Antwoord van B. en W. te Middelharnis Uitvinding van nieuwe bieten-rooimachine Het zuilentijdperk RHXITORCI^IJB Marktberichten Korte raadszitting te Sommelsdijk Aanbieding schilderstuk 27e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEEEFOKMEEEDE GEÜNDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN op vragen van de commissie tot nazien begroting 1955 Gunning en aanbesteding fabrieks pand aan de üorpsweg Dulles waarschuwt het communisme In een arbeidsgang wordt het loof gekapt en de bieten gerooid. Machine voldeed uitstekend Weth. J. H. Dijkers 25 jaar bestuurslid van de Drinkwaterleiding Oprichting Padvinders- verenigingen van de Flakk. Gemeen schap aan Provinciale Waterstaat Centrale Veiling Middeihariiis UIENVEILING Woensdag 8 December 1954 No. 2359 Reüactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerj] Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. Het opschrift boven dit artikel zal zeer velen van onze lezers wel ietwat wonderlijk en onbegrijpelijk voorkomen. Vermoedelijk heeft nog niemand dit woord ergens gelezen. En in een woor denboek, zelfs in Groot Van Dale, zult u het vergeefs zoeken. Men heeft wel eens gehoord van het stenen en ijzeren tijdperk,'maar een zuilentijdperk, neen, dat is iets onbekends. Het zal wel zo iets moeten voorstellen als een tijdspe riode, waarin veel zuilen voorkomen. Nu dat was in de Griekse oudheid, toen schitterende bouwwerken in Athene enz verrezen, waarin de zuil een eerste rol speelde. En toch hebt u het mis. We moeten niet zo ver in de historie terug, ^g^jit we leven thans in het zuilen tijdperk! Laten we onze lezers nu maar gauw uit de 'droom helpen. Dit nieuwe woord lazen we in het socialistische weekblad Vrü Nederland" en wel in een artikel, waarboven stond „Spoken bij een fusie." Het gaat in dit artikel over de ineen- smelting van de twee bekende vereni gingen van Christelijke onderwijzers, de z.g. „Grote" en de „Unie." Deze hebben op 30 October j.l. met overweldigende meerderheid van stemmen besloten een fusie aan te gaan, zodat er met ingang van 1 Januari 1955 nog slechts één ver eniging van Chr. onderwijzers bestaat, de P.C.O.V. De reden, waarom „Vrij Nederland", ofschoon op het openbaar onderwijs georiënteerd, hierover ging schrijven, blijkt uit het volgende citaat: „Wie intussen mocht menen, dat de ze "verheugende fusie de instemming heeft van alle voorstanders van het christeUjk onderwijs, vergeet, dat wij in Nederland leven in het zuilentfldperk." Daar hebt u het woord, dat boven dit artikel staat. De schrijfster van dat stuk is heel erg vei'bolgen op degenen, die deze fusie hebben tegengewerkt en ze richt haar pijlen met name op de heer Gilhuis, die er in „Trouw" een artikel aan gewijd heeft en daarin scherp tegen deze samensmelting steUing heeft geno men. Hij heeft volgens V. N. het spook beeld van de doorbraak opgeroepen. Het is, dunkt ons, wel de moeite waard, hierop eens nader in te gaan. Niet omdat een eenmaking van twee onderwijzersverenigingen onze lezers erg veel zal interesseren, maar vanwege het bijzondere aspect, dat deze fusie heeft in verband met een zeer belangrijke prin cipiële zaak, die hierin een rol speelde. Er is nl. niemand van de leden van de „Grote" (die 10.500 leden telt) op zich zelf tegen samensmelting met de „Unie" (die 1200 leden heeft), maar een deel ei-van had wel bezwaar tegen deze fu sie, omdat daardoor de voorzitter van de „Unie", de heer T. C. Bos, school hoofd te Utrecht en lid van de Partij van de Arbeid, als tweede voorzitter zijn Intrede doet in het nieuwe bestuur. Dit betekent toch niets meer of minder, dan dat de „doorbraak" haar intrede doet in de nieuwe vereniging. Br is daarom door enkele afdelingen, waaronder die op Goeree en Overflakkee, scherp po sitie gekozen tegen deze fusie, die even wel door het Hoofdbestuur en de over grote meerderheid der leden is aan vaard. De heer Gilhuis heeft in „Trouw" en de woordvoerder van de afdeling Goeree op de vergadering in Utrecht gewezen op het binnenhalen van socialisten ui een Chr. onderwijzersvereniging. Nu was het zó, dat er reeds een aantal van deze mensen lid waren. Daartegen was in 1948 een motie-Amsterdam aangenomen waarin deze leden ernstig werden ver zocht, hun lidmaatschap van de P.v.d.A. op te geven. Hierop is in de discussie gewezen, maar het heeft niet gebaat. „Vrij Nederland" neemt het nu de tegen stemmers zeer kwalijk, dat zij de door braak erbij gehaald hebben. Het spreekt van een „beruchte motie", van een „an- ti-doorbraakfront," van „iK>litieke in quisitie en discriminatie" en beschuldigt „Trouw" ervan, dat het blad overal ro de spoken ziet. We begrijpen niet best, waar V. N. zich zo boos over maakt. Het rode or gaan kan,tevreden zijn. Het is de door braak gelukt het vice-voorzitterschap van de 12000 leden tellende Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging te bemachti gen. De honden mogen nog wel wat blaffen, maar de karavaan gaat door! Intussen schijnt het zelfs nog ongeoor loofd te zijn, op bescheiden vrijze de in filtratie van socialisten in christelijke verenigingen te bestrijden. Vandaar de woede van V. N. en de duidelijke hulde aan dhr. J. W. van Hulst, voorzitter van de „Grote", die de opname van dhr. Bos in het Hoofdbestuur verdedigde. Wat is nu eigenlijk de kern van deze kwestie? De doorbraak! Zo men weet, valt de Nederlandse bevolking, globaal genomen, in drie grote groepen uiteen: de Protestants-Christelijke, de Rooms- Katholieke en de vrijzinnige of humanis tische. De levens- en wereldbeschouwin gen van deze drie groepen lopen zo he melsbreed uiteen, dat men gerust kan zeggen, dat ze antithetisch 'tegenover elkaar staan. Tot zover vindt iedereen dit vrij „normaal", althans men accep teert deze geestelijke driedeling als een feit. Maar dan komt het grote verschil. Verreweg de meeste mensen van Prot. Chr. beginsel, met name zij, die gerefor meerd denken en óók de Rooms-Katho lieken, gaan van het standpunt uit, dat elk beginsel zijn eigen organisatie moet hebben, m.a.w. dat zich „soort bij soort" moet organiseren op ieder levens terrein. Dat begint bij de kerk. Geeneen- heidskerk van gereformeerden en vrij zinnigen, zoals de mannen van de nieu we koers in de Herv. Kerk voorstaan. En dat zet zich consequent op elk ge bied voort. Zo hebben we bij het onder wijs specifiek christelijke scholen, in de Heden Dinsdagmiddag komt de raad van Middelharnis in openbare zitting bij een, ter afhandeling van de gemeentebegroting 1955. De begroting is nagezien door een raadscommissie, bestaande uit de heren J. H. Koppelaar, P. A. v. d. Berge en L. v. d. Waal. Wij g^even hier de opmerkingen 'die de commissie heeft gemaakit, met het antwoord van Biirgemeester en Wethouders. 1. De Commissie kan acoord gaan met de wijze waarop nu de begroting is samengesteld. Wat echter betreft de jjieuwe kapitaalslasten die B. en W. voor stellen vraagt de commissie of het mo gelijk is, met Ged. Staten te overleg gen, om, alvorens idïe uitgaven worden gedaan, zekerheid te hebben, dat daar voor een extra uitkering zal worden toe gekend. Antwoord. Bij het doen uitvoeren van nieuwe kapitaalswerken ligt in de eer ste plaats bij de Raad de beoordeling van het al of niet noodzakelijk zijn de zer werken. Eerst nadat de Raad heeft besloten tot uitvoering kan eventueel een verhoging van de uitkering worden aangevraagd. Het zou principieel onjuist zijn om de zaak om te draaien en eerst verhoging te vragen en daarna tot het kapitaalswerk te besluiten. Bovendien kunnen Ged. Staten niet tot verhoging van de uitkering adviseren als niet eerst de Raad het betreffende besluit heeft genomen. Wellicht ten overvloede wil len vrij er nog op wijzen, dat een aan vraag om verhoogde uitkeringen uit het Gemeentefonds is ingediend, doch dat nog deze maand een beslissing hierop is te verwachten. Stijging nitgavenpeil 2. De Commissie heeft met bezorgd heid kennis genomen van de verhoging van hoofdstuk VI Openbare werken. Naar haar oordeel wordt deze post vol gens de 'draagkracht van Middelharnis te zwaar belast. Zij verzoekt B. en W. bij drie gemeenten van ongeveer gelijk zielental vergelijkingscijfers op te vra gen om daaraan onze cijfers te toetsen. Antwoord. De stijging van het uitga- venpeU valt niet alleen op hoofdstuk VI te constateren. Daar echter een zeer groot deel van de kapitaalsuitgaven, waartoe reeds werd besloten, betrek king had op openbare werken, zijn de uitgaven van dit hoofdstuk in verhou ding zeer sterk ^gestegen. Voor wat in engere zin betreft de post „Technische Dienst" delen wij U mede, dat de bezet ting van die dienst zeer nauw verband houdt met de in uitvoering zijnde en nog uit te voeren werken. Waar de hoe veelheid dezer werken momenteel groot politiek christelijke partijen, in de jeugd beweging christelijke organisaties, inde radio de N.C.R.V., in de vakbeweging het Chr. Nationaal Vakverbond en ga zo maar door. De Roomsen volgen het zelfde systeem, alleen nog veel straffer en consequenter en van bovenaf door het episcopaat voorgeschreven. Dit sys teem van Protestantse en Roomse or ganisaties, waarin deze „volksdelen" zijn samengebundeld en dat in zekere zin de georganiseerde geestelijke weermachten strijdmacht dezer groepen vormt, is een doorn in het oog van al wat vrijzinnig, humanistisch en socialistisch is. De lin kerzijde heeft daartegen altijd fel ge vochten, in de 19e eeuw door middel van het oud-liberalisme, thans door de geest verwante stromingen daarvan. Wel heeft het humanisme" (we noemen de ze groep zo bij gebrek aan een betere verzamelnaam) ook zijn „organisaties": de openbare school, de V.V.D. en de P.v.d.A., de A.V.R.O. en de V.AR.A, het N.V.V., enz., enz., maar deze voeren de pretentie, dat zij algemene organisaties zijn en open staan voor iederéén, van wat godsdienst of kerk hij ook zij. Zij erkennen geen antithese, maar zijn neu traal' en algemeen. Zij zetten geen schotten" en zij maken geen afschei dingen, zij zijn verdraagzaam" en vóór de volkseenheid. Om deze feitelijke driedeling in prin cipieel opzicht propagandistisch te ka rakteriseren, spreekt men van hnks van het zuilensysteem. Het gehele Prot. Chr. organisatiecomplex en evenzo het Rooms-Katholieke ziet men van die zij de als een massieve, hechte zuil, die als een sterke rots in de branding van de geestelijke strijd staat en onwrikbaar stand poogt te houden. En sedert in Ne derland Groen van Prinsterer en Dr. Kuyper enerzijds en het Roomse episco paat anderzijds hun geestverwanten in gelijkgerichte onganisaties onderbrach ten, leven we hier in het zuilentijdperk. Zelf hebben ze natuurlijk ook een zuil, maar dat is onze schuld. Wij hebben hen gedwongen door ons isolement. Maar zij menen er niets van. Ze zouden niets liever doen dan alle zuilen omverhalen, belijdende Protestanten en Roomsen in hun „algemene"' organisaties opnemen, de antithese doorbrekenen op die ma nier tot een gelijkschakeling komen. Het resultaat zou dan echter zijn: één mach tige vrijzlnnig-humanistisch-socialisti- sche zuil! En omdat „Trouw" en ve le andere bladen en verenigingen en per sonen deze tactiek zeer wel doorzien en weigeren hun wapens in te leveren en hun bunkers prijs te geven, daarom schrijft „Vrij Nederland", dat deze al len bezig zijn „het geestelijk leven in Nederland definitief te verzuilen." is, is de bezetting van de dienst even redig. Wij verwachten, dat binnen enke le jaren hier de top zal zijn bereikt en dat daarna, ook weer in evenredigheid, de bezetting van de dienst kan worden Ingekrompen. Ten aanzien van het laat ste deel van de vraag merken wij op, dat het verkrijgen van juiste vergelij kingscijfers vrijwel onmogelijk is. Het zielental van een gemeente speelt slechts een zeer ondergeschikte rol bij het tref fen van vergelijkingen in dit opzicht. Zo vele en verschillende omstandigheden moeten bij het treffen van een verge lijking in aanmerking worden genomen, dat het verkrijgen van vergelijkbare cij fers en zo uitgebreide enquête zou ver gen, dat hiervan niet in een kort tijds bestek resultaten zouden zijn te ver wachten. Afschrijving Nieuwbouw 3. De Commissie vraaigt B. en W. na dere toelichting waarom bij hoofdstuk VIII par. 4 en par. 9 de afschrijving voor de nieuw te bouwen U.L.O.-scho- len reeds is opgenomen. Naar haar oor deel zou het beter zijn deze eerst bij de ingebruikneming op te nemen. Antwoord. De afschrijvingen op de nieuwe U.LjO.-scholen zijn geraamd om dat verwacht wordt, dat 'de scholen tn 1955 in gebruik zullen worden genomen en het, ook door de Ged. Staten, ge wenst wordt geacht met de afschrijving te beginnen In het jaar waarin de in- gebruik-neming plaats heeft. Ambtenaar Sociale Belangen 4. Hoofdstuk IX. De uitgaven van dit hoofdstuk breiden zich steeds meer uit. De Commissie vraagt het oordeel van B. en W. of het niet gewenst zou zijn voor deze post een speciale ambte naar aan te stellen en de Burgerlijke In stelling voor Sociale Belangen om te zetten in een Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Thans is deze verzorging toevertrouwd aan het College van Re genten en diverse ambtenaren. B. en W. zouden dan him taak kunnen overdragen aan een raadscommissie bestaande uit een deel van de tegenwoordige regenten. Vooral wanneer deze omzetting zou kunnen geschieden in samenwerking met Sommelsdijk menen zij, dat deze dienst zeer nuttig werk zou kunnen ver richten. Antwoord. B. en W. staan zeker niet afwijzend tegenover de gedachte in sa menhang met Sommelsdijk te komen tot het formeren van een gemeentelijke dienst voor sociale zaken (in het mid den wordt gelaten of dit de juiste be naming zou zijn.) Er mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de Burgerlijke InsteUing voor Sociale Be langen alhier, zowel als het Burgerlijk Armbestuur te Sommelsdijk vrij veel be zittingen hebben en dus ook beheersor ganen zijn. Het omzetten in een 'gemeen telijke dienst is dus een zaak met veel kanten, die zeer zorgvuldig zal moeten worden bestudeerd. Wellicht ware het daarom beter dit punt eerst aan te snij den als enige zekerheid bestaat over een eventuele samenvoeging van de beide gemeenten. Volkshuisvesting 5. De Commissie is van oordeel, dat de woningnood in de gemeente thans nog zo groot is, dat de 8 noodwoningen ze ker niet in 1955 moeten worden ver kocht en verwijderd. Antwoord. Het in de begeleidende brief genoemxJe jaartal 1955 berust op een vergissing. Het ligt n.l. in ons voor nemen te bevorderen, dat de noodwo ningen eerst in 1956 zullen worden ver kocht en verwijderd. Vestiging verloskundige De Commissie blijft bij de wens, uit gesproken door de gehele raad, om te trachten een verloskundige aan te stel len. Mocht de In de begroting opgenomen toelage niet toereikend zijn, dan zou de Commissie tegen verhoging geen be zwaar hebben. Antwoord. B. en W. hebben wederom een oproeping geplaatst. Volgnummer 85 en 87 7. De Commissie vraagt het oordeel van B. en W. om te trachten enige ze kerheid te verkrijgen dat de gederfde gelden bij de bouwkosten mogen worden bijgetrokken. Zou een dergelijk verzoek worden afgewezen, dan heeft zij be zwaar tegen het opvoeren van deze pos ten. Antwoord. Aan Ged. Staten is ge vraagd het standpunt van 'dat College aan ons kenbaar te maken over de vraag of met de te derven opbrengst haven-, kade- en weeggelden de kosten van herstel van de sluis kunnen worden verhoogd. Zodra dit standpunt bekend is zullen wij U hiermede In kennis stel len. Demping slootjes Marietjespad 8. De Commissie vraagt met spoed over te gaan tot het dempen van de slootjes aan het Marietjespad, te be ginnen bij de tramlijn. Is het niet mo gelijk dit nog in 1954 uit te voeren?' Antwoord., Aan de Technische Dienst is opdracht gegeven een plan en kos- tenbegroting- betreffende het dempen van de genoemde sloten op te stellen. Wij zullen U zodra mogelijk een voor stel doen en een crediet vragen. Eerst daarna kan tot uitvoering worden over gegaan. Vrij'dag 3 Dec. j.l. werd te Sommelsdijk een spoedeisende raadsvergadering ge houden, die slechts enkele minuten heeft geduurd. Het enigst agendapunt was de gun ning en aanbesteding van een fabrieks pand aan de Dorpsweg, m verband met industrievestiging .van de fa. v. Hessen. De Voorz. opende op gebruikelijke wijze met gebed en ging daarna direct over tot een besloten zitting. Deze werd na enkele ogenblikken opgeheven, waar na de Voorz. mededeelde, dat een on derhandse inschrijving was gehouden, waarbij de N.V. P. Spreeuwenburg de laagste Inschrijver bleek te zijn. Deze aannemer is dezelfde, die momenteel het Hoogheemraadshuis bouwt aan de Langeweg. Z.h.s. werd deze firma de bouw van het fabriekspand opgedragen. De raad heeft hiertoe Indertijd 70.000.- uitgetrokken. Direct daarop volgde sluiting. Ir J. B. Mijs was niet aanwezig. Men schrijft ons: De Rhetorclub heeft op 13 December weer een openbare lesavond. Als spre kers treden dan op haar juniorengroep, die dan op dien avond hun achtste les- beurt vervullen. Zij geven dan op dien avond blijk wat of hun vorderintgen zijn vanaf het begin van hun aanmelding als leerling, nog maar enige maanden gele den. Die enige maanden geleden, daar wilden wij het nu eens over hebben. Op dit tijdstip besloten een twaalftal men sen, dat zij aan een tekortkoming in hun maatschappelijk verkeer een einde gin gen maken. Deze tekortkoming nu wa.s niet een alleen bij hen voorkomende, doch is een veel voorkomende eigen schap. Doch de Flakkeese bevolking gaat hier voor een zeer groot deel aan mank. Waaruit bestaat nu in hoofdzaak de ze tekortkoming? Voornamelijk dat men zich niet durft te uiten in aanwe zigheid van een meer of minder grote groep mensen. Indien men b.v. op een vergadering zijnde, plotseling zou wor den aangewezen om deze vergaxlerlng toe te spreken over een onderwerp dat men toch voldoende beheerst, dan durft men niets en zou men liefst in de grond vrillen zinken. Dit niet durven berust voor een grootgedeelte op een gevoel van minderwaardijgheid en dit is a.h.w. een specifiek Flakkees gebrek en leidt tot nog veel meer tekort komingen In de maatschappelijke omgang. Hierover vrillen wij nu niet verder gaan. Indien U hiervoor echter belangstelling hebt, kunt U hierover veel meer horen op de lessen van de Rhetorclub. Minderwaardigheidsgevoel speelt veel mensen parten wanneer zij op een ver gadering zitten, gaarne iets vrillen zeg gen, maar hun mond niet durven open te doen. Zelfs als de inleider enormiteiten naar voren brengt waarmee men het ab soluut niet eens is. En door dit zelfde gevoel laat U zich opzij dringen In het bestuur van uw club ,,deur lui van ''d overkante" die later soms veel minder capaciteiten blijken te bezitten dan U. Indien U zich aan de hierboven geschet ste toestanden hebt gespiegeld en U spiegelde zich niet zacht, komt U dan eens na^,r de Rhetorclub, elders in dit blad kunt u vinden hoe u daar kunt ko men. Daar helpt men u van uw com plexen Elf en doet ge tevens een algeme ne ontwikkeling op die uzelf het meest nog zal verbazen. HET BESTUUR. WASHINGTON Als de communis ten inderdaad zuUen trachten Formosa te veroveren zal dit oorlog met de Ver enigde Staten betekenen, zo heeft mi nister Dulles gedreigd. Hij kon niet zeg gen of een aanval op de Tatsjes-eilan- den, 320 km ten Noorden van Formosa beschouwd zal worden als een aanval op Formosa zelf. Tot Rusland richtte Dulles de waar schuwing, dat de gevolgen van een nieu we blokkade van Berlijn zeer ernstig zou kunnen zijn. Maandagmiddag hebben we een voorlopige demonstratie meegemaakt van een nieuwe bieten-rooimachine, op het land van dhr. A. v. d. Tol onder Stad. Deze machine is een product van de mechanisatie-commissie, gevormd uit de Vereni ging van Bedrijfsvoorlichting Goeree Overflakkee. Met deze machine worden de bieten in een arbeidsgang over het land van het loof ontdaan, gerooid ,en te vens schoongemaakt. In een aparte vergaarbak worden bieten en loof opge nomen en door het overhalen van een handel op hopen geworpen. Er waren veel landbouwers tegenwoordig, die hun voldoening uitspraken over het nieuwe apparaat. Door de Vereniging Bedrijfsvoorlich ting voor de landbouw op ons eiland, werden zes jaar geleden negen boeren zoons uitgenodigd om op verschillend gebieid verbetering van landbouwmachi nes te bestuderen. Als eerste object werd toen een zaaischoffel-machine ge construeerd en het jaar daarop (in 1951) heeft men zich geworpen op de bieten- 'rooi-machlne. De landbouwer Willy van Kempen, lid van deze technische commissie vertelde ons, dat veel was geëxperimenteerd eer de complete rooier voor goed gebruik gereed was. De bouwer van 'die machine is de heer J. J. C. de Lignie te Herkin gen, die op het land zelf demonstreer de. Het apparaat hangt achter een trac tor; een man is nodig voor de besturi.ig, en een man voor de bediening van de rooier. Drie sneden bieten worden ge kopt, 'drie sneden er naast gerooid. Het loof wordt afgeslagen met een roteren de rubberzweep en tegelijk In een bak vergaard. De bieten worden gelicht, en komen in een cyllndervormige korf te recht, waarin zich een- in tegenoverge stelde richting draaiende vijzel bevindt. In deze korf worden de bieten van alle vuil ontdaan. De tarra zal er dus veel minider door zijn. Bieten en loof worden m een bak verzameld, is de bak vol, worden ze door een beweging met een handel netjes op hopen uitgestort. De fabrikant, de heer de Lignie heeft op deze machine octrooi aangevraagd, ook voor meerdere landen in Europa. Zaterdag 4 December j.l. werd in het Dagelijks Bestuur van de Stichting de Drinkwaterleiding „Goeree en Overflak kee" de dag herdacht, dat de heer J. H. Dijkers, wethouder te Sommelsdijk, vijf en twintig jaar geleden als gedelegeer de van de gemeente Sommelsdijk de eer ste maal als bestuurslid van de Stichtmg een vergadering meemaakte. De voorzitter van de Stichting heeft in deze vergadering de heer Dijkers op hartelijke wijze toegesproken' en hem namens de Stichting een boekwerk over handigd. De heer Dijkers memoreerde in zijn antwoord de waterleidingsituatie zoals die zich 25 jaar geleden tn 'deze streken voordeed. Hierbij bleek, dat voor het grootste deel van het eiland het standpunt t'^n opzichte van een centrale drinkwaterlei ding grondig gewijzigd is. Onder auspiciën van Mr J. Zuur, kan tonrechter te Sommelsdijk, welke vóór zijn vestiging te Middelhranis fungeerde als districtscommissaris der Nederl. Padvinders Vereniging Gouda en 'Om streken, worden pogingen gedaan tot oprichting van een of meer groepen op GoereeOverflakkee van padvinders en tot verbreiding voor het werk dezer jeugd beweging op de Z. Holl. eilanden. In een circulaire die 'door mr. J. Zuur is uitgegaan, lezen we het volgende: ,,Mede In verband met de gewijzigde en zich nog steeds veranderende struc tuur van onze maatschappij is de jeugd beweging een meer en meer onmisbare schakel in de opvoeding en karaktervor ming van de jeugd. De padvinderij mits goeid geleid kan door haar methode van het spel van verkennen naar mijn overtuiging een bijzonder waardevolle bijdrage leveren tot de vrije tijdsbesteding van de jongen en daarme de zijn ontwikkeling tot persoonlijkheid in sterke mate beïnvloeden. Jeugdbeweging in het algemeen en dus ook de Vereniging der Nederlandse Padvinders kan slechts bestaan bij be langstelling der ouderen. Op 15 December a.s. des avonds te 7.30 uur zal in Hotel Spee te Sommels dijk een causerie worden gehouden door eeu der functionarissen van het Hoofd kwartier, waarbij tevens een film zal worden vertoond en een demonstratie zal worden gegeven door een aantal Rot terdamse zeeverkenners, om zodoende nader kennis te maken met de Neder landse Padvinders. Alle ouderen zijn hier welkom. De aanwezige landbouwers, alsook tech nici van een Suikerfabriek hadden alle lof over 'deze nieuwe landbouwmachine. Het gaat verbazend snel en het op deze wijze rooien, zal een enorme arbeidsbe sparing opleveren. De technische commissie van de be drijfsvoorlichting heeft na drie jaar ex perimenteren iets gepresteerd, wat o.i. de aandacht van geheel landbouwend Nederland zal trekken. Woensdag en Donderdag zullen op nieuw demonstraties worden gegeven, waartoe wij de landbouwers opwekken deze bij te wonen. Men zie voor nadere aanduiding de advertentie in ons blad. Onder grote belangstelling van diver se Instanties op het eiland heeft het be stuur van de Flakk. Gemeenschap, on der voorzitterschap van Burgemeester Rijnders aan de Prov. Waterstaait een schilderstuk van Marius Richters aange boden. Deze aanbieding vertolkte de dank van de Flakkeese bevolking aan de Prov. Waterstaat, voor aUes wat voor ons zwaar getroffen eiland is gedaan. Ook werd de film van de N.V. Kon. Shell over het herstel van onze dijken ver toond. In ons volgend nummer komen wij hierop In een verslag breedvoerig terug. VEEMARKT ROTTERDAM, 6 Dec. Aangevoerd 1855 dieren, w.o. 119 vette koeien, 658 varkens en 97 lammeren. Prijzen per kg: vette koeien 2.582.70, 2.382.50, 2— 2.14; varkens lev. gew. 1.83, 1.81, 1.79, prijzen per stuk, lammeren jf 110 ,105, 95. Aanvoer vette koeien korter met re delijke handel en iets stijver in prijs, prima's boven notering. Aanvoer var kens even minder met tamelijke handel en goed prijshoudend; prima's exempla ren gingen nog boven notering. Lamme ren aanvoer kleiner, handel vlot en on veranderde prijzen. GBAANBEURS ROTTERDAM, 6 Dec. Binnenland se granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie tot 26.85. Voedergranen; kalm; zomergerst naar kwaliteit en vochtgehalte 2627.75, geschoonde gedroogde tot 28.50; haver naar kleur en vochtgehalte 2526.75; extra blanke tot 27.50; rogge doorsnee kwaliteit 21^22.50; bakrogge 23— 24. Peulvruchten: Groene erwten, kalm tot 95; schokkers flauw tot 125. bruine bonen flauw tot 95. AABDAPPELBEURS ROTTERDAM, 6 Dec. Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts; eigenheimers 1012.50, bintjes 7.508.25, bevelan ders 11.50—12.meerZanders 9.— 9.50, ijselster 8.8.50, Zandaardappelen: übertas 7.50. Voeraardappelen 3.4.Prijzen berekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto. -O- Uienveiling van Dinsdag 7 Dec. 1954 Uien middel 21.35, drielingen 24.27 picklers 30.01, stekuien 3.504.10. Aanvoer 30.000 kg. ----------O---------- Aardbeving. Port of Spain, de hoofd stad van het eiland Trinidad (Brits West-Indië), heeft Zaterdag van een he vige aardschok te lijden gehad, die evenwel geen slachtoffers heeft veroor zaakt, terwijl ook de aangerichte mate riële schadte gering is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1