tlnmEn Naar een oorlog in het Verre Oosten Een emstige De 1250ste bezoek ster aan de drie modelwoningen Dameshanden Orgelbespeling 27e Jaargang Zaterdag 12 Februari 1955 CHR WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-eOLLANOSE EN ZEEïTWSE EILANDEN No. 2376 MEDITATIE vraag V ragen GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 met verzoeicprogramma De Fruitcentraie ReaacUebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Vcrsrhflnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdae ABONNEMEHJTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Btl contract speciaal tarief Sedert enkele weken beheersen de be richten, rondom Formosa de kranten en de radio en het publiek probeert aan de hand daarvan zich een oordeel te vor men over hetgeen zich daar in hét Ver re Oosten afspeelt. Uiteraard draaien alle discussies uit op de vraag: is er gevaar, dat uit de dreigende situatie daar aan de andere kant van de wereld om nieuwe oorlog zou kunnen ontstaan? WÖ kunnen op deze vraag natuurlijk geen positief antwoord geven. Dat kun nen momenteel zelfs de hoogste staats lieden niet. Niemand weet, wat de com munisten in de zin hebben. Dit is echter wel zeker, dat er zich achter de scher men heel wat meer afspeelt dan wij ver moeden. Wie de boeken leest, die na de laatste oorloggeschreven zijn over de politiek van Hitler, aan de hand van in 1945 gevonden Duitse documenten en de verslagen van het Neurenberger pro ces, die ontdekt b.v., dat slechts het on gunstige weer in November 1939 en in Januari 1940 Nederland toen hebben be hoed voor de inval, die op 10 Mei 1940 kwam. Alles was in Duitsland ervoor gereed en wij beseften het niet. Zo ge beurt er ook nu üi de hogern regionen meer dan we denken en behoeven w? heus niet verwonderd te 7,ijn, als plotse ling de bom barst. Twee weken geleden begon de Ameri kaanse Zevende Vloot op oorlogscapaci teit op te stomen naar de Chinese kust. Ongeveer 70 oorlogsschepen, w.o. 5 vliegtuigmoederschepen met 500 vlieg tuigen onder bevel van Admiraal Pride zouden de evacuatie van de Tatsjen- eilanden dekken, die door Tsjang-Kai- Tsjek worden prijsgegeven aan commu nistisch China. Ongeveer 20.000 militai ren en 16.000 burgers moeten naar For mosa worden overgebracht. Deze vloot heeft atoomwapenen aan boord. Indien de Chinezen luchtaanvallen hadden ge daan of nog zullen doen, vliegt de vonk in het kruit. De Amerikanen hebben al les gereed om de knooppunten van het Chinese verkeer en de Chinese vliegvel den aan vernietigende bombardementen te onderwerpen. Thunderjets, die atoom bommen kunnen meenemen, werden van Japan naar Okinawa en Zuid-Korea ge vlogen, escadrilles supermodeme Sabre- jets, de snelste Amerikaanse straalja gers, werden op Formosa gestationneerd en alle Amerikaanse troepen, in het Verre Oosten werden in alarmtoestand gebracht. In Washington wordt openlijk de mogelijkheid gesteld, dat een preven tieve oorlog met communistisch China gewenst kan zijn en dat in dit of het volgende jaar de Sovjet-Unie wel eens een soort Pearl Harbour kan forceren. Intussen'is de evacuatie begonnen en verloopt deze tot dusver zonder inter ventie van Rood-China. Enerzijds is het een winstpunt voor de communisten, dat de Tatsjen-eilanden, die vlak voor de kust liggen, zonder strijd door hen bezet kunnen worden. Doch anderzijds moet het voor hen wel een zwaar te verteren brok zijn, dat zij de ontruiming zó moe ten aanzien en de troepen van Tsjang straks op andere plaatsen gebruikt wor den. We kunnen ons voorstellen, dat het optreden der Amerikanen de Chine-, se communisten op het kookpunt brengt. Hoe moeten we nu deze situatie be oordelen We vrillen daartoe in kort be stek een overzicht geven van de aard rijkskundige, historische, politieke en militaire aspecten van deze kwestie. Zo men weet, zijn er momenteel twee China's: het communistische en het na tionalistische. Het laatste heeft als enig overgebleven grondgebied het eiland Formosa met de Pescadores (vissersei landen). Dit eiland is iets groter dan Nederland en heeft een bevolking van 7 millioen zielen. De naam Formosa is niet Chüiees, maar Portugees en be tekent: het schone eiland. In het Chinees heet het Taiwan. Tussen Formosa en het Chinese vasteland ligt de Staat van Formosa, waarin de Amerikaanse vloot al enkele jaren kruist en die ongeveer 150 km. ibreed is. Het eiland is zeer bergachtig; de hoogste top is 4300 m. hoog. Het klimaat is warm, daar For mosa tussen de 22e en 25e breedtegraad ligt, dus voor de helft in de tropen. On geveer twee derde ervan is bedekt met hos. Van de oorspronkelijke bevolking, die niet van Mongools, maar van Ma leis ras is, zijn er nog slechts 150.000 over, die als primitieve stammen, in de ber gen leven. Sedert 1500 is door import uit China de bevolking Chinees geworden. Het eiland is vruchtbaar, levert rijst, suikerriet, delfstoffen etc. De eerste blanken, die er kwamen, waren Span jaarden. Merkwaardig is het, dat dit thans zo beroemde eiland Formosa van 1624 tot 1661, dus in onze Gouden Eeuw, nog een Nederlandse kolonie is geweest! In 1895 werd het veroverd door Japan. Toen dit land in 1945 de oorlog verloor, Werd bij de wapenstilstand bepaald, dat het aan China moest worden teruggege ven. Alle er woonachtige Japannezen werden toen naar Japan gebracht. Men bedenke hierbij, dat op 7 Sept. 1945, toen genoemde wapenstilstand getekend. Werd. Tsjank-Kai-Tsjek nog de heerser Was over Groot-China. Deze beschouw de de Formosanen echter als een over wonnen volk en verwaarloosde het eiland vrat i.v.m. zijn grote zorgen öoor de strijd tegen de communisten Misschien verklaarbaar is maar ver oorzaakte daardoor in 1947 een hevige opstand, die wreed onderdrukt werd en Waarbij vrijwel alle Formosaanse intel lectuelen werden gedood! Nu Tsjang dit eiland als zijn laatste bolwerk moet be schouwen, is deze historie voor hem minder aangenaam, daar de bevolking UI. Doch de Zoon des Mensen, als Hij komt zal Hij ook nog geloof vin den op de aarde? (Lukas 18 8b) Zal Hij ook nog geloof vinden op de aarde? U weet wel dat we spreken van verschillend soorten geloof. Eigenlijk is dat niet goed. Er is maar één soort waarachtig geloof. Al het andere moge er op lijken, geloof is het in het wezen der zaak niet. We kunnen op een zeker ogenblik onder de indruk komen van een machtig gebeuren, door Gods hand ge schied, hetzij in zegen of in straf. Denk maar aan de ramp, die enkele jaren ge leden ons eiland trof. Denk maar aan een plotseling sterfgeval in ons gezin of in onze kennissenkring. Denk maar aan een wonderlijke genezing van ons zelf of één onze naastbestaanden. Het lijkt of ons leven een andere gang gaat ma ken, maar na een poosje vallen we toch weer in ons oude doen terug. Het was slechts een z.g. wondergeloof. Dat kan zelfs zo zijn. zonder dat er schokkende gebeurtenissen zijn gepasseerd. Dan spreken we van een tijdgeloof. Denk daarbij aan Demas, van wie we lezen, dat hij de tegenwoordige wereld lief kreeg. We kunnen de hele Bijbel voor waar aannemen en uiterlijk een leven leiden, althans proberen te leiden zoals ons dat in de Schrift wordt voorgehou den. En toch kan dat niet anders zijn dan datgene, wat we met een historisch geloof bestempelen. Maar ,,Het Geloof" daar gaat het om. Het geloof door God Zelf gewerkt. Het geloof, dat een zeker weten en vast vertrouwen is. Het ge loof, dat geen grote gedachten over de mens koestert, maar de schreeuw uit de ziel laat horen: Ik ben niet waard, dat Gij onder mijn dak zoudt inkomen. Die zich niet waardig keurt, dat de Heere op zijn gestamel zou letten. „Zondaar" en „genade" dat zijn de enige woorden, die zulk een mens op de lippen durft nemen. Niets houdt hij dan over om op te pleiten, dan de barmhartigheid des Heeren. Deze zegt het dan ook: Ik zal ze voeren met smeking en geween. Wat een heerlijkheid ontsluit zich ech ter, als de Heere dat toeviuchtnemend geloof, wil verwisselen in een welverze- kerd geloof. Dati mag er met Paulus ge roemd worden: Wat zal ons scheiden van de liefde van Christus? Geloof en gebed horen onafscheide lijk bijelkander, waar het ene is, kan het andere niet gemist worden. Zegt ge soms: O, kon ik maar geloven, kon ik maar bidden? Weet het dan, dat een zucht om te zuchten, ook een gebed is. En dan zegt Gods Woord ons: Als wij niet weten te bidden zoals het behoort, dan wil de Geest Zelf voor ons bidden met onuitsprekelijke verzuchtingen. Een van de voornaamste openbarings- vormen van het geloof is, het gebed. Wordt dat nog bij U gemist, lezers Ja cob is dun geworden en de kerk des Hee ren, als een hutje in de komkommer hof, maarze is er dan toch. Ja, ook in het persoonlijke, geestelijke leven, geldt het, dat als de Zoon des Mensen komt, Hij geloof, zal vinden. „Het ge loof", dat Zijn komst juichend inwacht: Hij komt. Hij komt om 'd aard te rich ten. De wereld in gerechtigheid. In nog één licht, willen wij ons tekst woord bezien, n.I. in het licht van de wederkomst des Heeren. Nog éénmaal zal Hij komen. Als rech ter van 't heelal. Geweldig zal die dag zijn. Dan zal aller ogen Hem zien. Dan voltrekt zich het wereldgericht in volle werkelijkheid. En, als Hij komt, zaj Hij dan nog geloof vinden op de aarde? Dan immers is de maat der ongerech tigheid vol. De antichrist is gekomen en voert zijn volle heerschappij. De mens is op het toppunt vaji zijn macht. Zijn naam, zal weer genoemd worden „Me- chujaël" (de mens zelf is God). Toch nog geloof? Ja, lezers, de zaak van God, gaat nooit bankroet. Ik heb Mij doen overblijven, nog zeven duizend, die dè knie voor Baal niet gebogen heb ben. Ja, ook dan nog geloof, Paulus heeft het over de overgebleve nen, die in de oordeelsdag in een punt des tijds zullen veranderd worden en de Heere te gemoet zullen varen in de lucht En alzo zullen we altijd met de. Heere zijn. Zo vertroost elkander dan met de ze woorden, voegt hij er aan toe. Daji zullen diegenen immers op bijzondere wijze beweldadigd worden en de Heere zien, inplaats van de verschrikking van het ogenblik. Daarom, zo zegt de Heere Jezus, vreest niet, wanneer deze dingen beginnen te geschieden en heft Uw hoof den opwaarts, omdat dan Uw verlossing nabij is. Ja, ook dan is er nog geloof. Wel wei nig, want de afval zal een ongekende grootte hebben aangenomen. Maar toch. het is er. En dus, om in het verband van onze tekst te blijven, zal er ook gebed blijven. Ja degenen die dan nog over zijn, zullen met zulk een mate van geloof begiftigd worden, dat ze ook de hoogste mate des gebeds kennen, n.I. het aanbidden. Het aanbidden van God en Zijn daden. De grijze ziener van Pad mos heeft visionnair; deze dingen zien gebeuren. En wat is dan zijn bede? O, God, als ik dit alles maar niet mee hoef te maken? Die weeën, die rampen, die oordelen? Neen, luister maar! „En de Geest en de bruid zeggen, kom! en die het hoort zegge: kom! Ja, kom Hee re Jezus, kom haastelijk". Hij aanbidt daar God en roept om de spoedige we derkomst van zijn Koning. Hij heeft al leen maar op het oog de glorie van Hem. Door genade, vreest Johannes dat oor deel niet. Hij vertrouvrt, met onze ge loofsbelijdenis, die dit zo schoon uit drukt: „Dan zullen de gelovigen ge kroond worden met heerhjkheid en eer. De Zone Gods zal hun namen belijden voor de Vader en Zijn uitverkoren en gelen. Alle tranen zullen van hun ogen afgewist worden. En, tot een genadige vergelding van hun onderdrukking hier op de aarde, zal de Heere hen zulk een heerlijkheid doen bezitten, als in het hart des mensen ooit is opgeklommen. Daarom verwachten we die dag met j uiterst verlangen, om ten volle te ge nietend beloften Gods, in Jezus Christus, onze Heere." Is die verwachting ook het deel van ons? Dat is de vraag, waar het op aan komt. Om die vraag bevestigend te kun nen beantwoorden, zal er gebed moeten gekend worden. Het gebed van de tolle naar. „O, God, wees mij zondaar gena dig". Alleen ledige vaten, wil Hij vol maken. Alleen degenen, die zich als een goddeloze leerden kennen, worden door Hem gerechtvaardigd. Die vuil is, dat hij nog vuil worde, die onrechtvaardig is, dat hij nog onrecht vaardig worde. In eigen oog voor God. Dat doet het gebed geboren worden. En het gebed, het geloof. En het ge loof, de aanbidding. Zal Hij nog geloof vinden op aarde? Zou Hij het vinden bij ons? Wat is er dan een zelfonderzoek no dig. Wat is er dan te dien opzichte ook gebed nodig: Doorgrond en ken mijn hart o. Heer' Is 't geen ik denk, niet tot Uw eer? Beproef m' en zie of mijn gemoed. Iets kwaads, iets onbehoorlijks voedt. Gelukkig, de mens die na dat zelfon derzoek, het voor Gods aangezicht be lijden mag: Heere, Gij weet alle din- <jEn! Gij weet dat ik U liefheb! Dirksland. C. J. Kesting. hem grotendeels niet gunstig gezind schijnt. Het eigenlijke China, dat met Mon golië en Mantsjoerije mee ongeveer 8 millioen km2 groot is (dat is 240 x Nederland), herbergt een bevolking, die geschat wordt tussen 400 en 600 mil lioen zielen! Zijn machtspositie is ech ter niet evenredig aan zijn grootte. Al bijna 40 jaar heeft er burgeroorlog ge heerst, terwijl hongersnoden en vreselij ke overstromingen het land voortdurend teisteren. Japan heeft van deze zwakte zeer geprofiteerd. In 1931 bezette het Mantsjoerije enin 1937 begon het de oorlog tegen China, die duurde tot 1945. De man, die de laatste dertig jaar een overwegende rol in China heeft gespeeld, is Tsjang-Kai-Sjek. tlians de leider van nationalistisch China. Tsjang werd geboren in 1888. In l&ll sloot hij zich aan bij de zogenaamde Kwo-min-tang of nationale volkspartij, die de republiek proclameerde on de laatste keizer afzette. Hij was militair en heeft in het jaar 1924 nog enige tijd gestudeerd aan de militaire academie in... Moskou! In China teruggekeerd, werd hij opperbevelhebber van het leger en in 1928 werd hij bekleed met dicta toriale macht over de staat. Hij ontpop te zich toen als fel anti-communistisch en hij heeft dan ook reeds lang vóór de tweede wereldoorlog het communisme in zijn land te vuur en te zwaard bestre den. Toen in 1937 de Japans-Chinese oorlog uitbrak, streed hij samen met de communisten tegen de indringers, maar dit verbond werd in 1941 verbroken. Se dert streed Tsjang aan de zijde van Amejika en Engeland tegen de Jappen. Toen in 1945 de oorlog eindigde, hiel pen de Russen de Chinese communisten aan Japanse wapens en begon de binnen landse strijd opnieuw. Deze oorlog ver- Uep allengs ten nadele van Tsjang. Zijn regime schijnt zeer corrupt en sociaal reactionair te zijn geweest zodat de communisten steeds meer veld wonnen. Een poging van president Truman om de situatie in China te verbeteren, waar toe de bekende generaal Marshall zich naar dit land begaf, had geen resultaat. De communisten veroverden de éne pro vincie na de andere en in 1949 had hun leider Mao-tse-toeng het zover, dat Tsjang-Kai-Sjek met het overschot van zijn leger, zijnde 130.000 man, naar For mosa de wijk moest nemen. Het gewel dige Chinese rijk was ten prooi geval len aan het Communisme en Mao-tse- toeng haastte zich een verbond met Sta lin te sluiten. Ziehier in het kort de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Hemelse Rijk." Sedert 1949 is het zo, dat de Chi nese communisten als eerste punt op hun program hebben staan de verove ring van Formosa, niet alleen, omdat dit eiland volgens hen een integrerend deel van China vormt, maar ook omdat Tsjang-Kai-Sjek telkens weer opnieuw aan zijn leger en aan de wereld verkon digt, dat hij van plan is, naar het vas teland terug te keren door middel van een invasie. Er heerst dus tussen de twee China's een formele oorlogstoe stand. Van weerszijden worden met vlieg De 1250ste bezoekster aan de model woningen is geboekt. Het was mej. L. P. Struik, Dijkzicht, Sommelsdijk, die een kapstok cadeau kreeg, beschikbaar gesteld door de fa. Wijnhoff en Kroos te Middelhamis. Wij attenderen er nogmaals op dat de Zaterdag a.s. de laatste dag is van de openstelling. De modelwoningen zullen dan tot 9 uur 's-avonds open zijn. Wie er nog niet geweest is, verzuime niet er alsnog heen te gaan. tuigen bombardementen uitgevoerd. En nu is het merkwaardig van de hele si tuatie, dat de Amerikanen daar precies tussenin zitten. De communisten, die niet over een behoorlijke vloot beschik ken, zullen Formosa daarom bezwaarlijk kunnen veroveren, maar anderzijds is ook Tsjang niet in staat om op eigen kracht een invasie te ondernemen. Men kan zich afvragen: wat beweegt de Amerikanen, zich met deze in feite interne Chinese aangelegenheden te be moeien, zelfs op zulk een wijze, dat zij daardoor een oorlog riskeren. Het ant woord is eenvoudig: Amerika beschouwt zich als de grote strijder tegen het Com munisme en kan niet dulden, dat zich tussen de Philippijnen, waar zijn mari ne- en luchtbases liggen èn Zuid-Korea en Japan een eiland bevindt, dat in han den der communisten is. Zij beschouwen de Pacific, ook de Aziatische zijde er van, als van vitaal belang voor hun de fensie. Dat is de reden, waarom de Ame rikaanse vloot wordt ingezet om For mosa te helpen verdedigen. En we kun nen niet anders zeggen dan dat de Ver enigde Staten daarin gehjk hebben. We mogen dankbaar zijn, dat er althans nog één land op de wereld is en gelukkig is dat tevens het machtigste dat een doelbevruste anti-communistische poli tiek voert. Als we het diplomatiek ge- wurm zien van Frankrijk denk aan Indo-China en zelfs van het land van Churchill, waar de diplomaat Eden steeds aan compromissen doktert, dan doet het weldadig aan het doortastende optreden van Eisenhower te zien. Na tuurlijk hoopt iedereen, dat het. in het Verre Oosten met een sisser afloopt, maar gezien de steeds groeiende wereld macht van het communisme zal er vroeg of laat door de vrije wereld een risico genomen moeten worden op straf fe van algehele ondergang. In de maand Januari 1955 werden aan uien verzonden naar: Engeland 8.825.705 kg Duitsland 3.576.701. kg. België 1.438.735 kg. Ierland 526.850 kg. Zweden 230.050 kg. Engels leger 191.550 kg West Indië 51.200 kg Luxemburg 22.100 kg IJsland 15.000 kg. Afrika 17.800 kg. Zwitserland 10.000 kg. Italië 150 kg. Totaal 14.905.841 kg. Recapitulatie: Juli t.m. Dec. '54 32.265.781 kg. Januari 1955 14.905.841 kg. Totaal 47.171.622 kg. Van Flakkee werden verzonden: JuU t/m Dec. '54 Januari 1955 Totaal 9.165.175 kg. 3.330.953 kg. 12.496.128 kg. Tot en met de maand Januari werden yerzonden in: Seizoen .1951—'52 76.455.823 kg. Seizoen 1952—'53 112.763.350 kg. Seizoen 1953—'54 76.163.401 kg. Seizoen 1954—'55 47.171.622 kg. De handel stelt in dit seizoen weer bitter teleur. De verwachting was geweest, dat in de maand Januari de prijs zou variëren tussen 25 30 et. per kg. naar gelang van de weersgesteldheid. In het begin van Januari is de prijs slechts één twee dagen 23 et. telers- prijs geweest of 25 et. per kg. geleverd in de baal. De aanvoer was echter te groot, voor de gevoelige markt, zo dat er direct een daling intrad, de markt zakte met gro te sprongen naar beneden tot 10 12 et. per kg. telersprijs. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de kwaliteit van verschillende par tijen werkelijk slecht te noemen is, wel ke leveringen haar funeste invloed da nig doen gevoelen. Het is wel zeer te betreuren dat wij in Holland geen onderscheiding kennen in een A-B of C kwaliteit. 'Ongeacht de kleur en de houdbaarheid worden de uien goedgekeurd als ze maar niet rot, stuk of kaal zijn. Daartegenover staat, dat de Engelse markt ruim voorzien is van uien uit andere landen. Hiervoor wordt 8 10 et. per kg. meer besteed dan voor de Hollandse uien. Deze ernstige gang van zaken wordt TAART MET 100 KAARSJES. Mevrouw Eisenhower, echtgenote van de President van de Verenigde Staten, snijdt hier de bijna 250 pond wegende taart aan, die onlangs tijdens een lunch te Washington (D.C.) door vele feestvier ders is genuttigd, omdat de Young Women's Christian Association", de Chris- de lijke Jonge Vrouwen Vereniging, honderd jaar bestond. De verjaardag van de YWCA viel samen met het vijftigjarige jubileum van de afdeling District Columbia der vereniging. De taart, waarin honderd kaarsjes waren aangebracht is het werk van Clement Maggia, hoofd van een school voor kookkunst in het nabijgelegen Arlington (Virginia), die vorig jaar op de Internationale Culinaire Olympische Spelen iti Europa als afgevaardigde van de Verenigde Staten in aanmerking is gekomen voor een gouden medaille. door de uienteler niet beseft. Men leeft met zijn gedachten nog veel te veel in de roes van vroeger jaren en realiseert zich veel te weinig, wat er op de buitenland se markten gebeurt. Wij kunnen nu met een totale export naar alle landen van 47 millioen eind Januari 1955 niet eens een prijs bedin gen, die lonend is en met de hoge ex ploitatiekosten overeenstemt. Wat zou de prijs geweest zijn, als wij een normaal uienseizoen hadden gehad met een 120 130 miUioen kg. expor teerbare uien? De Hollandse uien zouden dan weer waardeloos geweest zijn. De toestand is veel ernstiger dan de meeste telers beseffen. Het blad: „Fruit Trade Journal" van 5 Februari 1955 schreef in het beknopte marktoverzicht, dat de Spaanse uien die thans worden aangevoerd niet meer geheel betrouw baar zijn. Hongaarse en Poolse uien be horen tot de soorten die het meest ge vraagd worden, en zich het best laten verkopen. Verschillende Hollandse partijen wa ren „smerig" en in een 'treurige condi tie. De aanvoeren waren veel te groot voor de huidige vraag op de markt. Zulk een beoordeling spreekt helaas duidelijke taal, doch zij wordt niet ver staan. Het is te hopen dat de bevoegde in stanties thans zullen ingrijpen eer dat het met ons kwaliteits product op de buitenlandse markten voorgoed gedaan is. Omtrent de verwachting in de ko mende weken valt zeer weinig te zeg gen. De voornaamste of de hoofdvraag is, wat zal het weer doen? Krijgen wij mooi voorjaarsweer of zal het lang koud blij ven, al behoeft het daarom niet direct te vriezen. Bij koud weer verwacht men in de kringen van de uienhandel nog een klei ne opleving van de prijs, doch bij mooi weer valt er omtrent het prijsverloop niets te zeggen. Terecht noemt de firma Minnaar het thans een „daghandeltje". Men kan niet voor morgen zeggen wat er betaald zal worden. Het bewijs wordt geleverd dat de En gelse groentenhandelaar, veel liever een haaltje Hongaarse of Poolse uien koopt die hij gerust 2 3 weken kan bewa ren dan voor de helft van de prijs een haaltje Hollandse uien dat hij nog geen drie dagen goed kan houden. Hoewel niet in zulk een sterke mate, vertoont zich datzelfde beeld ook op de Duitse en Belgische markt. Er blijken nog heel wat Duitse uien te zijn. In vroeger jaren nam de vraag voor Duitsland in Februari en Maart sterk toe, doch ook hier weer voorzie ning van uit Hongarije en Polen. Met de uien die in het najaar aan de put zijn gelegd, is het bitter slecht ge steld. Wij vernamen van een uitval van 70 80 procent. Wat er overbleef werd weliswaar goedgekeurd maar mocht de naam van een exportproduct niet hebben. De Spaanse uien raken gedaan. Naar schatting zijn er in Spanje nog een 4 5 millioen kg. exporteerbare uien, vol doende om aan de vraag te beantwoor den, tot eind Februari begin Maart. Vanuit Londen vernamen wij dat er vorige week Libanese uien waren aan gevoerd, die gebaseerd op Hollandse prijs, slechts opbrachten 7 et. boeren- prijs. Twee dagen later werd er weer ge veild en brachten ze slechts 3 et. per kg boerenprijs op. De aanvoer was 1,8 milUoen kg. Al is het waar, dat gelijk uit de prijs blijkt, de kwaliteit niet al te best is, toch (Vervolg pag. 2 Ie kolom) De heer Arie, J. Keijzer hoopt op Za terdagavond, 26 Februari 1955 een or gelbespeling met een verzoekprogram ma te geven op het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Tot en met Zaterdag 19 Februari a.s. bestaat de gelegenheid om verzoeknum mers voor deze orgelbespeling bij de lieer Arie J. Keijzer, Voorstraat no. 10 te Middelhamis in te dienen. Allerlei werken van diverse componisten kunnen worden aangevraagd, mits het betreffen de werk uitsluitend kérkorgelmuziek is. De heer Keijzer zal uit de binnengeko men verzoeken een programma samen stellen. ALTIJD WELKOM! Eten goed gevulde fruitmand is een geschenk, dat U bij vele gelegenheden kunt geven. De Fruitoentrale garandeert U Ie kwaliteit. De primeurs van elk seizoen vindt U het eerst en het voor deligst bij ons: Tevreden klanten! de kern van onze zaak. B. v. d. VEEB Westdijk 36 Telefoon 2682 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1