De duur van de Schepping Voorjaarszaaigranen en Peulvruchten Buitenland Proefvaart van m.s. „Havhok J 27e Jaargang Zaterdag 12 Maart 1955 No. 2384 CUB WEEKBLAD Of GEKEFUKMEEBDE 6BUND8LAO VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE ,MÜ DORST' Uw speciale aandacht vragen wij voor: Originele Zelka Schokkers en Originele Rondo Erwten Tevens kunnen wij leveren alle Nabouw Zaaigranen en Peulvruchten TELEFOON K 1870-2298 Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen ff Gebouwd op de werf van Jan Smit Cz. N.V., Alblasserdam (Directeur-eigenaar C. Verolme) GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN I^IDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Redactie bureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELJiARNlS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VnrBChQnt tweemaal per week. Woensdag en Katnrdai; ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speclaa] tarief. Over de oudheid der aarde, de duur van de Schepping eii alles wat daarmee verband houdt, is in de loop der eeuwen al veel te doen geweest. De wetenschap liomt tot verbazende getallen van wel meer dan 300 millioen jaren (men kijkt op g-een millioen!) waarmee het Schep pingsverhaal, ons in het onfeilbare Woord Gods beschreven, geheel wordt genegeerd. Het is opvallend hoe ook ge reformeerde theologen van naam onder de invloed van deze moderne wetenschap staan, zodat ook door hen van tijdper ken" inplaats van scheppingsdagen" wordt gesproken. Het is misschien té eenvoudig, om aan de eenvoudige open baring Gods aan ons mensen, vast te houden! Bij de Uitgeversmaatschappij „De Graafschap" te Aalten is een zeer le zenswaardig verschenen boek over deze materie; de moeite waard om er enigs zins breedvoerig op in te gaan. De duur van de Schepping en de ge schiedenis der Wereld, vormt het hoofd thema in dit boek. Wel worden er nog andere onderwerpen in besproken, die met dit hoofdthema verband houden. Het is uitsluitend opgebouwd op de grondslag van Gods onfeilbare openba. ring en terecht zegt de schrijver in zijn woord vooraf, dat ons in die openbaring geen wetenschappelijke uiteenzetting wordt gegeven aangaande die wereld, want dit zou vele eeuwen totaal onver staanbaar zijn geweest en grote verwar ring hebben gesticht. Wel komen in die openbaring vele uitspraken voor omtrent die wereld, die de heilige schrijvers weer geven, zoals door hen waargenomen. Al is onze kennis van de wereld heden ten dage heel wat groter, de geleerden hou den er toch ook geen wetenschappelijke spreekwijze op na, men zegt nog: de zon gaat op en onder! Daarom waar schuwt de schrijver direct al, zich niet los te maken van Gods Woord, van de onfeilbare openbaring, om zich over te geven aan de feilbare wetenscliap. In het eerste hoofdstuk zet hij uit een, dat de oorsprong der wereld zonder Goddelijke Openbaring enkel mysterie zou zijn. Hij gaat in op de bezwaren die worden gebracht onder de invloed van de Schriftcritiek als zou Mozes niet de auteur van de Pentateuch (de 5 boeken van Mozes) en daarmee ook niet van het scheppingsverhaal geweest zijn. Hij weerlegt, o.i. op zeer duidelijke wij ze, dat er geen „onregelmatigheden" in het scheppingsverhaal voorkomen (zelfs tegen meningen van Dr. G. Ch. Aalders in diens korte verklaring over Gen. I en tegen Dr. H. Bavinck in diens Ger. Dog matiek in) en bewijst op schriftuurlijke gronden, dat Mozes de schrijver is, ook van Gen. 1, van het Scheppingsverhaal „grondslag van alle Openbaring Grods, niet alleen wonderschoon, zeer verheven en tegelijk treffend eenvoudig, maar ook in zijn geheel en in al zijn delen zo nauwkeurig en precies, dat woordelijke mededeling aan God aan zijn dienst knecht moet worden ondersteld." lm. mers van mond tot mond sprak de Hee- re met hem. Num. 12 8. Voor hij overgaat tot de bepaling van de duur van de scheppingsdagen, weer legt hij, dat er niet is een zg. eerste en tweede schepping. Zij die dat voorstaan, stellen, dat de eerste dag begint met de schepping van het licht en menen, dat de schepping van hemel en aarde, waar van Gen. 1 1 en 2 spreekt, moet wor den beschouwd als de eerste schepping. iDe tweede schepping, volgens hen be schreven in Gen. 1 331, zou, zeer waarschijnlijk, eerst na duizenden jaren daarop gevolgd zijn. In die tijd, tussen de Ie en 2e schepping, zouden belangrijke Veranderingen in het inwendige der aar de hebben plaats gegrepen en zich ver schillende aardlagen gevormd hebben. De volkomene en schone eenheid van het werk Gods in de schepping zou hiermee gedeeld worden, met een tussentijd van duizenden jaren. De woorden „In den beginne" wijzen het begin van de tyd aan, van een „stukje eeuwigheid", van duizenden jaren tussenruimte is hier geen sprake. De schrijver doet hier geen knieval voor de wetenschap, maar buigt zich ootmoedig voor God en Zijn Woord. Nadat hij vastgesteld heeft, dat de ongedeelde schepping in zes dagen (et malen) werd volbracht, komt hij tot een bespreking van de duur van iedere scheppingsdag. Op grond van Gods Woord komt hij tot de conclusie, dat binnen het raam van 24—urige schep pingsdagen (geen tijdperken dus, zoals ook Dr. J^. Kuyper zich dacht!) en de duur van de Geschiedenis der Wereld, welke van de schepping tot Christus iOOO jaren bedraagt, alle feiten een plaats moeten ontvangen. In dit verband bestrijdt hij Prof. Dr. G. Sizoo, die zich m zijn boek „De ouderdom der aarde" los maakt van heel de HeiUge Schrift bij zijn wetenschappelijk werk, door daarin de geologische tijdschaal een plaats te geven, waardoor men tot fantastische getallen komt, als zou de aarde meer dan 3000 millioen jaren bestaan. Tege- m met heel de wereld heeft God de mens geschapen; terecht zegt de schrij ver, dat alle Gereformeerden zich dien den te onderwerpen aan de Synodale Uitspraken (der Ger. Kerken) in 1926, öl. aan Gods onfeilbaar Woord. Hij er kent dat de positie van de (Geref.) Hoogleraren niet gemakkelijk is, maar de Uitspraken van de Heilige Schrift die nen niet te worden genegeerd en quanti- té négUgeable worden beschouwd. Ds. Menken schenkt ook aandacht aan de fossielen, waaruit de palaentolo- gen de ouderdom der aarde zoeken te Bepalen, en beziet ook de hypothese van "6 z.g. ïistijden in Schriftuurlijk licht. De Mij Dorst. (Joh. 19 28b) Wie 7al mij water te drinken geven uit Bethlehems bornput? Zo sprak een maal David, toen hij tegenover de Filis tijnen, die Bethelehem bezet hielden, in een bergvesting lag en smachtte naar een frisse teug water uit de bron, die zich daar bevond. Drie helden van de koning, banen zich op dit verzoek een weg door het vijan. delijke leger en brengen het begeerde tot de koning. Doch David wilde het niet drinken, als zijn mannen dorst moeten lijden. Hij giet het uit op de aarde voor het aangezicht des Heeren, van Hem af smekende de algehele verlossing, zodat hij en zijn heldenschaar zich te samen verkwikken konden. Thans zien we voor ons die andere Koning Israels, de van God gegeven Ko ning, die liever verdorsten wil of zich met gal laten drenken, dan zonder Zijn gemeente verkwikt te worden. „Mij dorst!" Daar hangt de Heere der heerlijkheid. Een koortsgloed brandt in Zijn gezegen de aderen. Zijn sappen zijn verdroogd Zijn tong kleeft aan het gehemelte. Zijn lippen versmachten. Wat is er groter nood, dan dorst te lijden? Reizigers, die in de brandende steppen van het iQosten deze pijn ondervonden hebben, doen ons huiveren bij de beschrijving er van. Hoe- velen hebben er iets van ondervonden toen zij enkele jaren geleden tijdens de stormvloed verstoken waren van drink water en wachten moesten op hun ver lossing. Hoe klaagt de dichter van Psalm 42: Gelijk een hert schreeuwt naar de wa terstromen, alzo dorst mijn ziel naar God." „Mij dorst!" Was het nodig, dat deze bitterheid aan het lijden van de Man van smarten werd toegevoegd? In het eigen tekst woord wordt de reden reeds aangegeven. „Opdat de Schrift vervuld zou worden." David profeteert immers in Psalm 69: „Zij hebben mij gal tot spijs gegeven en in mijn dorst hebben zij mij edik te drinken gegeven." Ach, daar is nog een. andere dorst die Hem gekweld heeft En, dan denk ik aan de geschiedenis van de rijke man en de arme Lazarus. Toen de eerste in de hel zijn ogen op, sloeg, zijnde in de pijn, riep hij om een droppel water opdat hij zijn tong mocht verkoelen. Hij leed duldeloze dorst. Welnu, zegt Jesaja: „de straf die ons de vrede aanbrengt was op Hém". Aan het kruis van Golgotha doorwor stelde Hij de bewuste verlating van God! Hier schoten duistere hellemachten hun pijlen af op Slons gezegende Borg. Hier komen satans trawanten uit de krochten der hel aanstormen om aan te vallen op de Middelaar Gods en der mensen. Hier doorleeft Hij de hellevaart waarvan on ze Heidelberger spreekt. Hij dorst hier inplaiats van Zijn kerk, die verdiende om eeuwig te dorsten. Door Zijn dorsten maakte Hij het mo gelijk, dat de lafenisbron van Gods Barmhartigheid geopend is geworden, waaruit ruisende stromen des vredes de moede pelgrims tegenstromen. „Mij dorst!" Waarnaar dorst Hij Hij dorst naar de gemeenschap met de Vader. In dit bitter lijden is Hij de Vader kwijt. Is Hij verlaten van God. Waarnaar dorst Hij Naar de gemeen schap met Zijn kerk. Ook die kerk is Hij hier kwijt, want ze staan van verre. Hij moet de pers alleen treden en geen van de volken is met Hem. Hij dorst naar het einde van Zijn lij den, omdat dan dat vriendelijk aange zicht des Vaders Hem weer toelachten zal en Zijn stem het Hem toefluisteren zal: „Gij zijt Mijn geliefde Zoon in wel ken lic al Mijn welbehagen heb." Hij dorstte naar de Vaderlijke bezege ling en goedkeuring over Zijn arbeid. En de hunkering van Zijn ziel ging daamsiar niet uit om Zichzelfswille. O, neen! Hij verlangde naar die wederke. rende toegenegenheid des Vaders opdat Zijn kerk in Hem, in die liefde delen zou. Met Hem lijden, betekent voor Gods Kerk ook met Hem verheerlijkt worden. En hoe verlangt de Heere Christus naar het ogenblik, dat Hij Zijn gemeente de Vader voor mag stellen." Hier ben Ik en degenen die Gij Mij gegeven hebt." Ik heb ze verlost met Mijn bloed- en door Mijn dorst verworven, dat ze eeuwig drinken mogen uit de fonteinen des heils. Tenslotte mogen we niet over het hoofd zien, dat deze bede om verkwik king van Zijn menselijke natuur, die dul deloze dorst lijdt, uitgaat tot de men sen, die Hem gekruisigd hebben. Hieruit spreekt een oneindige liefde en zelfverloochening. Wie onzer zou nog iets begeren van degenen, die ons, al was het duizendmaal minder erg, aldus bejegend hadden? Hoe vaak zeggen wij niet in het leven :Nu voordat ik hem of haar nog eens iets vraag ,dan moet er heel wat gebeuren. Alzo niet bij Christus. Vriendelijk wendt hij zich met Zijn laatste verzoek tot Zijn pijnigers. De overtreders ontzondigd, de bela- denen, ontladen. De gebondenen, losge maakt, dat is het doel van Zijn lijden. M. L. Zo gaat Zijn begeren naar lafe nis ook uit tot U en tot mij. Weet ge waarmee ge Hem kunt eren en dienen? Met Uw tranen, met uw liefde, met uw toegenegenheid, met uw berouw, met uw gebeden. Hierin wordt Hem lafenis toegebracht, dat schuldige zondaars het zeggen: „Ut zal opstaan en tot de Hee re gaan en zeggen: ik ben niet meer waard om Uw kind genaamd te wor. den. Nu weet ik het, dat ik door mijn schuld. Uw kroon heb gevlochten en uw beker gevuld. Uw tranen zijn het, waarnaar de lij dende Zaligmaker dorst. Tranen, zoals Petrus ze kende toen hö schreide, na zijn verloocheningen van de Meester, zoals David liet vloeien, als hij des nachts zijn bedstede doornatte. Zulke tranen, zijn het dankoffer, waarnaar de Heere tütziet. Welgelukzalig de mens die ze mag brengen aan Hem. Want éénmaal zal deze het uit Zijn mond vernemen: ,,Ik ben dorstig geweest en gij hebt Mij te drinken gegeven. Kom in gij gezegende Mijns Vaders!" O, dat 'k dan met U sterve Aan 't smart'lijk zonde kruis En eens een plaats beërve Bij U in 's Vaders huis. Een plaats in Uwe woning Vanwaar ik U mag zien En U mijn grote Koning Voor eeuvrig hulde biên. Dirksland. C. J. Kesting. sterrenwereld wordt ook een beschou- vring onderworpen, waarvan hij in te genstelling met Dr. Aalders zegt dat ze op de 4e dag zijn geschapen. Ze beho ren niet bij de hemel van Gen. 1 1 maar bg die van Gen. 1 8. Het werk van iedere scheppingsdag (24 uur) wordt stuk voor stuk bezien. Daarop volgt het tweede deel van het werk: de duur van de geschiedenis der wereld, met een weerlegging van de bezwaren tegen de Bijbelse chronologie. Hierin zijn veel ge tallen verwerkt en interessant vergelij kingsmateriaal gegeven. De slothoofdstukken handelen over het werk der voleinding of .der volma king. God is een God van vaste orde, van wondere harmonie en van schone sym metrie, zegt de schrijver terecht. Op grond van de Bijbelse getallen-symbo liek en het in vervuUing gaan van vele voorzegde tekenen, zoals oorlogen ge ruchten van oorlogen, hongersnoden, pestilentiën, aardbevingen en natuur, rampen in verscheidene plaatsen, ver wacht de schrijver de wederkomst on zes Heeren Jezus Christus binnen niet al te langen tijd. Sinds het werk der schep ping bestaat de wereld 5950 jaren en Ds. Menken ziet in de orde die de Heere vanaf de schepping heeft gehouden 6000 jaren van het begin der ontwikkehng tot aan de voleinding of volmaking der wereld. En hij zegt in de laatste ali- neas, dat daarmee geen dag en geen uur, ja zelfs geen jaar voor de volein ding der wereld werd aangewezen. Want nauwkeurig valt dit door niemand te zeggen. Hij herinnert wel aan het: Ma- ranatha' de Heere komt! En om te bid den: Houd ons gemoed voor U bereid, opdat het bhj uw komst verbeid.' Van harte kurmen we dit boek aan bevelen. Het zal zeker aan tekenkanting en aan veel critiek onderworpen worden, de problemen over de schepping, de oud. heid der aarde enz. zijn echter alle aan Gods Woord getoetst. Voor onze Jongelings- en andere Ver enigingen een prachtbron om zich te gen allerlei kunstig verdichte fabelen te kunnen weren. De priijs is slechts 3.50 en behoeft zeker geen bezwaar te zijn. U kunt het bestellen In de boekhandel. TTolle leg'e! Neem en Ises! en Rheumatische scheuten dojr Dw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in ne gen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende or ganen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven 't Gaat om Uw eigen wel zijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag" weer de oude zien: fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn De rede van Churchill De Engelse minister-president Sir Winston Churchill heeft de debatten over de defensie in het Britse Lagerhuis ge opend met een grote, indrukwekkende rede, die misschien wel de belangrijkste is die de 80-jarige premier ooit heeft uiltgesproken. Churchill verstaat als geen ander, de kunst, actuele problemen tegen het de cor van de wereldgeschiedenis te plaat sen. Hij begon met een vergelijking tus sen de tegenstellingen van nu en die van de Reformatie en de Dertigjarige oorlog. Als uitgangspunt nam Churchill het recente besluit van de Engelse regering, om zelf met de productie van waterstof bommen te beginnen. Dit besluit werd genomen op grond van het feit „dat de gehele grondslag van het menselijlj be. drijf ondersteboven is geworpen en dat de mensheid is geplaatst in een situatie, die geladen is met de dreigende verdoe menis." Sir Winston verklaarde dat de Verenigde Staten thans nog een machts- overwicht bezitten, waaruit hij de con clusie trok dat de wereld in de eerst volgende drie of vier jaar geen oorlog behoeft te vrezen. Als er na deze pe riode een evenwicht ontstaat, zal dit zijn eigen vorm van veiligheid meebrengen, maar de mensheid blijft onder voortdu rende bedreig^g van een totale vernie- tigingsoorlog. „Het doet er niet zoveel toe voor oude mensen," aldus de minister-president, „rhaar ik vind het schrijnend, de jeugd in al haar activiteit gade te slaan en de kleine kinderen te zien spelen en mij af te vragen, wat er zou gebeuren als God de rnensheid moe zou worden." De beste verdediging zou zijn: „alge hele ontwapening op grond van een be. trouwbare overeenkomst. Aangezien hiervan nog weinig heil te verwachten is, blijft er niets over dan verdediging door middel van de meest afschrikwek kende wapens. Hoewel de rede van Churchill in feite geen nieuwe verklaringen of medede lingen bevatte, mag ze toch zeer be langrijk worden genoemd omdat ze ons de wereldsituatie met ondubbelzinnige woorden tekent. We winnen niets met onze ogen te sluiten voor de ontzaglijke gevaren die de mensheid bedreigen. Veel zeggend was de uitspraak van de grijze staatsman, toen hij zich afvroeg ,,wat er zou gebeuren als God de mensheid moe zou worden." Terecht is erop gewezen, dat deze woorden herinneringen oproe pen aan Genises 6 „Het berouwde God dat hij de mens geschapen had." Chur chill heeft dus eigenlijk met zwijgende woorden gezegd dat de dagen van Noach zijn teruggekeerd. Men kan huiveren voor het denkbeeld dat God een einde gaat maken aan de wereldgeschiedenis, doch voor iemand die bij de Bijbel leeft, is ook dit niets nieuws. Hij weet immers dat de gehele wereldhistorie gericht wordt naar de komst van Gods Koninkrijk. En wie zal zeggen of God de mensheid geen prooi van haar eigen, vreselijke uitvindingen zal doen worden? Het incident bij Gaza In het gebied van Gaza heeft zich vo rige week een ernstig incident voorge daan, waarbij 42 Egyptische militairen zijn gesneuveld en 30 gewond. Het inci. dent ontstond door een aanval van enige honderden Israëüërs op een Egyptisch kamp ten Zuiden van de grens. De Egyptische revolutionnaire raad heeft de zaak onmiddellijk voorgelegd aan de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. De Veiligheidsraad is Vrijdagavond bij eengekomen om het incident te bespre ken. De voorlopige agenda met als punt één de klacht van Egypte tegen Israël wegens agressie en als punt twee een klacht van Israël wegens voortdurende schendingen van het Israëlische grond gebied werd zonder besprekingen aange nomen. Van beide partijen werd een waarnemer uitgenodigd om de debatten bij te wonen. Verschillende sprekers verklaarden Is raël verantwoordelijk voor het incident en prezen de Egyptische regering die niet eigenmachtig is opgetreden, maar heeft getracht, het geschil op vreedza me wijze op te lossen. Nadat de Veiligheidsraad een beroep had gedaan op beide partijen om de rust te handhaven, werd de vergadering ver daagd totdat een deskundige verslag zal hebben uitgebracht. Het Turks-Irakse verdrag Tussen Turkije en Irak waren reeds enige tijd besprekingen aan de gang om te komen tot een verdrag tussen beide landen. Dit verdrag is inmiddels door de (Foto Vrijhof) Van de werf van Jan Smit Czn. N.V. te Alblasserdam (dir. eig. dhr. C. Verolme afkomstig uit Nieuwe Tonge) is weer een nieuw schip gereed gekomen, waar mee men Maandag j.l. op de Noordzee met goed gevolg heeft proef gevaren. Al was het weer minder mooi, toch was er een groot aantal genodigden aan boord. Onder hen bemerkten we de heer P. Meijer Sr. uit Oslo, directeur van de Meijer Line voor \viens rekening het schip is gebouwd; dhr. W. Veder, direc teur en F. van Solingen alg. procuratiehouder van Hudig Veder N.V., de Rotterdamse agente van de rederij; mr. H. J. Sjollema en E. Vinke, commissa rissen, de heren P. Benzon, P. H. de Vries en v. d. Sahn directeuren van de werf. Voorts bemerkten we de heer L. Looij, burgemeester van Alblasserdam met een van ztjn wethouders en de gem. secretaris dhr. Stam, en burgemeester Chr. v. Hofwegen van Nieuwe Tonge, de plaats waarvan de dir. eig. van de werf ge boortig is. De „Havhok" is een open schutdekker met een draagvermogen van 8400 ton en gebouwd onder de hoogste klasse van Det Norske Veritas. De hoofdafmetingen zijn: i Lengte tussen de loodlijnen 123,44 m. Breedte 17,68 m. Holte tot schelterdeck 11,81 m. Holte tot hoofddek 8,76 m. Diepgang 7,89 m. Ruiminhoud „Bales" 475.000 eb. ft. Het laadgerei bestaat uit 3 Bipod masten en 8 laadpalen, voorzien van 16 laadbomen met een capaciteit van 3/5 ton, 2 laadbomen van 10 ton en twee laadbomen van 15 ton. De electrische lieren zijn van het fa. brikaat Thrige, evenals de ankerlier. De Hastie electr. hydraulische stuur- machine werd geleverd door de N.V. In ternationale Nautische Handelmij. De ruimen zijn mechanisch geventi leerd. „Bronswerk" ventilatoren zorgen voor een ruime luchttoevoer. Het schip is voorts uitgerust met een R.C.A. radar-installatie, een Sperry gi rokompas met automatische piloot, een Keivin Hughes echolood, een Standard radio-richtingzoeker, eveneens een com plete „Standard" radiozend- en ontvang, installatie, welke radioinstallatie werd verzorgd door Ship's Radio Service. Een door N.V. Van Rietschoten Houwens geleverde salloginstallatie completeert de nautische uitrusting.' De ,,Havh0k" heeft vijf ladlngruimen. Onder in ruim I zijn drie dieptanks ge bouwd, terwijl ruim Hl onder het hoofd- dek bestaat uit 2 dieptanks. De diep tanks zijn geschikt voor het vervoer van droge lading, zowel als van eetbare olie. Het gedeelte van ruim IV in het shel- terdeck is geïsoleerd door N.V. Isola, be schoten volgens het ,,Gregson-rair 'sy- parlementen van de betrokken landen goedgekeurd. De naburige staten hebben dit ver drag niet bepaald met gejuich ontvan. gen. Zowel Israël als zijn vijand Egypte hebben grote bezwaren tegen deze over eenkomst. Turkije immers is Israël nooit ongun stig gezind geweest, doch nu het een verdrag met Irak heeft gesloten, be staat de kans dat het een andere hou ding tegenover Israël zal gaan aanne men. Egypte heeft met Syrië een soortge lijk verdrag gesloten. Syrië heeft name lijk Egypte nodig bij het in bezit nemen van bepaalde gebieden die aan Turkije behoren. De onoverzichtelijke toestand in het Midden.Oosten wordt door deze verhou dingen niet duidelijker. Er gloeit nog altijd een haard van onrust, die door verdragen of conferenties niet kan wor den gedoofd. De reis van DuUes en Eden De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, DuUes, en zijn Engelse collega. Eden, hebben beiden een reis ge maakt, Dulles naar China en Eden naar Bagdad. Uit de verklaringen die ze bij hun terugkomst hebben afgelegd, kan men opmaken dat er tussen Amerika en Engeland nog steeds verschil van me ning heerst over de buitenlandse poli tiek. Dulles, die zich op de hoogte heeft ge steld van de posities van de nationalis ten, waarschuwt dat agressie van Bood- China met geweld zal worden beant. woord. De eilanden Quemoy en Matsoe zullen worden betrokken in de verdedi ging- Eden daarentegen maant beide par tijen tot kalmte aan en spreekt de wens uit dat Quemoy en Matsoe ontruimd zul len worden. steem, zodat in dit ruim een koellading van 20.000 kub. voet kan worden ver. voerd, bij een temperatuur van 20 gr, C. Het temperatuurbereik is op de brug afleesbaar, welke installatie evenals de gehele koelinstallatie is geleverd door de Fa. Grasso te 's Hertogenbosch. Het schilderwerk werd verzorgd door de firma Kalkman te Rotterdam, terwijl de pijpleidingen werden gelegd door de firma J. C. de Jong te Nieuw-Lekker- land. Aan de betimmering van de verblijven is de uiterste zorg besteed en een zeer fraai geheel is ontstaan. Accomodatie voor 12 passagiers Het schip biedt met zes 2-persoon3 hutten accomodatie aan 12 passagiers. Deze hutten zijn zeer rustig gelegen op een apart passagiersdek. Twee van deze hutten zijn uitgevoerd als luxe hutten. Rook- en eetsalon voor de passagiers zijn betimmerd door de fa. De Nijs, evenals het trappenhuis. Het gehele commandobrugdekhuis, evenals het topdek, radarmast en anten nemast zijn gemaakt van lichtmetaal, evenals de vier aanwezige 32-persoons sloepen; welke zijn geleverd door de Norske Plyindustri. Twee van deze sloe pen zijn uitgevoerd als motorsloep. De gehele voorstuwingsinstallatie is geleverd en gemonteerd door Scheepsin- stallatiebedrijf „Nederland" N.V. te IJs. sêlmonde. De hoofdmotor is een enkelwerkende, tweetact dieselmotor van het fabrikaat „Nederland"-M.A.N. met een vermogen van 650O apk. bij 130 omw.-min. De motor heeft 9 cyl. met een diam. van 700 mm. en een slag van 1200 mm. De cylinders zijn chroomgehard vol gens het Porus Krome van der Horst procédé. De motor is tevens ingericht voor het gebruik van zware ohe. De 3 hulpmoto ren zijn van fabrikaat M.A.N, met een vermogen van 310 PK. elk. Elke motor drijft een dynamo van het fabrikaat Metropolitan Vickers aan met een ver mogen van 200 K.W. 220 V. gelijkstroom. Twee hulpmotoren zijn tevens gekop peld met een Reaveil compressor voor levering van aanzetlucht. Voor havendoeleinden is nog aanwezig een 40 P.K. hulpmotor met radiatorkoe- ling, die een dynamo van 25 K.W. en een hulpcompressor aandrgft. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1