IJ NANDEL Buitenland Jubileum van de Eerw. Heer T. Vetter te Middelharnis 27e Jaargang Zaterdag 19 Maart 1955 CUK WEEKBLAD OP (iEKEFUKMEEBDE GKONDSLAG VO( B DE ZUID-HOIXANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 238(5 Procedure herziening gemeentelijke indeling AMERIKAANSE Doorwerking van de gelijkstelling op schoolgebied SUVENBURG'S BANK N.V. MEDITATIE Verzoenirg voor onze zonden De heer Ph. v. Groningen Sz. en echtgenote vertrekken weer naar Canada Veilig-verkeersdagen op Goeree - Overflakkee Veertig jaar in het predikambt keLdd, e CH. vet- Waarom steeds meer lijden en langei Uiden - aan die ondragelijke Rheumatieb. Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUiARNlS ïiSLEFOON K 1870-2017 GIKO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdagr en Zaterdae ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. Ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 163 der gemeentewet hebben Gede- uteerde Staten van Zuid-Holland een penbare vergadering van hun College j]^d, terzake van de voorgenomen erziening van de gemeentelijke indeling an ons eiland Goeree Overflakkee. De- e vergadering zal gehouden worden te 's-Gravenhage op Donderdag 28 April aanstaande. Gedeputeerden zullen dus de lopende -rocedure afwerken en aanhoren, wat het gevoelen is van de diverse raden. Zover ons bekend hebben volgens een genomen besluit, de meeste raden Prof. Dr. Sj. Groenman, de schrijver van het bekende rapport over deze kwestie, tot gemachtigde gekozen. Prof. Groenman zal er dus hoofdzakelijk het woord voe ren, behoudens een uitzondering voor enkele gemeenten. Stellendam b.v. was het met de ziens wijze van Prof. Groenman niet geheel eens, Goedereede ook niet, zodat er toch nog 'wel diverse stemmen zullen kunnen worden beluisterd. Maar dit is toch ze ker, al die stemmen zullen één geluid geven, n.l. een pleidooi voor het behoud van de zelfstandigheid der gemeenten. Wij zeiden reeds dat het een lopende procedure is die moet worden afgewik keld. Discussie is er niet, Gedeputeerden horen slechts aan. Gezien bij de j.l. ver kiezing er een wijziging- in het college van Ged. Staten heeft plaats gehad ma ken wij ons sterk dat dit college geen gunstig advies aan de Minister zal door geven. Het zou kunnen zijn, dat een en kele grenswijziging b.v. van het buurt schap Kralingen bij Dirksland, en sa menvoeging Middelhamis-Sommelsdijk bekeken wordt, wij hebben echter de idee, dat het gehele vraagstuk thans niet meer zo actueel is. Na de openbare jadering van Ged. Staten is er kans, dat de hele samenvoegings kwestie, de doofpot ingaat. Wat we intussen van ganser harte hopen. ENFRANiSE VERLOVINGSRINGEN HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 ter OP ot woMÊiGi „oc deuk BEUERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 ROTT6RDAM i Voor het gewoon lager onderwijs is sedert de schoolwet 1920, in hoofdzaak de gelijkstelling gekomen. Niet dat die gelijkstelling nog volmaakt is maar in ieder geval is sedert 1920 de achterstand van het Christelijk Onderwijs aanzienlijk ingelopen. Toch heeft het Openbaar on derwijs nog belangrijke voordelen al was het alleen maar op het gebied van schoolstichting. Voor welke moeilijkheden de voorstan ders van het Christelijk onderwijs bij het stichten van een Christelijke school komen te staan is in recente tijden op onze eilanden genoegzaam gebleken. Op het gebied van het Kleuteronder wijs, heerste nog een grote achterstand tot op heden. Daarin zal nu naar alle waarschijnlijkheid spoedig een eind ko men, door de indiening van een nieuw wetsontwerp op het Kleuteronderwijs. Een wetsontwerp, dat als het tot wet wordt verheven, waarop zeer grote kans bestaat op gelykstelling ook zal bren gen op het gebied van het Kleuteronder wijs. Voor dertig kleuters kan eeit kleuter school worden aangevraagd, zodat het aantal lUeiittrs om tot een school te ko men vrg wel overal bereikt kan vvordeu. Voor de besturen van de Christelijke Scholen opent zich hier een nieuwe taak en roeping. Kleuteronderwijs en gewoon onderwijs dienen van het zelfde begin sel uit te gaan. Het werk van opvoeding en onderwijs dient voor het kind van Hetzelfde beginsel te zijn. Tussen Kleuteronderwijs en gewoon onderwijs dient een band te worden ge legd van hetzelfde beginsel. Onze schoolbesturen zullen er naar moeten streven dat bij elke Christelijke school een Christelijke kleuterschool komt te staan. Compromis-scholen zijn bij onder- Wijs en opvoeding niet verantwoord en «e eenheidsroep is geen voldoende grond- pg om het beleden beginsel geweld aan doen. In het werk van opvoeding en onderwijs, de volle nadruk hier speciaal op de opvoeding, mag geen willekeurige scneiding worden gemaakt. Voor onze schoolbesturen Ugt hier een verantwoor- flelïïke taak. - VOOKSXRAAT 9 SOMMELSDIJK TELEF. 2138 Alle Bank- en Ëffectenzaken EeJs- en Zaken-deviezen Meent gij, dat Ik gekomen ben om vrede te geven op de aarde (Lucas 12 51) Op deze vraag kan zowel bevestigend als ontkennend worden geantwoord. Ja, Hij kwam om vrede te brengen. Jesaja moest Hem aankondigen als de Vrede vorst; Zelve betuigde Hij: „Vrede laat Ik u. Mijn vrede geef Ik u"; en Paulus kreeg te roemen: ,,Hij is onze vrede, want, gerechtvaardigd zijnde uit het ge loof, hebben wij vrede bij God door de Heere Jezus hristus." Gelukkig, wie deze vrede, bedoeld in de engelenzang van de kerstnacht deze vrede door het bloed des Kruises uit genade deelachtig wordt! Evenwel, er moet tevens worden gezegd: „Neen, Hij bracht geen vrede, doch verdeeldheid." Mattheus 10 34 spreekt zelfs van een zwaard. Over dat van-een-sc,heidende zwaard lezen wij in Jos. 7 43, waar geschreven staat: „Er werd dan tweedracht onder de schare om Zijnentwil"; sommigen zeiden: „Hij is goed", doch anderen; „Hij heeft de duivel.'' Gods onuitsprekelijke Gave ver oorzaakt splitsing tussen de mensen in twee partijen. En een derde groep is er niet, wie vóór Hem niet is, is tegen Hem. De Maria's en Johannessen om helzen Hem ter zalitgheid in een geschon ken geloof; de Judassen en Demassên wijzen Hem af en storten in het verderf. Tot in de gezinnen toe komt de verdeeld heid openbaar. Hij is ook voor u tot een val of tot een opstanding. Indien gij u niet bekeert, zo zult gij allen desgelijks vergaan. (Lucas 13 3) Er hadden een paar schokkende ge beurtenissen plaats gevonden. Met de blanke sabel moest het Romeinse gar nizoen tijdens een opstootje in Jeruza lem orde en rust handhaven, en zelfs bij het altaar van de tempel waren doden gevallen. Ook was de toren van Siloam ingestort, en achttien personen waren onder het vallende gesteente, omgeko men. Deze rampen werden natuurlijk druk besproken. Sommigen verdedigden daarbij de mening, dat de slachtoffers bij tempel en toren hun droevig einde aan hun grote zonden te wijten hadden; zekerlijk had deswege Gods gerichte hen geslagen. Zo redeneerden ook Job's vrienden; die ongelukkige man, die neer zat in de as, had ongetwijfeld extra zwaar tegen de Oppermajesteit misdre ven. Onder ons worden eveneens soort gelijke klanken wel gehoord in verband met het een of ander onheil. Men plaatst zich gemakkelijk op een voetstuk boven de getroffenen, die „loon naar werken" ontvingen. De Heere Jezus heft echter waarschuwend de vinger tegen iedere eigenrechtige op: „Indien gij u niet be keert"o, allen worden op één hoop geworpen en als goddelozen aangewe zen, voor wie harte- en levensvemieu- wing nodig is. Bekering tot God is on misbaar, w^nt anders „zult gij desge lijks vergUan." Wie zal onverzoend voor de Heere kunnen bestaan? (Wijlen ds. E. van Meer) Het Saarverdrag Opnieuw heeft het verdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland over de Saarkwestie aanleiding tot moeilijkhe den gegeven. In de Bondsdag van eind Februari verklaarde de Duitse Bondskanselier, Adenauer, dat Amerika en Engeland van plan waren hun steun aan Frankrijk in te trekken. Hij bedoelde daarmee dat het in October gesloten accoord slechts voor lopig was en dat Saarland bij het defi nitieve vredesverdrag weer bij Duitsland zou komen. De Franse regering heeft, na een lan ge tijd van beraad, hierop geantwoord, dat er geen reden bestaat om aan te ne men dat de bondgenoten (Amerika en Engeland) hun standpunt ten aanzien van de Saar hebben gevrtjzigd. Aan deze verklaring gingen langdurige besprekin gen tussen de Franse en de Saarlandse ministers vooraf. Het is niet uitgesloten dat de bezwa ren, die van Franse tijd tegen het Saar- statuut worden ingebracht, alleen maar door de tegenstanders van de Parijse ac- coorden worden gebruikt om de be krachtiging van die verdragen op de lange baan te schuiven. Het Saarstatuut vormt immers een onderdeel van de ac- coorden van Parijs. We mogen echter niet uit het oog ver liezen dat bij het Saarverdrag drie par tijen betrokken zijn. We zijn spoedig ge neigd te denken dat Duitsland en Frank rijk samen kunnen beslissen over de toe komst van de Saar, maar juist de be sprekingen van de Franse minister met die van Saarland doen ons vermoeden dat Saarland zelf ook een woordje mee spreekt. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de Saar méér belang bij handhaving van de oude toestand dan bij Duits bestuur. De regering van Duitsland heeft de Saar altijd enigszins achtergesteld bij de ove rige gebieden. Momenteel onderhoudt Saarland handelsbetrekkingen met na burige landen, terwijl de regering het volste vertrouwen van de bevolking ge niet. Geen wonder dat zowel de regering als de inwoners van Saarland niets voe len voor verandering. Inmiddels is bekend gemaakt dat de behandeling van de Parijse accoorden in de Franse Senaat enkele dagen is uit gesteld. De meeste Franse waarnemers zijn van mening dat de verdragen zon der meer zullen worden bekrachtigd, on danks de pogingen van hen, die de her bewapening van Duitsland willen ver hinderen. De breiik In „Labour" In -de Engelse „Labour"-partij (de partij van de Arbeid, zouden wij zeg gen) is een ernstig conflict ontstaan tus sen de leider van deze partij, Attlee, en zijn fractiegenoot Bevan. Het verschil van mening is ontstaan over de vervaar diging van de waterstofbom. Bevan heeft waarschijnlijk om de dreigende breuk nog tijdig te voorkomen een verklaring gepubliceerd, waarin hij zei dat het meningsverschil tussen hem en Attlee slechts een kwestie van uiteenlo pende politieke opvattingen was. De kwestie is er niet gemakkelijker op geworden toen een ander Lagerhuis- lid. Sir Richard Acland, zijn besluit ken baar maakte, om dezelfde redenen uit de partij en uit de volksvertegenwoordiging te zullen treden. Inmiddels is de strijd ook ontbrand in de partij-afdelingen. In geheel Engeland worden op dit ogenblik vergaderingen gehouden, die al spoedig verdeeld zijn in pro- en anti-Bevan groe peringen. Nog deze week zal een vergadering van het hoofdbestuur worden gehouden, waarbij men ten aanzien van het con flict een beslissing zal nemen. Bevan zal naar alle waarschijnlijkheid uit de frac tie en uit de partij worden gezet. Hij heeft echter het recht, zich hiertegen te verzetten, door zich op het partij-con.- gres te beroepen. Men verwacht in dè komende maanden een verwoede cam pagne binnen de gelederen van de par tij. Voor de conservatieve partij zou een eventuele breuk in „Labour" niets dan winst betekenen. „Divide et impera", zeiden de oude Romeinen, d.w.z. Breng verdeeldheid onder de tegenstanders en gij zult hen overwinnen." De Amerikaanse troepen President Eisenhower heeft voor de West-Europese Unie opnieuw de verze kering gegeven dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zullen blijven, ook indien de nieuwe verdedigingsver dragen zullen worden bekrachtigd. Verder verklaarde hij dat de Ver enigde Staten elke actie die het onder ling verband of de eenheid van de West- Europese Unie bedraigt, zullen beschou wen als een bedreiging van de veiligheid van de NAVO-landen. Ook zal Amerika desgewenst met West-Europa overleg plegen inzake het toezicht op de geza menlijke bewapening. MIDDELHABNIS De heer Ph. v. Groningen, (Visser- straat) Middelhamis, die zoals wij on langs berichtten, met zijn echtgeno'.e uit Canada kwam voor familiebezoek aan zijn ouders en familie, hoopt Zaterdag a.s. weer per vliegtuig te vertrcKkun. Dhr. V. Groningen die in zijn laatste beroep werkzaam was in de zak.keufa- briek van xa. Gebrs. de Waal vertrok als jongeman op 12 Maart 1948 naar Picton, Ontario in Canada. Hij kwam daar op een gemengd boerenbedrijf voor 45 dollars per maand boven kost en in woning. Het was er niet best, weit men er de weg kan men op dergeli.ike be drijven 100 dollar per maand verdienen. Philip ging daarom op avontuur uit na'ir Toronto en werkte 2 jaar in een papier- warenfabriek, op een loon van 30 dollar per week. Op Flakkee had hij zich ja renlang in het Engels bekwaamd, wat hem goed te stade kwam. Het avontuur zat hem echter in het bloed, met een Hollandse vriend trok hij het Westen in naar de provincie Saskatchewan, waar zij drie weken b:j het zaaien hielpen. Het was er zeer een zaam, waarom zij naar Vancouve.: ver trokken, waar veel houtfabrieken staan. Op het Vancouver-eiland rooiden Zij hout in de bossen, werkten op een zaagmolen, en ofschoon zij tamelijk geld verdiendf-n, beviel het niet, omdat het leven er te ruw was. Hij trok terug van Vancouver naar Toronto, een treinreis die duurde van 's Maandags tot Vrijdags! In Toronts zit ten veel Hollanders; hier kwam hij te werk op de Firestone-rubberfabriek, waar hij nu al 4 jaar werkzaam is. Er is aldaar een intens kerkelijk le ven, de heer van Groningen is belijdend lid van de Christian Reformerd Cluircb. Door het kerkelijk leven leerde hij zj.in vrouw kennen, mej. Jaimie Talen, af komstig uit Steenwijk (Holland). Met vele Hollanders, ook met Flak- keeërs staan ze in nauw contact, o m. met dhr. Piet van Strien van Battenoord (N. Tonge) en met Simon van Gronin gen Jz. uit de Eendrachtstraat te Mid delhamis. Zijn vrouw werkt op een kantoor van de Ziekenverzekering, zij hebben zich een goed bestaan weten op te bouwen. Reden waarom ze een vliegtuigreis kon den maken en een maand lang in Hol land vertoeven. Als service van ae KLIM hebben ze ook nog enige dagen in Pa rijs doorgebracht. Met het vliegtuig Abel Tasman van de K.L.M, zullen ze Zaterdag 19 Maart weer naar Montreal terugvliegen, en uit geleide worden gedaan door hun ouders en familiebetrekkingea. Zoals bekend, zal, te beginnen op 21 Maart 1955, het eiland GoereeOver flakkee in het teken van „Veilig Ver keer" staan. Deze Veilig Verkeersdagen, waarover wij reeds eerder in ons blad geschreven hebben, worden gehouden als volgt: Dirksland: op 21 Maart; Middelhamis- Sommelsdijk; op 22 Maart; Mehssant: op 23 Maart; (tevens uitreiking van ver- keersdiploma's aan de jeugd, die te Me lissant reeds examen hebben gedaan.); Herkingen 24 Maart; Stad aan 't Ha ringvliet 25 Maart-; Ouddorp 28 Maart; Goedereede 29 Maart; Stellendam 30 Maart; Oude Tonge 31 Maart; Nieuwe Tonge 1 April; Den Bommel 4 April; lOoltgensplaat 5 April; Achthuizen 6 April. Behalve dat er op die dagen voor de schooljeugd verkeersfilmpjes vertoond zullen worden, zal er ook, zoals reeds gemeld een geluidswagen van het Ver bond voor Veilig Verkeer in de betrok ken gemeente rondgaan, die de wegge bruiker op zijn eventuele verkeersfouten zal wijzen. Gratis testen van auto's Ook zal er in de verschillende ge meenten op ons eiland gelegenheid zijn om GRATIS uw auto of ander motorrij tuig te laten testen op eventeuele wette lijke tekortkomingen. Dit testen zal ge schieden door het personeel van de Ver- keersgroep der Rijkspolitie te Dordrecht Het testen van motorrijtuigen kan ge schieden als volgt: te Dirksland op 21 Maart- in de Prins Bernhardlaan van 11—17 uur; te Middelhamis-Sommelsdijk (ook voor Stad aan 't Haringvliet) op 24 Maart 1955 nabij de Brandweer-kazerne te Sommelsdijk van 1117 uur; te Melissant op 23 Maart op de Bin nenweg van 11—17 uur; té Herkingen op 24 Maart op de Lan ge Buitendijk van 13.3017 uur te Ouddorp op 28 Maart op de Broek weg van 1117 uur; te Stellendam (ook voor de gemeen te Goedereede) op de Eendrachtsweg, nabij café de Kaashoek van 1117 uur; te Oude Tonge op 31 Maart op de Ka de van 1117 uur; te Nieuwe Tonge op 1 April nabij het Tramstation van 1117 uur. te Den Bommel (ook voor Achthuizen) op 4 April van 1117 uur; H.K.H. Prinses. Beatrix heeft Maandagochtend het ziekenhuis in Utrecht ver laten. Z.K.H. Prins Bernhard haalde zijn dochter per auto af, welke door hem zelf werd bestuurd. Links Prof. dr. J. F. Nuboer, die de operatie heeft ver richt. te Ooltgensplaat op 5 April op de Ka de van 1117 uur. Veilig Verkeer-voorstelUngen Voor wat betreft de gemeente Mid delhamis en Sommelsdijk, zullen de jeugdvoorstellingen worden gehouden in het Jeugdgebouw op het Zandpad (diek- huus) van 9.0016.15 uur. Een viertal spandoeken zullen in beide gemeenten opgehangen worden. .Een achttal kinde ren zullen, getooid met witte koppels, propagandamateriaal aan het publiek uitreiken. De geluidswagen zal op gezet te tijden door de beide gemeenten rijden. Des avonds van 1920 uur zal Sem- pre Crescendo met de geluidswagen een rondgang maken door de beide gemeen ten. Ook de acht verkeersbrigadiertjes zullen hieraan deelnemen. Des avonds van 2023 uur zal er In theater Meijer een propagandaavond van het Verbond voor Veilig Verkeer wor den gehouden. De toegang tot die avond staat aan een ieder vrij, mits boven de achttien jaar. Er zullen verkeersfilms en culturele films vertoond worden. De op ons eiland zeer bekende hulp prediker, de heer T. Vetter te Middel harnis, hoopt op 24 Maart a.s. zijn 40- jarlg ambtsjubileum te vieren. De heer Vetter werd geboren te Dordt op 23 Maart 1884 en wordt dus D.V. Woensdag as. 71 Jaar oud. Uit de mwefidige drang des harten om het Evangelie van Jezus Christus te ver kondigen, ging hij studeren voor de acte van godsdienstonderwijzer, die op 24 Maart 1915 door hem werd behaald. Vrij spoedig werd hij benoemd te Nieuw Lek- kerland, welke plaats vacant was. Met vrucht heeft daar mogen catechiseren, preken, huisbezoek en alle ambtelijk werk mogen doen. In 1942 kreeg hij een aanzoek van de Herv. gemeente te Ooltgensplaat om in de buurtschap Langstraat (2e predi- kantsplaats) te arbeiden. Hij nam de be noeming aan en verbond zich aan de groep der kerkleden aldaar met de woorden uit 1 Cor. 2:2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus en Dien gekruisigd." Al spoedig mocht hij zich in een grote toeloop verheugen. Het vergaderlokaal (waar vóór hem de heer J. Wielhouwer stond, thans emeritus-predikant bij de Ger. Gemeenten in Amerika) bleek te klein te zijn. Toen is het kerkje gebouwd waarin thans de eerw. heer Neijenhuis voorgaat. Van onder den Bommel en uit de gehele omtrek trok de heer Vetter het kerkvolk. Veel ups en downs zijn er in de 23 jaren die hij in de Langstraat stond, door hem meegemaakt. In 1938 werd hij ernstig ziek, door een hevige hartkramp werd toen voor zijn leven gevreesd. De Heere heeft hem echter weer willen op richten, om. zijn ambtelijk werk te kun nen vervullen. In 1944, toen de familie Vetter te Middelhamis was geëvacueerd, kreeg de jubilaris van de Herv. Gemeente aldaar de benoeming als hulpprediker. Dit werk heeft hij tien jaar lang tot 1 Juli 1954 gedaan. VV'egens gevorderde leeftijd is hij toen eervol ontslagen. Steeds worden echter door hem nog diensten in de onderscheiden Herv. ker ken waargenomen. De jubilaris mag zich nog in een redelijke welstand verheugen. Ook zijn echtgenote, die 1.1. een ernstige val heeft gemaakt waarbij zij haar heup- been brak en in het ziekenhuis te Dirks land moest worden opgenomen, is weer hersteld. „Door de genade (3ods ben ik dat ik ben," zei de heer Vetter to.t ons, toen we een onderhoud met hem hadden. Zondagmorgen hoopt hij in de Herv. Kerk te Sommelsdijk in de dienst des Woords voor te gaan, waarin hij de wel daden des Heeren aan hem bewezen, hoopt te herdenken. Aan belangstelling zal het de jubila ris die vele vrienden heeft op ons eiland en daarbuiten zeker niet ont breken. Wij als redactie voegen er gaar ne onze gelukwensen aan toe en hopen dat de heer Vetter met zijn echtgenote een gelukkige levensavond mogen heb ben, tot blijdschap ook van hun kinderen en familie. Het adres van de heer Vet ter is Emmalaan 9, te Middelharnis. Van Zaterdag 19 Maart v.m. 13 uur t.m. Maandag 21 Maart v.m. 9 uur Middelharnis-Sonunelsdük Afwezig de artsen Dogterom, Kuipers, en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts. Tel. 2090, Middelhamis. Dirksland-Horkingen-Melissant: Afwezig Huisman arts en dr. P. Boot Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Tel. 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen de Man, Kramers en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts, Tel. 01871306, Den Bommel en Voogd, arts, Tel. 01874^250, Oude Ton ge- ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdag 19 Maart t.m. Maandag 31 Maart v.m. 8 uur Afwezig A. Wagner, Dirksland. Dienst heeft W. P. Terlouw, Tel. 2357, Middel harnis. Voor termieten, witte mieren op de vlucht. Het Egyptische ministerie voor de volksgezondheid heeft de bewoners van het dorpje Baltaye Sjalebi gelast hun dorp te verwoesten en in de nabij heid een nieuw dorp op te bouwen! Oor zaak daarvan zijn witte mieren. Deze dieren zijn enige maanden geleden een invasie begonnen. De oogst is door hen geheel opgegeten. Nu eten zij al het houtwerk op van de lemen hutten. Men heeft geen middelen om de lastige in secten uit te roeien. Snelle groei van slavenstad. In het uiterste Noorden van Siberië waar de Jenissei in de Noordelijke IJszee uit mondt is in ruim vijf jaar van een onbe tekenende nederzetting een stad ge groeid met meer dan 150.000 inwoners. Het is een industrietstad, die daar in het vreselijke klimaat met temperaturen van 50 graden vorst, tot snelle bloei is geko men. Het is een stad waarvan de bevol king bestaat uit vrij geworden slaven uit de Siberische concentratiekampen. Onder belofte van in Norilak, zo heet de stad te gaan wonen worden dwangar beiders vrij gelaten. Motorrijder verongelukt. De 32-jarige W. O. te Coevorden, vader van 9 kinde ren reed met zijn motor tegen een boom. Zwaar gewond moest hij in het zieken huis worden opgenomen, waar hij spoe dig is overleden. IN NIEUW-ZEELAND XJITKOMST VOOR VRIJGEZELLEN In Nieuw-Zeeland zal een huwelijks bureau worden opgericht om Nederland se vrijgezellen aan een Nederlandse vrouw te helpen. Het plan is afkomstig van de eer waarde heer P. H. de Bres, een Neder landse domnee van de Presbyteriaans» kerk van Nieuw-Zeeland. Nederlandse meisjes in Nederland en Nederlandse vrijgezellen in Nieuw-Zee land krijgen aanvraagformulieren. Deze moeten ingevuld naar het huwelijksbu reau worden teruggezonden, vergezeld van een medisch rapport en een verkla ring van een geestelijke. Vervolgens zal een karakteranalyse worden gemaakt die voor de tegenpartij ter inzage zal zijn. De identiteit wordt geheim gehouden totdat de man en het meisje via een briefwisseling hebben uitgemaakt of zij geschikt zijn voor el kaar. Vervolgens zal de overkomst van het meisje naar Nieuw-Zeeland worden ge regeld. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kru schen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pij nen veroorzaken. Kruschen's zes mine rale zouten zijn over de hele wereld be roemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1