Marktberichten Het 75-jarig bestaan van de Geref. School herdacht Orgelbespeling Middelharnis De heer Job Padmos te Ouddorp overleden Uitgeputte candldaten- lljst bij de gemeente raad te Ouddorp 27e Jaargang Woensdag 26 Januari 1955 No. 2371 CHB WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een stap in de goede richting Schade van de laatste Decernberstorm wordt betaald Dr. A. la, Fleur uit Haarlem was de feest-redenaar „Wat hen bezielde, wat ons beweegt" Vergaderzalen OOLXGENSPLAAT Centrale Veiling Mlddelharniiü De Mist Reaactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 ABGNNEMliJJSrTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BU contract speciaal tarief. VerschJjnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Al de narigheid om het „liftverbod" hebben een bevredigende oplossing ge vonden. De soldaten krijgen om de veertien da gen vry vervoer. Dat is een goede op lossing. Jammer dat er zoveel woorden om vuil gemaakt naoesten worden eer het zover gekomen is. Een zwak, weife lend en ondoordacht beleid. Het liftver bod blijft ondertussen gehandhaafd. De tanden zijn voor de militairen er uitgetrokken, nu een iedere veertien da gen met vrij vervoer naar huis kunnen. Nu is al of niet een liftverbod van min der belang. Ondertussen zal het gecon troleerde, het geleide liften op de hel ling worden geplaatst. De minister noemt de er mee opgedane ervaringen teleurstellend. Hij wijt het aan een com plex van oorzaken, dat de gereglemen teerde lifterij is mislukt. Maar aan een verbetering van de bestaande regeling wordt gewerkt waarbij zeker rekening gehouden zal worden met de suggesties van burgerlijke zijde verkregen. Intussen heeft die zaak een groot deel van zijn betekenis verloren. Nu de soldaten om de veertien dagien met vrij vervoer kunnen gaan. Het is alleen jammer, dat deze rege ling niet door een eigen initiatief van de Regering tot stand is gekomen. Dat er eerst veel wanbegrip en ontevreden- .heid is gekweekt, waardoor de verhou dingen niet weinig zijn vertroebeld. Hoe dat ook moge zijn deze regeling stemt tot grote tevredenheid. Het is te ho pen, dat ze aangevuld zal worden tot: „Om de veertien dagen vry vervoer met eetste gelegenheid." Dat is eerste eis. Niet van meer of minder thuis zijn van onze militairen. Maar van gehoorzaamheid aan de Wet Gods. Dat oude onbewezen door vele mi litaire autoriteiten niet erkende „het belang van de dienst" dat zodanige re geling tegenhoudt moet nu ook maar eens voor goed opgeruimd worden. Op dat onze Christelijke militairen ten volle kunnen profiteren van de bewegingsvrij heid maar bovenal opdat het gebod Gods wordt gehoorzaamd. Zaterdag, 29 Januari a.s., des avonds 7.15 uur precies, zal de heer Arie, J. Keijzér wederom een grote orgelbespe ling met samenzang geven in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Behalve zijn bekende improvisaties over de te zingen psalmen, zal hij bovendien wer ken vertolken van: J. s. Bach, G. D. Leijdwig, G. F. Handel, J. B. Bach (zoon van J. S. Bach) L. Boëllmajin en Men delsohn. Het is een speciaal uitgezocht programma, waarvan de muziekliefheb bers kunnen genieten. Voor de laatste orgelbespeling waren ruim 500 bezoe kers aanwezig. Hieruit blijkt wel, dat het publiek deze orgelbespelingen hoe langer hoe meer gaat waarderen en op prijs stellen. Door de commissie worden onderhandelingen gevperd met andere organisten om in de toekomst hier een bespeling te komen geven. T.z.t. zal hierover meer gepubliceerd worden. Voorhands zorge men er voor, dat men a.s. Zaterdag vrij is om naar deze orgel bespeling te gaan luisteren. Het kerkge bouw is heerlijk verwarmd en ieder zor ge op tijd aanwezig te zijn. Program ma's a 0.35 zijn weer bij de ingang van de kerk verkrijgbaar. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft besloten aan waterscha de als gevolg van de stormvloed van December 1954 op dezelfde wijze tege moet te komen als aan de schade ver oorzaakt door de watersnood in Febru ari 1953. Speciale formulieren voor aangifte van deze schade zijn thans verkrijgbaar voor Goeree en Overflakkee op het Uampschadebureau te Middelhamis, Kon Julianaweg 14. Bij de indiening van de aangifte kan, indien spoedige hulp noodzakelijk is, zo wel mondeling als schriftelijk, een voor schot worden aajigevraagd. VEEMARKT ROTTERDAM, 24 Jan. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1802 dieren, w.o. 1102 vette koeien en 700 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.60 2.74, 2.30—2.50, 2.------2.10, varkens lev. gewicht 1.89—1.87—1.85. De aanvoer van vette koeien was kor ter, de handel redelijk en de prijzen wa ren even hoger. Prima's boven notering. De aanvoer van varkens was iets min der met levendige handel en stijgende prijzen. Enige prima's boven notering. Donderdag 20 Jan. werd het 75-jarig bestaan door de in de volksmond be kende „Bosse School" op min of meer feestelijke wijze herdacht. Met het be stuur van de Vereen, v. Ger. Lager Onderwijs waren niet alleen de ouders maar tal van oud-leerlüigen aanwezig; we bemerkten ook Burgemeester Rijn- ders en de wethouders en secr. uit Middelhamis-Sommelsdijk; dhr. A. v. Eek uit Stellendam als afgev. van de Chr. Soholenbond en de plaatselijke Ger. pre dikant ds. G.-C. Muntingh. Dr. A. la Fleur, rector aan het 2e Chr. Lyceum te Haarlem hield een pakkende rede, getiteld: ,,Wat hen bezielde, wat ons be weegt." Voorts zorgde het Ger. Evangelisatie-koor voor de nodige afwissehng. De bijeenkomst werd door de voorz. dhr. J. J. C. la Fleur geopend met het laten zingen van 2 verzen uit Ps. 111, welke Psahn hij ook voorlas en voor ging in gebed. Na een welkom sprak hij e enkort openingswoord uit, waarin hij zich dankbaar uitte over het 75-jarig be staan van de betrekkelijk kleine school, die door de leden een warm hart werd toe gedragen. Bestaansrecht had de school zeer zeker ten eerste omdat men als ge reformeerden zichzelf kon zijn en ze ker ook omdat goede leerlingen werden afgeleverd voor het maatschappelijk le ven. Bovenal dat door het onderwijzend personeel de kinderen tot Jezus werden geleid. Terugziende op het afgelegde tijd perk, werd nu met meer gemakkelijk heid een school onderhouden dan toen. Komend uit een onderwijzersgezin wist spr., dat zijn vader aan de deur stond om iedere Maandag 5 cent van de kin deren in ontvangst te nemen. Dat het nu zo gemakkelijk ging nam. volgens spr. veel liefde voor chr. onderwijs weg. Uit de rede van zijn broer: ,,Wat een bezielde, wat ons beweegt", zou men daar meer van horen. Wat hen bezielde Dr. la Fleur merkte aan het begin van zijn betoog op dat er een dankbaar gedenken mocht zijn, al behoefde men niet in een hoera-stemming te verke ren. „Hulp van God verkregen hebben de staan wij tot op deze dag", kan hier worden gezegd. Spr. zeide een terugblik te zullen werpen in het verleden, voor het heden verantwoording afleggen en uitzicht trachten te stellen in de toe komst. Spreker dook direct in de geschiede nis gaf een schets van de schoolwet van 1806, toen bijzondere scholen mochten worden gesticht. Althans met autorisa tie van. de gemeentebesturen, die uit echte plagerijen bestonden. Ben van de eerste chr. scholen ,was die van dhr. v. d. Brugge te Nijmegen, een knap jurist, het duurde 2 jaar eer de school er was. Spr. schetste de verdere tegenstand onder de voormannen Gr. v. Prinsterer c.s., tot in 1848 deze bepa ling uit de wet verdween. Het tweede moment was de Schoolgeldwet, waarin voorlEwam dat schoolgeld kon worden geëist. De gemeentebesturen konden dus de scholen kosteloos maken, wat tot gevolg had een dwingen naar de Open bare School. In de wet stond verder dat het Openbare Onderwijs een voorwerp was van voortdurende zorg der rege ring (nu staat er het onderwijs.) Een lib. burgemeester te Woenseradeel sticht te een openbare school zonder Hoofd en zonder leerlingen! Maar er moest be lasting voor worden betaald. Spr. haalde tal vaji interesante voor beelden aan, hoe men de pionniers op chr. onderwijsgebied had tegengewerkt, o.m. de leerpUcht (op veel plaatsen was maar één school, de openbare, waardoor de ouders gedwongen werden hun kin deren naar een God-loze school te zen den) de resolutie in de wet van 1878 betreffende verlaging max. aantal leerl. per onderwijzer enz. Wat bezielde onze voorouders vroeg spr.? Zij volgden het devies van van Willem de Zwijger, dat het niet nodig is te slagen om toch te volharden. Er dreigde een dodelijk gevaar, dat de kin deren werden opgevoed buiten de Bijbel om. Spr. ging de ontwikkeling na van de Ger. Staatsscholen in de 17e en de bij bel- en godsdienstloze scholen in de 19e eeuw. Op de Staatsscholen werd wel de catechismus geleerd, men vergat de bij belse geschiedenis te vertellen! De ver lossing die er is in Jezus Chritus werd niet onderwezen. De onderwijzers had den er geen interesse voor. Toen de verlichting, de leer van de menselijke rede opkwam, had men gemakkehjk spel. De Franse revolutie bracht de eer ste schoolwetten: de gemengde school voor iedereen, opleiding tot maatschap pelijke en chr. deugden! Wat bezielde de voormannen Gr. v. Prinsterer, E. v. Soeterwoude, de Savornin LohmEtn, Dr. A. Kuiper e.a.? Zij wilden vrij baan voor de bijbel op school, de openbaring van Jezus Christus door de kracht des ge loof s! Spr. herinnerde aan het woord van dr. Kuiper bij het 50-jarig bestaan van de chr. onderwijzersvereniging in 1904: Gij hebt met het kind in de ar men de wacht betrokken bij het kruis: laat dat kind niet los, laat dat kruis niet los! „Wat ons beweiegt" Die „ons" zijn U en ik zei spreker. Voor onze grootouders was de chr. school een verworvenheid, voor ons is het een erfenis. De school is ons op een presenteerblaadje aangeboden! Onze va ders verdienden weinig en gaven veel, wij verdienen veel en geven er weinig voor! Is er nog iets, dat ons in beweging brengt? vroeg spr. Verontrust u niet de statische situatie, n.l. dat de chr. scho len in l.l.-aantal achteruitlopen? Onze scholen moeten bevolkt worden, het chr. onderwijs mag niet in elkaar schrompe len. Wat beweegt ons? De onrust over onze laJksheid? Laten we de gezinnen zien te benaderen, er liggen nog dui zenden kansen! Is er uitzicht? vroeg spreker. De toe komst is de komst van Christus. Zijn Rijk. Als we dat geloven behoeft er geen vrees te zijn. Dan zien we ondanks alle dreigingen het werk van de chr. onder wijzers en onderwijzeressen als werk voor de Heere Jezus Christus. De school van Christus, zo behoren onze scholen te zijn. Waar Zijn Geest werkt, waarin ons gebed moet zijn: Kom, Heilige Geest Geschiedenis Na de pauze gaf het Hoofd de heer P. G. .T. van Leeuwen eeix overzicht van de geschiedenis der school. In het Gedenkboekje van het Prov. Geref. Weeshuis komt voor dat op 5 Sept. 1876 te Middelhamis de heer D. Bos overleed. Hij was een welgesteld landbouwer. Zeven dagen na zijn dood ontving ds. J. H. Donner, predikant te Leiden, van Notaris de Vries uit Middelhamis een brief, waarin stond dat de heer Bos de helft van zijn vermogen vermaakt had aan de Chr. Geref. Kerken (nu zijn dit de Geref. Kerken) in Zuid Holland, om een weeshuis te stichten. In 1879 is dit tot uitvoering geko men. Maar, omdat op Flakkee nog geen en kele Chr. School was, en de Geref. Ker ken van Z.H. haar weeskinderen natuur lijk niet naar een Openbare School wil den sturen, werd direct aan het wees huis een Chr. School verbonden. Het eerste hoofd dezer school was de heer Kruyer. Dit hoofd schreef op 27 Mei 1879 de eerste leerlingen in. Het waren 8 weeskinderen. Omdat de Regenten van het weeshuis de school ook openstelden voor kinderen uit het dorp volgden in hetzelfde jaar nog 16 'kinderen van M'harnis-S'dijk. In het volgende jaar werden 47 leer lingen ingeschreven. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er toen 24 -f- 47 71 leerlingen op de school waren. Br wer den om verschillende redenen ook weer leerlingen afgeschreven. Soms heel wat. Hoeveel leerlingen de school bezoch ten is dan ook niet na te gaan. Zeker is dat de heer Kruyer, die in 1883 ver trok, alleen voor de school stond. Hij werd opgevolgd door de heer J. Ooster- baan die tot 1889 aan de school verbon den bleef. Het leerlingen aantal is zeker wel toegenomen want op 1 Maart 1886 kwam de heer Jan Willem de Bruyne als on derwijzer aan de school. Tegenwoordig moeten de kinderen als ze voor een bepaalde datum zes jaar zijn geworden naar school. Een school neemt dan b.v. op 1 April of 1 Sept. nieuwe leerlingen aan. Vroeger scheen dat anders te gaan. In het jaar 1885 b.v. werden 28 nieu we leerlingen ingeschreven. Deze leer lingen zijn op 19 verschillende data tot de school toegelaten. Ouderavondep. als nu, waren er niet, want er was geen bestuur dat deze avonden organiseerde. Maar de heer lOosterbaan verzamelde toch één of twee maal per jaar de ouders in het Zondags schoolgebouw dat stond op de plaats waar nu de zaak van de heer Vis ^yan Heemst is. Spr. werd zelfs als een grote bijzon derheid medegedeeld dat hij toch eigenlijk een vreemdeling werd waar dig gekeurd om als ouderling deel uit te maken van de kerkeraad. In 1879 is hij te Middelhamis overle den en op het kerkhof rondom de Ned. Herv. Kerk begraven. Op zijn graf zon gen de leerUngen van de school. In zijn plaats kwam de heer P. Oran je. Deze is tot 3895 hoofd der schooi geweest en is daami vertrokken naar Amsterdam. In zijn tijd is de heer J. v. d. Waal Dec. 1890 aan de school gekomea en in 1895 de heer Oranje als hoofd opge volgd. Tot 31 Dec. 19.S1 dus 36 jsar is de heer v. d. Waal hoofd der school ge weest. Gedurende de tijd dxt de heer v. d. Waal hoofd der school was, is de school met de Bijbel te Sommelsdijk gesticht en gingen vanzelfsprekend heel wat leerlingen naar die school. Daarna zijn in Midde'harni.s pogingen aangewend van P.erv. en Geret. zijda om te gezamenlijk te komen tot stichting van een Chr. Nat. School. Zover is het echter niet gekomen. ïJij de verkiezing van een bestuuL- strandde mea en ging uiteen. Daarna, in 1931 werd- van Herv. zij de de Groen v. Prinsterer School ge sticht. Dit had een nieuwe exodus tengevol ge, waardoor de school, die in z'n bloei tijd ruim 150 leerlingen telde zijn leer lingen aantal zag delen tot 50 60. Toen spr. 1 Jan. 1932 de taak van de heer v. d. Wajil overnam telde de school 54 leerlingen. Vr^md vond spr. toen, dat geen ouderavonden werden gehou den. Dit kwam omdat er geen bestuur was en de school niet van de ouders was. Spr. heeft gepoogd dit te verande ren; in 1932 werd de Vereniging voor Geref. L.O. opgericht en de school van het weeshuis overgenomen. De tijd die toen kwam, was er een van grote finan ciële zorgen. Per leerling werd door de gemeente maar 8.uitgekeerd of per jaar plm. 400.Gelukkig is het aan tal leerlingen geleidelijk toegenomen. Spr. gaf een overzicht hoe het in de oorlogstijd met de school gesteld was en hoe het aan het eind van de bezetting scheen vast te lopen. Vrienden van de school verleenden echter finantiele hulp, de kleine kring bracht in enkele dagen SOMMELSDIJK Naar we vernemen hopen het echt paar Ds. E. J. C. Verbeek-Stehouwer een lezing met lichtbeelden te geven over hun voetreis: „Over het Heilige Land naar Zuid-Afrika", in Hotel Spee op Donderdag 27 Jan. aanvang 2.30 uur Alle gezindten en zowel heren als da mes, kunnen deze uitzonderlijke middag bijwonen na bij mevrouw A. Buth-Ken- tie te Middelhamis een toegangsbewijs gehaald te hebben. Ds. Verbeek onder nam dez'e reis uit een oogpunt van stu die. Tijdens hun afwezigheid van een jaar vertoefde Ds. Smal van Pretoria in de pastorie te Duivendrecht die even eens aan de V.U. te Amsterdam studeert voor zijn dr. titel. Van de hand van het echtpaar Verbeek-Stehouwer versche nen in het dagblad Trouw in 1954 en kele artikelen. Ook het tijdschrift „De Spiegel" gaf vele foto's van hun tocht, 't Belooft een leerzame middag te Wor den voor de bezoekers. DTRKSLAND -- «.-UFSus ziekenverpleging. Bij voldoen de deelname is het bestuur van het Groene Kruis alhier, voornemens een cursLs voor Huiselijke Ziekenverpleging te organiseren. De f ursus wordt door Zr. Gorissen ge geven. Zij, die daaraan wensen deel te nemen kunnen zich tot 31 Jan. as 's middags 2 uur (behalve Zaterdag i in het Wijkgebouw opgeven. De leeftijd is gesteld op 18 jaar en ouder. Bedankt. Ds. H. van Gilst-heeft voor het beroep naar Werkendam bedankt. Op Maandag 31 Januari zal in de Ger. Gem. gelegenheid "sjorden gegeven voor het betalen van de huur der zit plaatsen. wachtkamers, fabrieken, overal waar een bedon'en lucht hangt een druk op de knop en alle hinderlijke geuren ver dwijnen. De luchtverplaatsing van cir ca 450 m3 geschiedt geruisloos met de Air-Wick-Master, is ook alleen als ventilator te gebruiken in Wed. Kur- vinks Drogisterij, Telef. 224 te Oud- dorp geven ze U gaajme inlichtingen. OUDDOBP E.H.B.O. De Kon. Ned. Ver. E.H. B.O. te Ouddorp hoopt op Vrijdag 28 Jan. des avonds om 7.30 in het hotel Believen haar lie jaarvergadering te houden. Knapenvereniging. A.s. Vrijdagavond 7 uur hoopt D.V. de Knapenvereniging haar openbare jaarvergadering te hou den in het catechisatie lokaal van de Herv. Kerk. Familie werd onwel. De fam. Com. Padmos aan de Molenblok werd j.l. Maandag door nog onbekende oorzaak allen onwel. De ontboden geneesheer kon de familie niets anders dan rust voor schrijven. Kerkdienst. A.s. Woensdagavond 7 uur hoopt D.V. in de Herv. Kerk voor te gaan ds. Lekkerkerker van Bergam bacht. (Collecte voor de Chr. School). STAD AAN 'T HARINGVLIET Op de op 14 en 15 December j.l. te Rotterdam gehouden examens, van de Nederlandse Associatie voor practijk- examens, slaagde onze dorpsgenoot de heer A. Meiaard voor het diploma Mo derne Bedrijfsadministratie" (M.B.A.) De heer J. Mackloet is bij de Herv. Kerk gekozen voor notabel welke de benoeming heeft aangenomen. DEN BOMMEL A.s. Woensdagavond 7.30 uur jaar vergadering Gym Vereen. O.N.A. in Ho tel Keijzer. Kerkdienst. Donderdag a.s. sav. 7 uur hoopt in de Ger. Gemeente op te treden Ds. H. van Gilst van Dirksland. Het nieuwe, zeer moderne ingerichte Groene Krulsgebouw te Dirksland dat Donderdag 20 Januari officieel werd geopend. Zover we weten is dit het mooi ste en meest geoutilleerde wijkgebouw van geheel Flakkee. 2000.bijeen waaruit de helft voor de school bleek. Bidden we God aldus eindigde spr. bij voortduur om zijn zegen voor de school en blijf gij haar schragen met uw liefde. Burgemeester Rynders bracht namens het gemeentebestuur van Middelhamis en Sommelsdijk zijn gelukwensen over. De heer J. H. Dijkers (wethouder) complimenteerde als oud-leerling. Clir. Scholenbond Namens de Chr. Scholenbond sprak de voorzitter daarvan, dhr. A. van Eok van Stellendam, Deze zei, drie redenen te hebben om deze jubileum-samenkomst gaarne bij te wonen. De eerste was, dat bij nog jeugdherinneringen had aan de Bosse School. Spr. heeft n.l. zijn jeugd doorgebracht op het Zandpad in Mid delhamis en verscheidene jongens uit het Geref. Weeshuis waren zijn sportka- meraden. Ook aan het vroegere hoofd dhr. J. van der Waal had spr. nog aller lei herinneringen op' politiek gebied. Voorts was hij graag aanwezig om zijn beide collega's Van Leeuwen en Gratz persoonlijk te feliciteren met het jubi leum hunner school. De voornaamste re den was echter, dat de Bosse School ook is aangesloten bij de Scholenbond en spr. wilde dan ook namens alle Chr. scholen van het eiland het bestuur gaar ne complimenteren. Deze school is ge sticht omstreeks 1880, toen slechts 10% der kinderen in ons land op de Chr. School ging en bijna 80% op de Openb. Scho.ol. De verhoudingen zijn sedert erg gewijzigd. Nu is de verhouding onge veer gelijk: beide 27%. Het karakter van de strijd is veranderd. Er is nu gevaar in eigen kring. De strijd gaat tegen ver vlakking, relativering der beginselen, tegen de verwerping van de antithese, tegen de infiltratie van doorbraak-ele- menten in de Chr. School. Spr. was het in dit opzicht voor 100% eens met de rede van Dr. La Fleur. Hij deed een be roep op deze Geref. ICring, mede pal te staan in de strijd voor het Chr. Onder wijs, welks aspecten wel zijn gewijzigd, doch die in principe dezelfde is. Spre ker hoopte, dat de sfchool ook in de toe komst haar zegenrijk werk nog lang mag voortzetten. Al liggen de theologi sche en kerkelijke accenten verschillend, alle Chr. Scholen arbeiden tenslotte aan het éne doel: het kind te brengen bij het kruis van Christus. Mimi Kastelein en een dochtertje van dhr. Wildeboer hielden een voordracht, een komische en een ernstige. Het Evangelisatiekoor zorgde voor mooie zangliederen voor de nodige af wisseling. De heer Gratz, onderwijzer aan de school liet via een wire-recorder de leer lingen aan het woord en vertoonde daar bij interessante lichtbeelden op het doek Al met al werd het laat want er was heel wat te doen. Het slotwoord werd gesproken door ds. Muntingh, die nogmaals op het be lang van het Chr. onderwijs wees en met dankgebed eindigde. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Vluchtelingenhulp. Het comité Vluch telingenhulp Middelhamis-Sommelsdijk, deelt mede dat de opbrengst van de collecte was: te Middelharnis 979.49 te Sommelsdijk 674.15 Samen 1653.64 Hieronder is een bedrag van 0.74 van de schooljongen W. Kastelein, die met zijn kijkdoos ook geld inzamelde. De collecten van de scholen moeten nog binnenkomen, deze zijn dus niet in het bedrag begrepen. All,en hartelijk dank. UienveUing van 35 Jan. 1955 Uien middel 20.tot 20.10; uien gestookt 20.85; drielingen 19.50 tot f 20.—.; Picklers 20.—. Aanvoer 100.000 kg. ST. MAARTENSDIJK Kerknieuws. Op Woensdag 26 Jan. D.V. des avonds om zeven uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk te spreken ds. H. C. Abma van Rotterdam. Hg was het oudste raadslid van Nederland In de ouderdom van 89 jaar is te Ouddorp overleden de heer Job Padmos, in leven landbouwer en raadslid der ge meente. Op 30 Juni 1928 werd hij als zodanig beëdigd. Hij is raadslid geble ven tot zijn dood toe en was als zoda nig het oudste raadslid van geheel Ne derland. Hij was lid van de Herv. Par tij ter plaatse. Hij was vader van 17 kinderen, waar van er vele grote gezinnen hebben, zo dat zijn directe nazaten ver over de hon derd lopen. Zijn stoffelijk overschot zal Woensdag ter aarde worden besteld. Een geval dat zelden vooirkomt Ben geval dat zelden voorkomt in Ne derland is de uitputting van de lijst van de Chr. Hist. Unie te Ouddorp. Op deze lijst kwamen 4 candidaten voor, n.l. de heren Nieuwland, J. Zand- burg, van Dam en J. Roos. Het raadslid Nieuwland vertrok in September 1954 naar Heemskerk. No. 2 van de lijst, dhr. J. Zandburg bedankte voor deze vacature. De opvolger werd toen dhr. T. van Dam, die slechts en kele maanden raadslid is geweest en thans wegens zijn vertrek naar Abben- broek heeft bedankt. Ook voor deze va cature bedankte dhr. Zandburg en no. 4, de heer J. Roos nam de benoeming ook niet aan. Hiermee is deze lijst uit geput. In de kieswet is hier rekening mee gehouden, althans voor kleine gemeen ten van 7 of 11 raadsleden. Art. V 5 geeft aan dat de plaats kan overgaan op een andere lijst, n.l. op het grootste overschot waarop geen zetel was ver kregen. Dat was in dit geval lijst 2. De verhouding bij de jongste uitslag van de verkiezingen te Ouddorp was als volgt: Lijst Stemmen Zetels Overschot Ie verdeling 1 415 2 498/11 2 243 1 604/11 3 216 1 33Vii 4 986 5 72«/ii 5 149 0 149 Bij de 2e verdeling verkreeg lijst 4 6 zetels en lijst 5 1 zetel op de 149 stem men. De toewijzing van een candidaat in de plaats van de uitgeputte lijst van de C.H. valt nu ten deel aan lijst 2 (V.V.D) op het overschot van 604/ii. De candi daat van deze V.V.D.-zetel is de heer J. C. Komtebedde, secretaris van de Polders. Het is een unicum in de geschiedenis van de raadsverkiezingen dat zich zo iets voordoet. Door de mist zijn de veren van en naar ons eiland gestremd en is het zeer waarschijnlijk, dat ons blad bij de abon- né's buiten het eiland later dan gewoon zal arriveren en worden bezorgd. Dit is force majeure, bij voorbaat roe pen wij daarvoor clementie bij onze le zers in. Redactie en Administratie Vergif gedronken. Te Meppel dronk een meisje van 5 jaar uit een flesje, dat het op straat had gevonden, 't Smaakte zo lekker, dat ze naar haar broertje liep om hem ook er van te laten drinken. Dat was haar geluk. Haar moeder merk te aan de „doodskop" op het flesje, dat er vergif in zat. Dadelijk werden maat regelen genomen. In het ziekenhuis werd haar maag leeggepompt. Spoedig was toen het gevaar geweken. Het gif bleek een verdelgingsmiddel voor vliegen te zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1