Buitenland »o Het kleuteronderwijs uit de nood Burgerlijke Stand De Fruitcentrale 27e Jaargang Zaterdag 26 Februari 1955 No. 2380 CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOE DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Het effen pad GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Ambtenaar van de in toga Ooitgensplaat heeft de primeur weg met Verse kropsla Bloemkool Andijvie Schorseneren Komkommers Tomaten Groene druiven muscaat Blauwe druiven Grape fruit Rijsttafelproducten Speciaal adres voor het opmaken van fruitmanden UIT DE KERKEN NED. HERV. KERK Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDBLHARNIS TFJiRFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTTEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Het nieuwe wetsontwerp Op 11 Februari j.l. is door Minister Cals (Onderwijs, Kunsten en Weten- scliappen) bij de Tweede Kamer inge diend een ontwerp van Wet tot regeling van het Kleuteronderwijs en van de op leiding van de leidsters bij dat onder wijs. Het is met de pogingen om het kleuteronderwijs te regelen tot dusver niet erg vlot gegaan. De voorganger van de Minister had op 29 Sept. 1950, dus vier en een hall jaar geleden, een ontwerp ingediend, maar, zoals Min. Cals in de Memorie van Toelichting op merkt, bleek dit zowel bij de voorstan ders van het openbaar als van het bij zonder onderwijs op talrijke bezwaren te stuiten. Vooral de uitwerking van de financiële gelijkstelling ontmoette ern stige critiek. De schuld voor deze alles behalve bevredigende gang van zaken ligt deels bij de Tweede Kamer, die evenals bij andere ontwerpen, we den ken aan de Nota-Mansholt inzake de sanering der Visserij bovenmate veel tijd nodig schijnt te hebben om een Voorlopig Verslag te fabriceren en an derdeels bij de Ministers en het Depar tement, bij welke evenzeer gebrek aan voortvarendheid is te constateren. Daarbij moeten we nog in aanmerking nemen, dat dit ontwerp de Staten-Ge- neraal nog moet passeren, dus de hele weg opnieuw moet afgelegd worden, zodat het nog te bezien zal staan of zoals in art. 117 staat de wet op 1 Januari 1956 in werking zal kunnen treden. Indien dat het geval zal zijn, is er toch nog 5 jaar en 3 maanden no dig geweest om het Kleuteronderwijs goed te organiseren. Algemene beschouwingen De 3 ministers, die dit wetsontwerp hebben ondertekend (behalve die van Onderwijs ook de Min. van Binn., Zaken en van Financiën) zijn van mening, dat in 1950 in verband met de toen nog zor gelijke financiële en economische toe stand van ons land de kosten van deze wet een groot bezwaar vormen. Thans echter menen zij, dat de welvaart zo danig is toegenomen, dat een veel gro ter bedrag voor het kleuteronderwijs be schikbaar kan worden gesteld, zodat aan de vroegere bezwaren kan worden tege moet gekomen. Daarvoor was echter een vrijwel algehele omwerking van het eer ste wetsontwerp nodig, zodat het beter geacht werd een heel nieuw ontwerp in te dienen. Dit houdt in een algehele fi- nanciëie igeliJkstelUng van het bijzon der met het openbaar onderwijs. Op vele punten kon daarom deze wet overeen komst vertonen met de Lager-Onder wijswet 1920. In hoofdzaak komt dit hierop neer, dat het Rijk in principe alle kosten van het kleutei'onderwijs, n.l. de bezoldiging der leerkrachten, de stich ting en instandhouding van gebouwen, benevens de exploitatie in haar geheel voor zijn rekening neemt. Indien dus deze wet aangenomen wordt en functi- onneert, kunnen we zeggen, dat de meer dan droevige toestand, waarin deze tak van onderwijs verkeert, tot het verle den zal behoren, althans wat het finan ciële betreft. Een grote moeilijkheid zal echter voorlopig blijven de personeels voorziening, waarop we nader terug komen. Evenals bij het L.O., zijn de scholen, opgericht en in stand gehouden door de gemeenten, openbare en alle overige bij zondere scholen. Er zal veel strenger dan voorheen toegezien worden op de hoedanigheid der gebouwen. De inspec teur der Volksgezondheid kan lokalen afkeuren, die schadelijk zijn voor de gezondheid, gevaar opleveren voor de veiligheid of onvoldoende ruimte heb ben. Pe openbare kleuterscholen Deze zijn uiteraard voor alle kleuters zonder onderscheid toegankelijk. De ge meenteraad kan eigener beweging een openbare kleuterschool stichten en moet dit ook doen, als dit in een igemeente beneden 50.000 inwoners (dus op het platteland) verlangd wordt voor ten minste 30 kleuters tussen de leeftijd van 314 en 5% jaar, welke wonen bin nen een cirkel van 3 kilometer. Aan zulk een openbare kleuterschool wordt een oudercommissie verbonden, die de be langen der school bij B. en W. en de raad kunnen behartigen. De toelatings- leeftijd is en dit geldt ook voor de bijzondere kleuterscholen volgens art. 15 drie jaar en zes maanden, doch in art. 118 is de bepaling opgenomen, dat dit voorlopig op vier jaar wordt gesteld. Dit geschiedt met het oog op de spanningen op de bouwmarkt en zo voegen wij zelf eraan toe het zal mede moeten geschieden i.v.m. het te kort aan bevoegd personeel. Per week wordt niet meer dan 26 uren en per dag niet meer dan 5 uren onderwijs gegeven De leidsters moeten, om voor subsidie der school in aanmerking te komen, al len bevoegd zijn. De hoofdleidster moet akte B hebben, 23 jaar zijn en ten min ste 3 dienstjaren hebben. Hiervan kan tijdelijk worden afgeweken. Wat de leerlingenschaal betreft, geldt het getal 40, dus voor elke 40 leerlingen komt er één leidster bij. De berekening van het leerlingenaémtal geschiedt door het ge middelde te nemen van 12 teldata op de eerste van elke maand. Als werkeiyk schoolgaand wordt beschouwd een kleu ter, die uitgenomen ziekte ten minste 60% der schooltijden aanwezig is geweest. De hoofdleidster moet dus nauwkeurig aantekening houden van het schoolbezoek. De gewone leidsters moe ten in het bezit z^jn van de A-akte. Al het personeel moet voortaan e<;.:zelfde geneeskundige verklaring bezitten als die der lagere scholen, n.l. dat zij geen ziekten of gebreken hebben, die haar on geschikt maken voor het ambt van leid ster. In art. 32 staat, dat op de Op. scholen de leidster zich onthoudt van iets te le ren, te doen of toe te laten, wat strij dig is met de eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van ajiders- denkenden. De büzondere kleuterscholen De verenigingen, welke deze exploite ren, zullen, voorzover ze deze nog niet bezitten, rechtspersoonlijkheid moeten krijgen. Willen zij een school stichten, uitbreiden, verbouwen, herstellen, ver anderen, nieuwe inventaris aanschaffen etc. dan moeten ze een aanvraag bij de Raad indienen. Het aantal kleuters, no dig voor de stichting van een school, is hetzelfde als bij het Openbaar, dus 30. Er moet een waarborgsom gestort wor den van 25% van de kosten, dus niet 15% zoals bij het L.O. Dit is gedaan om dat het bestaan van een kleuterschool minder stabiel is als van een lagere school, doordat er voor deze kinderen geen leerpUcht is. Het risico van de stichting is dus groter ook voor de over heidskassen. De besturen moeten ook aangesloten zijn bij een Commissie van Beroep, (zoals bij het L.O.) Indien een schoolvereniging een aan vrage tot stichting bij de Raad indient in een gemeente, waajr geen openbare kleiuterschool bestaat, moet de gemeen teraad tegelijk beslissen of er tot op richting van een openbare kleuterschool zal worden overgegaan. Hiervan kunnen de voorstanders van deze laatste in be roep komen. Te vermelden zg nog, dat in een ge meente, waar geen Openbare kleuter school bestaat, de bijzondere de toela ting van geen enkele leerling mag wei geren op grond van godsdienstige ge zindheid. De kosten van de kleuterscholen, zo wel openbare als bijzondere, worden in art. 37 in 12 rubrieken ondergebracht, die weer in 4 groepen worden samen gevat, i.v.m. de subsidiëring. De eerste wordt gevormd door de salarissen, die voledig worden vergoed door het Rijk, zowel aan gemeente- als schoolbesturen. Bij een gemiddeld aantal leerlingen van 51, 93 en 136 wordt respectievelijk de bezoldiging' van 2, 3 en 4 leidsters ver goed. Het grensgetal van 41, 81 etc. moet n.l. met resp. 10, 12 of 15 over schreden worden alvorens subsidie wordt gegeven. Dit geschiedt vanwege de gro tere schommelingen in leerlingental bij het kleuteronderwijs. Men rekent 9100 leidsters nodig te hebben, waaronder 3000 hoofdleidsters, hetgeen in totaal 32.000.000 aan salarissen zal vergen. Het tweede subsidiebedrag betreft stichting en Inrichting van scholen. Ook dit wordt volledig door het Rijk vergoed. Er wordt gerekend op totaal 12.000 lo- kalen binnen enkele jaren n.l. 9100 ge wone leslokalen en 2900 speellokalen de bestaande inbegrepen. De bestaande krijgen een annuiteitsbedrag per loiuiai van gemiddeld 300 (gebouwen van vóór 1940)1, 950 (van 1946 t.m. 1953 gebouwd) en 1150 voor nieuwe. In to taal rekent men daarvoor 8.000.000 nodig te hebben. Het derde bedrag betreft de exploi tatie, althans gedeelteUjk, want dit be drag, dat bij het L.O. één geheel vormt, wordt hier in tweeën gesplitst. Het looi>t over onderhoud gebouw, verlichting, verwarming en schoonhouden. Dit wordt een vergoeding per gebruikt lokaal, dat door de Minister jaarlijks wordt vastge steld en waardoor de gemeenten in klais- sen kunnen worden ingedeeld. Dit be drag zal vermoedelijk g-emiddeld op 700 per lokaal worden gesteld. Tenslotte is er nog een vierde bedrag, dat van onderhoud der meubelen, ma teriaal en schoolbehoeften, aanschaffing ter veirvanglng van versleten materiaal en alle andere uitgaven „ter verzeke ring van de goede gang van het onder wijs. Dit bedrag wordt'per kleuter be rekend en zal 8.50 per leerling be dragen. In totaal kost de hele voorzie ning volgens-deze wet dan per jaar on geveer 51.000.000, waarvan 2.500.000 als schoolgeld terugkomt. Het tarief daarvan wordt 12 per jaar per kleuter met enige vrijstellingsnormen. De opleidingsscholen hebben een cur sus van 2 of van 4 leerjaren naar ge lang zij opleiden voor leidster of voor hoofdleidster. Tot de eerste klas kunnen worden toegelaten zij, die 3 jaar gym nasium, h.b.s. of middelbare school voor meisjes met goed gevolg hebben doorlopen, diploma ULO hebben of een toelatingsexamen doen. De bijzondere opleidingsscholen, die tot opleiding be voegd zijn en subsidie krijgen, worden door de minister aangewezen. Dit zullen er 25 kunnen zijn. De kosten aan sa larissen etc. worden volledig vergoed. Dit wordt geschat op 600.000 per jaar. Voorts merken we nog op, dat de mi nister één toelatingsdatum te weinig acht. Bij gemeenteUjke verordening kun nen er twee of meer worden vastge steld. Het is niet, zoals bij het L.O., voorgeschreven, dat leidsters, die in het huwelijk treden, op die grond ontslagen moeten worden. Zij worden n.l. bijzon der geschikt geacht voor dit werk. We kunnen uiteraard niet al te veel in bijzonderheden treden omtrent de in houd van dit wetsontwerp, maar het voornaamste hebben we toch vermeld. Onze indruk is, dat deze regeling in derdaad brengt, wat het kleuteronder wijs nodig heeft en we geloven dan ook, dat dit wetsontwerp, wellicht behoudens kleine wijzigingen, dit jaar het staats blad wel zal bereiken. De financiële moeilijkheden zijn dan opgelost. Alleen de personeelsvoorziening blijft, evenals bij andere takken van onderwijs, een zwakke plek. Maar daarop hopen we later nog wel eens terug te komen. Het pad des rechtvaardigen is ge heel effen, de gang des recht vaardigen weegt Gij recht. Is dat wel waar, dat het pad des recht vaardigen geheel effen is en dat de Heere de gang des rechtvaardigen recht weegt? Schijnt de werkelijkheid van 't leven er niet mee te spotten? Ge zoudt het zo zeggen, wanneer wij de duistere wegen van Gods voorzienigheid aanmer ken. Neen, Jacob kon de waarheid van dit woord niet beamen, toen hij zeide; Alle deze dingen zijn tegen mij. Ook Jozef niet, toen hij al zovele jaren zuch tend in Egypte's gevangenis had door gebracht. Ook Asaf niet, toen hij zei^ de, dat hem de wateren als uit een vol le beker werden toegemeten en dat de goddelozen inbeeldingen des harten ver re te boven gaan. En zou Job het be aamd hebben toen hij zich met een pot scherf krabde op de mesthoop en de dag van zijn geboorte vervloekte? De vrien den van Job, die schijnen het te beamen en daarom komen zij tot de gevolgtrek king, dat Job geen rechtvaardige is èn dat er zeker bijzondere oorzaken liggen moeten, dat de Heere zo met hem han delt. We zouden zo voort kunnen gaan, om u uit de waarheid een ganse reek^ van voorbeelden voor te stellen, waarin de waarheid van het voorgestelde schrift woord schijnt tegengesproken te wor den. En is het nog niet zo in het leven? Wanneer er die onnavolgbare besturin- geii van een voorzienig handelend God zijn, die Gods kerk en kinderen doen wandelen door duistere dalen en die hen voor zovele vragen en waaroms plaat sen, waarvoor geen antwoord schijnt tie zijn. I En toch is het ontwijeflbaar waai. Het pad des rechtvaardigen is geheel effen, de gang des rechtvaardigen weegt God recht. Jacob, Jozef, Asaf, Job en zijn vrienden hebben 't geleerd en hun gezamelijke lofzang is die van Asaf. Ja waarlijk God is Israël goed, Voor hen die rein zijn van gemoed, Hoe donker ooit Gods weg moog' wezen, Hij ziet in gunst op die Hem vrezen. Maar deze waarheid wordt alleen in het heihgdom geleerd, waar Asaf een groot beest voor God werd en waar Job zich verfoeide in stof en as. Daar wor den de raadselachtige wegen verlicht en al moge dan nog veel onverklaard blijven, de kerk leert toch zeggen: Wien heb ik nevens U in de hemel .en wat lust mij nevens U op de aarde. Alle onverklaarbare wegen worden verklaard in de weg van Christus. Want schijnt het niet een dwaasheid, dat het pad des rechtvaardigen geheel effen is, wanneer wij de Rechtvaardige aan het vloekhout zien, met de moordenaren ge rekend en wanneer wij zijn grai met de goddel025en gesteld zien. Ook hier scheen het pad van de rechtvaardige niet effen te zijn, maar toch is ook deze weg ge heel effen, wanneer wij daaromtrent ho ren: En moest de Christus niet alle din gen lijden en alzo tot zijn heerlijkheid ingaan? En wanneer wij dan Petrus op de Pinksterdag horen, dan wordt ook deze weg geheel effen, want Deze recht vaardige is door bepaalde Raad en voor kennis overgegeven. En in de weg van deze Rechtvaardige wordt nu de weg van de ganse kerk Gods verklaard met al de duisternissen ,die daarin voorko men kimnen, want van al deze duister nissen geldt: Naar de bepaalde Raad en voorkennis Gods. Ja gewis, naar de maatstaven des vleses is de weg Gods niet effen. Dan kan de mens met gebalde vuisten tegen God opstaan in bittere vijandschap over Zijn weg en over Zijn handeUngen, maar in het licht van de weg van Christus worden de gangen des Heeren recht. Zonder de diepte vaji Christus vernede ring zou zijn verhoging nimmer hebben plaats gevonden. Zijn weg leidt langs het kruis naar de kroon. Maar zo be haagt het de Heere nu ook met Zijn kinderen hier op de aarde te handelen. Al dat lijden, al die bittere teleurstellin gen, die droeve ervaringen hebben een goddelijk doel, hetwelk de kerk des Hee ren eerst later verstaan zal. Geheel de weg van Gods kerk is een weg van strijd, want de Heere spaart het vlees niet, wat wij zo gaarne ge spaard zouden zien. Zijn weg gaat al tijd door de verdrukking. De kerk, die eenmaal binnen komen zal, zal een ge meente zijn, die uit de grote verdruk king komt. En die verdrukikngen zijn van velerlei aard. Inwendige en uitwen dige verdrukkingen. Maar van welke aard deze verdrukkingen ook zijn mo gen, zij hebben allemaal één doel en dat is dat de kerk het beeld van Christus zal worden gelijkvormig gemaakt. Het op wassen in Zijn kennis en genade is niet een opwassen, zoals de mens het zich zelf heeft voorgesteld, maar het is juist een opwassen in de weg van de druk en de strijd. De' kerk kan over het alge meen geen weelde hebben. Zulke weel derigheid voert ons van Christus af. Als Jeschurun vet werd, sloeg Jeschurun achteruit. Maar als de Heere Zijn ver- bondstrouw aan Zijn volk gaat bewijzen, gaat de Heere de weg van Zijn kinde ren met doornen omtuinen, want anders zijn Zijn kinderen als uitbrekende koieen die hun weg verderven. Wat keerde alles bij Asaf om, toen de Heere licht over Zijn weg gaf. Toen zag Asaf de dwaasheid van zijn tegen spreken en van zijn miurmureren tegen God. Toen zag hij, dat Gods weg nu en kele trouw is en enkele liefde en dat daarom zo gehandeld worden moest, 't Is tot uw eigen eeuwig nut, dat uw weg door verdrukking gaat. Die kunt gij niet ontberen. Het zo oneffene pad is geheel effen, want langs dat pad wordt gij door die geest Gods bekwaamd om deel te hebben aan de erfenis der heiligen in het licht. Weet ge wat u hier altijd maar weer hindert om Gods weg en -wil onderworpen te zijn? Dat is eigenliefde. Die doet u zo'n medelij den hebben met uw eigen vlees; die doet u zo murmureren tegen God, maar als de Heere uw pad verklaart gewis dan zult ge het zien, dat de weg des Heeren geheel effen is, dan zult ge n in Zijn wijsheid, liefde, trouw en bestuur ver lustigen. Leer toch vragen om aan die verdorvene eigenhefde ontdekt te wor den. Ge hebt zeker wel eens gelezen in het boekje van Bunyan over de Heih- ge oorlog. Nu daar schrijft Bunyan ook over de eigenliefde. Voor het geval ge het niet gelezen hebt zullen wij het hier vermelden: „Eigenhefde werd ook gegrepen en in bewaring gesteld, maar daar waren er velen in Mensenziel, die aan hem ver- maagdschapt waren; en zo werd zijn vonnis verschoven. Doch eindelijk stond de heer Zelfverloochening op en zeide: „Indien zulke boosvrichten met ooglui- king in Mensenziel geduld worden, dan wil ik mijn ambt neerleggen, etc." Dat zelfverloochening toch oprijze in onze zielen om eigenliefde te vangen en eigenliefde te doden aan het kruis van Christus, want in de weg van Christus is eigenliefde gedood, en waar die ge dood wordt, daar wordt het pad geheel effen; daar leren wij zingen: Heilig zijn, o God Uw wegen. Niemand spreekt' Uw hoogheid tegen. Wie, wie, is een God als Gij, Groot van macht en heerschappij. Corsica U.S.A. Ds. Vergunst Zoals ook al op enkele plaatsen in ons land heeft thans op Plakkee de toga zijn intrede gedaan n.l. te Ooitgensplaat, waar de ambtenaar van de Burgelijke Stand voortaan in ambtsgewaad achter de groene tafel zal verschijnen als hij een huwelijk zal voltrekken. Deze toga die van grijze stof is ge maakt en met zwart fluwelen kraag en stroken is afgezet, kan door iedere amb tenaar worden gedragen, daar van onder een strook naar binnen kan worden ge vouwen, die over de gehele lengte met een ritssluiting aan de binnenkant wordt bevestigd. Personen van iedere lengte kunnen dus de toga aan. Op de linker- borstzijde is een keurig uitgevoerd em bleem met het wapen van Ooitgensplaat aangebracht. Frankrijk Het liet zich aanvankelijk aanzien dat de derde kabinetsformateur, Pineau, erin zou slagen, een nieuwe Franse re gering te vormen. Hij had de samenstel ling van zijn kabinet reeds voorlopig bekend gemaakt; de sooiaüsten zouden de voornaamste posten bezetten, o.a. die van buitenlandse zaken, sociale zaken en financiën. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag evenwel weigerde de Na tionale Vergadering het vertrouwen aan Pineau met 312 tegen 268 stemmen. Onmiddellijk daarna begaf de formateur zich n£iar de president om het collectie ve ontslag van het door hem gevormde kabinet aan te biedeni. President Coty had het nu op drie manieren geprobeerd: eerst met de on afhankelijke Pinay, toen met de Rooms- Katholieke PflimUn, en tenslotte met de socialist Pineau. Inplaats van opnieuw een kabinets formateur te benoemen, heeft presi dent Coty eerst besprekingen gevoerd met verschillende politieke leiders om te trachten het eens te worden over het op te stellen regeringsprogramma. Aan de hand van dit onderhoud heeft de pre sident toen Edgar Paure benoemd, die tot de partij der radicalen behoort, even als de afgetreden Mendès-France. Paure is reeds 18 maanden minister van Financiën geweest en 14 dagen voor de val van Mendès-France had hij 'de ze portefeuile geruild voor die van bui tenlandse zaken. ,,De man van het juiste mididen" is France genoemd door een politieke lei der. En door het wandelen op de gul den middenweg schijnt hij zijn doel te zuUen bereiken. Terwijl we dit schrijven moet de stemming in de Nationale Ver gadering nog gehouden worden, maar men is algemeen van oordeel dat Fran ce de gewenste meerderheid zal krijgen. In het kabinet dat hij heeft gevormd, hebben radicalen, republikeinen. Gaul listen, en onafhankelijken zitting. De socialisten zijn er niet in vertegenwoor digd. In elk geval ziet het er naar uit dat Frankrijk weer een nieuwe regering krijgt voor hoeveel tijd is nog een open vraag. Lange bestaansmogelijkhe den hebben de Franse regeringen niet, tengevolge van de hopeloos verdeelde Kamer, waarin de meerderheid telkens weer door andere partijen wordt ge vormd. Het was misschien voor Frankrijk be ter geweest dat men de regering Men dès-France had gehandhaafd. Hij wordt nu toch opgevolgd door een partijgenoot die dezelfde politieke gedragslijn wel zal volgen, maar wellicht niet de populari teit van zijn voorganger geniet. China Behoudens enkele luchtaanvallen is het de laatste dagen in het verre Oos ten bijoznder rustig geweest. De ontrui ming van de Tatsjen-eilanden schijnt de meest critieke fase in de strijd tussen de beide China's te hebben afgesloten. Het zou evenwel onjuist zijn, hiervut af te leiden dat het gevaar voor een uitgebreid conflict geweken is. Daar voor is de afstand tussen de nationalisti sche en communistische troepen te klein Nog steeds is men het er niet over eens of de eilanden Quemoy en Matse bij nationalistisch China behoren. Zelfs al zouden de Verenigde Staten ook deze twee eilanden ontruimen en prijsgeven, dan is het nog niet waarschijnlijk dat de communisten door middel van een in vasie Pormasa zouden veroveren. Het ontbreekt hun aan kracht en moed om het op te nemen tegen de Amerikaanse Zevende Vloot. Tsjang Kal Sjek, het staatshoofd van de nationalisten heeft géén belang bij een eventuele ontruiming van de ge noemde eilanden, integendeel ,hij houdt de troepen van de communisten liever onder zijn bereik. Als Quemoy en Matsoe worden ont ruimd, dan is de kans op conflicten tus sen de Chinese communisten en de Amerikaanse vloot veel kleiner gewor den en Tsjang Kai Sjek ziet niets lie ver dan oorlog uitbreken tussen Ame rika en Rood-China, Voor hem is daarin de enige mogelijkheid gelegen om naar het Chinese vasteland te kunnen terug keren. De Verenigde Staten hebben wel de concessie gedaan dat ze Formosa en de Pescadores niet zonder meer door de communisten zullen laten veroveren. Aan de andere zijde heeft nationalistisch China erin moeten toestemmen, dat van een aanval op het vasteland móet wor den afgezien. Tsjang Kai-Sjek heeft zich daar slechts node bij neergelegd. Engeland Engeland wil niet achterblijven bij Amerika en Rusland, maar gaat ook een waterstofbom vervaardigen. Niet zo zeer voor eigen verdediging maar als een soort stok achter de deur. Als Engeland een waterstofbom bezit zal dit gewicht in de schaal leggen bij eventuele conferenties. Wapens voor massa-vernietiging zijn nu eenmaal ge schikte middelen om zich te laten gel den in de buitenlandse politiek. Bovendien speelt de wens, om minder afhankelijk van Amerika te zijn, óók een rol. Engeland gaat dus een waterstofbom maken; we kunnen erover filosoferen wat de motieven eigenlijk zijn, maar het feit kan worden geconstateerd. Alléén: de bom wordt gemaakt om niet ,te ge bruiken, dat is nadrukkelijk van ver schillende zijde verklaard. Het is ook niet waarschijnlijk dat Rusland tot een aanval zal overgaan, tenzij het zeker weet dat het zijn tegen standers geheel kan uitschakelen. Daar om kS,n het bezit van atoom- en wa terstofbommen een bepaalde garantie inhouden Voor de vrede. Het is echter in de geschiedenis nooit voorgekomen dat wapens worden ge maakt om niet te gebruiken. En de enige waarborg voor het behoud van de vrede kan nooit een wapen zijn. De heer P. Bom, ambtenaar van de Burgelijke Stand te Ooitgensplaat achter de groene tafel op de raadzaal, waar hij de eerste huwelijksvoltrekking in toga verricht. B. V. d. VEER Westdflk 86 Telefoon 2682 MIDDEUEIABNIS Beroepen: te Wierden: J. Wieman te Oudewater; te Ottoland-Goudriaan cand J. Vos te Huizen; te Brakel cand. J. v. 't Ende te Kampen; Nieuwe Tonge P. Westland te Waarder; te Lopik J. de Lange te Nunsepet. Bedankt voor Ridderkerk L. Roetman te Muiden; voor Schoonhoven L. de Lan ge te Nunspeet. Aangenomen naar Stad aan 't Ha ringvliet P. V. Wakeren, wonende te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterend L. Loosman te Stad aan 't Haringvliet; te Deventer C. H. Appelo te Nijkerk; te Pesse cand. Peereboom te Ede: te Oudehome cand. V. Nierop te Andijk; te Nieuwer Am- stel K. V. d. Beek te Arnhem. Aangenomen naar Noordwijk P. Hei- nen te Oostzaan. Bedantk voor Rotterdam: W. C. v. d. Brink te 's-Gravenhage; te Ezinge A. Grififoen te Zoutkamp. OHR. GEBEF. KERKEN Beroepen te Enschede M. Vlietstra te Eemdijk; Aangenomen naar Amsterdam C. Bil- kes te Mussel. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Scheveningen T. Cabai'et te 's-Gravenpolder; te Vlissingen en Yer- seke H. Ligtenberg te Rotterdam; te Wageningen H. v. Gilst te Dirksland. Bedankt voor Gouda en Zeist: J. Ker sten te Genemuiden; voor Tholen en Lei den M. Blok te Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1