van de iniazone Sh raak van smaak! Or Melchior sprak over raak van smaak l Huwelijk en gezin Wetenschappelijk Genootschap Oefening te Stellendam had gunstig verloop Zuiver van smaak UIT DE KERKEN NED. HEBV. KEBK CHR. GEBEF. KERKEN Uan IteLnJi, e en vet Woensdag 27 October 1954 „EILANDEN-NIBUWS" Biz. 3 Toen vorig jaar Februari het zuid-westelijk deel van ons land door een grote overstroming geteisterd werd, was dat niet het enige deel van de wereld, dat van het water te lijden had en zelfs niet het ergst getroffen land! Ook in Februari van 1953 was er een overstroming in het gebied van de Amazone, de grootste, langste rivier van de aarde. En terwijl hier het water anderhalve me ter of een meter hoger kwam dan ons geslacht meende te kunnen verwachten steeg daar in Zuid-Amerika de river liefst 17 meter boven zijn normale stand! Dat heeft niet aan 2000 mensen, zoala( hier, maar aan wel 30.000 het leven ge kost. Maar de wereld hoorde' er niet van. Brazilië loopt liever niet te koop met zulke droeve feiten en de catastrofe werd maar weinig bekend. Temeer om dat de Amazone ieder jaar vele meters stijgt en enorme gebied overstroomt, waarbij steeds slachtoffers vallen! Het bovenstaande konden degenen vernemen, die aanwezig geweest zijn op de eerste avond, die het Wetenschappe lijk Genootschap Goeree-Overflakkee voor deze winter hield. Spreker was Dr Melchior, de bekende vrouwenarts uit Haarlem, ontdekkingsreiziger tevens, vooral bekend geworden doordat hij de eerste tocht met de walvisvaarder Wil lem Barendsz. meemaakte en door zijn bezoek aan Afrika, waarover hij later in woord en geschrift uitvoerig verslag heeft gedaan, terwijl hij hetgeen hij schrijft steeds met artistieke tekeningen illustreert en zijn lezingen met films verduidelijkt. Zoals hij dat ook op deze avond kwam vertellen over een bezoek en een reis van enige maanden door het stroomgebied van de Amazone. De genootschapsleden legden een grote belangstelling voor deze eerste avond aan de dag; de zaal van Hotel Spee was vrijwel geheel bevolkt. De voorzitter, mr. Hempenius, opende en verwelkomde. Huishoudelijke aangele genheden behandelde men niet; het woord was direct aan dr. Melchior en die ving zijn lezing aan met te atten deren op hetgeen wij hierboven hebben weergegeven. De Amazone, zo vertelde dr. Melchior is TOGO km. lang en aan zijn monding 300 km breed. Tijdens het winterpeil stroomt er per seconde 120 millioen li ter water door naar de oceaan. Het ni veauverschil tussen de droge en de nat te tijd van het jaar is enorm en be loopt soms zoals vorig jaar wel 17 meter. De rivier stroomt ook door de grootste vlakte van de wereld, die niet door bergen of flinke heuvels on derbroken wordt. Alleen aan de oor sprong, in de Andes, zijn bergen. Dat gebied is geweldig vruchtbaar vanwege de jaarlijkse overstromingen, het is vochtig en het ligt onder de evenaar, dan is het er ook warm. Het is één enorme broeikas! Hier gedijen dan ook de geweldige regenwouden, de grootste wildernis, die er op aarde bestaat, een oerwoud zoals geen enkel ander wereld deel bezit. Planten hebben er een griezelige groeikracht, sprinkhanen, mieren, wes pen, teken, bloedzuigers, kortom alle mogelijke insecten komen er in myria den voor. Het onkruid groeit er enorm snel. Om een akker te behouden motrc^n de mensen zich kapot werken tegen hot onkruid. Maar alle bewoners hebben er malaria, een bloedgehalte ilat ni=;t be ven 50 procent komc, terwijl typhus en andere ziekten, t.b.c. niet minder, er veelvuldig voorkomen. De meiiseü zijn er lui, maar dat kan ook niet anders; ze zijn te ziek om actief te wezen! De mensen komen er alles tekort en zij hebben vele ondeugden. Maar groter gastvrijheid vindt men nergens elders! Het oerwoud levert de bewoners veel vruchten. Maar doordat het zonlicht nooit tot de grond doordringt zijn de vruchten smakeloos en vitamineloos. Het enige middel van bestaan vindt men in de visvangst. 4IIen vangt er gro te vissen, van 300 tot 400 pond, en die worden gedroogd als stokvis. Maar men kan alleen vissen in de droge tijd. Dat het leven er moeilijk en slecht is zei dr. Melchior aan den lijve ondervonden te hebben. In 4 maanden viel hij 42 pond af. Enorme groeikracht Als staaltjes van de enorme groei kracht vertelde spr. van een huis, dat door een overstroming verlaten moest Vïforden en dat men na korte tijd terug vond met een boom dwars door vloer en dak heen gegroeid. Binnen enkele maanden groeide uit een zaadje een knaap van een boom. Men bouwde er gens een betonweg van 12 km tussen twee doi-pen door het oerwoud. Zeven ingenieurs en een paar honderd arbei ders werkten er een jaar of wat aan. Maar de volgende burgemeester ^eed alle werk van zijn voorganger teniet en verwaarloosde de weg. Gedurende één enkel jaar was de weg niet gebruikt en toen dr. Melchior er naar zocht kon hij de weg niet vinden. Totdat inboor lingen hem de plek wezen. Onkruid groeide op de weg en het beton zat in de kruinen der bomen!!! Daar, in dat gebied van de Amazone heerst de na tuur en de mens heeft er niets te ver tellen. Leven der Indianen Uitvoerig heeft dr. Melchior verder verteld over het leven der Indianen, der geciviliseerde Indianen, wier hygiëne en verzorging, voeding en huisvesting alles te wensen overlaten. Men leeft er primitief tot en met. Als staaltje daar van vertelde spr. van een schaal, waar uit men een pater van de missie het drinken, om hem nadat de dorst gelest was te vertellen dat er pas twee ratten m verdronken waren en dat moeder de schaal als po gebruikte! IJdel zijn deze mensen buitengewoon. Zonder dat zij er iels aan hebben bezitten zij allen een blikken bus met Zondagse kleren, lip penstift en nagellak. Dokters zijn er uiterst zeldzaam en toen dr. Melchior er een praktijk opzette groeide de cliën tenkring met verbazende snelheid. Behalve de mensen, die het gebied van de Amazonemonding bevolking zit ten er nog miUioenen diep in het oer woud. Die leven gedurende 8 maanden van het jaar in het water. Dat zijn met name de rubbertappers, onder welke de tandersterfte 75 tot 80 procent bedraagt en die nooit ouder worden dan 40 jaar. Veel gevaren In het begin van het bezoek aan dit gebied kan men niet geloven dat de naam „groene hel" er op van toepas sing is. Men wordt dan getroffen door de schitterende riviergezichten, door de enorme vegetatie, de schoonste orchi deeën, die er maar bestaan, door de grote en bonte vlinders, de prachtige papegaaien en de leuke apen. Maar wie er komt ondervindt al gauw dat dit het land is van bijten en krabben, van vlooien, teken en alle mogelijke andere ongedierte, duizendpoten, schorpioenen, slangen enz. Gevaarlijk zijn de wilde Indianen, die verderop de Niagara wonen. Tussen de wilde en de geciviliseerde Indianenen is er een strijd op leven en dood. Toch is dr. Melchior bij hen op bezoek geweest, dank zij de hulp van een pater, een Hollander, en van een „patroon" een rubberopkoper, die de Indianenen dank zij jenever kan uitzuigen en tot slaver nij brengen. Hoe komt er verandering? Kan de Braziliaanse regering aan de verschrikkelijke toestanden onder de bevolking van het Amazonegebied geen eind maken, vroeg dr. Melchior zijn ge hoor af, om er direct ontkennend op te antwoorden. Men zit er duizenden kilo meters van Rio de Janeiro vandaan. Scholen zijn er niet, nederzettingen van formaat ook niet, de dokter woont even ver als Rio en er zouden meer mensen nodig zijn om deze bevolking te helpen dan er wonen! Een geslaagde onderneming is die van de Fordcompany. O'm der wille van de rubber heeft Ford in het oerwoud een plantage gesticht, Fordlandia, waar 12000 mensen wonen en werken en die prima verzorgd worden. Maar dat heeft dan ook millioenen gekost. Alleen de Verenigde Naties, aldus meende dr. Melchior, kunnen deze broei kas van 7 millioen vierkante kilometer exploreren en er van maken wat som migen menen dat er van te maken is: de grote voorraadschuur, die Onze Lie ve Heer tot heden de mensheid onthou den heeft. Dr. Melchior besloot zijn lezing met vertoning van een drietal smalfilms; pretentieloze opnamen, maar door hun eenvoud juist indrukwekkend. MIDDELJHABNIS Met ingang van 1 Januari a.s. is aan de Prinses Irene School voor B.L.O. te Middelharnis benoemd dhr J. Verolme, onderwijzer aan de School met de Bij bel te Sommelsdijk. De opengevallen vacature was bezet door dhr M. Prins, welke is benoemd als hoofd van de Lagere School te Big- gekerke. Gevonden voorwerpen: Enige porte- monnais met inhoud, huissleutel, cein tuur (groen)', rijwieltas, inhoudende he renregenjas, oliejas met jute zak, knip mes, kinderrijwiel, muntbiljet, grijs- groene ceintuur, ovale broche (zilver), haarstrik, gouden broche. MELISSANT Raadsvei^gadering. In de komende raadsvergadering op Maandag aan staande, zullen onder meer de volgende punten aan de orde komen. Voorstel om twee nieuwe lanen in het uitbreidingsplan Margrietlaan en Marij- kelaan te noemen, waardoor het prin- sessenkwai'tier compleet zal worden ge maakt. Voorgesteld wordt om nog een perceel bouwgrond in het uitbreidings plan te verkopen aan C. B. Mijnders te Melissant en om aan een drietal inge zetenen der gemeente een premie voor woningverbetering toe te kennen. Verder wordt voorgesteld aan het ge meente-personeel een uitkering ineens Dat weet U meteen wanneer U de eerste sigaret opsteekt van SHOT, de nieuwe half zware shag van Niemeijer. Want SHOT is door een speciale bereiding extra geurig en pittig en toch bijzonder zacht van smaak. te verstrekken over het vierde kwartaal 1954, zulks in samenhang met de 6% loonsverhoging in het particuliere be drijf. Ook is er een uitvoerig toegelicht voor stel tot het laten aanleggen van een electrisch alarmeringssysteem voor de israndweer, dat in geval van brand in de late avond en in de nacht het in wer king stellen van de sirene op het ge meentehuis overbodig zal maken. De kosten worden geraamd op 1000. Nog twee belangrijke punten op de agenda zijn: Voorstel tot vaststelling van de her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor de kom der gemeente en een voorstel tot het voteren van gelden voor restauratie van de raadzaal. Het laatste voorstel beoogt niet alleen een grondige vernieuwing van de ver gaderzaal onder meer door het aan brengen van een lambrizering langs de wanden, betimmering van de achter wand en de schoorsteen etc. maar ook het aanschaffen van nieuwe vloer bedekking, meubelen en een hete-lucht- kachel. De kosten van het plan worden geraamd op 13.500.-. Gevonden voorwerpen: een colbert jasje, een meisjesrok, een klettervest, een Lipssleutel. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen bij de post-commandant der rijkspolitie te Melissant. Vrijstelling van militaire dienst we gens persoonlijke onmisbaarheid is ver leend aan de dienstplichtige J. M. van Eek. Met het loeien van de sirene begon Zaterdagmiddag om 3 uur, te Stellen- dam, een gecombineerde oefening van Brandweer, Bescherming Burgerbevol king, E.H.B.O. en Reserve-Rijkspolitie. Verondersteld werd, dat in de land- bouwschuur van de fa. Visser een bom was ingeslagen, waarbij zes gewonden vielen en brand uitbrak. Zeer snel na het alarm waren de leden van de brand weer en B.B. ter plaatse en verschaffen zich langs de binnenkant der schuur toe gang tot een zolder, waar de brand woedde en de gewonden zich bevonden. De laatsten werden door de B.B. snel en vakkundig naar de begane grond ge transporteerd, waar de inmiddels gear riveerde leden van de E.H.B.O. onder leiding van dokter Kreling, noodver banden aanlegden en zorgden voor ver voer naar de o.l. school. Hier werden de slachtoffers verder verzorgd en klaar gemaakt voor overbrenging naar het ziekenhuis. De reserve-politie was de taak toebe deeld om voor afzetting der wegen te zorgen, zodat de deelnemende corpsen hun werk ongestoord konden verrich ten. De heer Hendriks, hoofd van de B.B. op het eiland Plakkee bracht na afloop hartelijk dank aan allen, die aan deze geslaagde oefening hadden deelgenomen Hij merkte hierbij op, dat hij nog op geen enkele plaats het prachtige mate riaal had gezien waarover de E.H.B.O. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Marva werd Vrijdagmiddag op de Dam te Amsterdam voor H.M. de Koningin gedefileerd. H.M. inspecteetr de Marva. hier beschikte. Verder deelde hij nog mede, dat er binnenkort een nog uitge breider oefening uit een drietal huizen zal worden gehouden, waarbij ook bur gers zullen worden ingeschakeld. NIEUWE TONGE Damuitslagen. Uitslagen 4e ronde .Dammen en Denken" van 21 October. Ie afd.: G. KnöpsE. Pol O2; H. KnöpsJ. A. Dekker O2; Jn. de Weerd A. de Haan O2; L. NelisseJn. van Putten 111. J. van Putten kroop door het oog van een naald. Goede prestatie van A. de Haan, door hem moet er geen zang zijn. 2e afd.: Jn. KlapmutsJoh. van Dam 20; Joh. TielemanJoh. van Dam 2 0; G. KattestaartA. de Boet 20; Joh. KattestaartG. Knöps Gz. 20; J. de JongeB. Bijdevate 20; Joh. van Dam moet meer gaan denken. 3e afd.: A. NotebooraPeter 20; O. v. Eesteren^P. Kom 20; Jn. Kom J. Hameete 20; L. de JongC. Ha- nenberg 11. J. Kom boekte zijn 30 achtereenvolgende overwinning. OUDE TONGE Brandweer, B.B., EJI.B.O. en Bijks- politie van Oude Tonge oefenden Met het luiden der klokken en de si rene van de brandweer ving Zaterdag middag j.l. om 3 uur, een gecombineer de oefening aan van brandweer. Be scherming Bevolking, E.H.B.Ol en Re serve Rijkspolitie. Verondersteld werd dat in een huis in de Voorstraat een bom was ingesla-r gen waarbij zeven gewonden vielen en brand uitbrak. Zeer snel na het alarm waren de leden van de brandweer en B.B. ter plaatse en verschaften zich langs de buiten kant van het huis toe gang tot de zolder waar de brand woed den en de gewonden zich bevonden. De gewonden werden door de B.B. snel en vakkundig naar de begane grond ge transporteerd waar inmiddels gearri veerde leden van E.H.B.O., onder lei ding van Dr. Voogd noodverbanden aan legde en zorgde voor vervoer naar het nood ziekenhuis, daar werden ze allen in 28 min. tijd verbonden. De reserve- politie was de taak toebedeeld om voor afzetting der straten te zorgen, zodat de deelnemende corpsen hun werk onge stoord konden verrichten. Na afloop van de oefening ging men naar het verenigingsgebouw waar allen een kop koffie aangeboden kregen. Hierna sprak namens de B.B. de heer Hendriks hoofd van de B.B. op het eiland Flakkee, Spr. dankte allen voor hun medewerking en noemde de oefe ning als zeer geslaagd. Daarna sprak Burgemeester Hordijk, hij wees als eer ste op de „slachtoffers" die zich spon taan gegeven hadden voor dit doel. Hij dankte ook het brandweercorps die een zeer goede demonstratie met de spuit had gegeven met zes stralen, en de heer Hendriks kreeg een pluim op de hoed voor alles wat hij op gebied van de B.B. tot heden gepresteerd heeft voor het eiland in zeer korte tijd. E.H.B.O noem de hij evenals de brandweer een dage lijkse hulp, die in een gemeente on schatbare diensten bewijzen. Bloemen-Tentoonstelling. De school kinderen van Oude Tonge hebben deze zomer thuis ieder een plant verzorgd. De Stichting „Ontwikkeling en Ont spanning" houdt van deze planten op Woensdag 27 October a.s. een tentoon^ stelling in het Verenigingsgebouw in de Schoolstraat. De tentoonstelling is ge opend van half vier tot 's avonds acht uur. Om zeven uur worden door de heer Burgemeester van Oude Tonge de prijs winnaars bekend gemaakt. De Stichting stelt voor iedere groep planten'een paar aardige prijsjes beschikbaar. Ook ouderen die thuis een plant goed hebben opgekweekt kunnen deze plan ten Woensdag a.s. tussen 1 en 2 uur brengen in hot Verenigingsgebouw. Ook voor deze groep planten stelt de Stich ting een prijs beschikbaar. Naam en adres aan de plant hangen. Donderdag tussen 9 en 10 uur kunnen de plant (en) weer terug worden gehaald. Drukte met suikerbieten. In de af gelopen week van 18 tot 23 Oct. j.l. werden in de haven geladen tien sche pen met suikerbieten bestemd voor de Suikerfabriek Dinteloord en zes schepen suikerbieten bestemd voor de Suiker fabriek Puttershoek, en een schip gela den met gerst en tarwe. Ingekomen twee schepen met zand, en twee sche- men met kolen. Heupbeen gebroken. Mej, A. Buscop had het ongeluk zodanig te vallen, dat ze haar heupbeen brak. Nadat dr Voogd medische hulp verleend had, werd zij ter verdere behandeling naar het zie kenhuis overgebracht. DEN BOMMEL, Geslaagd. Aan de Techn. Hogeschool te Delft voor het Candidaats Examen Werktuigkundig Ingenieur slaagde de zer dagen de heer W. C. Lokker. Rijk aan vitamine. Het bescher mingsmiddel voor oud en jong dat is de Levertraan uit Wed. Kurvinks Drogisterij. Velen drin ken ze al. Wilt U het ook eens proberen Beroepen te Harderwijk: L. Blok te Kampen, Zwolle (schippers-pred.) J. v. Lokhorst te Nieuwpoort; Huizen: J. v. d. Velden te De Bilt. Bedankt voor Hedel: D. v. d. Ent- Braat te Opheusden; IJsselmonde: P. Westland te Waarder; Ridderkerk: P. J. J. Monster te Katwijk. Ds. A. J. Timmer hoopt Zondag 28 Nov. afscheid te nemen van de gemeen te Ouderkerk a.d. Ussel en Zondag 5 Dec. intrede te doen te Huizen, na be vestigd te zijn door zijn vader ds. J. J. Timmer te Nieuwerkerk a.d. Ussel. Babyloniënbroek. Na bevestigd te zijn door Ds Jac. Vermaas van Bode graven, deed Ds. J. J. de Heer, gekomen van Ridderkerk op Zondag 10 Oct. in trede, sprekend over 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben deze schat in aarde vaten. Kamperveen. Na een vacature van ruim 7 jaar, ontving deze gemeente een nieuwe leraar in cand. G. Biesbroek van Slikkerveer. De bevestiger Ds. J. v. d. Velden uit de Bilt handelde over De prediking in de huisgemeenten van Cor nelius n.a.v. Handel. 10. Ds. Biesbroek had als intrede tekst gekozen 1 Joh. 1 57. Z.Berw. werd toegesproken door Ds. Jorissen van Wilsum; Ds. de Haan van Zalk, de heer v. Bommel, na mens „Voetius" en ouderling Roetman. Het H. Avondmaal in Zuid-Holland. Naar uit een artikel in „Woord en Dienst"' van de hand van dr. Ph. Scheers, Ned. Herv. Pred. te Delfsha- ven, blijkt, is er nog al verschil in de viering van het H. Avondmaal in de diverse Hervormde Gemeenten in Zuid Holland. Over 't algemeen wordt er in Mid den-Orthodoxe gemeenten het meest aan deel genomen. In Vrijzinnige en Her vormd! Geref, Gemeenten het minst. In Wassenaar (midden orthodox) bedraagt het gemiddelde aantal 25% van het aan tal belijdende lidmaten. In Hellevoet- sluis (d.o.) zelfs 62%. In Rijswijk (vrij zinnig) 5%, in Waddinxveen (Geref.) 3%. Nieuwe Tonge heeft slechts een deelname van l,5%j Noot: Men moge denken over dit Hei lig Avondmaal, zoals men wil en we zijn er zeer zeker van doordrongen, dat men juist in midden orthodoxe kringen de geestelijke dingen wat gemakkelij ker beziet en tot zich neemt als wel op Schriftuurlijke gronden verantwoord is, dit neemt niet weg, dat er ook in Herv. Geref. kring bezinning, en zeker beke ring nodig is. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: G. H. Vonk te Ommen; te Wageningen: A. Vellema te Veendam. Aangenomen naar Hoek (Zld.)Cand. F. Schalwijk te Heemstede, naar Loenen Cand. H. Eggink te Zeist. Bedankt voor Kantens c.s,: A. C. Kersten te Opperdoes. De Geref. Kerk te Amsterdam ont ving een legaat van 5000.te verde len tussen kerk en diaconie. Beroepen te Enschede: C. Verhage te Broek; te Gouda: A. Gruppen te Bieze- linge. Ter gelegenheid van de Gezinsweek 1954 hoopt de Centrale Evangelisatie commissie op Donderdag 28 OOctober a.s. des avonds 7.45 uur een samen komst te houden in de Geref. Kerk te Middelharnis, alwaar Ds. G. Meijnen van Hilversum het onderwerp zal be handelen: „HUWELIJK EN GEZEV'" Medewerking wordt verleend door: de heer en mevrouw van Hemert: Fluit; de heer B. v. Zijll, orgel. Het Evangeli satiekoor o.l.v. de heer C. v. d. Heuvel. Een ieder is hartelijk welkom. Bedankt voor N. Pekela: T. Eerland te Lisse. Tweetal te Driebergen: M. Baan te Dordrecht en H. v. Leeuwen te Zaam- slag. Ds A. Gruppen te Biezelinge is ern stig ziek. Hij heeft een zware operatie ondergaan en voor zijn leven wordt ge vreesd. Ds Gruppen is momenteel 68 jaar en ontving juist dezer dagen een beroep naar de gemeente Gouda. Ds Keuning. Ds Keuning die reeds geruime tijd ziek is en onlangs in de rug werd geopereerd is thans herstel lende en oefent zich in het lopen. Waar schijnlijk zal hij spoedig het ziekenhuis mogen verlaten, al zal van enige amb telijke werkzaamheden voorlopig nog geen sprake kunnen zijn. GEREF. GEMEENTEN Bevestiging en intrede Ds. A. van Stmyvenberg Aagtekerke. Na bevestigd te zijn door Ds. L. Rijksen te Middelburg met een predikatie over Jesaja 52 7 „Hoe lie felijk zijn op de bergen de voeten des genen die het goede boodschapt, die vre de doet horen". Naar aanleiding van deze tekst sprak de bevestiger over: Ie de Brengers, 2e de inhoud en 3e de ze kerheid van die boodschap, 's Avonds deed ds. v. Stuyvenberg zijn intrede, spre kende over Handel. 8 35 ,,En Filippus deed zijn mond open en beginnende van dezelfde Schrift verkondigde hem Je zus." Naar aanleiding hiervan wilde Z.Eerw. spreken over Christus gepre dikt aan een zoekend! zondaar" en daar bij letten op de betekenis Ie voor de gezonden prediker; 2e voor de zoekende moorman 3e als een rijke prediking; 4e in zijn zalige vrucht. Na beëindiging der dienst werd Ds. v. Stuyvenberg toegesproken door Ds. L. Rijksen, Ds J. Bel, de Burgemees ter; Ds. Theunissen, Ned. Herv. pred. ter plaatse, de heer Koekoek uit Nun- speet en ouderling van Melzen. VERTREK VAN DS. C. SMITS Het vertrek van ds. C Smits naar de Verenigde Staten van Amerika is vast gesteld op D.V. Vrijdag 29 October met de Nieuw-Amsterdam". Zijn adres in de Verenigde Staten luidt: Rev. C. Smits, co. Mr. A. Ver- hey, 850 Arianastraat, Grand Rapids,' Michigan U.S.A. Duo-rijdster gedood. Een motorrijder sloeg met zijn motor op de rijksweg naar Arnhem over de kop. De duorijd ster, de 22-jarige mejuffrouw U. uit de Weduwestraat te Arnhem werd onmid dellijk gedood. Brug geopend. Te Amsterdam is door Burgemeester d' Ailly de breedste brug van Europa geopend. In 25 secon den werd het 410000 kg zware ge vaarte neergelaten. De brug is 25 meter breed. Nederlanders getroffen door over- stromingsramp in Canada. Als gevolg van het optreden van de orkaan „Ha zel" ook in Canada zijn tal van Neder landers zwaar getroffen. Door overstro ming van het Ontario Meer is Holland March geheel onder water komen te staan en moesten de bewoners geëva cueerd worden. De gehele bevolking omstreeks 1000 mensen, voor het over grote deel Hollanders moesten naar vei liger streken worden overgebracht. Een gezin kon slechts door het inzetten van een helicopter met de grootste moeite van het dak van een huis worden ge red. Volgens berichten is niemand der Nederlanders om het leven gekomen. In de stad Toronto, die geheel onder wa ter kwam te staan en waar zich veel Nederlandse emigranten hebben geves tigd kwamen 3 personen om het leven. Door Nederlanders is de moera.ssige pol der „Holland March" in cultuur ge bracht en het grootste groen'tegebied van Canada geworden. Geen zes procent in de Friese land- bouiw. Het Hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw heeft be sloten het advies van de hoofdafdeling van Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw om de lonen en de tarie ven in de landbouw in Friesland met resp. 6 en 5 procent te verhogen niet te aanvaarden. Het Hoofdbestuur is van mening dat in de van een achteruitgang sprake is. Verhoging van de lonen van de arbeiders is alleen maar verantwoord wanneer ook de boeren meerdere wel vaart ontvangen. Gelijkstelling tussen de lonen van landarbeiders en andere vakarbeiders is wel duidelijk, maar dan moet de Regering de omstandigheden scheppen dat zulks in de landbouw mo gelijk is. Twee Amboneesjes verongelukt. In het kamp voor Ambonezen te Staphorst waren een drietal Ambonese kinderen aan het spelen op het zware ijzeren toe gangshek van het kamp, door er op te rijden. Plotseling brak de bovenste scharnier met het noodlottige gevolg dat het zware hek boven op de drie kin deren viel. Alle drie werden zwaar ge wond. Op weg naar het ziekenhuis te Zwolle overleed een vijfjarig kind en in het ziekenhuis een van zeven jaar. Nieuw kerkgebmiw in gebruik. Op Donderdag 28 October zal het nieuwe kerkgebouw van de Chr. Ger. Kerk aan de Parklaan te Katwijk in gebruik wor den genomen. De dienst zal geleid wor den door de pastor loei Ds N. de Jong, vroeger ^predikant te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 3