De Lutherfilm De kwestie Ilfieuw - Guinea „MENSEN MET GELD" Marktberichten Landbouwend Stellendam werpt een scheel oog naar de plaat yiScheelhoek" -r, V. UIENVEILING 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFORMEEBDE 6BOND8LAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN We beginnen in dit nummer met het nieuwe Vervolg verhaal We hopen dat onze lezers en lezeressen er veel ge noegen aan zullen beleven. Kans op landuitbreiding voor kleine landbouwers \v. Kuipéri hield een warm pleidooi voor vrijwillige ruilverkaveling Centrale Veiling Middelharnis Woensdag 15; December 19S4 No. 2361 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDODELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerscUynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contralet speciaal tarief. Toen Indonesië nog Nederland Oost- Indië was, werd er over Nieuw-Guinea niet veel geschreven en gesproken. En dat was geen wonder. De andere eilan den, met name Java, Sumatra, Celebes en Bali, vormden toen de rijkdom van ons koloniaal bezit, terwijl Nieuw-Gui nea in ontwikkeling daarbij zeer verre ten achter was gebleven en weinig be langstelling genoot. Na de Souvereini- teitsoverdracht in 1949 is dat uiteraard veranderd. Van ons prachtige koloniale rijk schoot niets anders over dan Nieuw- Guinea, dat bij de losmaking van Ne derland uitdrukkelijk werd uitgesloten van de overdracht, zodat het thans nog ons enig bezit in Z.-O. Azië is. De repu bliek Indonesia maakt er echter aan spraak op en S'oekamo heeft gezegd, dat hij niet zal rusten, voor Nieuw- Guinea bij zijn republiek is ingelijfd. De Indonesiërs spreken van Iran en pogen met alle middelen het van Nederland afhandig te maken. Men probeerde en kele maanden geleden door een militaire infiltratie, die jammerlijk mislukte, er de aandacht op te vestigen en tegelij kertijd werd de kwestie in de Verenigde Naties aanhangig gemaakt, waar in de politieke commissie een voorstel werd aangenomen, waarin Nederland en In donesië werden uitgenodigd er verder over te onderhandelen. Op deze wijze is de kwestie Nieuw- Guinea wel zeer actueel geworden. Om dat er thans zoveel over geschreven wordt èn omdat het ons enige gebieds deel in het Verre Oosten is, willen we ter voorlichting van onze lezers het één en ander van dit eiland vertellen. Sedert men ontdekt heeft, dat Groen land uit 3 of 4 eilanden bestaat, is Nieuw-Guinea het grootste eiland van de wereld. De totale oppervlakte be- idraagt ongeveer 25 maal die van Ne derland. Staatkundig is het echter in tweeën verdeeld. De oostelijke helft be hoort aan Australië, de westelijke staat onder Nederlands bestuur. Dit gedeelte is ongeveer 13 maal zo groot als ons land. De afstanden zijn er dus ontzaglijk groot. Die van Hollandia naar Meranke (over de grootste breedte) is gelijk aan de afstand van Amsterdam naar Berlijn. En die van HoUandia naar Sorong (de grootste lengte) is gelijk aan die van Amsterdam naar Rome! Wie de kaart bekijkt, ziet, dat de grens tussen het Nederlandse en het Australische gedeel te een kaarsrechte lijn is, die men bij overeenkomst getrokken heeft ongeveer over de 141e meridiaan. Het eiland is In de tijd der ontdek kingsreizen het eerst bezocht door een Spanjaard, Ortiz de Retes, die er in 1545 de Spaanse vlag plantte. Toen hij ide kuststreek zag en de zwarte, kroes- harige inboorlingen, zag hij een zeer grote overeenkomst met de kust en de bewoners van Guinea in Afrika en daar om noemde hij het Nieuw-Guinea. De Oost-Indische Compagnie heeft er, toen de Spanjaarden uit de Oost verdreven waren, wel eens een schip heengestuurd onder kapitein Carstensz, naar wie la ter één der bergtoppen op het eUand de Carstensz top is genoemd, maar.idit had geen succes. Vaji verschillende matro zen werden zelfs de koppen gesneld! Wel zag Cartensz; langs de Zuidkust varende, het hoge gebergte, dat zich over de gehele lengte van het eiland uit strekt en dat nu het Sneeuwgebergte heet. Hij vermeldde in zijn rapport ook, dat er sneeuw op idie bergen lag, maar dat beschouwde men hier als fantasie, want in de tropen was sneeuw onmoge lijk. Toch heeft hij goed gezien. De naar hem genoemde Carstensztop Is 5000 m. hoog en daar de z.g. sneeuwgrens op NG. op ongeveer 4600 m. ligt (in Zwit serland 2600 mO, zijn de hoogste top pen inderdaad met sneeuw bedekt. De bekendste daarvan zijn verder de Wil- helminatop, de Julianatop, de Prins Hen- driktop, de Idenburgtop en de Doorman- top. De Carstensztop is in 1937 beklom men door dr. Colijn, een zoon van de be kende minister-president. Het grootste gedeelte van het binnen land is nog nimmer door een blajike be treden; het is terra Incognatie. Het eiland is vrijwel geheel in kaart ge bracht, maar vanuit de lucht, dus nog niet definitief. Vooral de Amerikanen hebben in de laatste oorlog veel lucht foto's gemaakt. In het Nederlandse ge deelte zijn geen vulkanen, wel in het Australische. Het kUmaat is niet erg a,angenaam. Het is tropisch, dus zeer warm en bo vendien erg vochtig. In vele delen re gent het er het gehele jaar door. De hit te is er daardoor zó 'drukkend, dat ze voor blanken zeer moeilijk te verdragen is. Vooral aan de kust is het niet erg aangenaam. Het overgrote deel, zeker 85% van de oppervlakte, is met dichte oerwouden bedekt. In de laagvlakten groeien de sagopalmen. Het sagomeel, het merg van deze palm, vormt het voornaamste voedsel van de inboorlin gen. En wat de dieren betreft, men be hoeft er niet te vrezen voor grote roof dieren als tijgers, leeuwen enz., want die zijn er niet. De kangeroe is er, even als in Austrahë, het grootste dier. Zo wel geologisch ais wat de flora en de fauna betreft, sluit Nieuw-Guinea dan ook bij Australië aan. Van de vogels, die er voorkomen, zijn de meest bekende de casuaris, een soort struisvogel, de pa pegaaien en de schltterenidie paradijsvo- gels. De rivieren hebben zeer veel vis, tnaar ook geer veel krokodillen, die ech ter zelden mensen aanvallen, vermoede- hJK, omdat ze genoeg vis kunnen eten. En- nu iets over de bewoners. Zoals men weet, worden deze Papoea's' ge noemd. Ze behoren tot een heel ander ras aJs de Indonesiërs, n.l. tot het zwar te ras of de Negridien. De negers In Afrika behoren tot de westelijke groep daarvan en de Papoea's' tot de ooste lijke. Dit totale verschil in ras is één van de redenen, waarom de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea niet er kend kunnen worden. Het aantal stam men, waarin ze leven, is zeer groot, ter wijl de Kust-Papoea's duidelijk moeten worden onderscheiden van de Berg-Pa- poea's. De eerste zijn flink eh fors ge bouwd, zeer donker, soms zwart van kleur en hebben kroeshaar, de laatste zijn klein van stuk. Het zijn wel geen pygmeeën (dwergen), maar pygmoïden (dwergachtigen). Alle Papoea's leven nog zeer primitief en ze behoren daar door tot de in cultureel opzicht naeest achterlijke volken van de wereld. Eigen lijk leven ze nog in het stenen tijdperk, ai loopt idit uiteraard nu op zijn eind. Hun wapens bestaan nog uit pijl en boog, speren en knotsen. Geld hebben ze niet: ze betelen elkaar met schelpen. Er Is niet één Papoea-taal, doch er zijn er vele tientallen. Elke stam, soms elk klein dorpje spreekt een eigen taal, wat voor de bestuursambtenaren en de zendelingen veel bezwaren geeft. Men woont in familiehuizen, dus een aantal gezinnen bij elkaar. Ook komt het voor, dat er aparte mannenhuizen zijn; de vrouwen, kinderen én varkens wonen in kleinere hutten! Op sexueel gebied heerst er een grote ongebondenheid. Vanzelfsprekend komen er bij idit primi tieve volk nog veel toestanden voor, die op een half-wilde geestesgesteldheid wij zen. Aan de zuidkust schijnen nog elk jaar zelfs een flink aantal moorden te gebeuren door het z.g. koppensnellen. De godsdienst is heidens: angst voor boze geesten, zielen van gestorvenen, tovenaars enz. De zending heeft hier een zeer omvangrijke taak, die verre van gemakkelijk is. Toch zal zij voorop moeten gaan. Wanneer de primitieve Papoea uit zijn stenen tijdperk ineens overgeschakeld wordt op de 20e eeuw- se beschaving, dreigt hij aan een gees telijke leegte ten prooi te worden, die alleen gevuld kan worden door het Christendom. Het aantal Papoea's ui het Nederland se gebied van Nieuw-Guinea wordt ge schat op ongeveer 1 miUioen. Daar het nog onmogelijk is, volkstellingen te hou den en in de binnenlanden nog onbeken de stammen wonen, is dit getal dus slechts een grove benadering. Economisch betekent N.G. nog vrij wel niets. De landbouw wordt slechts voor eigen gebruik uitgeoefend. Mis schien kan er bij HoUandia rijstcultuur komen. Er wordt alleen wat copra uit gevoerd. Hout is er volop, maar het heeft geringe economische waarde en zagerijen zijn er niet. Er moet zelfs nog hout worden geïmporteerd! In de grond wordt wat goud gevonden, doch slechts In kleine hoeveelheden. Het belangrijkste Er is in de laatste tijd in onze krin gen nog al zo een en ander te doen ge weest over de al of niet wenseUjkheid van het bezoeken der Lutherfilm. In „Leer en Leven" een kerkblad van de Classis Haarlem der Chr. Geref. Ker ken, vonden we over deze kwestie een artikeltje, dat we gaarne in korte trek ken weergeven. Aangaande Luther nu twee dingen. De man heeft alleen zijn grote beteke nis door het werk, dat God hem deed verrichten, in Zijn Kerk n.l. De Refor matie. En dit heeft hij kunnen doen, door het werk Gods in hem n.l. de Bekering. Beiden zijn dus geestelijke processen. Nu vraag ik: Kan nu ooit een gees telijk proces op het doek gebracht wor den? Mag gepoogd worden dat in de weg van füm en toneelspel tot uitdruk king te brengen? Is de majesteit van: het Woord van God dat in Luthers lé-, ven en in geheel de Reformatie tot tri umph kwam over de geestelijke gebon denheid door de schrikkelijkste dwaal leer, door een toneelspeler te spelen" en dan te verfilmen? Als ik aan deze dingen denk, heb ik er al meer dan ge noeg van. 'Ik zie al iemand die uiterlijk een beet je op Luther gelijkt staan, als hij de vijf en negentig stellingen aanplakt aan de slotkapel of als hij voor de Rijksdag zijn „Hier sta ik, ik kan niet anders" laat horen. Hemel en aarde waren daarmede ge moeid. De Allerhoogste liet opnieuw Zijn „Erzy licht" van de Heanel horen. En in duizenden harten is toen opnieuw het wonder geschied dat zij vrijgemaakt, werden. De Engelen juichten, het mach tige gebouw van de Roomse Kerk schud de, het rijk van Satan knarssetandde. Ja, grote dingen deed God, door Lu ther, wilde Hij door hem doen. En dat alleen tot Zijn onverderfelijke Glorie. Zou deze tot zrjn recht kun nen komen in toneelspel, film en de be zichtiging ervan? Een goede raad! Zie eens te bemachtigen Luthers boek over de Galaten en lees daar eens in. Daar heeft men tenminste wat aan." is die mijnbouw, uitgeoefend door de Ned. N.G. Petroleum Mij, waarin ook de B.P.M, en de Caltex zitten. Het olieveld Klamono levert thans 270.000 ton olie, per jaar (Schoonebeek in Drenthe 700.000 ton.) Wegen zijn er vrijwel niet. Ééns. in de zes weken komt er een boot van de R.L. of de M.N. Wel landt er elke week een vliegtuig van de K.L.M, op door reis van Amsterdam naar Australië. I (Wordt vervolgd) VEEMARKT ROTTERDAM, 13 Dec. Ter vee markt aangevoerd in totaal 2338 dieren waaronder 1557 vette koeien, 680 var kens, 101 lammeren. Prijzen per kg, vet te koeien 2.58—2.70, 2.38—2.50, 2.00— 2.10, varkens lev. gew. 1.85, 1.83, 1.81 prijzen per stuk lammeren 110 a 105 a 95. De aanvoer van vette koeien was groot, de handel zeer kalm en de prij zen van vorige week konden zich hand haven, behalve van mindere kwaliteiten, welke iets lager waren. Pri-ma's' boven notering. De aanvoer van varkens was ruimer met redelijke handel en iets hoger in prijs. Enige exemplaren gingen nog bo ven notering, afloop minder. De aanvoer van lammeren was als vorige week, de handel vlot en prijshoudend. AABDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 13 Dec. Kleiaardappe- len 35 mm. opw. eigenheimers 10.00 13.00, bintjes 7.50—8.25, bevelanders 11.5012.00, meerlanders 9.009.50, ijselster 8.008.50, Zandaardappelen li- bertas 7.507.75, Voeraardappelen 3.00 4.00 (prijzen per 100 kg op handels- voorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto.) GRAANBEUBS ROTTERDAM, 13 Dec. Binnenl. granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco R'dam; tarwe rode op vocht- '«onditie tot 26.90, voedergranen kalm zomergerst naar kwal. en vochtgehl. 26.00—27.50, gesch. gedroogd tot 28.25, haver n. kleur en vochtgeh. 25.0026.50 extra blanke tot 27.50, rogge doorsnee kwal. 20.7521.75, bakrogge 22.50— 23.50, peulvruchten met weinig kooplust groene erwten tot 95.00 schokkers tot 125.bruine bonen tot 85.00. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat de Vereniging ,Nieuw Land' een drukbezochte vergadering heeft gehouden, waar Ir. Kuipéri, directeur van de Rijksdienst Landbouwherstel in Zuid-Holland de mogelijkheid tot het ver krijgen van meer land heeft bezien, waarbij vooral het oog is geslagen op de plaat Scheelhoek in het Haringvliet en op gronden, die buitendijks zullen wor den aangewonnen, wanneer het Delta-plan doorgaat. Tegenwoordig was ook burgemeester J. van Knobelsdorff van Goedereede^Stellendam met zijn ambt genoot burg. Kleinenburg uit Ouddorp, meerdere wethouders, polderbesturen enz. terwijl voor de Stellendamse Vissersvereniging de voorz. dhr. A. van Eek vertegenwoordigd was. De voorz. dhr. A. Kreeft opende de vergadering met een welkom, inzonder heid tot de sprekers de heren ir. Kui péri en mr. Zijp. In zijn inleidend woord schetste spr. het doel van de vereniging en de moeilijkheden om op een klein be drijf het brood te verdienen. Hij gaf ook weer hoe het Delta-plan werkelijk heid stond te worden en door de ver zanding van de haven het er voor Stel lendam volgens Prof. Groenman niet zo best uit zag. Inpoldering zou een op lossing kunnen geven, waar het oog op was gericht, warblj kleine bedrijven zou den kunnen worden gesaneerd. Hij gaf daarna het woord aan de spreker. Ir. Kuipéri begon met te zeggen, dat we in een stadium leven binnen een periode van enkele jaren dat er in de Hals, en in de kop van Goeree wel iets groots staat te gebeuren. Hij wilde niet spreken over het Delta-plan, hoewel dit ook landaanwinning inhield in de om geving van de eilandien, ook wel in de buurt van Stellendam. Door Scheelhoek zou 750 ha. land door inpoldering wor den verkregen. Er komt dus grond beschikbaar, bouw grond, waarnaar grote honger is. Spr. stelde de vraag moeten op deze grond nieuwe boeren worden neergezet, of moet die grond voor andere doeleinden worden gebruikt, om bestaande bedrij ven te helpen? Deze vragen wilde spre ker bezien, al vroeg hij begrip, dit niet te eng te bezien. Spr. betitelde de avond als een praatavond, waar ook vragen gesteld kunnen worden. Zich beperkend tot Stellendam, zette hij de situatie van deze omtrek uiteen. Br is plm. 600 ha. land in gebruik, ver deel cl over 78 bedreven of 7 ha. per be drijf. Deze gemiddelde grootte is land bouwkimdig bezien iets aan de krap pe kant. Daarvan zijn 8 bedrijven die groter zijn dan 20 ha., wat betekent dat er 70 bedrijven zijn met niet meer dan 5 ha. Nu is het nog mogelijk daarop brood te verdienen met wat vee houden enz. maar er zit een verscholen overschot van arbeidsproductie op deze bedrijven. Er zijn trouwens nog bedrijven die lOi ha. hebben, zodat er bij zijn die nog min der dan 5 ha. hebben. Hoe zou dit kunnen worden opgelost vroeg spr. Inpoldering zou een oplos sing kunnen geven. Binnen een paar jaar zou dit door de Scheelhoek mogelijk zijn. Nagegaan is de kavelverdeling van de Stellendamse bedrijven. Daarover zijn gegevens verzameld waarbij men tot ontstellende cijfers kwam. Er liggen be drijven die een afmeting hebben van 2 ha. verspreid in 4 kavels. Spr. noemde er een van 17 ha. ver spreid over 11 kabels en een van 20 ha. over 14 kavels, van 24 ha. over 15 ka vels enz., wat in een richting wijst van grote versnippering en veel arbeids ver lies. Aan de hand van een kaart van de polder de 'Oude Oostdijk (Goedereede) toonde spr. aan, hoe zo'n versnippering er uit zag. Stellendam geeft een even. bonte mengeling te zien van een zeer on rendabele werkmethode en verzorging van het land. Twee problemen vragen in Stellen dam om een oplossing: het tekort aan grond en de sterke versnippe ring van de kavels over de bedrij ven. Gezocht moet worden om die kleinere; bedrijven een groter gemiddelde te geven en te brengen op 7 S, 8 ha. Dat betekent dat er 200 ha. aan zou moeten worden toegevoegd. Scheelhoek heeft 750 ha. en wanneer het Rijk als eigenaar, bereid is dit aan Stellendam beschikbaar te stel len, zou het kunnen worden opgelost. Alleen zit men dan nog met het vraag stuk van de versnippering. Er is een mogelijkheid om uit de bestaande grond een aantal grondgebruikers uit te lich ten en deze mensen met hun hebben en houden over te brengen naar de Scheelhoek. Persoonlijk zag spr. dit als de meest ge zonde oplossing, béter dan aan allen in Scheelhoek er een stukje grond bij te geven. Daardoor wordt de toestand on gezonder en komt er nog meer versnip pering. Saneren was z.i. de beste oplos sing. Gelijktijdig zou de zaak in Stellen dam gezond m.oeten worden gemaakt om de verspreide kavels bij elkaar te taBngen. Het zou dus een uitwisseling van de kavels worden, m.a.w. ruilverkaveling. Daarbij zou kunnen worden gestreefd, dai er goede wegen worden aangelegd en er een goede ontsluiting komt. De 200 ha, die nodig is, maakt een derde uit van het totaal; de 600 ha. zou daardoor gezond gemaakt kunnen wor- iden. De vraag kan rijzen, wat doet U dan met de rest van de Scheelhoek? Er lig gen nog andere objecten van 250 ha. zei spr., wanneer het Delta-plan zou worden verwerkelijkt. Totaal dus 1000 ha. die aan de noordzijde van de Hals beschik baar komt. Spr. kwam daarmee op de ruimere blik, die hij tevoren noemde. De hele kop van Goeree en de Hals omvat 3000 ha. en spr, zag het zo, dat men het loyaal moest bekijken opdat Goeree en Ouddorp van het geheel zou profiteren. Spr.'s' mening was, dat op deze wijze stellig een oplossing zou kunnen worden gevonden. Met de hoeveelheid grond was ook hier 1/3 te saneren, oftewel 33%. De practijk van ruilverkaveling en sanering op Walcheren, Schouwen Duiveland en Tholen, kon met 10% toe, zodat er ruimschoots voldoende grond voor is. 'De grotere bedrijven van 20 ha. en meer zouden geen grond behoeven toebedeeld, liet gaat alleen om de kleine bedrijven. Spr. bezag dan de mogelijkheid van overbrenging e.v. naar de Scheelhoek. Er moeten nieuwe gebouwen komen, die echter met Rijkssubsidies kunnen wor- De Grote Kerk te Monnikendam, welke dateert uit de 15e eeuw, is ernstig in verval geraakt en vertoont scheuren en verzakkingen. Er zal nu binnenkort een begin worden gemaakt met de restauratie, die met steun van. het Rijk anderhalf twee millioen gulden zal bedragen. 'den tot stand gebracht. De Stichting van een nieuwe boerderij geeft n.l. gele genheid tot ruilverkaveling, waarom het Rijk hierop belangrijke subsidies verstrekt. Deze subsidies belopen 75% van de kosten. Natuurlijk wordt de toe voeging van grond niet om niet ver sterkt, men zal kunnen pachten of er zal overdracht plaats hebben. De koop som zal betrokken kunnen worden in de z.g. ruilverkavelingsrente, die in 30 ja ren zal kunnen worden terugbetaald. De kapitaalslast zal dus op soepele wijze kunnen worden vereffend. Aan het slot van zijn causerie merkte spr. nog op, dat in Walcheren na de oor log de sanerings gedachte is doorge werkt met verplaatsing naar de N.O. Polder en hetzelfde systeem na de ramp is doorgevoerd op Schouwen en Tholen waarvoor gronden beschikbaar zijn in De Braakman. Ook voor hier zag spr. de mogelijkheid van herverkaveling, die 'dan zou moeten worden opgelegd. Be ter achtte spr. het dat uit de streek zelf ruilverkaveling aanvroeg. Dan worden plannen gemaakt en voorgelegd en kan er met elkaar over worden ge sproken. Langs de normale weg van ruilverkaveling zou het dan kunen wor den doorgevoerd. Spr. meende dat het Rijk zo'n" aanvrage met open belang stelling zou ontvangen en zeker niet af wijzen. Inschakeling Landbouw Economisch Instituut Mr. Zijp richtte na de pauze nog een enkel woord tot de vergadering en zei: voor we beginnen is het nodig een ver zoek te richten tot het Landbouw Bcon. instituut te Den Haag. Een opgave van de bedrijven, aantal boerenzoons, ver zanding van de haven, mogelijkheid van industrie vestiging enz. moet daarbij gedaan worden. Met genoegen had spr. vernomen dat B. en W. van Goedereede en Stellendam als zodanig reeds een ver zoek tot het Landbouw Econ. Instituut had gericht. Vragen Dan volgde een bespreking waarbij vele vragen werden gesteld en beant woord. Dhr. Goekoop Stellendam greep terug in de geschiedenis en gaf een over zicht, hoe de splitsing van lieverlede was tot stand gekomen. Toen de Statendam in 1750 gelegd werd was de grond in be zit van 31 personen, door de tijd zijn allerlei splitsingen ontstaan. Spr. infor meerde wanneer iemand een bedrgf van 20 bunder had, of die 'dan ook mee zou delen bij herverkaveling. Alles voor Stellendam? Weth. Visser kwam op de e.v. samen voeging Stellendam-Goeree. Hij zag dit als een gedwongen huwelijk. De gron den die bij afdamming en inpoldering vrij kwamen wilde hij voor de Stellen dammers bestemmen ,ook wilde hij de vissers er van laten profiteren. Hij riep daartoe de medewerking in van ir. Kui péri. Notaris Risseeuw stelde vragen of men e.v. grondeigenaar zou kunnen wor den of alleen pachter. Antwoord Ir. Kuipéri antwoordde dat versnip peringen üi d)e historie overal oorzaak vinden. Landbouwkundig was het niet juist, de slechte verkavelingen zijn te rug te voeren tot het zg. erfrecht. In sommige streken heeft men dit aange voeld en alleen de oudste zoon als op volger aangewezen. De wet op de ver vreemding landbouwgronden Is gekomen om hier juiste lijnen te trekken. Tot dhr. Visser zei spr. dat hij zijn naam geen oneer aandeed, daar hij het ook Uienvelling van Dinsdag 14 Dee. 1054 Uien middel 19.7821.31, drielingen 20.60, picklers S0.68, stek 4.-------4.03 Aanvoer 44000 kg. voor de vissers opnam. De belangen van de landbouwers liggen echter primair. Of de grond verkocht dan wel in pacht zou worden gegeven zoals notaris Ris seeuw vroeg is het beleid van de Staat. Spr. meende dat men wel wil gaan in de vorm van overdracht. Mr. Zijp lichtte toe dat het punt erf recht bijzonder actueel was, mede in ver band met het nieuwe Burgerlijk Wet boek. Hij gaf zijn visie over splitsingen en delingen, de regering die vele milli- oenen aan de bedrijven besteedt, heeft het er op gericht, splitsingen tegen te gaan. De heer Visser zei niet zo zeer be doeld te hebben de vissers, die door de afdamming gedupeerd worden een land bouwbedrijf te geven, maar deze men sen in het arbeidsproces in de landbouw in te schakelen. De vissery De heer A. van Eek, voorzitter van de Vissersvereniging gaf een uiteenzet ting over de situatie van de Stellendam se vissers. De vloot is verouderd en ver sleten, er is ook hier mogelijkheid tot sanering. Spr. haalde de nota van mi nister Mansholt in dit verband aan. Van de 30 vaartuigen zijn er 6 op de zeevis serij, die wel naar Scheveningen zullen verhuizen. Een ander deel zal gebruik maken van de finantiële regeling, een ander deel komt aan de kant. Van de 100 vissers zouden er z.i. 30 d 40 in de landbouw terecht komen en spr. vroeg of daar emplooi voor zou zijn. Hö achtte het een morele verplichting van het Rijk deze mensen werkgelegenheid te geven. Verder vroeg spr. waar behalve de Scheelhoek die andere 250 ha. grond zou vrij komen. Ir. Kuipéri antwoordde op he£ laatste, dat die binnendijks lagen. Iets meer ten Oosten van de Scheelhoek en daarnaast nog plm. 100 ha. waar men vee in- sch.aart. Dan zijn er nog gronden van een Weeshuis, waarmee moet worden gesproken voor overdracht. Spreker dacht dat de gronden van de Scheelhoek binnen 10 jaar be schikbaar zouden zijn. De dam in het Haringvliet zag spr. er in het jaar 1960 Uggen! En de brug komt or ook, voegde spr. lachend dhr. P. D. Sïeling toe! Er is in het gehele land een tekort aan landarbeiders waarom spr. meenidle dat er voor de vissers voldoende emplooi zou komen. Tenslotte wees spreker nog maals op de noodzaak van ruilverkave ling om tot een oplossing te komen. Burgemeester J. van Knobelsdorff vond het een zeer leerzame avond, waar bij de aanwezigen zich konden realise ren, dat er wat groots ging afspelen. Met een scheel oog zagen de landbou wers naar Scheelhoek! Spr. hoopte dat Stellendam er goed zijn portie van krij gen en wenste de Vereniging succes toe. De voorz. de heer Kreeft besloot met een hartelijk dankwoord aan ir. Kuipé ri en mr. Zijp, deze leerzame bijeen komst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1