eraardebestelling van Ds. F. J. Dieleman te Yerseke Siniting van de Modelwoningen ^^^S Ik N.Y. .u Ijaargang Woensdag 16 Februari 1955 No. 2377 CUR WEEKBLAD OP G£B£FÜKM££BDË GKOMD8LAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Overweldigende belangstelling Ledenvergadering der Vereniging van de Schooi met de Bijbel te Ouddorp Er zijn 2000 bezoekers geweest Ouderavond Groen van Prinstererschool Centrale Veiling Middelhamis UIENVEILING J A ploe- ■og- meer lijn de B kwartier bn door- tsteld die van de tewerKte c. 1954 brgedaan Iter wor- I voorzien worden trappen ^t om de moeten ikelijken ^e bij de kunnen lerkgever leen uit- rop de de nood Se Peil- moment beschik- |nooddijk- ichten de Idijkraad agt zorg- I mogelijk ■innen en de ploeg ploegen aaars van brden ge- nouden. Ide ploeg- lanvangen Een schop llrjven tot left. pbat waar de leiding belast, op |ist moge- der aan- bben zal |>k krijgen de arm. knwezigen |rklng. Hij at heeft |te wonen ste toe- 2138 Decem- fngen ge- or is over 00 wonin- aen. Voor IIAnOEII eüactlebureau: Pr. HENDRIKSTFIAAT 14, MIDDELHARNIS BLEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 i?oor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 VerHch^nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterrlne ABONNEMENTSPRIJS 1.70 PER KWARTAjVL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm Bt) contract speciaal tartef Ondei buitengewoon grote belangstelling is Vrijdagmiddag het stoffelijk over schot van ds. F. J. Dieleman, te Yerseke, die te Den Dolder op zo tragische om het leven kwam ter aarde besteld. Uit alle oorden van het land wa- igevaardigden van de Ger. Gemeenten vertegenwoordigd, bijna alle predl- [en waren er behalve een enkele wegens ongesteldheid; ook de studenten (de Theol. School. We bemerkten voorts ds. Ravenswaaij Chr. Ger. predt. te. Mieras namens de Oud Ger. Gemeenten. Voorts was tegenwoordig bur- feester I. Willemse, de Wethouders en de predikanten van de pi. kerken. De B-dienst werd in de kerk gehouden, waar de mensen mannetje aan manne- n de paden stonden tot op de trappen van de preekstoel. Ook waren 4 pUokalen door een geluidsinstallatie verbonden, zodat het gesprokene ook [kon worden beluisterd. Toen de weduwe mevr. Dieleman met haar kinderen Bmilie de kerk betrad, was er een doodse stilte, tijdens de dienst werd er |ns een luid snikken gehoord. Op het kerkhof waren naar onze schatting in de i en 5000 mensen; de poltiie had alles keurig geregeld. Wij nemen Ikort verslag op van deze begrafenis, omdat ds. Dieleman op onze eilan- vaak heeft gepredikt en algemeen geacht en bemind was. Ja. Verhagen een van de oudste lanten had de leiding die het zin- Is. 103 8 en 9 (oude berijming). Is Job 14, de eerste 12 verzen en ^oor in gebed. Ontroerd deelde hij ^at het nu de 4e maal was in een Jdsbestek, dat hij een woord moest |n ter nagedachtenis van een den ambtsbroeder. Aangrijpend ^e wijze waarop ds. Dieleman de dood vond, waarmee de Heere tot ons allen wat had te zeggen. Maandag had den de predikanten nog vergaderd als curatorium te Rotterdam; daar was nog gesproken over de kortston3igheid des levens, omdat er een treinongeluk was gebeurd (op de overweg te Nunspeet met de trein waar ds. Verhagen in zat) aiet te weten, dat ds. Dieleman enige uren daarna de dood zou vinden. Spr. schetste de diepe droefheid in het ge hele land, en voor Yerseke, inzonder heid voor de weduwe die met een talrijk kroost achterbleef. God beware U voor opstand bad spr. haar toe. Hij vervuUe de ledige plaats met Zichzelf. De Heere heeft beloofd een rechter der weduwen en een vader der wezen te zijn. Mensen zijn moeilijke vertroosters zei spr., de Heere zelf trooste U uit Zijn heiligdom. Weest overtuigt van ons aller medele ven, ook van Gods volk. Gods wegen Zijn hoger dan onze wegen, de raadse len weten wij niet op te lossen. Yerseke weet, dat er een profeet in hun mid den geweest is, die vloek en zegen, le ven en dood heeft gepredikt. Zijn plaats wordt nu ledig gevonden. Gods volk ziet elkaar echter nooit voor 't laatst, Spr. schetste het grote voorrecht hem ten deel gevallen daar hij nu de kroon der overwinning mocht werpen voor Hem, die hem gekocht had met Zijn dierbaar bloed. Dat moge ook de wedu we sterkte, kracht en troost bieden in de moeilijke" tijd die haar te wachten staat. Spr. ontvouwde daarna enige toktstverzen uit het voorgelezen Schrift gedeelte en liet ter afwisseling zingen Ps. 68 2, waarna de consident ds. J. B. Bel van Krabbendljke het woord verkreeg. Deze spreker be paalde bij het gezongen Psalmvers: „Als gras en hooi is hier des mensen leven." Wij verliezen in hem een stoere werker, rustig en bezadigd in zijn optreden, zich geheel ^yijdend aan de dienst des Hee- ren. Wij'zijn met vreze bezet, bij al dit droeve gebeuren, zei spr., want wie van ons is nu aan de beurt? Hij maande op 's Heeren wegen en daden te letten. Gods raad is voor ons verborgen; ze ker is dat ds. Dieleman met een Elias- wagen is opgevaren ten hemel. In het zelfde Psalmvers dat gezongen is, komt voor: Zijn trouw rust zelfs op 't late nageslacht. Voor de moeder, de weduwe en de kinderen zij dat een grote troost. Gelukkig mag ze daarin delen zei spr., toen ze sprak met afgevaardigden van de Spoorwegen zei ze, dat haar hoop alleen op de Heere gevestigd was. Spr. had met de kerkeraad de droeve bood schap van het overlijden overgebracht en het bewondert, dat de Heere ha.ar zoveel kracht in het kruis geschonken had. Hij sprak de kinderen toe, om de voetstappen van hun vader te volgen. Dan bepaalde spr. bij Openb. 14, waar hij Zondag te Krabbendljke over had gepredikt: Zalig zijn de doden, die in den Heere sterven, van nu aan. Die za ligheid is hem ten deel gevallen. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid. Ook de gemeente sprak spr. aan,, hoe menigmaal heeft hij op uw zielszaiigheid aangedrongen.' Heeft de prediking U nut gedaan? vroeg spr. Wat zal het ook voor Gods volk een gemis zijn. Tenslotte bad hij weduwe en kinderen, gemeente en kerkeraad troost in smart toe. Onder het zingen van Ps, 89 19 be trad Ds. L. Bijksen van Middelburg- de kansel, die sprak namens de part. Synode van het Zuiden, de Scholenbond en de Kweekschool „de Driestar." Wie had dat kunnen denken, zei spr. dat we hier vervuld met diepe smart zouden staan, nadat we Maandag nog zo aan genaam waren bijeengeweest. Gods weg is in de zee en Zijn pad in diepe wate ren. Hoe spoedig is de band verbroken. De Heere'heeft-tot Hem gezegd: „Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten, gaat in, in de vreugde uws Heeren." Zijn talenten heeft hij niet begraven. Vier jaar heeft hij met grote zegen de gemeente ge diend. De raadselen stapelen zich op. vele vragen rijzen er. Wat dunkt U echter van Josia, de leider van het volk Israël, op zijn 39ste jaar weggenomen en door het zwaard der vijanden versla gen? vroeg spr. De Heere heeft er wat mee te zeggen, maar laten we voorzich tig zijn conclusies te trekken. De vrien den van Job zeiden ook er liggen bij zondere zaken, de Heere beval die vrien den aan Job te vragen of hij voor hen bidden wilde: want gij hebt niet recht gesproken van mijn knecht Job! Ligt er dan geen schuld, vroeg spr.? We mochten met Baruch uitroepen: Wee mij! Ik ben moede van mijn zuchten! Het zou een weldaad zijn met de breuk voor God in te vallen en te zeggen: We hebben God op hoogst misdaan, ja -wij. Hij verheerlijkt Zich echter in al Zijn werken ,dwars door de oordelen heen. Voor een schuldig volk is er hoop: Al zult gij gaan door het water en het vuur Ik zal bij U zijn. Hope ook voor de we duwe die hij toewenste dat de Heere haar droefheid mocht matigen, zó, dat het kwade haar niet smart. Jabes bad het oordeel niet af: de bede was: heilig alle smart. Spreker drukte de wens uit, dat door deze weg Gods Naam nog zou worden verheerlijkt en gezegd zou wor- larige mo- Ireed in de yoüe vaaxt ten twee (it Zelhem, stilston- controle- ag dood. Op Vrijdagavond kwam deze vereni ging in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, ds. Steur liet zingen Ps. 138 1, leest Ps. 146 en ging voor in gebed. Hij heette de 62 aanwezigen hartelijk welkom. Het grote aantal zieken in aanmerking genomen, kon de opkomst heel goed worden genoemd. Wij, aldus de voorzitter, genieten nog het voor recht der gezondheid. We zien het, dat de mens vergankelijk is en broos. Het is een roepstem om in ons leven de Heere te prijzen. Moge deze krankheid ons dat leren. Dat we de genade mogen bezitten, om met David in te stemmen: Welge- lukzalig is hij, die de God Jakobs tot zijn hulp heeft. Wij, vrienden van net Chr. Onderwijs, willen staan achter de School met de Bijbel, doch het moet ons te doen zijn om Hem, niet om ons. We moeten vra gen: „Hoe komt de Heere tot Zijn eer?" Dit mede door ons werk. Dan vallen al le kleine verschillen weg. Nu las de secretaris, P. Bezuijen, de notulen, welke een duidelijk en uitvoe rige weergave vormden van het verhan delde op de buitengewone ledenvergade ring ^an December 1954. pan deed de heer P. Spuijbroek, ad ministrateur der Vereniging, verant woording van het financieel beleid over 1954. Ds. Steur, aan de beurt van aftreding zijnde, werd herkozen met algemene stemmen. Tijdens de pauze werden de leden op koffie getracteerd. Hierna bracht het hoofd der school zijn jaarverslag uit. Al lereerst herdacht hij het overlijden van het bestuurslid K. Westhoeve, welke sinds 1917 met trouw en liefde de belan gen der school heeft gediend. Bij af- scheidinstallatie of jubileum had hij meermalen, als tolk van het bestuur, het woord gevoerd. In April moest de heer P. D. Kurvink zijn werk als secretaris penningmeester neerleggen, tengevolge van zijn lichame lijke gesteldheid. Het bestuur betreur de zulks zeer en wist direct geen oplos sing te vinden. EindeUjk was de heer P. Bezuijen bereid als secr-penningm. op te treden, terwijl het hoofd der school alle financiële administratie zou verzorgen. Het leerlingen aantal bewoog zich weer in stijgende lijn en bedroeg gemid deld 444. Tengevolge van een gunstige beschik king van de Minister van Oorlog werd het personeel weer voltallig en bestaat nu uit 12 leerkrachten. Geen der onder wijzers vertrok, doch wel werden er 2 alhier benoemd, waarvan één tengevol ge van de groei der school. Verschillende vragen werden nog ge steld en beantwoord, waarna deze aan gename bijeenkomst op de gebruikeUjke wdjze werd gesloten. den: „Gij zijt o Heer zeer wonderbaar." De Heere trooste de weduwe en kinde ren, besloot spr., zoals geen moeder troosten kan, om het hoofd uit gebreken nog eens te mogen opheffen. Ds. Verhage deed daarna enige mede delingen betreffende de volgorde van de stoet en besloot met dankgebed. Op het kerkhof Daarna werd de stoet geformeerd, eerste een groot aantal auto's met de fa milie en de predikanten, direct achter de lijkwagen, waarna de velen zich vijf aan vijf aansloten .Het was een afzien bare rij mensen, terwijl langs de gehele weg zich vele honderden hadden opge steld om de droeve uittocht gade te slaan. De klok het haar sonore geluid horen; langzaam schreed de droeve stoet grafwaarts. Op het kerkhof was alles keurig ge regeld, rond het graf was een. afzetting, waar het publiek zich achter kon scha ren. Ben geluidsinstallatie zorgde dat al len het gesprokene duidelijk konden ver staan. Ds Ligtenberg van Rotterdam wees op het grote voorrecht dat ds. Dieleman was ten deel gevallen; hij was gekomen op de plaats waar geen zorg noch moeite en geen strijd meer zijn zal. Verlost van het lichaam der zonde en des doods. Hij riep de aanwezigen toe welk een sprake er van uitging en stel de de vraag: zijt ook gij bereid, wan neer de dood U onverwachts overvalt? In de kerk is ds. Dieleman geprezen als een stoere werker zei spr., die zich met ziel en lichaam aan de dienst van God gaf. Spr. had daarbij overdacht dat hij een mens was: geboren maar ook we dergeboren. Zijn grondslag was de enige gerechtigheid Gods. God snfldt alle din gen van 's mensen werk af, wij verlo ren, opdat God aan Zijn eer komt. Zijn strijd is gestreden, wij staan er nog vóór zei spr. Acht weken geleden begroeven we ds. V. StujTvenberg nu ds. Dieleman. Dat we er mee onder God terecht ko men, riep spr. uit. God spreekt dan moeten wij zwijgen. Tot de weduwe en kinderen zei spr. dat hun al veel was toegewenst. Hij nei de predikanten en de omstanders toe, dat het niet bij wensen zou blijven, maar dat het meeleven metterdaad mocht blijken. God sterke U lüt Zijn hei ligdom besloot spr. en geve U een asm- klevend leven aan de Troon der genade. Burgemeester Willenase schetse de overledene als een algemeen geacht en bemind man. Toen de droeve mare Yerseke bereikte, was het juist gemeenteraad, die onmiddelUjk werd ge schorst. Gods wegen zijn onbegrijpelijk zei spr., onverwacht is op aarde zijn taak volbracht. In de geest dankte hij dat door hem Gods Woord in deze plaats was gebracht, was gebeden voor de Overheid en hfl dankte ook voor de ondervonden vriendschap. Niet alleen voor eigen persoon maar namens de ge hele bevolking betuigde hij weduwe en kinderen zijn Innige deelneming met het droeve verlies en bad het gezin Gods troost toe in deze moeilijke weg. De laatste spreker was Ouderling J. C. Waverijn die het woord voerde namens kerkeraad gemeente en school. Spreker wees op de grote teleurstellingen die er vaak in het leven zijn, en de ondoorgrondelijkheid van Gods Raad. Op onverwachte en on geachte wijze werd het leven van ds. Dieleman afgesneden, om door God ge leid te worden naar de eeu-wige heer lijkheid. Diepe wonden zijn geslagen, voor de weduwe en kinderen, maar ook voor kerkeraad en gemeente. Zondag avond stond hij nog als een brandende fakkel op de kansel zei spr. prediken de over de blindgeborene: Gelooft gij in de Zoon van God? Nu is hij niet meer. Nu is zijn geloof overgegaan in een za- hg aanschouwen. Dacht de overledene naar een andere plaats te gaan, zijn plaats is nu om eeuwig God te verheer lijken. Namens kerkeraad en gemeente bad spr. de weduwe kracht en troost toe. Tot de kerkeraad zei spr., we zijn onze dominé kwijt, maar de Heere blijft. Tot de gemeente zei spr.: Gedenk uw voorgangeren, waarbij hij maande tot boete en bekering, om wakende te zijn aan Zijn poorten en toebereid te worden voor de naderende eeuwigheid. Geza menlijk werd daarna gezongen Ps. 89 1, wat velen wegens de ontroeringniet konden meezingen. Een zwager van de overledene bracht dankwoorden aan de sprekers en dankte ook voor het vele medeleven. Daarna begaf de stoet zich in volmaakte orde huiswaarts. Uit de overweldigende be- De laatste week, gedurende welke de modelwoningen der Woningbouwvereni ging MiddeUiarnis voor het publiek te bezichtigen was, is de drukste geworden en dat is voor het bestuur zeker boven verwachting geweest. Of het nu zat in de lagere toegangsprijs "dan wel in de attractie voor iedere 250e bezoeker, dat is moeilijk na te gaan, maar in ieder geval heeft men in totaal de 2000 bezoe kers gehaald. Om precies te zijn: het waren er 2001, zij het dat de 2000e niet als zodanig genoteerd kon worden, om dat er groepen o.a. van scholieren tus sen hebben gezeten. Zaterdagavond te ongeveer acht uur kwam de 1750e. Het was de 15-jarige Aletta Jongejan van de Steeneweg te Middelhamis, die dus niet ver behoefde te lopen voor de verrassing van een fraaie, grote fruitmand van Fruithuis B. van Dijk en een prachtige electrische klok van Fa. Joh. P. Nieuwland. Voorzitter L. van der Waal sprak haar toe en overhandigde de cadeaux. Vlak voor 9 uur, het tijdstip van slui ting-, stapte nog me-vr. J. Peeman, ook een buurvrouw van de Steeneweg, bin nen en ook die deelde in de attractie. Uit handen van de voorzitter ontving mevr. Peeman een mooie aluminimum melk- koker, waarom zij nu juist erg ver legen zat, ter beschikking gesteld door fa. P. Kievit. Na sluiting kwamen het bestuur en het damescomité, alsmede burgemees ter Rijnders, nog voor enige tijd bijeen in een der gezellige modelwoningen. De presidente van het damescomité, mevr. Rijnders, zag terug op vier weken ge zellig en aangenaam werken in dienst van de voorlichting aan de bevolking. Met grote voldoening gewaagde zij van het aantal bezoekers en van de ernst, waarmede deze de enquêteformulieren hebben ingevuld. Uit die formuheren zal het bestuur der woningbouwvereni ging zeker kunnen vaststellen hoe men de inrichting der modelwoningen vond, welke wensen er eventueel nog meer le ven onder het publiek en hoe men staat tegenover huurprijzen enz. Dank betuigde mevr. Rijnders aan haar mede-comité-leden voor de pretti ge verstandhouding en voorts aan de firma's, die de geschenken voor de 250e bezoekers hebben ter beschikking ge steld. Als symbolische handeling van slui ting der expositie bood mevr. Rijnders de voorzitter de enquêteformulieren aan, die de leden van het damescomité zelf invulden en tevens gaf zij de sleu tels der woningen aan de heer van der Waal terug. De voorzitter van de woningbouwver eniging prees de goede samenwerking in bestuur en damescomité en met de diverse firma's. Het bestuur is zeer in genomen met het resultaat van deze ter bezichting stelling, die een unicum was voor Flakkee en misschien wel voor het gehele land. Dank bracht hij nog maals aan de dames, er op wijzend dat deze gedurende vier weken hun huis houdens in de steek hebben gelaten ten bate van de belangen van de volkshuis vesting. Bijzondere dank betuigde hij ook aan mevr. Beket, die de was- en strijkmachines heeft gedemonstreerd. Comité Vluchtelingenhulp komt bijeen in de Herv. Kerk Ds. J. Overduin zal spreken over: „Hel en Hemel van Dachau" Vrijdag 19 Januari a.s., des avonds 7.30 uur zal door het comité Vluchtelin genhulp Middelharnis-Sommelsdijk in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis een grote openbare vergadering worden ge houden, waar ds. J. Overduin van Vee- nendaal zal optreden met het onder werp: „Hel en hemel van Dachau. De oproep tot deze bijeenkomst is onderte kend met als eerste Burgemeester D. Rijnders, voorts als vertegenwoordigers van de verschillende kerken ds. H. Goed hart, ds. G. C. Muntingh, ds. P. de Smit, Pastoor Boogaards en de heer de Haan voor de Rem. Gemeente. Ds. J. Overduin heeft zoals bekend zelf in het moordende kamp van Da chau gezeten en zal een en ander vertel len over zijn kampbelevenissen. Ds. Overduin is een vermaard en boeiend spreker, -wij wekken gaarne op deze avond bij te wonen. Kaarten 6, f 0.50 zijn verkrijgbaar bij boekhandel Vroegindeweij en kapper Sa- la te Middelhamis en voor Sommelsdijk bij Boekhoven's Boekhandel. In bet kerkgebouw der Geref. Ge meente hield j.l. Vrijdag de Groen van Prinstererschool haar jaarlijkse ouder avond, waarvoor vrij grote belangstel- hng bestond. Op deze avond deed een der nieuwste uitvindingen de Wire recorder zijn intrede. Met dit vernuftige apparaat werden enkele opgenomen schooUessen weergegeven, die met aandacht werden gevolgd. Het koortje van de school zet te z'n beste beentje voor door het zin gen van verschillende hederen, die met een ook maar op de Recorder werden opgenomen en even later hoorden de kinderen zichzelf zingen. Het hoofd der school, de heer van Zalingen gaf op de viool enige muziekstukken ten beste, daarbij op het orgel begeleid door de heer Broekhuizen. Na de pauze kreeg langstelhng bleek duidelijk, hoe alge meen geacht en bemind de overleden predikant w^as. Ongelukken van bezoekers In de morgen op de dag van de be grafenis was de weg glad. Daardoor zijn enige ongelukken gebeurd van bezoe kers die per auto naar de begrafenis re den. De auto van ouderling Schreuder uit Amersfoort, waarin o.m. ds. Ver hagen was gezeten werd in de omgeving van Tilburg door een miltaire auto aan gereden. De auto werd van achteren zwaar beschadigd men kon echter de reis voortzetten. Te Rilland Bath geraakte een auto waarin enige afgevaardigden waren ge zeten o.m. uit Leiden ondersteboven in de sloot. De inzittenden bekwamen geen letsel. ds. Goedhart het woord, die een refe raat hield over „het spel van het kind." Deze belichtte van het kinderspel de waarde, het nut en de begrenzing om met het punt „spel en arbeid" zijn wel doordacht onderwijs te beëindigen. De waarde van het spel is van niet geringe betekenis. Zacharia spreekt ook van „Knapen en meisjes, spelende op hun straten." Spr. begon bij de kleintjes die vorming- nodig hebben, waarmee de ouderen samen moeten spelen. Het schenken van speelgoed wordt meestal als een beleefdheid aan de ouders ge zien, wat het in feite niet zijn mag. Het spel is niet zonder doel. Zie eens in de dierenwereld. Een kleine poes speelt graag. Leert daardoor spelende wat het in zijn latere leven doet: muizen van gen! Ook de mens die boven alle dieren staat speelt in de jeugd als opleiding voor het latere leven, waardoor de grootheid Gods in het mensenleven te zien is. Van het nut van het spel zei spr. dat het de lichaamskracht doet toenem<^. Zekerheid van oog en beweging wordt er door verkregen. Het maig echter niet overdreven worden terwijl het samen spel moet worden geleid en voor uit wassen bewaard. Een groot verschil is met -wie het kind omgaat; toezicht op vrienden en -vriendinnen is nodig. De Christelijke levensovertuiging moet voorop staaji. Op straat leert het kind niet veel goeds. Daarom moeten de ouders meespelen met het kind. Ze mo gen niet merken dat het plicht is. Is er geen tijd voor, dan iets los laten om daar aandacht aan te besteden. Wat de begrenzing van het spel be treft kwam spr. tot de slotsom, dat het spel geen hartstocht mag worden. Van het kaartspel der ouderen zei Schopen hauer dat het een getuigenis is van gees telijke armoede. Over de vraag of een voudige kansspelen geoorloofd zijn, meende spr. dat de argumenten die er tegen aangevoerd worden niet steekhou dend zijn. Het gaat daarbij niet om winst of eer, doch slechts om vermeiak. Het spel heeft het doel om zichzelf en het zuiver genoegen van het spel moet worden gewaardeerd. Het leren dragen van verlies wordt er door gestimuleerd. Tenslotte bezag spr. Spel en arbeid waarbij hij wees op de persoonlijkheid die in het spel ligt. Verwijfde mannen speelden in hun jeugd met meisjesspeel goed. De grootheid van de Schepper is de ontplooiing der persoonlijke eigen schappen is in het spel van het kind te zien. In onze tijd is de emancipatie der -vrouw té constateren in de opgroei ende meisjes. Daarom is leiding van het spel in Chr. geest nodig. De ont spanning dreigt te ontaarden in levens doel en de arbeid wordt als noodzakelijk kwaad beschouwd. Arbeid en vreugde daarin is het normale; vreugde van het spel is toegift. Het spel mag niet de hoofdinhoud blijven van het leven van het opgroeiende kind. Het schone spel is bevlekt door hartstochten van de ver worven mens. Dat leeft ook in de kin deren. De reiniging van de persoonlijk heid door het bloed van Christus zal al leen de ontspanning te zuiverder maken. Wegens het vergevorderd uur kon over dit onderwerp geen bespreking volgen en werd de avond na gemeen schappelijk gezang door ds. Goedhart met gebed gesloten. Ophalen huisvuil. Het huisvuil van de bewoners van de Hoflaan, Wilhelmi nastraat, Louis Bouwmeesterplein en Secretaris Nijghstraat te Middelhamis wordt met ingang van 21 Februari op Maandag en op Donderdag opgehaald in plaats van op Dinsdag en op Vrijdag. Baadsvergadering. De raad van Mid delhamis komt Dinsdagavond in het openbaar bijeen. Terug uit Canada. De heer Philip v. Groningen Sz. (voorheen wonende in de tJienveiling van Dinsdag 15 Febr. 1955 Middel 18.27, drielingen 17.49, picklers 11.07. Aanvoer 90.000 kg. Visserstraat alhier) is Zaterdag met zijn echtgenote per vliegtuig uit Canada op Schiphol te Amsterdam gearriveerd. Sinds 6 jaar vertoeft hij in Canada en heeft zich daar een flink bestaan opge bouwd. Hij hoopt ongeveer een maand in onze gemeente voor familiebezoek te verbUjven. SOMMELSDIJK Raadsvergadering. Heden Dinsdag middag 4.30 uur komt de raad in het openbaar bijeen. Op de agenda komt o.m. voor verlening crediet voor aan schaf uniforme -vuilnisemmers. HEBKINGEN Bij een inwoner dezer gemeente is een ziekte van de groep B geconstateerd en wel rubeola of wel rode hond. *yDe dienstpUchtige E. P. van der Vliet van de lichting 1954 is per 31 Maart 1955 in werkelijke dienst opge roepen bij het regiment pontonniers te Vught. Op 26 Februari a.s. zal in deze ge meente een oefening worden gehouden door de B.B. in samenwerking met de brandweer en E.H.B.O. Orgelconcert te Herkingen. Op 19 Februari a.s. des avonds 8 uur zal de heer Arie Keijzer een orgelconcert geven met gemeentezang in de Ned. Herv. Kerk te Herkingen. Ds. A. Boertje zal vooraf een korte meditatie geven. Het jeugdgebouw van de Ned. Herv gemeente is vorige week vergroot. Het gebouw bevat nu een zaalruimte van 5 X 14 meter en ongeveer 120 personen kunnen nu worden ondergebracht. Voor al voor het jeugdwerk is dit een belang rijke verbetering in verband met de in stuif avonden op Zaterdaigavond. Ouderavond. A.s. Vrijdag 18 Pebr. des sav. 7 uur hoopt de Hervormde School haar Ouderavond te houden in de kleuterschool. Ouders en andere belang stellenden hartelijk welkom. Diezelfde avond om 7 uur hoopt ook de Chr. School op Ger. Grondslag haar Ouderavond te houden, ook daar zijn ouders en andere belangstellenden har telijk welkom. Gemeenteraad. Woensdag 16 Febr. des sav. half acht zal er Openbare Raadsvergadering worden gehouden. MELISSANT Nu de Raad van Melissant, heeft be sloten tot aankoop van de cantine en deze in te richten tot een jeugdgebouw zal er een beheerder worden benoemd. In een bekendmaking op het aan- plakbord, worden sollicitanten opgeroe pen, de functie wordt gecombineerd met die van gemeentebode. Eten woning is beschikbaar. GOEDEREEDE Oprichting Speeltuinvereniging Vrijdagavond had alhier de oprichting plaats van een speeltuinvereniging. De heer Mieras heette, namens het comité van voorbereiding, alle aanwe zigen welkom. De burgemeester sprak namens het gemeentebestuur een inleidend woord. Spreker wees op de grote behoefte van een geschikte speelruimte voor de jeugd. Als er ergens een stukje straat is op gebroken krioelt het in het zand direct van de kleine kinderen. Spreker memo reerde voorts dat de gemeenteraad al een terrein heeft aangekocht en ook nog een bepaald bedrag beschikbaar heeft gesteld. Verder kan de gemeente echter niet gaan. De rest is voor het particulier initiatief. Het verheugde de sprekers daarom bijzonder, dat er voor deze oprichtingsvergadering reeds zo'n grote belangstelling was. Hij hoopte, dat de oprichting van een speeltuin-vereni ging zal mogen slagen. Vervolgens gaf de heer de Ruiter, be stuurslid van de Ned. Unie van Speel tuin-Organisaties een boeiend overzicht van de geschiedenis van het speeltuin werk. De pionier van dit werk is ge weest de scheepstimmerman U. J. Kla ren uit Amsterdam, die in 1900 de eer ste speeltuin oprichtte. Thans zijn bij de N.U.S.O. 460 verenigingen aangesloten. Spreker wees ook nog op het grote be lang van het -winterwerk voor de jeugd, dat de speeltuinverenigingen organise ren. De heer Mieras gaf een overzicht van de kosten, verbonden aan de inrichting van een speeltuin, waarna hij voorstelde tot de oprichting van een speeltuin-ver eniging over te gaan. Alle aanwezigen, 47 in getal, gaven, zich op als lid. De speeltuinvereniging- Goedereede is dus officieel opgericht. Tot bestuursleden werden benoemd de heren: A. L. Mieras, J. Jongkoen, N. A. Jopse, Jac. Kleijn, J. Redert, E. A. Snij der en J. van Wijk. De heer Mieras werd met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. OUDDORP Herwonnen land. A.s.. Vrijdagavond om 7 uur in de Oude School zal de N.C.L.B. een bijeenkomst houden van „herwonnen land". Bezoekers harteUjk welkom. Kerkdienst. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt D.V. in de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. H. v. Gilst. Hoogste inschryver. De hoogste in schrijver voor het woonhuis van wglen Wed. K. Akershoek was KI. Tanis C. K.P.z. die het ook gegund werd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1