r Plannen voor aanbouw Ziekenhuis te Dirksland zijn gereed ]>e dijken Tan ^tellendam Goedereede nam een prachtig nieuwe autospuit in gebruik 27e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEKEFOEMEEKDE GRONDSLAG VOOE DE ZüID-eOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ruim 30 kinderbedden komen er bij, en er wordt een vaste kinderarts aan verbonden. Twee nieuwe Poliklinieken Grote hal met wachtruimte voor 150 mensen Boekenteutoonstelling ia l>iekhuus V.. ''-Öoet in de glazen! Vrijwillig brandweercorps zeer In hun schik. Dinsdag 11 Januari 1955 No. 2367 Kedactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTTEPRUS 12 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. Ver8cti]]nt tweemaal per week. Woensdag; en Zaterdae De jongste langidurige storm, die op Donderdag 23 December zijn hoogtepunt bereikte met als gevolg wederom een uitzonderlijk hoge vloedstand, heeft met name in Stellendajn grote consternatie verwekt. Er was wel geen sprake van een paniekstemming, omdat men nu op een dergelijke ontwikkeling was voorbe reid, maar niettemin hebben zeker 1000 van de 1800 Stellendammers het veiliger geoordeeld de nacht van Donderdag op Vrijdag elders op Flakkee door te bren gen. De vloed van Donderdagmiddag bereikte een hoogte van 3.54 +N.A.P., d.i. slechts 70 om minder dan bij de ramp van 1 Febr. 1953 en men wist niet, hoe hoog het water 's nachts ko men zou. Indien de storm, die reeds en kele dagen woedde, met dezelfde kracht was blijven aanhouden, zou ongetwijfeld Stellendam voor de tweede maal zijn overstroomd. Gelukkig verminderde de windkracht op de Noordzee tijdig, en daarvoor ook de opstuwing van het wa ter, zodat 's nachts 3 uur de waterstand beduidend minder was. Het is niet te verwonderen, dat de bevolking van dit dorp, dat op de smalle verbindingsstrook tussen Flakkee en Goeree gelegen is, een dergelijke situatie bij zware N.W. of nog gevaarlijker N.N.W.-stormen niet blijvend kan door staan. De permanente spanning bij stormweer in het najaar en de winter werkt moordend op de zenuwen van zeer vele burgers, niet alleen van de vrouwen, maar ook van vele mannen en niet te'vergeten van zeer veel kinderen, van welke laatsten sommige de schrik van de ramp nog niet te boven zijn. Daar er thans geen springvloed was die kwam pas 3 dagen later op zijn hoogste stand kan men concluderen, dat de omstandigheden evenals in 1953 niet alle tegen waren, maar nochtans is de situatie om Stellendam weer zeer kritiek geweest. Vrijwel alle mensen hadden hun bezittingen boven gebracht en menigeen is niet van plan alles weer beneden te halen zolang het stormsei zoen duren kan. Men kan ,de vraag stellen, of deze vrees voor nieuwe calamiteiten gerecht vaardigd is. Bij de beantwoording daar van raken we de kwestie van het dijk herstel na 1953. In het algemeen komt de»Waterstaat alle lof toe voor de ge weldige prestaties, die zij geleverd heeft na de ramp. Oude Tonge zit nu zó goed beveiligd, dat vanuit dit dorp, dat in 1953 de zware tol van 300 doden moest betalen, thans gezegd werd: kom maar naar ons toe! Maar een feit is, dat de beveiliging niet overal zó goed gewor den is. Met name Stellendam is een zwakke plek. Er is van diverse zijden steeds weer opnieuw op gewezen, dat de bescherming onvoldoende is. Dit is geschied door het gemeentebestuur en ook door particulieren. De ingenieurs van de Prov. Waterstaat verklaarden echter eenstemmig: Stellendam kan ge rust zijn! Maar desondanks is Stellen dam nimmer gerust geweest. En het is nu op 23 Dec. wel gebleken, dat er ook geen reden was voor gerustheid. Niet alleen liep de Molenpolder geheel onder en heeft het slechts heel weinig ge scheeld of ook de Spuipolder vloeide in, maar als de storm slechts nog 6 uren in onverminderde kracht had voortge- woed, dan ware zonder twijfel de Een- drachtspolder, waarin het dorp ligt, weer ondergelopen. Het allereerste ge vaar dreigde voor de bewoners van de Molenkade en de Spuikom, die dan ook geëvacueerd zijn, maar ook voor de rest van het dorp was de situatie kritieker dan menigeen heeft vermoed. Nu is het een feit, dat in Stellendam de zaak wel wat gecompliceerder is dan elders. Allereerst houden de Waterstaat mensen bij het dijkherstel aan de Noord zijde blijkbaar rekening met de inpolde ring van de plaat Scheelhoek en mis schien ook met de afdamming van het Haringvliet, zodat men het vermoedelijk onnodig vindt de buitendijk van de Een- drachts- en Adrianapolder (tussen Stel lendam en Goedereede), die vooral aan de Stellendamse zijde niet best is, te verzwaren. Het gevaar is heus niet denkbeeldig geweest, dat deze dijk tus sen het voormalige „Bloemfontein" en de Middeldijk bij voortdurend stormweer bezweken was. Het dijkherstel maakt aan de Noordzijde een zonderlinge in druk. Op de plaats, waar deze Zand- gorsdijk in 1953 doorbrak, is een stuk geweldig hoge dijk gelegd maar verderop is vrijwel niets gedaan. En het kan niet genoeg herhaald worden, dat een dijk nu eenmal slechts zo sterk is als zijn zwakste plek! Ook de dijk, die vóór het dorp als hoofdwaterkering fungeert- waarover de provinciale weg loopt heeft vlak voor de "Voorstraat een zwak ke plek, waaraan nimmer iets gedaan is. En voorts is gebleken, dat de con structie van de nieuwe Zuiddijk bij de polder Nieuw Stellendam eeif fout ver toont, die niet gemaakt had mogen wor den en die in ieder gevatl onmiddellijk afdoende dient te worden hersteld. Zo als men ziet, was er dus voor de Stel lendammers alleszins reden om bij een nieuwe stormvloed aangaande de afloop niet al te optimistisch te zijn. Het thans weer ondergelopen Molen- gors dat reeds na 2 dagen weer droog vras -— is pas in 1883 bedijkt met een hoogwaterkerende ringdijk. Bij de storm vloed van 23 Dec. 1894 (precies 60 jaar geleden) inundeerde dit poldertje van 13 hectare. Dit was vóór de ramp van 1 Fe bruari 1953 de laatste maal, dat op ons eiland een polder onderUep. In 1902 werd d'e dijk verhoogd en verzwaard tot 4.00 m 4-N-A..P., maar hij is in de loop der jaren sterk ingeklonken en was nu nog 3.34 3.95 (volgens Teixeira de Mattos). Gezien de vloedhoogte van 3.54 Zoals bekend heeft vorig jaar de Zweedse Kinder-organisatie „Radda Hamen" de geweldige gift van 425.000 beschikbaar geisteld voor de bouw van een kinderziekenhuis aan het Paulina van Weel- en Bethesda-ziekenhuis te Dirks land. De plannen daarvoor zijn gereedgekomen zodat ongeveer April deze grote aanbouw wordt aanbesteed. Dan heeft Radda Bamen" nog 75 mille ter beschik king gesteld voor de inrichting, zodat de gehele aanbouw op meer dan een half millioen gulden zal komen. Wij hebben ons over deze plannen laten voor lichten en geven hieronder een overzicht op welke wijze het Ziekenhuis wordt uitgebreid. Ruim 30 kinderbedden komen er bij, met twee hypermoderne cou veuses, benevens nieuwe poliklinieken en een grote wachtgelegenheid. Er zal een kinderarts aan het Ziekenhuis worden verbonden en er zullen meer specia listen worden aangetrokken. De bouw zal ongeveer twee jaar duren en wan neer het gereed is zal het onder een van de modernste ziekenhuizen van Neder land gerekend kunnen worden. De uitwerking van de plannen voor de aanbouw van een nieuwe vleugel aan het Ziekenhuis zijn opgedragen aan de architecten Niepoth en Van Essen te Rotterdam, dezelfden die het Rusthuis te Sommelsdijk hebben gebouwd. Het be staande Ziekenhuis dateert van 25 jaar terug en de grote moeilijkheid was om het nieuwe gebouw een eigen karakter te geven en toch aan het oude gebouw aan te passen. In overleg met de Wel standscommissie van Stad en Land heb ben de architecten door middel van een z.g. glazen sluis aan de achterzijde een verbinding met het bestaande gebouw geprojecteerd, waarbij de nieuwbouw iets lager wordt met een plat dak en geheel open met glas, zodat toch het bestaande gebouw blijft domineren. Veel besprekingen zijn gevoerd met de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en ook met de Minister van Wederopbouw (over de bouwstop, wan neer men boven een bedrag van 100.000 gld. komt moet dit worden getest op de noodzakelijkheid. Red.), die allen gun stig hebben geadviseerd. Het plan is ook goedgekeurd door de schenker, o.m. zijn de adviezen van de bekende Pro fessor in de Kindergeneeskunde Avid Wallgren te Stockholm dankbaar opge volgd. Ook zijn de plannen de grote ver gadering van het Bestuur Paulina van Weel- en Bethesda-Ziekehhuis gepas seerd en goedgevonden. Half April zal de aanbesteding kunnen plaats vinden. De bouw en de inrichting zal onge veer twee jaar iii beslag nemen eer al les gereed is. Beton, staal en glas. De hoofdingang van het bestaande ge bouw blijft voor ligpatiënten en voor representatieve gelegenheden. De keu ken zal gemarkeerd worden door een plantsoen. Men zal pogingen doen om de sloot langs de tramlijn er bij te ne men, die zal worden gedempt. Daar langs zal een rijbaan komen voor auto's. Er is ook een uitgang aan de Secreta rieweg mogelijk. Wat de aanbouw zelf betreft is alles er op gezet, dit zo efficiënt mogelijk te doen. Men doet hejt-maar één keer, be grijpelijk wil maS^Hfet zo doelmatig mo gelijk uitvoeren. Zoals reeds gezegd komt de aanbouw aan de achterzijde op een lengte van 48 meter, breedte 14% m. en hoogte 10 m. iDe verbinding geschiedt door een gla zen sluis, waarin een hal is geprojec teerd met een wachtgelegenheid voor minstens 150 personen. In deze hal is een prao|itige ruimte-werking met uit zicht op de tuin, di© compleet kan blij ven. Tussen het glas zal een wintertuin kunnen worden aangelegd. De gangen op alle etage's sluiten op de bestaande gangen aan. Aan de zuidkant komt een kamer voor de administratie, die nu te klein is. De huidige wordt „opname-kamer". Br komt ook een publieke telefooncel, naast de administratie-kamer komt de werkkamer van de chirurg Dr. Stoel. Verder komen beneden drie nieuwe po liklinieken met 2 ouderzoekkamers, een. voor diversen, een voor de oor-, neus- en keelarts (z.g. droge polikliniek). De ze zijn zeer practisch ingericht met kleedkamers enz. Daarnaast komt een gips- en sterilisatiekamer. Aan het eind een flat voor de directrice, hoofdzuster Korver, met woon- en slaapgedeelte. De ruimten voor physische therapie met apparatuur zijn van grote betekenis, ook voor de rheumatologie. Alles wordt op getrokken van beton, staal en glas. Uitbreiding WnderaJdeling komt boven. 'Op de eerste etage komt de uitbrei ding voor de kinderafdeling. Met een mooie trap gaat men uit de hal naar boven, waar men weer in een hal komt. Aan de zuidkant komen 2 ruime zalen voor jongens en meisjes, ieder met 6 bedden. De kleuterzaal bevat plm 6 bed den voor kinderen van 24 jaar. Daar naast zijn 5 boxen ieder voor 2 kinderen voorzien van een glazen sluis. Deze zijn bedoeld voor besmette kinderen (die nu niet kunnen worden opgenomen). Op iedere kamer komt een W.C. Er is een breed balcon van 2 meter, waar des noods de bedden kunnen geplaatst en vanwaar de ouders hun kinderen (ach ter het glas) kunnen bezoeken. Aan de andere zijde komt de kamer van de kinderarts, die aan het zieken huis wordt verbonden. Vervolgens een kamer voor de hoofdzuster, een dien- keuken, voor bereiding van voedsel voor de baby's en een couveusekamer. Hierin komen 2 hypermoderne couveuses, waar door de pasgeborenen buitenlucht kim- nen ademen. De kleinen behoeven er zelfs niet uit om te worden gewassen. De kraamafdeling blijft in het be staande gebouw. Voorts komt op deze verdieping een spoelkeuken, een badka mer, een isoleerkamer voor ernstige pa tientjes en een magazijn en bergruimte. Het aantal bedden wordt met ruim 30 uitgebreid, plus de couveuse-kamer. Tweede verdieping. De tweede verdieping wordt ingericht met zes zit-slaapkamers voor gedipl. verpleegsters aan de zuidkant en 10 ka mertjes voor leerling-verpleegsters en logé's aan de andere kant. Aan het eind komt een leslokaal voor de zusters die in opleiding zijn. Voorts komt ook daar een badgelegenheid, toüetten en een dienkeuken. Grote aanwinst voor ons eiland. Momenteel telt het ziekenhuis 91 bed den. De uitbreiding met ruim 30 bedden voor kinderen betekent dus een zeer grote aanwinst. Voorheen moesten zieke kinderen en vooral besmette kinderen naar een ziekenhuis aan de overkant. Wanneer de aanbouw gereed is, zal dit niet meer nodig zijn, ook niet voor hen die een specialist moeten consulte ren. De prachtige gift van de Zweedse Vereniging „Radda Bamen" (Redt het kind) maakt dit alles mogelijk, waar voor we als bevolking wel bijzonder dankbaar mogen zijn. Deze mooie aan winst waarop we later uiteraard te rugkomen moge bijdragen tot heil van de lijdende mensheid op Goeree en Overflakkee. Momenteel is er in het Diekhuus een zeer waardevolle boekententoonstelling van de Stichting Jeugdlectuur. Ouders, kinderen, jeugdverenigingen en school klassen kunnen t/m Vrijdag dagelijks van 9 tot 21.30 uur deze tentoonstelling komen bezichtigen. Zaterdag van 9 tot 12 uur. Wanneer U in groepsverband komt, wilt U dan even van tevoren 2400 bel len? Allen hartelijk welkom. Bestuur Stichting Maatschappelijk Werk Diekhiius-team. Dezer dagen vierde een huisvrouw te Den Bommel haar verjaardag. Er was zoals gewoonlijk veel vi site en het was echt gezellig. ■Eén ding was jammer, het was ietwat kil in de kamer, de haard \Vilde niet best doorbranden. Het pokeren hielp niet en dit ver droot het jarige mevrouwtje. Ten einde raad greep ze naar de pe- troleumbus, van welks vocht ze pardoes een flinke scheut in de kachel goot. De uitwerking was enorm: een knal, rook en een dik ke laag vette roet! Van de schoor steen brak circa 1 meter af en binnenskamers scheurde ook de schoorsteenmantel. De gasten za gen er uit als nikkers! Er was moed toe nodig om de verjaardagsstemming opnieuw er in te brengen, het huilen stond mevrouw nader dan het lachen! Het roet werd hier niet in het eten, maar letterlijk overal, óók in de glazen geworpen! was het dus geen wonder, dat hij in vloeide. Aan de Zuidzijde wordt dit poldertje begrensd door de Molendijk of Molen kade (zo genoemd naar de daarop staan de korenmolen). Deze dijk dateert al van 1780 en is dus gelegd tegelijk met de bedijking van de Eendrachtspolder. Hij diende tot vorming van een spuikom om de haven op diepte te houden. In 1834 werd het spuien gestaakt en werd er een nieuw poldertje van gemaakt, de Spuipolder, waarvan het maaiveld ge middeld 40 cm lager hgt dan van de Mo lenpolder. Sedert zijn daarin voortdu rend woningen gebouwd, die feitelijk buiten de hoofdwaterkering lagen. Maar vroeger keek men zo nauw niet. De Molenkade, die 437 m lang is, had aanvankelijk een kruinhoogte van 3.25 -|- N.A.P., dus veel te laag voor een stormvloedkering Ook deze dijk is in de loop der jaren lager geworden. Merkwaardig is, dat de erfpachtsvoorwaarden, door de Generale Dijkagie van Stellendam gesteld, o.a. in hielden, dat het bestaande peil door uit gravingen niet verlaagd mocht worden, dat de voorgevels van de huizen van» steen moesten zijn, dat op open plekken een stenen muur van 1.50 m hoogte moest worden gezet en dat alle ope ningen en sloppen tussen de huizen door stevige poorten moesten worden afge sloten! Hiernit blijkt, dat de huizen dus mede als waterkering dienst moesten doen! De ramp heeft ons het naïeve van deze voorschriften wel geleerd. In elk geval werd de gehele Molenkade aan weerszijden bebouwd en nu is de laatste 2 jaar gebleken, dat dit een zeer ris kante zaak is geweest. De Molenkade is natuurlijk niet meer op te hogen, maar dat men de buitendijk van de Mo lenpolder, die vooral langs de haven zeer slecht was, niet heeft verbeterd en de dijk aan de Oostzijde van de haven (de Weeshuispolder) wel tot een zeer hoge en zware dijk heeft gemaakt, werd' veroorzaakt door het feit, dat de Mo lenpolder niet tot de Generale Dijkagie behoort en eigendom is van 4 of 5 Inge landen, zodat men niet wist, waar de financiën vandaan moesten komen. Men kan nu echter wel de roekeloze bouwerij van voorheen afkeuren, maar daar zijn de plm. 400 bewoners van de Molenkade en de Spuikom niet mee ge holpen. Het is niet meer dan billijk, dat deze meni3en afdoende beschermd wor den. Na de ramp is hierop herhaaldelijk door de bewoners gewezen, maar zonder resultaat. Nu we echter gezien hebben, dat een stormramp niet met tussenpo zen van 500, maar zelfs van 2 jaar zich kan voordoen, is voorziening op korte termijn dringend gewenst. Ter voldoende beveiHging van Stellen dam is derhalve o.i. nodig: 1. een zware, hoge dijk om de Molen polder, aansluitende aan de Zand- gorsdijk; 2. versterking en verhoging van de buitendijk tussen Stellendam en Goe- ree-havenhoofd, inbegrepen het z.g. poldertje van Goekoop, waarvan de dijk ook niet geheel safe schijnt te zijn; 3. verbetering van de constructie van de Zuiddijk; 4. versterking van de Eendrachtsdijk vóór de Voorstraat. Gelukkig wordt er thans in Den Haag door de jongste gebeurtenissen meer aandacht besteed aan de klachten uit Stellendam. De beide actieve wethouders Moyses en Visser hebben de zaak verle den week met een Kamerlid, tevens lid van de Watersnood-commissie, bespro ken, die dit alles ter sprake heeft ge bracht op de j.l. Donderdag gehouden conferentie van deze commissie met de Min.-president Dr. Drees en de Min. van Waterstaat Mr. Algera. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend, maar het staat wel vast, dat na regeling van de financiële zijde van de zaak het werk met spoed ter hand genomen zal wor den. We hopen, dat de Stellendammers dan wat rustiger de toekomst tegemoet kun nen zien. Het gaat toch immers niet aan de bestaande toestand te laten voortdu ren. De dijkbeveiligingsorganisatie heeft goed gewerkt en met dankbaarheid mag gememoreerd worden de hulp van man nen uit de naburige dorpen, maar wan neer de dijken het gaan begeven, helpt geen enkele organisatie meer. In het dökbeveiligingsschema is niet voorzien in georganiseerde evacuatie. En toch was dit nodig geweest. Ons zijn mensen bekend, die geen familie of kennissen elders hebbende, maar op goed geluk naar een ander dorp zijn vertrokken, ter wijl anderen om dezelfde reden niet weg diu-fden. Dit alles kan voorkomen wor den door afdoende beveiliging. Stellendam mag niet gedwongen wor den, gedurende de eerste 5 a 7 jaar te zware risico's te lopen. Het kan niet wachten op de consoUdatie van het dijk- verdedigingssysteem na de inpoldering van Scheelhoek en de afdamming van het Haringvliet. Zoals de bekende Ir. Dibbits van Rijkswaterstaat ons nog de zer dagen meedeelde, zijn de ingenieurs nog steeds aan het onderzoek bezig naar de plaats van dam, welke das nog niet vaststaat. Dit gigantische werk kan trouwens nog tegenvallen ook. Moge men daarom in Den Haag nu werkelijk die maatregelen treffen en uitvoeren, waardoor met recht gezegd kan worden: Stellendam kan gerust zijn. Op de foto rechts ziet men de Voorzitter van het Paulina v. Weel Ziekenhuis, burgemeester D. van Heyst in een bespreking met de administrateur de heer T. van Oortmerssen over details van de tekeningen van het nieuwe kinder ziekenhuis, die aan de wand hangen. Burgemeester van Heyst heeft reeds zeer veel tijd besteed om de plannen gereed te helpen maken. De directrice, hoofd zuster Korver kijkt belangstellend toe. Begrijpelijk is zij zeer ingenomen met de grote aanwinst en waar zij nog maar kort aan het ziekenhuis is verbonden doet het haar genoegen alles van begin af te kunnen meemaken. De schilderij aan de wand bevat de beeltenis van de moeder van mej. Paulina v. Weel, welke laatste indertijd het legaat voor de bouw van het ziekenhuis schonk. We hebben in de laatste jaren al flink wat nieuwe brandspuiten naar ons eiland zien komen. Zaterdag konden wij weer zo'n nieuwe aanwinst bekijken. Thans was het een prachtige autospuit voor Goedereede. Met loeiende sirene, blin kend van chroom en glanzend van rode en crème lak, werd hij de grote Markt opgereden. Het was wel zeer koud, maar practisch geen Goereeër of Goereese uit de buurt, die niet kwam kijken of zich niet tenminste aan de voordeur waagde. Bij het gemeentehuis werd de nieuwe spuit opgewacht door burge meester en wethoudei-s en door de meeste raadsleden. Bovendien stond hier het verjongde en vernieuwde vrijwillige brandweercorps, onder commando van de heer Joh. de Vries, aangetrcen. Gezamenlijk zou men de spuit in ontvangst nemen, maar eerst moest men zich verwarmen aan een kop koffie of thee in de raadzaal en dan moest de spuit nog worden geprobeerd, waarvan te voorzien zou zijn 'dat het een koude gelegenheid zou worden. In de raadzaal verwelkomde burge meester Baron van Knobelsdorff een groot gezelschap. Inspecteur Roelofsen van de Brandweerinspectie in Zuid-Hol land was er, de wethouders en raadsle den van Goedereede, de burgemeester van Ouddorp en de brandweercomman danten van die gemeente en van Stellen dam, de heer Hendrikxs, hoofd Bescher ming Bevolking van dit eiland, secreta ris Jongkoen, vertegenwoordigers van de leverancier van de spuit, Pa. Kronen burg uit Hedel, en van de Porddealer voor deze streek. Fa. Witvliet (de spuit enz. zijn gebouwd op een Fordchassis en -motor, truckmodel), gemeente-ar chitect Labee en natuurlijk de 17 Goe reese brandweerlieden. Allen werden door de burgemeester hartelijk welkom geheten. De burgemeester verklaarde zich zeer verheugd over de komst van de nieuwe spuit, die in handen gesteld zal worden van een nieuwe ploeg brandweerman nen. Jegens het oude brandweercorps betuigde spr. dank voor hetgeen dit in het verleden deed voor de brandbevei liging. Het ging gemoedelijk, op z'n Goe roes en het kwam altijd ook goed uit. Maar na de oorlog zijn de eisen, die men aan het brandweerwezen stelt verhoogd en er is voor de brandweerlieden een op leiding gestart. De burgemeester hoop te dat de spuit een reclame- en succes nummer voor de Fa. Kronenburg en Ford zou worden. Hij wenste dat er veel zal worden uitgerukt en dat het voer tuig een goede bekende wordt onder de bevcrfking, maar ook hoopte de burge meester dat er weinig branden geblust zullen moeten worden. Hij besloot met het corps alle mogelijke succes met de spuit toe te wensen en verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat er een goede geest in het corps zal heersen. Nadat men zich aan koffie of thee ge laafd had ging men weer naar buiten. De brandweerlieden verwisselden hun fraaie uniformpetten voor martiale hel men, met blinkende kammen, knoopten hun duffelse jekkers wat steviger dicht en schudden zich eens in hun handige, gemakkelijke waterdichte overalls. Men klom met z'n allen op de autospuit en onder hernieuwd loeien van de sirene reed men naar de pee-kaai, die voor ons een der weinige plekjes van het eiland bleek, welke wij nog nimmer betraden. Die kaai ligt nl. aan de havendijk, waar langs men Goedereede normaliter vanaf de Stellendamse kant binnenrijdt. Het is een grote, gedeeltelijk beklinkerde vlakte, waar men wel met voertuigen uit de voeten kan. Het was hoog water in de haven; het stond bijna op de kant en dus leverde het uitleggen van de zuigbuis weinig moeilijkheden op. Niet tegenstaande de felle koude sloeg de motor 'direct aan en de mannen moesten hard lopen om de slangen uit te leggen om het water voor te komen, dat aldra fel omhoog spoot, uiteindelijk zelfs uit zes stralen tegelijk. De spuit bleek het prima te doen. Op één straal werkend komt hij wel tachtig meter hoog. De motor van deze autospuit is een 6-cyl. kopklep van 112 pk, die de auto een max. snelheid kan geven van 135 km. of, op de pomp werkend, per mi nuut 2000 liter water de lucht kan in- slingeren. De pomp heeft vier aansluitingen. De max. opvoerhoogte is, zoals al vermeld, 80 meter. De pomp is voor de motor gemonteerd. Op 2 verchroomde haspels kunnen slangen enz. gewikkeld worden. Alle materiaal laat zich prachtig opbergen. Bovendien biedt de spuit plaats aan 10 brandweerlieden. Het materiaal is tegenwoordig voor alle brandweerspuiten genormaliseerd, zodat de corpsen der diverse gemeenten elkaar gemakkelijk bijstand kunnen ver lenen. Door deze nieuwe Goereese spuit wordt dus niet alleen de oude stad maar het gehele eiland gediend. Overigens zal het nooit veel moeite kosten om de spuit, als hij al eens el ders hulp gaat verlenen, te herkennen, want het wapen van Goedereede is fraai op de portieren geschilderd. Burgemeester aan het stuur! Op de terugweg naar Goedereede be- stuTirde de burgemeester zelf de auto spuit. Hij verklaarde, dat het geen moeilijk werk was. De auto ligt gemalc- keUjk op 'de weg en liet zich hcht be sturen. Om de goede afloop van het spuit- proberen enz. te vieren ging men ander maal naar de raadzaal waar een paar glazen koppige wijn alle koude uit de ledematen verdreven en de tongen los ser maakten. Felicitaties. Burgemeester Van Knobelsdorff wenste conmiandant en manschappen nogmaals geluk met de spuit. Commandant De Vries verzocht hij wel om in deze dagen aan het anti-vries te denken! De ge meenteraad complimenteerde spr. even eens met de aanwinst. (Die raad legde namelijk de grondslag, want die voteer- de er maar eventjes 17.000 gld. voor!) Spr. hoopte, dat de spuit in alle op zichten zal blijken te voldoen. Inspecteur Roelofseu attendeerde er op, dat Flakkee inzake zijn beveiligings systemen geheel op zichzelf is aangewe zen. 'De streek dient derhalve op het ge bied van de brandbeveiliging extra goed uitgerust te zijn. Het corps zal alles doen zo vertrouwde hij om zich goede brandweerlieden te tonen, d.w.-'. oefenen, routine opdoen en waar nodig zonder aarzelen en kundig optreden. Het corps volgt thans een cursus onder leiding van de heer J. van der Bok uit Ouddorp en spr. verwachtte daarvan de beste resultaten. Wethouder Visser van Stellendam, te vens commandant brandweer, feliciteer de ook met de spuit, die hij dringend nodig noemde. Verheugd was hij dat men nu met grote kans op succes in geval van nood een beroep op elkaar kan doen, want spr. is alhoev/el te gen samenvoeging zeer voor samen werking. De nieuwe, glanzende spuit, vorm'de daarstraks op de Markt wel een schril contrast met de oude gevels, maar dat nieuwe zal dienst moeten doen om het oude te beschermen. Spr. hoopte overigens dat de naam „brandspuit" verkeerd zal blijken en dat het bij een oefenspult zal blijven, 'die de glorie van de oude stad hoog zal houden. De heer J. van der Bok te Ouddorp, deelde mede de leiding van de cursus wegens vertrek nar Amsterdam te moe ten onderbreken; zijn broer, de heer C. van der Bok, commandant te Ouddorp, zal het werk echter voortzette^ en spr. (Vervolg pag 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1