Het Delta-plan en zijn gevolgen \Voiiingbouwvereniging „Midaelharnis" demon streert met ae 5 modelwoningen practisck en gezellig wonen Buitenland „De Fruitcentrale" '27e Jaargang CUB WEEKBLAD OP GEBEFOKMEEBDE GBOJSDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Veel gemakfcen, die Keus niet veel Denoeven te kosten De 250ste bezoekster van de modelwoningen is geboekt Zuiddijlc bij Ouddorp wordt verhoogd NOACK's Specialité's Zaterdag 22 Januari 1955 No, 2370 Reaactiebureau: Pr. HENDBIKSTRAAT 14, MIDDELJIAKNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 'savojids Telef. K 1870-2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BJJ contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag Vrijwel algemeen wordt gedacht, dat het z.g. Delta-plan pas is opgekomen na de ramp van 1 Febr. 1953. Toch is dit niet zo. Reeds vóór de ramp, iü 1952, waren er bij de Rijkswaterstaat uitge werkte plannen voor de afdamming der zeegaten. Maar zoals door de storati- ramp van 1916, toen vooral Volendam werd getroffen, de afsluiting van de Zui derzee versneld werd, zo is uiteraard door de ramp, die de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden in 1953 trof, de af sluiting van de diverse mondingen in het delta-gebied van Rijn, Waal, Maas en Schelde gestimuleerd. Het ligt voor de hand, dat er vooral in de betrokken gebieden grote belang stelling bestaat voor deze plannen, die bij uitvoering een geheel nieuwe situatie zullen scheppen wat betreft de beveili ging, de landbouw, de visserij, de ver bindingen, de werkgelegenheid enz. Het interim-rapport, dat verleden jaar door de Delta-commissie werd uitgebracht, sprak in het algemeen over de noodzaak èn de mogelijkheid over te gaan tot af sluiting van het Haringvliet, het Brou- wershavense Gat en de Ooster Schelde, benevens de uitvoering van het Drie- eilandenplan in Zeeland. We hebben des tijds van dat rapport een uitvoerig over zicht gegeven. De Regering is nu al bijna een jaar bezig aan een onderzoek inzake- de wettelijke voorzieningen bij uitvoering der plannen en volgens de be richten zal dit Westontwerp niet lang ;neer op zich laten wachten. Men mene echter niet, dat daarin al lerlei bijzonderheden omtrent de afdam ming zullen zijn opgenomen. Men zal daarin slechts algemene richtlijnen vin den over de financiering en hopelijk ook over de schadeloosstellingen, die nodig zullen blijken voor de gedupeerden. Met name de plaats, waar de afsluitdijken komen, staat dan nog niet eens vast. Die vereist een zeer bijzondere speciaal studie. Wal echter van één en ander be kend is, willen we hier even memoreren. Vast staat, dat de mannen van de Waterstaat zeer beslist de Regering ad viseren tot afdamming en dat de Rege ring dit advies zal overnemen. Men weet de overwegingen; de bestaande dijken kunnen niet afdoende verhoogd en ver zwaard worden vanwege de aanwezig heid van bebouwingen, bedrijven, havens en oude gebreken; achter de afsluitdij ken kunnen zij wel prachtig dienst doen als tweede waterkering. Daar de kosten van afdamming èn die van verzwaring der oude dijken beide op plm 2 milliard worden geschat, geeft de Delta-commis sie ook daarom de voorkeur aan het eerste. De duur van de uitvoering dezer wer ken wordt geschat op 25 jaar. De inge nieurs ontveinzen zich niet, dat dit een gigantische arbeid zal worden, veel moeilijker dan die van de Afsluitdijk van het IJselmeer. Vóór daaraan begon nen wordt, moet alleg op papier en in het Waterloopkundig Laboratorium in Delft haarfijn uitgeknobbeld zijn. Men zal n.l. voor ontzaglijke problemen ko men te staan: de grote diepte van som mige geulen in de zeegaten, het werken vlak bij de zee, de volgorde van afdam ming, die ook een grote rol speelt enz. Ir. Dibbits zegt in zijn nieuwe boek „De DUken", dat er in de dam van het Ha ringvliet uitwateringssluizen moeten ko men met openingen van 80 100 meter breedte! Immers 75% van het vvater van Waal en Maas vloeit via het Haring- vliet naar zee. Ook betoogt hij, dat Wan neer b.v. met het Brouwershavense Gat begonnen zou worden, het vloedwater der beide andere zeearmen zich binnen- waarts daarin zou storten met als ge volg aantasting der oude dijken. Daarom moeten er, om dergelijke gevolgen te voorkomen, tussendijken gelegd worden, die op het kaartje der Delta-commissie geprojecteerd zijn bij Herkingen en Oolt- gensplaat. Een geweldig vraagstuk, waarover men practisch nog weinig ervaring heeft opgedaan, wordt gevormd door het feit, dat er bij elke vloed 400 milUoen kubie ke meter water het Haringvliet intrekt, waardoor de waterspiegel ong. 2 meter stijgt. In het Brouwershavense Gat, zo vertelt Ir. Dibbits in genoemd boek, is dit getal 450 millioen en de Oosterschel- de spant de kroon met één milliard en een getijverschil van drie meter! Het zal de vraag zijn, of de mannen der techniek over de nodige middelen be schikken om deze enorme krachten, die tijdens de werkzaamheden tweemaal per etmaal hun werking laten gevoelen, te beteugelen. Alleen de afsluiting van de Oosterschelde is een werk, dat gelijk staat met de afsluiting der Zuiderzee, met dit verschil, dat de getijwerking bij Wieringen viermaal zo gering was. Zoals men weet, is het Haringvliet het eerst aan de beurt van afdamming. Omtrent de gevolgen daarvan is alleen dit wel zeker, dat de Stellendamse ha ven in ieder geval het loodje zal moeten leggen, aan welke zijde ervan de dam ook komt. Daar men in Waterstaats kringen erop rekent, dat de inpoldering van Scheelhoek en het leggen van. de af sluitdijk binnen een jaar of zeven hun beslag kunnen hebben, wordt het toch o.i. hoog tijd, dat men met name de Stellendamse vissers eens precies komt vertellen, hoe de situatie nu eigenlijk wordt en welke uitwijkmogelijkheden er zijn. Deze garnalenvisserij staat ook om andere redenen op een kritiek punt en dan zou de gecompliceerde toestand in dit feedrflf tegelijk van alle kanten be keken kunnen worden. In ieder geval zal dit moeten gebeuren, zodra de plaats van de dam definitief geprojecteerd is. Door de afdamming van het Haring- Vliet komt alleen de Stellendamse visse- De Voorzitter van de Woningbouw vereniging ,,Middelharnis" schrijft ons: Nu de woningbouwvereniging ,,Middel- hamis" gedurende- enige weken voor de gehele Flakkeese bevolking, drie model woningen ter bezichtiging heeft gesteld, lijkt het mij goed', U mede te delen, wat nu wel de redenen zijn geweest, die wij als vereniging hebben gesteld, om juist op deze wijze het publiek bekend heid te doen geven over de woning-wet- bouw. In de allereerste plaats, willen -wij vaststellen, dat er met de huidige wo ningbouw „kansen genoeg zijn, indien we echter werkelijk willen." Dat dit voor zeer velen vreemd klinkt is mij bekend toch hebben wij met deze woningen aangetoond, dat dit geen holle fraze is, maar werkelijkheid. Het peil van de na-oorlogse woning bouw is in het algemeen onvoldoende. Onvoldoende voor vandaag en hopeloos onvoldoende over 50 of 100 jaar. We hebben vergeten woningen te bou wen, waar gezinnen met drie kinderen de nodige ruimte krijgen om zich har monisch te kunnen ontwikkelen. We hebben vergeten, dat we leiding moesten geven, dat „we dingen moesten brengen" zoals er centrale riolering, gas, water en electriciteit is gebracht. We hebben ons verontschuldigd; er was schaarste, er was nood, het was na de oorloghet was zo moeilijk We hadden geen tijd! om aan alles tegelijk te denken we wilden zoveel bouwen, dat we niet meer wisten wat we bouwden. Haast en nog eens haast, dat was het parool, zoveel haast, dat we verzuimden de winst welke wij kondten bekomen, vergaten binnen te halen. „De strijd tegen de geestelijke gemak zucht, lauwheid en onverschilligheid is nog steeds niet voltooid". Om nu met al deze bovengenoemde tekortkomingen te breken, hebben wti gemeend, eens iets anders, iets in over eenstemming met de tijd van vandaag (al ben Ik mij bewust, dat hier ook nog diverse tekortkomingen aan kleven) te breken, en U door middel van deze mo delwoningen te demonstreren, dat het ook anders kan. Dit Is eeij van de mooie Bruinzeel-keukens in de modelwoningen te Middelhar- nis. Alles is even practisch ingericht. Boven hangt een geriefelijke keukenkast onder de aanrecht zijn eveneens prachtige bergplaatsen aangebracht. Het gas- fomuis is geplaatst 'door de Gascentrale Flakkee. De gehele keukeninrichting is van de fa. Joh. P, Nieuwland op de Westdijk. Het apparaat op de aanrecht is een electrische Kenmix Liquidiser, een mixer waarmee men in een oogwenk van tijd allerlei dingen kan doen. Koffie malen en amandelnoten malen, cock tails maken, slagroom kloppen, mayonnaise bereiden enz. Het is tevens een hakmes, roer- en mengmachine. In de andere woningen staat er een die op waterkracht loopt, aangesloten op de waterleiding. Voorts ziet men een lepelrek in Zilmeta, op het fornuis een Tomato-hoge- drukpan en een volledige B.K. keukenuitzet. In de kastjes allerlei keukengerei, nesten schalen enz. 'Op de vloer een pedaal-emmer voor keukenafval. Werke lijk de moeite waard om het eens te gaan bekijken! rij in moeilijkheden, welke echter ge deeltelijk door verplaatsing wel zullen zijn op te lossen. De Goereese visserij, die vanuit Scheveningen wordt uitge oefend, heeft als zodanig van de af damming dus geen hinder. De grootste moeilijkheden zijn te verwachten in Zee land bij de afsluiting van de Ooster schelde. Dat kan nog wel 20 jaar duren, maar de oester- en mosselkwekers zet ten zich nu al schrap en in Yerseke voert men een grootscheepse actie om zo mogeiyk de hele afdamming tegen te houden. Op Zaterdag 8 Januari j.l. heeft men in Vlissingen een bijeenkomst gehouden, waar o.a. de hoofdingenieur Dibbits het woord heeft gevoerd. De vergadering was belegd door de Zeeuwse Vissersbond ,,Zeviber' en stond onder leiding van de heer Lockefeer, lid van Gedep. Staten van Zeeland. We moeten putten uit een verslag in „De Visserywereld", daar we zelf verhinderd waren erheen te gaan. De vporz. zei, dat als de Zeeuwse visser het woord Delta hoort, hij op zijn ach terste benen staat. Dit achtte hij begrij pelijk, daar het plan voor de visserq al leen schaduwzijden heeft. Hij meende, dat de techniek zo ver gevorderd moet zijn, dat tegelijk de beveiliging door de afdamming er komen kan èn de visserij kan voortbestaan. Zeeland zal in elk ge val al het mogelijke doen om zijn bloei ende visserij, met name van oesters, te behouden. Ir. Dibbits had het op deze bijeen komst zwaar te verantwoorden. Hij zag deze zaak uiteraard vanuit hot oogpunt van de Waterstaat, dus van de beveili ging, terwijl de aanwezigen -vissers, burgemeesters van vissersplaatsen, vis- sergautoriteiten uit Den Haag etc. van de visserykant de kwestie bekeken. De spreker ging eerst in op het z.g.n. Drle-eilandenplan, dat Noord-Beveland met Zuid-Beveland en Walcheren zal verbinden en dat eerst wordt uitgevoerd. Men hoopt daarbij ervaring op te doen voor de andere projecten, speciaal ook wat 'de oesterteelt betreft. Dit plan kan in 1960 voltooid zijn. Wat de afsluiting van de Oosterschelde betreft, deze is z.i. beslist noodzakelijk en hij motiveerde dit met de bekende argumenten. Als dan de visserij niet meer kan blijven bestaan, zullen de vissers omgeschoold moeten worden. Op de rede volgde een bewogen debat. Vooral burgemeester Willemsen van Yerseke pleitte voor de visserij en vroeg of 'de afsluiting nu eigenlijk een econo mische of veiligheidskwestie is. Mocht het laatste het geval zijn, dan vrilde hij een geperforeerde dam, opdat er zout water achter zou blijven voor de oester- en mosselteelt. Men ziet, dat het Delta-plan al heel wat pennen en tongen in beweging brengt. Het is goed, dat nu reeds de aandacht der autoriteiten wordt geves tigd op de consequenties voor het te laat is. Naschrift. Onze lezer M. A. D. te Me- lissant wijst erop, dat de zin in ons ar tikel: „De dijkpn van SteUenidam", dat na 1894 geen polders meer zijn inge vloeid, onjuist is. Hij herinnert zich, dat ïn 1906 de Woutrinapolder en in 1916 de Bospolder zijn ondergelopen. Onze herinering gaat niet zo ver. Wij hebben onze bewering gebaseerd op de mede deling van de schrijver Teixeira de Mat- tos, die in deel Xi op blz. 27 van zijn grote werk over G. en O. schreef: „Na 1894 bleef het eiland van overstromin gen verschoond." Het is echter heel goed mogelijk, dat onze lezer gelgk heeft. Dat wij wel woningen kunnen bouwen welke over 50 jaar wellicht aan de eisen die men stelt zullen kunnen voldoen, dat er wel woningen gebouw kunnen wor- 'den, waarin een gezin zich harmonisch zal kunnen ontwikkelen, dat we wel de woningen zodanig kunnen uitrusten, dat rekening gehouden kan worden met het aanbrengen van diverse voorzieningen. Dat het bouwen van dergelijke wo ningen niets uitstaande heeft met ge makzucht, lauwheid of onverschiUigheid zal U reeds duidelijk zijn, zeker voor die genen die reeds een bezoek in de model woningen hebben gebracht. Hoewel ik het niet nog eens nodig vind, U opnieuw op te sommen welke voorzieningen er in de woningen zijn aangebracht, .is het mij toch bekend, dat door velen de vraag wordt gesteld: hoe is het mogelijk, en hoe moet alles worden gefinancierd? Wat nu de finan ciering aangaat zal 'de Penn. de heer Kievit in een volgend artikel hierover een uiteenzetting geven. Er was een tijd dat er woningen wa ren, zonder water, waterspoeling, gas of electriciteit. Niemand vraagt zich af welke financiële problemen worden ver oorzaakt door het handhaven van deze vroegere verbeteringen. De behoefte daaraan is er en zij moeten 'düs worden gefinancierd. Ook de. thans voorgestelde voorzieningen zullen straks als onmis baar worden beschouwd, en hun finan ciering zal evenmin bijzondere proble men oproepen. Stelt men nu de vraag of er in de toekomst wellicht nog niet meerdere voorzieningen zijn aan te brengen, of liever gezegd! aangebracht moeten wor den? Dan zeg ik stellig, ja. In de aller eerste plaats denk ik aan centrale ver warming. Dat dit geen verre toekomst meer heeft daarvan ben ik overtuigd. Verder denk ik aan het aanbrengen van een koelkast. Dit behoeft de woning bouw niet onnodig 'duur te maken, wan neer we nu zien welke moeilijkheden er overwonnen moeten worden, om de wo ningen te bouwen zoals ze door de ver enigingen worden besteed. Want het maken van plannen en het besteden gaat als regel vrij gemakkelijk, maar om de gunning te krijgen voor 'de prijs welke men nog steeds van hogerhand voorschrijft, is één van de ernstigste problemen van deze tijd. Vaak is het dan zo, dat het domme potlood gehan teerd dient' te worden en men aan het zga. uitkleden der woningen moet gaan beginnen, waarbij men soms zo weinig overhoudt om te bouwen, dat de vraag gesteld kan worden of het nog wel zin heeft van te voren tekeningen te maken. Het aanbrengen van een koelkast, kan Zoals wij in ons vorig nummer meedeelden zijn Zaterdagmiddag de 3 modelwo ningen te Middelhamis geopend en voor het publiek open gesteld. Hiet ziet U hoe mevr. Rijnders-van Kempen, presidente van het Damescomité de deur van één van de woningen opent. Er is veel belangstelling voor deze modem inge richte woningen. Hebt U er al een bezoek gebracht? e.v. een besparing betekenen op het bouwen van een kelder. Om nu al deze en nog verdere voor zieningen in 'de toekomst uit te voeren, hebben wij gemeend deze modelwonin gen te laten inrichten en voor het pu bliek ter bezichtiging open te stellen, omdat we daaruit de les willen trekken, die door middel van de enquête-formu lieren welke U worden gevraagd in te vullen, voor de verdere woningbouw en haar inrichting te benutten. Dat uit de ze formulieren voor de vereniging be langrijke gegevens geput kunnen wor- 'den voor de verdere bouw der woningen, staat nu ai vast, omdat we daarin al opmerkingen hebben gezien, die van groot belang zijn. Wij als vereniging hebben moeite noch kosten gespaard, U iets te demon streren waarvan U in de toekomst uw voordeel mede kunt doen. Laat deze unieke kans niet voorbijgaan, maar brengt een bezoek aan dteze woningen en wat wij als vereniging het meest op prQs stellen is, vul uw formulier zorgvuldig in. Hebt U critiek spaar het ons niet. Meent U andere ideeën te hebben, deel ze ons mede. Alleen door open en eer lijk uw mening te geven, zijn wij in staat aan de hand van de ons ten dienste staande gegevens, het woonpeil van de gemeente en van de gehele burgerij op een niveau te brengen, zoals wij dat wensen. De tijd eist moderne woningbouw en deze kans hebben we nu. Laten we ze ook benutten. Want we kunnen hoog stens kiezen tussen sleepboot of: sleep te zijn. L. V. d. WAAL, Voorz. Woningbouwvereen. „Middelhamis". Een van de gezellige interieurs van de modelwoning. Deze kamer is gemeubi leerd door de fa. Wijnhoff en Kroos te Middelhamis. De meubels, dressoir enz. zijn in gothische stijl. Het mooie tapijt neemt geen vuil op. De radio is ge plaatst door de fa. Huibrechtse, de olie-stookkachel is geplaatst door de fa. Kievit Zn. Deze kachel heeft een capaciteit van 300 kub. M. Verbruik 1 L. oUe per uur. De bezoekers (sters) waren van oordeel, dat het een van de best verwarmde woningen was. Adenauer en Mendès-France. In de badplaats Baden-Baden hebben de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de Franse premier Mendès-France besprekingen gehouden, zowel over de kwestie van het Saargebied als over het Franse plan voor de Europeese wapen- pool. In het officiële slotcommuniqué is sprake van een grote mate vein overeen stemming tussen beide staatslieden. Het feit, dat Frankrijk bereid was, nogmaals met Duitsland van gedachten te wisselen over de Saarkwestie, kan worden beschouwd als een succes voor West-Duitsland', daar men te Parijs ver der overleg vergeefse moeite achtte. Men is het er over eens geworden dat geschillen over de toepassing van het Saarstatuut moeten worden opgelost door de West-Europeese Unie. De ver kiezingen in Saarland zullen moeten worden gehouden onder toezicht van een internationale commissie, samengesteld uit leden van de West-Europeese Unie. Er bleven inzake de Saarkwestie nog verschillende vragen onbeantwoord, doch het is verheugend dat door deze bespre kingen d;e weg voor verder overleg is geopend. Ook over de Franse voorstellen in ver band met de wapenpool bleek eensge zindheid te bestaan. Het is echter nog de vraag hoe de reacties van de politieke tegenstanders van Adenauer en Mendès-France zullen zijn. De Duitse sociaal-'dtemocraten zullen zeker niet nalaten, het succes van Ba den-Baden zo klein mogelijk voor te stellen. En de oppositie-partijen in Frankrijk zullen waarschijnlijk ook niet enthousiast zijn over de resultaten die de premier heeft bereikt. Intussen maakt Mendès-France haast met zijn plannen. De conferentie van de zeven landen der West-Europeese Unie is te Parijs geopend. Daar werden in al gemene en voorzichtige bewoordingen de Franse voorstellen toegelicht. De Sowjet-Unie heeft weer een nieu we poging in het werk gesteld om de (Zie voor vervolg pag. 2) Een prachtig strijkijzer aangeboden Zoals verleden week gemeld ontvangt iedere 250ste bezoeker (ster) van de mo delwoningen een cadeau. Donderdagmid dag werd de 1ste 250ste bezoekster ge boekt. De gelukkige was Mevr. T. van Brussel-Melissant, Nieuwstraat Som- melsdijk, die een prachtig electr. strijk ijzer cadeau ontving, wat door de Emgo beschikbaar was gesteld. Mededeling. In tegenstelling met hetgeen in de ad vertentie van de Woningbouw-Vereni- ging staat (elders in dit blad afgedrukt) zullen a.s. Dinsdag des middags de mo delwoningen niet open zijn. Wel op Dinsdagavond a.s. van 7 tot 9 uur. De Zuiddijk, lopende van Goedereede tot aan de Punt van Ouddorp zal wor den verhoogd en verzwaard. Het betreft hier een dijkvak van ongevee» 11 km. lengte. In deze dijk zijn in de rampnacht van 1 Februari 1953 door de stormvloed op verscheidene plaatsen grote stroomga- ten geslagen, waardoor een groot ge deelte van de gemeente onder water kwam te staan. Met 'de metingen is reeds een aanvang gemaakt. Verwacht wordt dat de uit voering van het plan nog dit jaar zal geschieden. Het best gesorteerd in FIJN FRUIT EN DEUCATESSEN. HERO in blik: Gebraden kip Kippensoep Tomatensoep Kalfssoep Champignons Schorseneren Asperges Tutnbonen Gebraden hoentjes Gevule kip in wijnsaus, met champignons en truffels Vleesgalantines en pasteien Niertjes in Madeirasaus Kip- en nier-ragoüt Hamworst Hazenpastei Limchtong Goulash Nasi Goreng Jamoneta Fruitmanden en Fruitschalen het best verzorgd door: B. V. d. VEEB Westdijk Xel. 2682 MIDDELHABNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1