Felle uitslaande brand te Dirksland Speeltuinwezen op Flakkee in opkomst Moeilijkheden bij Gezinsvorming „Huis ten Bosct" wordt weer ingericlit als Koninklijk Paleis 27e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAO VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Patatbaickerij ging in vlammen op Winkelpand en woonhuis modezaak Gez. Bruinsel geheel verwoest Brandspuit weigerde dienst UIENVEIUNG Conferentie van de N.U.S.O. te Nieuwe Tonge Nieuws uit de kerken CHB. GEREF. KERKEN Cand. Notaris P. J. Zaaijer plotseling overleden Prima resultaten bij Slavenburg's Bank Woensdag 20 October 1954 No. 2345 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEI-ilARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Het vormen van een gezin, die belang rijke cel, in het maatschappelijk en staatkundig leven ondervindt in deze tijd wel zeer grote moeilijkheden. Daar is allereerst de grote woningnood. Het voortdurend te kort aan woningen. Spe ciaal voor hen die een gezin willen stich ten. Allerlei schema's, zijn al bedacht om tenminste de langst wachtenden te kun nen helpen. Een gezamenlijke leeftijd van het echtpaar van ten minste vijftig jaar en dergelijke voorwaarden meer. Het be hoeft niet gezegd, dat daarmee geen op lossing kan worden bereikt voor zove- len, die jaar uit, jaar in, hun plannen op 'niets zien uitlopen. H?t lange wach ten moede wordt niet zelden een beslis sing genomen, ;di6 de kiemen van grote moeilijkheden in zich bevat. Het overgaan tot inwoning, het trou wen en toch op zich zelf blijven, het aan vaarden van wat men woonruimte be- lieft te noemen, maar wat daarop geens zins aanspraak kan maken. Ben staalkaart van geforceerde oplos singen ware gemakkelijk op te tellen uit de, aan de practijk ontleende gevallen, die het aangaan van een huwelijk mo gelijk maken, maar waarbij zich zoveel moeilijkheden voordoen, dat een rustige ontwikkeling van het gezin zo goed als onmogelijk moet worden geacht. Dat is een groot kwaad, wat op zeer velen een deprimerende uitwerking uit oefent. Maar het woningprobleem is niet de enige hinderpaal voor het vestigen van een gezin. De grote duurte is ook een grote sta in de weg om een gezin te vormen. De kosten van de inrichting van een wo ning zijn dermate hoog, dat velen ook om die reden hun huweUjksplannen moe ten uitstellen. Hoe eenvoudig men zich ook wil inrichten, zonder een nauwkeu rige specificatie te geven, kunnen we wel zeggen, dat we altijd nog wel tot een bedrag komen, dat in de duizenden loopt Om zo'n bedrag te sparen voor het huwelijk is voor velen een zware opga ve. Trouwen en bv. op gemeiibileerde en gestoffeerde kamers te gaan wonen is ook uiterst moeilijk. Aangenomen nog dat men ze verkrijgen kan dan komt men meestal tot zulke hoge uitgaven, dat van een behoorlijke gezinsontwikke ling ook moeilijk spraken kan zijn. Ze ker zal het ook dan- grote bezwaren met zich meebrengen, alleen al in financieel opzicht, om tot een vrije woning, het begerenswaardig doel, te kunnen komen. Ons belastingstelsel werkt de vorming van een gezin ook tegen. Voor ongehuwden moet een hoge be lasting worden betaald. Uitzonderlijk hoog. We zouden eigenlijk van een vrijge- zellenbelasting moeten spreken. De tarieven van de loonbelasting zijn voor ongehuwden zeer hoog en nadelig. Laten we maar eens een voorbeeld ne men. Bij een maandloon van 293 tot 295 moet een ongehuwde 38.60 loonbelas ting betalen en een gehuwde zonder kin deren 19.45. Een ander voorbeeld: Een weekloon van 50. 51 eist van een ongehuw de 4.67 aan loonbelasting terwijl een gehuwde zonder kinderen 4.67 moet betalen. De ongehuwden moeten een on evenredig groot bedrag aan belasting betalen. Dat werkt het sparen voor hun eerste inrichting niet in de hand. Inte gendeel vaak is het zo, dat als de ouders niet de behulpzame hand bieden het voor vele ongehuwden moeilijk is te sparen voor hun eerste inrichting. Voor de on- getrouwden is het leven ook erg duur. Kamerhuur, pensionprijzen, studiekos ten, reiskosten e.d. het neemt zoveel dat het sparen wel zeer moeilijk of bijna on mogelijk wordt. En toch zijn hier zeer grote algemene belangen bij betrokken. Het stichten van gezinnen is toch een evident belang. Een belang van de eer ste orde. Wel van zo'n groot belang dat de fiscus ook wel mee mocht werken om het stichten van gezinnen t'fe bevor deren. Het zou toch zeker wel mogelijk zijn dat de belastingen zodanig werden ge regeld dat serieuse plannen tot stichting van een gezin bevorderd werden. Dat de loonbelasting, die in de Duit se tijd werd ingevoerd zodanig werd ge wijzigd, dat ze het karakter van een vrij- gezellenbelasting ging verliezen. In Duitsland komt men de ongehuw den, die een gezin willen stichten ook tegemoet. Als ze in de tijd van twee jaar R.M. 500 hebben bespaard, kunnen ze van het Rijk op gemakkelijke voor waarden een lening verkrijgen van R.M. 3000. Een soortgelijke regeling zou in ons land voor velen ook uitkomst kun nen bieden. Het spe-ciale sparen voor ge- zmsstichting is wel een materie die door de Overheid begunstigd mag worden. In net onmisbare van nieuwe gezinnen Ugt voor de Overheid genoegzame redenen om de mogelijkheden tot gezinsstichting uit te breiden. Een mogelijkheid zou on der meer kunnen zijn geblokkeerde spaargelden belastingvrij te maken of D.y. een zekere marge van het loon in mindering te brengen voor toepassing van de loonbelasting. Hoe men het ook zou mogen regelen, een bevordering van de mogelijkheden tot stichting van ge zinnen hjkt ons wel nuttig en gewenst. Vrijdagnacht zo omstreeks half twaalf patatbakkerij van dhr. D. v. d. Bij aan zaak beheerd wordt door dhr. J. C, van dellijk uitrukte, kon door een haper aan en eer er hulp uit andere gemeenten de, stond dit pand, alsmede de modeza lichte laaie. Beide panden werden door kon een van de bewoners, de oude heer Zo ongeveer tussen half twaalf en twaalf uur Vrijdagnacht, stond wachtm. Ie klasse van de Rijkspolitie A. Schil ders, tevens postcommandant te Dirks land, in de Winterstraat met iemand te praten. Terwijl hij daar stond, zag hij, dat er rook uit de reeds gesloten pa tatbakkerij van dhr v. Driel steeg en betrapte hij om zo te zeggen, deze brand op heterdaad. Onmiddellijk sloeg hij alarm, maar bepaalde zich ook om óhï Jan Koot, die op de bovenwoning van de patat-bakkerij huist en reeds sliep, uithet brandende huis te redden. Dit gelukte met moeite, daar de vlammen reeds uitsloegen. Indien wachtmeester Schilders niet juist op dit punt was ge weest, had het er voor dhr Koot beden kelijk uit gezien. Intussen was dhr van Eek van uit een boven-raam met een slang op de kraan bezig het vuur te beperken, maar in die vlammenzee bleek het hopeloos. In de olie vond het vuur gretig voedsel, waardoor later ook nog een ontploffing veroorzaakt werd. Grote verwarring De brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, sloot direct aan op de wa terleiding, terwijl er slangen werden uit gerold naar de haven. Even wist men water te geven, maar daarna weigerde de brandspuit alle dienst. (Naar men ons vertelde bleek later dat de man schappen de haspel, waarop de slangen zitten niet hadden vrij gezet, door er met kracht aan te trekken werd de manometer beschadigd en ontstond een lek, zodat geen water kon worden ge geven). Begrijpelijk veroorzaakte het fa len van de spuit grote verwarring, daar intussen de modezaak van Bruinsel ook al in lichte laaie stond. Burgemeester van Heijst had echter uur is een felle brand uitgebroken in de de Winterstraat, te Dirksland, welke Driel. Ofschoon de brandweer onmid- de spuit geen water worden gegeven aanwezig was, hoe vlug dit ook geschied- ak van Gez. Bruinsel (C. v. Eek) in het vuur totaal verwoest. Met moeite Jan Koot worden gered. reeds ingegrepen en de brandweer uit de omliggende plaatsen gealarmeerd. Do brandweer van Middelharnis was het eerst ter plaatse, op welke spuit de ge reed liggende waterslangen werden aan gesloten. Vanaf het punt van de oproep, gaf deze spuit in 20 minuten water, wat een flinke prestatie kan worden ge noemd. Ook arriveerden nog de spuiten uit Melissant, Herkingen, Nieuwe Tongé en Sommelsdijk. De twee laatsten be hoefden echter geen water meer te ge ven, daar intussen de Dirkslandse spuit ook weer in actie was gekomen. Het naastgelegen pand van de kapper P. Nagtegaal en de vroegere sigaren- zaak van dhr J. Poortvliet, beheerd door Theo 't Manneke bleven gespaard, zij het dan met veel waterschade. Gelukkig was er niet veel wind, de gevolgen wa;ren dan niet te overzien geweest. Troosteloze aanblik In anderhalf uur tijd was men de brand meester. Beide panden waren ech ter totaal uitgebrand en boden een troos teloze aanblik. De heer en mevr. van Eek bezaten op dat moment niets meer dan de kleren die ze aan hadden. De dames- en heren-modezaak die voor het nieuwe seizoen met grote voorraden was aangevuld, was totaal verloren. Wat niet was verbrand, was door waterscha de waardeloos geworden. In een gesprek dat wij met de getrof fenen hadden, waren ze zeer ontevreden over de plaatselijke brandweer, maar an derzijds vol goede moed, om de zaak te herbouwen. De ambachtslieden te Dirks^ land hebben toegezegd hem. alle hulp té' zullen bieden, om de winkel direct te herbouwen. „Binnen vier weken hoop ik mijn zaak weer open te kunnen stellen," vertelde ons de heer van Eek. Naar de oorzaak van de brand in de patatzaak ontstaan, wordt nog gevorst. Het woon- en winkelhuis, inboedel en inventaris van de heer v. Eek is naar wij vernemen, matig verzekerd. -O- Uienveiüng van Dinsdag 19 Oct. 1954 Uien middel 15.50—15.83; drieün- gen 16.81; pioklers 26.76; stekuien J 6.12. Aanvoer 42.500 kg. Zaterdagmiddag en gedurende een deel van de avond werd er in Ons Dorps huis te Nieuwe Tonge een conferentie gehouden, een bijeenkomst voor mensen, niet alleen van dit eiland, maar ook van Voome en Putten en andere omliggen de eilanden. En het betrof een conferentie van de Ned. Unie van Speeltuin-Or ganisaties, welks hoofdbestuur Nieuwe Tonge ditmaal had uitgekozen, omdat het speeltuinwezen op GoereeOverflakkee in opkomst is en omdat Nieuwe Tonge de primeur met een speeltuin heeft gehad, omdat er vorig jaar twee tuinen zijn bijgekomen (Den Bommel en Ouddorp) en omdat men voor volgend jaar op aansluiting van meer kan rekenen (b.v. Herkingen en Goedereede, van waar vertegenwoordigers ook ter conferentie aanwezig waren). De bijeenkomst werd gepresideerd door hoofdbestuurder H. de Ruiter uit Rotterdam, terwijl de heer J. J. van Weenen uit Nieuwe Tonge het secretariaat waarnam en als gast heer een kort welkomstwoord tot de congressisten richtte, in het bijzonder tot de voorzitter, tot mej. .Goudriaan en taondssecretaris Bruinings, alsmede tot de andere spreker van deze dag, de heer Oosterom. De heer Van Weenen sprak er de hoop bij uit, dat spoedig alle dorpen van Flakkee hun speeltuin en speeltuinvereniging zullen bezitten. Opening Voorzitter de Ruiter vertelde, dat het aanvankelijk niet de bedoeling was om deze NUSOi-eonferentie op Flakkee te houden. Men had enkele jaren geleden hier immers maar één enkele speeltuin. Maar nu de zaak zo groeiende is en toen vanuit Nieuwe Tonge het verzoek kwam om daar te vergaderen is Ons Dorpshuis op de lijst van congresplaatsen gezet. Spr. noemde het een experiment, maar gezien de belangstelling vond hij het een wel geslaagde proefneming. Hij ver wachtte van de besprekingen veel nut voor het speeltuinwezen in deze streken De conferentie noemde hij zeer nodig voor het onderhouden van goed contact tussen de verenigingen en met het hoofdbestuur. Er werden deze middag en avond twee inleidingen gehouden. De secretaris van de NUSO, de heer C. J. W. Brunings uit Hilversum behandelde het onderwerp Samenwerking in de speeltuinwereld", de heer F. Oostrom uit Amsterdam sprak over ,,De taak van de tuinopzich- ters." Samenwerking in de Speeltuinwereld De heer Brunings deelde mede, dat de NUSO per 1 Sept. j.l. 459 aangesloten speeltuinverenigingen uit alle delen van het land telde en dat de groei nog steeds aanhoudt. Alle verenigingen kimnen pro fiteren van de steun van het NUSO-bu- reau en van diverse faciliteiten, die dit heeft weten te verkrijgen, zoals bv. vrij stelling van OB voor wat men organi seert, heel goedkoop contract met het BtTMA enz. Terzake zijn onderwerp wees de spre ker er op, dat samenwerking daar ont staat waar men inziet alleen niet te kunnen slagen. Samenwerking heeft twee facetten, een ideële zijde (samen werking als dienende macht) een prac- tische zijde (samenwerking ter verwe zenlijking van mogelijkheden. Voor het speeltuinwerk valt de nadruk op sa menwerking in eigen vereniging, in plaatselijk- of districtsverband, in lan delijk verband, met de overheid en met andere organisaties en instelUngen. In eigen vereniging moet de samenwerking met opvoeders leiden tot verbetering van het werk en door contacten met de ouders tot beter begrip voor de speel- tuinarbeid. Samenwerking in plaatselök of districtverband moet het verenlgings chauvinisme de kop indrukken. Landelijk is samenwerking nodig om het culturele peil op te voeren en de samenwerking uit te breiden tot die streken waar deze ontbreekt. Voorts om op hoog niveau waardering en begrip te wekken. Het speeltuinwerk heeft een semie-of- ficieel karakter; samenwerking met plaatselijke, gewestelijke en lansautori teiten is derhalve noodzakelijk. Het ge differentieerd karakter van het speel tuinwerk maakt naast de samenleving in de NJG contact nodig met corpora ties als Film en Jeugd, Vereniging voor Handenarbeid, Sport en Spel. Centraal- Projectie-Instistuut enz. terwijl samen werking met depolitie wel zeer nodig is. Samenwerking kan spontaan tot stand komen actie voor de rampgebieden be wees :dit!)i maar zal gewoonlijk moeten groeien. „De adembenemende groei van de speeltuinbeweging maakt, dat wij ons steeds moeten bezinnen op samenwer king om overal goede resultaten te be reiken en tevens om behoud van de een heid te verzekeren. Er liggen nog vele mogelijkheden open, wij moeten snel handelen, want In de speeltuinen is een groot stuk volksopvoeding neergelegd!" aldus besloot de bondssecretaris, die ook een en ander verteld had over de perfec te samenwerking van de Hilversumse speeltuinverenigingen met overheid en andere organisaties o.a. bij het Sint Ni- colaasfeest, als men 3000 kinderen een onvergetelijke middag bezorgt. In 20 minuten zijn zan alle drie versnaperingen uitgereikt en binnen 20 minuten zijn zij vanaf een centraal punt met bussen near hun eigen wijken van het „dorp" vervoerd! Op deze rede volgde een bespreking. Hierbij kwam o.a. naar voren, dat het voor de speeltuinverenigingen zeer be langrijk is, dat zij Koninklijke goedkeu ring bezitten. Burgemeester Van Hofwegen die mede de conferentie bijwoonde onder schreef ten volle het nut van samenwer king en hij bracht dat o.a. in verband met de grote veranderingen, die uitvoe ring van het deltaplan voor Goeree Overflakkee mee zal brengen. De Stich ting^ Doi^isgemeenschap in Nieuwe Ton ge, waarin alle verenigingen samenwer ken, bewijst hoeveel mogelijkheden men gezam.enlijk wel kan scheppen. Spr. was voor grote regionale samenwerking, waarvoor al bepaalde strevingen in de streek aanwezig zijn. Maar eerst moet men plaatselijk samen komen. Spr. dacht hierbij niet alleen aan speeltuinen, maar ook aan zang-, muziek-, sportverenigin gen enz. Hij brak een langs voor dis- trictssamenwerking, overigens nog in het midden latend of deze samenwerking horizontaal of verticaal gestimuleerd van buiten of groeiend uit de verenigin gen zelf tot stand moet komen. Burgemeester Van Hofwegen greep de gelegenheid aan om voor de a.s. winter in Nieuwe Tonge weer een grote hulsviytwedstrijd met pr^stoe- kenning aan te kondigen. Z(yn wed strijd zou iedere gemeente van het eiland moeten organiseren en de win naars kon men dan naar een centraal punt halen om daar him werken van huisvlijt tentoon te stellen. De burgemeester vroeg of de NUSO haar model van een speeltuin ter be schikking zou willen stellen van zo'n expositie en de voorzitter en de bonds secretaris zegden dat gaarne en direct toe. Dat model neemt een plaats in van 6x6 meter en de burgemeester dacht het in Februari of daaromtrent nodig te hebben. „Tuinopziohter geen boeman" Tijdens een gezellige pauze verbleven de congresleden in On§ Dorpshuis. Daar na zette men de vergadering voort met te luisteren naar hetgeen hoofdbestuur der F. Oostrom te zeggen had over de taak van de tuinopzichters. Toezicht op speeltuinen noemde spr. absoluut noodzakelijk. De eisen welke aan een tuinopziohter moeten worden gesteld zijn vele en velerlei. Rekening houdend met het feit, dat de tuin gedu rende een bepaalde periode vaji het jaar geopend is moet voor de opzichter een vaste regeling van werktijd worden be paald. De tuinopziohter mag voor de kinde ren niet de boeman zijn, maar hun toe verlaat. Hij moet liefde hebben voor kin deren en in omgansvormen en taal voor de jeugd een voorbeeld zijn. Tijdens de ambtshalve vervulling van zijn bezighe den is de tuinopziohter in de speeltuin de baas! Inmenging- van bestuursleden is dan ongewenst. Gemeentelijke overheden dienen door subsidies het in dienst nemen van be kwame opzichters mogelijk te maken. Een groot onderscheid maakte spr. tussen een tuinopziohter en een jeugd leider. Onder het wakend oog van de opzichter moeten de kinderen vrij kun nen spelen en het ,,spel onder leiding" dient als welkome afwisseling te worden gegeven. lOok op deze rede volgde een bespre king. Voorzitter de Ruiter besloot de con ferentie met een toepasselijk woord. NED. HEBV. KERK Beroepen te Schoonhoven: J. de Lan ge te Nunspeet. Bedankt voor Huizen: H. Harkemate Zeist. Beroepen te Wezep: J. R. Cuperus te Doornspijk; te Gorinchem: J. de Lange te Nunspeet. Kootwljk: Vrijdag 8 Oct. werd cand. P. de Jong tot zijn ambtsbediening in geleid door Ds J. V. d. Haar van Wad- dinxveen, met een predikatie over 1 Tim. 4 16. Aan de handoplegging namen deel: Ds van Haar Ds A. Kleln-Kranenburg, Ds J. W. V. d. Linden, Ds B. N. B. Bout hoorn, Ds. J. V. Dijk; Ds. A. Terlouw; Ds. W. Vroegindeweij en Ds. M. v. Ren nes. Onder overweldigende belangstelling deed Ds. de Jong 's avonds intrede naar aanleiding van Joh. 3:3: „Hij moet wassen, maar ik minder worden." Blesbensgraaf. Zondag 10 Oct. deed cand. J. C. Schuurman intrede in de Ned. Herv. Gem. met een preek over 2 Petr. 1 19. 's Morgens had de be vestiging plaats door Ds G. Boer van Gouda, sprekend over 2 Cor. 5 19, 20. Z.Eerw. werd toegesproken door Ds. Haverkamp, Ds Zaal, Ds Julius, burge meester Dekking en iDs. Boer. Toen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard hun 12% jarig huwe lijksfeest vieirden, heeft het Nederlandse volk als nationaal geschenk een som gelds bijeengebracht, bestemd voor het verfraaien van de tuin rond „Huis ten Bosch'" in 's-Gravenhage, een drie eeuwen oud paleis, dat gelegen is aan de rand van de stad. Maar niet alleen de tuin, ook het paleis zelf was aan een grondige restauratie en modernisering toe, wilde het althans weer gebruikt kunnen wor den als verblijfplaats van het Koninklijk Gezin. Deze taak werd opgedragen aan de Rijksgebouwendienst. Omvangrijke taak Begin 1952 werd met de werkzaam heden begonnen. Nu, ruim 2% jaar la ter, is het werk nog in volle gang en het zal zeker nog tot het voorjaar 1956 duren voordat alles klaar is om de Landsvrouwe en Haar gezin een waar dige huisvesting te bieden. De bedoeling van de Rijksgebouwen dienst was, het historische paleis te voorzien van modern comfort, zoals een centrale verwarmingsinstallatie, air-con ditioning, badkamers, moderne keukens, garderobes, riolering, enzovoorts. Vloe ren werden opengebroken, muren weg- gehakt en terwijl men daarmede bezig was, kwamen allerlei verborgen gebre ken aan het licht. Het langgerekte pa leis bleek ontzaglijk te hebben geleden onder het weer en onder de vochtigheid. Vloerbalken bleken verrot te zijn, mu ren en trappen ontzet; het dak verkeer de in zeer slechte staat. Oude karakter blijft gehandliaafd Talloze herstellingen moesten worden aangebracht en dat alles gebeurde en gebeurt nog steeds met de grootste zorgvuldigheid. ,,Wij herstellen dit pa leis zodanig," aldus de Hoofdarchitect G. Stomps, die de leiding heeft, „dat het weer eeuwen mee kan." Zoveel mogelijk wordt, ondanks alle moderniseringen, het oude karakter be waard, van de beroemde „oranjezaai" met de enorme schilderingen, van de Ja panse en de Chinese zaal en van de tal loze andere vertrekken in dit paleis, dat met recht een historisch monument mag heten. Drie eeniwen Vaderlandse Geschiedenis Het zou niet moeilijk zijn, drie eeuwen vaderlandse geschiedenis te schrijven met ,,Huis ten Bosch" als uitgangspunt en als achtergrond, zo nauw is de histo rie van dit paleis verweven met het wel en wee van Oranjehuis en volk. Frederik Hendrik liet het in 1645 als landhuis bouwen voor zijn gemalin Ama- lia van Solms. Voordat het geheel ge reed was, stierf de grote veldheer-ste- denwinger en Amalia besloot de „Oran- jesael", zoals het huis toen genoemd werd, in te richten als mausoleum ter herinnering aan haar echtgenoot. Prins Willem III liet het gebouw uit breiden met twee zalen en bijgebouwen. Prins Willem TV gaf aan de beroemde architect Daniël Marot opdracht het mausoleum te herscheppen in een paleis met ongeveer 100 zalen en vertrekken. Prins Willem V bereidde in de „Oranje zaal" zijn vlucht naar Engeland voor. Tijdens de Bataafse republiek en in de Franse tijd woonden in het tot staats eigendom geworden ,,Huys in 't Bosch", zoals het paleis toen genoemd werd, achtereenlogens Rutger Jan Schimmel- penninck. Koning Lodewijk, de jongste Urk: De voorganger va de Ned. Herv. Evangelisatie aldaar, de Eerw. Heer H. Visser, heeft als zodanig ontslag geno men en preekt nu in een ander gebouw voor de hem gevolgde leden. Ds M. Boertien, de Evangelisatie pre dikant onder Israël, werkende te Ham burg, is aan de Universiteit te Amster dam, geslaagd voor het cand. examen in de Semiotische talen. Ds W. Heerma te Groningen heeft van zijn kerkeraad verlof ontvangen om begin 1955 als geesteUjk verzorger van een emigrantenschip een reis te maken. Katwijk: Het ligt in het voornemen de nieuwe „Bethel" kerk, 28 Oct. offi cieel in gebruik te nemen. GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet H, Ligtenberg te Rotterdam. Wegens vertrek naar Aagtekerke van Ds A. van Stuyvenberg ontstond te Nun speet een vacature, :die D.V. binnen en kele dagen vervuld wordt door de over komst van Ds. W. Hage van Aalst, die daar 19 Oct. afscheid preekt. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (7e predi- kantsplaats) A. H. Appels te Nijkerk. broer van Napoleon, en Maarschalk Le brun, die tot Gouverneur-Generaal werd benoemd na de inlijving van Holland bij Frankrijk. Koning Willem I liet fraaie vijvers in de tuin aanleggen, koningin Sophie, de echtgenote van Willem UI, onderhield op „Huis ten Bosch" contact met ge leerden en kunstenaars en verkoos aan het einde van haar leven de rust in dit paleis boven het woelige hofleven in de dagen in de stad 's-Gravenhage. Na haar dood bleef het huis lange tijd onbewoond. In 1899 zou het nog een rol van internationale betekenis gaan spe len toen de jonge Konlgin Wilhelmina het ter beschikking stelde voor de eerste vredesconferentie. Als over 1 1% jaar de restauratie werkzaamheden voltooid zijn, zal het paleis dan regelmatig worden gebruikt door het Koninklijk Gezin? Op deze vraag, die iedere Hagenaar zich stelt, kan uiteraard nog geen antwoord wor den gegeven. „Huis ten Bosch" is en blijft een betrekkelijk „klein" paleis, dat zich niet leent voor grote ontvangsten. Het wordt echter zodanig ingericht, dat de Koninklijke Familie er gezelschappen tot maximaal 60 personen zal kunnen ontvangen. En afgezien van de vrsiag, of Koningin en Prins er vaak zullen ver blijven: belangrijk is in ieder geval, dat door deze grondige restauratie een his torisch monument voor ons volk be waard blijft. (Nadruk verboden) De heer P. J.Zaaijer, Cand. Notaris Stationsweg 14, te Middelharnis, is Maandag 18 October plotseling overle den. De heer Zaaijer was curator in het faillissement van J. v. Wezel (fa. Groe- neveld) en had hiervoor een vergadering bijgewoond te Rotterdam. Na afloop was hij met zijn vrouw in een restaurant een kopje thee gaan drinken en werd daar onwel. Ijlings werd een geneesheer ont boden, doch deze kon geen baat meer geven. De heer Zaaijer overleed vrij spoedig daarna. De heer Zaaijer heeft de H.B.S. te Middelharnis afgelopen en ging daarna door in een studie bij de belastingen. Bij het belastingwezen heeft hij een tamelij ke hoge functie bekleedt. Hij was reser ve officier en na de oorlog kaptein bij de Koninkl. landmacht in Indonesië, waar hij de politionele actie heeft mee gemaakt. De laatste vier jaar was hij Cand.-notaris op het kantoor van Nota ris Mr. Hempenius te Middelharnis. De overledene, die slechts 49 jaar oud was, was een rustige, zeer geziene fi guur in de gemeente. Voor zover ons bekend is hij nooit ziek geweest. Zijn stoffelijk overschot is heden Dinsdag uit Rotterdam naar zijn woning vervoerd. -O- „Men mag in het algemeen zeggen, dat de gang van zaken dit jaar uiter mate bevredigend is geweest. Wij heb ben een toenemende omvang van za ken mogen vaststellen, die nog steeds aanhoudt. Dit feit is ook wel enigszins inhaerent aan de conjunctuur, maar ik geloof wel te mogen zeggen, dat spe ciaal bij onze instelling, ook door de uitbreiding van het kapitaal en b.v. on ze vestiging in Utrecht er een bijzon dere uitbreiding van relaties is geko men. De tot nu toe in dit jaar gemaakte winst ligt niet onbelangrijk boven die van 1953 en als er in de komende 2% maand niets bijzonders gebeurt, zullen wij dit jaar met grote tevredenheid mo gen afsluiten." Aldus werd van directiezijde mede gedeeld op de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Slavenburg's bank, die met bijna algemene stemmen mr. J. W. van der Hoeven tot commissaris had benoemd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1