c Wijze woorden van een socialist Beroepenweek Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de landbouw Voor de veiligheid van de Zuid- Oostkust van Flaickee maat regelen genomen 27e Jaargang Woensdag 16 Maart 1955 No. 2385 GUK WEEKBLAD Of GËUEFUKMËEBOE GBUND8LAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Spoedig zal worden begonnen met de aanleg van (gedeeltelijke) nieuwe en ophoging oude dijk. Centrale Veiling Middelharnis UIENVEILING IN STAD RONDOM DE LANDBOUWSCHOOL Plaatselijk Nieuws OOEDEBEEDE Wed. Kurvinic's Bussen met aanhangwagens op Schouwen-Duiveland Veemarkt Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELJiARNlS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschflnt tweemaal per week. Woensdae: en Zatnrrtae ABONNEMEa«rTSPRlJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTTEPRUS 12 cent per mm. Btj contract speciaal taiiet. Wie het opschrift van dit artikel leest, zal misschien denken: zo, die redacteur Is blijkbaar van mening, dat het een uitzondering is, als een socialist een wijs woord spreekt! Nu, zo erg is het niet. Er zijn heel knappe en verstandige men sen onder de socialisten, zoals deze ook onder de andere partijen voorkomen. Maar ondanks hun wisheid verkondigen ze over het algemeen meningen omtrent economische en sociale problemen, die we niet anders dan kortzichtig kunnen noemen. Het was daarom voor ons een verheu gende verrassing, in de laatstgehouden Baadsvergadering der gemeente Nieu we Tonge, uit de mond van het raadslid van de Partö van de Arbeid, dhr. Huy- gen, woorden te vernemen, die we in de ze 'kring nimmer horen spreken. Indien wtl niet geweten hadden, dat de heer Huysen socialist is, zouden we werke. lijk gedacht hebben, dat hij behoort tot de niet-progressieve anti-revolutionnai- ren of tot de liberalen, althans wat zijn sociaal - financieel - economische op vattingerf betreft. We vermoeden zo, dat niet alleen wij, maar ook zijn partijge» noten wel ietwat vreemd opgekeken hebben, toen ze z^jn algemene beschou wingen hoorden of lazen over de Ge meentebegroting 1955. Wat heeft dhr. Huysen dan gezegd? Naar aanleiding van het niet geringe tekort op de begroting sprak hij als z\jn mening uit, dat de gemeente veel meer uitgeven dan ze binnen krijgen en dat ze verwachten, dat „Vadertje.Staat" wel zal bijpassen. Wag men vroeger te schriel, thans vervalt men volgens hem in het andere uiterste. Men vraagt niet meer, of iets financieel verantwoord is, maar er is een wedloop in het oiigebrei- deld organiseren van meer luxe, com fort, genot en ontspanning. En dit alles geschiedt veelal alleen terwille van aan zien en aanhang. Het wil er bij hem niet in, dat het steeds dalende financiële ver antwoordelijkheidsgevoel zal kunnen strekken tot heil van het mensdom, al wordt het leven dan nog zo geriefelijk en gemakkelijk gemaakt. De mensen slaan door het verkeerde voorbeeld van hun overheid op financieel gebied van hun ankers los. En hij concludeert, dat alle sociale en andere voorzieningen ten. dienste van het welzijn van de mens al leen dAn waarlijk heilbrengend zijn als het verantwroordelijkheidsgevoel er niet bij Igdt en de grens der mogelijkheden niet overschreden wordt. Tot zover dhr. Huysen. Zijn woorden zfln ons werkelijk mt het hart gegre pen. Als wij raadslid waren, zouden we ze ongewijzigd met volle overtuiging ook gesproken kunnen hebben, want deze socialist heeft de spijker precies op de kop geslagen. Hij signaleert ver schijnselen in ons staats- en gemeente- bestel en in onze hedendaagse maat. schappij, die ieder nuchter denkend mens met zorg vervullen. We zullen ons nu niet bezighouden met de vraag, of zijn woorden misschien een bepaalde achter grond hebben en ook niet met de mo- gelpheid, dat zijn partijgenoten er wel niet zo enthousiast over zullen zijn, maar we willen naar aanleiding van het door hem gesprokene eens speciaal de aandacht vestigen op deze dingen. Het is immers niet tegen te spreken, dat tegenwoordig zowel voor de over heid als voor menig burger het geld geen lol meer speelt. Het woord „bezuini ging" kan wel uit de woordenboeken worden geschrapt, want dat begrip is zo langzamerhand middeleeuws gewor den. En laten we nu eerlijk zijn, aan deze potverteringspolitiek doet vrijwel iedereen mee. Het is een ziekte gewor den van allerlei organisaties, die voor vak- of andere belangen opkomen, om van alles op touw te zetten en het geld. dat zal de Staat wel fourneren. Van de wieg tot het graf begeleidt de Overheid ons met haar prachtige sociale voorzie ningen. En welke sector van het maat schappelijk leven we ook onder de lou. pe nemen, overal hoort men de roep: de Staat, de Staat! Die heeft de onuit puttelijke geldbron tot zfln beschikking en die betaalt wel of subsidieert wel of suppleert wel. Merkwaardig is het, bij de begrotings debatten de Kamerleden bezig te horen. Bü de algemene beschouwingen zijn er altijd nog wel enkelen, die erop wijzen, dat de nieuwe methoden van financie ring op een gegeven moment spaak moeten lopen. Maar als de afzonderlijke Departementen aun de orde komen, heeft vrflwel ieder Kamerlid een ver langlijstje. En men verlangt dikwijls de meest dwaze dingen. Als de Ministers niet wijzer worden, zouden de tekorten op de Rijksbegroting nog groter zijn dan ze de laatste jaren al waren. En ieder heeft zo zijn hobby's, waarvoor hg pleit. En zoals het bq het Rgk gaat, is het ook in menige gemeente. Hoe groter ze zijn, hoe royaler ze met het geld om springen. Maar ook de kleintjes leren de kunst al aardig. Wat een gebouwen verrijzen er niet in onze dorpen! Zonder badhuis gaat het niet meer. We denken Wel eens: wat zijn onze ouders en groot ouders om van de vroegere geslach ten maar niet te spreken toch diep ongelukkig gevveest. Die kregen geen kraamgeld en geen kindertoeslag, ze wis ten niet wat een douche was, voor hun kinderen moesten ze schoolgeld betalen dat behoeft ook al niet meer en zo zijn er nog wel een groot aantal schone dingen op te noemen. Het is in derdaad altemaal prachtig. De Overheid IS de g^te Sinterklaas, die overal voor zorgt. Maar de Staat en de gemeenten Worden overbelast, financieel, maar ook organisatorisch. Over het eerste zuUen We maar niet veel zeggen. Dat blgft go«d gaan, aolang d« conjunctuur gun. De beveiliging van de Zuid-Oost kant van GoereeOverflakkee met name rondom Ooltgensplaat was nog steeds zeer precair. De stormvloed van 23 De cember 1954 leverde hiervan het bewijs toen met man en macht moest worden gewerkt om het water buiten de bebouw de kom te houden. Dit lukte evenwel op het kantje af daar over de Steigerdijk het water reeds in de haven liep en op vele plaatsen zandzakken het water te gen moest houden. Nog meer dan voor. heen is toen met spoed gang gezet ach ter de plannen. In samenwerking met de Dykring Plakkee en de diverse pol ders zijn de laatste weken besprekingen gevoerd en diverse vergaderingen gehou den. Donderdagavond werd in dit kader de laatste vergadering van de Polder de Weipolder in „Hotel Hobbel" te Oolt gensplaat belegd en werd tot goedkeu ring overgegaan, Djjjk in het najaar klaar In genoemde vergadering gepresi deerd door de dijkgraaf dhr. G. H. L. de Bruin, werden de voorstellen toegelicht door de dijkraad dhr. P. v. Es namens de dijkring Flakkee, de heer Hoger- vorst namens de Waterstaat en de voor zitter. Het plan dat niet ongunstig werd ontvangen behelst verhoging en verzwa ring van de dijk rondom de Gr. Adr. Th. Polder, het aanleggen van een nieuwe dijk op de zomer kade vanaf de Gr. Adr. Th. Polder tot aan het Port, en ver. hoging van de kaden rondom de pol ders Het Rietveld en de Adriaanpolder. Het gehele werkobject van de Sluisha- ven tot aan de Bommelsedijk is totaal 8 km. De dijk rondom de Gr. Adr. Th. Polder en de Weipolder wordt van klei. igedeeltelijk afkomstig uit de Wilhelmi- na- en Lodewijkspolder. De dijk rondom het Rietveld en de Adriaanpolder wordt van zand met een kleilaag bedekt. Het zand zal met zuigers worden opgespo ten. De dijk zal over de gehele lengte een hoogte krijgen van 5.40 m. A.P. Met de ramp kwam het water te Ooltgens plaat 4.25 m. A.P. De kruin krijgt een breedte van 3 meter terwgl de breedte van onder ongeveer 25 meter zal zijn. Als het nieuwe stuk rondom de Weipol der zal zijn aangelegd, wordt de oude dijk van de Redoute tot aan het Port t.z.t. weggegraven. De keersluis in de haven die mede in het plan is opgeno men is reeds in aanbouw. De gehele vergadering stemde volle dig met het plan in evenals de ingelan. den van de polders het Rietveld en de Adriaanpolder die hun vergadering reeds vroeger hebben gehouden. Aan de betrokkene pachters van het Weipolderse gors en de bestaande dij ken werd nog medegedeeld dat voor aanleg nieuwe dijk de schade aan de pachters zal worden vergoed: Geadvi seerd werd om de weilanden in het Wei polderse gors te scheuren, omreden er geen water meer kan worden ingelaten. Wil men toch vee houden, dan zal het water moeten worden aangevoerd. Na de vorst zal direct met de werkzaamhe den worden begonnen om in het najaar klaar te kunnen zijn. De uitvoering is in handen van Dijk ring en Waterstaat die het werk zullen aanbesteden. De bevolking zal het ge hele plan met veel instemming begroe ten. stig is, maar o wee, als er een economi sche depressie komt. Dan zal men wat zien gebeuren! Sommige progressieve economen zeggen wel, dat dit niet meer kan, althans niet in ernstige mate, maar de tijd zal leren, dat dit profeten zijn, die brood eten. Tijdens de crisisjaren vóór de corlog werd er „aangepast" en kwamen b.v. loonsverlagingen voor. Dit kan nu natuurlijk niet meer. De menta liteit is zodanig, dat in dat geval subiet honderdduizenden communist worden. Men is gewoon in zijn persoonlijk leven en ook in vele organisaties etc. zozeer op de Staat te le^jnen, dat indien deze in geval van crisis incapabel wordt om zijn overspannen functie als financiële steunpilaar te vervullen, het topzware overheidsapparaat aan bloedarmoede zal dreigen te bezwijken temidden van een maatschappij, die haar kunstmatig ver. kregen welvaartspeil niet wil loslaten en dit toch zal moeten. In de gunstige conjunctuur, die we nu beleven, is zo wel bij de Overheid als bij vele burgers het juiste verantwoordelijkheidsgevoel verre te zoeken. De eerste houdt o.i. veel te weinig rekening met de moge lijkheid, dat er in de wereldeconomie slechts heel weinig behoeft te gebeu ren, of het is met onze „super-hoogcon junctuur" gedaan. En het lijkt er wel op, dat sommige autoriteiten bezig zijn met overheidsprojecten en overheidsgeld zichzelf monumenten op te richten, die heus wel op bescheidener schaal kunnen beantwoorden aaji hun doel. Wij zijn het met dhr. Huysen roerend eens, dat de sociale voorzieningen alleen goed kunnen werken, als het verant. woordelrjkheidsgevoel behouden blijft. En nu werken deze voorzieningen he laas automatisch juist in de verkeerde richting. Gemist kunnen ze niét worden, maar toch zit er een zeer gevaarlijke kant aan. Dat daarop van P.v.d.A.-zijde eenis gewezen wordt, verheugt ons. Daarbij is er de neiging om dit hele systeem van voorzieningen steeds meer te vervolmaken zonder acht te slaan op het economisch mogelijke. Wie tegen woordig over de overheidsuitgaven spreekt of schrijft en aandringt op be perking, bezuiniging, matiging en so berheid, wordt direct voor oer-conserva tief versleten. Men houdt er thans een hyper-moderne staatsfinanciering op na, die van andere principes uitgaat als des. tyds b.v. Colijn deed. We moeten eerlijk bekennen, dat wij nog altijd vastzitten aan de ouderwetse stelling, dat men de tering naar de nering moet zetten. En we vragen ons af, als nu reeds in tijden van hoogconjunctuur de Staatsbegroting een tekort heeft elk jaar van honderden millioenen, hoe het dan moet in jaren van inzinking en malaise. Wij menen, dat de moderne financieringsmethoden zowel in goede als in slechte tijden wei nig blijk geven van soliditeit, doch, in gegeven en uitgevonden zijn om de so ciale democratie in practijk te brengen en mogelqk te maken met voorbijzien van de nuchtere economische feiten. IJlenvelling van Dinsdag 15 Maart 1955 Middel 17.76, donker 15.51; drie- lingen 16.47, picklers 11.82. Aanvoer 2200 kg. (Buiten verantwoording van de Red.) In het gemeenteraadsverslag hebben we kunnen lezen dat de reinigingsdienst onvoldoende werkt. Dat heeft bij vele inwoners van Stad enige verrassingen en verontwaardiging gewekt, daar we van oud tot jong we ten dat van Pelt met hart en ziel zich geeft om Stad een schoon en helder aan. zien te geven. De meesten waren er dan ook van overtuigd dat dit niet zo was bedoeld. Bedoeld werd dat v. Pelt het alleen nooit aan kon, en dat er een 2e man bij moet komen. Is er tussen 2 haakjes nog een ge meente die het met 1 maji doet? Ik weet wel dorpen met 6 of 10 man nen (glimmende petten en rechte rug gen). Maar de burgemeester was het een raadsel hoe 1 man dit aan kon. Dat is voor mg ook een raadsel, want daar is in de 13 jaren dat v. Pelt gemeente reiniger is nog nooit over 't werk aan merkingen geweest, maar toch wil ik het zo zien dat het het toppunt is van verantwoordelijkheidsgevoel en werk lust. Nu kan die werklust te groot worden en waar te voorstaat is nooit goed be halve tevreden, en dat zou volgens mij van Pelt wel eens kunnen zijn als de gemeente geen extra man maar een snelle trekker aan zou schaffen. Maar denk er aan, een nieuwe hoor. geen 2e hand. Dan is van Pelt goed gesteld. En geen paard meer lenen of huren wat toch beneden het prestige van een wel varend dorp als Stad ligt. Het 2e grote voordeel "is dat deze trekker ook kan dienen voor de brand spuit, want er zijn wel plannen voor een nieuwe autobrandspuit, maar volgens mij is die net zo hard nodig als een geld- schop in een armenhuis. Je mag niet buiten dorp spuiten, want dit is Middel- hamisse grond of eerst bellen of het asjeblieft mag. Want we hebben ook een autobrandspuit. Dit plannetje bespaart heel veel geld en er zijn 2 urgente vraag stukken mee opgelost. De gemeente kan ook een 2e man aanstellen, maar dat is niets voor Hen drik, want van Pelt kennende zou het wel eens kunnen gebeuren dat de ge meente het kind met het badwater weg zou gooien. Van Pelt is iemand die vrjj wil zijn! De huur van het paard zou naar boven gaan. De dwaasheid gekroond; wat heeft V. Pelt daaraan? Ik zou de gemeenteraad willen advi seren hiervan geen probleem te maken en geen halve maatregels te nemen. Van Pelt is zeer gezien in Stad en ik heb nog nooit de indruk gehad dat Hendrik eelt op zijn buik zou krijgen van het leunen op de schop! Laat de gemeente breken met het spreekwoord „De paarden die de haver verdienen krijgen ze niet." Voor de goede gang van zaken vnl ik nog «ven vermelden dat ik noch familie, In de week van 28 Maart tot en met 2 April wordt in het Diekhuus te Mid- deUiamis een „beroepenweek" gehou den. In samenwerking met bedrijfsleven, onderwijsinrichtingen, landbouworgani. saties enz. wordt een tentoonstelling ge houden in het Diekhuus, waarbij geïn teresseerden en men denkt dan voor al aan de rijpere jeugd en ouders die voor beroepskeuze staan voorgelicht zullen worden over de mogelijkheden, die er liggen op het gebied van de metaal nijverheid (scheepsbouw, vliegtuigbouw, autobedrijf, landbouwwerktuigenindus- trie, telecommunicatiemiddelen, spoor- en tramwegen enz.), de bouwnijverheid in al zijn geledingen, de ideële beroepen (vooral voor meisjes van belang), agra rische bedrijven, administratieve werk zaamheden, grafische industrie (die op Plakkee zelf zeer belangrijk is), staats- mijnen enz. Deze beroepenweek zal op officiële wijze worden geopend in de raadszaal van Middelharnis op Maandag 28 Maart nam 4 uur, met een rede door een des. kundige op het gebied van beroepskeuze en voorlichting. De tentoonstelling in het Diekhuus zal overdag door scholieren bezocht kunnen worden, 's avonds door andere belang stellenden. In de commissie, die deze beroepen- vveek organiseert hebben zitting de he ren P. A. van den Berge, raadslid te Middelharnis en hoofdbestuurder bak kersorganisatie, A. Vis, fabrikant te ■:r:-^v-;T:^Pï^:>s; Sómmelsdijk, Philibert, voorzitter tuin dersvereniging Plakkee, Wijnmalen, on derwijzer, mej. Hielkema, directrice land bouwhuishoudschool, van der GÖP. di recteur arbeidsbureau, mej. Middelhoek, maatschappelijk werkster en Gesink, maatschappelijk werker, beide laatstge noemden van het Diekhuus. Woensdag, 2 Maart j.l. heeft mr. Sehlingemann, secretaris der Zeeuwse Landbouwmaatschappij voor de leden van de Vereniging van Oud-leerlingen Landbouwonderwijs „Excelsior" een in leiding gehouden over de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie in de Landbouw of korter gezegd over „Het Landbouw schap." Wij hebben het ten zeerste be- i treurd, dat slechts een dertigtal leden ■■''^van Excelsior aan de oproep van haar Bestuur gevolg heeft gegeven, te meer, daar verondersteld mag worden, dat slechts weinigen voldoende kennis heb ben van wat de P.B.O. nu precies in houdt. Aangezien alle landbouwers reeds dit jaar van het bestaan der P.B.O. in de landbouw het een en ander zullen gaan bemerken, daar het Landbouw schap met ingang van 1 Jan. 1955, met zijn werkzaamheden is begonnen, moch ten we toch zeker veronderstellen, dat een goed gevulde zaal zou hebben geno ten van de onderhoudende, prettige wij ze, waarop Mr. Sehlingemann zijn ge hoor op de hoogte heeft gebracht van datgene, wat iedere landbouwer van de P.B.O. dient te weten. Het was voor de aanwezigen een zeer leerzame middag, en het deed ons een genoegen, dat Mr. Sehlingemann na afloop kon verklaren, geen spijt te hebben van zijn reis naar Plakkee. De zeer levendige discussie na de inleiding was zeer opvallend geweest. Het tekort aan belangstelling van de weggeblevenen, werd goedgemaakt door de Intense belangstelling van het kleine groepje. De intrede van het Landbouw schap betekent het einde van de Stich ting voor de Landbouw. Al zal het ka rakter van het dagelijks werk bij het Landbouwschap in veel opzichten het zelfde zijn als in het verleden bij de Stichting van de Landbouw, toch bete kent de overgang van de Stichting naar het publiekrechtelijke lichaam in zeke re zin een afscheid. Niet een afscheid om weemoedig van te worden, maar het is een overgang, die noopt tot omkijken om het verleden van de Stichting voor de Landbouw te bezien. In negen jaar is veel gebeurd. In het dagelijkse leven denkt men er vaak niet meer aan, hoe de toestand van Neder land was in 1945, hoe in het bijzonder de toestand was van de landbouw. Het land was ontredderd, de landbouw niet minder. Het productievermogen van de grond was sterk achteruit gegaan; de veestapel was sterk Ingekrompen. En toch moest de land- en tuinbouw pro duceren want de eerste jaren na de oor. log was de voedselvoorziening van het Nederlandse volk een hachelijke zaak. Ontredderd was in die tijd ook het or- ganisatieleven van land- en tuinbouw. Wel hadden de voormannen der organisa ties tijdens de oorlog contact gehad en kon als gevolg van dit contact vrijwel onmiddellijk daarna de Stichting van de Landbouw in het leven worden geroe pen, maar het overgrote deel der boe ren, tuinders en arbeiders was van de ondergrondse ontwikkeling van het or- ganisatieleven niet op de hoogte. Ook zij stonden vreemd tegenover de nieuwe Stichting, die weliswaar aansloot op de ontwikkeling van voor de oorlog, maar welke aansluiting toch nog aan velen moest worden duidelijk gemaakt. Daarbij kwam nog, dat de verzorging van het bedrijf zozeer de aandacht van velen opeiste, dat zij noch tijd noch ge legenheid hadden de ontwikkeling van het organisatieleven in die allereerste periode te volgen. noch kennis van Hendrik ben, doch al leen iemand waarvan Pelt 2 x per week de kisten en bussen komt ledigen van de afval v£ui 't dagelijks leven, „Stadtenaar" In negen jaar is dit alles wel sterk ver anderd. Het productie-apparaat van land. en tuinbouw is hersteld. De voed selvoorziening is niet meer hachelijk; hachelijk kan veeleer worden het vraag stuk van afzet en prijs van een aantal producten. Wellicht zal het werk van het Landbouwschap niet minder moeilijk zijn dan het werk van de Stichting voor de Landbouw, maar de moeilijkheden zullen op een geheel ander terrein lig gen, dan in de eerste jaren van de Stich ting. Ook het leven van de Stichting voor de Landbouw heeft een sterke ontwik keling doorgemaakt. In de loop van deze jaren is de Stichting een vrijwel onmis baar apparaat van de land- en tuinbouw geworden. De bedrijfsgenoten hebben haar leren kennen; de Stichting is voor hen geworden een begrip dat leeft. Twee taken waren haar opgedragen bij haar ontstaan: het voorbereiden van het publiekrechtelijk bedrijfsorgaan, en het behartigen van de belangen der be drijfsgenoten. Haar eerste taak heeft ze tot een goed einde gebracht. Het Land bouwschap heeft haar werkzaamheden overgenomen. Heeft de Stichting ook haar tweede taak naar behoren vervuld? Wij zijn er van overtuigd, dat de Stichting prachtig werk in het belang van boer en tuinder heeft verricht. Ze mag op resultaten te rugzien, die bij een voorlichting van de vooroorlogse vorm van samenwerking zelfs bij benadering niet zouden zijn ver. kregen. Met alle fouten, die er mogelijk aan hebben gekleefd, heeft de Stichting ons getoond, wat bij bewust samenwer king kan worden bereikt. Ook voor de toekomst zal deze samen werking zeer nodig zijn. De welvaart in Nederland stijgt, maar die van land- en tuinbouw neemt af. Deze bedrijfstak kan geplaatst worden voor de noodzaak al les in het werk te stellen om zijn recht matig aandeel van het nationale inko men te verkrijgen. Als men de ruim negen jaar van de Stichting van de Landbouw overziet, kan men ook waarnemen, dat zij tegen over de overheid mede door deze een dracht een goed vertegenwoordigster van het bedrijfsleven is geweest. Maar men moet daar onmiddellijk aan toevoe gen, dat in deze jaren de land. en tuin bouw voortdurend een goed begrip voor de moeilijkheden heeft ontmoet bij de overheid, en met name wel in het bij zonder bij de Minister van Landbouw en zijn medewerkers. Wel is er herhaal de malen verschil van mening geweest, maar altijd heeft de wil bestaan het standpunt van de andere partij te begrij pen. En vrijwel nooit is van de zijde der overheid een beslissing genomen zonder daarover de mening van de Stichting voor de Landbuw te vragen. Zonder de ze wil tot overleg bij de Minister zou het werk van de Stichting heel wat moeilijker zijn geweest. De overgang van de Stichting voor de Landbouw naar het Landbouwschap is geen abrupte overgang. Er is veel tijd geweest om zich op deze overgang voor te bereiden; er is ook veel tijd geweest om ervaring op te doen en een traditie op te bouwen. Een traditie van bereid willige en begripvolle samenwerking; een ervaring in het behandelen der vraag stukken, die iedere dag weer opnieuw zich voordoen. Deze traditie en ervaring zijn mee overgegaan van de Stichting voor de Landbouw naar het Landbouw schap. Ze mogen er een waarborg voor z^'n, dat het Landbouwschap zijn taak nog beter zal vervullen dan de Stichting de hare, ten nutte van het bedrijfsleven, van boeren, tuinders en arbeiders. Heden vertrok per Joh. van Oldenbar- neveldt naar Australië een emigranten familie, die waarschijnlijk de grootste is, die ooit emigreerde. Het zijn de heer Frans Verdonk met vrouw en zestien kinderen. Het gezin werd uitgeleide gedaan door Opa Rijkers en de Burgemeester van Valkenswaard met echtgenoot. Het gezin is afkomstig uit Valkens waard. Op de foto poseert het gezelschap aan boord van de Joh. van Oldebameveldt. Links mevr. Verdonk, geheel boven aan de heer Frans Verdonk. De Bur gemeester en echtgenote geheel rechts vooraan. MIDDELHARNIS Biddag. In de Ger. Kerk zal er a.s. Woensdag biddag voor het gewas wor den gehouden, alsdan hoopt des sav. 7 uur voor te gaan Ds. G. C. Muntingh. In de Geref. Gem. hoopt voor te gaan des v.m. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur ds. H. van Gilst van Dirksland. (Zie voor verdere biddagdiensten pag. 3) DIRKSLAND Bedankt. Ds. H. van Gilst heeft voor het beroep naar Wageningen bedankt. Op Woensdag 23 Maart a.s. zal ds. Korevaar van Rotterdam voor de Chr. Vrouwenbond een spreekbeurt houden in de Chr. Kleuterschool. Burg. Stand. Geboren: Elisabeth doch ter van H. van 't Hof en J. L. Zwerus. Ondertrouwd: G. Jongejan 27 jaar en M. Nieuwland 20 jaar. Brand. Gisteravond ongeveer 8.15 u. werd de gemeente opgeschrikt door de sirene. Er bleek bij de heer A. Labeur Poldersweegj brand uitgebroken te zijn in de huiskamer, door het drogen van wasgoed bij de kachel. Eer de brand weer echter ter plaatse was waren de bewoners de brand meester. Collecte. De opbrengst van de col lecte ten bate van het N.V.V. T.B.C.- fonds bedroeg 103.52. OUDDOKP Boode Kruis. Door het hoofdbestuur van het Roode Kruis is aan de heren T. van Dam en D. Spee het onderschei dingsteken verleend voor 10 jaar trouwe dienst. Biddag. De Ger. Gem. zal a.s. Don derdag Biddag voor het gewas houden in de Ger. Kerk aan de Dorpsweg alhier des nam, 2.30 en sav. 7 uur. Ds. H. van Gilst hoopt In beide diensten voor te gaan. Hoestdrank meer dan 45 jaar een uitstekend middel tegen hoest- en verkoudheid. Franco 1.65 per fles uit de Ouddorpse drogisterij. Binnen enkele weken zal op Schou wen-Duiveland proefgereden worden met een aantal autobussen met aanhangwa gen. Wanneer alle vereiste goedkeurin. gen zijn verkregen, zal de dienst van Duiveland naar de Westhoek op belang rijke uren met deze bussen, die een hon derd zitplaatsen hebben, worden ver zorgd. ROTTERDAM, 14 Maart. Ter vee. markt aangevoerd in totaal 1702 dieren, waaronder 1120 vette koeien, 580 var kens. Prijzen per kg. vette koeien 2.56 2.70, 2.30—2.50, 2.------2.20. Varkens lev. gew. 1.88, 1.86, 1.82. De aanvoer van vette koeien was kor ter, de handel tamelijk en iets stijver in prijs. Enige prima's boven notering. De aanvoer van varkens was kleiner met trage handel en prijshoudend, behalve derde kwaliteiten, welke iets minder waren. Prima exemplaren gingen nog boven notering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1