JEUGDBRIGADE De heer Jan Tanis Jz. te Goedereede thans vermoedelijk oudste raadsUd van Nederland De Wortelvlieg UIENVEIUNG Stellendam nam nieuwe aytospuit in gebruik 27e Jaargang Woensdag 2 Maart 1955 No. 2381 VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Centrale Telling middelharnis UIT DE KERKEN NED. HEKV. KERK Men wijdde ook de nieuwe brandweergarage in Plaatselijk nieuws GOEDEREEDE niEuws Beüactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEIJIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Vooi advertentiën uitsluitend Drukkert) Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 'a avonds Telef. K 1870-2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cem per mm. Bt) contract speciaal tarief. Vpntcta^nt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdnir pe instelling van een jeugdbrigade te Middelharnis geeft ons aanleilding tot het maken van enige aantekeningen. Er is bij de beraadslagingen het woord „jeugdpolitie" gebruikt, maar zo moet men het niet stellen. De jeugdbrigade moet niet voorgesteld worden als een politionele functie te hebben, maar ze vervult een functie in het verkeer. Een functie ten bate van de veiligheid van anderen, speciaal van kinderen. De ge dachte aan het fungeren als politieor- gaan moet verre gehouden worden. De brigade kan alleen dienst doen om de veiligheid van het verkeer in bepaalde concrete gevallen te vergroten. B.v. het Jaten oversteken op een bepaald punt van groepen schoolkinderen. Ook mag hier bij wel worden bedacht, dat het kinde ren zijn en blijven. Dat men ze niet zon der toezicht moet inschakelen. Ze moe ten hun nuttig werk doen onder het oog van een volwassene. Daar komt bij dat in onverhoopte gevallen het getuigenis van kinderen niet betrouwbaar is en geen bewijskracht heeft. Zal een jeugd brigade goed functionneren, dan moet ze werkzaam zijn onder het wakend oog van een volwassene, die verantwoorde lijkheid draagt. Een enkele opmerking over de begroting. 900 voor do uitrustin,g is bepaald te weinig. De jeugdige „brigadiers", dienen een flinke regenjas te hebben. Ze moeten in allerlei weer dienst doen. Men kan van hen niet eisen, dat ze zonder voldoende beschuttende kleding aan allerlei weer worden blootgesteld. Een goede warme regenjas, een jas, die hen zowel tegen de regen als tegen de koude betscheirmt is beslist noodzakelijk. Met het aan schaffen daarvan zal men zelfs niet met het dubbele van 900 uitkomen. Is de dienst van de jeugdbrigade eenmaal In gesteld, dan moet ze ook altijd function neren. Onder allerlei weersomstandighe den. Met de vaste regelmaat van een uurwerk. Anders kan men beter niet tot aanstelling overgaan. Die ,,spiegeleie- ren," ja daar valt op te- bezuinigen. Neen, niet door ze weg te laten, want ze dienen ook tot zelfbescherming van de jeugdige brigadiers. Daar mag men wel op letten. De ,,klaar- overs" hebben in de eerste plaats recht op zelfbescherming. Daarvoor kan het „spiegelei" niet worden gemist en bij donker, mistig en sneeuwweer hebben ze grote behoefte aan een beschermende witte jas met zwart gestreepte man chetten en zwarte kragen. Maar laat de Ambachtsschool die „spiegeleieren" maken en men komt klaar met heel weinig kosten! Wanneer moeten de jeugdbrigadiers dienst doen Dagelijks Neen, dat is een te zware, een te veel eisende taak. Schrijver dezes heeft ervaring met een jeugdbrigade. De brigade is in vier groepen verdeeld. Iedere naaand doet een groep eenmaal dienst. Dan blijft de animo er in en wordt er ook niet te veel gevergd van de verantwoordelijkheid en de inspanning van de jeugdige klaar- overs." Inschakeling van een reserve is bij iedere groep noodzakelijk en zo'n reser ve moet in de dienstweek van zijn groep ook enige malen ingeschakeld worden. Wat de jonge brigadiers ook nodig hebben? Gezag, Dat kan ze niet ver leend worden door onderwijzers of men sen van „veilig verkeer." Gezag hebben ze vooral nodig tegenover hun mede leerlingen. Daarom moeten ze in enige lessen door de politie worden opgeleid, aansluitend bij de lessen in veilig ver keer door het onderwijzend personeel. De poHtie kan hen met gezag bekle den. Een voorbeeld: De politie heeft een brigade opgeleid: Al de kinderen van de betreffende school komen samen. De burgemeester, installeert de jeugdbriga de. Een eenvoudig toespraakje van hel hoofd van politie, het hoofd der school en in de ogen van de kinderen zijn de jeugdbrigades met gezag bekleed. Dat hebben ze werkelijk wel nodig, want vergeten we niet het zyn kinderen on der de kinderen. Een jeugdbrigade kan werkelijk gro te diensten bewgzen maar men late de „klaarovers" goed uitgerust optreden. Een bepaalde concrete taak onder het wakend oog van een volwassene. Meer kan men van kinderen niet vergen of verwachten. Afwisseling van tijd is noodzakelijk om de animo te behouden. Van het grote „doorgaand verkeer" heb ben de brigadiers niet veel last, dat hebben de „klaarovers", elders ook wel meegemaakt. Maar het plaatselijk verkeer kan meer last veroorzaken, omdat de „brigadiers" iets nieuws zijn in het verkeer en men zich met de nodige bravour wel eens te hoog .wil achten om voor kinderen te stoppen. Met de nodige omzichtigheid toegepast kan de verkeersbrigade zeer nuttig werk doen. Paedagogisch van groot belang voor zichzelf en de kin deren, maar beleid en voorzichtigheid zijn noodzakelijk om het experiment te doen gelukken. van Dinsdag 1 Maart 1955 Middel 18.49—18.71, drielingen "■54, picklers 9.48. Aanvoer 33,000 kg. Beroepen te Ouderkerk a.d. IJssel J, T. Doornebal te Oene; te Langerak - Aalst en Veen cand. J. Vos te Hui2;en; te Putten: J. v. d. Velden te De Bilt; te Kampen :J. W. de Bruijn te Harderwijk Bedankt voor Gorinchem: C. v. Dop te Huizen; te Papendrecht: J. de Lange te Nunspeet; te St. Philipsland: T. van Soest te Rynsaterswoude; te Delft: H. Harkema. Aangenomen naar Monster: H. G. Ab- ma te Rotterdam; naar Brandwijk cand. A. Kool te Gouderak. GEEEF. KERKEN Beroepen te Berlikum: N. Korenhof f te Tweed Exloërmond; te Eist: D. Bril man te Paessens; te Molenaarsgraaf: cand. J. Nierop te Andijk; te 's-Gra- venhage: C. H. Appelo te Nijkerk. Aangenomen naar: Alkmaar: A. Reen te IJlst; naar Bodegraven: A. C. Kersten te Opperdoes; naar Zweelo: A. Nagel kerke te Zonnemaire. Bedankt voor Appingedam, Buitenpost Ferwerd: A. Reen te IJlst; N. Leusen G. Sinia te Jutrijp. CHK. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam: D. H. Biesma te Hoogeveen en J. Prins te Groningen. Bedankt voor Haarlem: I. de Bruijne te Hilversum. GEBEF. GEIVIEENTEN Tweetal te Gouda: M. Blok te Rot terdam en A. Verhagen te Kampen. Beroepen te Soherpenisse: T. Dorre- steijn te Opheusden. het insect dat de schadelijke wormste- liigheld veroorzaakt, kunt U thans radi caal bestrijden met „SHELL ALDBIN, stuifpoeder of mengolie. Ook Bitnaalden en Koolvlieg worden hiervan het slacht offer, alsmede de Lapsnuitliever in aard beien. Vlas-, Akker- en Uienthrips, Bie teninsecten, Koolzaadinsecten, Krwten- bladrandkever en vele andere schadelij ke insecten verdelgt U voor de volle honderd procent met „DIELDREX 15", een DIELDRIN mengolie van „SHELL". Een hoogst belangrijke eigenschap van deze producten is dat zij geen enkel smaakbederf veroorzaken dit in tegen stelling tot de H.C.H., welk laatstge noemd product reeds veel narigheid en schade wegens smaakbederf veroorzaakt heeft. Vraagt U eens inlichtingen aan bij: GEBBS. DE JONGH, Postbus 35, GOES. of bij: H. J. v. d. Boom Ring 7, Dirksland Gebrs. Bestman Dirksland, Tel. 520 en 559 K 1877 W. Kardux Oude Tonge, Tel. 355 K 1374 D. L. Kievit Kon. Ila^onslraat 17, Stellendam M. A. Nelisisen Noordl. dijk 138, Nieuwe Xonge, Tel. 216 K 1875 O. v. Rossum Langeweg 63, Ooltgensplaat, Tel. 223 K 1873. Bedankt voor Marknese J. W. Kersten te Genemuiden. Zaterdagmiddag geraakte Stellendam in rep en roer vanwege de komst van een splinternieuwe autospuit voor het vrijwillig brandweercorps en door de beproe ving van die spuit onderaan de dorpsdijk. Wel bezat men een motorspuit, maar die heeft tijdens en na de ramp zwaar geleden en gratis door de Haagse brand weer verrichte reyisie kon toch niet verhelpen, dat men met onvolwaardig ma teriaal zat. Maar daarin is nu met deze nieuwe spuit prachtig voorzien. Bo vendien droeg het gemeentebestuur de zojuist gebouwde grote brandweerga rage aan commandant Visser en zijn mannen over, zodat het een echte brand weermiddag werd met spuit proberen, bezichtiging van de garage, officiële overdrachten en vele speeches en gelukwensen in het verenigingsgebouw Een groot aantal genodigden kwam te 2 uur in het verenigingsgebouw bijeen. Burgemeester van Knobelsdorff kon er het welkomstwoord richten tot zijn ge meenteraad, tot de hoofdinstructeur brandweerwezen van Bescherming Be volking Flakkee, de heer Kuiper te Som- melsdijk, tot commandant Jansen van de provinciale brandweerinspectie, tot ver tegenwoordigers van de leveranciers van de autospuit. Pa. Bickers en Fa. Wit vliet, de laatste als Forddealer te Mid delharnis, en natuurlijk tot commandant Visser en zijn mannen, van welke vele collega's uit de andere dorpen van West- Flakkee mede aanwezig waren, waarbij de Ouddorpse brandweer begeleid werd door burgemeester Kleijnenberg. Men dronk eerst een kop hete koffie in het verenigingsgebouw om. daarna de koude dorpsdijk op te zoeken. Gelukkig bleef men met de spuit aan de zijde van de dijk, waar het zonnetje warm scheen. Hier het men de motor van de spuit ronken, de manschappen rolden de slaji- gen uit, de zuigbuis werd door het dikke ijs van een brede sloot gestoten, de trompen werden aangeschroefd en daar spoten dikke stralen hoog de lucht in. De druppels glinsterden in de zon en nu en dan vormde zich zelfs een regen boog. Fa. Bickers was ,zo yriendelijk ge weest een vemevelmondspuit bij te voe gen en dat moest natuurlijk ook gepro beerd, waarbij een wolk van uiterst fij ne druppels wijduit werd gespoten. ■Al spoedig bleek dat alle materiaal in prima conditie was en geheel voldeed. Weshalve de spuitgasten de slangen op rolden en opbergden in de atuo, er op klommen en dorpswaarts reden, trots gezeten op de glanzende rood en crème gelakte auto, met op de portieren het wapen van Stellendam, een trotse zwaan op de golven. De auto is een Ford 115 pk 6-cylin- der kopklep. De pomp is achterop de auto gemonteerd en heeft een capaciteit van 2500 liter per minuut, met aanslui- tingsmogelijkheid voor vier slangen. De spuit kostte plm. 17.000 gld. Nadat de garage bezichtigd was en de auto er in gereden keerde men terug naar het verenigingsgebouw, waar vele sprekers het. woord hebben gevoerd. Al lereerst burgemeester Baron van Kno belsdorff, die de auto overnam van de vertegenwoordiger van Bickers, de heer Haas. Deze bood het corps een geschenk in enveloppe aan ter compensatie voor de lange tijd, gedurende welke men op de nieuwe spuit had moeten wachten. De heer Jansen feliciteerde voor de brandweerinspectie en commandant wethouder Visser aanvaardde de spuit van de burgemeester, terwijl de heer Kuiper namens de BB-Flakkee felici teerde, gevolgd door commandant Joh. de Vries uit Goedereede, commandant Bienefelt uit Sommelsdijk die tevens sprak als voorzitter van de Flakkeese vereniging van brandweercommandanten en burgemeester Kleijnenberg. Burgemeester van Knobelsdorff wees op het belangrijke feit, dat alle drie ge meenten van Goeree nu een sterke auto spuit hebben en dat men bij gezamen lijk optreden derhalve tot heel wat in staat zal zijn, welke gedachte bij alle andere sprekers grote ingang vond. Het spreekt haast vanzelf, dat men dit brandweerfeest luister bijzettte met een goed glas wtjn. Tijdens de jongste raadsvergadering te Goedereede, waarvan wij elders in ons blad vesrlag geven, maakten wij bo venstaande foto, waarbij het ons te doen was om de middelste heer, het raadslid Jan Tanis Jz., die zo heel aandachtig zat te luisteren naar het voorlezen der notulen door de secretaris, de heer Jong- koen, terwijl raadslid Den Eerzamen, die wij ijog net in het vizier konden hou den, mede ogen en oren wijd open had. De heer Tanis is namelijk thans na het overlijden een maand geleden van de heer Padmos te Ouddorp Nederlands oudste raadslid! Het is wel merkwaardig dat wij me nen deze nestor te hebben gevonden in de buurtgemeente van Ouddorp. De heer Tanis is geboren Goereeër. Hij maakt al sinds 1935 deel uit van de gemeenteraad en op 12 Maart a..s. hoopt hij de 83-jarige leeftijd te bereiken. In het openbare leven van zijn ge meente neemt hjj al sedert tal van jaren een belangrijke functie in. Hij had de hand in de oprichting van menige ver eniging of was lange tijd bestuurslid van meerdere Goereese organisaties. Eerst in de laatste jaren heeft er deze functies voor hét merendeel aangege ven. Hij was o.m. oprichter van bestuur S.E.Z. en daarvan de voorzitter, hij maakte deel uit van het van de woning bouwvereniging en nog is hij erevoorzit- ter van de Goereese Vissersvereniging. Op het Hoofd ia hij in administratieve aangelegenheden de vraagbaak der vis sers! Op het gebied van de gemeente-ad ministratie is de heer Tanis geen onbe kende, omdat hij o.a. secretaris-ontvan ger van Zoetermeer en Zegwaard is ge weest, totdat hij naar Goedereede terug kwam om er in 1935 tot raadslid en tot wethouder te worden gekozen. Geduren de vier jaren heeft hij deel uitgemaakt van het dagelijkse bestuur der gemeen te en wij herinneren ons nog goed de magistrale rede ,die hij hield toen inder tijd burgemeester Keijzer in ons stadje geïnstalleerd werd. Zijn administratieve aanleg en kennis heeft de heer Tanis gedurende tal van jaren in dienst van velen gesteld en hij doet dat nog wel. Hij is altijd vrijgezel gebleven en woont in het grote huis naast de Gouden Leeuw aan de haven. Goedereede is een partijloze gemeen te. Althans bij raadsverkiezingen komt men met één lijst uit of behoeft men niet eens verkiezing te houden. Zo valt het van de heer Tanis moeilijk te zeg gen of hij een partijpolitiek aanhangt en welke. Uit hetgeen hq in de raad naar voren brengt, blijkt dat de Goereese be langen hem boven alles gaan en dat zuinig beheer der gemeentegelden door hem als eerste eis gesteld worden. Na tuurlijk kan de heer Tanis bij het be oordelen van gemeentelijke problemen stexmen op een lange ervaring en een grote kennis van de historie van Goede reede. Dat bleek ook weer in de jong ste raadsvergadering toen de af damming van de haven aan de orde kwam. Op de foto ziet men aan de muur nog een ge deelte van een zeer oude kopergravure van de kop van Goeree. Op tafel staan tinnen inktpotten en een antieke bron zen schel. Overigens telt de raad van Goederee de nog een Jan Tanis, n.l. een der twee wethouders, J. Tanis Kz., neef (oom- zegger) van Nederlands nieuwe oud ste raadsUd. MEDDEUaAENIS Het Anjerfonds schenkt „Sempre Crescendo" duizend gulden De actie van de Koninklijke Muziek vereniging „Sempre Crescendo" ter ver krijging van uniformen voor de corps- leden wordt nu bekroond met een gift van duizend gulden. Dit vernemen wij van het bestuur van Sempre Crescendo en het is begrijpelijk dat na hetgeen burgerij en Gemeentebe sturen reeds deden ,deze schenking van het Anjerfonds onder grote dank wordt aanvaard. Daardoor toch zal het mogelijk zijn spoedig tot aanschaffing van uniformen over te gaan en blijkt da.aruit weer eens te meer de belangrijkheid van een in stelling als het Anjerfonds. 'Overtuigd van het nut van een bloei end cultureel leven zou het Anjerfonds gaarne nog meer helpen, daar waar hulp nodig is, doch de middelen blijven beperkt, en zijn afhankelijk van de op brengsten der Anjeracties. Waar Sempre-Crescendo enige jaren geleden ook duizend gulden (voor de nieuwe instrumenten) van dit fonds mocht ontvangen, mogen we wel con stateren dat Middelharnis-Sonunelsdijk niet vergeten wordt. Ongetwijfeld zullen deze bijdragen aan ons plaatselijk muziekcorps, stimu lerend werken om de Anjerdag 1955 al hier een goede opbrengst te bezorgen. DIBKSLAND Damvereniging Dirksland. Na een goede prestatie van onze dammers tegen Ouddorp werd de onderlinge competitie weer met nieuwe moed voortgezet 'I afd. 1 bereikte Ten Hove een ruime remise tegen P. Bakker. Zijn achterstand op de leider in deze groep is echter de zelfde gebleven, doordat deze in een keurig gespeelde partij tegen J. Wolfert met gelijk spel genoegen m.oest nemen. D. Wolfert is er helemaal uit en verloor van Tamboer. P. Bakker - Ten Hove 11; D. Wol fert - Tamboer O2; Kramer - Beyer 0—2; Van Hoorn - J. Wolfert 1—1. In afd. II staan K. de Jong, Troost, L. Bakker en Varf Es met ongeveer even veel punten aan de kop. De Jong en Troost moesten weer een kostbaar punt je prijsgeven. Tieleman - Zoon 11; De Jong - Wit vliet 11; J. de Jong - Troost 1—1. In afd. III deden zich weinig bijzon derheden voor. De uitslagen waren: P. de Jong Jz. - Dijkgraaf 2—0; Van Ast - K. Wolfert 2—0; Grevenstuk - De Jong Jz. 20; Jelier - Knöps 11. Collecte. De bidda.gcoUecte in de Ger. Gemeente bracht 1640.op. HERKINGEN Landarbeiders vereniging. Vrijdag 4 Maart a..s des sav. 7 uur, hoopt de Landarb. vereen. Herkingen, haar jaar vergadering te houden in de Chr. School De romanschrijver de heer J. Knape uit Sommelsdijk zal een' rede houden. Als bestuurslid is aan de beurt van aftre den de heer Jac. Struijk. Compost. In de haven is een schip met compost aangekomen en geiost, ten behoeve voor de beplanting der gemeen te. STELLENDAM Terug uit Afrika. Na een verblijf van enkele jaren in Afrika, keerde de heer J. C. Keijmel en zijn vrouw Vrijdag j.l. weer in Stellendam terug. Ingebruikname nieuw orgel. Donder dag 3 Maart sav. 6.30 uur zal de kerk welke gerestaureerd is en het nieuwe orgel in gebruik worden genomen. Het orgel zal worden bespeeld door de heer W. Hülsmann uit Amersfoort. Jaarvergadering Coöperatie. Donder dagavond hield de Coöperatieve en Ver- bruiksverenigings „STELLENDAM" te Stellendam haar jaarlijkse algemene ver gadering in het verenigingsgebouw. Door de thuiskomst van zijn zoon uit Afrika kon de voorz. de heer Keijmel de vergadering niet bijwonen, zodat de ze werd geleid door de heer A. M. Blok land. Deze heette de aanwezigen harte lijk welkom en was verheugd over de goede opkomst. Uit het verslag van secretaris van Driel bleek dat de vereen, per 1 Jan. 1955 10 31eden telde. Verder bleek dat er bij de Coöp. diverse verzoeken waren binnengekomen om tot verhoging der broodprijs over te gaan, maar het be stuur had gemeend hierop niet te moe ten ingaan en de lagere prijs te moeten handhaven. Hierna volgde het verslag van pen ningmeester Bilkes. Hieruit bleek dat de Coöp. in het afgelopen jaar zeer goed heeft geboerd. Er werd een winst ge maakt van 1.504.73 waaruit aan de le den een dividend tegoed zal komen van 3%. De schulden op korte termijn be droegen op 1 Jan. slechts 508.50, ter wijl het crediet bij de Boerenleenbank aanmerkelijk kon worden ingekrompen. Bovendien was er aan geldmiddelen 2.863.64 voorhanden. In de daarna volgende bestuursverkie- zing werd het dagelijkse bestuur in zijn geheel herkozen ,terwijl in de plaats van A. Jansen die zich niet meer beschik baar stelde werd benoemd de heer Abr. Lokker. Het bestuurslid H. W. van Se- ters en commissaris H- Brinkman wer den, eveneens herkozen. Op Donderdag 3 Maart 's avonds 7.30 uur zal in De Gouden Leeuw de O. V. V. G. haar algemene ledenvergade ring houden. OUDDORP Hoogste inschrijver. De hoogste in schrijver voor de woning van wijlen G. Akershoek aan de Bokweg v/as de fam. Emaus, die deze ook gegund werd. Gevallen. De huisvrouw van Th. Grinwis had het ongeluk zo erg te val len dat doktershulp moest worden inge roepen. Ger. Gemeente. Vanwege schilders- werk zal de Ger. Gemeente a.s. Zondag haar godsdienstoefeningen houden in de Doopsgezinde kerk n.l. nam. 2.30 en sav. 7 uur. Opbrengst collecte. De collecte voor de J.V. j.l. Donderdag gehouden in de Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 148.67. Doopaangifte. Ouders die hun kind a.s. Zondag wensen te laten dopen in de Herv. Kerk kunnen daar a.s. Woens dagavond aangifte van doen om 7 uur in de kerkekamer. Ongelulc Het 12-jarige dochtertje dochtertje van KI. Sperling had het on geluk zo erg te vallen dat het naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Helpster. Mej. Mina Grinwis Pd. is benoemd als helpster in de kleuterschool alhier. NIEUW ETONGE „ONS DORPSHUIS" Cursus Engels. Willen alle jongeren en ouderen, die zich opgegeven hebben voor deze cursus Woensdagavand 7.30 u. even in het dorpshuis komen ,opdat we gezamenlijk kunnen afspreken op welk uur de cursus het best gegeven kan worden. Degenen, die bali-ngstelling voor deze cursus hebben willen dan ook wel zor gen dat zij Woensdagavond op hetzelfde uur aanwezig zijn. STAD AAN THABINGVLIET Installatie Hoofd Chr. School. Op Vrijdag zal in de Chr. School de jaar- Igkse ouderavond gehouden worden. Aanvang 7 uur. Dan zal de installa tie plaats hebben van het nieuwe hoofd van de school dhr. J. Copier. Biddag Herv. Kerk. De aangekondig de Eiddag in de Herv. Kerk, moet niet zijn op Woensdag, maar op Donderdag a.s., waarbij ds. Goedhart om 2.30 uur en dhr. Kesting om 6.30 uur hoopt voor te gaan. CORRESPONDENTIE Wegens overvloed van copy moesten enkele stuliken blyvea overstaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1