Provinciale begroting voor 195§ GELD Buitenland Voor beter Fruit Fruitmanden en Schalen VJ 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OP GEREFOBMEEBDE GRONDSLAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Smeervet voorkomt warmlopen Een banier der volken In 1 955 een begin met de afsluiting van het Haringvliet? scheppen gezonde regelmaat Eerste steen gelegd voor dijkringhuis Artistiek opgemaakte (iets a parts) Rijsttafelproducten Delicatessen Grote sortering Noten in dop en gepeld. Naar de speciaalzaak in fijn fruit op de Westdijk Beschier van der Veer Middelharnis Tel. 2681 Aan onze abonnees Nieuwjaars-advertenties ^^leuwó in ket kort 1 Zaterdag 11 December 1954 No. 2360 Bedaotiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHABNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscb^nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Geld, op zichzeK bezien, is eigen lijk niets. Een dood stuk metaal. Maar het merkwaardige is, dat het iets kan worden. Het is pure pontentali- teit, mogelijkheid. En die mogelijk heid is het hoog-romantische dat er in schuilt. Als wij wat voor geld ko pen, kan het op de duur gaan, ver velen, maar het bezit van geld, doet dat niet. „Het bezit van de zaak (van wat men koopt) is het eind van 't ver maak" zegt een zeker oud rijmpje. Maar met geld is dit anders, het staat er boven, omdat het nog niet „iets" is, nog niet is omgezet in waarden. Vondel zei er van: geld doet alle deuren open, geld is een sleutel die op alle sloten past. Daarom is het be zit er van zo bekoorlijk. Geld heeft nog een andere functie, die niet miader toverachtig is. Het bezit er van is niet alleen iets, dat men heeft, maar ook dat men er iets mee is. Het verhoogt de waarde van de persoonlijkheid. Een man „in bo nus" is in het oog van de mensen zeer gezien. Men slaat zo iemand ho ger aan, dan een arme drommel. Hebt ge geld, ge zijt geteld, zeggen de Vlamingen. Laatst werden twee mensen op een dag begraven. De een was arm naar de wereld, maar rijk in God. De an der was rijk, maar had zich in het leven om God noch gebod bekom merd. Wie zou de rijkste zijn? Lees het antwoord in Lucas 16, wat er van die rijke gezegd wordt. De arme La zarus werd gedragen in Abrahams schoot. Ik wil geenszins beweren, dat men niet rijk kan zijn en God-vrezend. Rijken en armen, de Heere heeft ze beiden gemaakt. We lezen in onze bijbel van schatrijke godzaligen. Abraham de herdersvorst, koning Sa lomo, Zacheüs, Jozef van Arimathea enzovoort. Het komt er maar op aan of wij onze (aardse) rijkdommen ver krijgen of bezitten uit de hnker- of uit de rechterhand Gods. Of we be zitters zijn als niet bezittende. De Koning van hemel en aarde. Wiens al het goud is en het vee op duizend bergen, kwam op aarde in de grootste armoede.,De vossen heb ben holen, de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des mensen had niet, waar Hij het hoofd kon ne- derleggen. Hij verklaarde zich niet tégen het geld, de nuttige functie er van ontkende Hij niet en achtte het noodzakelijk (Markus 12 17, Lucas 20 25), maar het ia opvallend, hoe Hij in Zijn omwandcling op aarde aandrong alles prijs te geven, om de schat, die alléén waarde heeft, te ver werven! Hoe bezwaarlijk zullen de rijken ingaan in het Koninkrijk Gods was zijn prediking en: wat baat het de mens, zo hij de gehele wereld ge wint en lijdt schade aan zijn ziel? Al verhoogt het bezit van geld en goed het besef van onze waarde waarin het grote gevaar schuilt dat we denken, dat we iets zijn al schenkt het ons het vermogen om ons in het leven ruimer te kunnen ont plooien, en zoveel andere dingen meer, ware bevrediging schenkt het nooit. Liefde, gezondheid, een lang en gelukkig leven, dat alles is niet voor geld te koop. Een schatrijk iemand die op ster ven lag zei eens tot de geneesheer, ik geef u direct de helft van mijn vermogen, als u mij nog één week kunt laten leven. Het baatte niet, de man stierf nog dezelfde dag. De dood is niet met geld om te kopen. Al is het groot, dat iemand rijk gezegend is op aarde, eeuwigheids waarde heeft het aards bezit nooit. Een Maastrichtse industrie heeft in haar laboratorium smeervet op basis van waterglas ontwikkeld. Dit vet zou de bijzondere eigenschap hebben, het warm lopen van motoren tegen te gaan. Bij het beproeven wend' een electro motor met een versleten lager gebruikt, die op normale smering binnen het uur warm liep. Met het nieuwe smeervet bleef de motor al draaiende zes weken lang op kamertemperatuur. Het vet wordt thans op acht grote ventilatoren met 3000 toeren reeds enige weken continu toegepast met gimstig resultaat. Ook neemt men proeven met sinering van personenauto's. De indus trie gaat binnenkort het smeervet op grote schaal vervaardigen. de wortel van Isaï, Die staan zaJ tot een banier der vol ken (Jesaja Jl lOm.) De wortel van Isaï „zal staan tot een banier der volken." Zo als wij in nood van watervloed of oorlogsvuur de klokken luiden, zo plant te men in de oude dag de banier hoog op de top der heuvelen. Zo staat daar op Golgotha het kruis als het grote noodteken der wereld. O volken hoort en ziet! De dag des oordeels naakt! Als zwarte wolken pakt zich des Heerea toorn tezamen vanwege zonden en ongerechtigheden. Hoe lange nog? O, schuil dan bij Hem! Want God de Heere heeft Christus Jezus voorge-, steld tot een verzoening door het geloof in Zijn bloed; tot een betoning van Zijn rechtvaardigheid. De banier was ook een teken van overwinninig. Wanneer zij geplant werd op de muren ener belegerde stad, gaf zij bewijs er van, dat de plaats was ingeno men en de vijand wijken moest. De banier van de stad was oudtijds de hoofdbanier; als deze ontrold werd moesten aHe andere banieren worden in getrokken. En zo wordt van Christus getuigd, dat Hij de banier draagt boven tienduizenden. Door Hem moeten alle banieren wijken. Hij is de grote Koning van Sion; de Vorst Immanuël; van Wien de bruidskerk roemt. Zij heeft in Hem al haar kracht en heil. Bij Hem zinkt alles in het niet en zo wij maar een weinig van Zijn heerlijkheid door het geloof mogen aanschouwen, moeten wij wel uitroepen: „Mijn liefste is blank en rood en Hij draagt de banier boven tien duizend." Israël zal die banier verachten. In hun wettische eigengerechtigheid ver wierpen zij de hun beloofde Messias. Zijn bloed hebben zij over zichzelf en hun kinderen ingeroepen. En dat bloed komt over hen wijl de Joden volharden in hun verwerping van Sions eeuwige Koning. Neen, niet in Kanaan zal de banier wapperen, maar in het heidenland. Zij zal met haar bloedrode banen spreken van recht; recht dat zich niet laat ver zetten, maar bloedstorting eist die bloedrode banen zullen spreken van het bloed des Lams, dat gestroom.d heeft op Golgotha. Zij zal het teken zijn der ver zoening en oproepen tot de heirweg naar de heiUge bergen van het hemels Jeru zalem. Ma:ar, zo vraagt ge, zal deze profetie wel ooit vervuld worden? Is het niet rondom wolken en donkerheid? En toch. God mist Zijn doel niet met de zending van Zijn Christus in deze wereld. Hij kwam tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen. En als Israël 't niet wil, dan vindt Hij toegang bij de heidenen. Zij zullen vra gen naar de wortel Isaï! Dat vragen in "t heidenland kwam reeds uit bij Zijne geboorte in Bethlehem; daar zien wij de Wijzen uit het Oosten vragen naar de geboren Koning der Joden, en beluistert uit hun mond het gebed van een naar verlossing smachtende mensheid. Zo is het reeds geweest en zo zal het zijn. Ja,* de wortel van Isaï zal staan tot een banier der volken. Die wortel is de weg, de waarheid en het leven! Chris tus is de banier, die door Zijn kracht Zijn volk uit de geestelijke doodstaat op wekt en tot Hem roept. Al wonen zij aan de uitersten der aarde, Hij verga dert hen; al zijn zij geklommen in de top van de mast hunner eigengerechtig heid, gelijk Paulus, Hij vernedert hen; al zijn zij verzonken in de modderpoel der ongerechtigheid, gelijk Manasse, Hij trekt hen er uit. Deze banier roept door het krachtig en levend Woord Gods met onweder- standelijke kracht. Geen machten der hel, geen banden der zonde vermogen iets tegen deze banier. Alle banden moe ten brelcen. Hier komen verloren zon daren, met de koorden der veroordeling om de hals, gevoerd met smekiagen en geween, om hun Rechter om genade te bidden; hier vluchten gans radelozen, voor wien alles te kort schiet om hun naaktheid voor God te bedekken, tot de banier Christus, bij Wien hulpe besteld is als bij de Held, Die verlossen kan. Dood- en doemschuMigen worden onder deze banier samen gebracht; gans ver- loomen en verdorvenen worden hier vergaderd, opdat zij voldoening vinden voor hun schuld en reiniging van hun zonden. Die banier roept: komt tot Mij, die vermoeid en belast zijt. Deze banier staat tot volkomen verlossing van alle gebondenen, want het ja.ar Zijner ver losten is gekomen. Onder die bloedrode banen wordt verzameld een zaUge scha re, die niemand tellen kan. O, welk een banier is toch Christus voor Zijn ellendig en arm volk. Werd een banier hoog opgeheven. Hij nodigt op te tinnen van de hoogten der stad: Wie is slecht, hij kere zich herwaarts en tot de verstandeloze zegt Hij: komt, eet Super Constellation voor President Eisenhower Een reisvliegtuig voor President Eisenhower, zijn familie en andere hoge Amerikaanse staatslieden. Deze Super Constellation vervangt de vroegere C-121 Co- lumibne Jl. De Columbine III in de vlucht (foto links), foto rechts een kijkje in een van de cabines. van Mijn brood en drinkt van de wijn, dien Ik gemengd heb. O, volk van God, zoekt Christus tot uw toevlucht en Hij zal u vrede bestel len. O, lezer, neemt als een gans verlorene uw toevlucht tot Hem! And're toevlucht is er geen! Weet, deze banier Christus staat! Hij kan niet weder omlaag gehaald wor den. Hij is geplant in de hemel, aan de rechterhand des Vaders. Hij is Overwin naar! En die overwinning lag reeds in Zijn komst in het vlees en door geheel de weg Zijner diepe vernedering. Hij is de Leeuw uit Juda's stam, Die overwon. Wilt gij een bewijs van uw overwin ning, volk van God? Zie op deze Banier! In u zelf is het verloren. Eeuwig ver loren. Geen ogenblik kan Gods volk staande blijven. Maar Christus is de Overwinnaar en in Hem en door Hem triimofeert Zijn volk. Hier doen zij dat reeds door het geloof. Elke geloofsoefe- ning is een overwinning op al de vijan den. En eenmaal zullen zij eeuwig tri- umpheren en de kroon der overwinning dragen. Er is dus voor Gods volk geen nood, ook niet in de donkerste en bang ste tijden. Wees dan verre van verdruk king, want gij zult niet vrezen, en verre van verschrikking, want zij zal tot u niet naken. Nog een weinig strijds en gij zijt eeuwig thuis. Hoort, hoe de vreemdelingen in Me- sech zingen hun lied onder de bloedrode banen dezer heerUjke banier Christus: Rust mijn ziel, uw God is Koning! Heel de wereld Zijn gebied. Alles wisselt op Zijn wenken. Maar Hij Zelf, verandert niet! Katwijk aan Zee. ids. N. DE JONG In het verslag van de commissie van rapporteurs werd door enkele leden de aandacht gevestigd op de slechte toestand der veerverbinding Middelhamis Hellevoetsluis. Zij vroegen zich af, of in afwachting van het leggen van een brug, geen aandacht moet worden geschonken aan de verbetering van deze ver binding en of hiervoor niet in overleg moet worden getreden met de Rotter damse Tramweg Maatschappij. Andere leden zouden meer de nadruk willen leggen op een snelle totstandkoming van een vaste oeververbinding. Zij vroe gen of Gedeputeerde Staten kunnen mededelen welke plannen zij hebben ten aanzien van de bouw van een brug. Ook zouden zij gaarne willen weten welke plannen bij het Rijk bestaan ten aanzien van de afsluiting van de verschil lende zee-armen en op welke wijze de werken tot verhoging van de veiligheid van de provincie daarop zouden kunnen worden afgestemd. Ook zouden zij gaarne op de hoogte worden gesteld met de gevoelens van Gede puteerde Staten ten aanzien van de verwezenlijking van het Vijf Eilandenplan. Andere leden vroegen welke werken ter verhoging van de veiligheid dit jaar zijn voltooid of in uitvoering zijn gekomen en welke werken in 1955 worden voorbereid tot uitvoering gebracht of voltooid. Een lid vroeg Gedeputeerde Staten of het in de bedoeling ligt proefmobilisaties t.a.v. de organisatie dijk- verdediging te herhalen. Memorie van beantwoording In de memorie van beantwoording schrijven Gedeputeerde Staten: De in het leven geroepen commissie voor de vaste verbinding met Flakkee is nog aan het werk. In het door deze commissie in 1952 uitgebracht rapport was de vaste verbinding geprojecteerd over het westelijk gedeelte van Tien Gemeten. Tengevolge van het Delta plan wordt thans een onderzoek inge»- steld naar een tracé, dat over het ooste lijk gedeelte van Tien Gemeten zal lo pen. Afgewacht zal moeten worden wel ke resultaten het werk dezer commis sie verder zal opleveren. Een afdoende verbetering van de ve ren zou vele mülioenen vergen. Wij ach ten het met het oog op de plannen voor de vaste verbindlng(eni) economisch niet verantwoord om zodanige verbetering tot stand te brengen. Wel zullen wij over wegen welke voorlopige voorzieningen nodig en mogeUjk zijn. Blijkens de Memorie van Toelichting op de Rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat voor 1955 is in de begroting gerekend met de mogelijkheid, dat nog In dat jaar een begin kan worden ge maakt met de werken ter afsluiting van het Haringvliet. De plannen van het Rijk tot afsluiting van de zee-armen zijn nog niet in een zodanig stadimn dat het ons College mo geUjk is uw vergadering daaromtrent bepaalde gegevens te verschaffen. 'Opgemerkt zij dat het Deltaplan ver der gaat dan het Vijfeilandenplan. In principe stellen wij ons achter het Del ta-plan. Voltooide I>ükwerken Naar aanleiding van de vraag betref fende de in 1954 verrichte dijkwerken zij medegedeeld dat in uitvoering zijn ge komen of voltooid: op het eiland Goe- ree-Overflakkee de verlegging van de hoofdwaterkering in Den Bommel, de keersluis in Ooltgensplaat, de definitie ve afwerking van de zuideUjke dijk tus sen Herkingen en Sluishaven met de keersluis te Oude Tonge op de Hoekse Waard de zuidoostelijke dijk en de af werking van de gehele zuidelijke dijk. Verder is tot stand gekomen de ver betering van Schielands Hoge Zeedijk tussen Capelle en Moordrecht en de af werking en verbetering van de dijk langs de Hollandse IJsel in de Krimpener- waard. Voorts is gereedgekomen de verdere afwerking van verschUlende in 1953 aan gevangen dijkherstelwerken. Door het Rijk is een aanvang ge maakt met de aanleg van de dam met keersluis in de mond van de Hollandse Usel. In 1955 zullen vorenbedoelde werken voor zover zij nog niet gereed zijn worden afgewerkt en zal de verbetering plaats vinden van enige zgn. zwakke schakels in de dijken op Flakkee, in de Hoeksche Waard op Voorne en Putten, Rozenburg en IJsehnonde en in de Krina penerwaard en de Alblasserwaard. Het ligt wel in de bedoeling nog een incidentele proefmobilisatie ten aanzien van de „Organisatie dijkverdediging' te houden, maar niet een algemene proef mobilisatie. Wij mogen in dit verband nog mededelen dat de Organisatie dijk verdediging in handen is van de dijkwa- terschappen, die daarbij gebruik maken van adviezen van de Provinciale Water staat. Zoals uit het vorenstaande moge blij ken zijn de noodzakelijke voorzieningen aan de dijken dus goeddeels getroffen. Uiteraard is daarbij uit economische overwegingen echter rekening gehouden met het Delta-plan. We menen intussen te moeten opmerken dat een absolute veiligheid nimmer is te verwezenlijken. Parijs Generaal de GauUe heeft zich Zaterdag in het openbaar uitgesproken vóór de overeenkomsten van Parijs. Hij geeft er echter de voorkeur aan eerst met de Sowj et-Unie te onderhandelen, alvorens de accoorden in werking te laten tre den. Op zichzelf lijkt deze verklaring van De Gaulle niet zo belangrijk. Toch strekt ze misschien verder dan we zouden ver moeden. Vooreerst is het niet onmogelijk dat de bekrachtiging van de Parijse accoor den door deze verklaring wordt verge makkelijkt. Dat is voor het Westen een verrassing, want men heeft nooit hele maal geweten wat men aan de GauUe had. En zijn partijgenoten wisten het evenmin zij hebben met spanning uit gezien naar een verklaring van him lei der. Nu de GauUe zijn houding heeft be kendgemaakt, weten zijn politieke geest verwanten wat hun te doen staat, wan neer het op stemmen aankomt. Anderzijds ligt er in de Gaulle's ver klaring geen reden tot optimisme. Zijn goedkeuring is min of meer afhankelijk gesteld van een gesprek met Rusland. En ddt is het juist wat Mendès-France wU vermijden. Althans, de Franse pre mier wil niet met de Sowjet-Unie on derhandelen voordat de verdragen van Parijs zijn geratificeerd. En m politieke kringen wordt de GauUe er ernstig van verdacht, dat hij toch de herbewapening' van Duitsland op de lange baan wil schuiven. De GauUe iseen man die de gulden middenweg zoekt: enerzijds schrikt hij ervoor terug, door tegen te stemmen, Frankrljks internationale po sitie in gevaar te brengen; anderzijds durft hij niet de consequenties aan van een Duits leger. De souvereiniteit van Frankrijk is het belangrijkste voor de GauUe, niet de eenwording van Europa. In dat Ucht gezien, moeten we nog maar afwachten of zijn verklaring invloed zal hebben op de stemming over de Parijse overeen komsten. West-Beriyn In West-BerUjn zijn Zondag verkie zingen gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Het resultaat van deze verkiezingen luidt als volgt: Soci alisten 44 procent, Christen-Democraten 30 procent en liberalen 13 procent. Door deze verkiezingen wordt de ver tegenwoordiging in het stadsparlement bepaald. Tevens vormen ze de basis, waarop de burgemeester wordt be noemd. Het laat zich dus aanzien dat West-Berlijn weer een socialistische bur gemeester zal krijgen, al was de meer derheid van de sociaUsten dan ook klei ner dan één procent. Het wordt prof. dr Otto Siihr. Naar alle waarschijnlijkheid zal er een coalitie gevormd worden, waaraan de twee grootste partijen zullen samenwer ken in het stadsparlement. Er zullen dus evenals in het vorige parlenaent, slechts drie partijen zijn vertegenwoordigd. De liberale partij, die veel stemmen heeft verloren, zal in de oppositie gaan. Anton Mijs Jr. hanteerde het truweel Gisterenmiddag vond de eerste steen legging plaats van het waterschapsge bouw, dat verrijst op de grens van Mid delhamis en Sommelsdijk voor de Dijk ring Flakkee. Het zoontje van dijkgraaf Ir. J. B. Mijs verrichtte deze steenleg ging. De aannemer van de bouw, de heer Spreeuwenburg uit HoogvUet had een gedeelte van het oprijzende gebouw door groen, bloemen, een fraai' specie bakje en een prachtig truweel een fees telijk tintje gegeven. Op 'zijn aanwijzin gen hanteerde de jonge Anton Mijs het gereedschap en legde deze een met strikjes versierde baksteen op het be tonnen fundament. Dat geschiedde in te genwoordigheid van zijn vader, van mevr Mijs, burgemeester Rijnders, div. leden van het Dijkringbestuur en van de ar- chitert, Ir. Meischke uit Rotterdam, ter wijl de werküeden en opzichter het werk voor enige tijd onderbraken om mede van deze steenlegging getuige te zijn. Er werden toepasseUjke woorden gesproken door de aannemer, door Ir. Meischke en door Ir. Mijs, die voor de werklieden een enveloppe met inhoud overhandigde, op dat deze na afloop nog enig meer ge noegen aan dit gebeuren konden beleven Het gebouw is aanbesteed voor ongev. 100.000 gld. Het wordt van grote om vang en zal behalve een zaal voor de vergaderingen van de Dijkring, kanto ren, een kluis, ide 'woning voor de secre taris-penningmeester, de heer W. H. Verheul, alsmede op de bovenverdieping tekenkamers enz. bevatten. Naast dit waterschapshuis zal t.z.t. het gebouw voor het Groene Kruis Mid- delhamis-Sommelsidijk gezet worden, dat medisch centrum dezer gemeenten zal zijn. Moskou De Sow^jet-Unie en de zeven commu nistische landen van Oost-Europa, die hebben deelgenomen aan de Moskouse conferentie over de Europese veiligheid, hebben deze conferentie vrij spoedig ge sloten en daarna een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Men is overeengekomen dat men op nieuw een conferentie zal houden indien de accoorden van Parijs worden gerati ficeerd. In dat geval zal men zich beraden over de organisatie van de communis tische strijdkrachten. Het is de bedoeling een soort Defensie Gemeenschap voor het Oosten op te richten. In wezen is de politieke situatie door deze conferentie niet veranderd. De leden die aan de 'besprekingen hebben deelgenomen, waren toch al volkomen afhankeUjk van de Sowjet-Unie, We moeten dit zien als een allerlaatste po ging van het Oosten om de plannen tot herbewapening van West-Duitsland te verijdelen. Voor het Westen zal de Rus sische houding geen hinderpaal zijn op de weg naar de gemeenschappelijke ver dediging. Debat over Ned. Nieuw Guinek. De zer dagen zal een debat worden gehou den in de Tweede Kamer over Ned. Nieuw Guinea. Tegelijk met de begro ting van de 'Overzeese gebiedsdelen komt dan het verslag in behandeling van de parlementaire missie naar Nieuw-Gui- nea. Door de zware mist van Dinsdag is de veeerboot MiddelhamisiHellevoetsluis 's avonds niet meer overgegaan, zodat de post ook niet kon worden verzonden. Daardoor zal ons blad bij onze post- abonné's' buiten het eiland Woensdag niet op t\jd zijn besteld. Wij vragen daar voor verschoning, het weer valt niet te dwingen. Onze abonné's" die evenals verleden jaar weer een Nieuw jaarsgroet in ons blad wensen te plaatsen, geüeven deze vroegtijdig in te zenden. DE ADMINISTRATIE. Het Delta-plan komt in het begin van 1955 in de Tweede Kamer in behande ling. De Westerschelde zal niet worden afgedamd. Overwegingen van technische en andere aard maken dit onmogelijk. De verbetering van de dijken aan de Wester-Schelde zal krachtig worden aangepakt. Nieuwe Waterweg zal niet worden afgesloten. De belangen die Rotterdam heeft bij een open zeeverbinding zijn daarvoor veel te groot Over het Moerdijkkanaal zal spoedig een beslissing worden genomen Gevolgen van de stormen Als gevolg van de stormen van de laatste tijd wor den vier Franse treilers met een geza menlijke bemanning van 36 procent ver mist. Men 'vreest het ergste. VUegtuigen hebben zonder resultaat de zeeën afge zocht. Herhalingsoefeningen wordt verlengd Bij de Tweede Kamer is een Wetsont werp ingediend waar bij de duur van de HerhaUngsoefeningen wordt verlengd van max. 85 dagen tot max. 150 dagen. Geen inhalen van achterstallige Zie kenhuisruimte. De achterstand in Pro- testants-Christelijke ziekenhuisruimte is nog groot. Door beperking van het bouw volume voor grote gebouwen is er vol gens de minister van Sociale Zaken geen kans dat deze achterstand ingelopen kan worden. Dodelgke beklemming. De 63-jarige koopman G.C.B, te Utrecht raakte bij een botsing op de Croeslaan met zfln rij- vriel zodianig bekneld tussen een perso nen auto en een paal dat hij in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht waar hij kort na dien overleed. Dood van bromfietser, 's Morgens om zes uur reed de 24-jarige fabrieksarbei der M. L. van B. op zijn bromfiets naar zijn werk te Weesp. Door de duisternis heeft hij zeker een voetganger niet op gemerkt. Hij botste er tegen aan, bei den kwamen te vallen. De voetganger kon weer opstaan, maar de bromfietser bleef liggen en de voetganger kon geen leventeken meer waarnemen. Aardschokken op Sicilië. Zesduizend bewoners van Camporeale, ten Zuidoos ten van Palermo hebben hun huizen ver laten nadat hevige aardschokken wa ren opgetreden. Het dorp Grisis 15 km. van Camporeale is door zijn 2500 be woners verlaten. Ook daar hadden zich he'vige aardschokken voorgedaan. Papegaaienziekte. Te Milaan heeft zich een beperkte epidemie van de pa pegaaienziekte voorgedaan. Enkele per sonen zijn er reeds aan overleden. Zuivelfonds keert gelden uit. Het be stuur van het Bedrijfschap zuivel heeft besloten een bedrag uit het zuivelfonds van ongeveer 37% milhoen gulden terug te betalen. De gelukkigen zijn zij die in 19531954 de heffing van het zuivel fonds werd opgelegd. Voor de eerste ca tegorie betreft het 20 cent per procent vet per 100 kg. Op door de boeren be reide kaasproducten wordt 6.60 per 100 kg. terug betaald. Over iedere 100 liter in consumptie gebrachte melk zal 0.75 worden terug betaald. Hoge temperatuur in Lionden. Op 2 December wees de thermometer te Lon den een temperatuur aan van 67 graden Fahrenheit. De hoogste temperatuur in de laatste 70 jaar op die datum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1