r Een nieuwe dierenwet Buitenland Het .nieuwe orgel in de Herv. kerk te Stellendam Cafetaria aan het Havenhoofd te Middelharnis geopend 27e Jaargang Zaterdag 5 Maart 1955 No. 2382 CHK WEKKBLAD Of UEKEFUUMEEKDE UKONU81.AU VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE „Over de beek Kedron" De Poolster Conducteur-dekknecht Langbroek had ernstig ongeluk Enkele vingers werden hem afgeklemd Een prachtgelegenheid voor wachtende chauffeurs en het reizend publiek I1IEUW5 Reaactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDElJiARNlS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarlet. VerRClUJnt tweemaal per week. Woensdag en ïaterrtjur „De rechtvaardige kent het leven van zijn beest," leert ons Gods heilig Woord. De Heere beschermt ook het leven van d edieren. Daarvan geeft de Mozaïsche wetgeving tal van voorbeelden. Een Christen in waarheid zal zijn beesten goed verzorgen. En niet wreed tegenover zijn vee zijn. Dierenmishandeling is een van de lafste wreedheden die een mens begaan kan. Het dier dient de mens in zoveel opzichten. Ook is een dier hulpe loos, het kan zich niet verweren tegen de mensen. Christen zijn en zijn dieren niet goed verzorgen, of erger nog, zijn dieren mishandelen is niet denkbaar. Het ene sluit het andere uit. Onder tussen is er verschil tussen de dieren opzettelijk mishandelen en dieren on doordacht en zonder opzet leed aan doen Tegen opzettelijke d ierenmishandeling treedt de wetgever al sinds jaren op. Alleen hebben we de. indruk, dat de strafmaat in vele gevallen te licht ia en niet in overeenstemming is met het grote leed dat men de dieren aandoet. De verenigingen tot bescherming van dieren hebben over het algemeen zeer nuttig werk gedaan. Ruwheid en wreed heid tegenover dieren wordt helaas nog maar al te veel gevonden. Helaas ook bfl de jeugd. Ouders en opvoeders vinden hier nog een breed veld, waarop ze werkzaam kunnen zijn Ergerlijke mishandeling van dieren is reeds strafbaar gesteld. Nu is er bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend waarbij niet alleen opzettelijke dierenmishandeling straf baar wordt gesteld maar ook het kwel len van dieren zonder dat daartoe een uitgesproken opzet aanwezig is. Als het wetsontwerp eenmaal wet zal zijn ge worden worden een aantal feiten straf baar die dit onder de vigerende wet niet zijn. De maximale straffen die opgelegd kunnen worden zijn een maand gevan genisstraf of een geldboete van drie hon derd gulden. De voornaamste verboden feiten in de toekomst zullen dan zijn: Ie Het houden van trekhonden. 2e Het couperen van de staart bij jpaarden. 3e Het couperen van de oren bij honden. 4e Het houden van kistkalveren. 6e Het dichtplakken van uiers bij melkoeien, die men naar de markt brengt. 6e Het gebruikmaken van oogklep pen bij paarden. 7e Het forceren van de geboorte van kalveren door middel van kracht toestellen. Ook bemoeit het wetsontwerp zich met dierenparken, circussen en dres- suurinrichtingen, die aan een vergun ningsstelsel worden gebonden waarbij opgetreden kan worden tegen slechte verzorigng. Ook de dierenwinkels, dieren pensions en asyls ontkomen niet aan de bemoeiingen van de wetgever om ex cessen te voorkomen. Mocht de eigenaar of gebruiker van een erf een zich daarop bevindende hond of kat of pluimvee doden volgens de huidige veewet, dit zal bij aanneming van dit wetsontwerp niet meer mogelijk zijn, daar voorgesteld wordt dit uit de veewet te lichten. Verbeurdverklaringen kunnen volgens het wetsontwerp ook worden toegepast en de opsporingsambtenaren krijgen om de wet effectief te doen zijn bijzondere bevoegdheden. Dit wetsontwerp is een triomf voor de dierenbescherming te noemen. De belangeloze arbeid door zoveel dieren beschermers verricht wordt met dit wetsontwerp gehonoreerd. Onze eilanden vormen een landelijke streek, waar men met de dieren dagelijks omgaat. Ergerlijke gevallen van dierenmishan deling komen op onze eilanden spora disch voor .Toch' .juichen we dit wets voorstel van harte. tofe. Een enkele kant tekening willen we er nog bijmaken. Trekhonden komen uiterst weinig meer voor op onze eilanden. Het gebruik van trekhonden sterft landelijk en ook op onze eilanden uit. Nieuwe vergunningen worden niet meer uitgegeven zodat het trekhondenverbod na enige jaren ge heel toegepast kan worden. Dat het cou peren van de staart bij paarden verboden wordt kan niet anders dan tot voldoe ning strekken. Het is door ons altijd als een onnodige dierenkwelling veroor deeld om de daad zelf en om de gevol gen voor het hele paardenleven, daar het dier onnodig werd beroofd van zijn verdedigingswapen tegen stekende in secten. Bovendien hebben we de maatre gel nooit anders dan een ontsiering van het zo schone en edele dier kunnen zien. Het weglaten van de oogkleppen, daarmefe achterhaalt het wetsontwerp slechts de practijk van onze landbou wers, die al jaren lang deze voor de rust van de paarden zo schadelijke wer kende voorwerpen hebben afgeschaft. Ook ten opzichte van kistkalveren achterhaalt het wetsontwerp slechts de veranderde practijk van de veehouders. Kwam het in de donker, in een zeer be krompen ruimte mesten van kalveren om verbetering van kwaliteit en blank heid van het vlees enige tientallen ja ren geleden nog voor, ook deze manier van mesten heeft afgedaan. Dat het couperen van hondenoren Wordt verboden zal de dierenvrienden slechts, genoegen doen omdat het de dieren behoedt voor veel kwelling en i..^^ natuur gevyeld aandoet. Dit wetsontwerp achten we een gro te verbetering. We hopen, dat het de jnmister spoedig als wet in het Staats blad kan brengen. „Jezus dit gezegd hebbende ging uit, met Zijn discipelen over de beek Kedron". (Joh. 18 la) Onze Heidelberger catechismus zegt op zekere plaats van het lijden van de Heere Jezus Christus, dat dit de ganse tijd Zijns levens geduurd heeft. En inderdaad, wanneer we dat leven naspeuren dan zien we daarin éën aan eenschakeling van lijden en smart. Het begon al in zijn prille jeugd. Doordat Herodes het plan opgevat had Hem om te brengen, was Hg verplicht naar Egypte te vluchten. Later als Hij het land doorgaat, goeddoende en genezen de allen, die kwalijk gesteld tot Hem gebracht worden, ontvangt Hij zo dik wijls haat voor Zijn liefde in ruil. Altijd verkeert Hij in een sfeer van haat en vijandschap. Inzonderheid aan het ein de Zijns levens, zo zegt ons leerboek, is dit lijden zich gaan toespitsen. En de weg van Gethsemané naar Golgotha is dan ook wel genoemd „De via dolo rosa", dit betekent de Lijdensweg. Wanneer we het leven van de mens heid in het algemeen en van ieder mens in het bijzonder nagaan, dan treft het ons dat het lijden in dat leven zo'n gro te plaats inneemt. En wie wat op leeftijd is gekomen, zal het de Godsman van de oude dag geredelijk toegeven, dat het uitnemendste van dit leven moeite en verdriet is. Wat al droefheid is er in het leven. Wat al smart wordt er op aarde geleden. Hier weent een jongeling bitte re tranen omdat zijn hoop en verwach ting de bodem werd ingeslagen" en zijn idealen in rook opgingen. Ginds schreit een moeder omdat de dood haar het liefste wat ze op aarde bezat heeft ontnomen. Daar zit men in bange nood ter neder, omdat het spook der armoede de woning is binnenge slopen. Hebben we er al eens hy stil ge staan wat de diepe oorzaak van al dit leed en die ellende is? Wie daarbij bepaald wordt door Gods Heilige Geest, zal het leren zien dat het voortkomt uit onze diepe zondeval, die ons van alle hemelse gaven beroofd heeft en ons onderworpen aan zoveel leed en pijn. De apostel leert ons immers dat de bezoldiging van de zonde de dood is, omdat de Heere het eenmaal gespro ken heeft: Ten dage dat ge daarvan eet zult ge de dood sterven. En wat we nu ook in- en met- en uit ons zelf proberen, we kunnen ons nooit ontworstelen aan die gevolgen der zonde, omdat we ons niet bevrijden kunnen van de zonde zelf. Wie dat leert zien en geloven, die krijgt behoefte aan een Verlosser en Middelaar die hem be vrijden kan van die dodelijke plage. En nu is dit het blijde Evangelie, dat er zulk een Middelaar te vinden is in Gods Eigen en Enige Zoon. Hiermede hebben we meteen aange toond het grote doel waarvoor deze op aarde is gekomen en moest lijden en sterven. De vervloeking, die op ons lag moest Hij gaan overnemen. De straf, die ons toekwam, moest Hij gaan dragen. Wat een bovenmenselijke opgave is dat. Deze Middelaar moest inderdaad wel waarachtig God en waarachtig mens tegelijk zijn. Deze taak heeft Sions Borg maar niet zo, niet onbewust op zich genomen. Neen, Hij was er terdege van over tuigd wat Hem te wachten stond, wan neer Hij zulks wilde volbrengen. Be wust kiest Hij zijn weg. Dat komt ook zo in het bijzonder uit in de tekst, die we voor deze meditatie kozen. „Jezus, dit gezegd hebbende ging uit met Zijn discipelen over de beek Ke dron". Deze beek was gelegen op de grens van het stadsgebied van Jeruza lem. We lezen in de geschiedenis van David, dat Simei die hem vloekte tijdens zijn uitwijken voor Absalom, later als straf werd verbannen uit de konings stad en zodoende deze beek niet meer mocht overtrekken. Wanneer Christus het nu vanaf de zijde van Jeruzalem doet, toont Hij daarmede aan dat Hij zich zelf vrijwillig in ballingschap be geeft, om zodoende te verwerven, dat Zijn kerk eenmaal als burgers van het nieuwe Jeruzalem deze stad in erfelijk bezit zullen mogen nemen. Hier gaat Hij buiten de legerplaats om te lijden en Zijn gemeente een ingang in het Vader huis te bereiden. De beek Kedron vond haar oorsprong in de voorhof van de tempel, vlak bij de plaats waar het altaar stond en het ko peren wasvat, waar het volk zich rei nigde alvorens deel te gaan nemen aan de dienst der offerende en toe te tre den tot het Heilige om aanschouwers te zijn van het brengen der verzoening door de Hogepriester, die inging in het binnenste Heiligdom. Dat water, bezoedeld dus door de zonden des volks, kwam in de beek Ke dron en werd door de stroom meege voerd. Eveneens werd daar allerlei af val van de offers ingeworpen, zodat het water een zwarte kleur had. Kedron be tekent dan ook „zwartigheid." Wanneer Christus dus deze beek over trekt, ziet Hij daarin als het ware de zwartheid van de zonde des volks. Dan ziet Hij ook voor zich Zijn taak, n.l. om die zonden te verzoenen en die schuld uit te delgen. Hij weet wat Hem wacht .wanneer Hij die beek overtrekt. Daarachter ligt een nameloos lijden. Een weg, waarop Hij zal moeten doorgaan onder het heilig recht des Heeren. Waarin Hij op zich zal voelen drukken de ganse last van de toom Gods over de zonde. Bewust be treedt Hij die weg. Bewust kiest Hij dat lijden. Het is immers Zijn lust om des Vaders welbehagen te doen en Zijn kerk te ver lossen? Wie daar iets van leert zien en begrijpen, staat hier sprakeloos van eerbiedige bewondering. Dat heet gade- looz' ontferming, dat genade rijk en vrij! Hij, de heilige, onnozele, onbesmette Ho gepriester schrikt niet terug, voor de zwartheid van zgn bruidskerk. Neen, Hij gaat voorwaarts naar Gethsemané, De Olijvenhof, waar Hij geperst zal worden zodat het bloedig zweet van Zijn voor hoofd lekt. Smartelijk, schier bezwij kend onder de geweldige last kermt Hij het daar uit: Mijn Vader, indien het mogelijk is, laat deze drinkbeker van Mij voorbij gaan, maar niet mijn wil, maar de Uwe geschiedde." Daar daalt Hij in, in de zwartheid van de eeuwige dood, vlak bij het Kedron dal, waar de graven zijn van de arm sten uit Jeruzalem. Hij schaamt zich hunner niet. Want juist onder die ar men, die geringen, die eenvoudigen heeft Hij zich immers Zijn kerk vergaderd? Hij trekt uit over de zwartheid van de beek Kedron, naar de plaats der doden, om zelf in de dood in te dalen en zo doende het leven te verwerven voor al degenen, die Hem leren liefkrijgen in onverderf elijkheid. Hij gaat over de beek der zwartheid van zondeschuld, opdat Zijn kerk eenmaal over de zwarte beek des doods zal kunnen trekken, in de za lige wetenschap, dat deze rivier door Hem het eerst is overgetrokken gewor den om daarmede te verdienen, dat het een poort des hemels zou worden, die lokt en wenkt omdat daarachter nu niet meer een hof van lijden ligt, maar een tuin des hemels waar Christus' kerk tot in eeuwigheid zal mogen verkeren. Niet in smart en tranen, in bittere zielen angst en pijn, maar in het heerlijk be wustzijn, dat de strijd voor hen volstre- den is geworden en ze in hun Koning eeuwig mogen rusten. Dat ze niet meer behoeven te drinken uit de toornbeker des Vaders, maar dat hun beker over zal vloeien van de goedertierenheden des Heeren, die in de Olijvenhof door hun Borg voor hen verdiend zijn. Hij over de beek, opdat Zijn volk het zingen mag: Ik zal met vreugd' in 't huis des Heeren gaan. Om daar met lof Zijn grote Naam te danken. Jeruzalem, gij hoort die blijde klanken. Elk hef met mij, de lof des Heeren aan. Dirksland. C. J. Kesting. Duitsland De Westduitse Bondsdag heeft Zon dag met grote meerderheid de accoor- den van Parijs goedgekeurd .Ook het accoord over het Saarstatuut behaalde nog een meerderheid van 60 stemmen. De accoorden gaan nu ter behande ling naar de vertegenwoordigers in de Bondsraad en er bestaat geen twijfel dat ook dit Huis er zgn goedkeuring aan zal hechten. Door de stemming zijn de verhoudin gen in de regeringscoalitie er niet be ter op geworden. Adenauer had namelijk de liberalen tegen zich in het harnas gejaagd door de wijze waarop hij de cri- tiek op het Saaracoord heeft beantwoord De liberalen hadden echter hun fractie leden de vrijheid gelaten om vóór of té gen te stemmen. Zij verwachtten even wel dat de vier ministers tegen zouden stemmen. De vice-kanselier, Blücher, stemde echter vóór, wat onder de libera len sterke critiek uitlokte. Blüchev heetf daarop bij Adenauer zijn ontslag ingediend, omdat hij door zijn stem uu te brengen vóór het Saaraccoord niet meer kan worden beschouwd als verte genwoordiger van de liberale partij. De liberalen wekken de indruk als of zij een standvastige houding zullen gaan aannemen, en verschillende leden schijnen hot aan te sturen op een breuk in de coalitie, om Adenauer te laten voelen dat hij hen nodig heeft. Weliswaar heeft Duitsland zich dui delijk uitgesproken en de beslissing ge nomen, zich aan de zijde van het Wes ten te scharen, maar we moeten niet uit het oog verliezen dat er altijd nog een gedeelte van de volksvertegenwoordi ging is met millioenen kiezers achter zich! die meer heil verwachten van een gesprek met het Oosten. Dit zijn niets meer en niets minder dan de res ten van het Duitse nationalisme. Vele Duitsers willen toch nog geen enkele concessie doen inzake het Saargebied terwille van de goede betrekkingen tus sen Frankrijk en Duitsland, die toch nodig zijn voor de Westerse verdediging. Frankrijk zal dus de laatste zijn in het beslissen over de accoorden van Pa rijs. Men verwacht dat de kansen op goedkeuring aanmerkelijk zijn vergroot, nu ook Duitsland zich gunstig heeft uit gesproken. Frankryk Zoals algemeen werd verwacht is de radicaal Edgar Faure erin geslaagd, een nieuwe regering te vormen en het ver trouwen van de Franse kamer te ver- Veel dierenleed en kwelling kan er door voorkomen worden. En dat moet iedereen tot vreugde zijn Zeker hem, die leven wil bij het Woord van God, van wie het Woord des Hee ren zelf getuigt, dat hg het leven van zijn beest kent. werven. Met een flinke meerderheid sprak de volksvert^enwoordiging zich uit voor het gevormde kabinet, waarin radicalen, Gaullisten, M.R.P.-ers en en kele rechtse formaties de plaatsen heb ben bezet. Alleen de socialisten en de communisten stemden tegen, evenals de afgetreden premier Mendes-France, die wel tot dezelfde partij behoort als Fran ce, maar die blijkbaar een persoonlijke kwestie heeft met de nieuwe premier. In zijn repliekrede verklaarde Faure zich soUdair met de regering Mendès- F^ance, in welk kabinet hij minister van Financiën is geweest. Hoewel de regering-Faure op vier ta melijk grote partijen steunt, is het nog in het geheel niet zeker dat haar een lang leven is beschoren. De radicale par tij is immers ernstig verdeeld en de M.R.P. lonkt nog steeds naar de socia listen. Inmiddels is bekend gemaakt dat men binnen drie weken een beslissing zal nemen over de Parijse accoorden. Kusland Nog steeds hebben in de regering van de Sowjet-Unie verschuivingen plaats en het is moeilijk daarvoor de juiste rede nen op te geven. Nog vóór de aftreding van Malenkov als premier, trad Mikojan af als minis ter van handel. Men zou verwacht heb ben dat hij van zijn functie ontheven werd en steeds verder zou dalen op de politieke ladder. Thans heeft de Opperste Sowjet hem echter benoemd tot eerste plaatsvervan gende premier, zodat het oordeel, dat hij in ongenade gevallen was, niet juist moet zijn geweest. Wie weet echter in de Sowjet-Unie wat er de volgende dag met hem gaat gebeuren? De ex-premier Malenkov Is nog iets in rang gedaald bij de jongste reorgani satie. Hij wordt een van de plaatsver vangende premiers. Het Westen conclu deert uit deze bestuurswisselingen enige onzekerheid in het Kremlin ten aanzien van de binnenlandse politiek. Rusland zou het zich bewust zijn dat het in vele opzichten achterstaat bij Amerika en Engeland. In hoeverre deze conclusie juist is, kunnen wij moeilijk beoordelen. Australië Tengevolge van de zware regenval op de rivieren in het Zuidoostelijk deel van Australië op verschillende plaatsen buiten hun oevers getreden. Dit veroor zaakte grote overstromingen in Nieuw Zuid Wales, een gebied dat twee maal zo groot is als ons land. In deze streek zijn vele Hollandse emigranten woon achtig. Er zijn echter, voor zover be kend, onder hen geen slachtoffers te be treuren. Op dit ogenblik is het doden cijfer gestegen tot boven de 200. Er worden echter nog vele personen ver mist, zodat dit cijfer nog steeds blijft stijgen. De materiële schade is zeer groot. On geveer 25000 mensen zijn tengevolge van de overstroming dakloos geworden. Evenals dit twee jaar geleden bij ons het geval was, stroomt ook in Austra lië van alle kanten hulp aan, zowel fti de vorm van geld als van goederen. De reddingsploegen zijn nu nog dag en nacht bezig, mensen van geïsoleerde boerderijen en huizen te halen. Vliegtui gen voeren voedsel en medicamenten aan. staat aan het firmament juist in het Noorden. Zij blijft daar staan, terwijl daarentegen al de andere sterren voortdurend van plaats veranderen. Daardoor is de Pool ster voor de zeeman het meest betrouwbare punt aan de hemel. Wat de Poolster is aan het fir mament dat is het merk King op uw pepermunt. De vaste en onveranderlijke kwa liteit van King maken haar tot de meest betrouwbare pepermunt. King Pepermunt, het beste dage lijkse middel ter opwekking en verkwikking. Er is nog niet veel drijfijs op het Ha ringvliet, maar toch wel zoveel, dat de laatste veerdienst Middelharnis-Helle- voetsluis, des avonds niet kan worden uitgevoerd, evenmin als de vaart terug, die de laatste verbinding met Flakkee vormt. De Oostenwind drijft het ijs samen voor de haven van Middelharnis en reeds hebben de veerboten enige sleepboothulp nodig om de haven te kunnen binnenva ren. Zo was het ook Maandagavond te ongeveer vijf uur toen de veerboot Stad Zierikzee voor de haven zat en er een staaldraad werd vastgemaakt met een sleepboot. Op de Stad Zierikzee werd dat verzorgd door de conducteur-dek knecht C. Langbroek. Op een gegeven moment, toen de sleep boot wat afdreef, raakte Langbroek met zijn hand bekneld, waardoor hem enige vingers van zijn linkerhand afgeknepen werden. De sleepboot kwam direct op zij en bracht de getroffene aan wal. Dr. Stoel heeft dhr. Langbroek in eigen auto naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd en hem aldaar onder behandeling genomen Donderdagavond werd te Stellendam de, voor wat het interieur betreft geres taureerde Ned. Hervormde Kerk op officiële wijze in gebruik genomen. Deze kerk heeft door de ramp zwaar geleden en het is slechts te danken geweest aan de hulp van de Hervormde diaconieën van Velp en Nunspeet, die direct na de ramp met vele ambachtslieden en andere helpers op Stellendams kerk zijn af gekomen, dat men er betrekkelijk weer al spoedig in heeft kunnen kerken. Maar afdoende voorzieningen waren toch nodig en deze zijn nu getroffen. Het interieur is geheel opgeschilderd en de centrale verwarniingsinstallatie werd vernieuwd, terwijl de Vrouwenver eniging er voor gezorgd heeft dat er nieuwe lopers in de gangpaden liggen. De houten vloer werd door het zoute water zwaar aangetast en daarvoor is een nieuwe betonnen vloer gelegd, hetgeen echter de Velpers en Nunspe- ters al gedaan hebben in 1953. Boven dien werd het dak gedeeltelijk van nieu we pannen voorzien. Het belangrijkste van de vernieuwing is het orgel. Voor het oude van vroeger is een ander in de plaats gekomen, zij het geen nieuw. Men kon van de Her steld Evangelisch Lutherse Gemeente te Amsterdam het in de kapel van deze ge meente staande orgel overnemen. Er waren vele gegadigden voor dit orgel, dat menigmaal voor de radio bespeeld is geworden, maar Stellendams kerkeraad wist er beslag op te leggen, waarbij ge noemde Amsterdamse gemeente een be langrijk financieel offer bracht voor de zwaar getroffen Stellendamse kerk. Het orgel is verhuisd en uitgebreid o.a. voor wat de registratuur betreft door fa. C. van Leeuwen uit Leiden en Don derdagavond werd het voor het eerst in een kerkdienst bespeeld door organist J. van Seters en de technisch adviseur W. Hulsman uit Amersfoort. De kerk van Stellendam werd ge bouwd in 1806 en was een geschenk van de toenmalige ambachtsheer, Mr. Iman Cau te 's Gravenhage, wiens fraaie portret in pastel ge tekend men in het consistorie had hangen en dat men nog uit de watersnood wonderlijk goed heeft terug gevonden. Tot 1865 heeft Mr. Iman Cau het gebouw, met de bij behorende grote tuin en pastorie zelf beheerd, daarna is het overge geven aan de kerkeraad. Voorganger van de Hervormde Ge meente van Stellendam is godsdienston derwijzer W. Bouman, al sinds 32 jaar. De dienst van Donderdagavond werd geleid door de consulent, ds. Boertje van Herkingen ,en door de heer Bouman. Zoals wij in ons Dinsdagnummer ge meld hebben is het Cafetaria annex verlof A. van de heer L. van der Weide te Middelharnis aan het Havenhoofd te Middelharnis gereed gekomen. Het heeft wel lang geduurd door allerlei stagnatie met bouwvergunningen etc, maar het staat er nu, een prachtgelegenheid voor wachtende chauffeurs en het reizend pu- bhek. Het is een comfortabele lunchroom, ter grootte van naar schatting plm. 150 mS, ingericht, met een mooi luxe buf fet, leuke tafels en gemakkelijke stoel tjes en een pracht uitzicht! Het staat rondom in het glas, zodat men naar al le kanten uit kan kijken, wat de gezel ligheid verlfcogt. Wel moet er nog waterleiding komen (dat heeft men op het Havenhoofd niet maar dat komt spoedig en ook moet er nog telefoon worden aangelegd. Men kon er allerlei dranken bekomen (behorende onder verlof A), chocolade, sigaretten, snoep, en ook allerlei etens waren. Reizigers zullen er, terwijl ze wachten, ook een warme lunch kunnen verkrij gen. De culinaire verzorging is opge dragen aan de heer R. Albregts, een beste kok, die 1.1. als zodanig bij de Prov. Waterstaat in dienst was. De heer Albregts is chef in dit bedrijf. Bij de opening was er veel belang stelling. Allereerst die hét gebouw geplaatst hebben. Wij noemen daarvan architect C. Both te Dirksland, dhr. J. v. d. Wen de, die het timmerwerk verzorgde, dhr. G. de Koning als schilder, dhr. Keizer Sommelsdijk als metselaar, fa. Gibbels die de electrische installatie aanbracht. Bloemen en bloemenmanden waren er in grote getale, o.m. ook een bloemstuk van de Rott. Tramweg Maatschappij. Het hoofd van de dienst van Flakkee dhr. V. d. Burg was er voor de R.T.M., d-e van de directie een schriftelijke feli citatie meebracht. Voorts waren er meerdere leveranciers, vertegenwoordi gers van Oranjeboombieren te Rotter dam, fa. Kolff enz. We bemerkten ook de directeur van de Techn. dienst van gemeentewerken te Middelharnis met zijn hoof dopzidhter, de directeur van het P.T.T.-kantoor te Middelharnis en anderen. De opening van het Cafetaria zal zijn op Maandag en Dinsdag vanaf 3 uur 's mqrgens, op de overige dagen v.m. 6 uur tot sav. 11 uur. De consumptie die bij de opening werd rondgediend was uitstekend, o.m. het portie Nasi Goreng, waarin de kok een speciaUst blijkt te zijn. De wachturen aan het Havenhoofd zullen nu op aangenamer vrijze kunnen worden gesleten dan voorheen en we twijfelen niet of vele wandelaars, zwem mers enz. zullen in de zomer, er van een rustpauze genieten en er een ver snapering gebruiken. Dit Cafetaria had er al twintig Jaar eerder moeten zijn! We twijfelen niet aan het succes van de ondernemer, een succes, wat we hem vooral om zijn doorzettingsvermogen van harte toewensen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1