Een kwade dienst HeiHRniER Gelei 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bg contract speciaal tarlel. Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag handen om trots op te zijn UIT HET Levende woorden van Augustinus MEDITATIE Uit preken 1600 jaar geleden (13 Nov. 354 geboren) Dr. C. F. Arends nam afscheid als gemeente geneesheer te Middelharnis Grote B.B.-oefening Van heinde en ver 'sdiótUleerd GEBRS. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Hei eerste Flakkeese Middensiandscongres te Middelharnis op Dinsdag 9 November c- Zaterdag 6 November 1954 No. 2350 Bedactiebureau: Pr. TTFINDRIKSTRAAT 14, MIDDELHAKNIS TELEFOON K 1870-20.17 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMEasrrSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. In Indonesië gaan de zaken niet g-oed. Het komt meer en meer openbaar, dat het volk nog niet politiek rijp is een zelfstandig goed functionerende rechts staat te vormen. Dat de dunne intelec- tuele bovenlaag geen genoegzame wor telen heeft geslagen in de brede volks massa van stad en dessa. Dat de ge welddadige ontvoovding van het land een staat heeft geschapen welks leidslieden het ontbreekt aan tact en bekwaamheid om het volk tot ontvrtkkeling te bren gen en het rijp te maken om op demo cratische wijze invloed uit te oefenen op de regering van het land. Er is door de ontijdige souvereiniteitsoverdracht een Staat gevormd die niet op eigen benen kan staan. De grote fout door Ameri ka destijds in hoofdzaak gemaakt wreekt zich geducht, doordat een Staat is ontstaan die door onbekwame regeer ders geleid slachtoffer dreigt te worden van het communisme. Zo slecht is de economische toestand van Indonesië ge worden dat zelfs in de igrote steden voedselschaarste optreedt. Indonesië was groot en welvarend geworden door die rijke ontvrikkeling van buitenlandse on dernemingen. Die hadden voorspoed en welvaart gebracht ook voor de inlandse bevolking. Maar het Regeringsbeleid is de bui tenlandse ondernemer haast met vijand schap tegemoet getreden en het heeft op die manier de bron van eigen wel vaart zware verliezen berokkend. Voor die buitenlandse ondernemingen was het optreden van de Indonesische rege ring vaak weinig minder dan een ramp. Maar in volle omvang is de oncoulante houding tegenover de buitenlandse on dernemers een ramp voor het eigen volk geworden. Economisch is de toestand van Indonesië van jaar tot jaar achter uitgegaan. En in die slechte gang van zaken in economisch opzicht deelt de inheemse bevolking in ruime mate. E^en hecht, vast bestuur heeft de In donesische regering niet weten te schep pen. In vele streken moord en terreur. Een weelderig opbloeien van het ben dewezen waardoor de veiligheid van de dorpen wordt bedreigd doet allerwege ontevredenheid ontstaan. De met dwang opgelegde eenheidsstaat, waardoor de federatief gezinden hun ideaal zagen ontgaan heeft in grote gebieden een voedingsbodem geschapen voor anarchie De regering schijnt het vermogen niet te hebben krachtig op te treden. In haar boezem heersen grote tegenstellingen, nu weer aan het licht getreden door het ontslag nemen van een drietal minis ters. De voortdurend toeneniende on veiligheid wijst op een steeds mindere kracht van de regering en op het groeien naar een staat van revolutie ontbrandende in een burgeroorlog. De communisten steunen' nog de reigering maar deze steun is hoogst bedenkelijk en alleen maar begrijpelijk om" dat ze de regering' stijven in het nemen van verkeerde maatregelen. Communisten hebben geen belang bij een sterke na tionale regering en daarom is hun steun, een bedenkelijk symptoon van verwor ding. 't Gaat slecht in Indonesië. De gewo ne burger ondervindt het aan den lijve, dat de regering geen krachtige functio nerende rechtstaat heeft opgebouwd en geen economische welvaart- heeft weten te scheppen. Daarom wordt een zondebok gezocht. En die is ras gevonden. In Nederland. En dan wel in het bijzonder de kwestie van Nieuw-Guinea en het Uniestatuut. Wat het eerste punt aangaat wordt Ne derland beschuldigd van een imperalis- tisch drijven^ van het onrechtmatig in bezit houden. En het Uniestatuut wordt gekwalificeerd als een stuk verwerpelijk koloniahsme. 'Om de aandacht af te lei den van het slechte bestuur van de eigen regering wordt Nederland voor gesteld als een geweldige koloniale on derdrukker. Als dat land zich maar eerst heeft teruggetrokken zal voor spoed en welvaart dagen. Helaas is de doorsnee dessaman te weinig politiek geschoold om het bedrog en de onhoud baarheid van die bewering te doorzien. Voor het binnenland doet die politiek het nog wel, maar aan menigeen in het Westen gaan de ogen wel open. De po litiek van de Verenigde Naties, Ameri ka voorop, is voor Indonesië een ramp geweest en het staat te vrezen dat de communisten de buit zullen binnenhalen van een verkeerde politiek door Ameri ka gestimuleerd, toen het in de vorm van het bewijzen van goede diensten, Indonesië, Nederland, zichzelf, ja de ganse wereld een kwade dienst heeft bewezen. En niet alleen Amerika maar ook Australië heeft reden genoeg, hoe wel van zijn kwade weg teruggekeerd, om zijn houding van de tijden na 1945 te betreuren. 'Want het gevaar is groot, dat de tegenstelling Islam-communisme, aangestoken door een revolutionaire volksmassa het land in een burgeroorlog stort en het zodoende een herhaling gaat vormen van Korea en Indo-China, dat wil zeggen dat het een troebel water gaat worden waarin het communisme niet zal nalaten te gaan vissen. Op die wijze kan Indonesië een groot ge vaar worden voor de wereldvrede. De ontwikkehnig van de zaken in Indonesië geven volop aanleiding om de ontijdige souvereiniteitsoverdracht te betreuren en ze stellen hen in het gelijk, die met alle kracht en klem daartegen gewaar schuwd hebben. Augustinus werd 1600 jaar gele den geboren Kind van zoveel gebeden niet verloren Strijder teigen de Pelagianen Leer, die nog Is uitgestorven. Op 13 Nov. a.s. zal het 1600 jaar ge leden zijn dat de kerkvader Aurelius Augustinus werd geboren. In het jaar 354, zag hij te Thagaste, in het geberg te Nimidië (in de omgeving van het te genwoordige Tunis, N. Afrika) het le- ■venslicht. Zestien eeuwen geleden en nog zijn zijn werken, zijn gedachten nieuw.- (Lees maar de meditatiën van hem, in dit nummer opgenomen, uit een bloem lezing van de preken, die hij in de jaren 391 en 340 gehouden heeft. Dr. A. Si- zoo bundelde deze onder de titel: Le vende woorden van Augustinus" die ter gelegenheid van de 1600ste geboortedag van Augustinus, bij J. H. Kok te Kam pen zijn uitgegeven. Het is alleszins de moeite van deze mooi vertaalde preek- fragmenten kennis te nemen! Red.) In bijna ieder theologisch werk of ge schrift, wordt Augustinus aangehaald. Zijn gestalte rijst dan ook schouderhoog boven alle andere kerkvaders uit en het is waarlijk geen wonder dat de Kerk al de eeuwen door uit het rijke arsenaal van zijn werken, telkens weer wist te putten. Dit bestek is te kort om een volledi ge beschrijving over deze vermaarde kerkvaider te geven. 'We hopen, dat het merendeel onzer lezers er enigszins mee bekend is. Een paar trekken uit zijn le ven zullen we hier weergeven. Een brave jongen was het in zijn jeugd niet. Zijn vader, Patricius, was een heiden zijn moeder, Monica, een tere christin. Reeds 'vroeg besprak zij met hem de dingen der eeuwigheid en trachtte zij zijn consciëntie open te hou den. 'Wat een gebeden stegen er voor hem op, naar de troon der genade! Ge lukkige kinderen, die zulk een moeder mogen hebben! Een kerkelijke opziener sprak van deze moeder het gevleugelde woord: ,,een kind van zoveel tranen en gebeden, kan niet verloren gaan!" Dat is bewaarheid geworden. In zijn studen tentijd hij studeerde voor leraar in de welsprekendheid dronk hij de zon de der wellust met voUe teugen in. Op 19-jarige leeftijd was hij vader van een onwettige zoon, die hij nota bene Adeo- tatus d.w.z. van God gegeven noem de, maar in werkelijkheid bekommerde hij zich niet om God noch gebod. Wel heeft hij aldoor een ontrust geweten, hij zocht wel van het kwaad te worden bevrijd en denkt dat te vinden, door aan te sluiten bij de Manicheeërs, van wie een magische, betoverende kracht uit ging. Het zou te ver voeren, de ontzet tende zieleworstelingen die deze man doorstaan heeft te omschrijven, men le ze zijn Confessiones, zijn Belijdenissen. In 't kort zij gezegd, dat het de Heere behaagde hem onder de predikatie van Amibrosius in het hart te grijpen. De Heere had wat met deze man voor, hij zou worden gebruikt, om de leugenleer van Satan, die in die dagen opgeld deed door de stellingen van Pelagius, te ont zenuwen en gebruikt worden als een steunpilaar in Gods Kerk. Na zijn bekering was Augustinus bis schop in Hypo (anno 396) een vermaar de stad ten 'Westen van Carthago in N. Afrika. Hij schreef toen zijn reeds ge noemde „BeUjdenissen", dat doorlopende gebed, waarin hij de jaren voor zijn be kering nog eens doorworstelde, zijn zonden belijdt en door het geloof Gode de eer mag geven, die hem uit souve- reine genade, zonder enig toedoen van 's-mensen wil, tot de zaligheid verkoos. Zijn tijdgenoot, de ketter Pelagius, kreeg ook een (overgeschreven)' exem plaar van deze Confessiones in handen. Hij ergert zich aan de vrije genade Gods in het hart van deze man gewrocht! Het hele werk door constateert hij een weer legging van zijn stellingen. En als hij dan de smeekbede van Augustinus leest: „Heere, geef wat Gij beveelt en beveel wat Gij -wilt," is Pelagius woedend en zet daar een dikke streep onder! Hij maakt tegen Augustinus bezwaren aan hangig, welke 'kwesties op meerdere sy nodes worden behandeld. Op de eerste synode te Carthago wordt Pelagius' leer als zeer gevaarlijk voor de kerk veroor deeld en ook op andere synodes gewo gen en te licht bevonden! Als een ge harnast strijder verdedigde Augustinus de leer der vrije genade Gods, die niet afhankelijk is van 's-mensen wil, omdat deze wil niet vrij is, maar verdorven door de zonde en niet kan ■willen wat God wil! Tegen vele ketterijen uit die dagen had Augustinus te strijden, in zijn 40-jarige ambtsbediening, heeft hij zich echter wel het felst tegen het Pelagi- anisme moeten verzetten. Dan viel het hem van de ene, dan weer van de an dere kant aan. Zo waren er Pelagianen, die op grond van de H. Schrift wilden bevwjzen, dat de erfzonde een verzinsel was, dan weer, dat de praedestinatieleer de verantwoordelijkheid van de mens af schuift. Nu, dat Pelagianisme is nog niet uit gestorven, dat wordt nog wel vernomen! Ook had Augustinus de wapenen der Schrift te keren tegen de semi- of hal ve Pelagianen. Dat was de leer van een stelletje monniken uit Frankrijk, die een soort compromis hadden uitgevonden tussen Pelagius en Augustinus. De mens zijn vrije 'wil ten goede en Gtods genade ook nog wat! Vat ge, de ontkenning van de doodstaat des mensen! Op dit ,,Ik zal U van barmhartigheid en oor deel zingen, o Heere". ((Ps. 101 1). Hij zegt niet van oordeel en barmhartig heid; want als het oordeel eerst zou zijn, zou er geen baimhartigheid zijn; dus eerst barmhartigheid, daarna oor deel. 'Welke is die barmhartigheid, die eerst komt? De Schepper van de mens heeft mens willen worden: Hij is ge worden hetgeen Hij gemaakt had, opdat niet. zou verloren gaan hij, die Hij ge maakt heeft. 'Wat kan aan deze barm hartigheid nog toegevoegd worden? En toch heeft Hij nog toegevoegd. Het was Hem nog niet voldoende, dat Hij mens werd, Hij 'wilde ook door de mensen ver worpen worden; ook verworpen te wor den was Hem niet voldoende. Hij -wilde ook gesmaad worden; niet voldoende was het Hem gesmaad te worden, Hij wilde ook gedood worden, maar ook dat was niet voldoende; Hij 'wilde gedood worden door de dood des kruises. Hij wilde sterven voor ons, ja. Hij wilde ge kruisigd worden, gehoorzaam tot de dood des kruises. Hij, die dus daartoe gekomen is, heeft niemand geoordeeld: ook de slechten heeft Hij verdragen. Hij heeft een onrechtvaardig oordeel gedra gen, opdat Hij een rechtvaardig zou uit spreken. Maar daarin, dat Hij het on rechtvaardige gedragen heeft, gaf Hij een blik van barmhartigheid. Tenslot te, toen Hij zo vernederd was gewor den, dat Hij kwam tot het kruis, heeft Hij zijn macht uitgesteld, maar zijn barmhartigheid geopenbaard. ■Waarin heeft Hij zijn macht uitge steld? Daarin, dat Hij niet van het kruis heeft vsdllen neerdalen, die uit het graf kon opstaan. 'Waarin heeft Hij zijn barmhartigheid geopenbaard Daarin, dat Hij, hangend aan het kruis, heeft gezegd: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen." (Luk. 23 34)1. 'Wat beloofde Christus aan hen, die geloofden? ,,Gij zult de waarheid leren kennen" (Joh. 8 32). Hoe nu? Kenden ze die dan niet, toen de Heere sprak? Als ze haar niet kenden, hoe hebben ze dan geloofd? Niet omdat ze kenden, hebben zij geloofd, maar zij hebben ge loofd, opdat zij zouden kennen. Want wij geloven om te kennen, niet kennen wj om te geloven. Want wat wij zullen kennen, heeft het oog niet gezien, noch het oor gehoord, en het is niet in het hart des mensen opgeklommen (1 Cor. 2 9). Want wat is het geloof anders, dan geloven wat ge niet ziet? Geloof is dus: geloven wat ge niet ziet; waarheid is: zien wat ge geloofd hebt. Zo ook hier: „gij zult de waarheid leren kennen." Hoe nu? Wat Gij gezegd hebt, is dat niet de waarheid? Het is de waarheid, maar het wordt nog geloofd, nog niet gezien. Als men blijft in hetgeen ge loofd wordt, komt men tot hetgeen ge zien wordt. Daarom zegt Johannes in zijn brief: Gelief den, vrij zijn kinderen Gods, eu het is nog niet geopenbaard, wat wij zijn zullen". (1 Joh. 3 2). Wij zijn iets en wij zullen iets zijn. Wat zul len 'Wij méér zijn dan wij zijn?" Wjj wa- ten, dat als Hij zal geopenbaard zijn, wij Hem zullen gelijk wezen." Waardoor? „Wij zullen Hem zien, gelijk Hij is." Grote belofte; maar zij is het loon van het geloof. Gij vraagt loon: het werk ga vooraf. AJs gij gelooft, eis dat loon voor het geloof; maar als gij niet ge looft, hoe durft ge dan het loon voor het geloof vragen? „Indien gij in mijn woord blijft, zo zijt gij waarlijk mijn discipelen". (Joh. 8 31), opdat gij de waarheid moogt aanschouwen, zoals het licht, dat schittert, wanneer ons ver zadigd zal hebben hetgeen we in de psalm lezen: „Over ons is verheven het licht uws aanschijns, o Heere'" (Ps. 4 7). Tengevolge van de sinds de oorlog zeer' gewijzigde verhouding op sociaal gebied en met name op die van de volksgezondheid werd enige tijd geleden besloten tot opheffing van de functie van gemeente geneesheer in Middelharnis. Deze func tie is gedurende 35 jaren onafgebrokei- waargenomen door dokter C. P. Arends Op 1 September 1919 trad deze in dieni.i- der gemeente en heeft hij zich inge spannen voor bevordering van de volksgezondheid en was hij de geneeskundige, waarop degenen, die van de gemeente of dé gemeentelijke instellingen onder stand genoten, zich konden verlaten. Woensdagavond, alvorens een openbare raadsvergadering begon, hebben het gemeentebestuur en de gemeenteraad van Middelharnis op officiële wijze afscheid genomen van de gemeentegeneesheer en is deze dank gebracht voor zijn veeljarige arbeid. Bij woorden bleef het niet, dokter en mevr. Arends konden een fraai en kostbaar blijk van dankbaarheid van de raadzaal meenemen. Burgemeester Rijnders sprak de schei dende geneesheer in hartelijke bewoor dingen toe en memoreerde de lange tijd, gedurende welke deze zich in dienst der bevolking stelde, met name op het ge bied van het Burgerlijk Armbestuur. Het gemeentebestuur getuigde gaarne van erkentelijkheid voor het gepresteer de. De dokter heeft een gslacht zien semi-Pelagianisme is ook de leer van Ro me gebaseerd. Rome, zal Augustinus op deze 1600ste geboortedag ook nog wel herdenken als een van hun groten, ter wijl men intussen puur vijandig staat tegen diens leer van vrije genade! Wat heeft Augustinus het moeten leren evenals al Gods volk dat hij tégen zijn eigen zaligheid is van nature en dat hij er zelf niets, maar dan ook niets aan kan toebrengen! Kon dat, dan was het een verloren zaak. Daarom is de leer van het souvereine welbehagen des Hee- ren, de leer van de verkiezing en de ver werping, een leer die zoveel tegenstand opwerpt, zulk een ergernis voor het vlees! Ook nu nog. Het Pelagianisme en het semi-Pelagianisme is heus nog niet uitgestorven! Het remonstrantisme, de roomse leer en niet te vergeten het pe lagianisme van de schijnvrome, gods dienstige mens, om zelf wat aan de za ligheid toe te brengen, geeft daar blijk van. Vandaar, dat het zo nuttig is, de wer ken van deze vermaarde kerkvader ken nis te nemen. Er is veel door hem ge schreven: zijn strijdschriften tegen de Manicheeën; tegen de Donatisten (over het wezen van de Kerk)' tegen de Pela gianen (over de leer van zonde en ge nade), zijn werk over de heilige Drie- eenheid, de trinitate. Het meest be kend is wel zijn groot apologetisch werk: De Civitate Dei (over de stad Gods) en vooral zijn Confessiones, zijn Belijdenissen. Dit is te'vens een stichte- telijk werk in de zuiverste zin des woords. „Neem en lees" werd Augustinus eens toegeroepen, dat zouden we ook hier willen zeggen. Zijn geschriften dateren van zestien eeuwen geleden, er blijkt echter uit, dat Gods woord eeuwig en onveranderlijk is. En dat God thans op dezelfde wijze mensen tot Hem bekeert, als Hij toen deed. Zalig worden, niet anders dan in on dertekening van eigen vonnis. Een wel gevallen nemend in de straf zijner on gerechtigheid. De eeuvrige dood ver diend en o wonder, in de plaats daarvan het eeuvrige leven! Dat leert vrije gena de, in de volkomen opluistering van al Gods deugden. Genade voor recht. Al Gods volk van heden zal het met Gods volk van toen uitroepen in verwonde ring: Niet uit ons, maar al uit Hem, zó gaan we naar Jeruzalem! Door U, door U alleen, om 't eeuwig welbehagen. WAARNEMER. gaan en een ander zien komen, bijna de gehele bevolking is door zijn spreekka mer gegaan. Toen de geneesheer zijn praktijk begon was de omvang van de annenzorg heel anders van omvang en van betekenis dan nu. Thans wordt de dokter heel wat minder voor noodge vallen weggeroepen dan nu. Nogmaals betuigde de burgemeester hartelijk dank namens B. en W. en om deze te onder strepen, de vriendschap tevens, bood hij dokter Arends een prachtige copie aan van een schilderij van Manet: straatje in Parijs. Dokter Arends betuigde hartelijk idank voor het cadeau, dat raad en college hem hebben willen toekennen. Verder memo reerde ook hij een en ander uit deze 35 jaren artsenpraktijk. Tijdens de grote griep-epidemie van 1918'1919 kwam hij zich vestigen in Middelharnis en afge zien van de wereldoorlog en de ramp waren er verder geen schokkende ge beurtenissen. Sporadisch is typhus voor gekomen, soms malaria. Dit alhoewel er in het begin nog wel water uit slo ten gebruikt is. Door de waterleiding enz. komen deze ziekten steeds minder voor. Maar 35 jaar geleden was men nog niet gewend om ruim met water om te gaan; dikwijls was men nog aange wezen op de pomp van de kerkeput. Met grote voldoening en lof voor het gemeentbestuur gewaagde dokter Arends van de vooruitgang op het ge bied van de volkshuisvesting. De wo ningtoestanden zijn buitengewoon ver beterd, de mensen verdienen meer en kunnen de woningen dus ook beter in richten en vooral na de oorlog is de grote vooruitgang gekomen, terwijl nu, na de ram^, drastische opruiming on der de krotten kan worden gehouden; Middelharnis heeft vele nieuwe wonin gen en de bewoners genieten van zon en frisse lucht in hun huizen. Als een nog niet vervuld verlangen noem de de dokter het gemis aan een sport terrein voor de gemeente, dat komt Middelharnis nog tekort en dat is jam mer, want zo'n terrein is nuttiger dan de Westdijk! Tenslotte maakte dokter Arends, die voorzitter is van de Flakkeese Zwem- club van de Stichting Zwembad, nog gauw van deze gelegenheid gebruik om de hoop uit te spreken, dat de raad de ze avond zou besluiten tot voUede me dewerking aan de zwembadplannen. Burgemeester Rijnders sprak nog een kort wederwoord en merkte daarbij op, dat de dokter een unieke aangelegenheid aangreep, want het is maar weinig bur gers gegeven om tijdens een raadsver gadering een stimulerend woord voor een punt van de agenda te spreken. Ten aanzien van een sportveld kon de bur gemeester mededelen, dat al op een ge schikte plaats een stuk, grond voor dit doel is aangekocht, waarmede gerekend wordt op de verdere ontvrikkeling van de gemeente. Z.KJI. Prins Bemhard opende dezer dagen de nieuwe instituten te Wage- ningen. Samen met Z. Ex. Min. S. L. Mansholt, met Ir. A. W. van der Plassche de Dir. Gen. van Landbouw en Dr. Ir. W. H. de Jong, dir. van de Stichting voor Aardappelbewaring bezichtigde de Prins verschillende landbouvmiaohines MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Zaterdagmiddag te 3 uur vangt te Middelharnis een grote oefening aan van Bescherming Bevolking, waaraan zullen deelnemen de blokploegen, de mo biele reddingsploeg, de brandweercorp sen van Middelharnis en Sommelsdijk, twee geneeskundige teams, de sociale diensten van beide gemeenten en het corps rijkspolitie, dat o.a. voor afzetting straten enz. zal zorg dragen. Dit zal de eerste keer zijn dat er ge- combineej^d wordt opgetreden en het is vooral de bedoeling het nut van samen werking der genoemde' afdelingen naar voren te brengen. Verondersteld wordt dat zich op di verse plaatsen in de gemeenten slacht offers bevinden; reddingsmethoden zul len worden toegepast, slachtoffers zul len verticaal en horizontaal van boven verdiepingen worden neergelaten, waar na zij zullen worden opgevangen door de geneeskundige teams. Dit zal o.a. ge beuren op de kaai te Sommelsdijk van af en bij Café de Kok. De gehele bevolking moet vertrouwd geraken met deze reddingsmethoden en met het optreden der diverse ploegen, zodat na verloop van tijd practisch iedereen in staat zal zijn in geval van nood de helpende hand te, bieden. Het is het voornemen om deze grote oefening in de andere gemeenten van het eiland successievelijk e-veneens te gaan uitvoeren, teneinde alle inwoners van het eiland er mede bekend te ma ken. Van Zaterdag 6 November v.m. 12 uur t.in. Maandag 8 November v.m. 9 uur Middelhamls-Sommelsdijk Afwezig de artsen P. Khöps, Tj. Kui pers en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. P. Arends, arts. Tel. 2001, Middelharnis. Dirksland-Melissant-Herklngen: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoed gevallen Dr. P. Boot, Tel. 01877—227, Dirksland en K. J. Huisman, arts, Tel. 01877—412, Melissant. Oost-FIakkee: Afwezig de artsen P. J. de Man, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoedgevallen G. J. Buth, arts, Tel. 1871306, Den Bommel en E. Bouman, arts. Tel. 1871—269, Stad aan 't Ha ringvliet. I^egerauto door olietrein gegrepen. Op de spoorkruising bij de Vondelingen weg te Pernis sloeg de motor van een legervrachtauto juist op de spoorlijn af. De auto werd gegrepen door een olie- trein. De gevolgen waren verschrikkelijk Drie doden de 23-jarige soldaat A. A. H K. uit den Haag, de 23-jarige H. M. uit Leiden en de 21-jarige soldaat J. V. uil den Haag. Twee zwaar gewonden de 23- jarige korporaal J. A. H. G. uit Tilburg en de 23-jarige korporaal P. I. uit Heemstede. De 21-jarigei soldaat J. K, de J. uit Rotterdam was licht gewond. Twee doden en een zwaar gewonde waren het gevolg van een botsing tegen een boom bij Leek. De jongemannen wa ren op weg naar hun woning te Zeven huizen (Gr.) Bij Nietap vloog de auto met grote snelheid uit de bocht tegen een boom. De bestuurder de 18-jarige H. V. kreeg een zware hersenschudding en schedelbasisfractuur. Hij werd in het ziekenhuis te G. opgenomen. Zijn toe stand is heel ernstig. De beide inzitten den de 22-jarige J. H. en de 18-jarige A. H. waren op slag dood. SINDS 1870 -Ook-in Nederland is de middenstand meer en meer gaan inzien dat organisa tie niet alleen plaatselijk, maar vooral óók in landelijk verband een allereerste vereiste is om op doeltreffende 'wijze voor de haar eigen belangen te kunnen opkomen. Een van de zwakke zijden van de middenstand was, en is veelal nog, haar onvoldoende organisatie. Hierin is echter vooral de laatste ja» ren verandering gekomen en een ken tering is bezig zich te voltrekken. Over al immers kan men constateren dat de middenstander beseft dat in een voort zetting van eigen isolement in de toe komst geen mogelijkheden meer liggen en dat slechts organisatie in landelijk verband de enige weg is welke moet worden ingeslagen. Het is verheugend dat ook bij de mid denstand van ons eiland dit begrip le vendig is geworden. Wij hebben in ons blad reeds meerdere malen kunnen ver melden dat sinds enige maanden ook op Plakkee op verschillende platsen, van Ouddorp tot Ooltgensplaat, Afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Midden stands Bond werden opgericht en naar wij vernemen telt Plakkee thans niet minder dan 13 Afidelingen zodat gecon stateerd kan worden dat inderdaad over al op ons eiland middenstanders zich in de K.N.M.B. hebben georganiseerd. Gezien deze grote en algemene be-» langstelling heeft het Hoofdbestuur van de Koninklijke Nedei'landse Midden stands Bond besloten om op Dinsdag 9 November a.s. in de grote zaal van Ho tel Meijer te Middelharnis een eerste Flakkeese Middenstandsdag" te hou den voor de middenstanders van het eiland, bedoeld als voorlichtingsdag en tevens als consolidering van de thans op dit eiland opgebouwde organisatie, het district Goeree Overflakkee. De daar op volgende dag wordt te Goes eenzelf de voorlichtingsdag gehouden voor de middenstanders van de provincie Zeer land. Zoals uit de elders in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, begint het Congres te Middelharnis om half 11 des morgens en wordt om half 6 des namiddags gesloten. Het woord zal wor den gevoerd door de Hoofdbestuursleden van de K.N.M.B. de H.H. D. Swager- man en H. Harmeijer van Den Haag en P. G. V. d. Weele van Colijnsplaat (Zld), alsmede door Mr. D. Kluiver, Gedele geerde en Adviseur van de K.N.M.B. voor Zeeland en Goeree Overflakkee. Des morgens zullen onderwerpen wor den besproken welke van belang zijn voor de middenstand in het algemeen, terwijl na 2 uur des middags speciaal de Flakkeese middenstands belangen en wensen aan de orde zullen komen. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn voor gedachtenwisseling. Tussen beide ge deelten in vindt om 1 uur een gezamen lijke koffiemaaltljd voor genodigden en deelnemers plaats. Naar wij voorts vernemen, zijn ook de Burgemeesters en Wethouders van de verschillende Flakkeese Gemeenten zo mede andere autoriteiten c.q. officiële instanties uitgenodigd de opening van dit eerste Flakkeese Middenstandscon gres bij te wonen. Wij komen op deze voor de Flakkee se middenstanders zo belangrijke dag nog nader terug.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1