H.V.AHDEL Buitenland 27e Jaargang Zaterdag 5 Februari 1955 No. 2374 CHB WEERBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBOND8LAQ VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het kanon zweeg, maar kort De tegenstelling blijft MEDITATIE Een ernstige vraag n. De Fruitcentrale SLAVENBURG'S BANK N.V. Waarnemende Griffiers bij het Kantongerecht te Sommelsdijk benoemd Ir. Maris over de ont wikkeling van het Deltaplan Redactlebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MIDDBLHARNIS TE3LBFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 VeTHchijat tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdair ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTE3NTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Bij de jaarwisseling kon aan het feit aandacht worden gewijd, dat het „ka non" na vele jaren zweeg. Het is van korte duur geweest. Helaas spreekt het weer zijn verschrikkelijke taal in het Verre Oosten. Daar buldert weer het ka non, daar gieren weer de vliegtuigen en daar suizen weer de bommen neer. Daar klinken weer de verschrikkelijke explosies en daar storten weer de ge- Ixiuwen ineen. Daar worden weer mensenlevens ver nietigd en daar klinkt weer het gekerm der zwaar gewonden. In het Verre Oosten. Tussen China en Formosa. Ver van het Westen! Ja ver van het Westen maar vergeet niet het Westen is er bij betrokken. Het Westen en het Oosten zijn aan elkaar verbonden. Wat in het Verre Oosten ge beurt vindt zijn weeromstuit in het Westen. Verbonden als ze zijn door de strijd tegen het Communisme. De tegen stelling tussen de vrije wereld en de Communistische landen krijgt over de hele wereld gestalte. Nu eens hier dan weer daar. In het verleden te Berlijn, Tjecho-Slowakije. Korea, Indo-China. Nu weer in het Verre Oosten. Daar is nu weer een trefpunt. Daar Uggen de bastions van het Oosten en van het Westen. Rondom de zee tussen China en Formosa. Daar is de ver vooruitge schoven post van het Westen om het Communistische opdringen tegen te gaan. En daar spreekt nu het kanon zijn woord weer mee. Het is geen strijd met een lokaal, met een plaatselijk ka rakter. Neen het is een brandpunt tus sen de grote wereldmachten. Aller ogen zijn nu weer op deze brandhaard geves tigd. Zal er nog een oplossing gevonden worden? Of zal van hier uit de wereld brand uitbarsten. De wereld verkeert weer in grotere spanning. De latente, de steeds wel aanwezige spanning tussen de volken, dreigt tot uitbarsting te komen. Het gevaar is on miskenbaar aanwezig. Het herinnert er ons aan hoe labiel de vrede eigenlijk is. Weinig meer dan een dubbeltje op zijn kant. Maar een ding staat vast. Wij zien aan wat voor ogen is. Het wereldbestuur is in Gods handen. De mensen verbeel den zich wel dat ze regeren, maar ze zijn slechts de pionnen in de Hand Gods. Er is sedert de bevrijding weinig ver andering in de wereldtoestand gekomen. De tegenstelling tussen de Vrije landen en de Communistische landen blijft voort duren. De verhouding wordt wel uitge drukt door de uitdrukking „koude oor log", een uitdrukking die een juiste weergave is van de gevaarlijke toestand. Want er bestaat inderdaad tussen de volken een oorlogstoestand. In het ver leden, de eeuwen door waren er tegen stellingen tussen de volken, die hun ont lading vonden in oorlog. Tegenstelling op het gebied van de wederzijdse belangen. Thans is dat ge heel anders. De volkeren staan als het ware met het geweer in de aanslag om elkaar het levenslicht uit te blussen. Er is een verhouding gegroeid van felle, van onuitblusbare haat, waardoor men op het punt staat elkaar naar de keel te vliegen. De haat is aanwezig. Maar de uitbarsting in een oorlog is tot op heden nog achterwege gebleven. Niet omdat men elkaar de vrede en welvaart gunt. O, neen W£int de haat is opgestapeld maar omdat men tot op heden de con sequentie van een werkelijke oorlog niet aandurft. Omdat men bang is voor eigen bestaan. Men de tegenstander niet ver trouwt omdat men niet precies weet hoever hij met de allerverschrikkelijkste oorlogsmiddelen gereed is. Vanwege die verschrikkingen durft men de oorlog niet aan. Zo is de toestand sedert het eind van de tweede Wereldoorlog tot op he den. In wezen is er geen verandering gekomen omdat er in de geestesgesteld heid geen verandering is gekomen. Het Communisme streeft en blijft streven naar de wereldheerschappij. Als zodanig is het in de aanvalspositie. En de vrije landen staan in de af weerpositie. Ze moeten zich verdedigen om niet over hoop te worden gelopen. Daarom moeten ze zich bewapenen. En zo is er geen wezenlijke verande ring. Er zijn momenten geweest die schenen te wijzen op een ommekeer in Rusland. Na de dood van Stalin scheen een mildere politiek door te breken. Maar in de laatste tijd schijnt Rusland weer terug te keren naar de felle on verzoenlijke Stalinistische methoden. Momenten zijn er geweest, dat het ont breken van de oorlog een kwestie van uren scheen, maar toch bleef de vrede nog bewaard. Maar de tegenstelling, de haat blijft. De oorlogsvoorbereidingen gaan door, het perfectioneren van de wapens gaat voort. Neen niet de mens bewaart de wereld bij de vrede. Dat doet een Hogere Macht. Dat is des Hoe ren Hand. STfCHUNG VOOR DE LANDBOXTW Zitdagen. De Stichting voor de Land bouw, Advies-orgaan voor Oorlogs- en Rampsohade, zal zitting houden: te Sommelsdük op Woensdag 23 Febr. van 11_13 uur in Hotel Spee; te Zierikïee op Donderdag 10 Febr. van 11—12 uur en op Donderdag 17 Febr. van 11—12 uur in het Huis van Nas sau; te St. Philipsland op Zaterdag 12 Febr, van 1113 uur in café de Druiven tros. Doch de Zoon des Mensen, als Hij komt zal Hij ook nog geloof vin den op de aarde? (Lukas 18 8b) Wie van daag aan de dag zijn oog laat rondweiden over het kerkelijke erf, kan daar twist en tweedracht, scheuring en afscheiding, vormendienst en lauw heid aantreffen. Veelal moet de voos heid met allerlei lapmiddelen gecamou fleerd worden. Och steken wij bij dit al les slechts de hand in eigen boezem. De Zoon des mensen, als Hij kwam, zou Hij ook in ons leven geloof vinden? Zou Hij ons aantreffen als een smekende, bid dende weduwe? De Heere Jezus zegt ervan: Gij bidt. maar gij ontvang't niet omdat ge kwalijk bidt. Zie er mag hier of daar nog wel gebeden worden, maar het is alles zo koud en vormelijk. Er wordt wel ge vraagd om uitkomst of leniging van de nood, maar het geloof in de almacht des Heeren ontbreekt. Er is zo weinig cre- diet op de kracht van Zijn arm. En dat toch, moet er zijn. Die tot God komt, moet geloven dat Hij is en een beloner is dergenen die Hem zoeken. Ons teksthoofdstuk is zo wonder rijk van inhoud, juist in verband met onze tekst zelf en onze tijd. Immers direct volgend op onze tekst volgt de geschie denis van de Farizeër en de Tollenaar. De één, die zich bevmst is van zijn braafheid, die ander van zijn zonde schuld. Daardoor is er ook zo'n ontzag gelijk verschil in de inhoud van hun ge bed. En zou nu in onze tijd niet veel te veel dat gebed van de Parizeer gehoord worden We zijn zo licht geneigd om te danken, dat wij niet zijn, zoals de andere men sen. Zoals de wereld! De wereld, die voortvloekt en voortdanst naar het vol gende oordeel. We danken, dat we nooit iets hebben genomen, dat een ander toe behoorde. We danken, dat we niet mee zijn gegleden in de maalstroom der ze deloosheid van deze dagen. We dan kenja, noemt U maar op! Maarmaar, is dat dan verkeerd? Ach, lezers, op zich zelf niet. Maar, wat is de onder- en achtergrond van dat al les? Is het waarlijk dank aan God en aan Hem alleen? Was het maar waar! Er komt zoveel hovaardij bij! Ik heb het er toch maar netjes afgebracht. We kunnen ellenlang uitmeten over de zonden van 'Overheid en volk, waar door we ons Gods Toom hebben waard gemaakt (en U hebt volkomen gelijk) maar we zeggen en denken er achter: Als ze maar allemaal zo waren als ik dan zou het nog wel gaan. Wat is het nodig, lezers dat we leren bidden: Weerhoudt o Heer' Uw knecht, dat hij zijn hart hecht aan dwaze hoo- vaardijHeerst die in mij niet meer. dan leef ik tot Uw eer, van grote smetten vrij. Dan gaan we de gestalte bekleden van de tollenaar, die een ieder uitnemen- der achtte, dan zich zelf. Het is het grote gebrek van deze tijd, dat een der gelijke houding maar al te veel gemist wordt. En dat is een bewijs, dat het ge loof gemist wordt. Het geloof, enerzijds, dat God onze bede kan horen en verho ren en anderzijds, dat we ons lot en le ven geheel in Zijn handen leggen en als zodanig alles aanvaarden wat Hij ons in dit tranendal toeschikt. Waarlijk er is reden te over om de vraag te stellen, in verband met onze tijd: De Zoon des mensen, als Hij komt, zal Hij dan ook nog geloof vinden op aarde En tocher is geloof! Was het er niet, we zouden geen wereld meer heb ben. AUes zou reeds ten onder zijn ge gaan. De nog niet geboren leden van de levende kerk van Christus houden in dit verband het eindoordeel tegen. Ook nu zijn er nog de zeven duizend, die de knie voor Baal niet gebogen hebben. Er zijn nog weduwen en tollenaren, die waarlijk hebben leren bidden en dan ken. Lezers, hebben we ons zelf, door Gods genade al als zo'n weduwe leren ken nen? De Heilige Schrift tekent ons haar beeld in Jesaja 54. We lezen daar, dat zij de schaamte van haar jeugd zal ver geten en de smaad van haar weduw- schap niet meer gedenken. Dat ze een verlatene is en een bedroefde van geest. Het is dus een oude vrouw. Al jaren lang weduwe. Door niemand meer be geerd. Welnu als zulk een leert de kerk zich zelf kennen als ze zich ziet in de spiegel van Gods Heilige Wet. En on danks dat, kunnen ze toch niet nalaten te blijven bidden en smeken aan de troon der genade. Heere, Gij hebt het toch gezegd: Zou Ik dan geen recht doen aan mijn uitverkorenen, die dag en nacht tot Mij roepen? „Kent ge dat smeken om ziele-zaligheid Heere, zo zegt die mens, zo kan ik toch niet voor U verschijnen! Heere, in deze ongestalte zal ik U toch niet kunnen grootmaken! Och, zie mij dan niet aan in me zelf, maar in de Zoon van Uw eeuwig welbehagen. Hij heeft Uw recht hersteld. Uw wet vervuld. Ja. Hij hoeft de schuld betaald die Zijn kerk gemaakt heeft. De zonde ver zoend, die Zijn gemeente gemaakt en waaronder zij gebukt ging. Dan, in Hem mag het de koninklijke zanger nagebe- den worden: „Doe mij recht, o God" Recht in en door genade. En als dan zelfs de aardse rechter verhoring geeft, zal God dan geen recht doen op zulk geroep? Ja gewis: die zoekt, zal vin den, die klopt, zal opengedaan worden, die bidt. zal ontvangen. Op Gods tijd en op Gods wijze. Hij, laat geen bidder staan. Aug^ustinus, heeft eens gezegd: „Ons hart is onrustig in ons, totdat het rust vindt in God". Lezers, kent u die onrust, die uitdrijft tot de Heere? Dat aanhou den van een Jacob: Ik laat niet los, ten zij Gij me zegent? Kent ge iets Van die zelfkennis, die in oprechtheid doet uitroepen: O, God. wees mij zondaar genadig? Van die Christus kennis, die doet smeken: Jezus, Gij Zone Davids ont ferm U mijner? Van die Gods kennis, die Hem doet aangrijpen m Zijn Wezen: Denk aan "t Vaderlijk meedogen. Heer' waarop ik biddend pleit?! Zie, de kerk, die biddende en smeken de kerk, zal er altijd zijn. Er zal geloof gevonden worden. Geloof in eigen onwaardigheid. Geloof in Christus' kruisverdienste. Geloof in 's Vaders liefde. Geloof in de bereidwilligheid des Heiligen Gees- tes. Maar, als het goed is, bidt de kerk niet alleen voor zich persoonlijk, maar ook voor de nood van gezin, kerk en staat. De kinderen worden opgedragen aan de troon der genade, maar even zeer de onderwijzers op dag en zondags scholen. De behoeften van de kerk, haar dienaars en ambtsdragers zijn dan op het hart gebonden. Wat staan we hier schuldig. Wat een verachtering is er te dien opzichte. Och, vrienden als er eens wat meer gebeden en minder gepraat werd, wat zou dat de algemene toestand ten goede kom«n. De algemene verlating van de wegen des Heeren, zij een oorzaalt van voort durende verootmoediging en gebed. Im mers, wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. En, op de bodem aUer vragen, ligt der wereld zondeschuld. Kent ge daar iets van. van dat sme ken voor land en volk? Velen verkeren ook nog in stoffelijke nood. Wat is het leven duur, vooral voor hen, die van een klein pensioen of in komen moeten rondkomen. Ook met deze nood moogt ge naar de Heere gaan. Hij heeft zelf leren bidden: „Geef ons heden ons dagelijks brood. ZaUg, de weduwe, die het geleerd heeft aan te kloppen bij Hem, Die de kassier der armen genaamd wordt. De Heero zeg^t het: Roep Mij aan in de dag der benauwdheid en Ik zal er U uithelpen. En Gode zij dank, wordt ook op dit gebied, al is het dan niet veel, toch ook nog het gebed en het geloof gevonden. Dirksland. (Wordt vervolgd) C. J. KESTXNG. ALTIJD WELKOM! Een goed gevulde fruitmand is een geschenk, dat U bij vele gelegenheden kunt geven. De Fruitoentrale garsmdeert U Ie kwaliteit. De primeurs van eUc seizoen vindt U het eerst en het voor deligst bij ons: Tevreden klanten! de kern van onze zaak. B. V. d. VEER Westd^jk 36 Telefoon 2682 MIDDELHARNIS China De politieke toestand staat nog steeds In het teken van het confUct tussen de beide China's. Zaterdag heeft de Ame rikaanse Senaat met gi-ote meerderheid de resolutie aangenomen, die president Eisenhower machtigt om voor de ver dediging van Formosa zo nodig krach tige tegenmaatregelen te nemen. Intussen kwam Nieuw-Zeeland, met de steun van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk, met een voorstel, de Veiligheidsraad bijeen te roepen ter bespreking van de moeilijkheden. Deze vier landen spraken de wens uit dat China voor dit speciale geval een ver tegenwoordiger naar de Veiligheidsraad zou zenden om aan de besprekingen deel te nemen. Hierop heeft Rusland geantwoord met een ontwerp-resolutie in te dienen, waarin de Amerikaanse daden van agressie in het 'Oosten" en „de inter ventie in binnenlandse Chinese aangele genheden" worden afgekeurd. Ook sprak de Sowjet-Unie de wens uit dat de ver tegenwoordiger van Nationalistisch Chi na zijn zetel in de Veiligheidsraad zou afstaan aan zijn college van Rood Chi na! In een radiorede gaf Minister Molo- tow als zijn mening te kennen dat de kwestie-Formosa een belangrijke be dreiging voor de wereldvrede vormt. De spanningen in het verre Oosten zijn daardoor sterk toegenomen en daarvoor zijn de Verenigde Staten verantwoorde lijk. Het lijkt wel of de politiek uit de tijd van Stalin weer wordt hervat! De Russische regering is echter wel van plan, alle pogingen, die in het werk ge steld worden om het vraagstuk op te lossen, te steunen! Het is evenwel opmerkelijk dat de Sowjet-Unie aan het slot van de ge noemde resolutie verzoekt „dat er in de straat van Formosa geen enkele mili taire actie zal worden gevoerd, van wel ke zijde dan ook." In feite dringt Rus land hier aan op een „staakt-het-vuren". Juist dit is het punt dat door Rood Chi na altijd bestreden werd en blijkbaar is Rusland zo vrij om daarover met zijn bondgenoot van mening te verschillen! Het is niet uitgesloten dat binnen landse factoren hier een rol spelen. Stel eens, er zou een oorlog ontbranden tus sen de V.S. en Rood-China en alleen tot deze twee landen beperkt blijven. China heeft geen behoorlijke wapen-industrie, dus zou z'n wapens uit Rusland moeten betrekken; voor Rusland zou dit alleen maar een schadepost zijn. Wil de Sow jet-Unie soms daarom een uitbreiding van het conflict vermijden? Inmiddels heeft de Veiligheidsraad, met de stem van Nationalistisch China tegen, besloten, Rood-China uit te nodi gen, aan het debat deel te nemen. Ter wijl we dit schrijven, wacht men in spanning op het Chinese antwoord. Wan neer dit ontvangen is, zal de Veilig heidsraad opnieuw bijeenkomen. Deze viitnodiging zal evenwel geen verandering brengen in de houding van de V.S. ten opzichte van de toelating van Communistisch China tot de Ver enigde Naties. Het Nieuw-Zeelandse voorstel, tot een staken van het vuren, is als eerste punt op de agenda geplaatst. Ook de Russi sche klacht over Amerikaanse agressie is een agendapunt. Momenteel zijn de nationalisten bezig de Tatsjen-eilanden te evacueren, waar bij ze bescherming genieten van eenhe den van de Zevende Amerikaanse vloot. Voorlopig worden alleen de burgers ge ëvacueerd, later misschien ook de miU- tairen. Duitsland In de Paulakerk te Frankfort aan de Main is Zaterdag een betoging gehou den ten gunste van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie en tegen uitvoering van de Parijse accoorden. De betoging was georganiseerd door de socialistische partij en vooraanstaande personen uit de vakbeweging. Ook namen een groot VOORSTRAAT 9 SOMMELSDIJK TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectnnzaken BelB- en Zaken-deTlezen aantal predikanten van de Evangelische Kerk en verschillende R.K. geestelijken aan deze betoging deel. In een „Duits manifest," dat door de vergadering werd aangenomen, wordt verklaard, dat nu de tijd gekomen is om volk en regering op te roepen tot een krachtig verzet tegen de herbewa pening van West-Duitsland. Ooggetuigen verklaarden dat het hei lig vuur" aan de betoging ontbrak en dat de betogers weinig geestdriftig wa ren. De regering te Bonn heeft onmiddel lijk op de begroting gereageerd. Zowel van de zijde der tegenstanders als van die der voorstanders hoorde men de be kende klanken. Veel nieuws is er niet gezegd. Het is echter niet uitgesloten dat deze betoging de Parijse accoorden enigszins nadelig zal beïnvloeden. Italië In de Italiaanse Senaat heeft zich vo rige week een ernstig incident voorge daan, veroorzaakt door de neo-fascisten. Tijdens een rustige discussie over eco nomische Eiangelegenheden kwam het opeens tot een woordenwisseling tussen de voorzitter en een afgevaardigde van de neo fascisten. Deze voorzitter, die tot de communistische partij behoort, wordt ervan beschuldigd in Russische kampen ItaUaanse krijgsgevangenen te hebben geterroriseerd. Het is niet tot handgemeen gekomen, maar de scheldwoorden en verwensin gen waren niet van de lucht. In poUtieke kringen wordt gevreesd dat de verhouding tussen de vier coali tie-partijen hierdoor zeer slecht zal wor den, terwijl de spanning binnen de Chr. Dem. Partij sterk is toegenomen. Als dit inderdaad het geval is, dan ziet het er voor de regering Scelba donker uit. Israël Aan de grenzen van de staat Israël is het opnieuw onrustig geworden. Voortdurend worden conflicten ge meld met Syrië, terwijl er nog oud zeer" zit over enkele Israëlische krijgsgevan genen. Doch ook aan de Jordaanse grens kwamen incidenten voor. Tenslotte zijn er de moeilijkheden met Egypte inzake de doorvaart door het Suezkanaal. Israël, dat zich van alle kanten be dreigd gevoelt, heeft aan de Verenig de Staten om militaire bijstand gevraagd Foster Dulles zal dit verzoek biimen een paar weken beantwoorden. Verzetsbeeld voor Winterswijk. Het beeld stelt voor, opgejaagd wild. dat bij Tante Riek, Mevr. Kuipers-Rietberg te Winterswijk in de oor log onderdak vond. Beeldhouwer G. Bolhhis te Amsterdam legt thans de laatste hand aan dit beeld, dat i Mei a.s. in Winterswijk zal wor den onthuld. Op voordracht van de kantonrechter te Sommelsdijk, Mr. J. Zuur, benoemde de Minister van Justitie tot waarnemend griffiers bij het Sommelsdijkse kanton gerecht de heren Mr. J. Lodder, ambte naar ter secretarie van MiddeUiamis, en J. in 't Hol, candidaat-notaris te Dirks land. deze benoemingen waren noodza kelijk na het overlijden van candidaat- notaris P. J. Zaaijer te MiddeUiamis, die waarnemend griffier was. Woensdagmorgen zijn genoemde he ren voor de aanvang van een zitting voor civiele zaken door de kantonrech ter beëdigd in openbare reohtzitting. De heren Lodder en In 't Hol werden toe gesproken door Mr. Zuur, die een uit eenzetting van de betekenis van het griffiersambt en van het waarnemer schap. Hij hoopte, dat hij niet dikwijls een beroep op hen zal behoeven te doen, doch dat dit, in het geval het nodig is, niet vergeefs zal gebeuren. Op verzoek en uitnodiging van de rechter hebben de waarnemend griffiers de behandeling van de civiele zaken van deze dag bijgewoond. Gebouw krygt ander aanzien Behalve, dat er door bovenvermelde beëdiging uitbreiding is gegeven aan het aantal biJ het Sommelsdijkse kanton gerecht betrokken ambtenaren, zullen er zich aan het gerechtsgebouw binnen kort belangrijke wijzigingen voltrekken. Het gebouw zal geheel anders ingedeeld worden en meer in overeenstemming worden gebracht met de eisen, die men aan de huisvesting van de rechtspraak ma.g stellen. Beneden krijgt de kantonrechter een flinke werkkamer (deze is zelfs al in gericht) terwijl ook de griffie, die nu op de bovenverdieping is gevestigd, naar beneden wordt verplaatst en aanzienlijk meer ruimte zal krijgen. De rechtzaal, die thans eigenlijk veel te klein is en weinig aantrekkelijks heeft, noch enig deoonmi geeft, zal wor den vergroot met de bestaande griffie. De zaal wordt geheel gemoderniseerd volgens advies en architectuur van des kundigen. De zij-ingang van het kantongèrerht komt te vervallen; zowel griffie, recht zaal, getuigenkamer als werkkamer van de kantonrerhter zullen na de verbou wing via de hoofdingang in het front van het gebouw te bereiken zijn. Voor het kantongerechtsgebouw wordt het bestaande ijzeren hek verwijderd en komt een pleintje voor het parkeren van auto's, terwijl terzijde een fietsen stalling wordt gevestigd. Het is de bedoeUng dat deze verbou wing enz. nog dit voorjaar zijn beslag zal krijgen. MODERNE VERLOVINGSRINGEN MET EN ZONDER INLEVERING JUWELIER HORLOGER BEIJERLLAAN 3 IEL. 70360 ROITERDAM-Z Toch een brug over het Haringvliet? Rechtstreekse verbin ding van Zierikzee naar Rotterdam? Over het deltaplan en de daarbij te verwachten ontwikkeling van het ver keer heeft ir. A. G. Maris, directeur-ge neraal van de rijkswaterstaat een referaat gehouden aan een lunch van het Nederlands Verkeersinstituut. Ir. Maris nam de verkeersmogelijkheden over de weg via de primaire afsluitdam- men, nl. die van het Veeregat en Oos- terschelde, van het Brouwershavense Gat en het Haringvliet in ogenschouw, alsmede de secundaire afsluitingen in Zandkreek, Grevelingen, Volkerak en Oude Maas. De dammen in de zeearmen en door de binnenwateren zullen aldus spr. met hun wegen dit gebied gaan ontsluiten. Schematisch be2ien zal een westelijke route over de primaire afsluitdammen Rotterdam en Middelburg verbinden. Een oostelijke route, voorlopig als streek weg gedacht maar eventueel uit te brei den tot autosnelweg, zal Rotterdam via een brug bij Tiengemeten en de dam in het Volkerak met West-Noordbrabant en eventueel met Antwerpen verbinden. Over dezelfde brug zal de verbinding Rotterdam-Zierikzee lopen. Reeds zijn stemmen opgegaan om Zierikzee en Goes via een dam in de Oosterschelde met een weg te verbinden, terwijl ook ge vraagd wordt naar een verbinding tus sen Tholen en Zuid-Beveland, aldus ir. Maris. Gezien de situatie die zal ontstaan, verwacht ir. Maris geen nieuwe spoorlijnen in het deltagebied. Hij ver wacht voor het scheepvaartverkeer aan zienlijke verbeteringen, omdat de getij den zullen vervallen. Men zal dan in staat zijn meer doelmatige vaargeulen te baggeren. Een vlottere afwerking van het varende verkeer bij de sluizen wordt mogelijk. Van grote betekenis zal dit ook zijn voor bijv. het kanaal door Zuid- Beveland. Naar ir. Maris verwacht, zullen de Deltawerken de thans hinderlijke stroom snelheden in de Rotterdamse Waterweg en het Zöpe gunstig influenceren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1