De 3 modelwoningen te Middelharnis geopend Jiackt I Fa. P. A. J. V. P. Knöps, „HDIEKHUUS" PIANO-CONCERT ven.itw (zan. Vergadering Bosse school bestaat 75 jaar 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Yoorbeelden van practisch nut en gezelligheid Centrale Veiling Middelharnis IN MEMORIAM arts te Sommelsdijk Plaatselijk nieuws Te koop bij inschrijving L/ait kecftdi en vet. SteeJs meer landLouwers in de neïe wereld kiezen FERGUSON I Export van FERGUSON TRACTOREN Op de Britse markt Werktuigen 20.000.000 Scandinavië iiAn Dinsdag 18 Januari 1955 No. 2369 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MÏDDELHARNIS TEtiEFoON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Bq contract speciaal tariet. VersclUjnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Zaterdagmiddag- zijn de 3 modelwoningen in het Prinsenkwartier te Middelhar nis geopend. In de raadszaal kwam men te voren bijeen, waar een overzichï werd geg-even van het doel, en van het practische nut wat goed-ingerichte woningea kunnen afwerpen. Daarna toog men naar de Prinses Margrietstraat, waar Mevr. Rijnders-Van Kempen de woningen opende. Het gezelschap ver bleef er geruimen tijd en was vol lof over de inrichting. Vanaf heden Dinsdag zijn de woningen voor het publiek toegankelijk. In de raadszaal waren met het Ber stuur van de Woningbouwn'ereniging aanwezig, het damescomité, de colleges van B. en W. van Sommelsdijk en Mid delharnis, de directeuren van de Nuts bedrijven, de bouwer van de woningen 'de heer Hennink, en de deelnemende middenstanders, die de woningen had den ingericht. Ook bemerkten we de Woninglnspectrice van- de Prov. Stich ting Maatschappelijk Werk Mej. de Vries uit Den Haag. De Voorz. de heer L. v. d. Waal heette namens het Bestuur de aanwezigen wel kom, inzonderheid B. en W. van Mid delharnis, die bereid waren gevonden de raadszaal voor deze korte samenkomst af te staan, waardoor er meteen een of ficieel tintje aan gegeven werd. Tege lijk bracht hij B. en W. en de raad dank voor de medewerking- aan de Woning bouw-Vereniging, zonder hun steun zou niet zijn gepresteerd wat nu is tot stand gekomen. Toen in 1954 het bouwvolume voor de woningen los kwam, werd het idee ge opperd om 3 modelwoningen te bouwen wat werd goedgevonden, die nu, com pleet ingericht ter bezichtiging, gereed zijn. Wat de bouw betreft is het niet voor 100% naar de zin van het Bestuur, men is nu eenmaal aan bepaalde voor schriften gebonden. Spr. wees op de massa's werk die moesten verzet eer het alles gereed was, excursies naar andere gemeenten moes ten worden gemaakt om zich van andere modelwoningen op de hoogte te stellen. Het Bestuur zag de noodzaak in de hel pende hand van dames te vragen, waar toe een damescomité, met mevr. Rijn ders-Van Kempen als presidente werd in 't leven geroepen. Spreker bracht de ze dames hartelijk dank voor hetgeen was tot stand gekomen, hij meende dat het de critiek met andere modelwonin gen zeker kan doorstaan. Centrale van Kiesverenigingen der S.G,P. op Goeree-Overflakkee, Zatei'dagmiddag half 3 uur zal in de consistorie der Ger. Gemeente te Middelharnis een vergadering worden gehouden, waartoe alle Besturen en leden van de kies verenigingen op ons eilanid wor den uitgenodigd. HET BESTUUR VEEMARKT ROTTERDAM, 17 Jan. Aangevoerd in totaal 2396 dieren, w.o. 1472 vette koeien, 755 varkens en 169 lammeren. Prijzen per kg.: vette koeien 2.502.70, 2.202.46, 1.902.06; varkens lev. gew. 1.85, 1.84, 1.80; lammeren per stuk 110, 1100, 90. Aanvoer vette koeien ruim, handel slepend en prijzen iets lager; enkele pri ma's boven notering. Aanvoer varkens korter, vlotte handel en even stijver in prijs; enige prima's boven notering, af loop traag. Aanvoer lammeren groter, redelijke handel en prijshoudend. ----------O---------- Uienveiling van Dinsdag 18 Jan. 1955. Uien middel 23.49—23.59; gestookt 24.72; drielingen 23.27—23.46; pick- lers 24.30. Aanvoer 90.000 kg. Met een handdruk overhandigde spr. de sleutels, om straks de 3 woningen te openen. Door samenwerking veel bereikt! Mevrouw Rijnders-Van Kempen, die daarna het woord voerde, zeide dat Mid delharnis gelukkig was zo'n actieve Wo- ningbou-w-vereniging achter zich te heb ben. De gelegenheid was geschapen om in de modelwoningen vele practische ideeën te verwerken. Practisch was ook een aantal vrouwen te raadplegen, het Rijk aldus voegde zij er laconiek aan toe - doet dat bij het bouwen van wo ningen nog niet! Dan vertelde spreekster een en ander over de inrichting, wat we grotendeels kimnen voorbijgaan omdat dit Vrijdag j.l. in ons blad is opgenomen. Bijzonder wees zij op de lavette, die in iedere woning is aangebracht, en op de droog- en strijkinrichting van welke laatste er op iedere 10 woningen een wordt aangebracht. Deze apparaten wor den gedurende de vier weken van de tentoonstelling door mevr. Beket gede monstreerd. Ook beklemtoonde spr. nogmaals dat de bezoekers (sters) de enquéte-fonnulie- ren zouden in-rollen, waardoor een in zicht zou worden verkregen van de me ning van het publiek. Met vereende krachten is iets gezel- ligs en doelmatigs tot stand gebracht. Spr. dankte de middenstanders voor hun medewerking, kosten noch moeite waren gespaard' en zij hoopte dat er een flin ke reclame in zou zitten. De Middelhar- nisse Middenstand is voldoende geoutil leerd voor complete woning-inrichtin gen. ■gipr. wees er op dat het huiselijk leven de kern moet zijn' van de gezinnen, waarom de huizen ook practisch en ge zellig dienden te worden ingericht. Er was naar gestreefd daar gode voorbeel den van te geven. Met een opwekking tot veel bezoek van het publiek sloot spr. haar betoog. Nu voorlichting, die voorheen ontbrak Burgemeester Rijnders sprak, als re presentant van dé gemeente enkele woorden en noemde de opening voor het gemeentebestuur minstens even pret tig als voor de W.B.-Vereen. en het da mescomité. Woningen bouwen is be langrijk, maar zeker niet minder, dat de woningen doelmatig worden bewoond met een maximum aan practisch nut en gezeUigheid. Aan voorlichting op dit ge bied heeft het in het verleden ontbro ken, spr. vond het voortreffelijk dat dit nu stond te gebeuren. De tenidenz na de oorlog was, dat de overheid in vele gevallen de weg wees. Prettig noemde spr. het, dat de activi teit thans plaats -\jindt vanuit particuUer initiatief. Er is veel gepresteerd en zo'n brede medewerking gegeven, dat gezegd kan worden, dat zijn onze modelwonin gen! Spreker noemde het een felicitatie waard en hij wenste dat het Bestuur een grote toeloop van bezoekers en bezoek sters zou mogen boeken. De opening. Na het gebruik van een verversing werd (in een sneeuwbui)) naar de drie modelwoningen gereden, die door mevr. Rijnders-Van Kempen werden geopend. De dames en heren waren bij het betre den verbluft over hetgeen wat zij te zien kregen. Critiek hoorden we niet veel, misschien waren de heren te sterk on der de indruk van al het nieuwe en mooie. Ook de droog- en strijkmachine die in een aparte ledige woning was opgesteld, trok grote .belangstelling. Wanneer in de droogmachin© 3 of 4 kilo nat goed is gestopt, heeft men er GEEN ANIMO VOOR GEORGANISEERD tlFTEN Vrijdag was de eerste dag, waarop georganiseerd liften door mihtaaren plaats vond. De militarien toonden zeer weinig belangstelling voor dit georganiseerde liften. Bij de N.O.C, te Hilversum waren twee liefhebbers en m Laren zegge en schrijve één. Met de commandant ging het in marsorde naar de liftplaats. Zaterdagmorgen ging de droeve mare door onze dorpen, dat de heer P. Knöps, arts te Sommelsdijk, in de leeftijd van ruim 57 jaar vrij plotseling was over leden. Wij vernamen dat hij de laatste we ken niet in orde was en daarom in het Ziekenhuis te Dirksland moest worden opgenomen, waar hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag geheel onverwacht overleed. Dokter P. Knöps studeerde te Utrecht en heeft bijna 27 jaar de practijk van geneesheer te Sommelsdijk en Middel harnis uitgeoefend, eerst met zijn va der, daarna geheel alleen. Zijn vader, de arts S. Knöps, thans 85 jaar oud, is bed legerig wegens ouderdomsverschijnselen. Zijn moeder vertoeft in het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk. .-■- Op Zondag 24 Febr. 1954 vierdiffdok- ter Knöps zijn 25-jarig jubileum als ge neesheer en werd daags te voren door een comité uit de burgerij op grootse wijze gehuldigd. Treffend waren de woor den, die hij bij die gelegenheid' sprak, nl.: „Waarom dit alles? Ik heb slechts mijn plicht gedaan." Thans is dokter Knöps veelal beti teld als de jonge dokter niet meer; zijn plicht is ten einde. Aan zijn werk zaam leven is plots een einde gekomen. Zijn onverwacht verscheiden bracht een 'diepe schok in beide gemeenten. Mevrouw Knöps-Geerlings blijft met één dochter mej. Hans Knöps ach ter. Met hem is een zeer geziene figuur van ons heengegaan. Het stoffelijk overschot wordt hedehi Dinsdagmiddag op de algemene begraaf plaats ter aarde besteld. De practijk zal blijkens een adver tentie in dit nummer vanaf 19 Janu ari worden voortgezet door Dr. J. Dog- terom van Rotterdam. geen omkijken meer naar, men haalt het er binnen een uur droog uit! En de strijkmachine is een vernuftig apparaat, waarmee het helemaal niet moeilijk is te werken, want een van de persmensen -wist ook wel een boord te strijken! Let terlijk gaat hier op: een <dnd kan de was doen! Wij twijfelen niet of de 3 modelwonin gen zullen vanaf Dinsdag tal van be zoekers en bezoeksters trekken, die hier op het gebied van woninginrichting ze ker wel wat zullen opsteken Op de Ouderavond van de Vereniging voor Gereformeerd Lager 'Onderwijs zal het 75-jarig bestaan van de Bosse School aan de Langeweg worden herdacht. Dit was zover ons bekend, de eerste Chris telijke School op ons eiland. De Ouderavond van leerlingen en oud- leerlingen zal Donderdag a.s. worden ge houden, 'waar als spreker zal optreden Dr. A. la Pleur (broeder van dhr. la Fleur, directeur van de Emgo) rector aan het 2e Chr. Lyceum te Haarlem, voorzitter van de raad van leraren op het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. Het onderwerp van de spre ker is: „Wat hen bezielde, wat ons be weegt". DIBTJKSLAND Collecte. A.s. Zondag zal in de Ger. Gem. een collecte worden gehouden voor de kweekschool te Gouda. Doop^iangifte. Ouders die hun kin deren wensen te laten dopen in de Ger. Gem. kunnen Woensdagavond van 6.30 tot 7.30 uur aangifte doen. ]l«zing voor J.V. Woensdagavond 7.30 uur hoopt dhr. H. Hoogenidoorn van Gouda voor de J.V. ,,De Zaaier" een rede te houden, getiteld: „Onze Tijd, onze jeugd, onze gemeente". Burg. Stand: Geboren: Jacob Adri- aan z.v. J. H. de Wit en J. Elenbaas; Jacoba Jannetje, d.v. P. Poortvliet en J. van Dam. Uitslagen van aanbesteding. Uitslag aanbesteding vernieuwing kerk- grachtsmuur en bijkomende werken. Ar chitect Phil. Bolt te 's-Gravenhage. In geschreven moest worden voor damwand 2% m. lengte en b. voor 3 m. lengte: Aann. bedrijf Polderman te Spaarndam a 73.887,— en b 80.700,—; N.V. Kop Zonen te .Muiden a 106.000,en b 112.000,Pa. Schermers te Nieuwen- dijk a 96.000,— en b 100.000,—; Fa. V. d. Vlies te SUedrecht a 123.000, en b 129.940,—; Fa. A. Mans te Me lissant a 87.000,en b 93.000, J. Ie Comte te Sommelsdijk a 82.650, en b 90.650,De inschrijvingsbiljet ten van de Pa. Duhen te Dirksland, A. J. Dijkers Zn. te Middelharnis en Va. Bezuijen te Ouddorp voldeden niet aan de bij de aanbesteding gestelde voor waarden en konden niet in behandeling worden genomen. Uitslag aanbesteding voor de bouw van 8 Woningwet-woningen aan de Pr. Bernhardlaan: metsel- en timmerwerk: P. A. Duhen 96.391,— en 5000, voor aantrekking werkkrachten; D. Ge stel Pz. 91.992,— en 2640,—; F. Bies heuvel 91.-786,—; D. Gestel Az. 90.000 en 6000,—; L. Lugthart 80.565,— en A.s. Donderdag 's avonds om 8.00 uur wordt er in het Diekhuus een gegeven door de heer H. LAGENDAAL uit Rotterdam. Kaarten vanaf Woensdag ver krijgbaar op het kantoor van het Diekhuus. Kosten 1.per persoon. Vaaiaf 15 jaar op vertoning van de clubkaart 0.15. Bestuur en Dieldmusteam 8100,Schilderwerk G. P. v. Dalen 6316,en G. Diepenhorst 5992, Gunning aangehouden. Ox)ening Wykgebouw. Donderdag middag 3 uur zal de officiële opening plaats hebben van het nieuwe wljkge- bouw van het Groene Kruis alhier. De volgende dagen zal er gelegenheid wor den gegeven tot bezichtiging van het gebouw. Door de Minister van Oorlog is aan Theo Jongejan der lichting 1955 voor goed vrijstelling van de dienstplicht als gewoon dienstplichtige verleend wegens broederdienst. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. Donderdag 20 Jan. des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden, Student G. Mo lenaar van Dordrecht. OUDDOBP Hand gewond. Jan Hoek Hz. had had ongeluk aan het strand alhier zijn hand zo erg te klemmen bij het lossen van steen dat hij zich onder dokters be handeling moest stellen. Kerkdienst. Os. Steur hoopt Woens- daavond a.s. om 7 uur voor te gaan in de dienst des" Woords. Belijdenis-catechisatie. Diegenen die dit jaar belijdenis des geloofs wensen af te leggen kunnen zich daarvoor op geven bij Ds. Steur, Herv. predikant. OUDE TONGE Stormschade. Tijdens de storm die Zondagavond woedde is de kap van de landbouwschuur van de fam. Huizer, aan de Langeweg afgerukt. Deze boer derij was reeds door de ramp zwaar be schadigd en sinds kort was men bezig met het herstel. Van de schuur was al leen het geraamte met een deel van het dak nog overgebleven. Zondagavond werd dit gedeelte samen met de boven- binten van het geraamte weggerukt en enige tientallen meters verder op de Langeweg geworpen. Dit ongeluk had bijna nog verdere gevolgen doordat een bromfietsberijder er in het donker boven op reed. Hij heeft dit bij de politie ge meld en men heeft daarop het obstakel met een tractor van het wegdek afge- sleept. Voor de fam. Huizer, die voor dit herstel toch reeds vele moeilijkheden moest overwinnen betekent dit opnieuw een terugslag, hogelijk van niet al te grote omvang. OOLTGENSPLAA.T Het Weipolderse gors weer onder water. Tijdens de storm van Zondag op Maandag is Maandagmorgen bij hoog water het Weipoldersegors weer onder water gelopen. Het rietveld bleef droog alhoewel het water tot gelijk de kruin van de dijk heeft gestaan. ----------O---------- GBAANBEURS ROTTERDAM, 17 Jan. Binnenland se granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie tot 27.35; voor voeder doeleinden weinig vraag. Voedergranen: kalm prijshoudend. Zo- mergerst naar kwaliteit en vochtgehalte 23.5028.50, geschoonde gedroogde tot 29.50; haver naar kleur en vochtge halte 25.5027.50, extra blanke tot 28; rogge doorsneekwaJiteit 22.50 23, bakrogge 23—24. Peulvruchten: zeer kalm. Groene erw ten tot 95, schokkers tot 125, brui ne bonen tot 85. AABDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 17 Jan. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 11.5013.50, bintjes 8, bevelanders 112—12.50, meerlanders 9—9.25, al pha's 7 furore 1111.25. Voer-aardappelen 3.254, prijzen berekend per 100 kg en op handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen o.w. op wa gon, schip of auto. EEN WOONHUIS met land- bouwschiuur en boomgaard gelegen aan de Rottenburger weg no. 1 te Middelharnis. Ten verzoeke van de eigenaar bewoner J. A. van Dis. Spoe dig te aanvaarden. Insohrijvingsbiljetten in te le veren ten kantore van make laar Nijgh te Middelharnis vóór of op 29 Januari a.s. alwaar tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Folo Meiboom Woensdag 19 Januari viert Prinses Margriet Francisca haar twaalfde verjaar dag. We geven hier de nieuwste foto van Hare Koninklijke Hoogheid. We den ken bij deze jaardag nog eens terug aan het jaar 1943 toen zij in Canada gebo ren werd en al hadden -wjjf onder de druk van de Duitse bezetter geen gelegen heid de vlag uit te steken, het Nederlandse volk was verblijd dat ondanks de druk de Oranjeboom verder was uitgebot.Sparö de Heere haar tot in lengte van dagen tot blijdschap van het koninklijk gezin en van ons gehele volk. Besprekingen over het Moerdijkkanaal. Eind deze maand zullen op het departe ment van het ministerie van Verkeer en Waterstaat besprekingen worden gehou den tussen de Minister van Waterstaat en vertegenwoordigers van de Zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabajit en Limburg. Aan deze besprekingen van in formatieve en van inlichtende aard zul len ook burgemeesters van de voor naamste gemeenten uit die pro-vincies deelnemen. Een zelfde bespreking is ook reeds gehouden met de burgemeesters van de grote havensteden. De kwestie van het Moerdijkkanaal kan uiteraard niet los gemaakt worden van het Delta plan. Ministerieel bezoek aan Zeeland. In het begin van de maand Februari zal de minister Algera een bezoek brengen aan Zeeland om zich op de hoogte stellen van moeilijkheden op waterstaatkundig gebied. Afslag van grond op Texel. Blijkens mededelingen van Ged. Staten van Noord Holland neemt de afslag van grond op Texel door de zee zodanige afmetingen aan dat het te vrez enstaat, dat 'de Mokvallei ten Westen van Den Hoorn verloren zal gaan. De .FERGUSON fabrieken hebben hun afzet in het afgelopen jaar 1954 opnieuw belangrijk opgevoerd, zowel op de Britse markt, als wat betreft de exjKirt. Meer dan de helft van de geproduceerde FERGUSON tractoren worden thans geëxporteerd: 43.843 stuks in 1954. De export in 1954 van FERGUSON tractoren was 13% hoger idan in 1953. Ook liier nam de afzet van FERGUSON tractoren weer toe. De verkoop van FERGUSON WERKTUIGEN steeg op de Britse eilan den met niet minder dan 21%. Dit is een overtuigend bewijs, dat steeds meer FERGUSON eigenaren in Engeland uitsluitend met FERGUSON werktuigen gaan werken, omdat zij de voordelen er van leren inzien. De productie van FERGUSON werktuigen steeg dan ook tot bijna 100.000 stuks. De waarde van de FERGUSON export in 1954 bedroeg niet minder dan 20 millioen Engelse ponden. Let wel: dit is de export, waarbij ide afzet op de binnenlandse markt moet worden opgeteld. Grote FERGUSON afnemers zijn de Scandinavische landen. In deze landen (Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en IJsland) lopen thans totaal '71.640 Ferguson's en in 1954 namen zij er samen 13.416 af. Ook U zult interesse hebben voor deze cijfers, die weer eens aantoneni hoe FERGUSON kwalitatief en kwantitatief de wereld-tractorprodnctie leidt! IHACHINEFABBIEK, STAD AAN 'T HARINGVLIET, Tel. K 1871—203

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1