-Arnhem, door borden voor zien van refelcterende opschriften. Dit is het begin van een systematische voor ziening langs de rijkswegen van bor den uitgevoerd met refelcterend mate riaal. De blauwe richtingborden, welke thans worden vervangen, waren aan ver nieuwing toe. De Bond heeft deze gele genheid aangegrepen om het wegwij- zersysteem langs deze autosnelweg aan te passen aan de eisen van het moderne, snelle wegverkeer. Dit vraagt immers een snelle oriëntering op splitsingen en krisingen, ook bij duisternis. Daar de opschriften van de borden thans set re flecterende letters zijn uitgevoerd, kan de automobilist en motorrijder ook on der moeilijke omstandigheden, als slecht weer en duisternis, gemakkelijk de laag geplaatste borden lezen in 't licht van de koplampen. Wanneer dit werk is uitgevoerd zal de A.N.W.B. systematisch voortgaan met het vervangen van bestaande borden door die van de nieuwe uitvoering. Te vens zal de Bond alle nieuw te plaatsen richtingborden volgens het nieuwe pro cédé uitvoeren. Bij borden welke reeds van een directe verlichting zijn voorzien zal een derge lijke vervanging vanzelfsprekend niet worden toegepast. Waar de v^e^ van een natriumverlichting is voorzien heeft het refecterend maken van de letters geen zin, daar het natriumlicht de werking hiervan opheft. Dit is onder meer het geval bij het zign. Klaverblad, aan de Gouwe, waar van de rijksweg Den Haag Utrecht de wegen naar Gouda en Rot terdam aftakken. De A.N.W.B. pleegt thans dan ook overleg met de Rijkswa terstaat over het aanbrengen van een eigen verUchting op de hier staande borden. Uit een der advertenties kunt U le zen, dat de Rhetorclub weer een open bare lesavond zal houden. Dit wordt de vierde maal, dat van een cursus spre ken in het openbaar een eindles wordt gehouden. Na zeven lessen zijn de cur sisten reeds zover gevorderd, dat ze het' aandurven om in een zaal gevuld met mensen te spreken. Wie nu in de me ning verkeert, dat deze personen het ook wel konden op de eerste lesavond heeft het mis. Toen ze voor het eerst moesten spreken gingen ze met een klop pend hart en met lood in hun schoenen naar voren. Wanneer U nu Maandag a.s. komt luisteren en dat doet U toch zeker zult U ervaren hoe rustig zij staan. Zoudt U het prettig vinden om dat ook te kunnen? Welnu waar een wil is komt de weg ook! Aaui het eind der avond is er gelegen heid om zich als lid op te geven. Bij voldoende deelname zal er dan een nieu we cursus worden gevormd. MIDDELHARNIS Flakkee is wel aan alle kanten om ringd dpor water en vele watergangen doorsnijden het eiland, maar plaatsen, waar zoetwatervis kan gedijen zijn er maa.r weinige. De belangrijkste en groot ste vindt men onder Middelharnis; van dat dorp naar Nieuwe Tonge slingert zich een brede kreek door de oude pol ders, 4 km lang en plm. 20 meter breed. Daarin kunnen de Flakkeese sportvis sers hun liefhebberij naar hartelust uit oefenen. Helaas ging door de ranip van Februari 1953 alle vis in deze kreek De Vliegers geheten verloren. Enigen hunner hebben er echter intussen voor gezorgd, dat de visstand zich hier kan herstellen. Nadat vorige week al wat vis was uitgezet, arriveerde er gisterenmid dag een tankauto van viskwekerijen der Ned. Heide Mij. uit Valkenburg en kre gen De Vliegers nieuwe bevolking. Dank zö de heren S. van der Valk en C .J. Campfens te Middeüiamis en met goedkeuring van de ambachtsheer en diens rentmeester, ir. J. B. Mijs, alsmede de pachter van het water, de heer P. Tamboer, kon men bij de Heide Mij. de vis bestellen. En nu zijn er geleverd: 200 kg. voorn prachtige rietvoorn" con stateerden de bestellers met tevreden heid 200 kg brasem (die men in vis sersjargon met „vloermatten" aanduidt) een hoeveelheid dikke baarzen, 2000 kaï'pers en in het najaar volgen nog snoek en snoekbaars. Een mooie geste van de leverancier was het om 500 kg vis bovendien ten geschenke te geven. De Heide Mü toon de hierdoor het hare te willen doen tot herstel van rampschade. De pleziervissers hebben nu grote plannen. Zij twijfelen er niet aan of de vis zal wel gedijen, want voorheen tier den de karpers, snoeken en baarzen er ook geweldig. Maar hun plannen gaan verder dan alleen maar het uitwerpen van de hengel. Zij gaan een hengelaars vereniging oprichten, die zich zal aan sluiten bij de nationale hengelaarsbond. Om alle vissers by elkaar te krijgen laat men binnenkort een lezing door een deskundige houden over visproble- men en over het organiseren van de sportvisserij en zeer speciaal wil men de jongeren aantrekken. Zaterdag 19 Maart 1955 vond in deze gemeente een grote oefening plaats van de Bescherming Burgerbevolking. Te 14.30 uur werd door de heer Jon geling op de knop van de sirene ge drukt en het gehele dorp begon te le ven van allerlei diensten die zich kwa men oriënteren wat eigenlijk aan de hand was. Binnen recordtijd was zowel Brand weer, E.H.B.O, Reserve RijkspoUtie en de blokploegen van de B.B. ter plaatse waar de objecten die getroffen waren lagen. Deze objecten waren de woning van de heer J. A. Jongeling welke in brand stond en de woning van de heer A. L. Munters die was ingestort en waar respectievelijk 3 en 5 slachtoffers waren. De Brandweer gaf zeer spoedig water efa de B.B. in samenwerking met E.H. B.O. en Blokploeg welke samenwerking bijzonder goed verliep zorgden voor het redden van de slachtoffers. Het geval deed zich als volgt voor: Aan de Beneden Oostdijk was een wo ning ingestort. Vijf mensen werden op de bovenverdieping aangetroffen. Twee ernstig gewonden één met bekkenbreuk en één met een slagaderlijke bloeding in zijn linker knie holte een shock. Een jongen erg overstuur en huilend, was er het beste afgekomen, van angst had hij alleen een schoon hemd en broek nodig. De andere twee waren licht ge wonden. Een had een voorhoofdwond, de ander vermoedelijk een kaakfractuur. De E.H.B.O. vervoerde ook deze vier gewonden naar de verzamelplaats, waar de twee slachtoffers van de brand reeds gearriveerd waren en vandaar de twee zwaar gewonden naar het zieken huis. In de gewondenverzamelplaats werden de vier anderen geholpen door de plaat selijke dokter en de E.H.B.O. Ze werden later allen naar huig vervoerd. Naar Rre vernamen zal de man met de kaak fractuur morgen in het ziekenhuis door een tandarts van een spalk voor ziJn on- derkaak worden voorzien. Drie mensen waren naar de bovenver dieping gevlucht. Eén van hen heeft een grote brandwond aan zijn rechter onderarm. Hij wordt door de E.H.B.Oer van de B.B. ploeg vlug voorzien van een snelverband en per brancard uit het raam naar beneden .getransporteerd waar de E.H.B.O ploeg zich verder over hem ontfermt. Ben andere patient is zeer kortademig en benauwd. Hij had uit de brandende keuken zijn nieuwe ijskast wUlen redden. Uit die ijskast waren ech ter reeds ammoniakdampen ontsnapt welke prikkelend op het slijmvlies van zijn luchtwegen gewerkt hebben. Bene den gebracht ook via het raam, kreeg hij van de E.H.B.O. zuurstof toegevoerd. Tenslotte verscheen de B.B. ploeg uit het brandende huis met een tegenspar- telende man die niet naar buiten wilde daar hij zijn gebit nog niet had kunnen vinden. E.H.B.X3ers trachtten hem te kalmeren, doch dit gelukte pas goed toen de politie ter plaatse op het idee kwam in zijn zak te kijken, daar zat het gebit in De RijkspoUtie zorgde voor een per fecte afzetting, zodat ook dit onderdeel van de oefening in de beste orde ver liep. Na afloop der oefening kwamen alle ploegen in de Raadszaal bijeen waar aanwezig waren B. en W. en de heer Hendrikx om het gehele verloop nog even te bespreken onder nuttiging van een kop koffie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1