De kwestie Ifieuw-Oumea aóvent Geref. Gemeente te Herkingen nam nieuw orgel in gebruik De storm en het Koge water 27e Jaargang Vrijdag 24 December 1954 GHB WEEKBLAD OP GEBEFOEMEEBDE 6BONDSLA6 VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2363 n. MEDITATIE Kersttentoonstelling fruit en witlof keRstwi]ömqsöienst ^iieuwjaaró-aclvertentieó Op Flakkee deden zich geen onheilen voor Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHAKNIS TEI^FOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschgnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWAKTAAX. ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Nadat we in ons eerste artikel over dit onderwerp het één en ander verteld hebben over land en volk, willen we nu overgaan op de staatkundige aspecten van dit probleem. Pas in 1828 nam de Nederlandse rege ring officieel bezit van West-Nieuw-Gui- nea, nadat er tevoren gedurende enkele tientallen jaren over getwist was met de Engelsen. In 1895 werd de oostgrens vastgesteld op de meridiaan van 141° O.L. Er werden militaire expedities ge houden en wetenschappelijke verkennin gen uitgevoerd, waarbij tal van onbe kende Papoea-stammen werdten ontdekt. Deze ontdekkingstochten worden nog steeds voortgezet. Reeds jaren vóór de tweede Wereld oorlog sloeg Japan zijn begerig oog op dit eiland en vond het een zeer geschikt kolonisatiegebied. Toen in December 1941 in de Pacific de oorlog uitbrak, be schouwde Japan Nieuw-Guinea als een zeer goede springplank voor de verove ring van Australië. Het ging dan ook vrijwel geheel verloren; aUeen aaji de Zuid-kust bij Merauke blfeef de Neder landse vlag wapperden. Ook de Papoea's leden zeer onder de maatregelen van de bezetters en toen dan ook in 1944 de Amerikanen verschenen, kreeg de be volking kans wraak te nemen. Duizen den Jappen, die in de oerwouden ge vlucht waren, werden afgemaakt of kwamen er van ellende om. Trouwens ook tijdens de oorlog hebben de Pa poea's, hier en daar geleid door achter gebleven Nederlandse eenheden en ge holpen door afgeworpen wapens, de vij and zware verliezen toegebracht. Toen de oorlog afgelopen was, wenste de bevolking van Nieuw-Guinea niet op genomen te worden in de republiek In donesië. Ook de Australische regering was daar niet voor. Bij de souvereini- teitsoverdracht van 27 December 1949 werd idan ook de status quo (de bestaan de toestand) gehandhaafd. Een commis sie werd benoemd om de kwestie verder te onderzoeken, daar Indonesië op inlij ving bleef staan, doch op een nieuwe, speciaal daarvoor belegde conferentie in December 1950 werd evenmin overeen stemming bereikt. De Nederlandse rege ring was en is nl. niet van plan Nieuw- Guinea aan Indonesië af te staan. Se dert dien houdt Soekamo niet op in dreigende eii. heftige taal. Irian op te eisen en hij zal niet rusten vóór hij zijn doel bereikt heeft. Natuurlijk weet hij heel goed, dat Indonesië niet in staat is iets voor de Papoea's te doen. De Indo nesische regering is zelfs niet bij mach te, orde te scheppen in eigen gebied'. De chaos wordt er steeds groter, de com munisten krijgen er steeds meer invloed en de vrees is igerechtvaardigd, dat In donesië ten prooi valt aan anarchie, welke trouwens in menige streek al heerst. Men ziet dan ook terecht in de Nieuw-Guinea-hetze van Soekamo en zijn regering een afleidingsmanoeuvre, n.l. om de aandacht der eigen bevolking al te trekken van de deplorabele toe stand, waarin het land zich bevindt. Nu de rechtstreekse besprekingen tus sen Nederland en Indonesië ook na de verbrelang der Unie op niets zijn uitge lopen, heeft men van Indonesische zij de de zaak aanhangig gemaakt bij de Verenigde Naties. Dat was een zeer handige zet. Onder de 60 daarbij aange sloten landen zijn er zeer vele, die heel sterk anti-koloniaal gericht zijn, omdat het vroeger zelf koloniën zijn geweest. Indonesië kon verzekerd zijn van de steun van de communistische en van d'e Aziatische, Arabische, Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse landen, waarvan ver reweg de meeste wel niets te betekenen hebben, maar die tenslotte met hun mas sale stemmencijfer een beslissing kun nen forceren. In de politieke commissie is men daarin geslaagd, doch toen de resolutie in de Algemene Vergadering kwam, bleken 9 landen van standpunt veranderd en haalde men de vereiste twee derde meerderheid niet. Dit was voor Indonesië een enorme teleurstelling en voor Nederland een eclatante diplo- mtitieke overwinning. Alle Europese lan den, uitgezonderd natuurlijk het Sovjet- Woc, stemden met Nederland mee. Voor al de steun van Australië heeft veel be tekend. Gevolg van deze Indonesische nederlaag is, dat althans voorlopig, geen inmenging van derden in Nieuw-Guinea te wachten is. Teleurstellend was, dat de Vereenigde Staten zich buiten stemming hielden. Daarop is ook door Minister Luns en onze ambassadeur in Washington, Dr. van Roijen, gewezen. Deze eigenaardige houdmg van een bondgenoot van de N.A.V.O. schijnt voort te komen uit twee motieven. Ten eerste zijn de Amerika nen van huis uit erg anti-koloniaal, om dat ze zich van 1776 tot 1783 in hun on afhankelijkheidsoorlog als kolonisten van de Engelsen hebben moeten vrij- vechten. En voorts menen zij de Aziati sche en Arabische staten niet al te zeer tegen zich in het harnas te moeten ja gen. Zij vergeten echter, dat hun wereld- Posltie tegenover het communisme meer gebaat is bij een Nederlands dan bij een Indonesisch Nieuw-Guinea. De vraag moet gesteld worden, welke betekenis Nieuw-Guinea heeft èn in in ternationaal opzicht èn voor Nederland zelf. Wat het eerste betreft, is het dui delijk, dat dit grote 'eUand een zeer be langrijke strat^sche positie inneemt, "it IS reeds gebleken in Wereldoorlog J-l. Nieuw-.Guinea vormt dte verhouding u "^e Grote en de Indische Oceaan, verder hgt het op de flank van Austra- he en is het dus van vitaal belang bij ae verdediging van dit werelddeel. En ïenslotte beschikt het ook nog over En het Woord is vlees geworden, en heeft onder ons gewoond, en wij hebben Zijne Heerlijkheid aan schouwd, een heerlijkheid als des Eniggeborenen van de Vader, vol van genade en waarheid. Het Evangelie van Johannes vangt aanstonds aan met de verheven uit spraak. In den beginne was het Woord en het Woord was bij God. Wij worden hiermee verplaatst in de stilte der nooit begonnen eeuwigheid. Vóór de wording aller dingen bestond reeds het Woord. Dat Woord nu was niet dezelfde als de Vader, maar van Hem onderscheiden. Het was bij God en toch was het zelf God, zodat het dezelf de natuur en hetzelfdfe wezen als de Vader bezat. En wat Johannes in het Evangelie laat volgen, schetste ons steeds schoner de luister van dat Woord. Daardoor zijn alle dingen gemaakt en zonder dat Woord is geen ding gemaakt dat gemaakt is. Daardoor was het leven en het leven was het licht der mensen. Dit was het waarachtige licht, hetwelk verlicht diegenen die in duisternis wan delen. Hij was in de wereld en de wereld is door Hem gemaakt en de wereld heeft Hem niet gekend. Hij is gekomen tot zijne en het zijne heeft Hem niet aan genomen. En wanneer Johannes nu laat volgen: Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond", dan roept hij met andere woorden ong toe dat verheven Wezen dat God is en alles schiep en in Wien licht en leven verspreid is, dat Wezen werd vlees. De duideUjke betekenis van deze woor den is, dat die verhoogde Zaligmaker de menselijke natuur heeft aangenomen, ten einde Adiams zonen en dochteren te redden van het eeuwig verderf. Hij werd waarlijk mens gelijk wij, uitgenomen de zonde. Gelijk wij, werd Hij uit een vrouw Gelijk wij, groeide Hij op, van kind tot jongeling, van jongehng tot man en nam toe in kennis en wijsheid. Gelijk wij, had Hij honger en dorst, at en dronk, was vermoeid en sliep. Toen Hij vlees was geworden en een hohaam had aangenomen, bad Hij, las de Schriften, verdroeg verzoeking en onderwierp Zijn menselijke wil aan de wil van God. Het was Zijn spijs en drank de Wil te doen van Zijn hemelse Vader. Vandaar leed Hij werkelijk naar li chaam en ziel beide, en stortte Zijn bloed. Hij stierf werkelijk, werd werke lijk begraven, stond op uit de doden, en voer ten hemel. En toch was Hij al dien tijd zowel God als mens. De vereniging van de twee naturen in de één Persoon van Christus ia ongetwijfeld een van de grootste ver- borgenheden in onze belijdenis. En toch moet het gehandhaafd blijven, dat de ene natuur de andere niet verzwolg. De twee naturen onvermengd en onveran derd, ongedeeld en ongescheiden. Nu kan de Zaligmaker, omdat Hij waarachtig mens is, medelijden hebben met onze z^vakheden. En toch kan Hij ons tegelijkertijd bij den Vader inleiden, omdat Hij waarachtig God is. De tweede Adam is véél groter dan de eerste. De eerste Adam was alleen mens, en is van God afgevallen. De tweede Adam is zowel God als mens en daarom is Hij volkomen overwinnaar. Eeuwen lang had men reeds reikhalzend uitgezien naar de komst van Dien Ver losser, en met toenemende duidelijkheid had de pen der profeten de aanstaande komst van dien Goei vermeld. Abraham verlangde de dag des Heeren te zien. Jakob verkondigde op zijn sterfbed van Dien Silo. Johannes de laatste profeet, die grote voorloper, heeft getuigd van Hem, die voor heni was, die liij niet waardig was Zijn schoenriem te ontbinden. In Bethlehems kribbe wordt het kind Jezus geboren, en in Bethlehems velden daalt een Engelen koor, om aan verras te herders de blijmare te prediken: He den is VI geboren de Christus, om dan in heilige accoorden te zingen van Hem, die de Messias had gegeven. Te zingen van ere aan God in de hoogste hemelen, van vrede op aarde, in mensen een wel behagen. En dat Woord heeft onder ons ge woond. LetterUjk staat er: Hij heeft onder ons getabernakeld. Onder Israel heeft de Heere schaduwachtig gewoond ziende de tabernakel, maar in Christus is Hij persoonlijk onder Zijn volk komen wo nen. Ziet, hoe de Christus rondwandelde op aarde. Wat wijsheid als Hg de Farizeese schijnheiligheid met een oogwenk door ziet; Wat heiligheid als Hij ongestraft zich voor een zondeloze verklaart of in een dWeledige verzoeking de Satan over wint; Wat een almacht als Hij stormen stilt, broden vermenigvuldigt, doden opwekt, kranken geneest; Wat een liefde. Wij hebben Zijne heer lijkheid aanschouwt, enz. Vol van Ge nade en Waarheid! O, wat een onuitsprekeUjke liefde: „Vol van Genade" en dat door zijn Dier baar Bloed. Nooit is dit met het verstand te vatten. Om uwentwil volk des Hee ren, is Hij arm geworden daar Hij rijk was, omdat Gij door Zijne armoede zou rijk worden. Daarom zal de Heere wonen onder Zijn volk, dat ze aanschouwen zullen waartoe Christus in het vlees gekomen is. Omdat de volheid van Zijne Genade en Waarheid zou verklaart en toegepast worden. Hij zal blijven wonen onder dat volk die in de eerste Adam de dood verdiend hebben, opdat ze in Christus, het leven, de zaligheid omhelzen zouden. Lezer, hebt ge ooit uw armoede voor God beleefd en beleden? Heb ge de roemtaal van Johannes leren verstaan in uw leven? Speur het toch eens na, de volheid der wereld is maar schijn en baart straks de dood. Welgelukzalig is dat volk, die het ge- klank kent. Ze mogen met Petrus uit roepen in het aanschouwen van Zijn Ge nade en Waarheid: Heere, tot Wien zul len wij henen gaan? Gij hebt de woor den des Eeuwigen Levens. Wij hebben geloofd, dat Gij zijt de Christus. Kom volk des Heeren, hoe donker ook 's- Heeiren weg mag wezen, de volheid van Zijne Genade zult ge straks mogen om helzen in die stoorloze Eleuwigheid zon der zonde, zonder strijd, om. den Heere eeuwig de ere te geven. Simnyside, U.S.A. Rev. G. ZWERUS grondstoffen, zoals olie, thans nog wel niet in grote hoeveelheid, maar bij ver dere exploitatie worden deze zonder twij fel van groot belang. Het moet derlial- ve van zeer groot gewicht worden ge acht, welk land de beschikking erover heeft. In de grote controverse tussen de communistische staten en de vrije we reld, die thans alle andere problemen overheerst, is het van eminent belang, dat deze sleutelpositie in het Verre Oos ten niet in handen is van een land, dat zelf aan de rand van het commimisme staat. En hoe staat men in Nederland tegen over ideze kwestie? Het is wel merk waardig, dat aUe partijen, behalve na tuurlijk de communisten, ervóór zijn, dat Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet uit handen geeft. Als we ons herinneren, welke houding de meeste ervan hebben aangenomen in de Indonesische kwestie, dan mag het wel wat wonderlijk genoemd worden, dat bv de Partij van de Arbeid thajis N.G. wil behouden tot het zelfstandig kan zijn, al maakte haar woordvoerder in de Tweede Kamer, dhr. De Kadt, enkele restricties, zoals het rekening houden met de internationale situatie. Men meende blijkbaar in 1946 6.v. jaren, dat de kliek-Soekamo in staat zou zijn, het geweldige Indonesië zelf te reigeren, wat nu wel gebleken is op een misrekening te hebben berust. In dit opzicht moet men ook nu op de P.v.d.A. maar geen to rens bouwen. Minister Kernkamp constateerde in de Tweede Kamer, dat vrijwel allen het erover eens zijn: dat: 1. de souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea de jure (rechtens) en de facto (in feite) bij JNederland berust en dient te blijven berusten, totdat de in woners van dit gebied in staat zijn over eigen lot te beslissen. 2. geen sprake kan zijn van over dracht van de souvereiniteit aan Indo nesië, nocli ook het voeren van nieuwe onderhandelingen met Indonesië over de toekomstige status (staatkundige posi tie) van dit geibied. 3. geen enkele vorm van gemengd be stuur over of gedeelde verantwoorde lijkheid voor Ned. Nieuw-Guinea voor ons aanvaardbaar is. (woordelijke tekst uit de Handelingen der S.-G. van 10 Dec. '54). De minister heeft dus zeer positief gesproken. Zowel Regering als Staten- Generaal staan op het behoud van N.G. Ook de bevolking zelf wil niet ondter In donesisch bestuur gesteld worden. „Wij willen geen slaven van Soekamo wor den," zo sprak één harer voormannen. ,,Onze bevolking koestert een van eeuwen her daterende antipathie tegen over Indonesië. Zij zal zich er met hand en tand tegen verzetten, als het land daaraan zou worden uitgeleverd." Hierop afgaande, zou men zeggen, idat N.G. dus nog heel lang een Nederlands gebiedsdeel kan blijven. Een ontwikkel de Papoea heeft gezegd, dat het wel drie generaties zal duren, alvorens de bevol king in staat is voor zichzelf te zorgen en de leiding zelf in handen te nemen. Het is echter dte vraag, of de Regering en onze twee grootste partijen evenals in de jaren 1947-'49 niet door de knieën zullen zakken als de internationale druk sterk wordt. Wisten we tevoren, dat ze dit inderdaad doen zullen, dan zouden wij ertegen zijn, thans nog ieder jaar ettehjke tientallen millioenen aan N.G. uit te geven. Interieur van de vemïenwtie "kerk der Geref. Gemeente te Herkingen met het fraaie nieuwe pijporgel Dinsdagavond werd in de gerestaureerde kerk van de Geref. Gemeente te Her kingen een prachtig nieuw kerkoa-gel in gebruik genomen, gebouwd door de fa. M. Koppejan Zn. te Veenendaal. De ingebruikname geschiedde in een gods dienstoefening geleid door Ds. M. Blok van Rotterdam, in welke dienst het or gel bespeeld werd door Ds. G. W. Kersten van Genemuiden. De bouw De fa. Koppejan heeft op Flakkee al meer orgels gebouwd, n.l. in de Ger. Gemeenten te Dirksland en te Middel- harnis. Op het ogenblik heeft deze fir ma 7 nieuwe orgels onderhanden. Het orgel in de kerk te Herkingen is een zeer fraai instrument met een klank vol geluid en een prachtig front. Het heeft twee klavieren, het systeem is mechanisch, het pedaal pneumatisch. De dispositie is er van als volgt: Manuaal 1 omvat Bourdon 16, Itali aanse prestant 8, open fluit 4 quint 2/3 octaaf 2, terts 1 3/5; manuaal 2 omvat quintadeen 8, roerfluit 4, nasard 2 2/3 en pedaal. Het instrument heeft een sub bas 16 en een open bas 8, benevens een tremolo. De koppelingen omvatten: pedaalkop pel 1, pedaalkoppel 2, manuaalkoppel 2 De manualen bestrijken 61 tonen, het pedaal telt er 30. Speeltafel, windladen, pedö,al, bank, enz. zijn vervaardigd van zwaar eiken hout, de houten pijpen van mahonie. Ite ingebruikname Bij de ingebruikname waren behalve de gemeenteleden ook aanwezig het col lege van wethouders (burgemeester van Heijst was verlaat door de boot), gem. secretaris v. d. Ster, ds. Boertje Ned. Herv. predt. met zijn kerkeraad en een commissie uit Dordrecht, die overwegen in hun kerk een dergelijk instrument aan te schaffen. In deze dienst werd het or gel bespeeld door ds. J. W. Kersten van Genemuiden, die als adviseur bij de bouw is opgetreden, daartoe destijds aange steld door de Synode der Ger. Gemeen ten. Geopend werd met het zingen van Ps. 33 2, lezen van Ps. 132 waarna ds. Blok het votum en de zegen uitsprak en voorging in gebed. Vervolgens werd gezongen Ps. 150 1 en 2. Ds. Blok zeide in zijn voorafspraak dat er mensen zijn die zich beslist stel len tegen muziek in de eredienst, omdat zij dit niet zien in het juiste licht van het Woord van God. Gk)d is een God der blijdschap en verheuging; droefheid is in het Wezen Gods vreemd. Satan daar entegen is een droefgeestige geest, die niet verdïagen kan, dat God wordt ge- Rene Coty de Pre sident van de Franse Republiek heeft het Groot Kruis van het Le gioen van Eer aan Generaal Grünther de hoge comman dant van de Ver enigde Strijdkrach ten in Europa overhandigd. foto: De Ceremonie. Er vielen 4 prijzen op .Flakkee Op de te Rotterdam gehouden ten toonstelling van de Coöp. Tuinbouwvei- ling ider Zuid HoU. eilanden, was een praohtcoUectie witlof geteeld op Flak kee, dat aller bewondering had. De jury kende 4 prijzen toe n.l. aan twee inzenders te Ooltgensplaat en Oude Tonge en aan de telers Philibert en Vol- werk te Sommelsdijk resp. de Ie en 2e prijs. Voor zeshonderd huisvrouwen, leden van de Vereen, van huisvrouwen die een kijkje kwamen nemen op de ten- toonstelhng heeft de heer Philibert te Sommelsdijk een causerie gehouden over de betekenis van fruit en witlof voorde consumptie. Vrijdag a.s. des avonds acht uur zal men in de Geref. Kerk, Ker kepad 7 te MiddeUiarnis een kerst- wijdingsdienst houden. Aan deze dienst zullen medewer ken: Spreker ds. G. C. Mimtingh; Kerstliturgie, de heer P. G. J. v. Leeuwen; Zang: mevr. T. Keur-v. Herik; Orgel: De heer B. v. ZijU; Koor: Het Evangelisatiekoor o.l.v. de heer C. v. d. Heuvel. Een ieder is harteUjk welkom. Toegang vrij. prezen met Gode behagelijke zang en muziek. Spr. koos tot tekst 2 Kronieken 5 13: „Het geschiedde dan^ als zij eenpa- riglijk trompetten en zongeii, om een eenparige stem te laten horen, prijzende en lovende de Heere, en als zij de stem verhieven met trompetten en met cym- balen en andere muziekinstrumenten, en als zij den Heere prezen dat Hij goed is, dat zijne weldadigheid! is tot in eeuwig heid: zo werd het huis met een wolk vervuld, namelijk het huis des Heeren." Het thema was: Gode behagelijke zang en muziek; waarbij spr. de volgen de punten ontvouwde: ten Ie haar oog merk verklaard; ten 2e haar inhoud be luisterd; ten 3e haar bekroning gezien. In zijn eerste gedachte ging spr. na hoe Israël als theokratisch volk, naar de bepaalde wetten die de Heere gege ven had, ook zang en muziek in de ere dienst gebruikten. De engelen brachten het eerst in beoefening (Job 38 7). In de staat der rechtheid waren er geen wanklanken of 'dissonanten, na de val zijn deze gaven ontadeld. Het Lamech's lied werd gezongen en khnkt ook nu door; het lied der revolutie wordt ge zongen, er is een verafgoding van de kunst en van iderzelver beoefenaar. Daarna is de gave echter niet veroor deeld, door heiligende genade kan ze weer in dienst worden gesteld tot ere Gods. ,,En zij zongen een nieuw lied!" Dat leert Gods volk hier al zei spr.; wanneer het werk van de vernieuwing des geestes aanvangt, zingen ze: Gena o God, gena, hoor mijn gebed'. Maar ook wordt gehoord: „Mijn God, ik zal U eeuwig loven!" Zoals de tekst aangeeft werd oud-testa- mentisch de zang begeleid met geschikte muziekinstrumenten en Nieuw Testa- mentisch is het oogmerk nog, om. de Heere te loven en te prijzen. Bij het tweede punt werkte spr. uit wat de inhoud was, n.l. dat de Heere goed is. Wat zulk een stof gaf aan de Psahndichter dat het in een van zijn lof liederen wel 20 maal achtereen genoemd wordt. En de bekroning (het derde punt) die bij de ingebruikname van de tempel werd gezien was, dat het huis des Heeren met een wolk (met Zijn te genwoordigheid) werd vervuld. Niet toen ze offerden, maar toen ze zongen en speelden kwam de Heere extra-ordinair in een wolk krachtig openbaar. „Ik zal Gods Naam prijzen met gezang dat zal de Heere aangenamer zijn dan os of var" (Ps. 69). (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Geef nu nog een Nieuwjaarswens op voor het nummer van a.s. week. Maar doe het dan ook omgaand! Onze krant konit volgende week al leen D.V, Donderdagavond uit en wordt Vrijdag bezorgd. Redactie en Administratie Weer heeft een storm de bevolking van ons eiland ongerustheid bezorgd. Sterker dan op 4 Dec. j.l. woei een Noord-Westenwind over onze kust en met de herinnering aan 1 Februari 1953 nog levendig zal menigeen met gemeng de gevoelens Dinsdagnacht het weer praatje van het K.N.M.I. en het weer bericht hebben beluisterd, terwijl de aan kondiging, dat een verhoging van twee meter boven normaal van de komend© vloed, de ongerustheid nog wel verhoogd zal hebben, evenals het bericht, dat voor de dijken het parool van waakzaamheid was uitgegeven. Gelukkig hebben onze nieuwe Flakkeese dijken andermaal be wezen, dat zij een hoge vloed kunnen keren. _Te ongeveer 2 uur 's nachts was het hoog water. Op Dirkslandse Sas werd een stand gemeten van 2.80 NAP, Middelhamishaven 2.90 -f NAP en te Battenoord 3.15 NAP. (Bij de ramp was het peil te MiddeUiarnis meer dai. 3.65 -f- NAP. Dat aan de zuidkust van het eiland het water hoger oploopt dan aan de noordkant is een bekend ver schijnsel, hetwelk zich ook bij de ramp sterk heeft voorgedaan.) Voorzover onze inhchtingen strekken hebben zich nergens onheilen voorge daan. De controle op de dijken door de dijkwachten werd overigens zwaar bemoeilijkt door de hevige storm. /Woensdagmorgen is men deze controle tot op details gaan uitoefenen. Te 2.45 uur Dinsdagnacht is de verde re waakzaamheid afgelast en dit bete kende dus, dat het gevaar geweken was. De wind ging toen ook allengs afnemen. Woensdag is het water nog hoog ge bleven en vissers uit Ouddorp, die Woensdagmorgen vroeg van Brouwers haven overkwamen vertelden ons, dat in de Grevelingen het water van vloed tot eb maar heel weinig gezakt was, ook iets dat zich bij de ramp heeft voorge daan. Ook de dijken van Stellendam bij Goe- dereede en de geweldige zeedijk van Ouddorp hebben het geweld van storm en water met succes doorstaan. Men had er, evenals in Flakkee alles klaar voor mogelijke eventualiteiten, maar er deden zich geen ongelukken voor. Het water steeg ook niet zo hoog, dat het tegen de duinen opklom. Wij menen, dat er reden is om bij vol gende stormen met meer gerustheid de gang van zaken af te wachten. Deze stormnacht heeft bewezen, dat wij goe de beveiliging hebben tegen hoog water.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1