Terugblik over 1954 Over soldaten IW Ing ,rUw ^7e Jaargang Vrijdag 31 December 1954 No. 2364 in f de GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Onze weg op de Heere gewenteld en ^^yiit^&lAt&r UIT HET HET MOTORPALEIS HET MOTORPALEIS Het|water^beukt de Tramdijk te Ooltgensplaat ''Wyncn en edi^tillesrd 6EBRS. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 1 Januari 1955 p.f. 1954 M aan |k Ver- Van de R een |- Rijn- ver- bou- pn 1903 pool f ens uit |ij<3 zou. |ect van 1 Rotter- •idt, die heeft J Mossel. |G. V. d. ].aJlnclua- Lood- |Schilder fibinatie irnis isdag 15 (■esidente, lirgie ge- Iren wer- |gen vier de pau- i bstvertel- 1 kerstlie- v. Stee ^ebed. lerlandse Imens de Vland in plaats [ing ter ^gen van ade wer- het Wa- |der Tho- Holi. oep, Den leid, Gro- Icharrini:- pO; Gete. P63; N.V, 623.000; 633.000; Bieten fn Rose, 3edr. v.h. I Fr. Jas- 603.000; kendam I 588.000 llJssel ]etingen het ega- Jran 29 ha Ie hei-ver- trkendam kaartens- Werkerk L Jansen, tr. Moer- 319.000; pieten Werken- Zn. Gro- brt Dord- Jlijswijk. [rdinxveid i Badhoe- se Am- Scherpe- GoeS Redactieüureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUïARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerö Telef. K 1870-272» Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Veischynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Het liftverbod blijft gehandhaafd Men mag niet „diuimen" Na 1 Januari 1955 mag er niet meer I gelift" worden. Beter gezegd: „Mag lëea soldaat geen „lift", vragen. Het lif- Iten, het gratis meerijden door militairen Imet auto's is niet verboden. Hoe zou Izo'n verbod ook nageleefd kunnen wor- Iden. Wat wel verboden is? Het kenne- I lijk vragen om mee te mogen rijden. [.Het maken van het bekende gebaax met [de duim. Het „duimen", dat is verbo- Iden. Maar ook het op andere wijze vra- l'gen. Door bv. op zijn koffertje te schrij- Iven en dat zichtbaar te tonen: „Lift ge- Ivraagd voorof, alleen maar op zijn rkoffertje met krijt de plaats van be- Istemming te schrijven en dit duidelijk Izichtbaar te manifesteren. Maar een [soldaat, die kahn weg aan de zijde van [de weg gaat staan, zonder enig duide- I lijk zichtbaar gebaar te maken en wacht [tot een auto stopt om hem mee te nemen I is niet in overtreding. Op die wijze over- I treedt hij het lif tverbod niet. Een en an- [der kan hij gerust onder het oog van izijn meerderen doen, omdat het geheel f buiten het lif tverbod valt. Over het lif tverbod is heel wat te doen [geweest in de Tweede Kamer. Eigenlijk veel te veel drukte voor zo'n zaak. De minister van lOörloig heeft nu niet bepaald een goede beurt gemaakt. Integendeel we kunnen gerust zeggen, dat hij een zeer slechte beurt gemaakt [heeft voor een bewindsman. Gaan we [het hoongelach van de communisten 'voorbij, dan moet toch gezegd worden dat de Tweede Kamer hem enige ma- i len in het gezicht uitlachte." Aan de [minister is duidelijk gebleken, dat het [uitgevaardigde „liftverbod", de Kamer en ons. Volk in meerderheid niet ligt. En dat het beter was geweest indien het Lliftverbod" nooit tot legerorder was f verheven. De Minister heeft voet bij stuk ge- I houden. Zeker heeft de „prestige kwes- 1 tie" een rol gespeeld bij die handhaving. f Trouwens een uitdrukkelijke opheffing van het „liftverbod" was ook niet ge- i vraagd. De 'behandeling van het „liftverbod" jin de Tweede Kamer heeft voor de sol- Ö|i,ten toch nog wat goeds gebracht. Bïêiarng'fah itet aantal malen vry vorvoer. De ongehuwde soldaten krijgen nu in de toekomst inplaats van 13 maal „vrij vervoer", 17 maal vervoer voor re kening van het Rijk. Ook voor Kerst mis of Nieuwjaar krijgen ze vrij ver voer. Zo krijgt een soldaat dus 18 maal per jaar de gelegenheid om gratis thuis te komen. Die uitbreiding zal door de miUtairen zeker met grote voldoening ontvangen worden. Het betekent gemiddeld ééns per drie weken met xrq vervoer thuis. Bij de discussie in de Tweede Kamer is wel duideUjk gebleken, dat het grote belang van het verkeren in het gezin door de soldaten, vooral tijdens de „weekeinds" algemeen werd gevoeld. In derdaad voor een soldaat is dat van groot belang. Het vormt een niet genoeg te waarderen tegenwicht tegen het ge dwongen verblijf in de kazerne. Een ver blijf dat vooral Zondags vervelend ge noemd moet worden. Door de week is de diensttijd vol. Is er geen sprake van verveling. Maar op de Zondagen is een gedwongen verblijf in de kazerne een vervelende geschiedenis. Daarom is het van het allergrootste belang om de sol daten zoveel mogelijk de Zondagen in hun eigen gezin te laten doorbrengen. Vanwege de paraatheid is bepaald, dat minstens de helft van de soldaten in het garnizoen moet blijven. Ideaal zou het zijn, dat de andere helft in staat werd gesteld het gehele Weekeind in zijn gezin door te brengen. Zonder dat het hem geld behoefde te kosten. De soldatenphcht is niet te ont gaan. Voor het Vaderland is het nodig, dat onze jonge mannen een voldoende opleiding krijgen. Die offers moeten ge bracht. Daaraan valt niet te ontkomen. Die kwestie brengen we allerminst in het geding. Maar het zoveel mogeUjk in gezinsverband doorbrengen van onze jonge mannen in soldatenopleiding van de weekeinds is een belang van zo gro te waarde dat naar de vervulling daar van gestreefd dient te worden. De heUt in het garnizoen, de andere helft iij het gezin zien we ais een mo gelijkheid, als een ideaal waar naar zo veel mogeUjk gestreefd dient te wor den. We geloven niet dat de kwaliteit van onze soldatenopleiding er een haar min der door zou worden. Aansluiting aan en aanpassing bij wat de „burger maatschappij" vertoont zou w dit opzicht zeker aanbeveling verdie nen. De kosten van een en ander? Och bij <=en totaal van 1% milliard, zou het zeker maar een fractie vormen Kost ieder vrij soldatenvervoer het Rijk niet gemiddeld 2. De hele geschiedenis om de „lifterij" komt ons wat onnodig voor. Toepas sing van vrij vervoer op de schaal van een keer in de veertien dagen lijkt ons luet onmogelijk. Nu zijn we al aan de achttien keer. Nog een verruiming met acht keer en we zijn er. Het is vooral ook de „geest", die het leger maakt. En die „geest" zou er ze ker door gebaat zijn. Om de veertien da- „Wentel uwe weg op de Heere en vertrouw op Hem; Hij zal het maken". (Psalm 37 5) Wij vliegen daarheen! Dat hebben wij ook in het voorbijge snelde jaar 1954 weer ondervonden. Het is haast niet te geloven, dat nu alweer een jaar wegzonk in het gron deloze diep der eeuwigheid. Wij kunnen het ons haast niet voorstellen, dat wij nu weer een nieuw jaar intreden. Wat zal dat nieuwe jaar ons brengen? De vragen kunnen worden vermenigvul digd, doch niet worden beantwoord. Over de toekomst hangt een sluier. Maar dat weten wij wel, dat degene die door genade mag beoefenen, wat David hier in Psalm 37 zegt: „Wenitel uwe weg op de Heere en vertrouw op Hem", het zal ondervinden in dit nieuwe jaar dat zo donker begfint, dat „de Heere het maken zal." Wentel uwe weg op de Heere! Het is duideUjk genoeg, wat wij on der dit „uwe weg" hebben te verstaan. David bedoelt daarmede: heel ons leven met al zijn omstandigheden, niets ach tergehouden, zelfs geen zonde. Wij moe ten heel die weg als een zware last op de Heere wentelen, in voorspoed zowel als in tegenspoed. Als ziekte ons deel wordt, als wij veel moeten Ujden. Als de toestand van iemand die u dierbaar is, u smart veroorzaakt. Als ge in rouw gedompeld wordt. Als bange zorg u pij nigt, de bekonamemis over de zaak van ons land en volk, de vreze voor oorlogen en gerichten, de zorg over de afval en het ongeloof, over het onrecht dat heerst, en de onvrede die woelt, de zorg voor Gods koninkrijk en het heil voor uw ziel en dat van Sion. Dat alles moet ge wentelen op de Heere, dat is: die weg van zich afwer pen op God en dat doen met vertrouwen op Hem. Nu schijnt het een groot voorrecht, om onze weg op de Heere te mogen wen telen. Toch is het, wel beschouwd, zo moeiiyk. Want van nature gevoelt de mens daaraan geen behoefte. Wij willen onszelf helpen met voorbij lopen van de Heere onze God. OnszeÜE handhaven, want wij zijn zo wijs en zo sterk. We spreken wel oveir de Heere, maar in de praktijk kunnen we Hem nrissen. We zitten er vol van en het is louter ontferming als het anders mag zijn. Daarom, deze vermaning om onze weg op Hem te wentelen, kan zonder meer niet opgevolgd, maar moet ons leren in te keren in eigen hart om, te bekennen dat wij zo ongelovig zijn, zo vol van wantrouwen, ja, dat in ons vlees geen goed woont. Om dan, ontdekt aan ons onvermogen, als een weet-niet en kan- niet, wenend met al onze ellende en on gerechtigheden, met onze noden en be hoeften, te vluchten tot de Heere. De Heere lokt ons dan zelf uit: wen tel uwe weg op Mij en vertrouw op Mij! ZaUg, dan aUes, voor tijd en eeuwig heid, voor lichaam en ziel, ja onszelf op Hem te mogen werpen, door de kracht des geioojfe, en ons zó aan Hem toe te betrouwen. Dan laten wij door de kracht der genade alles aan Hem over. Dan zoeken we, ook voor het nieuwe jaar dat we ingaan, onze sterkte in stilheid en in vertrouwen, naar het woord des idich- ters: Doch, gij, mijn ziel, het ga zo 't wil. Stel u gerust, zwijgt Gode stil. Ik wacht op Hem, Zijn hulp zal [blijken. Als wij zó onze weg op de Heere wen telen en op Hem vertrouwen, dan zal „Hij het maken." „Hy zal het maken!" Nu hebben wij wel in het oog te hou den, dat het „maken" des Heferen, niet altijd beantwoordt aan hetgeen wij er van verwachten. Wij hebben te bedenken dat 's Heeren wegen hoger zijn dan de onze, 's Heeren gedachten anders dan de onze. Hoe de Heere het maakt, en wanneer Hij het maakt, hebben vrij aan Hem over te laten. En dan maakt de Heere het wel met ons, ook als Zijn weg met ons in tegenheden is. Hij maakt het wel, al moesten wij gaan door de smartelijkste wegen. Hij maakt het wel al gaat het door moeite en verdriet. Hij maakt het wel, ook al neemt Hij van ons „de lust onzer ogen", of het dierbaarste pand. Weet, Gods verhoring is niet altijd in overeenstemming met ons begeren. Wij weten niet wat goed voor ons is. Maar ook al houdt de Heere de moeilijkste wegen met ons, dan maakt de Heere het goed met Zichzelf! En dat is zalig! Dan laat Hij ons rusten in Zijn doen, en Zijn vrede troost zelfs in het zwaarste ver driet en het moeilijkste kruis. O lezers, zij die genade u geschonken in het nieuwe jaar, om onze weg op de Heere te wentelen, en op Hem te ver trouwen, om dat te ondervinden dat Hij het maken zal. Leg u dan neer aan de voeten des Heeren om te pleiten op Zijn ontfer ming, om Zijn afbrekende genade in te roepen, opdat het kome tot volle over gave uwer ziel in de handen Gods. Hij is toch gekomen opdat zij het leven in overvloed zullen hebben. Wanneer gij nog voortleeft zonder God, vervreemd van het leven, weet dan, dat de tijd der genade opkort en elke dag de laatste kan zijn. De deur der igenade wordt weldra gesloten voor u. En danis het te laat, te laat voor eeuwig. Verneder u dan onder de krach tige hand Gods en Hij zal u te Zijner tijd verhogen. Hoe veilig weten wij ons bewaard wanneer de vrede Gods onze harten en zinnen vervult. Dan kunnen wij onze zorgen de Heere overlaten. Hij zal het maken! Wie maar de goede Ciod laat zorgen, En op Hem hoopt in 't bangst gevaar. Is bij Hem veilig en geborgen. Die redt Hij Godd'lijk, wonderbaar. Wie op de hoge God vertrouwd. Heeft zeker op geen zand gebouwd. Zij dit uw ervaring in het jaar 1955. Katwijk aan Zee. Ds. N. de JONG wensen ahonné's en relaties zowel stoffelijk als geestelijh bij de wisseling des jaara Gods onmisbare zegen toe. Middelharnis, t Januari 1955. Van oiud op nieuw Jaargang 1954 een dikke foliant. _Het Gedenkboek Augusitinus over het vlieden van de tyd. Als dit nummer van ons blad ver schenen is, resten ons nog slechts wei nige uren en het jaar il954 behoort weer tot het verleden. Dan is weer een tijd perk weggegleden in de schoot der eeuwen. Weggegleden met alle lief maar ook met alle leed. Ons blad „Eilanden-nieuws" is weer een vol jaar uitgekomen. Als men zo'n jaargajig doorbladert, is het een dikke foliant, met iblijde en droeve gebeurte nissen. De historie van 1954, met al wat er op de eilanden en ver daarbuiten plaats had, ligt in de annalen van ons blad weer opgeborgen. Blijde gebeurte nissen van geboorten, huweUjk, jubilea op verschillend gebied, maar ook droeve en tragische. Vele ongevallen hadden plaats, waaronder meerdere met dode lijke afloop. PlotseUnge sterfgevallen, waarbij aan menig „in memoriam" een plaats moest worden gegeven. Een nieuwsblad als het onze wortelt sterk in de plaatseUjke op regionale ge meenschap en staat dicht bij het wel en wee van onze eilandbewoners, dat zich afwisselenid voordoet. Uverig is het al gen het weekeind in het gezin, het l^jkt ons een mogelijkheid waar onze leger leiding naar dient te streven. En dan een ruime toepassing. De gehele Zondag vrij te huis. Geen reizen op Zondag. In de burgermaatschappij moet men als regel toch ook niet op Zondag naar zijn werk reizen. Om de veertien dagen de Zondag thuis. Daar na moest onze legerleiding streven. Met het geven van vrij vervoer. Maar ook op andere wijze. De dislocatie van onze militairen kan daar ook naar geregeld worden. Door de soldaten zo dicht mogelijk bij hun woonplaats in garnizoen te brengen. Speciaal ook voor de bewoners van onze Eilanden dient daarop wel gelet. Die zijn door hun af gelegen woonplaats en door de achter lijkheid van de vervoersmiddelen in het nadeel.' Daar mogen de legerautoritei ten ook wel degelijk rekening mee hou den. les door onze verslaggevers en corres pondenten opgetekend, als nieuws; ver strekt en tevens voor de historie be waard. We zijn er misschien al veel van v^g^^rtj^ omdat .iedere dag tglkegg_g.,E- dere dingen brengt. Behalve dan, wan neer er iets ingrijpends plaats heeft, wanneer idierbare panden van ons wer den weggerukt, dan treuren we nog over onze dierbare afgestorvenen. Dat zijn schrijnende wonden, die vooral op ge denkdagen en bij de wisseling des jaars opnieuw worden gevoeld. Al vergeten vrij veel van onze daden en handelingen uit het vervlogen jaar, het is ook opgetekend in een ander Boek. Daar is een gedenkboek voor Gods Aan gezicht. En eenmaal zullen die Boeken worden geopend. Dat mocht ons tot be zinning brengen! De laatste dagen van het jaar geven aanleiding tot meditatie en ons mediteren mocht 'dS,é,rop gericht zijn, dat alles wat wij gedaan hebben, 't zij goed of kwaad, voor onze rekening Ugt. Als we de balans opmaken, komen we er met schuld uit. Wie zal durven zeggen, dat zijn werk, zelfs de aller beste verrichtingen, bestaanbaar zijn voor God? Het volk des Heeren moet het de 'dichter naklagen: „Uw werk" en dat is een werk gewrocht door God de Heilige Geest „houdt dat in het leven in het midden der ja ren." Alles met zonde bevlekt en als de Heere Zijn eigen werk niet in stand hield, dreigt het in de zonde, in de be slommeringen van de wereld ten onder te gaan. Maar nu houdt de Heere het Zelf in stand, wat moed geeft voor de toekomst. Dat kan het hart vervrolij ken, dat de Heere voor Zijn eigen werk instaat. ZuLken kunnen beajnen: Die ons verlost heeft en nog verlossen zal. 9f: Wat leek het ver toen we 1954 begon nen en wat is zo'n jaar weer ras heen! Terecht zegt de Fsalmdichter: ,,Wij vlie gen daarhenen!" Niet de tijd vliegt, maar wij vliegen! Augustinus heeft ook met het vraag stuk „tgd" geworsteld. Hij komt lees zijn Confessiones tot de conclusie: „Verleden en toekomst hebben geen an der bestaan dan als tegenwoordig in de herinnering of de verwachting." En schoon is het gezegde als hij Ps. 39 6 aldus vertaald: „Gij hebt mijn dagen ,,oud" gesteld. „Want zij verouderen, maar ik wil nieuwe dagen" zo zegt hij „nieuwe, die nooit verouderen, opdat ik moge zeggen, zie, het is nieuw geworden (2 Cor. 5 :17)i nu in hoop, dan in werkeUjkheid." Die wens mocht ons allen eigen zijn. WAARNEMER. Wenst al haar cliënten, relaties en bekenden een zeer gelukkig en voorspoedig 1955. Entot spoedig STATENWEG 184 (v-m. pand Esders) ROTTERDAM BLIJDORP Telefoon 82950 Als de krant voor de laatste maal van het jaar uitkomt is het de gewoonte, dat een overzicht wordt gegeven van het geen in de afgelopen periode is geschied. Ook deze keer willen vrij in 't kort de voornaamste gebeurtenissen releveren. Wanneer men een jaargang van Ei landen-nieuws bijelkaar ziet is dit een dikke foliant met allerlei nieuws, met blijde en droeve gebeurtenissen. Geluk kig zijn we voor ernstige rampen en on heilen gespaard, in tegenstelling van 1953 brachten de landerijen weer tame lijk vruchten op, ondanks het natte weer was er zelfs een redelijke oogst. Er is weer reden te over om dankbaar tezijn en Gode de eer te geven, want we heb ben niets, dat we van Hem niet hebben ontvangen. De maand Januari leverde niet veel bijzondere zaken op. Burgemeester P. W. Hordijk van Ooltgensplaat werd be noemd tot wnd. Burgemeester van Oude Tonge, wegens vertrek van burg. van Dijk naar Poortugaal. Dinsdag 12 Jan. werden onder Batte- noord nog 2 slachtoffertjes gevonden, n.l. 2 kinderen van dhr Philip Meijer. Ze werden dezelfde dag ter aarde be steld. In de week van 16 Jan. werd te Nieu we Tonge een ultra modem koelhuis opengesteld. In een officiële vergadering werd op 14 Jan. j.l. het Oude Tongse Begrafenisfonds opgeheven. Verblijdend was de mededeling dat via de Zweedse Organisatie, ,,Iladda Barnen," een half millioen gulden was geschonken voor uitbouw van het Ziekenhuis te Dirksland (Men zal nu spoedig met de bouw be ginnen. Red.)' De vernieuwde haven van Battenoord werd 15 Januari opengesteld. Op Don derdag 21 Jan. nam dhr. H. v. Heest te Middelharnis als directeur van de Cen trale VeiUng afscheid. Op 1 Febr. een jaar na de ramp had een regionale interkerkelijke sa menkomst plaats in de Herv. Kerk te Middelharnis, waar ds. Wolthers de lei ding had en mr. L. A. Kesper, Commis saris der Koningin vertegenwoordigd was. Ook in de raad van Stellendam werd een plechtige dodenherdenking ge houden. De maajid Februari bracht voor de eilandbewoners veel onrust door het wets ontwerp herziening gemeentelijke inde ling. Het was begin Februari koud zodat ijsbrekers moesten worden gere- quireerd om de vaargeulen voor de veer boten open te houden de samenvoe gingskwestie joeg velen daarbij nog een koude douche op het lijf! Het was de derde maal dat de zelfstandigheid der Flakkeese gemeenten werd betwist wat echter gelukkig kon worden afgeketst. In deze maand kwam vast te staan de Rijksbijdrage voor onrendabele ge bieden van de Waterleiding, waardoor vele boerderijen konden worden aange sloten. Men is daar druk mee bezig. Op Zaterdag 13 Februari moesten we melden, dat ons eiland GoereeOver- flakkee door mist en ijs geheel was ge ïsoleerd. Opnieuw een stimulans voor de vaste oeververbinding! Kerkelijk had- We geven hier een kiek hoe de storm van verleden Donderdag te kic ^i' i; te Ooltgensplaat. Geheel op de achtergrond ziet men het „Kooihuisje", waarvan de bewoners zijn geëvacueerd. Het water was op dit moment nog niet op zijn hoogst. den er Zondag 14 Febr. te Middelharnis twee gebeurtenissen plaats: Ds. P. de Smit uit Zeist werd aan de Chr. Ger. Kerk verbonden en dhr. Terlouw deed als hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk zijn Intree. De heer Rijksen nam aan het eind van Februari ,afscheid als on derwijzer aan de Groen v. Prinsterer- school. Maandag 15 Maart werd de nieuwe kantonrechter te Sommelsdijk, mr. J. Zuur als zodanig geïnstalleerd. Het ,,Diekhuus" te Middelharnis werd Za terdag 13 Maart opengesteld. De Herv. Kerk te Den Bommel werd 24 Maart keurig gerestaureerd afgeleverd. Ds. V. Asch te Sonmnelsdijk nam Zon dag 28 Maart afscheid van de Herv. Gemeente na deze 23 jaar te hebben ge- 'diend. Over de samenvoeging van gemeenten was in alle raden veel te doen, eenpa rig stelde men zich tegen het wetsont werp. Vóór 1 April moesten de raden deze kwestie afhandelen, op 30 Maart verleende Ged. Staten plotseling 6 maan den uitstel. Intussen kon het rapport Prof. Groenman worden opgesteld. Dhr. Jan v. d. Bok te Ouddorp ont ving begin April de ere-medallle van de orde van Oranje-Nassau. Tragisch was het overlijden van de brandweerman M. V. d. Ham te Dirksland op Maandag 12 April. De verldezingen van de Prov. Staten hadden plaats op 21 April er viel een verschuiving naar links te constate ren. Het is wel zaak dat de Chr. par tijen op de bres staan voor de beginse len gegrond op Gods Woord. De Herv. Kerk te Melissant verkreeg een nieuwe predikant; Ds. W. v. Her pen deed op Zondag 25 April zijn intre de. Eind April scheidde zich een deel van de Ger. Gemeenten af en verenigde zich onder de groep van dr. Steenblok CJS. Op Koninginnedag werden meerdere personen gedecoreerd, o.m. zr. Brinkman en L. Vroegindeweij te Middelharnis. Burgemeester Rijnders en J. Blok te Sommelsdijk ontvingen de ridderorde. Te Ooltgensplaat werd de ridderorde uitgereikt %an de heren R. v. Es en J. A. v. Nieuwenhuizen. De eremedaille in goud werd op 29 April verleend aan de Adjudant der Rijkspolitie A. Wolfert te Oude Tonge. De eremedaille in zilver viel ten deel aan dhr. H. v. Eesteren te Stellendam. Toen de dijkwerken op ons eiland zo goed als waren voltooid nam ir. G. Ter- luin, hoofdir. Ie klasse Prov. Water staat afscheid in een alg. vergadering van de Dijkring Flakkee. Een ernstige ongeluk door een aan rijding overkwam de 79-jarige heer P. Zoon te iDlrksland wat de dood tenge volge had. Op 1 Juni had het afscheid van ds. G. Zwerus, predt. bij de Ger. Gemeente te MiddeUiamis plaats, die op 2 Jimi naar Simnyside (Wash.) U.S.A, vertrok. Op Vrijdag 1 Juni werd de gerestaureerde Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet in gebruik genomen. De 5e centrumbeurs te Sommelsdijk werd op 15 Juni ge opend. Een grote gebeurtenis op ons eiland was het bezoek van H.M. de Koningin die met veel belangstelling kennis nam van het herstel in de rampplaatsen Den Bommel, Oude en Nieuwe Tonge. Op Donderdag 24 Juni ontving burge meester Hordijk te O'Plaat uit handen van Prins Bemhard de bronzen Leeuw, voor zijn prestaties in de bezettingstijd. Een droeve dag was het op 21 Juni te Ooltgensplaat toen Zr. S. in 't Veld werd begraven, die bij een motor-ongeluk om het leven was gekomen. Op 26 Juli werd burgemeester Kruijff van den Bommel benoemd te Steenderen. In zijn plaats werd burg. Hordijk vsmd. burge meester. Te Stad werd burg. Chr. van Hofwegen met de waarneming belast. Op Vrijdag 29 Juli nam dhr. W. Neels afscheid als Hoofd van de Chr. School te Herkingen. Tragisch was het ongeluk dat dhr. J, Timmers te Middelharnis op 3 Aug. overkwam, bij een motor-ongeluk ver loor hij het leven, op dezelfde dag ver dronk te Ooltgensplaat de 17-jarige Ma- rinus Donkersloot. Dhr. P. J. V. Willigen te Ooltgens plaat werd tegen 1 Sept. benoemd als Hoofd van een Herv. School te Nim- speet. Op 16 Aug. overleed de 86-jarige heer D. Joppe, oud kassier van de Boe- I SINDS 1870 renleenbank te Sommelsdijk Zondag 8 Aug. deed ds. J. den Besten zijn in trede in de Herv. Kerk te Dirksland. Het gerestaureerde antieke kerkorgelin de Ned. Herv. Kerk werd 18 Aug. in ge bruik genomen. Het oud-raadslid P. Riemens te Stel lendam overleed op 23 Aug. en het raadslid oud-wethouder M. W. Struik te MeUssant op 24 Augustus. De pol der Battenoord bestond 8 October 500 jaar. Het rapport onderzoek her-in deling gemeenten op Flakkee kwam half Augustus gereed. De maand Augustus eindigde met twee ongevallen met dodelijke afloop en wel van de heer P. Goumaire te Stad aan 't Haringvliet die met zijn bromfiets verongelukte en de 7-jarige Marinus v. d. Doel te Sommelsdijk, die te Ouddorp onder een vrachtwagen geraakte. Zeer ernstig was ook het ongeval dat dhr. D. Roozemond trof, die op 1 Sept. tus sen de dorsmachine een arm werd af gerukt. Dinsdag 21 Sept. werd te Oude Ton ge een nieuw wijkgebouw geopend. Uit de Troonrede gewerd ons het bericht dat de afsluiting van het Haringvliet in 1955 een aanvang zal nemen. Som melsdijk nam medio Sept. een belangrijk besluit tot onbewoonbaarverklaring van 80 woningen. In September vergaderden alle gemeenteraden die zich alle achter het rapport van Prof. Groenman (inza ke de samenvoegingskwestie) stelden. Op de veerboot Middelhamis-Helle- voetsluis gebeurde Woensdag 29 Sept. een ernstig on,geluk. Een olietank druk te een Citroen plat, dhr. Sipkens werd er deerlijk geblessuurd van onder te voorschijn gehaald. Ouddorp nam Dins dag 28 Sept. een belangrijk besluit, n.l. aansluiting aan de Waterleiding. De nieuwe buiten-keersluis te Oude Tonge werd Zaterdag 1 October opengesteld. Negen October was er groot rumoer te Oude Tonge over kermisviering. Te Dirksland had in de nacht van Vrijdag 15 October een felle uitslaande brand plaats. Een patatbakkerij ging in vlanunen op en de modezaalt van Gez. Bruinsel werd geheel verwoest. Bran den zijn er overigens dit jaar op het eiland niet veel geweest. Te Middelharnis overleed op 18 Oc tober plotseling Cand. Notaris P. J. Zaaijer in de leeftijd van 49 jaar. Te Den Bommel overleed op 20 Oct. op 60- jarige leeftijd dhr. J. P. Mast. Zaterdag 30 October kreeg Melissant, Stellendam, Goedereede en Ouddorp hoog bezoek van het ïlaagse Gemeentebe stuur. Woensdag 3 Nov. nam idr. Arends te Middelharnis afscheid als ge meente geneesheer. Hij blijft de practijk uitoefenen. Op 14 Nov. overleed dhr. C. Vis, die ruim een halve eeuw orga nist was in de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk. Ds. G. Bloemendaal, Rem. predikant nam Zondag 21 Nov. afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Delft Te Sommelsdijk had een St. Ni- colaasmarkt plaats, men doet pogingen er een weekmarkt van te maken. Stad aan 't Haringvliet ontving een reuzen-gift groot 110.000 uit Zweden, waarvan een kleuterschool en een ge bouw voor het verenigingsleven zal wor- (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1