GERO Onder wijs tekort en leer plicht verlengin g Orgelbespeling Buitenland J. KEUVELAAR 27e Jaargang Zaterdag 16 October 1954 No. 2344 GHB WEEKBLAD OP OEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Geiden voor kustverdediging en landaanwinning met - improvisatie-programma MEDITATIE SLAVENBURG'S BANK N.V. Tentoonstelling mechanische administratie Totaal VOOR naar rmrmr- Redacyebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MZDDEtHARNIS TELEFOON K 1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMF,NTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag We leven in een merkwaardige we reld. Vooral de hogere politiek is raad selachtig in haar gangen voor wie de drijfveren der politici niet kent. Dat is internationaal zo en nationaal gezien niet minder. Wel zeer duideUjk komt dit uit in de onderwijspolitiek onzer re gering. Zo men weet, is door de Duitsers in 1943 het verplichte 8e leerjaar inge voerd, dat daarom en ook om andere redenen nooit erg populair is geweest. Na de oorlog werd het in 1947 tijdelijk opgeschort, omdat men er geen weg mee wist, tot grote opluchting van on derwijzers, ouders en kinderen! Deze op schorting was echter een doom in het oog van alle „progressieven." Er werd zulk een druk op de regering uitgeoe fend, dat per 1 Jan. 1950 het 8e leer jaar definitief werd ingevoerd. En dat geschiedde, terwnjl 1 er reeds een tekort aan leerkrach ten en schoolgebouwen was. 2 het v.g.l.o., dat deze leerlingen moe.st opvangen, nog slechts hier en 'daar werkte en zich nog in het stadium van experimenten bevond. 3 de eerste geboortegolf zich bij het 1.0. zou laten gelden. Hoewel van diverse zijden gewaar schuwd werd, ging de maatregel door, want de leuze was: leve de progessivi- teit! En zo werkt het verpHchte 8e leer jaar nu bijna 5 jaar. Veel is er niet van terechtgekomen, vooral op het platte land niet, hetgeen wij ook voorspeld hebben. Intussen waren er voor dit nieu we leerjaar ongeveer 400 leerkrachten nodig, waardoor het tekort nog groter werd. De ontwikkeling ging voort, ook in dit opzicht, dat er steeds meer kinderen geboren werden. Ziehier de cijfers: vóór 1940 gemidd. 180.000 1940—'45 gemidd. 200.000 1946 284.000 1947 267.000 1948 248.000 1949 236.000 1950 230.000 1951 228.000 1952 232.000 1953 228.000 Aan de hand van cijfers van het C. B. S. hebben wij berekend, dat er van 1949 tot en met 1953 in totaal 160.000 leerlingen bijkwamen (d.w.z. meer daji de school verlieten), terwijl het aantal leerkrachten in idie periode met 3200 vermeerderde, zodat er per leerkracht 50 leerlingen bijkwamen! Dit tekent de situatie. Het is dus geen wonder, dat momenteel honderden onderwijzers en vooral onderwijzeressen voor veel te grote klassen staan en het aantal der genen, die overspannen raken, stijgende is. Natuurlijk is hierop al herhaaldelijk gewezen. De Minister vertelt dan, dat het aantal vacatures slechts 150 is. Maar hij vergeet. 1 dat er 2300 gehuwde onderwijzeres sen voor de klas staan. 2 dat er 300 gepensionneerden als hulptroepen dienst doen. 3 dat in 1948 ér 1400 H.B.S.'ërs met éénjarige opleiding tot onderwijzer werden gepromoveerd. 4 dat in 1952 een demobilisanten- cursus er nog 215 aanvoerde. Trekt men deze aantallen af van het totaal en ieder zal toegeven, dat de ze öf niet meer in de klas thuishoren, öf slechts langs „illegale" weg binnen gesmokkeld zijn dan blijkt het tekort niet 150, maar ruim 4000 te zijn! Men heeft nu op het Ministerie al en kele malen een prognose gemaakt. Dat blflkt echter een moeiiyke zaak te zijn, In .Maart van dit jaar zei het Departe ment, dat er in 1958 een tekort zou zgn van 1500 en enkele weken geleden werd dit geschat op bijna 3000! Voor het jaar 1960 werd in Maart een over schot van ])500 geprofeteerd en nu een tekort van 2400! Het mooiste is echter de voorspelling voor 1970. Deze gaf in Maart een overschot aan van 18000 en nu van 8000. Dat verschilt slechts 10.000! Men kan uit deze departemen tale calculaties in elk geval concluderen, dat ze maar zeer betrekkelijke waiarde hebben. Uit de cijfers blijkt intussen duideUjk, |dat de grootste moeilijkheden nog moe iten komen. Aannemende, dat de kweek scholen op het huidige peil blijven afle veren, wordt volgend jaar 1955 een te kort verwacht van 1250, terwijl dit in 1S56 zal stijgen tot 3160! De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat in dat jaar de kweekscholen vermoedelijk slechts 30% van hun eindklasse zullen afle veren, omdat dan de zgn. 3e leerkring J";S^at. Dit tekort zal tot 1960 tussen -JOOO en 3000 blijven schommelen, voor waar een zeer prettig vooruitzicht. Van af 1963 verwacht men echter steeds groter wordende overschotten. Daar over behoeft evenwel niemand zich be zorgd te maken, daar deze hoog nodig zullen zijn voor leerplichtverlenging, verlaging van de leerUngenschaal en eventuele pensionnering op 60-j. leeftijd. Voor invoering van leerpUcht tot 15 jaar zullen 1600 leerkrachten nodig zijn en voor verbetering van het klassege middelde van 35 op 30 ongeveer 7000. De miftister, overtuigd van de huidige en toekomstige moeilijkheden, heeft be reids enkele maatregelen geti-offen. Door het toekennen van z.g. fictieve dienst tijd aan bezitters van de onderwijzers akte, die al korter of langer tijd buiten het onderwijs Waren, hoopt hij 800 leer krachten erbij te krijgen. Door het ver lenen van vrijstelhng van militaire dienst voor benoemden in het rampgebied en aan kleine scholen komen ong. 500 on derwijzers dit jaar beschikbaar. Inder- (fiiad hebben deze maatregelen reeds soulaas gegeven, vooral de laatste, waarvan- diverse scholen op Flakkee pro fiteren. Aangezien echter de grootste tekorten zullen ontstaan van 1956 tot 1960 moet er nog meer gebeuren. Zo worden er nu beurzen beschikbaar ge steld van 1500 per jaar, niet-gesub- sidiëerde kweekscholen kunnen door an dere worden geadopteerd (Ede, Gouda) en kleuteronderwijzeressen met diploma B kunnen op een spoedcursus worden opgeleid voor onderwijzeres. Tegen deze laatste maatregel is zeer sterke opposi tie gekomen, oijidat daardoor het kleu teronderwijs zal worden ontwricht en er weer een contingent leerkrachten in de lagere school verschijnt, dat voor dit onderwijs slechts een primitieve oplei ding genoten heeft. In ieder geval wordt het tekort op deze manier gedeeltelijk opgevangen. Een andere methode weet trouwens niemand. Niettegenstaande deze précaire situa tie wat de leerkrachtenvoorziening be treft, is men weer druk bezig een ver lenging van de leerplicht op zo kort mo gelijke termijn in te voeren. Men be schouwt deze kwestie tegenwoordig van twee kanten: uit onderwijsoogpunt èn vanuit het sociale aspect, waarbij het laatste bij velen domineert. Wat het eer ste betreft, wordt erop gewezen, dat in vele andere landen de leerplicht langer dan 8 jaar duurt en dat wij dus reeds achteraan komen. En wat het tweede punt aangaat, wordt vrijwel algemeen in verband met de toenemende industria lisatie de wens naar voren gebracht, de jonge mensen niet op te jeugdige leef tijd tot de fabrieken toe te laten. Van daar, dat onlangs de Arbeidswet zodanig is gewijzigd, dat na 1 Juli 1955 meisjes niet vóór haiar vyftienide verjaardag in bedrijven werkzaam, mogen zijn. In de Tweede Kamer werd erop aangedron gen, deze grens zo spoedig mogelijk tot zestien te verhogen. Met deze sociale maatregel hangt uiteraard de leerplicht nauw samen. Er komt nu voor de meisjes een hiaat van een jaar tussen het einde van de leer plicht en het begin van de bedrijfsar- beid. lOm dit te overbruggen moet der halve de duur van de leerplicht verlengd worden. Men is nu met de meisjes be gonnen, maar het wordt ook voor de jongens gewenst geacht. We kunnen er zeker van zijn,, dat de negenjarige leer plicht al heel spoedig zou worden inge voerd als er geen tekort was aan on derwijzers en schooUokalen. De Minis ter is er nu nog wat huiverig voor. De ,,progessieve" Kamerleden en dat zijn tegenwoordig niet alleen de socialisten, maar ook die der andere partijen dringen echter voortdurend aan op leer plichtverlenging, zodat men er rekening mee zal moeten houden, dat deze on^ danks alle bezwaren binnen afzienbare tijd wordt afgekondigd. Hoelang dit nog zal duren, is niemand bekend. Wij voor spellen, dat men evenmin als in 1950 rekening zal houden met het personeels gebrek en ondanks dat de maatregel zal doordrijven, waarvan met name het plat teland weer de dupe zal worden. Hoe men deze 50.000 leerlingen moet opvangen, is een probleem, waar mee de politieke heren zich het hoofd niet breken. Dat moeten de onderwijzers maar uitzoeken! Het V.G.L.O., dat over 't geheel weinig groeikracht vertoont, zal georganiseerd moeten worden en hoe de vele lagere scholen met 8 klassen het moeten klaarspelen, is ons een raadsel. Wij voorzien, dat het doordrijven van deze poUtieke hobby's wederom een des organisatie van ons onderwijs tengevol ge zal hebben. Goeree en Hellogat onder Ooitgensplaat In de Rijksbegroting 1955 vinden wij onder de rubriek Waterstaat, verschil lende posten die zijn uitgetrokken voor kustverdediging en landaanwinning. Naast kustwerken te Den Helder e.a. wordt ook een bedrag van 600.000. uitgetrokken voor versterking van de kust (duinen) bij Goeree. Ten behoeve van de landaanwinningswerkzaamheden op de Hellegatplaten onder Otoltgens- plaat, komt een bedrag voor op de be groting van 300.000.Ook zijn meer dere bedragen uitgetrokken voor land aanwinning aan de Waddenzee, Braak man (Zeel.) en andere objecten. i Voor het improvisatie-verzoekprogram ma voor de orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk op Zaterdag 16 October a.s., bestaat een overweldigende belangstel- linga. Tientallen verzoeken moesten ter zijde worden gelegd, omdat het pro gramma meer dan vol was. Het is de heer Arie J. Keijzer gelukt uit de zeer vele aanvragen een prachtig en goed verzorgd programma samen te stellen, wat door hem op de bekende wijze ver tolkt zal worden. Orgelmuziek- en zang liefhebbers komt nu a.s. Zaterdagavond naar deze bijzondere orgelbespeling met samenzang luisteren. XJ zult er geen spijt van hebben. Het belooft een groot succes te worden. Zorgt allen op tijd (7.15 uur) aanwezig te zijn. DE GELUKSTAAT VAN SION (Hl) Geliefden, nu zijn wij kinderen Gods en het is nog niet geopen baard, wat wij zijn zullen, maar wij weten, dat als Hij zal ge openbaard zijn, wij Hem zullen gelijk wezen; want wij zullen Hem zien, gelijk Hij is. (1 Joh. 3 2) Wij hebben de vorige maal gezien dat Johannes getuigde van een droevig ver leden en van een troostvol heden, verder spreekt hij van een vreugdevolle toe komst. Het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen. Hoezeer zoekt Johannes te troosten en op te beuren. Hij wist dat Gods kinderen hier op aarde vreem delingen en bijwoners zijn aan vele ver zoekingen en beproevingen onderworpen Want zij moeten door vele verdrukkin gen ingaan. Daar wist hij zelf ook iets van. De Kerk des Heeren bewandelt hierin geen vreemd pad. Het is bewandeld door Patriarchen en Profeten. Paulus schrijft in Hebr. 12Alzo wij zulk een grote wolk der getuigen rondom ons hebben liggende. Abraham, Izak en Jacob, zij hebben beleden dat zij gasten en vreem delingen waren. Job^ roept uit: „Voor mijn brood komen naijn zuchtingen en mijn brullingen worden uitgestort als water. Vervloekt zij de dag dat gebood schapt werd dat een knechtje geboren was. .feremia zegt: Mijn verkwikking is in droefenis en David getuigt: De be nauwdheden mijns harten hebben zich wijd uitgestrekt, voer mij uit mijn no den. Ja de kerk zingt er van in Ps. 66; Men heeft op onz' hoofden [geklommen Gelijk men beklimt een kemeldier Als beesten werden wij allomme gedreven door water en vier Het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen. Juist het tegenovergestelde komt hier aan deze zijde van de eeuwig heid menigmaal openbaar. De kinderen des lichts wandelen menigmaal in duis ternis. Dit geldt niet alleen t.o.z. van verdrukkingen, lijden, moeite, verdriet, rouw en smart, maar ook t.o.v. van de eerstelingen des Geestes die zij hier in de tijd mogen genieten. Het volkomene is nog niet bereikt. Zij hebben dit met lijdzaamheid te verwachten. Hoe groot dat het ook was in de binnenkameren des Konings gebracht te worden als zij de beginselen van de eeuwige sabbath mochten ondervinden, dat ze met de Bruid uitriepen: „ondersteun mij met de flessen en versterk mij met de appelen want ik ben krank van liefde; hoe wijd de hemel ook voor de kerk opengaat, ja dat zij wensten ontbonden en met Christus te zijn, dat zij zeiden: „nog een stapje en dan ben ik eeuwig thuis, het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen. De volkomene openbaring van de gelukstaat voor de Kerk toeft nog. Wij zien nu daar een spiegel in een duis tere rede. Wat geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord waarvan de dichter uitriep; O hoe groot is het goed dat Hij weggel^d heeft voor degene die U vrezen, dat zal dan pas genoten wor den als het geloof in aanschouwen, de hoop in dadelijk bezit veranderd is en de liefde gans volmaakt zijn zal. Johan nes zegt, dat dit zal geschieden als Hij zal geopenbaard zijn. Die openbaring is nog niet. Die zal dan pas zijn als Hij zal komen in de volle luister van Zijn heerlijkheid. Welk een dag voor de Mid delaar. Jer. zegt: En Mijn Rust zal heer lijk zijn. Dan zal de Kroon op Zijn werk gezet worden. Dan zal de Middelaar vol komen verzadigd worden, maar ook welk een dag voor de Kerk dewijl als dan Jes. woord vervuld zal worden: „Waakt op en juicht gij die in het stof woont want uw dauw zal zijn als de dauw der moeskniiden en het land zal zijn overledenen uitwerpen." Een dag van volkomene bevrijding en verlossing naar ziel en lichaam. Dsm zal de dood ver slonden worden tot eeuwige overwinning en treuring en zuchting zullen wegvlie- den. Zij zullen Hem gelijk zijn, neen niet in Zijn Goddelijke natuur en Zijn Mid- delaarsheerlijkheid. In dit opzicht is Hij gegeven tot een Hoofd boven alle dingen want eeuwig bloeit die gloriekroon op het hoofd van Davids groten Zoon. Hij de Vorst der aard is die hulde waard. Zij zullen Hem gelijk zijn in Zijn men selijke natuur zoals deze in de hemel de volle heerlijkheid geniet naar ziel en li chaam. Hier op aarde was zijn ziel ge^ heel bedroefd tot de dood toe en zijn lichaam doorploegd, doorwond, ver scheurd en verbroken. Dat zelfde li chaam dat nu in de hemel verheerlijkt is en met onsterfelijkheid versierd. Dat zal het deel zijn van al Gods kinderen. Wij zullen Hem gelijk zijn! Wie kan het vatten, wie neerschrijven. Hem ge lijkvormig in heerlijkheid en dat aan zulken welke in zichzelf aangemerkt in Gods Woord genoemd worden wormpjes en maden, een enkel niet, albedervers waarvan Datheen gedicht heeft: Hij weet ook wel dat wij ook van onere niets anders zijn dan stof en stank onrein. Nu zegt Johannes: Wij weten, dat was geen onzeker misschien, geen be schouwende kennis, geen blind geloof, maar een geheiligde wetenschap. Het geloof is een vaste grond der dingen die men hoopt. Hier was het een wandelen door geloof en niet door aanschouwen, maar alsdan zullen zij zien aangezicht aan aangezicht. En wat nu de troost is voor Gods Volk, dat is de schrik voor alle onbe keerden. Leven wij nog in een droevig heden dan reizen wij met rasse schreden een droevige toekomst tegemoet. Zoek die bange toekomst te ontvlieden. Ver smaad de roepstemmen niet langer. Wij moeten vaji een kind des Satans, een kind der vervloeking en een erfwachter van de hel een kind Gods gemaakt wor den zullen wij Hem straks zonder ver schrikking aanschouwen. En volk des Heeren David riep een maal uit: „Is het in ulieder ogen klein om een zoon des Konings genaamd te worden," dat het ons gedurig mocht vernederen een kind Gods genaamd te worden. De Heere trekke Zijn volk los van de aarde opdat onze wandel in de hemel zij, waaruit wij de Zaligmaker verwachten. Hij leide ons naar Zijn Raad om daarna in Heerlijkheid opgenomen te worden waar verzadiging van vreug de en lieflijkheid zal zijn in Gods Rech terhand eeuwig en altoos. Geliefden nu zijn wij kinderen Gods, en het is nog niet geopenbaard, wat wij zijn zullen, maar wij weten, dat als Hij zal geopen baard zijn, wij Hem zullen gelijk wezen, want wij zullen Hem zien, gelijk Hij is. Amen. Dirksland. Ds H. VAN GILST. Busland-China Nieuwe onderhandelingen tussen .d§ Sowjet-Unie en communistisch China hebben ertoe geleid dat de Russen Port Arthur, een vlootbasis in Zuid-Mands- joerije zullen gaan ontruimen en aan Peking overdragen. De Russen hadden deze haven aan het einde van de Tweede Wereldoorlog bezet. Ook zal Rusland zijn aandelen in de gemengde Chinees-Russische onderne mingen, welke na de overeenkomst tus sen beide landen in 1952 werden opge richt, aan Rood-China overdragen. In het officiële conununique wordt door Rusland verklaard dat het voort duren van de Amerikaanse bezetting van Formosa niet te verenigen is met de taak om de vrede en veiligheid te handhaven. Tussen Rusland en China zou de grootst mogelijke overeenstem ming bestaan inzake het buitenlandse beleid. Het valt niet te ontkennen dat de samenwerking tussen de beide rode lan den door deze overeenkomst een hech tere basis heeft gekregen. Het is Rus land te doen om een blijvende band met zijn Aziatische bondgenoot. Dat de spanningen tussen de beide landen niet zo groot zijn, als het Wes ten wel zou wensen, blijkt uit deze over eenkomst. Het is echter, duidelijk dat Rusland ook aan de wensen van China nu en dan tegemoet moet komen. Het gaat niet aan dat Rusland, met een bevol king die slechts een derde gedeelte van de Chinese bedraagt, Rood-China als een satellietstaat blijft beschouwen, hoe wel China op economisch en industrieel terrein verre de mindere is. Overigens zijn de overeenkomsten tus sen commumstïsche staten meestal van dien aard, dat het moeilijk is, daarop nu reeds commentaar te geven. Frankrijk De Franse Kamer heeft met een rui me naeerderheid de Londense overeen komsten goedgekeurd en premier Men- dès-France gemachtigd, de onderhande lingen over de Duitse herbewapening voort te zetten. De stemverhouding was 350 vóór, 113 tegen en 152 onthoudingen (De absolu te meerderheid in de Franse Kamer be draagt 314 stemmen). Voorstemmers waren de radicaal-socialisten, de Gaul listen, de socialisten en enkele rechtse groeperingen. Tégen stemden vrijwel aUeen de commimisten. De Rooms-Ka- tholieke M.R.P. en een aantal onafhan- kelijken onthielden zich van stemming. Door deze stemming heeft premier Mendès-Prance zijn zin gekregen. In dertijd verklaarde hij dat Frankrijk, in dien het de E.D.G. zou verwerpen een andere vorm van de Duitse herbewape ning moest goedkeuren. Dat laatste heeft dus nu plaats gehad. De premier gaf nu te kennen dat hij zal aandringen op enkele wijzigingen in de organisatie van het pact van Brus sel, dat nu met Duitsland en Italië is uitgebreid. Deze veranderingen zullen opnieuw betrekking hebben op controle op de Duitse bewapening. Zuid-AJfrika De Zuid-Afrikaanse eerste minister, de 80-jarige Dr Malan, zal op 30 No vember als zodanig aftreden. De naam van Malan is onafscheidelijk Deel van het interieur van de verbouwde Confectiezaak N.V. Vis v. Heemst te Middelhanüs. Zoals bekend is verleden week de herbouwde zaak van de fa. Vis van Heemst te Middelhamis heropend. Er was hiervoor grote belangstelling, ook van de zijde der leveranciers. Niet alleen uit het binnen- maar ook zelfs uit het buitenland waren vertegenwoordigers van confectiefabrieken aanwezig. Talrijke bloemstukken gaven aan deze heropening een feestelijk aanzien. verbonden aan die van zijn grote voor ganger Smuts, die hij in 1S48 opvolgde. De Verenigde Partij, waarvan Smuts de leiding had was bij de verkiezingen ver slagen door de partij van Malan, de Na tionalistische Partij. Malan en Smuts waren ongeveer even oud, woonden in hun jeugd op korte af stand van elkaar en studeerden later aan dezelfde universiteit. Malan kwam evenwel in 1901 2iaar Nederland, waar hij theologie studeerde. Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht behaalde hij zijn doctorstitel. Toen Malan in 1918 lid van het par lement werd, viel zijn loopbaan weer sa men met die van maarschalk Smuts. In ©en buitengewone zitting van het parlement, die Maandagavond te Pre toria werd gehouden, werd Malan's af treden bekend gemaakt. De breuk met de politiek is radicaal: ook voor de plaatselijke verkiezingen stelt de 80-ja- rige zich niet meer herkiesbaar. De oorzaak van dit onverwachte besluit moet gezocht worden in de achteruit gaande gezondheid van Dr Malan. Dr Malan is een krachtig voorstander van de apartheidspolitiek. Hij wilde al tijd wat men noemt: „Zuid-Afrika voor de blanken," Dr Malan zei, het te betreuren dat hij gaat aftreden, nu er nog zulke be langrijke kwesties, moeten worden opge lost. Maar hij verklaarde ook, tevreden te zijn met de maatregelen, die tijdens zijn ambtstermijn zijn genomen. Algemeen wordt Verwacht, dat de 72- jarige minister van Financiën en de plaatsvervangend premier, Havenga, Malan's opvolger zal worden. Engeland Een conflict van twee vakbonden in Engeland is oorzaak geworden van een belangrijke staking, die begon in de dagbladbedrijven en die zich nu ook heeft uitgebreid tot de havenarbeiders. De voornaamste moeilijkheid is een me ningsverschil over de vraag welke van de twee vakbonden namens de werkne mers zal optreden. In totaal hebben reeds 27000 haven arbeiders het werk neergelegd en dit aantal zal wellicht nog stijgen. De mo gelijkheid bestaat dat een sympathie staking wordt uitgeroepen. Als dit door gaat, dan zouden ook de openbare ver voermiddelen en de energiebedrijven ko men stil te liggen. VOORSTRAa.T 9 SOIVIMELSDUK TELEF. 2138 AUe Bank- en Effectenzaben Bels- en Zaken-deviezen De snelle ontwikkeling tijdens en na de oorlog van de mechanische hulpmiddelen in de administratie van kantoor en bedrijf heeft aan de voor lichting over deze apparaten en hun toe passing zeer zware eisen gesteld. Om deze achterstand in te halen heeft men zich in de activiteiten hoofdzakelijk moeten bepalen tot de grote centra van ons land. Sinds kort is de firma Ruys' Handelsvereniging N.V., importeur van o.a. de bekende Italiaanse Olivetti kan toormachines, in de gelegenheid, door middel van een mobiele tentoonstelling, het terrein der voorlichting op dit ge bied aanzienlijk uit te breiden. Deze ex posities, die dagelijks in een andere stad van ons land zullen worden gehouden, tonen de nieuwste modellen schrijfma chines, tel- en rekenmachines-, wasregis- ters, adresseer- en kantoordrukmachi- nes enz. in volle werking. Te Middelhar- nis zal de expositie gehouden worden op 19 October des middags van 2 tot 5.30 uiu" en van 7 tot 9.30 uur des avonds in Hotel Meijer. - De toegang is vrij. Gedurende de maand September zijn de volgende hoeveelheden uien verzon den: Engeland België Engels Leger Duitsland Ierland West-Indië Afrika Nieuw Guinea Zweden Noorwegen Indonesië Did Oost-Zóne Frankrijk 6.041.935 kg 166.800 kg 150.262 kg 135.580 kg 88.350 kg 81.925 kg 80.800 kg 8.000 kg 7.00O kg 1.800 kg 1.000 kg 610 kg 60 kg 6.764.122 kg Uit dit overzicht blijkt dat Engeland de grootste afnemer is geweest. Het Zuiden van Engeland inclusief Londen neemt heel weinig af. Daar treft men naast de Spaanse uien overwegend Engelse uien aan, di© de prijs sterk drukken. De Hollandse uien gaan momenteel voor het merendeel naar Schotland en Midden Engeland. Men dient niet te vergeten, dat uien die hier bij de boer gekocht worden voor 15 cent pér kg in Engeland ruim 30 cent per kg kosten, geleverd aan de impor teur. Dit is dus de Engelse inkoopprijs. Hier overheen komen de onkosten van de Engelse groot- en kleinhandel. Een Engelse teler die voor bv. 25 cent per kg verkoopt, ontvangt een goede prijs vergeleken bij de Hollanders. Het prijsverloop gedurende September lag tussen 12 en .16 cent per kg teler- prijs. Bij regenachitg weer als er in de uien niet gewerkt kon worden liep de prijs op. Bij droog weer vermeerderde de aanvoer en liep de prijs weder terug. Opmerkelijk is het, hoe vooral de kleine telers bang zijn voor de houdbaar heid van hun product. Liever nu 14 15 cent, dan straks bij een hoog per centage uitval, 25 cent of meer. Finantieel gesproken hebben zij ge lijk, doch daardoor is momenteel het aanbod te ruim met als gevolg, een zak kende markt. Zijn de uien eenmaal van het land en liggen ze aan de put, dan zal waar schijnlijk het aanbod wel wat minder worden. Verwacht wordt, dat er heel weinig verandering zal intreden, gedurende de maanden October en November, tenzij Duitsland eerder aan de markt mocht komen, of de kwaliteit niet houdbaar blijkt te zijn. Houdt de kwaliteit zich goed, dan verwacht men de levendigste markt, ge durende de maanden Januari tot en met Maart. Voor België was er gedurende veertien dagen een weinig vraag met gevolg prijsstijging, doch door ruimer aanbod, daalde de opgelopen prijs direct weer tot op het gemiddelde prijspeil van 13 a 14 cent. Terwijl wij dit overzicht schrijven is de markt ongeveer 12 cent per kg te- lersprijs. Door het mooie herfstweer is er grote drukte op het land. Iedereen die nog producten op het land heeft staan, neemt nu dit weer te baat, om binnen te halen wat maar mogelijk is, eer het weer soms opnieuw zou om slaan. lOver het geheel genomen valt de kwaliteit mee. Het product heeft erg geleden van de regen en het putten vergt nu veel meer tijd. Breekpeen Engeland Duitsland Engels leger West-Indië België Duitsland-Oost Frankrijk Totaal 532.276 kg 189.975 kg 83.900 kg 31.900 kg 16.140 kg 820 kg 60 kg 855.071 kg Op Flakkee is het in peen heel stil.' Alleen wat contract peen wordt verla den, doch handel is er practisch niet in. Bovenstaande uitvoercijfers werden ons welwillend verstrekt door het U.C.B. te Den Haag. Westdyk - Middelhamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1