De mens, zoals nij gezien worJt door de sociologie Groot rumoer op Zondag in de straten van Middelharnis Marktberichten Lezing van Prof. Dr. Sj. Groenman te Utrecht Ter herinnering l Februari 1955 27e Jaargang Woensdag 2 Februari 1955 No. 2373 CHB WEEKBLAD OP GEBEFORMEEBDE 6BONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP De «f ulianastraat te Oude Tonge vóór de ramp[ I>e Julianastraat te Oude Tonge, zoals deze er thans uitziet De 750ste bezoekster aan de model woningen Gedeputeerde Staten bezochten Tholen Centrale Veiling Middelharnis UIENVEILING Woeste motorrijder uit Oude Tonge moest worden opgebracht en pleegde verzet Sciiandaiig optreden van opgeschoten jongens t.o. de politie Plaatselijk nieuws Nieuwe Tonge decoreert zijn redders Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MEDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerq Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds TelefK 1870 - 2017 VerschUnt tweemaaJ per week. Woensdag en Zaterdag: ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Het Wetenschappelijk Genootschap voor Goeree Overflakkee, kwam Vrijdag 28 Jan. bijeen. Op deze avond hield Prof. Dr. Sj. Groenman te Utrecht een lezing over het onderwerp: „De mens, zoals hij gezien wordt door de sociologie." Prof. Groenman is op ons eiland een bekende figuur geworden, door het rap port dat van hem verscheen inzake de herindeling van de gemeentegrenzen op ons eiland. Voor zijn lezing was dan ook een breed gehoor. De sociologie is een nog jonge wetenschap, voor de uiteenzetting van de spreker bleek grote aandacht te bestaan. De voorzitter Mr. Notaris Hempenius opende de eerste bijeenkomst van dit nieuwe jaar en heette de aanwezigen, inzonderheid de spreker Prof. Dr. Sj. Groenman welkom. Spr. zei, dat het de gewoonte was in de pauze van de eer ste vergadering van het nieuwe jaar de voorzittershamers over te dragen aan de voorz. van de Natuur Wetensch. af deling dhr. G. P. A. Frijlink; die echter binnenkort vertrekt. Daarom wilde het bestuur deze keer afwijken en dit nu reeds doen. In hartelöke woorden bracht spr. dank aan de heer Frijlink voor alles wat hij voor het Genootschap gedaan had. Ook mevr. Frijlink werd dank ge zegd voor de gastvrijheid die zij steeds het bestuur had betoond. Mr. Hempenius droeg deiarna de voorzittershamer symbolisch over aan dhr. Frijlink. die een kort afscheids woord sprak. Node scheidde hij v.h. Ge nootschap, dat onmisbaar voor het eiland blijkt te zijn. Hij wenste het Genoot schap verdere groei en bloei toe en hoopte het contact met de vereniging steeds te onderhouden. Mededelingen De secretaris Dr. S'toel deed enkele mededelingen o.m. dat het Jaarboek nog niet kon worden aangeboden. Dit zou eerst de volgende vergadering in Febr. a.s. gereed zijn. Dan werd meegedeeld dat de e.v. bijeenkomst in de belangstel ling zal staan van Frans Marokko; 5 Maart spreekt de schrijver den Doo laard over Joego Slavië. Wat de natuur wetenschappelijke vacature betreft heeft het bestuur gemeend de voorzittersha mer aan doktlr de Man van Nieuwe Tonge over te dragen. (Applaus.) De ze werd bij acclamatie daartoe benoemd en nam direct daarop aan de bestuurs tafel plaats. Lezing van Prof. Dr. Groenman Prof. Groenman begon met te zeg gen, dat hij een eigen visie zou geven over de mens, zoals die gezien wordt door de sociologie. Allereerst gaf spr. enige definities over sociologie en noem de deze o.m. „de aanpassend handelende mens in groepsverband. Men hoort hier in het woord „groep", en ook „hande len." Wij werken n.l. met gegevens die worden aangedragen zei spr. Ben mens imiteert, treedt in groepen op. Hij ver duidelijkte dit met een voorbeeld: als er één kucht, kuchen ze allemaal. Als er een lacht, heeft het navolging. Wanneer een mens in moeilijkheden zit, zoekt hij een zondeblok; de socio loog noemt dit projectie. In de sociale sociologie wordt dit genoemd flustratie agressie" flustratie, d.w.z. men is de kluts kwijt, men komt in moeilijkheden, waardoor agressie ontstaat. Het derde begrip uit de definitie is „aanpassen." Spr. zeide daarop later terug te komen. Kent gij 't dorpje schoon gelegen, In het mooi Flakkeese land. Met zijn nijvere bevolking En zijn stoere vissersstand. Waar de Heere door Zijn zegen (Waar toch 't al is aan gelegen) Rijke vruchten rflpen deed En het veld met groen bekleedd' Ruwe stormen uit 't Noordwesten Beukten heftig Neerlands strand. Sterke dijken, zij bezweken, Golven overspoelden 't land, Menigeen verloor het leven Of zag zijne dierbren sneven Van Delfzijl tot aan Ciadzand Rouwt 't ganse Vaderland. In de bangste aller nacht en Kwam ook over Stellendam, Wat zovelen niet verwachten. De aloude Statendam Moest voor 't bruut geweld bezwijken. Weldra volgden d' andre dijken En de vloed verwoestte stout Wat in jaren werd gebouwd. Ere aan die dappere helden, Die in deze grote nood Eigen lijfsgevaar niet telden, Andren redden van de dood Dank hun, die met open armen. En met harten, vol erbarmen. Menig vluchtling hulpe boon. 's Heeren zegen zij hun loon. Eindelijk, na vele maanden Keerden velen huiswaarts weer, Wel met droef nis in hun harte Maar ook dankend hunnen Heer, Die hön leven wilde sparen, Ia de nood hen wou bewaren. Met Zijn hulpe nu voortaan Moedig 't leven doorgegaan! A. DEKKER Stellendam, Nieuweweg 45 Wij bestuderen de handelende mens, zoals die t.o.v. zijn omgeving handelt. Op een bord tekende spr. meerdere krin gen, hij ging uit van de mens zelf. Van uit het kernpunt gaf hij een beschou wing over het geographisch milieu, de eigenschappen van de mens, de winnen de krachten, waaruit het groepsleven ontstaat. In het menselijk leven ontstaat een 3e factor, n.l. de cultuur, die men niet te hoog moet aanslaan. Cultuur, die uiteenvalt in religie, kunst, taal, recht (wetten)De sociologie heeft het groeps leven tot object; andere vormen worden door andere wetenschappen bestudeerd. In de vorige eeuw ontstond de socio logie als wetenschap. Allerlei theoriën, die van de mens uit het geogr. milieu worden afgeleid zoals psychologische en biologische theorieën, worden thans niet meer geaccepteerd, ook niet uit de so ciale factor. De sociologie heeft zich verlegd naar het groepsleven zelf. van daaruit wordt de mens verklaard. De mens wordt als wezen beschouwd, met wil, denkvermogen, bewustzijn. Het is een milieu dat uitdaagt, de actief han delende mens. Het hangt er nu vanaf welke zin kennen wij er aan toe. Spr. illustreerde dit met een bord: verboden toegang. Ziet men dat, gaat men niet door, óf men doet het wél. Er wordt een zin aan toegekend. Geen determinis me, maar zingeving. Daarmee kwam spr. op „aanpassen". Normatief. De mens, past aan, doet er iets op of niets dat is ook een vorm, zonder idealistische toepassing van norm. Spr. trof vergelijkingen met de na tuurwetenschap. Daar experimenteert men; hoewel men de situatie beheerst. Het resultaat kan men bekijken. Dit ex periment is in de sociologie niet moge lijk. Met de mens ligt het anders, die heeft een doel in zichzelf. Als men vraagt of test, heeft men een zin. De natuurwetenschappelijke mens zegt misschien, dat hebben wij ook (micros copisch onderzoek) maar er heeft geen zingeving plaats. Het gebruik van de middelen is lijdelijk. Spr. noemde als voorbeeld hoe men in Amerika het pro ductievermogen tracht op te voeren, door proeven op arbeiders en arbeidsters met muziek in werkplaatsen, verande ring van plaats enz. Daarbij is nooit een juist beeld te krijgen, want de werkers kunnen persoonlijke moeilijkheden heb ben, ziekte thuis, onenigheid enz. Het zijn mensen. Bij de natuurwetenschap kan men voorspellen: bij de sociologie niet. Het gaat iiiet verder dan waarop redelijke wijze kan worden gerekend. De socioloog beziet de maatschappelijke verhoudingen, er rekening mee houdend, dat dit of dat kan komen. Hoe wij de mens Uen, heeft niet met diens leven.sbeschouwing te maken. Ook niet als scbepsel Gods, maar hoc hij zich vertoont. Wat de diepste grond is. ife het terrein voor de theoloog. Aanpassing is niet wederzijds: wij passen ons aan aan de kou, de kou niet aan ons. Onze voorouders pasten zich anders aan aan de kou dan wij. Spr. kwam daarmee tot een ander prinripc: de dynamiek. De mens past aan, is dy namisch. Hoe ontstaat de dynamiek vroeg spr. In de vorige' eeuw zag men dat eenvoudig. Nu zegt iedere jongen: de aarde is rond de geleerde Gnêken zagen de aarde als een vlak, liniair, met een slingerbeweging! Beweging is noodzakelijke dwarsg, wij wijken daarvan af. De dynamiek ont staat omdat wij leven. Spr. illustreerde dat met het spelen van jongens: zo hebben ze pret, zo hebben ze ruzie. Bij mensen ontsta'an spanningen, het leven vraagt handelen; dat is dynamiek. Als de mens leeft maakt hij cultuurgoede ren; hij is dynamisch, maar heeft vaste normen. We leggen b.v. alles vast in een zekere vorm, de boel thuis, stratenplan nen, systemen. Is er een bepaalde vorm, die moeilijk valt te wijzigen. Bij de dynamiek treedt op wat men in Ame rikaanse lectuur noemt: the social lag", d.w.z. wat achteraan huppelt, het hin kend been! Daarmee kwam spr. op de problemen waarmee de sociologie zich inlaat; in dustrie, vestiging; comminicatie-mid- delen, veranderingen in gemeenten die groter worden enz. Wat gebeurd er? De dynamiek is niet zo „wild" als men op pervlakkig denkt: er zijn vaste gietvor men, zoals we in ons dagelijks leven naar vaste vormen handelen. We bezit ten „frames", on handelen naar een be paald frame. De mens bekleedt onderscheiden rol len" ze worden ingeleefd werkelijk leven doen we ze niet. In een moderne stad b.v. leeft men üi diverse rollen. In de stad benaderen we de mensen ten dele; functioneel, in sigmentrollen. Bij het kind is dit anders, die ziet de volle mens! De situatie van de sohool is z.o, dat het kind geleld wordt naar üe maatschappvi die het niet kent; waarom ze eijfenjiijk maar tot hal- De bovenste foto zou gepast hebben in onze rubriek ,,Hoe het vroeger was". Ze toont ons een straat in Oude Tonge die thans wel heel sterk veranderd is, zoals de onderste foto trouwens over duidelijk bewijst. De reden dat we deze foto juist nu publiceren is gelegen in het feit dat er tussen de tijd waarop de bovenste en on derste opname werden gemaakt, de ramp van 1 Februari 1953 ligt, die de rechtse straatwand geheel vernietigde. Bijna in elk huis dat men hier ziet, zijn slachtoffers te betreuren (men zie er het boekwerk Gebroken Dijkeni) maar eens op na. De huizen waren omstreeks de eerste wereldoorlog als arbeiderswo ningen gezet en voor die tijd betekenden ze een flinke vooruitgang ten opzichte van wat men tot dan gekend had. Ze waren echter zeer somber, donker en boden weinig comfort. De foto die de straat toont zoals die nu is, geeft een heel Wat ruimer en zon niger beeld. De nieuwe Zweedse houten woningen zijn ruim en werden zover achteruit geplaatst dat de Julianastraat in de toekomst meer weg zal hebben van een laan. Voor de huizen komen fraaie perken en er zal veel boomgewas worden gezet. Op de foto is daar nog weinig van te zien, het wegdek ligt nog open en ook verder is er nog weinig aan trekkelijks te bekennen dan de wonin gen op zich zelf. We vonden het ver schil echter zo frappant dat we niet na laten konden het te publiceren. De oude foto werd welwillend afge staan door dhr. Jn. Vervloet. ve mensen worden opgeleid. Prof. Nleuwenhviizen heeft daar op gewe zen om hiermee rekening te houden bö het onderwijs in de hoogste klas sen. De maatschappy Is hard. De mens leeft midden in de dynamiek én vorm; de vorm bewaard voor wilde dynamiek. Hij schuurt zich aan vor men, hij leeft in rollen. De grondslag van de sociologie is het „verstehen", het begrijpen. We moeten om zo te zeggen in de huid van de mens kruipen. De mens is bezield" hij „wil" wat. In sociologische geschriften zal men wel statistieken aantreffen, we „kur- ven" ook. Hoe rijmt zich dat, stelde spr. als vraag t.o. het kwalitatieve? We tellen om aanwijzingen te krijgen. Bij de statistieken komt echter uit, dat de mens handelt naar een bepaalde voim of patroon. Zo verloopt het ge boortecijfer b.v. naar een bepaald pa troon (wel met afwijkingen). Er zijn stijlen: er is ook een geboortestijl. Een stijl voor de landbouw, een bepaald be drijfsplan, waarbij de kleine landbou wer zich naar de grote voegt. De mode gaat ook langs een bepaalde norm: zo hebben we nu de H-lijn. Deze patronen wijzigen zich uitermate langzaam, be halve wanneer er disorde komt. In 194h (direct na de oorlog) deed men b.v. gek. Toen las een gereformeerde zonder meer het Vrije Volk! Sociologisch psycholo gisch was het toen een interessant jaar. Objectiviteit Hoe kan een socioloog objectief blij ven was het laatste punt dat spr. aan de orde stelde. Zelf is hij ook mens, zelf heeft hij ook een levensbeschouwing. Hij moet trachten objectief te zijn en de waardering van de gegevens over laten aan anderen zei spr. Niet aan de socio loog in hem. Dat is moeilijk, omdat do socioloog zelf in een bepaalde groep leeft, hij is kind van zijn tijd, hij krijgt er een tik van mee. Waar de socioloog voorkeur voor heeft, dit moet hij in zijn werk uitschakelen en zich volledig on der discipline stellen. In dit geval wees hij op een boek van Prof. v. Heek die als Ned. Hervormde schreef over het geboorte-niveau der katholieken. Hier kon een rol spelen, dat door de vele ge boorten het katholicisme zou kunnen overheersen, maar in zijn boek is dat niet merkbaar. Het is als zodanig van kath. z^jde geprezen. Spr. stelde vast dat het toch mogelijk moet zijn, wan neer men zich onder dicipline zet, tot een-behoorlijke objectiviteit te geriken. Op deze lezing volgde een leerzame discussie. De 750ste bezoekster aan de 3 mo delwoningen te Middelhamis is Zater dag j.l. genoteerd. De gelukkige was mevr. Zwerus-den Boer, Kerkring 23 te Nieuwe Tonge, die een prachtig haard- krukje cadeau kreeg van het „Binnen huis" (Campfens) en van bakkerij Neuschwanger bovendien een flinke taart. De bezoekers en de bezoeksters tonen veel belangsteUing en het dames comité heeft steeds behoorlijk werk om inlich tingen te verschaffen. Wie nog niet ge weest is, verzuime niet er alsnog een bezoek te brengen. Havens vormen zwakke problemen Ged. Staten van Zeeland hebben Vrij dag 29 Jan. een bezoek gebracht aan het eiland Tholen teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen, rond de versterking van de zwakke plaatsen der zeeweringen van dit eiland. Tot deze z.g. zwakke plaatsen moe ten gerekend worden de havens Stave- nisse en van St. Annaland, alsmede de Pluimpot waaraan gelegen de haven van Scherpenisse en St. Maartensdijk. In verband hiermede en mede met het oog op de noodzakelijk gebleken concentratie van deze havens hebben Ged. Staten een onderhoud gehad met de gemeenteraden van Stavenisse, St. Annaland, Scherpenisse en St. Maar tensdijk. Ged. Staten zuUen zich thans op kor te termijn nader omtrent de meest aan gewezen oplossing van deze problemen beraden. Ulenvelling van Dinsdag 1 Febr. 1955 Middel 12.61—14.49, drielingen 17.50, picklers lO.Oli, aanvoer 100.000 kg. Zondagmiddag was er een groot rumoer in de straten van Middelhamis. Met open knalpot en allerlei halsbrekende toeren op zijn motorfiets uithalend, ren de de 22-jarige A. J. v. d. Doel straat in straat uit. Zijn experimenten haalde hij echter in hoofdzaak uit onder aan het Zandpad van Middelhamis ten aan- sohouwe van jongelui. Hij reed met losse hand, soms dwars op de motor, soms staande met de handen naar boven. Waar dit de veiUgheid en de vrij heid van het verkeer in gevaar bracht, greep de politie in. Dit had verzet ten gevolge maarbij opgeschoten jongens schandalig tegen de poUtie optraden. De 22-jarige motorrijder A. J. v. d. Doel blijkt er vermaak in te hebben de boel op stelten te zetten met zijn motor fiets, door daar allerlei gevaarlijke acro batische toeren mee uit te voeren. Deze „held" deed dat verleden week ook te Rotterdam, waarvoor hij ook door de po litie werd aangehouden. Vrijdag begon hij dit spel te Middelharnis. waarvoor hij een bekeuring kreeg. Zondagmiddag begon het lieve leven weer; hij reed b.v. met een snelle vaart van wel 100 km. of meer mot los handje over het Zandpad, zó, dat hij de bocht bij Vermaas niet eens kon nemen en de Nieuwstraat in reed. De politie greep in, noteerde z'n naam en verzocht het jongmens zich op het bureau te vervoegen. Dit zegde hij toe te zullen doen, maar wie er kwam, V. d. Doel niet. Het spelletje be gon weer van voren af aan. Opnieuw* ging de politie er heen, dit maal om hem te arresteren. De arrestant pleegde daarbij verzet, hij sloeg en schopte om zich heen. Schandalig was daarbij het optreden van een aantal op geschoten jongens, die loeiden en schreeuwden en de politie met grind gooiden. De arrestant kwam echter in de stevige knuisten van twee politie mannen terecht, die hem in verzekerde bewaring stelden. Intussen was verster king komen opdagen, waardoor de laffe jongelui het hazenpad kozen. Een van de oproermakers kreeg.een bon, er zul len er nog wel meer volgen. Met de bekeuring die de arrestant Vrijdag opliep, kreeg hij er nu een stuk of vier bij. Ten eerste wegens de veilig heid en vrijheid van verkeer in gevaar brengen door met losse hand op motor fiets te rijden; door niet op eerste aan- m^aning zijn rijbewijs te tonen; door op ruien en belediging van een ambtenaar in functie en wederspannigheid onder verzwarende omstandigheden en tenslot- te voor vernielingen in het arrestanten lokaal. Wij vernamen n.l. dat hij daar ook de boel kort en klein sloeg. Donderdag a.s. zal hij voor de Offi cier van Justitie te Rotterdam worden voorgeleid en Vrijdag a.s. zal hij voor het kantongerecht aldaar worden be recht; betreffende de gepleegde misdrij ven. Op Vrijdag 9 Febr. moet hij terecht staan voor de andere feiten. Zijn motor is in beslag genomen. Het is te hopen dat bij de toekenning van straf aan deze woesteling en ook aan de opruiende jongelui, een voorbeeld wordt gesteld. BaDDEUlABNIS Perikelen op de veerdienst. Bij pracht tig weer vertrok Vrijdagmiddag de boot uit Hellevoetsluis. Toch had hij aan zienlijke vertraging. Terwijl hij in Mid delharnis aan de ponton aan wilde leg gen viel de machine stil met het gevolg dat het schip zo goed als roerloos was. Met flinke vaart botste hij achtereen volgens op de drie pontons die de Mid- delharnisse haven rijk is, daarna op een paal om vervolgens op de stenen glooi ing terecht te komen. Na drie kwartier kon een hulpmotor worden ingeschakeld en de boot weer aanleggen aan de stei ger. Aan de tegenwoordigheid van geest van de kaptein is het te danken, dat geen grote ongelukken plaats vonden. De passagiers, meest chauffeurs, het was een autoboot vluchtten in allerijl uit de vrachtauto's ,naar de hut van de kaptein, daar de kans groot was, dat de auto's gingen schuiven. Het viel ech ter nogal mee. Alleen de auto van dhr. de Reus van Ouddorp, welke aan de bui tenkant stond kreeeg een flinke opstop- per met gevolg van een flinke deuk en de carrosserie ontzet. Gelukkig bleef het tot deze schade beperkt. Had de boot vijf centimeter terzijde gevaren, dan hadden de gevolgen niet te overzien ge weest zijn, daar dan zeker drie auto's met haar passagiers te morzel gedrukt waren geweest. De heer de Reus die een en ander aan zag komen, wist op tijd zijn auto te verlaten. SOMMELSDIJK i Damultslagen .,Denk en Zet" SI Jan. In de afdelingen gaat het nu spannen om de laatste pimten, al laat zich reeds aanzien, wie er zullen promoveren of degraderen, nu er nog maar enkele we ken te spelen is. In afd. I liep v. d. Sluijs nog een pun tje uit om het degradatiegevaar af te wenden. In afd. II werd de koploper Roetman grandioos verslagen door Pee- man, bovendien kwam Roetman in tijd nood. In afd. IV maakte v. d. Doel een blun der. Mosselman haalde de puntjes weer binnen. Goed werk Mosselman! A.s. Maandag wordt er niet gedamd! A.s. competitiewedstrijd in Dirksland om 8 uur. Afd. I: GroenendijkVis O2, Brug- geman^Buijs 11, v. d. SluijsKrijgs man 1—1, Drop^Noordijk 1-1, Afd. II Peeman^Roetman 20; Noor dijkV, Brussel 0^2, Kapteinv. Leiite 0—2; A. V. d. Sluijs—V. d. Weile O--2. Afd. Ill: Struijk—V. d. Welle O--2; WielhouwerLodder O2; Polder —van Nimwegen 20; TaaieVerbiest 11; Wielhouwervan Gulik 0—2. Afd. IV: Kievit—v. d. Doel 2—0- M. KnapeJordaan O2; v. d. Slik- -Mos- sehnan O2; F. VisSchellevis 1—1; WagnerC. Vis 20; F. v. d. Sluijs D. Vis 0—2. Bij de gehouden verloting van de dam club zijn de prijzen op no. 972, 1041 en 1022 nog' niet afgehaald, na 15 Febr. 1955 zijn de prezen vervallen. VEEMARKT ROTTERDAM, 31 Jan. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2043 dieren, w.o. 1348 vette koeien, 636 varkens en 59 lammeren. Prijzen per kg. vette koeien 2.60—2.74, 2.30—2.50. 2.00—2.10; var kens lev. gew. 1.90, 1.88, 1.86, lamme ren per stuk 120, 105, 95 Aanvoer vette koeien groter met re delijke handel en prijzen van vorige week waren met moeite te handhaven;, prima's boven notering. Aanvoer var kens even minder, handel tamelijk en ruim prijshoudend. Lammerenaanvoer matig, de handel goed en de prijzen als vorige week Dinsdag. Heden (Dinsdag) heeft het gemeente bestuur van Nieuwe Tonge aan de he ren Pieter Bakker en Pieter de Dreu uit Bleiswijk de gemeentelijke erepenning in het zilver met oorkonde uitgereikt voor hun heldhaftige prestaties geleverd tijdens de ramp van 1 Febr. 1953. Met gevaar voor eigen leven staken zij met een dukw het Haringvliet over en wisten zij een zeer groot aantal men sen m veiligheid te breng-en. DIRKSLAND Aanrijding. Zaterdagmorgen reed de chauffeur G. B. met een wagen van „De Zoom" vanaf Dirksland Korteweegje en wilde linksaf Kralingen oprijden. Ach ter hem in het Korteweegje kwam de veearts W. met een volkswagen, die de richtingwijzer van G. B. te laat opmerk te, daar hij door het zonlicht verblind werd. Hoewel de veearts W. krachtig remde en zijn stuur naar links gooide was een botsing onvermijdelijk. Met enige materiele schade echter is dit on geluk goed afgelopen. Kerknieuws Ger. Gem. De collecte voor de kweekschool te Gouda heeft 1140.81 opgebracht. Voor het wisselen van coupons (obli gaties Kerk Ger. Gem.) wordt gelegen heid gegeven Donderdag 3 Febr. van 10il2 en van 25 uur ten huize van A, L. Bakker Secr. Rooijlaan. Verbetering Kerkgrachtmuur. Voor, de gehele vernieuwing van de kerk- grachtmuur is men begonnen met het heien van proefpalen. Men moet daarbij onderzoeken welke de lengte van de be nodigde palen moet zijn. Het gehele werk zal wel enige tijd in beslag nemen. Bijdragen. Voor de Herv. Kerk wprd 4.860 aan vrijwillige bijdrage bijeenge bracht. Aardappelprijs. Op de wekelijkse landbouwbeurs liep de prijs der aardap pelen op tot 9.per hl. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmina Maria Huberta d.v. A. M. L. Broekman en W. M. H. Janssen; Comelis. zoon van J. J. Koppenaal en B. Molenaar. Overleden: Leendert de Ruiter 83 jaar wedn. van S. Molenaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1