H.VANDEL l>e isoldaten en de Zondag Jaarvergadering „Schuttevaer" Gloria-Schaatsen Brandweercommandant Lambert te Oude Tonge gehuldigd Buitenland 27e Jaargang Zaterdag 8 Januari 1955 No. 2366 CHB WEEKBLAD OP OEBEFOBMEEBDË GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De eerste week in hei nieuwe jaar MEDITATIE Oud-Burgemeester L J. den Hollander nam afscheid als voorzitter De heer J. Bouman 25 jaar sluismeester KLOKKEN KUNSTSCHAATSEN RENSCHAATSEN enz. Fa. L Verkerke 8t Zn. Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^) Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEIVUSNTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BJ) contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdae II. „Dje Mij eren, zal Ik eren", heeft de Hpere in Zijn Woord getuigd. Dat geldt voor allen. Zeker voor de Overheid, die de taak en de roeping heeft om naar Gods Wet te regeren. Reeds van oude tijden af leek het wel alsof het leger, alsof de gewapende macht in dat opzicht in een uitzonde ringspositie verkeerde. Alsof daar alles geoorloofd was. Het memorandum van de Christelijke Onderofficieren noemt het reizen op Zondag. Het noemt het reizen op Zon dag een nationale zonde. Tienduizenden soldaten moeten op de Zondagavond naar hun garnizoen terugkeren. Daarbij moeten ze van de openbare middelen van vervoer gebruik maken. Vele soldaten worden hier voor een ernstig gewetensconflict gesteld! Ze hebben te kiezen tussen wat men wel eens noemt twee kwaden. De hele Zon dag doorbreng'en in een onsympathieke omgeving, verwijderd van het gezin, of de Zondag doorbrengen in het gezin en deelnemen aan de huiselijke besteding van de Zondag. Zo worden ze voor het dillemma ge plaatst: Uit eerbied voor Gods Dag in de kazerne blijven, vaak verstoken van de gelegenheid naar de kerk te gaan, of Gods Wet te overtreden en de Zondag naar gewoonte in de huiselgke kring door te brengen en daar aan de gods dienstoefeningen deel te nemen. Hoevelen kiezen het laatste? Vaak met verontruste consciëntie, maar er is zoveel wat hen die laatste keuze kiezen doet. Tientallen vaji jaren is er op ge wezen, de soldaten de gelegenlieid te geven 's Maandagsmorgens met de eer ste gelegenheid terug te keren. Maar 't viaa en is altijd nog vergeefs geweest. Of men leefde onder de liberale over heersing, of dat de Christelijke partijen aan het bewind waren, de Zondagsont heiliging ging op dezelfde wijze voort. Altijd met het oncontroleerbare „het be'- lang van de dienst." Dat was een halve eeuw en meer ge leden zo, en dat is nog zo. „Het belang van de dienst". Zou er dan zo weinig nut getrokken worden van de veranderde omstandigheden, van de vluggere vervoersmiddelen, van zo veel andere dingen meer, dat het haast klassieke „het belang van de dienst", er zich tegen verzet de soldaten Maan dagmorgen met de eerste gelegenheid te doen terugkeren? Past het leger zich dan zo weinig bg het burgerUjke leven aan? Wat daar mogelijk is moet toch bij het leger ook mogelijk zijn. Dat „het belang van de dienst", wie van de militairen gelooft er aan wanneer dit beschimmelde gege ven uit het tuighuis opgeroepen wordt? Is er dan zo weinig aangepast, bestaat er dan zo weinig efficiëntie in het leger dat men zich daarop altijd nog maar weer beroepen moet? De Christelijke Onderofficieren geloven er blijkbaar ook niet aan. Uitzonderingen van noodzake lijkheid natuurlijk daargelaten. Die Christen Onderofficieren, meest beroepsmilitairen kunnen toch wel met kennis van zaken spreken. Hoe vaak is er in de Tweede Kamer niet op gewe zen. Wie denkt hierbij niet aan die Christelijke volksvertegenwoordigers, in zonderheid Ds. Zandt, die van jaar tot jaar het pleit voeren voor het laten terugkeren op Maandag met eerste ge legenheid. En ook dan doet het beschim melde argument in deze moderne tijd altijd nog maar weer idienst, het belang van de dienst, om die billijke verzoeken af te wijzen. Die verzoeken, die gedaan worden op dat de Overheid de Zondag krachtens de Wet Gods zal eerbiedigen en opdat zo veel militairen zonder gewetensconflict de Dag des Heeren overeenkomstig Gods gebod zullen kunnen besteden. Een na tionale zonde noemt het memorandum deze hardnekkige en veelvuldige over treding van de Wet Gods. Daar stemmen we van harte mee in en we hopen dat dit ernstige en kloeke getuigenis van de Christen-Onderofficieren door de Over heid moge verstaan en er naar gehan deld zal worden. Een tweede geval van ernstige Zon dagsontheiliging wordt aangewezen „het oefenen in internationaal verband op JZondag." Op de meest krachtige wijze, met alle ten dienste staande middelen, moet de Overheid die oefeningen op Zondag trachten te voorkomen. Des noods met een absolute weigering van deelname zeggen deze Christen-militai ren. En we zeggen het hen van harte na. Het betreft hier maar oefeningen. Wier duur en tijdstij) willekeurig wordt be paald. Waarom dan, zo ze kort zijn, de keuze niet zodanig laten vallen dat de Zondag er niet bij gemoeid wordt. Ge heel de willekeur van deze of gene staf. Maar daar behoeft onze regering zich niet door te laten binden. Eerbiedi ging van Gods Wet Ugt op veel hoger plan dan de willekeurige keuze van data door welke stafchef dan ook. „Neder landse troepen nemen geen deel aan oefeningen op Zondag," moest in alle militaire staven een voorschrift, een or der zijn, waarna men zijn data had te kiezen. Om der wille van Gods Wet, van de Koning der koningen. En zo de oefeningen van langen duur zijn? Langer dan een of twee weken? Het zijn slechts oefeningen. Waarom zou men ook hier niet de Zondag tot ab solute rustdag kunnen aanwijzen. Een dag van absolute rust met veldgods- dienstoeferungen. De legerpredikanten zouden dan de veldgodsdienstoefeningen kunnen leiden. Bg oefeningen in langere tijd worden In den begirme schiep God den hemel en de aarde. (G«nesis 1:1) Bij de aanvang van een nieuw jaar brengt het eerste vers der Schrift een paar gewichtige waarheden naar voren, die we heden overdenken. De Heere Heere, die hemel en aarde formeerde, is de Eigenaar van al, wat bestaat en oefent onbetwistbaar Zijn gezag uit over het werk Zijner handen dat is de ene waarheid van onze tekst. Zijn heerschappij gaat over de heilige engelen, de dienstvaardige troon- geesten, maar ook over satan en diens trawanten, de gevallen engelen. De wentelende planeten, de geurende bloemen en de dansende mugjes zijn aan Hem onderworpen. Gods bewind omvat de volkeren en hun regeerders; temid den van de veelheid der conferenties en vijandelijkheden houdt de Heere de teu gels in handen. Ook uw persoonlijk le ven staat onder Gods bestuur. Geen toe val, geen noodlot beschikt over uv/ we derwaardigheden, doch Hij, aan Wiens regiment niets onttrokken is en Wiens hart in Jezus Christus openbaar kwam. Telfiené dreigen wij in de verbijsterende loop der gebeurtenissen de waarheid van Genesis 1 1 te vergeten. Hoe nodig is daarom het gebed, dat de Heilige Geest de zekerheid des geloofs in ons legge en beware. Gelukkig, wie mag belijden: „Door genaidte ben ik Zijn eigendom.; ik lig voor Zijn rekening; nu moeten alle dingen medewerken ten goede." Grod .is de Eigenaar van al, wat be staat; maar dan moet Hij ook door elk Zijner schepselen worden gehoorzaamd. Het flonkerende sterrenheid, de gieren de storm en de ontluikende roos hande len naar Zijn wetten. Zij doen het even wel onbewust. Ach, vele mensen gelijken op de on bezielde schepping en weten niet, dat zij aan de Allerhoogste onderworpen zijn. De broeders, die Jozef verkochten en Nebucadnezar, die Jeruzalem verwoestte waren evenzeer knechten des Heeren als David met zijn Psalmen en Paulus met zijn zendingsreizen. Het maakt echter een groot verschil, of wij willige dan wel onwillige instrumenten zijn. Van Adam erfden wij de onwil en deze zal zonder hartevemieuvsring nooit in ons gebroken worden. Mochten wij bij ontdekkend Geesteslicht maar last krij gen van die onwil; dan blijft de onmacht ten goedte ons evenmin verborgen. Doch dan komt er ook een verlangen naar de Borg, die Gods wil plaatsbekle- dend ten volle voor Zijn verkoren ge meente vervulde. .En als Zijn verlossing ons toevalt, wordt het zo begeerlijk, Gode welbehagelijk te mogen zijn. Wel verzet de oude mens zich nog gedurig; niettemin krijgt de levende Kerk te vragen: „Leer m^j naar Uw wil te hand'len". Wglen Ds. E. v. Meer Op de op een na laatste dag van het oude jaar vergaderde de afdeling Goe- ree^Overflakkee van de Kon. Schippersvereniging Schuttevaer. Men kwam bij een in café Havenzicht te Middelhamis. Voor de laatste maal presideerde de voorzitter, oud burgemeester L. J. den Hollander, nadat deze gedurende 32 ja ren de eerste plaats aan de bestuurstafel had ingenomen. Het voorzitterschap wordt echter in rechte lijn voortgezet, want opvolger werd Mr. L. J. den Hol lander Jr., zoon van de oud-burgemeester. De schippers waren in flinken getale opgekomen, waartoe het -verblijf in de thuishavens, tussen Kerstmis en Nieuw jaar, alücht meewerkte. Een ander bijzonder cachet kreeg de vergadering door het zilveren jubileum van slulsmeester J. Bouman. Na opening las de secretaris, de heer A. Verschelling uit Sommelsdijk, de no tulen. Door huiselijke omstandigheden moest de voorzitter de vergadering snel doen verlopen. Bij de ingekomen stukken waren er mededelingen en vragen en^'.. van het hoofdbestuur over verlichting van spoor bruggen enz. Gevraagd werd waar en welke bruggen men verlicht wenste. De heer Kantors uit Oude Tonge wenste overal verUchting. ,,Veel vragen, dan krijgt mm mis schien een beetje!" dacht de voorzitter, waarna een andere stem pleitte voor tenminste verUchting van de hoofdvaar wegen. „De wegen zijn verlicht, dan de vaarwaters ookl" vond de heer Kanters. Mien was bet eens over volledige ver lichting met inbegrip van voorverlich ting van de bruggen. De penningmeester, de heer G. Zoon uit Sommelsdijk, deed verslag over de financiën. Er was een batig slot van 1151.20 plus 11.09 op het boekje van de boerenleenbank. Aangeboden werd het verslag van de H5e algem. ledenvergadering te Amers foort. Verlangens inzake havens. Dan gaf de voorzitter gelegenheid tot het doen van voorstellen voor de ko mende algemene vergadering. De heer M. de Korte uit Oude Tonge had critiek op de toestand' van zijn do micilie-haven. Er zit een krib, die ver legd en verhoogd dient, terwijl ook het R U 1 M E JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 ur OP oe „<.£^o£««^ BÉIJERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 RO.TTERDAM vaak willekeurige weekdagen tot rust dagen geproclameerd. Dat onze regering de eis stelle: „De Zondag absolute rust dag, aan de dienst van God gewijd." Onze regering dient de bondgenoten te laten weten: „Op Nederlandse bodem geen internationale oefeningen op Zon dag en aan internationale oefeningen, waar dan ook, nemen geen Nederlandse soldaten deel". Onmogelijk? Waarom? Maar de regering dient op haar stuk te staan. Uit gehoorzaamheid aan de Wet van de Opperste Koning, Die gezegd heeft: „Die Mij eren zal Ik eren, maar die^ Mij versmaden zuUen licht geacht worden." We hopen, dat het memorandum van deze Christen^Onderofficieren succes moge hebben en dat de regering maat regelen neme waardoor een Christen met een vrij geweten zijn vaderlandse plicht kan volbrengen. Ook in het leger, op de vloot en bij de luchtmacht. remmingswerk te klein en te laag is. De secretaris vond dat men idit als afdeling zelf met Oude Tonge moest op nemen. Deze deelde mede dat op de sluizen van Oude Tonge en Ooltgens- plaat het nieuwe verlichtings-systeem zal worden aangebracht. En als het dijktalud sterk genoeg is, (de grasta- luds) dan zuUön de vloeddeuren alleen bij abnormaal hoog water dicht gaan. De heer de Korte verlangde ook op ruimen der zaten in de haven en straat verlichting er langs. Ook hierover zal met de gemeente on derhandeld worden. De heer Sandifort verlangde verbete ring van de zaten en palen in de haven van Ouddorp. De secr, had daarover al geschreven en hem was bericht, dat het „spoedig" zou gebeuren, maar tot heden gebeurde het niet. De heer van Zetten sprak over de brug in Laag-Keppel, waarvan de brug- wachter een kwartier verwijderd woont. Voorts sprak de heer van Zetten over de verlichting van de Keulse vaart. Daar dient natriumverlichting te komen. De secr. antwoordde dat dit al door het hoofdbestuur is behandeld. De heer Kanters wenste verhoging van de spoorbrug bij Dordt. ,,Geen kleinigheid!" vond de voorz. Alles kan!" meende de heer Kanters. „'t Staat al jaren op het verlang lijstje" deelde de voorz. mede. „De brug moet verlegd naar beneden de zeehaven", verlangde de heer Kan ters voorts. De secretaris weet mede te delen, dat het station van Dordt dan ook verplaatst moet worden, 't Ia al meerdere malen bekeken. „Niks mooier dem een brug waar je met staande mast onderdoor kunt varen. Er was al eens een schip per, die alle bruggen weg en overal tunnels wenste." De heer de Korte deed een herhaald verzoek tot verUchting van de spoor brug Moerdijk. „'t Is beloofd!" zei de secretaris, maar uit de vergadering bleek dat het nog niet gebeurd is. - Tot afgevaardigde naar de komende algemene vergadering benoemde men weer de secretaris. De heer van Zetten vroeg of Schutte vaer nog Ud is van de Plakkeese Ge meenschap. ,,Neen", riep de penningmeester. „Oh, dan is het goed!" riep de heer van Zetten. „Voor eigen risico". De heer Jac. Smit besprak moeiUjk- heden met de Sonrmielsdijkse brug. Daar zou geen reglement voor bestaan. Een vreemde schipper kan men nu niet in lichten, ook niet over het bord ,,voor eigen risico". Deze zaak moet duidelijk gemaakt worden. De voorz. herinnerde zich, dat er vroeger toch wel voorschriften enz. ge maakt zfn. Het bestuur kan het eens onderzoeken. Sluiswachter J. Bouman zei onlangs het reglement opgevraagd te hebben. De gegevens, die men wenst staan daar niet in. Het bordje zal dateren uit de tijd, dat de brug nog niet hersteld was. De heer Kanters vond dat Sommels dijk zich nu aan alle verantwoordelijk heid onttrekt. Dat bord moet weg! De heer J. Smit verzocht ook een paar meerpaleü biJ de brug. De schip- SOMMELSDIJK pers klagen steen en been vooral de vreemde over dat gemis. De heer de Korte verzocht ook uitdie pen van de Sommelsdijkse haven. „Konden die twee havens niet beter onder één beheer!" vvierp de heer van Zetten een vraag op. „Sam.envoeging"! riep men. De voorz. vond het voor het moment een moeilijke zaak. Er zijn ook grote plannen. - Mr. den Hollander keurde die plannen af, voorzover men de kaai van Middel hamis gaat dempen en de sluis kleiner gaat maken. Dat is verkeerd en tegen de ontwikkeUng van de scheepvaart. Schuttevaer dient dit wel te bezien! De voorz. merkte op, dat absoluut over al zulke plannen advies gevraagd moet worden aan het hoofdbestuur van Schuttevaer. Uit de vergadering bleek, dat de schip pers tegen demjien van de kaai zijn. „De raad zit wel mee! De mensen van de brug wonen hier!" riep de heer Kanters. De heer Smit betuigde dank namens alle schippers aan het bestuur voor alle hulp en bestand, die is verleend na de ramp en bij andere gelegenheden. Sluismeester Bouman (zilveren jubilaris) gehuldigd. Temidden van de schippers ter verga dering bevond zich ook sluismeester Jan Bouman uit Middelhamis. Deze werd door de voorzitter voor het forum ge roepen en harteUjk toegesproken in ver band met diens jubileum op 1 Januari. 'Op Nieuwjaarsdag was het juist 25 jaar geleden, dat de heer Bouman op de sluis kwam. Met dit feit werd hij door de voorzitter gefeUciteerd, die tevens dank zegde voor alle goede diensten, die ge durende deze kwart eeuw aan de schip- perij werd verleend en voor de prettige bejegening, die ieder schipper bij het passeren van de sluis van Middelhamis ten deel valt. Oud-burgem. Den Hollan der feliciteerde de heer Bouman en wen ste hem nog vele jaren in goede gezond heid en welstand toe. De heer Bouman bedankte en ver klaarde met genoegen terug te zien op de veeljarige omgang met de schippers. Lief en leed heeft hij meegemaakt op de sluis o.a. het bombardement met zijn verschrikkelijke gevolgen maar de vriendschap met degenen, die door de sluis komen behoort zeker tot de aange naamste dingen van het werk. Ten afscheid. Na dit jubileiun-herdenken richtte voorzitter Den Hollander zich tot de ge hele vergadering om afscheid van de af- deUng te nemen. Hij wierp hierbij een bük terug op de 32 jaren dat hij het voorzitterschap bekleedde. Zelf was spr. geen schipper, maar gaarne aanvaardde hij indertijd de leiding om de belangen van de schipperij te kunnen dienen. Steeds heeft hij zich laten voorlichten door de mensen, die verstand van het schippersvak hebben. Met grote voldoe ning en verheuging gewaagde de schei dende voorzitter van de goede geest en de prettige vergadering in en van Schut tevaer. Aangename herinneringen zijn er aan vroegere leden en spr. noemde hierbij met name wijlen de heer Aart Hoek. Schuttevaer is van grote beteke nis, maar helaas zijn er nog autoriteiten 'die de vereniging niet genoeg weten te waarderen en menen, dat deze vervoers tak zijn tijd gehad heeft. De cijfers wijzen het echter wel anders uit! De binnenscheepvaart neemt nog altijd 53,6 van het Nederlandse ver voer in beslag, dus meer dan auto, spoor enz. tezamen. Dankbaar was spr. voor alle vriend schap en aangename samenwerking en voor het feit, dat hij zo lang voorzitter mocht zijn. Zijn voorganger, wijlen bur gemeester Bouman, was het naaar vijf jaar, daarvoor de heer Van Kassei 15 jaar. Onvergetelijk blijft de herdenking van het 50-jarig bestaan van Schuttevaer, alsmede de grote belangstelling, die van alle kanten voor dat jubileum werd ge toond. Oud-burgemeester Den Hollander ein digde met zijn beste wensen voor de toe komst, van de afdeling; hij hoopte, dat de schipperij zal blijven bloeien en wen ste alle schippers Gods beste zegen in leven en werken toe. Op voorstel van bestuursUd Sandifort koos men na dit afscheid de heer Den Hollander Sr. bij acclamatie tot ere- voorzitter. Toespraak nieuwe voorzitter. Door het bestuur was reeds eerder tot vice-voorzitter benoemd Mr. L. J. den Hollander Jr. Deze kreeg nu de bij zondere en aangename taak om woor den van bedanlcen en afscheid tot zijn vader te spreken. Het was hem zeer aangenaam de Schuttevaer-voetsporen te mogen volgen. Het feit, dat de schei dende voorzitter zo lange jaren Schut tevaer trouw gediend heeft kon de zoon In ons vorig nummer gaven vrij verslag van het jubileimi van de heer C. A. Th. Lambert te Oude Tonge, die op Nieuwjaarsdag herdacht, dat hij 50 jaar bij de brandweer is. Op de foto ziet men hoe burgemeester Hordijk de brandweer commandant de Koninklijke onderscheiding, n.l. de ere-medaille in zilver, be horende bij de Orde van Oranje Nassau, op de borst speldt. alleen maar verklaren uit het wonen aan de Kaai, eerst in Terneuzen, daarna in Middelhamis, want andere banden met het v^rater en de scheepvaart waren er niet in de familie. De heer Den Hollander Sr. bedankte dan nog hartelijk voor de benoeming tot erevoorzitter, die hij zich gaarne liet welgevallen. In verband met ziekte van mevr. Den Hollander verliet hij daarna de vergadering. De nieuwe voorzitter sprak de schip pers toe. Hij verklaarde met genoegen de leiding van de afdeUng te aanvaar den. Zelf houdt hij van het water en van varen, van de schippers met hun levendig en eigenaardig bedrijf. Gaarne zei spr. de schipperij naar beste weten en kunnen te willen dienen. Uitvoerig stond Mr. Den Hollander stil bij de toestanden van vroeger en nu voor de schipperij. Er is een grote maaltschappelijke ver andering gekomen voor de schippers. Het was vroeger een hard en armoedig bestaan. Met de opkomst van de motor is dat veranderd. Schippers zijn niet mensen geworden die met kapitaal be zit wei'ken. Maar politiek spreekt de schipper niet mee; hij vaart maar! An dere groepen zijn daarentegen wel sterk in de politiek. Gelukkig wordt het ge mis voor een groot deel gecompenseerd door Schuttevaer. Deze vereniging die nen de schippers dus met alle mogelijke activiteiten te steunen. Men moet zich laten gelden. De leden dienen achter het bestuur te staan. Het gaat om grote be langen, om het bestaan en het bedrijf. De schippers tellen zichzelf niet genoeg. Al vaart hij op een schip van een ton, hij blijft een bescheiden man, terwijl een man op het land in een slee rijdt en zich wel danig voelt meetellen. Spr. achtte onderwijs en scholing voor de schippers mede van grote betekenis. Schipperszoons moeteii zich kunnen be kwamen en spr. kondigde voor volgende winter te Middelhamis een cursus voor de binnenvaart aan. De tijd zal komen, dat ook de schipper een diploma in de zak moet hebben. Spr. wekte de aanwezigen op om. Schuttevaer te steunen op alle moge lijke manieren. Aan het slot der vergadering stelde de heer Van Zetten voor om sluismeester Bouman een cadeau aan te bieden, ter gelegenheid van zijn jubileum. Op 1 Januari, zo besloot men, ging men de sluismeester feUciteren en het cadeau brengen. Nieuwjaarswensen. Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben staatslieden en regeringsfunc tionarissen van vele landen gelukwensen uitgesproken. Hoe verschillend deze toe spraken ook waren, één onderwerp had den ze gemeen: het verlangen naar vrede. Het schijnt dat dit verlangen naar vrede nooit zo sterk is geweest als op het ogenblik; dat is geen wonder, want de dreiging van een oorlog is wereld omvattend, ledere staatsman weet, dat de gevolgen van een nieuwe wereldbrand vreselijk zullen zijn. Gedachtig aan het spreekwoord van de oude Romeinen: ,,Wie de vrede wil, wapene zich tot de oorlog" hebben de verschillende landen van Oost en West een defensie opgebouwd als nooit tevo ren. Maar alle verdedigingsstelsels be rusten op het verlangen naar vrede, dat bij alle volken gevonden wordt. Nu is het de gewoonte dat men aan het begin van het nieuwe jaar de alge mene toestand overziet en de kansen be rekent. Ook in de Nieuwjaarsboodschap pen ontbraken de toekomstvoorspellin gen niet. Zowel Oost als West zijn van mening dat de kans op oorlog kleiner is geworden en dat de mogelijkheid be staat dat de problemen door samenspre- king kunnen worden opgelost. Zelfs heeft men van weerszijden een vriend- schappelgk geluid laten horen. Alléén de regering van Rood-China wees erop dat Formosa aan de Communisten be hoort en dat ze in 1955 zal proberen, dit eiland bij China te voegen! Men kan dus op z'n hoede zijn. Overigens moeten we ons niet in slaap laten wiegen door goed of slecht ge meende nieuwjaarswensen. Als er enke le dagen van het jaar voorbij zijn dan wordt de wereldpolitiek op de oude voet voortgezet, dan worden er weer protest nota's uitgewisseld en beschuldigingen geuit, dan zijn de goede bedoeUngen van de nieuwjaarswensen weer vergeten. Laten we evenwel hopen dat Oost en West, hoe onwaarschijnlijk het ook is, in 1955 de weg naar de vrede mogen vinden. Panama. De president van de Zuid-Amerikaan se staat Panama heeft Zondagavond bij een moordaanslag het leven verloren. Hij bevond zich met enkelen van zijn gevolg bij de paardenrennen, toen er enkele schoten op hem werden gelost. De president, José Rémon, werd ter stond dodelijk getroffen. Ook een lid van zijn lijfwacht overleed kort daarna aan de verwondingen. In het gehele land is de staat van be leg afgekondigd om het zoeken naar de daders te vergemakkelijken. Men ver moedt dat de partij van de vorige presi dent de hand in deze moordaanslag heeft gehad. Ook dit confUct is een gevolg van de toestand die we in bijna alle Zuid-Ameri kaanse staten aantreffen: de poütie heeft er meestal de taak van het leger. Vóór zijn verkiezing is Rémon jarenlang bevelhebber van de nationale politie ge weest. De president genoot een grote populariteit. De begrafenis had plaats onder grote belangstelling. De toestand in Panama is thans geheel rustig. Adenauer. De bondskanselier van de West-Duitse Bondsrepubliek, dr. Konrad Adenauer, vierde Woensdag 5 Januari zijn 79ste verjaardag. Adenauer heeft nu reeds meer dan vijf jaar zijn functie bekleed. Hij heeft de leiding gehad in de moeilijkste peri ode van de ontwikkeling van de Bonds- repubUek. Kort geleden had hij de vol doening dat West-Duitsland wordt inge schakeld bij de West-Europese verdedi ging doordat Frankrijk de Parijse ver dragen heeft goedgekeurd. Het afgelo pen jaar was voor Adenauer een tijdperk van tegenslagen en teleurstellingen. De Europese Defensie Gemeenschap werd door Frankrijk verworpen en de tijd van politiek overwicht van Adenauer in Duitsland schijnt voorbij te zijn. De so cialisten hebben in hun gelukwens open lijk te kennen gegeven dat ze de mens Adenauer nog vele gelukkige jaren gun nen, maar dat de staatsman Adeniauer spoedig moet aftreden, wil Duitsland de eenheid terugvinden! In Bonn maakt men zich zorgen over de opvolging van Adenauer als deze on verhoopt zou moeten aftreden. In poU- tieke kringen heeft men nog niemand op het oog die de zware taak van de oude bondskanselier zou kunnen over nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1