Het land van Tito Berechting van de stuntrijder A. J. V. d. Doel uit Oude Tonge die Zondag 30 Jan. de boel op stelten zette te Middelharnis Ontzettend ongeluk op open overweg 27e Jaargang Woensdag 9 Februari 1955 No. 2375 CHB WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEEDE 6B01ND8LAU VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Officier eiste 4 maanden gevangenisstraf. Op 18 Maart wordt vonnis gewezen. CORRECTIE OP HET VERSLAG REDE PROF. BIEPENHOKST Badhuis ook des Donder dags geopend Gecombineerde vergade ring der Herv. en A.R. Kiesverenigingen te Stellendam Afscheid Dierenarts Frijlink GOEDEREEDE Redactlebureau: Pr. HEITORIKSTRAAT 14, MIDODELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdae ABONNEMEI^TSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTtEPRUS 12 cent per mm BQ contract speciaal tarief. We behoeven onze lezers natuurlijk niet te vertellen, welk land in de titel van dit onderwerp bedoeld wordt. Joego slavië is nog bij weinig Nederlanders uit eigen aanschouwing bekend, maar Tito heeft zulk een vermaardheid gekregen, dat vrijwel iedereen de naam kent van het land, waarover hij regeert. Het dacht ons goed, om verschillende redenen bij deze Balkan-staat, die zulk een merk waardige rol speelt in de internationale politiek, eens nader stil te staan. We doen dit vanuit een politiek èn vanuit een toeristisch oogpunt. Joego-Slavië d.i. Zuid-Slavië is onge veer 7 maaJ zo groot als Nederland en telt cira 16 milhoen inwoners. Deze vor men echter geen volkseenheid. Daarom is dit land, dat sedert 1945 een commu nistische volksrepubUek is met als pre sident-dictator Tito, eigenlijk een fede ratie van 6 republieken, n.l. Servië, Kroatië. Slovenië, Bosnië, Macedonië en Montenegro, respectievelijk met de hoofdsteden (tevens de voornaamste plaatsen van het land): Belgrado (de rijkshoofdstad), Zagreb of Agram, Ljoebljana, Serajewo, Skoplje enj Tito- grad. De Joego-Slavische staat is gebo ren in 1918 na de eerste wereldoorlog, toen op de puinhopen van de oude Oos- tenrijks-Hongaarse monarchie enkele nieuwe staten verrezen. Het werd toen een koninkrijk. Het was in 1914, dat in S-erajewo de Oostenrijkse kroonprins Franz Ferdinand door een student werd vermoord, hetgeen de aanleiding is ge worden tot de eerste wereldoorlog. Mo gelijk herinnert men zich ook nog, dat in 1934 de Joego-Slavische koning Ale xander bij een bezoek aan Frankrijk in Marseille werd doodgeschoten. De diver se volksdelen lopen erg uiteen en daar om is het er steeds nogal onrustig ge weest. Er worden verschillende talen ge sproken: 46% Servisch. 32% Kroatisch en 9% Slovenisch. Vóór de laatste oor log woonden er binnen de grenzen ook nog een half millioen Duitsers, die in 1945 allen zijn uitgewezen. Wat de gods dienst betreft, 50% is Grieks-orthodox, 37% (Slovenië en Kroatië) is Rooms- Katholiek, 11%, (in het Zuiden) is Mo hammedaans, hetgeen nog een overblijf sel is van de vroegere heerschappij der Turken en slechts 2% is Protestants. De bevolking leeft voornamelijk van de landbouw n.l. ruim 70%;. Het land is zeer rijk aan delfstoffen, maar deze kunnen door gebrek aan kapitaal en technische kennis niet voldoende worden geëxploiteerd. De landbouw levert prui men, maïs, druiven etc, terwijl J. S. te vens bekend is om het Slovenisch eiken-' hout en het grote aantal varkens, dat er gehouden wordt. De volksontwikke ling loopt erg uiteen. Terwijl in het N.W. (waar Slovenië en Kroatië aan Oosten rijk en Italië grenzen) weinig analfabe ten zijn, vormen deze in de Zuidelijker gedeelten zoals Montenegro en Macedo nië wel 30% der bevolking. Deze is over 't algemeen arm. In de laatste oorlog hebben de Joego- Slaven een betekenisvolle rol gespeeld. Zo men weet, viel Hitler in April 1941 het land biimen, liet Belgrado vreselijk bombarderen en veroverde in enige we ken het gehele grondgebied. Het land is echter door zijn vele bergen en bossen uitermate geschikt voor verzet en er is dan ook geen enkel land in Europa ge weest, waar dit zo intensief was. Na tuurlijk waren ook daar landverraders, n.l. een deel der Kroaten onder de ad vocaat Pavelitsj, die een zeer lugube re rol gespeeld heeft en helaas in 1945 nog kans zag naar Argentinië te ontko men. Maar over 't algemeen waren de Joego-Slaven fel anti-Duits. De voor naamste verzetsleider werd Josip Broz, een boerenzoon en metaalbewerker, die in 1892 geboren was en al vroeg als socialist en communnst bekend stond. Het laatste was hij geworden geduren de de eerste wereldoorlog, toen hij als soldaat in Russische Krijgsgevangen schap raakte, meerdere jaren in Siberi sche en later in Joego-Slavische gevan genissen doorbracht en een geboren lei dersfiguur was. Omstreeks 1935 wooon- de hij in de Sóvjet-Unie, en kreeg daar zijn opleiding als Stalinistisch commu nist. Deze Josip Broz nu is de huidige Tito! Niet lang na de Duitse inval gingen de verzetslieden zich organiseren. Een deel dat koningsgezind was, vocht onder Mi- chailowitsj voor de jeugdige koning Pe ter, die gevlucht was, doch de meesten sloten zich aan bij het verzetsleger van Tito. Dat waren de beroemde partisa- nen. De strijd werd op zeer wrede wij ze gevoerd, waarin de Duitsers voor gingen. Er werd niet alleen tegen de Duitsers gevochten, doch feitelijk heer ste er ook nog een burgeroorlog. De troepen van Michailowitsj raakten meer malen slaags met die van Tito, terwijl de Kroatische verrader Pavelitsj 300.000 Servische orthodoxen uit godsdiensthaat om het leven liet brengen. Op deze wij ze werd de tweede wereldoorlog voor J. S. een vreselijk bloedbad. In geen en kel land van Europa zijn toen zoveel mensen om het leven gekomen. Hun aantal wordt geschat op 1.600.000. Eind 1941 waren er reeds 80.000 partisanen en hun getal was in 1944 aangegroeid tot 300.000. De Duitsers moesten steeds 10 12 divisies beschikbaar houden om hen enigermate eronder te houden. Toen in 1943 Italië capituleerde, wisten de partisanen 11 van de 15 Italiaanse divi sies te ontwapenen, wat hun een groot aantal wapens bezorgde. Het ligt voor de hand. dat deze par- tisapen het hard te verantwoorden had den. Enkele honderdduizenden zijn in de strijd omgekomen. De Duitsers namen bloedig wraak en moorden hele dorpen uit. Van de burgerbevolking kwamen eveneens tallozen om in concentratie- De twee en twintigjarige Anthonie J. van den Doel uit Oude Tonge, die op Zondag 30 Januari Middelharnis in opschudding bracht door zijn gestunt op een motor en door zijn verzet tegen de politie, heeft Vrijdagmiddag reeds te- rechtgestaan voor de Rotterdamse politierechter. De officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van vier maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De politierechter voldeed aan het eerste deel van deze eis, maar be sloot eerst op 18 Maart voimis te wijzen, opdat voor die datum een reclas- seringsrapport kan worden uitgebracht over de jeugdige verdachte, die tot nu toe niet met de justitie in aanraking was geweest. Anthonie J. van den Doel, die in een leren overall en met half- hoge leren laarzen voor de politierechter verscheen, luisterde schijnbaar onbewogen naar de officier, toen deze de dagrvaarding voor droeg. Hij moest zich verantwoorden, omdat hij a. op 30 Januari geweigerd had aan de wachtmeester I van de Rijks politie W, van Dijk zijn rijbewijs ter inzage te geven, toen deze hem op het Zandpad had aange houden, omdat hij op gevaarlijke wijze zijn motor zou hebben be reden; b. zich tegen dezelfde politieman en tegen diens collega L. van Wijnen verzet had. toen dezen hem naar de politiepost in de nabijheid wil den overbrengen, waarbij de wachtmeester Van Dijk geschopt en de wachtmeester Van Wijnen in het gezicht gestompt zou zijn; c. getracht had de omstanders ruim tweehonderd opgeschoten jongelui op te stoken tot ver zet tegen de politie, door te roe pen: ,,Kom maar op, jongens, sla ze maar dood!"; d. "beide politiemannen in het open baar had uitgescholden; e. op Dinsdag 1 Februari een melk kannetje, een kopje, het plafond en een glazen ruit in zijn cel had vernield, of getracht had te ver nielen. Burgemeester werd nieuwsgierig Dit laatste was met zo veel geraas gebeurd, dat de burgemeester van Mid delharnis. die in zijn kamer boven de cel aan het werk was, n£iar beneden was gekomen om ts vragen, wat er toch aan de hand was. Geen van de tenlaste gelegde feiten werd door van den D. ontkend. Op de vraag van de politierechter, waarom hij zich verzet had tegen zijn overbrenging naar de politiepost; antwoordde hij, dat hij niet „in zo'n houding" weggevoerd wenste te worden. Hij moest echter toe geven, dat de politiemannen hem tot kampen, door hongersnoden, epidemieën en massa-executies. De Italianen hebben er nog vreselijker tekeer gegaan. Als een dprp de partisanen had gesteund, werden alle mannen boven 14 jaar doodgeschoten en de rest werd wegge voerd. Toen de oorlog over was, was twee derde van de veestapel verdwe nen, 800.000 huizen verwoest en vrijwel alle fabrieken vernield. Als toen de U.N.R.R.A. geen voedsel naar J. S. had verscheept, ware de bevoUting verhon gerd. Tito kwam als overwinnaar uit de strijd. De monarchie werd afgeschaft en een communistische republiek gesticht, die ook verdween achter het ijzeren gor dijn. Dit duurde tot 1948 toe, de breuk kwam toen tussen Tito en Stalin. Tito dulde niet, dat J. S. evenals de andere satelUetstaten totaal geëxploiteerd zou worden door de Sovjet-Unie. Hij bleek een nationaal-communist te zijn. Het land kreeg het toen onder de druk der Kominform zwaar te verantwoorden, doch door zich meer op Amerika en En geland te gaan oriënteren, wist Tito het gevaar te bezweren. Het communistische regime werd wat gematigd en zo weet hij zich te handhaven. Evenals in de an dere conmiunistische landen is de over grote meerderheid van het volk niet communistisch, maar Tito zit vaster in het zadel dan de andere heersers in Oost Europa. Hij heeft geprofiteerd van het MarshaU-plan, sloot het Balkan-pact met Turkije en Griekenland en staat practisch dus meer naar het Westen dan naar het Oosten gericht. Joego-Slavië is als gevolg van de ge beurtenissen van 1948 van achter het ijzeren gordijn te voorschijn gekomen. Sedert 1954 is het voor toeristen open gesteld. Wij hadden het genoegen het land verleden zomer te bezoeken en hoe wel het duidelijk merkbaar is, dat het uitgenomen enkele plaatsen nog niet goed op het toerisme is ingesteld, kunnen we een ïeis naar dit tot dusver voor Nederlanders vrijwel onbekende land ten zeerste aanraden. Men heeft in 't geheel geen last van het regime; men bemerkt er zelfs weinig van. De Joego- Slaven zijn vriendelijk en gastvrij. De natuur is er schitterend, hetzij men ver toeft in Bied (Alpengebied)Rijcka (het oude Fiume) of in Crikvencia en Dub- rovnic aan de Adriatische Zee. Zowel vanuit een politiek als uit een toeris tisch oogpunt is Joego-Slavië een merk waardig land, dat werkelijk verdient wat meer in onze belangstelling te komen. tweemaal toe gelegenheid hadden gege ven vrijwillig en alleen naar het bureau te gaan. K«quistitor Nadat de wachtmeesters, die als ge tuigen waren gedagvaard, hun verkla ringen hadden afgelegd, begon de offi cier zijn requisitoir. .,Van den Doel", zo merkte de officier onder meer op, „begon reeds op Vrijdag 28 Januari op hoogst onverantwoorde lijke en zeer gevaarlijke manier op de motor te rijden, die hij, voor bijna 3600 gld. van een zaak in Rotterdam op afbe taling had kunnen kopen. Op die dag reeds moest er proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt, door de Rijks politie te Middelharnis. Ook op de Za terdag daarna kwam Van den Doel met de politie in aanraking, toen hij in Rot terdam wegens een verkeersovertreding moest worden bekeurd." De officier ging tenslotte in op het geen zich op Zondagmiddag in Middel harnis op het Zandpad afspeelde. „De ze verdachte heeft zich meer dan schan dalig gedragen," aldus de officier. .,Het gaat niet aan, dat iemand zo optreedt tegen de politie, vooral niet, als deze zo lankmoedig Ijlijkt als de beide be trokken wachtmeesters die middag, toen enige honderden omstanders het de po litie niet gemakkelijk maakten." Hü vroeg de politie rechter begrip te to nen voor de moeilijke positie van de Rijkspolitie op het platteland en in de kleinere gemeenten, en eiste tenslotte, als waarschuwend voorbeeld, een lang durige gevEmgenisstraf. Te snel berecht Mr. L. J, den Hollander uit Middel harnis, de raadsman van Van den D., begon zijn pleidooi met het uitspreken van zijn respect voor de snelle wijze, waarop de justitie deze geruchtmaken de zaak had aangepakt. „De snelle be rechting van mijn cliënt heeft echter ook nadelen," zo vervolgde mr. Den Hollan der zijn betoog. ,,Zo was bijvoorbeeld de tijd tussen het plegen van de tenlaste gelegen feiten en de terechtzitting ten enen male te kort om een rapport over mijn cliënt uit te brengen, en het lijkt me toch wel noodzakelijk, iets meer van deze jongen te weten dan nu het geval is. Om hem op de juiste wijze te beoor delen." Nadat de raadsman uitvoerig het le ven van de jeugdige verdachte, met diens bijzondere technische aanleg, had geschetst, merkte hy op: „Deze jon gen, die er in zijn parachutistenpak heel stoer uitziet, is in wezen een jongetje van veertien jaar met een grote mond, die uiterlijk niet in staat is zijn spijt over het gebeurde te tonen. Toen de motor renner Piet Bakker uit Bleiswijk met hem had gesproken over de rennerswe reld, zag Van den D. zichzelf al als diens opvolger meerijden in grote wed strijden, en toen zijn grootvader en zijn aanstaande schoonouders hem voor de keuze stelden: „of die motor eruit, of jij!" is hij opstandig geworden, en is hij drie dagen achter elkaar volkomen dwa ze, krankzinnige dingen gaan doen." Vanzelf sprekend is een correctie no dig," zo besloot mr. Den Hollander zijn betoog. ,,Voor de handhaving van het gezag in Middelharnis, nochvoor ver dachte zelf, geloof ik echter dat een gevangenisstraf van vier maanden nood zakelijk is." De raadsman bepleitte daar om een gecombineerde straf, desnoods met de bijzondere bepaling, dat Van den D. niet meer zou mogen motor rijden. Eerst rapport De politierechter bepaalde daarna, dat er eerst een rapport van de reclassering zal moeten worden uitgebraijht. alvorens hij Van den D. zal veroordelen. Wel achtte hij in verzekerde bewaringstelling noodzakelijk, en wel met het oog op „de ernst van de feiten en het gevaarlijke karakter van Van den D." 0s. F. J. Dieleman te Yerseke werd met zijn auto door trein gegrepien en op slag gedood Een ontzettend ongeluk heeft Maan dagavond plaats gehad op de bewaak te spoorweg overgang te Den Dolder, dat aan ds. F. J. Dieleman, predikant bij de Ger. Gemeente te Yerseke het le ven heeft gekost. Bij het passeren van de trein van 19.34 uur van Amersfoort naar Utrecht ver gat de spoorwegwachter door nog niet opgehelderde oorzaak de bomen te slui ten. Ds. Dieleman die in een personen auto de overweg uit de richting Zeist naderde, werd door dè op volle snelheid rijdende trein gegrepen. Hij was de enigst inzittende en werd op slag ge dood. Zijn auto werd geheel vernield. Het treinverkeer had slechts geringe vertraging. De spooiwegwachter is op staande voet van zijn post ontheven en door de politie verhoord. Maar het geval ligt er. Ds. Dieleman had naar wij vernamen in een van de inrichtingen een patiënt uit Yerseke bezocht en was op pad naar Utrecht, waar hij zou overnachten. Het lag in zijn bedoeling om vandaag (Dins dag)- naar Moercapelle te^igaan, naar welke plaats hij een beroep had aange nomen. Ds. P. J. Dieleman is 21 Nov. 1S13 geboren te Temeuzen en is dus 41 jaar oud. Hij studeerde aan de Theologische School te Rotterdam en werd in 1948 candidaat. Zijn éérste gemeente was Borssele, waar hij op 8 Sept. 1948 zijn intrede deed. Deze plaats heeft hij op 19 April 1951 verwisseld met Yerseke, welke gemeente hij nu binnenkort zou verlaten omdat hij een beroep had aan genomen naar Moercapelle. Heel Yerseke is in rouw; de Geref. Gemeente telt daar plm. 600 leden en In het verslag van de rede van Prof. Mr. Dr. I. A. Diepenhorst voor de Hulp centrale van A.R. Kiesverenigingen ge houden zijn enkele storende zetfouten in geslopen. Het Ziekenhuis te Sneekwaar over werd gesproken is niet een A.R. maar een R.K. (Rooms KathoUek) Zie kenhuis. Dan staat er: „Wanneer wij letten op de grote meerderheid van Prot. Kerken in ons valderland" waar gelezen moet worden: ,.de grote verdeeldheid der Prot. Kerken in ons land. Voorts nog een storende fout: Wat heb ben wij (als kerk) nog te betekenen in Westelijk Europa temidden van nabuur landen" (inplaats van buitenlanden.) Wü meenden goed te doen dit even recht te zetten. ongeveer zoveel doopleden. De overlede ne had een talrijk gezin, zijn echtgenote blijft met 9 kinderen achter. Op ons eiland Goeree Overflakkee was Ds. Dieleman geen onbekende, vele spreekbeurten in de onderscheiden va cante gemeenten zijn door hem vervuld. Met Bid- en Dankdagen was hij naar een vaste gewoonte te Herkingen. Ook voor de Ger. Gemeenten in het algemeen is het een grote slag. Van de kleine groep predikanten zijn er de laat ste tijd meerderen op plotselinge wijze uit het leven weggehaald. We denken aan ds. de Wit te Leiden, ds. Stuyven- berg te Aagtekerke en nu weer ds. Die leman in de kracht van zijn leven. Op synoden en classis had hij door zijn veel zijdig inzicht, zijn rust en beheerstheid grote invloed. Met zijn heengaan wordt in hem een ernstig prediker, maar ook een zeer beminlijk man in de omgang betreurd. In verband met de grote toeloop van de afgelopen weken zal bij wijze van proef het badhuis der gemeenten Mid- delharnis-Sommelsdijk ook Donderdags geopend zijn. Tot nader bericht Donderdags van 13.0016.30 en van 18.0020.30 uur. Vrijdags van 10.0012.30, 13,00— 16.30 en 18.30—21.30 uur. Zaterdags van 9.0011.30, 13.00 16.30 en 18.00—19.30 uur. In uw eigen belang wordt u aangera den op Donderdag of Vrijdagochtend of middag te komen. Kinderen beneden 15 jaair hebben Vrij dags van 18.3021.30 en 's Zaterdags van 13.0016.30 en 18.0019.30 uur geen toegang. De Directeur van de Technische Dienst, Middelharnis-Sommelsdijk Het moment waarop de 1000ste bezoekster de modelwoningen betrad. Dit was zoals we in ons vorig nummer mededeelden mevr. Zoeteman-Bos te Dirksland, die een fraaie electrische schemerlamp te beurt viel, geschonken door de fa. Huibrechtse en een kunstig opgemaakte taart van banketbakker Jacobi te Middelharnis. De voorzitter van de woningbouwvereniging dhr. L. v. d. Waal sprak bij deze gelegenheid mevr. Zoeteman toe. Rechts op de foto mevr. Rijn- ders, presidente van het dames-comité. DIRKSLAND BuTg. stand. Geboren: Beatrix Wil- helmina Adriana, dochter van L. van der Weide en J. Snijder; Comelis Chris- tiaan, zoon van C. A. Campfens en N. H. van der Ent Braat. Marinus Aren, zoon van J. Schans en H. M. Melissant. Overleden: Maria Schellius 61 jaar, echtgen. van C. van Antwerpen. Maandagmiddag zal vanwege het Ar beidsbureau te Middelharnis in het ge bouw naast het gemeentehuis zitting worden gehouden voor het inschrijven van werkzoekenden. De jaarlijkse Provinciale Stierenkeu ring zal in Dirksland worden gehouden op 11 Mei a.s. nam. 3 uur. Onze dorpsgenoot W. Zoon Nz. is geslaagd voor het examen M.B.A. (Mo derne Bedrijfsadministratie) te 's-Gra- veuhage. Hij is nu opgeroepen in mili taire dienst te Kampen bij de afd. ad ministratie. Afbraak. In het Poldersweegje wor den deze week drie brakken afgebroken van de Waterstaat en naar Den Haag vervoerd. HEBKINGEN Ledenvergadering Chr. Schoolvereni- gring. In de j.l. Vrijdaog gehouden le denvergadering van de Chr. Schoolver. op Ger. Grondslag zijn, als bestuursleden gekozen de heren Jac. Drooger en C. Huizer Hz., zulks in de plaats van de aftredende bestuursleden J. van Kos sem en Joh. de Geus Wz. Beiden werden door de voorzitter hartelijk toegesproken voor hun jarenlange arbeid ten gunste voor de school verricht. De heer van Rossum had ruim 30 jaar zitting in het bestuur gehad, maar wegens vertrek naar Dirksland meende hij te moeten bedanken en de heer de Geus welke een 27 tal jaren bestuurslid is geweest zag gaarne een jongere kracht in zijn plaats gesteld. Vergroting Jeugdgebouw. Daar het bleek dat de ruimte in het Jeugdgebouw achter de Ned. Herv. Kerk niet voldoen de is, is men thans bezig dit te vergro ten, hetwelk een flinke verbetering ge noemd kan worden. Verleden week Woensdag werd door de besturen van bovengenoemde kies verenigingen een gezamenlijke bijeen komst belegd, die bedoeld was als een praatavond over gemeentezaken. De vergadering werd geleid door dhr. A. van Eek, voorzitter der Herv. A.R. Na de opening sprak deze een kort woord, waarin hij allereerst de ramp herdacht en vervolgens wees op de samenwerking tussen de wethouders, raadsleden en be sturen van beide K.V. Hij was tevreden over de opkomst, doch wees op de al gemene vermindering der politieke be- langsteüing, vooral in principiële din gen, waarvoor hij enkele oorzaken aan gaf. Het woord werd achtereenvolgens ge voerd door de heren L. Visser over dij ken en polders, C. Moijses over straten en riolering, A. Brinkman over de wo ningbouw en J. van Seters over de vis serij. Deze vier raadsleden (de eerste 2 wethouder) belichtten in een causerie van plm. een kwartier hun onderwerp. Daarop volgde een zeer geanimeerde dis cussie, waaraan vele leden deelnamen. Het bleek, dat de heren wethouders en raadsleden zeer goed in de materie thuis waren, zodat alle vragen bevredigend konden worden beantwoord. De voorz. kon dan ook constateren, dat de Kiesverenigingen in vol vertrou wen de gemeentezaken aan hun verte genwoordigers in de Raad kunnen over geven. Critiek werd niet geoefend en de algemene opinie wa^, dat de wethou ders met grote activiteit optreden. Door dat vrijwel alle onderwerpen van enig belang de revue passeerden, was het een zeer leerzame avond. Nadat de voorzitter de wens had uit gesproken dit elke winter te herhalen, werd de vergadering door dhr. Visser als voorz. der A.R. Kiesvereniging met dankzegging gesloten. Uitgaande van de Vereniging tot be strijding van t.b.c. en andere ziekten on der het rundvee, zal a.s. Donderdag 10 Febr. nam. 2 uur in Hotel Spee te Som- melsdijk een ledenvergadering worden gehouden. Naast mededelingen van dhr. A. A. Oskam directeur van de Prov. ge zondheidsdienst in Zuid-Holland en de vertoning van een kleurenfilm, zal voorts afscheid worden genomen van dierenarts Frijlink. Schadepost. Bij de landbouwer A. H. lag Zaterdagmorgen een van zijn beste paarden dood in de stal, wat voor hem een schadepost is van 1000. Cichorei. Alhier arriveerde het mo- torschip Attentio groot 260 ton, om een lading in te nemen van 100 ton gedroog de cichorei, met bestenmiing Bremen, (Duitsland.) Motorstoring. Het motorschip Maat je, schipper J. Visser, welke pakstro ge laden heeft met bestemming N.O. polder kon zijn reis niet voortzetten tengevol ge van motorstoring. Zaterdag van 2 tot 3 uur werd in de gemeente een oefening gehouden van de Vrijwillige Brandweer, met de nieuwe motorbrandspuit, mede in samenwerking E.H.B.O. en B.B. Verschillende demon straties en oefeningen werden met de meeste accuratesse uitgevoerd. Aanwe zig waren de voltallige gemeenteraad als mede burgemeester van Knobelsdorff en verder belangstellende deskundigen uit naburige gemeenten. Vanzelfsprekend was het publiek en de jeugd vertegenwoordigd. Zonder tech nische uitleg van materiaal en oefenin gen was het een lust voor het oog deze goed geoefende mannen, keurig in hun uiniformen gestoken, hun kunnen ten beste te zien geven. Inspecteur Hen- drikxs (Bescherming Bevolking) sprak na het beëindigen der oefeningen zijn bewondering en dankbaarheid uit over hetgeen was gepresteerd. Eveneens sprak de burgemeester woorden van dank. OUDDORP Kerkdiensten. A.s. Woensdagavond 7 uur hoopt D.V. in de Herv. Kerk ds. Steur voor te gaan in de Dienst des Woords. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt in de Ger. Gem. in de Dienst des Woords voor te gaan ds. H. v. Gilst van Dirks land. Cokes. In de haven alhier ligt een schip in lossing met 320 ton cokes voor de fabriek de Caago. Zang. Het mannenkoor „De Lofstem" onder leiding van dir. J. Bezuijen hoopt D.V. op Vrijdag 11 Febr. om half acht een zangavond te geven in de oude school. De medewerkende verenigingen zijn Sommelsdijk, Middelharnis, Nieuwe Tonge en Oude Tonge. Verbouw. Door B. en W. werd aan P. Westhoeve Weststraat A 23 vergun ning verleend voor het verbouwen van zijn electro winkel. I Burg. Stand over de maand Jan. '55. Geboren: Johannes, zoon van J. Grinwis en L. van Splunder; Comelis Poulus, zoon van J. Santifort en Joh. K. West hoeve; Cornelis. zoon van P. Grinwis en Joh. van der Bok; Abraham Pieter, zoon •van Joh. van Assen en A. Th. E. A. Bakelaar; Johannes, zoon van K. Hoek en J. B. Tanis; Jansje, dochter vaj;i M. Klijn en M. Sperling; Johan, zoon van L. Akershoek en M. Padmos. Gehuwd: K. Grinwis oud 28 jaar en A. L. Meijer oud 25 jaar; K. W. Tanis, oud 30 jaar en T. Grinwis, oud 26 jaar. Overleden: Christina Grinwis, oud 61 jaar, echtg. van Pieter van 't Hof; Wil lem Sandifort, oud 69 jaar, echtg. van Neeltje van Kerkhoven; Jan Mierop. oud 82 jaar, wednr. van Elizabeth Tanis; Maria van der Wende, oud 71 jaar, wed. van Marinus Cornelis Sandifort; Job Padmos, oud 89 jaar, echtg. van Janne tje Tanis; Elisabeth van der Klooster, oud 85 jaar, wed. van Tennis Akershoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1