11 mum Stalen Ladders De toekomst van Flakkee Buitenland Voor de soldaten 27e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBOND8LAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „Niet meer duimen" MEDITATIE De rust in Christus! Voorlcom dat. Zorgt voor goede Wij leveren alle soorten Fa. L Verlcerke &Zn. IJzerhandel Sommelsdijk Ds. A. van Stuyvenberg plotseling overleden De Stichting voor de Landbouw Beslissing of gewichten van artsen onder de ijkwet vallen Ongeluk te Sommelsdijk '^Wynan en ediótiUcerd 6EBRS. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDÜK -- Telefoon 2205 A.S. week zal ons blad maar éénmaal uitkomen Donderdagavond 23 December a.s. Betaling per giro voor post - abonné's Zaterdag 18 December 1954 No. 2362 Eedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschiünt tweemaaJ per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMEIirrSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTElSmEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Verlof is een echt soldatenwoord. Waar soldaten bijeen zijn wordt in ne gen van de tien gevallen over verlof gepraat. Br is een echt soldaten jargon over het verlof. Op de soldatenkatner, op mars is het onderwerp dat gedurig wordt aangesneden. Vele soldaten leven van het ene verlof op het andere. Van verlof weer in het garnizoen terug berekent men wanneer men weer met verlof zal kunnen gaan. Sommige soldaten zijn echte virtuozen om -verlof te verkrijgen. Legt men zijn oor bij de soldaten te luisteren dan ver baast men er zich niet zelden over hoe handig men in het bezit van verlof weet te komen. Al geloven we dat we veel van deze gesprekken met een korreltje zout moeten nemen. Hoe het zij in. het soldatenleven is het verlof een gewichtige factor. Een goede verlofregeling is dan ook zeer bevor derlijk voor de geest van de troep. Als er klachten zijn over de verlofregeling idan botert het niet in de troep. Dan is er gemopper en gezeur. Dan wordt er zoals de soldaten het zeggen niet weinig gekankerd. Dan komt er een geest in de troep die het lijdelijk verzet' benadert. Dan is er voor het kader niet veel ple zier in Men moet een soldaat nu eenmaal niet aan zijn verlof komen. Over het alge meen hebben de soldaten een gunstige verlofsregeling. Eens per maand naar huis met betaling van haJf reisgeld en eens in de maand bewegingsvrijheid. Die bewegingsvrijheid wordt gaarne benut om ook naar huis te gaan. Maar het reizen is duur. En de sol daat is over het atgemeen geen man in bonus. Een uitkomst was heel vaak het liften. Maar de gelegenheid om „liftend" naar huis te komen wordt na 1 Januari a.s. vrijwel afgesneden. Een legerorder verbiedt het liften na die datum, voor de mihtairen van zee-, land- en lucht macht. Na 1 Januari 1955 komt er een liftverbod voor de militairen. Die ge woonte om te liften is Ingeburgerd na de laatste oorlog. De vader van het lif ten zouden we Z.K.H. Prins Bemhard kunnen noemen. Bij het vervoerswezen waren kort na de oorlog die mogielijkhe- den van vervoer nog niet groot. Zeker niet voor soldaten met bewegingsvrij heid. Z.K.H. Prins Bemhard heeft toen een gaed- woordje voor. de- ^soldaten ge daan. In zijn kwaliteit van inspecteur- generaal der strijdkrachten heeft hij toen een beroep gedaan op automobilisten om aan militairen bij voorkeur „lift" te ver schaffen. Sedert die tijd zie je de solda ten staan en met hun duim het bekende liftverzoek maken. Ook door de burge rij werd het in de eerste naoorlogse ja ren veelvuldig toegepast. Maar bij de burgers is het gebruik vrijwel uitgestor ven. Het herstel van het vervoerswezen heeft dit gebruik ook vrijwel overbodig gemaakt, De vervoersgelegehheden zijn over het algemeen veel frequenter dan voor de oorlog. Geen wonder dat het lif ten door burgers vrijwel in onbruik is geraakt. Anders staat het er mee bij de militairen. Daar is „liften" nog volop in de mode. De minister van Oorlog schrijft er over in een brief aan alle militaire ge zaghebbers: „Inmiddels zijn de omstan digheden sterk gewijzigd). Zou men dus verwachten, dat de behoefte aan liften thans beperkt is tot enkele individuele gevallen, In werkelijkheid dreigt het in massa door mihtairen vragen om een lift een plaag en gevaar voor het auto verkeer te worden. De .minister berei-, ken de laatste tijd hieromtrent ernstige klachten. Het verschijnsel dat in en om gamizoensplaatsen grote groepen mili- ta,iren op onordelijke en opdringerige wijze tdie deelnemers aan het motorver- keer lastig vallen met het duidelijke oogmerk om van hen te profiteren, kan niet gehandhaafd worden. Terwijl in de garnizoenen het militaire week-end ver keer, voor zover dat betalend of voor rijksrekening geschiedt ordelijk en Waardig geregeld is, dreigt het vragen om een. üft op vele plaatsen tot een on waardige, hinderlijke en somtijds ge vaarlijke wanorde te ontaarden of is daarin reeds ontaard. Ik acht mij dan ook verplicht daartegen maatregelen te treffen." Zie dat is het einde van het liften op grote schaal. Éen liftverbod zonder meer. Sommige Kamerleden heb ben zich er al mee bemoeid. Maar de minister bUjft op zijn standpunt, een liftverbod, staan. Onze jongens van de eilanden, zijn niet de eerst belanghebbenden bij de uit vaardiging van dit liftverbod. De gelegenheid om Uf tend thuis te ko men uit hun garnizoen is niet zo groot als voor hen die aan de overkant wo nen. Al liften ze vaak tot Rotterdam mee. Intussen geeft idit liftverbod aanlei- amg om er op te vwjzen, dat de soldaten zo dicht mogehjk bij hun woonplaats in garmzoen komen. Waar de helft van de soldaten in de garnizoenen moet blijven en er eens in de maand verlof wordt verleend zou het wel aanbeveling verdienen de bewe gingsvrijheid te verlengen tot de Maan- aagmorgen. Dat zou voor velen de ge- tegenheid openen de Zondagen in hun Woning, in het gezin door te brengen, fat zou een maatregel zijn, die de geest m het leger ten goede zou komen. Uit trein gevallen. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is de 26-jarige ™- B. dicht bij Amemuiden uit de trein gevallen. Zij overleed kort daarop aan ae bekomen verwondingen. Mej. B. was ambtenares op ae gemeentesecretarie Van Kloetinge zijn.' en Zijne rust zal heerlijk (Jes. 11 101.) Augustinus heeft eens gezegd: „Hee- re! Gij hebt ons geschapen tot XJ, en onrustig is ons hart, totdat het rust in U!" Gewis, hiervan profeteert ook Jesaja, als hij zegt: „en Zijne rast zal heerlijk z(jn!" O wonder, de wortel werd stam, de stam ging hoog op als een banier, de banier dies kruises; het kruis werd de boom des levfens; en in de verheven kruin zijn de vele woningen, waar rust vinden zij, die op vleugelen des geloofs als een wolk van duiven rust zoeken voor het hol,van hvmne voet. En waar ook in geheel de wereld het Woord des kruises met vrucht wordt ge predikt, waa:* de uitverkorenen Gods in Zijn licht mogen wandelen, waar men Zijne verschoning heeft hefgehad en door onweerstaanbare genade Hem de deur des harten heeft geopend, daar is Zijne rust, daar vertoeft Hij met liefde en welbehagen; daar hreidt Hij de vleu gelen Zijner .ontferming uit. Ja, dat is het heerlijke, dat tot Zyne rust is. Een ruste in Christus! In. Hem, Die de eeuwige toom Gods gedragen en de schuld Zijns volks weggenomen heeft. Een ruste in Hem, Die gekomen is in onze mensehjke natuur, in een beesten- stal, om Zijn volk een eeuwige verlos sing te brengen. Weet toch, sinds de mens in 't Para dijs zelf de rust verbrak, de harmonie verstoorde en de rechtvaardige God hem wegdreef uit het Paradijs, zwerft en doolt hij rond op d'eze door de zonde ver scheurde aarde, in voortdurende onrust. Nergens meer vindt hij rust voor het hol van zijn voet. Maar helaas, de mens is van nature vreemdeling van dien staat zijner ellende en zo zoekt hij een rust, die is een ruste des doods. God naaakt echter Zijn volk bekend aan die diepe staat der ellende, waarin het verkeert; zonder God in de wereld; zonder Christus en zonder hope voor de eeuwigheid. Waar die ontdekte zielen ook zoeken, zij vinden geen rust. Hun schuld moet voldaan; him zonden weg genomen. Maar die schuld wordt dage- Ujks meerder en hun hart steeds slech ter. O, er is geen ruste voor hen. En zie, nu getuigt Gods Woord, dat de rust in Christus is. En Z^jne rust zal heerlijk zijn. Hij zal die vermoeiden ruste geven voor hunne zielen. Want Hij zal Zich aan hen openbaren. Hij zal ze voeren naar Bethlehems stal en kribbe en hun ogen openen voor Hem, van Wien de en gelen zongen: „in de mensen een welbe hagen." Alle ruste buiten Hem is valse rust; maar Hij zal de zielen ruste geven van die veroordeling der wet en van de kna- ging der zonde en van de aanvechtingen des satans en van de verdrukking in de wereld. Het is de ruste, door het ge loof verkregen, als zij als gans verloor- nen buigend onder en beminnend het recht Gods, verkrijgen de enig© Imm.a- nuël: God met ons. Hij deelt die ruste ook mee, als Gods volk na de strijd Ingaat in de eeuwige ruste. Ja, Hij onderhoudt die ruste als hier op de woedende golven, nochtans het anker mag grijpen in onbewegelij- ken bodem. Hij is de ruste de ruste zelf eenmaal hierboven, als 'daar zal zijn verzadiging van vreugde voor Zijn aan gezicht. En Zijne rust zal heerlijk zijn! Ja, heerlijk is Zijn rust, want als die dierbare Christus in de ziele komt, dan brengt Hij alles mee, vrede en gerechtig heid, verzoening en zaligheid. Want in Hem is de verzoening met God, en de gemeenschap met de Vader. Hij is de rust van Zijn eUendig en arm volk, wiens Profeet Hij is en Priester en Ko ning. Hij is de medelijdende Hogepries ter, Die in alles is verzocht geweest, uitgenomen de zonde, O, dat wij tot die ruste mochten in gaan! Het zou voor ons Kerstfeest worden en wij zouden uitroepen in de zaUge ge nieting van hetgeen de wereld niet kent: Hier wordt de rust geschonken Hiet 't vette van Uw huis gesmaakt; Een volle beek van wellust, makt Hier elk in liefde dronken. Zeg mij, lezer, trekt gij nu uw levens sappen al uit dien Wortel van Isaï, Die staan zal tot een banier der volken en Wiens ruste heerhjk is? Wij moeten Hem leren kennen, zal het wel zijn voor tijd en eeuwigheid. Hij moet geboren worden in onze harten. Dat uw ellendestaat u eens waarlijk mocht verontrusten en uwe ziele leerde hongeren naar de geboren Immanuël. De tijden zijn zo donker! Daar is zo veel leed. De wereld bloedt uit duizend wonden en tranenenbeken vloeien. Daar is zoveel verderf, de mond des zwaards vreet voort en de zonde woekert en ver kankert het hart der volkeren. En dit zijn nog maar de dingen des tijds, maar wat zullen dan zijn de din gen der eeuwigheid, als Gods genade gans is Ingehouden? Maar, Gode zij dank, in deze donke re tijd opent de profeet ons nog een an der en beter verschiet, God' doet Zijn werk. Zijn bruiloftszaal moet vol worden. De banier gaat voort onder de volkeren en de Geest richt vele kranken op. De ba nier der volken trekt voort tot aan de einden der aarde. Hij nodigt vermoeiden en rustelozen. Hij heeft gerechtigheid en bij Hem is verlossing. Onder deze Ba nier wil ide Heere de hope Zijner ellen- digen vergaderen. Leg toch uwe noden neer aan Zijne voeten, opdat gij door het geloof Hesm als uw Zaligmaker en Verlosser moogt toeeigenen aJs de Ge- gevene des Vaders. Welke verstoringen onzer ruste er dan ook in dit leven moge zijn, vanwe ge de inwonende zonden en vele ver drukkingen in het vlees, de banier staat en Zijne rust zal heerlijk zijn. Hij zal u niet begeven noch verlaten, ook niet in al het rumoer der wereld. Hij voert Zijn raad uit tot eeuwige verlossing Zijner uitverkorenen. Dat men dan ga tot Hem. om raad en rust, die komt in de tekenen der tijden! O, Heere Jezus, laat ons delen in Uwe rust en Uwe heerUjkheid! Katwijk aan Zee. ds. de Jong. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN De Geref. Gemeenten zijn wel zeer diep getroffen door het plotselinge sterf geval van ds. A. van Stujrvenberg te Aagtekerke in Zeeland, die op 60-jarige leeftijd overleed. Ds. van Stuyvenberg was lijdende aan zijn hart, maar kon toch regelmatig zijn dienstwerk waarne men. In de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. is hij onwel geworden, waarbij plotseling de dood intrad. Niet alleen in eigen gem.eente, waar hij nog slechts zeer kort is, maar in alle gemeenten in Nederland wordt zijn heengaan diep 'betreurd. Het was een zeer innemend mens die hoge achting door het gehele kerkverband werd toe gedragen. Ds. A. van Stuyberg is geboren 25 Aug^ustus 1894. Hij studeerde aan de Theol. School te Rotterdam onder ds. G. H. Kersten, werd in 1936 Theol. can- didaat en op 26 Aug. 1936 in zijn eerste gemeente te Benthuizen bevestigd. In 1940 verwisselde hij deze plaats met Yer- seke, waar hij op 31 Maart van dat jaar zijn intrede deed. Op 22 Sept. 1948 kwam hij te Nunspeet, welke gemeente hij tot 29 September van genoemd jaar heeft gediend, daar hij een beroep had aangenomen naar Aagtekerke op Wal cheren. Op 7 October j.l. heeft lüj in de ze gemeente zijn intrede gedaan met de woorden uit Handel. 8 35 „En Pillppus deed zijn mond open en beginnende van diezelfde Schrift, verkondigde hem Je zus." Ds. L. Rijksen van Middelburg was zijn bevestiger. Hij heeft dus slechts even twee maanden in zijn nieuwe stand plaats gestaan. Zaterdag a.s. zal zijn stoffelijk over schot aldaar teraarde. worden besteld. De Stichting van de Landbouw, Ad vies-orgaan voor Oorlogs- en Ramp- schade zal zitting houden te Sommelsdijk op Woensdag 26 Jan. in hotel Spee van 11 tot 13 uur; te Zierikzee in het Huis van Nassau op Donderdag 13 Jan. van 11 tot 13 uur. te St. Fhilipsland in café De Druy- ventros op Zaterdag 15 Januari van 11 tot 13 uur. (Het einde van ons eiland) Over bovenstaand onderwerp zal dr. V. d. Veen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam Zaterdagmiddag in Hotel Spee te Som melsdijk een lezing houden voor de drie afdehngen van de HoU. Mij. van Land bouw. De heer v. d. Veen zal een be- schouvTOtig geven over de wijzigingen die zich in de sociaal-economische struc tuur van Flakkee zullen voltrekken, niet alleen voor onze landbouw, doch even zeer voor de arbeidsvoorziening, indus trie, vestiging, onderwijs en verkeers- ontwikkeltng. Aanvang n.m. half dire Vea«nigde Naties De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 48 stemmen vóór en 5 tegen besloten, de kwestie van de door Rood- China vastgehouden Amerikaanse vlie gers op haar agenda te plaatsen. Dit ge val is langzamerhand een zaak van in ternationale betekenis geworden, zodat de V.N. besloten hebben, zich in deze kwestie te mengen. In 1953 hebben de V.N. een lijst met 3300 namen ingediend bij de Koreaanse toestandscommissie. Naar men algemeen geloofde, werden deze soldaten nog steeds door de com munisten krijgsgevangen gehouden. Ook de veroordeelde vliegers kwamen op de ze lijst voor. De communisten verklaar den evenwel dat alle gevangenen reeds gerepatrieerd waren (voorzover ze dit zelf wensten) en dat de anderen zouden worden overgedragen aan de neutral^ commissie tot repatriëring. De commu nisten hebben echter gedaan alsof deze mannen niet bestonden. Nu heeft de Russische afgevaardigde bij de V.N., Jacob Malik, verklaard, dat dertien Amerikaanse „spionnen" (elf vliegers en twee ambtenaren) zijn ver oordeeld wegens spionnage, nadat ze in China waren -neergeschoten en gevan gen genomen. De Britse afgevaardigde Nutting voelde zich verantwoordelijk voor het leven en de vrijheid van deze leden van de Amerikaanse luchtmacht. Het door Malik beweerde feit, dat de vliegers hadden bekend, noemde Nutting „het angstaanjagende verschijnsel van aUe communistische processen: De gevange ne bekent altijd en de uitspraak is altijd schuldig." Het feit dat Radio Peking en de re gering van Rood-China in alle talen heb ben gezwegen op de aanklachten van Amerika, bewijst wel dat er iets scheef zit. Amerika heeft dan ook bekend ge maakt, niet Ujdelijk te zullen toezien. Eerstdaags zal het debat in de V.N. over deze kwestie een aanvang nemen. Inmiddels heeft Radio-Peking bekend gemaakt dat China niet van plan is, de elf piloten vrij te laten, welke stappen de V.N. 'dan ook zuUen nemen. Men zou beter doen door 48000 Chinezen en Noord Koreanen vrij te laten dan zich bezorgd te maken over 11 Amerikanen. Paxijs De Franse hoofdstad staat deze week in het middelpunt van de politieke be langstelling, door de vergadering van de Atlantische Raad. Er zijn twee problemen die de aan dacht vragen. In de eerste plaats de herziening van de Atlantische coalitie, waarbij rekening gehouden wordt met de mogelijkheden die de atomische wa pens bieden. In de tweede plaats zal men de reac ties van de Sowjet-Unie, die te verwach ten zijn wanneer de accoorden van Pa rijs worden geratificeerd, bespreken. Het is zeker dat het communisane ge durende de jaren na de Tweede Wereld oorlog in bedwang is gehouden door de wetenschap dat Amerika over de atoom bom, later over de waterstofbom be schikte. En de atoomwapens worden nog door het Westen beschouwd als het eni ge middel om een derde wereldoorlog te voorkomen. Het rapport van de Atlan tische Raad gaat dus uit van de ge dachte dat de gehele strategie van het Westen gebaseerd moet zijn op het ge bruik van atoomwapens. Theoretisch kan het geval zich voordoen, dat de aan vaUer niet miet atoomwapens begint. Ook dan echter zou het Westen met atoomwapens antwoordten. Het is echter niet waarschijnlijk dat de agressor zal afwachten tot het Wes ten atoomwapens gaat gebruiken, dan zou hij alleen een vernietigende neder laag riskeren. Daarom neemt men aan dat de aan valler met atoomwapens begint. Hoe men deze aanval verder moet beant woorden, daarover zal het Westen zich dezer dagen te Parijs beraden. Van de inhoud van het rapport is op dit ogenblik nog niets bekend. In elk geval een belangrijke bespreking, waar van wij de resultaten afwachtend tege moet zien. Rusland De regering VEin de Sowjet-Unie heeft geantwoord op de nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarin deze lan den hebben bedankt voor de uitnodiging om 'deel te nemen aan de conferentie te Moskou. In de tekst van de Russische nota komen veel oude, bekende termen voor, zoals „agressieviteit van de landen van het Atlantisch Pact", „onmogelijk maken van de plannen tot hereniging van Duitsland," negeren van de vrede lievende houding van de Sowjet-Unie" enzovoort. Rusland geeft te kennen dat het, in samenwerking met alle vredelievende landen de nodige maatregelen zal tref fen om z'n wapening te vergroten en z'n veiUgheid te beschermen. Ratificatie van de verdragen van Parijs, aldus de nota, maakt alle verdere besprekingen over Duitsland onmogelijk en nutteloos. Verder heeft Molotov in een redevoe ring verklaard, dat de Sowjet-Unie zich genoodzaakt zal zien, gelijkwaardige te- geimiaatregelen te nemen tegen de be wapeningswedloop van het Westen. In alles is duidelijk merkbaar dat de Sowjet-Unie bijzonder bezorgd is over de eenheid van het Westen. BUjkbaar heeft men te laat ingezien dat de „ver deeldheid" onder de Westerse bondgeno ten toch meer schijn was dan werkelijk heid. Als het gaat om de verdediging van gemeenschappelijke belangen, dan kimneu de bondgenoten van het Atlan- Huisvrouwen in Zwe den maken zelf Kerstkaarsen Gedurende de Decem bermaand worden de kaarsen voor het Kerstfeest vervaar digd. Het is een oude traditie dat de huis vrouwen van het platteland in Zweden, zelf hun kaarsen ver vaardigen. Men ziet hier een huismoeder met dit werk bezig. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Vallen gewichten van artsen en die renartsen onder de bepalingen van de ijkwet, moeten de doktoren hun gewich ten laten ijken of niet? Dit was ide vraag, die de kantonrechter te Som melsdijk, Mr. J. Zuur, dezer dagen te beoordelen kreeg, nadat door de rijkspo litie procesverbaal was opgemaakt te gen een tweetal artsen en een dieren arts op Flakkee, die niet geijket gewich ten in hun apotheken hadden gehad. De gewichten waren in beslag genomen en het openbaar ministerie van de recht bank te Rotterdam had de eigenaren voor de rechter gedaagd. De ambtenaar van het OM-, Mr. 'Oort uit Rotterdam, betoogde in zijn repuisi- toir, dat volgens de justitie deze gewich ten wel degeHjk geijkt dienen te zijn en hij beriep zich daarbij niet alleen op hetgeen bepaald wordt in de ijkwet, maar ook op de bepalingen uit de wet op de uitoefening der genees- en vee- artsenijkunde. Het O.M. eiste voor iedere overtre ding, dus voor ieder gewicht, een gul den boete. Een der doktoren had geschikt, een ander liet verstek gaan in deze zaak, maar de dierenarts kwam zich verdedi gen. Deze betoogde, dat nog immer, ook niet bij zijn voorganger, controle werd uitgeoefend en dat hem nog nooit ter ore was gekomen dat de gewichten ge ijkt moesten zijn. Bovendien verklaarde hij, dat het bij een dierenarts een volko men ondergeschikte rol speelt of de ge wichten geijkt zijn of niet, daar bij 'de dosering voor de patiënten aUeen maar kan worden afgegaan op een schatting van hun totaalgewicht. De rechter sprak de dierenarts en de niet verschenen arts vrij. Van deze beslissing zal het O.M. wel licht in cassatie gaan en een uitspraak van de Hoge Raad der Nederlanden vra gen. Naar wij vernamen gaat het hier om een zaak, die zonder jurisru'dentie is hetgeen zoveel als inhoudt, dat nog nooit gewichten van doktoren enz. door de politie en ingevolge de ijkwet zijn gecontroleerd. Ongeluk door botsing. Op de hoek Binnenweg bij Taaie had een ernstig ongeluk plaats. Een zoon van dhr. van Beek, hoofd van de O.I. School te Stel- lendam, reed op de fiets in de richting Langeweg. lOf hij nu niet goed uitkeek is ons niet bekend, maar hij kwam in botsing met een luxe auto, waardoor hij een zware hersenschudding bekwam. De jongeman moest onmiddelUjk naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd Zijn fiets werd totaal vermeld. 'Gemeenteraad. Op Woensdag 22 Deo, a.s. zal een openbare gemeenteraads vergadering worden gehouden. tisch pact het heus nog wel met elkaar vinden! Ierland Het midden van Ierland, de omgeving van de stad Athlona, is getroffen door een overstromingsramp, die voor vier millioen gulden schaSe heeft aangericht Militairen verrichten er evacuatie- werkzaamheden, door mensen van de geïsoleerde boerderijen te halen met kleine vaartuigen. Naar schatting staan ongeveer 4000 boerderijen onder water. De geïmproviseerde dijk rondom de stad Athlone dreigt te worden over spoeld, waardoor de bevolking in een gespannen toestand verkeert. In Zuid-Engeland hebben eveneens overstromingen plaats gehad tengevolge van de hoge waterstand in de Theems. J3e afvoer van het övertolUge water maakt er echter goede voortgang. Ook in andere landen, zoals Frank rijk, Oostenrijk en Italië heeft men te lijden gehad van overstromingen. SINDS 1870 In verband dat ons blad a.s. week tij dig voor de post gereed moet zijn vril het vóór de Kerstdagen bij onze abon- né's zijn, zien wij ons genoodzaakt a.9. week D.V. slechts éénmaal te verschij nen en wel op Wie in dit Kerstnummer wil adverte ren, gelieve de copy daarvoor tijdig in te zenden. Met de Kerstdagen zwerft de krant zo wat de hele week op tafel, dies heeft zo'n nummer een grote publici- teitswaarde. In de daarop volgende Oudejaarsweek kan onze krant ook maar eenmaal uit komen. Dit wordt een groot nummer met talrijke Nieuwjaarsadvertenties. Wij verzoeken onze agenten, voor zo ver ze nog niet gereed zijn met het op halen van Nieuwjaarsadverenties dit te bespoedigen en ons deze onverwijld in te zenden. Redactie en Administratie N.V. Eilanden-nieuws Nu het vierde kwartaal teneinde loopt, attenderen wij onze postabonné's hun abonnementsgeld voor het Ie kwartaal 1955 per giro (of per postwissel) te vol doen. Daarmee worden hoge incasso kosten bespaard. U verdient er dus mee, wanneer u 1.70 op onze giro no. 167930 overschrijft of ons een postwis sel zend. LET OP! De postabonné's waar de agent het geld ophaalt, behoeven dit niet te doen. Die betalen geen incasso kosten. Het is dus alleen voor die abon né's, waar de post het geld ophaalt. De administratie DE VISSERIJPROBLEMEN BIJ AF SLUITING VAN OOSTERSCHELDE Gedeputeerde Staten van Zeeland zul len hun uiterste best doen een oplos sing te vinden voor de visserijproblemen bij afsluiting van de Oosterschelde. Ge dacht wordt aan de aanleg van een be- vloeiingssysteem voor een meer verfijn de cultuur aan de binnenkant van de afdamming van deze zeearm. Ook is misschien voor de mosselcultuur een meer noordelijke plaats mogelijk, maar rekening moet gehouden worden met de afstand tot de belangrijkste afnemer, nl. Parijs. Verder dringen Ged. Staten van Zeeland, zo blijkt uit de schriftelijke voorbereiding op de begrothigsdebatten van de Provinciale Staten, aan op zo goed mogelijke overgangsmaatregelen, een regeling die niet vergeleken kan worden met de Zuiderzee-steunwet. Im mers in de oesterbedrijven zijn grote ka pitalen geïnvesteerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1