RAADSVERSLAG St. PHILIPSLAND Geldinzameling voor vluchtelingen 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN (VERVOLG) Electrïciteit in de Oude Polder Ds E. van Meer te Utrecht overleden Schmmmetjt POLITIE Woensdag %1 October 1954 No. 2347 i Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: .1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bfl contract speciaal tarief. Verschuilt tweemaal per vfotU. Woensdag en Zaterdag October inzamelmaand Dezer dagen is het „Comité Vluchte lingenhulp", tot stand gekomen. De be doeling is om door een groot-scheepse geldinzEunelingsactie een belangrijk be drag bij een te brengen ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Grieken land. In deze twee landen is het vluch telingenprobleem wel het grootst. Over het algemeen zijn het vluchtelingen en ballingen voor wie de m(jgeUjkheid om naar hun vaderland terug te keren af gesneden is. Het vluchtelingen vraagstuk is een moeüijk op te lossen probleem. De gehe le zaak ressorteert onder de Verenigde Naties en onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart is als Hoge Commis saris voor vluchtelingen met de zorg, en zo mogelijk met de liquidatie van dit probleem belast. .Maar zijn weg gaat in dit opzicht allerminst op rozen. De moei lijkheden die overwonnen moeten wor den zijn schier onoplosbaar en van de Regeringen wordt niet veel medewer king verkregen. Dat is de klacht van de Hoge Commissaris. Het ontheemden vraagstuk Is van grote omvang. In de verschillende soorten vluchte lingen hebben we als het ware een over zicht van de vele oorlogen, revoluties, staatsgrepen e.d. van de laatste halve eeuw. Armeense vluchtelingen uit de tfld van het voormalige Turkse Rijk. Wit Russen die htm vaderland na de revolutie van 1917 moesten ontvluchten. De Spaanse republikeinen, die voor Franco het land moesten ruimen. Duit se en Oostenrijkse Joden die voor de wrede progroms van Hitler moesten vluchten. En dan de haast ontelbare me nigte van D.P.'s, de verplaatste perso nen. De Duitse minderheden uit Joego slavië, Polen, de Baltische Staten,. Tsje- cho-Slowakije allen, mensen die door verandering van regiem hun vaderland moesten verlaten. De vele vluchtelingen uit Rusland en zijn satelliet staten. Dat alles heeft betrekking op Europa. Maar ook in het Midden- en Verre Oosten is het aEUital vluchtelingen ontstellend groot. De Palestijnse Arabieren ontvlucht aan het nieuw gevormde Joodse regiem waarvoor de hulporganisatie United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East" is gevormd. Zo ook de honderd duizen-- den vluchtelingen uit Korea. Ook voor deze mensen is een organiastie in het leven geroepen. En dan nog de millioe- nen ballingen uit India, Pakistan en Chi na. Het is werkelijk een aanklacht te gen Regeringen en volken, die de oor zaak zön van zoveel ellende. Ellende, ja die wordt in niet te schrijven mate ge leden. Blijven we slechts bij de taak van do Hoge Commissaris voor vluchtelin gen. Voor niet minder dan anderhalf millioen ontheemden moest deze func- tionnaris trachten een nieuwe ttjd te doen aanbreken. En van al die vele dui zenden zijn er nog 350000 die nog geen nieuw vaderland, nog geen nieuw be staan hebben weten te vinden. Maar het allerergst zijn die 88000 vluchtelingen er aan toe, die nog moeten leven onder de meest erbarmelijke omstandigheden. Ze zijn verdeeld over 200 vluchtehngenkam- pen over de gehele wereld. Barakken en tentenkampen. Die mensen hebben geen geld geen voldoende voedsel. Geen be hoorlijke medische verzorging. En wat het ergste is ook geen hoop voor de toekomst. Het vluchtelingenvraagstuk is als het ware de neerslag van het doen en laten van volken en Regeringen in de laatste vijftig jaar. Een droevig resultaat van de zo vaak verwaten inbeelding van hen, die zonder God de wereld denken te kunnen regeren. Ondertussen deze men sen moeten geholpen worden. Ja ze zijn vrij. Vaak met groot ge vaar aan allerlei soorten van tirannie, niet In het minst de communistische ti rannie ontkomen. Ze leven nu in vrtje landen. Maar hoe beklagenswaardig is hun leven. iDe aanpassing in de vrije landen is zo uiterst moeilijk. Het kamp- leven voor zichzelf en hun kindenen is zo uiterst uitzichtloos. Het naakte be staan in vrijheid, maar voor zichzelf en hun kinderen geen toekomst. Ze zijn ontworteld en paria's der maatschappij. Veel is er beproefd. Emigratie naar dun bevolkte landen. Het is in vele gevallen mislukt. Vele landen weigeren ontheem den als emigranten op te nemen en zo drukken de vele moeilijkheden vaak op kleine landen, die door allerlei omstan digheden de zorg voor talrijke vluchte lingen hebben. Vooral Oostenrijk en Griekenland gaan gebukt onder een zware last. In die landen is het leven in de vluchtelingenkampen ook wel het meest uitzichtloos. In vele gevaUen zou emigratie uitkomst kunnen brengen maar de emigratiewetten zijn streng. Zo in dit typerend geval: Man, vrouw ea twee kinderen mogen emigreren, maar het opnemende land weigert de oude moeder. Een ander geval: Eten ont heemde vrouw, nog geen vijf jaar in het land, wordt ziek en wordt weer te- fug gestuurd naar Europa waar ze weer in een kamp moet gaan leven. Hoe moet dit moeilijke vluchtelingen probleem worden opgelost? Terugkeer naar het land van herkomst is onmoge lijk- Daar wacht gevangenis of dood. Emigratie biedt onvoldoende mogelijk heden. Dan blijft slechts over de moge lijkheid tot oppeming in het maatschap- Pelije leven van het land waarin ze thans verkeren. Maar ook hier zijn de moei- lijltheden groot. Het verschil in taal en andere levensgewoonten en nog zoveel meer, vooral ook de discrematie „vreemdeling". De Raad besluit voor de navolgende personen garantie te verlenen tegenover de Bouwkas N.N. gemeenten: H. Fon- tijne, A. v. Audenaarde, J. Bakker, J. J. Joppe, Wed. J. den Braber-Verwijs, Jac. Neele, Abr. den Braber Mz. en W. Moer land. Dhr. Vaders vraagt inlichtingen over een rampschade (claim). Na lange dis cussie zijn allen van mening, dat het niet meevalt als rampslachtoffers eige naar van een woning te zijn. De schade vergoeding valt niet mee. Op papier (in de wet) staat 80% van de nieuwbouw, doch de berekening is 40.per 12 mS inhoud en daarvan 80%. B. en W. stellen voor bouwgrond te verkopen aan J. v. Oeveren, W, Moer land en A. Verwijs voor 3.per ca. Aangekocht wordt grond in de Emma- straat, Julianastraat, Oost- West-Oost dijk, enz. te bestemmen voor straat met trottoirs. De eigenaren staan de grond gratis af. Geen bezwaar is er ook tegen het voorstel van B. en W. om de erf- pachtrechten over te nemen van de be woners Zuiddijk en Achterstraat, al thans van de voormalige bewoners voor ruim 4000in totaal. Aangekocht wordt ook de grond met erfpaohtsrechts aan de Zuiddijk. Dhr. Quist informeert of de erfpachtrechten aan de Zuiddijk reeds betaald zijn. De voorz. antwoordt dat er nog geen overdracht plaats vond. Dhr. Verwijs vraagt hoe het gaat met de grond of erfpachtsrecht van Quist en Kosten. De voorz. antwoordt, dat men daar.fllj^firder.jnfie.iaJDhE. Quis.tjvraagt. wie het erfpachtsrecht van vorig jaar en van 1954 betaaJt. De voorz.: de voor malige bewoners en straks de gemeente. Het Prov. Bestuur schrijft dat de over name erfpacht van J. Neele een te hoog bedrag vormt. De gemeente zou dit voor 166.kopen, dit moet 70.worden. De voorz. zegt dat dhr. Neele er mee accoord gaat. Alzo wordt besloten. Krotwoningen. De voorzitter deelt mede, dat er 13 krotwoningen zijn aangekocht, 3 nieu we huizen worden door de verkopers gebouwd en 10 worden gerealiseerd tot woningwetwoningen. Als architect is door b. en w. dhr. Beije te Veere aan gezocht. Dhr. Stormezand: er zijn toch wel meer krotwoningen. Weth. van Nieuwenhuijzeri antwoordt hierop dat die hersteld zijn. De moei lijkheid is dat ze bij verkoop de ramp schade terug moeten geven. Dhr. Vaders vraagt wie de architectkosten betaalt. De voorz. zegt dat de gemeente op drachtgever is. Oostenrijkse woningen. Besproken wordt de bouw van 5 Oos tenrijkse woningen. Iemand uit Hilver sum biedt deze aan voor 11.000 zet- klaar. De voorz. wijst er op, dat met met het bouwvolume 3525.premie zou krijgen. Zonder bouwvolume is de premie zeer twijfelachtig. Maar gesteld dat we dat krijgen, dan komen ,er met Waar terugkeer onmogelijk en emi gratie voor velen niet mogelijk is blijft er slechts over de integratie in het' land van verblijf. Maar /daar is veel geld voor nodig. Jonge mensen moeten voor hun be roep geschoold, voor ouderen b.v. leeg staande boerderijen door vluchtelingen laten bevolken ((Oostenrijk). De woning bouw bevorderen in Griekenland b.v.: „De Regeringen onttrekken zich in vele gevallen aan hun verantwoordelijkheid, zo klaagt de Hoge Commissaris, nu moe ten de volken het doen. Een beroep op de volkeren! En zo doet het Comité Vluchtelingenhulp 1954", een beroep op het Nederlandse volk. „Een beroep wordt g«daan op ons voUi voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Orlekenland. Veel geld is nodig. Ds Hoge Commissaris begroot de benodig de gelden op 17 millioen dollar. lOm dat te bereiken zal veel gegeven moeten worden. Het Nederlandse volk heeft van oudsher warm gevoeld voor ellendigen en nooddruftigen. We geloven, dat ook thans niet tevergeefs een beroep op ons volk zal worden gedaan. In allerlei vorm wil men de inzame lingsactie houden. Giften, afstand van uur- of halfuur loon, overwerkloon, pre sentiegelden en velerlei vormen meer. October is de inzamelingsmaand. De in zameling is begonnen. We geloven, dat niet tevergeefs een beroep op onw volk zal worden gedaan. Andere landen slaan onze actie gade. Ze zullen licht volgen. De vluchtelingen dienen afdoende ge holpen te worden. Definitief. Deze ellen digen en behoeftigen moeten geholpen worden. Iedereen kan wei een steentje bijdragen. Het adres is: 5100. Comité Vluchtelingenhulp 1954 's Gravenhage. schuurtje en al nog minstens lO.OÓO bovenop. De raad is na ruime bespreking van oordeel, dat niemand voor dit be drag zo"n woning zal kopen en besluit hierop niet in te gaan. Van het Min. van B. Zaken is er e«jn brief over de aan te kopen trekker vóór de motorbrandspuit. De Inspecteur van het Brandwoerwezen acht een man- schappenwagen nodig, gezien de uitge breidheid der gemeente. De kosten daar van worden geraamd op 14.500. Dhr. Vaders: was er geen trekker bi de motorspuit? De voorz. antwoord! ontkennend. Besloten wordt een trek ker aan te kopen. De wnd. commandant van de brand weer schrijft dat er onvoldoende blus water in de gemeente is. Men is uitslui tend asmgewezen op de tramput en bij hoog water op de haven plus de water leiding, terwijl in de A.J. Polder nietf anders dan waterleiding is. Verschillende mogelijkheden worden besproken. Ten einde raad wordt het maar in hander van b. en w. gegeven om dit te onder zoeken en met voorstellen te komen. Daarna worden besluiten genomen tot intrekken van verhuur verwoeste ge meentewoningen en een verhuurbesluit van nog bestaande woningen, b.v. drie noodwoningen. Electrïciteit in de Oude Polder. Er is een circulaire van de P.E.Z.E.M. over aansluiting van de Oude Polder. Het gemeente-aandeel hiervoor zou 37^4 -gld. bedragea, Volgetts-h6t-ProVi-i>est«t'i behoeven deze bewoners geen baatbe lasting te betalen, waar ze zelf een groot bedrag per aansluiting moeten neertel len, nl. 2200.per perceel. De Print Hendrikpolder zou de gemeente bij aan sluiting 3808.kosten en de bewoners maar 400.per perceel. Ged. Staten menen dan ook dat men daar wel baat belasting kan heffen. Het voorstel van het dag. bestuur is evenwel om, gezien het feit dat juist daar zwaar getroffenen bouwen, geer. baatbelasting op te leggen, doch een be drag te laten betalen. Vooral de daar woonachtigen. Een en ander zal weer aan Ged. Staten worden voorgelegd. Een wijziging op de vleeskeuringsver ordening wordt aangenomen. Voorgesteld wordt door b. en w. om het salaris van dhr. M. A. Geense, secr. van de woonruimtecommissie op 50. per jaar te stellen. Accoord, zeggen de raadsleden. Het Roode Kruis, afd. St. Philipsland verzoekt voor een cursus E.H.B.O. door dokter Menger gebruik te mogen ma-' ken van het oude gemeentehuis. Dit elke Dinsdag. Geen bezwaar. De muziekvereen. Concordia" vraagt een hogere subsidie. De vereniging ziet jaarlijks met een tekort van rond 546, omdat men na overlijden van dirigent Clarisse elders een kracht moest aan stellen. B. en W. stellen voor de subsidie op 300.per jaar te brengen. Het is nodig om de vereniging in stand te houden en dat instandhouden is weer gewenst bij Vorstelijk bezoek en andere bijzondere gebeurtenissen. De vereniging komt dan nog wel tekort, maar de do natie is ook maar laag. Dhr. Vaders, zelf muziekliefhebber, merkt op, dat de vereniging op hoog peil stond. Boven dien gebeuren er geen ontoelaatbare dingen. Als christen is het geoorloofd zulks te steunen. Spr. is er voor. Zon der hoofdelijke stemmen wordt het voor stel tot 300.subsidie voor Concor dia aangenomen. Met dank aan de schenkers wordt de motorbrandspuit aanvaard. Het aange houden verzoek van de ver. voor hygiëne voor het kind, welke subsidie vraagt van 20 et. per consult wordt na een toe lichting van V. eth. van Nieuwenhuijzen aangenomen. Rondvraag. Dhr. Stormezand vraagt wat er straks gaat gebeuren met het pakhuis aan de haven. De voorz.: afbreken, er is nu nog te veel opgeslagen, materiaal van de gemeente, groene kruis en P.E.Z.E.M. die nog een huur van 3-50 per week betalen. Dhr. Stormezand zag graag dat er voor de ontheemden in Oostenrijk een collecte werd gehouden. Spreker gaf in overweging hiervoor de Bond van Plat telandsvrouwen op te zoeken. De voorz. zal het vragen. Dhr. Quist heeft van de voorz. geen mededeling gehoord op de notulen- De voorz. herstelt dit verzuim. Dhr. Quist vraagt hoe het staat met de huis- vuilophaaldienst, die met Duiveland zou worden gecombineerd. De voorzitter meent dat dit wel in orde zal komen en zal zich nog eens met Bruinisse verstaan. Op 63-jarige leeftijd is Zaterdag 23 October te Utrecht overleden de beken de Utrechtse predikant E. van Meer. Ds. Van Meer was predikant van de Ned. Herv. Kerk. Hij nam in de Herv. Kerk een zeer bijzondere plaats in. Hij was door zijn schriftuurlijke bevindelij ke prediking in de kringen van de Ge reformeerde gezindheid te Utrecht een zeer geziene en beminde prediker. Maar niet alleen in Utrecht. Door zijn medewerking aan het Gereformeerde Weekblad strekte zijn invloed zich uit over het gehele kerkelijk leven van de Gereformeerden in de Herv. Kerk. Ja, ook ver daar buiten in de kringen van de ganse Gereformeerde gezindheid werden de pennevruchten van de Utrechtse emeritus-predikant gaarne en met stichting gelezen, In zijn verklaringen van Schriftgedeel ten kwam het bevindelijke element tot zijn recht en dit verklaart de grote in vloed, hoogachting en liefde die de ganse Gereformeerde gezindheid voor Ds. Van Meer koesterde. Ook op onze eilanden, met name Flakkee en Tholen was hij door medewerking aan het Gereformeerd Weekblad geen onbekende. Achtereen volgens diende Ds. Van- Meer de Ned. Herv. gemeenten van 's-Gravenmoer 1915, Noordgouwe (S'ch.) 1919, Marke- lo (O.) 1922 en Wageningen, 1925. In Utrecht deed hij in 1930 zijn intrede. Vanwege zijn zwakke gezondheid ont ving hij in 1945 te Utrecht zijn emeri taat. Al kon hg de pastorale arbeid in volle omvang niet verrichten, toch bleef hij regelmatig te Utrecht in de Dienst des Woords voorgaan. In zijn Utrechtse periode werd hij de bevindelijk Gerefor meerde predikant, die met grote zegen arbeidde. Een onverbrekelijke nauwe band groeide tussen hem en het Utrecht se Gereformeerde volk. Zijn prediking werd in toenemende mate door een brede schare gezocht en gewaardeerd. Door zijn medewerking aan Gereform. Weekblad (Herv.) heeft hij ook grote invloed uitgeoefend in geheel ons land. „De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegening zijn." XHOLEN Dankdag voor het gewas. Woensdag 3 Nov. a.s. houden de gemeenten van de Ned. Herv. Kerk op het eiland Tho len de jaarlijkse Dankdag voor het ge was. Nut^vond. Vrjjdag 29 Oct. a.s. zal er in de zaal van het Hof van Holland te Tholen de eerste Nutsavond van dit seizoen worden gehouden, waarop de heer Fred, van Dam uit .Amsterdam zal spreken over het boek „Het Verloren Paradijs". Burg. Stand. Geboren: Op 13 Oct. Maatje Johanna Geertruida, d.v. W. J. de Jonge en J. C. Donker. Overleden: Op 14 Oct. Johannis Cor nells Schot, oud 79 jaar, echtg. vaxi C. B. de Witte. ST. ANNALAND Schipper verdronken. Vrijdag werd het stoffelijk overschot opgedregd van de 64-jarige schipper C. P. Fluit uit St. Annaland, die Woensdag onder Dintel- oord nabij de Markbrug over boord is geslagen en verdronken. Betere verlichting. De buitenver lichting van het dorp St. Annaland laat nog al wat te wensen over. Speciaal in de late avonduren is het dorp slecht ver licht. Men is thans bezig, om een kabel aan te leggen, teneinde het aantal lichtpunten uit te breiden en tevens grotere lampen aan te brengen, om zo doende het dorp een behoorlijke en een verantwoorde verlichting te geven. Oliebollen. Op de verkoopavond van de dameszendingskrans Indonesië", die D.V. Woensdag 27 October gehouden zal worden is ditmaal een bijzondere attrac tie, want dan zullen er oliebollen tegen matige prijs verkocht worden. Om drie uur gaat het lokaal open, en dan kan er ook al gekocht worden, doch alles moet dan blijven liggen tot de avond, daar men dan pas een en ander kan meenemen. Oudste mannelijke inwoner. Woens dag 27 October a.s. hoopt de heer Abr. de Jonge Sr., wonende op de Nieuw straat te St. -Annaland 95 jaar te wor den. De heer De Jonge geniet een voor zijn leeftijd nog goede gezondheid, al leen zijn gehoor is niet al te best meer, doch zijn geheugen is nog zeer goed- Hij yertelt dan ook gaarne nog iets uit vroeger dagen. Zo vertelde hij ons, dat hij jarenlang voorzitter is geweest van de plaatselijke zangvereniging, en dat hij als zodanig menigmaal, als er in de Ned. Herv. Kerk een zanguitvoering ge geven was, een dankwoord, moest spre ken. Ook weet de heer De Jonge er nog van, dat de oude Ned. Herv. Kerk, die een fraaie kruiskerk was, werd afge broken en een nieuwe (de huidige kerk) werd gebouwd, waaraan hijzelf heeft meegewerkt. Ook bij goed weer gaat hij des morgens op de Zondag nog naar de Kerk, doch de avonddiensten zijn voor hem te bezwaarlijk, om die bij te wonen. Het zal deze krasse oude baas dan ook op zijn hoge leeftijd, die hij bereiken mag, zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. STAVENISSE Met fiets gevallen. Mej. J. v. d. Berg kwam dezer dagen zo ongelukkig met de fiets te vallen, dat zij een hersen schudding opliep en per ziekenauto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht móest worden. -^ Gtft ontvangen. De Ned. Herv. Ge- .meente te Stavenisse heeft uit Venezu ela (Z. -Amerika) een gift ontvangen van 93.80. Dit bedrag was bijeen ge bracht door de Venezolaanse Dames- krans van de Christo-centrische kerk- groepen. OUD VOSSEMEEB Gevonden voorwerpen. Bij de post- commandant der rijkspolitie te Oud-Vos- semeer zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: shawl, ijzeren ketting en spade. Benoeming. Tot orlderwijzzeres aan de Chr. kleuterschool te Oud-Vossemeer werdl benoemd mej. I. Lindhout. Zij komt in de plaats van mej. A. Lind hout. POOBTVLIET Verwond b\j spel. Een schoolgaand dochtertje van dhr. C. Bevelander kwam tussen de schooluren al spelende te val len met het hoofd in een spijl van een hek, met het gevolg dat een diepe hoofdwonde ontstond. Het kind Verloor veel bloed en werd in allerijl naar de dokter gebracht, die de nodige behan deling verrichtte. Daarna kon het kind weer huiswaarts keren. Opening nieuwe banketfabriek. Omtrent het openen der nieuwe ban ketfabriek der firma Nieuwkerk kan het volgende worden gemeld: De jong ste der firmanten opende de bijeenkomst in de fabriek. Er was veel belangstel ling van alle zijden t.w. afgevaardigden van het Economisch Technologisch In stituut (E.T.I.) de heer Drs. Baarspul, Ir. Van der Kooy van de Rijksnijver- heidsdienst, de heer Carpentier, dir. der Middenstandsbank te Goes, B. en W. dezer gemeente, de burgemeesters der gemeenten Tholen en St. Maartensdijk/ Scherpenisse, aannemers en verdere ge nodigden. In zijn openingswoord bracht de jongste firmant E. Nieuwkerk aan alle medewerkers dank voor hun spon tane hulp, welke deze fabriek deed ont staan, en weidde breder uit over het ontstaan, voortgang en uitbreiding van het bedrijf en eindigde met de woorden: Soli Deo Gloria. Daania nam de burge meester W. van Doorn het woord, die de firma feliciteerde en de fabriek een aanwinst voor de gemeente noemde en stelde daarna een vormmachine in wer king, met welke symbolische handeling de fabriek als geopend kon worden be schouwd. Daarna werd gefeliciteerd door de heer Kik, namens het personeel, door Drs. Baarspul namens het E.T.I., door de hei- ren Carpentier, Ir. Van der Kooy, een vertegenv/oordiger der firma de heer Blok, raadslid M. C van As, een broer van de heer Nieuwkerk en door een af nemer uit Terneuzen. Hierna werd thee en koek gepresenteerd en men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Des avonds was de fabriekvoor het publiek open gesteld- Het geheel bood een prachtige aanblik, vooral door de aanwezigheid der talrflke bloemstukken en de mooie verlichting. GEBRS DE WAAL St. Maartensdijk Onlangs was ik bij een mijner klan ten op karwei en kwam het met de heer des huizes te praat over de poli tie. Hij was daar niet best over te spre ken, want hfl had juist in korte tijd twee bekeurings opgelopen, die hij nou ja eigenlijk wel verdiend had, maar die men hem evengoed niet had kunnen geven. Hij was door een straat gereden in de verkeerde richting, dus tegen de draad in, wat door een politieman werd opgemerkt en waarvoor hij prompt een bon kreeg. Een paar dagen later reed hij in 't don- ker op de fiets zonder achterlicht en dat werd weer zijn beurt. Vanzelf brandde naar zijn zeggen het lampje nog toen hij van huis ging, maar de politie, die de zaak eens nauwkeurig bekeek zag meteen dat de zaak niet zo on schuldig was dan ze werd voorgedaan en schreef een bonnetje uit. Nu v/as mijn klant daarover lichtelijk geraakt, want er waren toch wel veel erger din gen, waar de politie beter naar kijken kon. Dat je per ongeluk verkeerd door een straat rijdt kan iedereen wel eens overkomen en zo'n onnozel achterlicht je, wat geeft dat nou? Ik heb mijn klant maar eens uit laten praten -en hem verteld, dat ik ook wel eens een bon opgelopen had. We hebben allemaal wel wat ter verontschuldiging aan te voeren. Als we alle mensen die bekeurd worden eens konden horen foeteren, tien tegen één dat er geen sterveling bij is die voor de volle honderd procent zal beamen rechtvaardig een bon gekregen te hebben. Dan wordt er op de politie gescholden alsof zij de grootste mensen jagers zijn die er rond lopen. Het is eigenaardig, maar we hebben inwendig allen toch een zeker respect voor het politie-uniform, vooral als we ons be wust zijn de een of andere wetsovertre ding te begaan. Van kindsbeen af wordt ons meestal de politie als een soort boe man voorgesteld, die je bij de minste misdraging oppakt en je oijder de toren stopt, waar je brood met zeep moet eten. Glad verkeerd van de ouders na tuurlijk! Ze kunnen beter deze geüni formeerde mannen doen kennen als be schermers, die je op allerlei manier ter hulp willen zijn. Maar in de practijk komt het er op neer dat men het kind bang maakt als men er geen baas over kan en dreigt met het tegen „politie" te zullen zeggen. Dat men daardoor de schrik voor al wat politieman heet er bij het kind inbrengt is zeer begrijpelijk. Aan de andere kant moet wel duidelijk worden gemaakt, dat de politie ook toe zicht houdt op het gedrag van kleinen en groten. Dat is voor de goede orde in ons maatschappelijk leven nodig. Was er geen politie, dan zou men eens zien, welk een warboel het in stad en gewest werd. Ieder zou doen wat goed was in zijn ogen en de zaak zou hopeloos vast lopen. Er zijn nu eenmaal wetten en re gelingen zowel landelijk als plaatselijk, dil moeten worden nageleefd. De poli tie is er slechts voor, om daarop con trole uit te oefenen. Nu mag het niet pleizierig zijn van hun een „bon" te krijgen, maar bedenk dan, dat U een overtreding begaat en de dienaar der wet slechts zijn plicht doet, die hij vol gens zijn ambtseed nakomen moet. Nu is er natuurlijk tussen plicht en plicht wel enig verschil. Tenslotte zal een goed politieman niet altijd de maat van de wet aanleggen maar ook met verschil lende omstandigheden rekening houden. Hij zal soms de gulden middenweg moe ten gaan. Maar we moeten niet mop peren, wanneer hij ons op de bon zet, wanneer ons achterlichtje niet brandt en dit het gevolg is van een duidelijke nonchalance. Het kan inderdaad voor komen dat uw achterlichtje brandt als U van huis gaat en onderweg over de hobbelige kelen het contactdraadje los- trilt. Zelf is me dat ook al eens over komen. Ik werd toen ook aangehouden, doch toen bleek, dat alleen het draadje losgegaan was heeft de politie het heel galant voor me va.stgeschroefd en me géén bon gegeven, hoewel hij daar vol gens de wet het recht toe had. Kijk, in zo'n geval spreekt men niet van plichts verzaking van de agent. Hij begrijpt als mens de omstandigheden en houdt daar rekening mee. Maar als ik me niets van de verkeersborden aantrek en hij zet me op de bon, dan moet ik me daarover niet beklagen. Het loopt er dan over dat ik niet alleen mijzelf, maar ook anderen in gevaar breng. Natuurlijk kunnen niet alle overtredingen worden geconsta teerd, want dan zou er op elke straat hoek een politieman moeten staan. Als dat wel zou kunnen, zouden we achter over vallen van het aantal wetsovertre dingen dat wordt begaan. Dan kon de kantonrechter elke week een dag zit ting houden! Er gaat echter altijd van de aanwezigheid van de politie een pre ventieve werkiag uit. Dat is van niet te onderschatten waarde. Kijk maar eens naar de jongens, die kattekwaad in de zin hebben. Ze houden er altijd rekening mee, dat onverwachts de ster ke arm kan verschijnen. Behoefden ze dat niet te doen, dan werd stad en dorp helemaal onveilig gemaakt. Juist door dat ze er rekening mee houden dat ze in hun misdragingen kunnen worden be trapt, weerhoudt hun van erger dingen. Zo is het ook met de groten: ieder heeft inwendig een gevoel van de risico die wordt gelopen wanneer men bewust de een of andere wetsovertreding begaat. De politie is er niet nodeloos. Als die nares van de overheid is zij mede Gods dienares en draagt het zwaard niet te vergeefs, maar tot straf dergenen die kwaad doen en tot prijs dergenen die goed doen, zoals de Schrift ons leert. Worden we dus op de bon gezet dan krijgen we naar de daarvoor geldende strafmaat het deel, dat we hebben ver-i diend. Het zal ons leren in het vervolg voorzichtiger of bedachtzamer te zijn. Dat is beter dan op de politie te schel den, die alleen maar deed, wat zijn plicht was om te doen. Zo zag ik daar van de week de politie met een assistent die. een verfpot bij zich droeg bezig, om de ach-, terspatborden van de rijwielen wit te maken en controle uit te oefenen op bel len en remmen. Er werden nog geen bonnen uitgedeeld, doch alleen waar schuwend opgetreden. Dat is een vrien delijke geste, waartoe men geenszins verplicht is. Want iedereen weet ten slotte, dat zijn achterspatbord wit moet zijn en bel en rem en licht in goede con ditie behoren te verkeren. Loopt men nu over een paar weken toch een bekeu ring op, dan mag men niet op de politie brommen. Van die zijde is dan meer dan pUcht gedaan. .Als ieder zorgt dat zijn zaakjes in orde zijn en er naar wet en regel wordt geleefd, zal er geen enkele dienaar van Hermandad U lastig vallen. Een weinig meer accuratesse en wat minder nonchalance kan U in dit op zicht voor veel narigheid behoeden. En 't' zal U nog geld besparen ook! SCHRAMMETJE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1