Samenvoeging Raad van Herkingen stelde zich geheel achter rapport Prof. dr. Groenman Omciele opening 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBUI^D8LAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN van Stellendam en Goedereede Bouw van 5 nieuwe woningen met hoge iiuur Gemeente-secretaris v. d. Ster jubileerde „De Flakk. Gemeenschap" richt zich tot minister Gemeenteraad Stad ver wierp wetsvoorstel Zeedijk te Stad wordt verzwaard en verhoogd Betaling abonnementsgeld per giro Cnr. Bimiotneek te Den Bommel Nieuws uit de kerlcen Woensdag 29 September 1954 No. 2339 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTEÏNTrEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. VerschQiit tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Nu binnen enkele dagen de Raden der Flakkeese gemeenten definitief een uitspraak zullen moeten doen over de samenvoegingsvoorstellen van Gedep. Staten van Zuid-Holland, willen we nog eens één der onderdelen ervan bezien, n.l. de eenmaking van Stellendam en Goedereede, die door G.S. wordt gewild en waarover ook Prof. Groenman in zijn dezer dagen gepubliceerd rapport één en ander zegt, dat ons aanleiding geeft Merop nader in te gaan. De zaak is n.l. deze, dat naar onze mening Prof. Groenman wel een gede gen, wetenschappelijk gefundeerd rap port geschreven heeft, waarmee wij ons in het algemeen zeer goed kunnen ver enigen, maar dat het probleem van dr eventuele samenvoeging van Stellendam en Goedereede op een niet geheel oe- vredigende wijze is behandeld. Terecht stelt de rapporteur, dat men goed doet ervan uit te gaan, dat Stel lendam zijn tegenwoordige ha/en zal verliezen en wel door: Ie de verzanding van het Zuiderdiep. 2e de Inpoldering van Scheelhoek. 3e de afdamming van het Haring vliet. Het is momenteel nog wel niet be kend, wanneer men tot inpoldering van het Oostelijk deel van Scheelhoek zal overgaan en ook niet, waar precies de afsluitdijk door het HaringvUet komen zal, maar het is wel zeer waarschijn lijk, dat al komt deze ten oosten van de Stellendamse haven, deze toch binnen afzienbare tijd onbruikbaar wordt, zo dat de visserij vanuit een andere haven zal moeten worden uitgeoefend. Door dat echter de uiteindelijke situatie nog onbekend is en niemand met zekerheid weet, welke gevolgen de afdamming zal hebben voor de Goereese haven, is het vrijwel onmogelijk, nu reeds conclusies te'trekken omtrent de toekomstige ves tigingsplaats van de Stellendamse vis sers. De stelling, dat deze in massa zullen verhuizen naar Goeree-Havenhoofd, lijkt ons wel wat simplistisch. De kans is zeer groot, dat van de 80 (geen 90, zo als het rapport aangeeft) vissersgezin nen een klein deel zich vestigt in Sche- veningen, n.l. de zgn. zeevissers, een an der klein deel (de ouderen) geheel af valt en de visserij vaarwel zegt, weer een ander deel, dat niet kan of durft ge bruikmaken van de sanering der garna- lenvissersvloot, die aanstaande is, even eens uitvalt, omdat de schepen en mo toren te slecht worden; zodat tenslotte wellicht slechts de helft van de vloot d.i. 17 vaartuigen met ongeveer 17 ge zinnen ergens in de buurt van Stellen dam, hetzij op Goeree-Hoofd, hetzij bij een nieuw te projecteren havenkom aan de noordzijde van Scheelhoek, die zowel voor Goeree als voor Stellendam dienst moet doen, zich zal vestigen. Naar on ze mening is het ondoenlijk, met de hui dige gegevens zich een duidelijk beeld van deze migratie der vissersbevolking te vormen, zodat elke daarop gebouwde conclusie voox-barig moet worden ge acht. Naar wfl menen te weten, is in diverse rapporten over deze materie, die aan de Rijks- en Provinciale regering verleden jaar zijn uitgebracht, erop gewezen, dat in elk geval getracht moet worden: Ie de mogelijkheid te scheppen, het garnalenpellen in Stellendam te houden, 2e een weg linea recta naar Goeree- Hoofd aan te leggen. Daardoor zou een zeer belangrijke bron van inkomsten voor het dorp be houden blijven 130.000 per jaar), terwijl de handel in pellerij-garnalen niet zwaar gehandicapt zou worden, daar Stellendam één der voornaamste pel- gemeenten in Nederland is (met Volen- dam.) De verandering door de onbruikbaar wording der Stellendamse haven zou dan uiteindelijk hierop neerkomen voor zover van belang voor de samenvoeging met Goedereede dat wellicht een mi gratie van 200 personen naar Goerees gebied nodig zou zijn. Prof. Groenman heeft van deze kwestie het criterium^ gemaakt voor al of niet-samenvoeging. Hij zegt in zijn rapport, dat zolang de status quo (de bestaande toestand) in economisch en sociaal opzicht blijft ge handhaafd, er voor samenvoeging on voldoende motieven zijn. De Stellendam mers zullen het zeker op prijs stellen, dat de rapporteur zich inzake de huidi ge situatie zo positief uitdrukt, want zij zijn aUen tegen samenvoeging. Het lijdt echter geen twijfel, dat G.S. de stelUng van Prof. Groenman, dat het de voor keur verdient Goeree en Stellendam te Verenigen zodra zekerheid bestaat om trent het verloren gaan van de haven van Stellendam door de genoemde oor zaken, met beide handen zullen aangrij pen om te poneren, dat dit thans reeds als vaststaand- kan worden beschouwd waarin ze niet helemaal ongelijk heb ben en dat zij derhalve op grond van dit rapport tot samenvoeging kunnen besluiten. Onze conclusie is daarom, dat de positie van Goedereede en Stellen dam, die beide beslist zelfstandig willen Wijven, in de samenvoegingskwestie enorm is verzwakt. Het is dan ook wel zeer onwaarschijnlijk, dat de raden de zer gemeenten ermee zullen instemmen, dat Prof. Groenman bij G.S. als pleitbe zorger zal optreden, zoals de andere ge meenten vermoedeUjk zullen voorstellen. Wij zijn van mening, dat er ook né. de veranderingen als gevolg van het ver dwijnen der Stellendamse haven geen aanleiding is tot samenvoeging over te gaan. We willen om dat te adstrueren, wat dieper op het betoog van Prof. Groenman ingaan. De rapporteur baseert zijn stelling op de verwachting, dat er tussen St. en G. meer betrekkingen zullen ontstaan en dat het economisch leven van beide plaatsen zich zal verstrengelen. Wij moe ten dit betwisten. De Goereese visserij is zg. kleine zeevisserij, die van Stel lendam garnalenvisserij. Deze takken liggen economisch gezien ver uiteen, ter wijl bovendien de gamalenhandel en -pel lerij op Stellendam blijven georiënteerd. Het Goereese gemeentebestuur zou de belangen der Stellendammers moeten behartigen inzake woningbouw en ha ven en dit zou efficiënter geschieden bij samenvoeging. Wat de woningvoorzie ning betreft, voor het verschaffen van woonruimte aan 40 Stellendamse ge zinnen is samenvoeging niet nodig. Dat zal Goeree uit welbegrepen eigenbelang wel doen. En inzake het havenbeheer zij opgemerkt, dat zowel het eventueel ver groten van de Goereese haven of het maken van een geheel nieuwe havenkom geschiedt door de Rijkswaterstaat, bij wie ook beheer en onderhoud blijven be rusten. De gemeentebesturen staan hier vrijwel geheel buiten, zodat samenvoe ging ook hiervoor overbodig is. Er zijn trouwens in Nederland tal van plaatsen aan te wijzen, waarvan de vissers of een groot deel ervan steeds in een andere haven markten of hun vaartuigen heb ben liggen, zonder dat iemand over sa menvoeging' denkt. Stellendam telt thans bijna 1800 zie len. Goeree een kleine 1200. Na de ver wachte migraties zouden deze getallen 1600 en 1400 kunnen worden. Volgens Prof. Groenman zijn beide dan nog bo ven het technisch minimum. Maar daar komt bij, dat Stellendam in de toekomst zowel ten noorden als ten zuiden grote stukken land zal winnen, in elk geval zóveel, dat gerekend met de norm, die de rapporteur stelt, n.l. op elke 100 ha arbeid voor 10 arbeiders, er voldoende compensatie is om het verlies van een deel der vissersbevolking op te vangen. Stellendam zal dus een overwegend- agrarisch karakter krijgen. Voor de be- oordehng van de mogelijkheid van sa menvoeging dienen we ons dan af te vragen, of beide gemeenten meer dajfl tot dusver geestelijk, kerkelijk, politiek en sociaal op elkaar ingesteld zullen raken. Dit nu ia beslist niet te verwachten. Prof. Groenman zegt terecht in het rap port, dat de huwelijken, het verenigings leven, de handel en de werkgelegenheid wederzijds weinig contact te zien geven; Dit blijft na de migratie der vissers pre cies zo. De geestelijke en politieke struc tuur zijn geheel verschillend. Ui Goede reede zijn géén Gereformeerden. In Stel lendam bijna 300, wat geheel andere verhoudingen schept. De raden zijn to taal verschillend samengesteld. In Stel lendam is de samenstelling een gevolg van bewuste principiële politiek, in Goe ree heerst (we citeren het rapport) „een conformisme (aanpassing)hetwelk ver hindert, dat delen der bevolking met eigen lijsten uitkomen. Er is hier spra ke, naar het ons -wil voorkomen, van een schijn-liberalisme, waardoor er een dis proportioneel sterke liberale invloed is in de gemeentepolitiek." Gezien deze po litieke situatie, die Prof. Groenman nog wel eens ziet veranderen, doch wij niet alle pogingen daartoe in het verleden zijn steeds mislukt moet het een hc- peloze opdracht worden genoemd op be vredigende wijze candidatenlijsten te formeren voor de sajnenstelling van één raad. Wij althans zien er geen kans voor. In Goeree is men bang voor de „partij politiek" van Stellendam en in Stellen dam vreest men een funeste invloed van de oud-überale mentaliteit van Goe ree. Geestelijk politiek bUjven deze twee gemeenten aparte gemeenschappen, waaraan de havenkwestie niets kan ver anderen. Volgens Prof. Groenman zou er voor Stellendam een welvaartsplan nodig zijn zoals in de plaatsen aan de Zuiderzee na de afsluiting. Het is niet onmogelijk. Of ook Goeree daarin moet worden ge ïntegreerd valt echter helemaal nog niet te beoordelen. Op deze grond samenvoe ging te bepleiten, is minstens zeer prae- matuur. Zijn idee> dat het efficiënter zou zijn de voor beide plaatsen noodzakelijke maatregelen te laten uitvoeren door één gemeentebestuur, houdt geen reke ning met het feit, dat er dan in die éne raad een verlammende touwtrekkerij zou ontstaan, want de twee gemeenschappen blijven toch zie BViesland een „apartheidspolitiek" voeren, zelfs nog na honderd jaar! Dan is het tenslotte beter, dat ieder in eigen kring de rijks regelingen toepast. Prof. Groenman verwacht ingrijpen de structuurveranderingen vooral voor Stellendam. Wij menen, dat deze niet zo radicaal zullen zijn, dat ze samenvoe ging wettigen, integendeel, dat zij dit probleem niet raken. De rapporteur meent voorts, dat ook de Goereese so ciale structuur niet lang meer zal leven, doch hij geeft hiervoor geen argumen ten. Ook dit betwijfelen we ten zeerste. Wij komen derhalve tot de conclusie, dat gezien de ingrijpende verschillen op al lerlei terrein samenvoeging het bestuur der gemeenten niet zal bevorderen, dat men daarmee niets -wint, doch wel de ri valiteit cultiveert en dat de gedeeltelij ke verplaatsing van de -visserij naar Goeree niet zóveel consequenties mee brengt, dat daarvoor de beide dorpsker nen moeten worden gesteld onder een gemengd bestuur. De raad van Harkingen kwam Maandagavond bijeen om een agenda van 17 pun-j ten af te werken. Hieronder was ook de behand.eling van het rapport van Prof.*, dr. Sji Groenman, waar de raad zich ten volle achter schaarde. De samenstel ler werd er hulde voor gebracht. Over het punt „gemeentelijke indeling" werd voorts met geen woord gesproken. De notulen van de vergadering, waarin destijds op het voorstel van Ged. Staten afwijzend is beschikt, zullen mede naar het Prov. Bestuur worden gezonden. Belangrijk was het besluit tot de bouw van 5 nieuwe woningen aan de Kaaidijk, waarvoor een hoge huur zal moeten worden opgebracht. Aan het slot van de vergadering volgde een compli- mentatie aan het adres van de heer v. de Ster, die 12% jaar in dienst van de gemeente bleek te zijn. De voorzitter burg. v. Heijst opende met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken was alleen een goedgekeurd raads besluit van Ged. Staten. Aan een inwo ner werd een tegemoetkoming toegekend ex art. 13 der L.O. wet. Voorgesteld werd het verstrekken van een bijdrage van 5 et per inwoner ten behoeve van de slachtoffers van de Wa tersnood in Oostenrijk. Dit voorstel werd goedgevonden. Het bedrag zal worden doorgezonden aan de Vereen. Ned. Ge meenten. Als alle gemeenten meedoen kan dit 5 ton opbrengen, zei de voorz. De leden van de Woonruimte-commis sie, de heren Logmans, Kalle, Geluk, v. Ws,geningen en Hogerwerf werden als zodanig herbenoemd. ■Dan volgde een voorstel tot verhuring van grond aan de Scharloodijk en Mo lendijk. Deze stukjes grond waren vrij gekomen wegens opruiming van krot woningen. Ze werden verhuurd aan M. Melissant, A. Melissant, J. P. v. d. Velde en D. Sluyter, op basis van 60 et per roede. De voorz. gaf verder een toelich ting op de doortrekking van de weg al daar en over verdere stukjes grond. Aangeboden werd de gemeentereke ning en de rekening Armbestuur 1953. Tot nazien hiervan werden aangewezen de heren van Wageningen, v. d. Wende en Doomhein. Achter het rapport De raad ging accoord om de bijdrage aan de commissie tot onderzoek van het voorstel tot herziening van de gemeen telijke indeling op Goeree Overflalckee, met 5 et te verhogen. Vervolgens kwam het rapport van Prof. Dr. Sj. Groenman inzake de inde ling van de gemeenten op Goeree Over- flakkee aan de orde. De voorzitter stel de namens B. en W. voor ten 1ste zich achter dit rapport te scharen; ten 2e de notulen van de vergadering waarin over de herziening gemeentegrenzen beslist is, bij te voegen en ten derde aandacht te vragen voor de brief van Prof. Rijp- perda Wierdsma, inzake de gemaakte procedure fout. Zonder er een woord over te spreken nam de raad dit 3 le dige voorstel aan. Verder nam de raad het principebesluit aan, om in een e.v, hierop volgende vergadering van Ged. Staten met de raden. Prof. Groenman aan te wijzen, om het rapport te verde digen. I>e speelweide Voorgesteld werd een crediet van 4000.beschikbaar te stellen voor het draineren van de speelweide en een strook grond langs de Grevelingenweg. De heer Hogerwerf vroeg waar het dieptepunt kwam voor afvoer van wa ter. De voorz. lichtte een en ander aan de hand van de tekening toe. Het hoofdka naal van de drainage werd 20 cm buis, de zijkanten 15 cm. Het voorstel werd goedgevonden. Geprobeerd zal worden het terrein nog dit jaar met gras in te zaaien. Dan volgde een voorstel tot het ver beteren van de zijkanten van de oprit van de St. Elizabethstraat. Er werd een rapport over voorgelezen van de ge meente-architect, de kosten werden ge raamd op plm. 500. De heer Kalle sprak over een verbe tering van de inrit van de Elizabeth straat, wat de voorz. liever later aan de orde zou stellen, bij e.v, doortrekking van die straat. Het voorstel werd aan genomen. In bespreking kwam het voorstel tot het verbeteren van de haven en aan schaffing van een nieuw winwerk voor het Spui. De voorz. gaf er een toelich ting op. Deze verbeteringen zijn ge claimd voor de rampschade, spr. hoopte dat het Ministerie de overschrijding van de termijn niet al te euvel zou duiden en het verzoek zou inwilligen. De heer v. A Wende merkte op, dat gelet moest worden, dat er een beter winwerk kwam, als er geweest was. Bij de oude duurde het veel te lang eer het op en neer ging. Het was een duur zaak je (phn. 1500.—) laat B. en W. toe zien, dat het een goed win wordt zei spreker. De voorz. antwoordde, dat B. en W. daar aandacht voor had. Het voorstel werd aangenomen. De heer v. d. Wende had gedacht dat er ook nog een voorstel zou zijn van verlenging van de havenpier, om de golfslag uit de haven te houden. De voorz. antwoordde, dat dit niet onder rampschade kon vallen. Aan het verlengstuk kan toch geen schip liggen. Dit punt werd ampel besproken, B. en W. zouden het bekijken, maar de voorz. meende, dat voor de tienduizenden guldens dat het zou kosten, geen cre diet zou worden toegestaan. Weth. Witvliet zei wel, dat de sche pen veel last van golfslag hebben in de haven. „Vroeger trok de golf langs de leikade heen," zei de heer v. d. Wende. „We zullen het in de gaten houden" besloot de voorz. Voorstel tot het aankopen van grond aan de Scharloodijk van de Dijkring „Flakkee" ad 1.per m2. Dit werd goedgevonden, als ook om een stukje grond van 200 m2 bij te kopen van mej. Zaaijer. Bouw voor 5 nieuwe woningen Maar een hoge huur'. Dan volgde een voorstel, wat volgens de voorzitter B. en W. veel hoofdbre kens had gekost, nl. de bouw van 5 wo ningen aan de Kaaidijk en intrekking van een vroeger raadsbesluit inzake de ze bouw. De voorz. gaf een overzicht van de plannen, de huur zou echter op 11.25 per week komen. Uit het bestaande fonds voor huurtoeslag zou 2.50 per woning kunnen betaald, waardoor deze woningen op 9.per week'zouden'ko men. Op deze stand moet men dit ook kunnen verwonen zei spreker. De heer v. d. Wende vroeg of het fonds daarmee niet in 't gedrang kwam voor andere betrokkenen. De voorz. meende van niet. Het valt of staat er mee, of de Kaaidijk herbouwd wordt of niet. De heer v. d. Wende was dit eens, hij zag ook geen andere oplossing. Wel werd z.i. een zekere categorie van mensen be voordeeld. De voorz. sprak dit tegen. De huisjes zijn nog kleiner dan die op het Adop tieplein en er moet met aftrek van de bijdrage uit het fonds toch nog een hoge huur worden betaald. De heer v. d. Wende: Als er later huis jes van 11.25 komen, komen die men sen niet aan bod. „U gaat uit van een verkeerde hypo these" meende de voorz. Wij zijn niet in het voornemen meer van deze huizen te bouwen. Er worden aan deze huisjes bijzondere eisen gesteld. De heer Kalle vroeig, als er mensen zijn die in krotwoningen wonen, en een ander huis worden toegewezen, kunnen de mensen zo'n huis kopen? Dat is voordeliger meende hij. „Natuurlijk kaji dat" zei de voorz. We hebben nu berekend of het kan uit dit fonds en stellen voor deze 5 woningen bijslag uit te geven. We moeten hier een passend straatbeeld krijgen. Toch zou ik maar proberen om ze van de hand te doen!" merkte de heer v. d. Wende op. Het voorstel werd aangenomen. Ge vraagd zal worden om een Rijksbijdra ge voor deze bouw. Los hiervan zal wor den gevraagd of de twee particulieren nu ook zullen gaan bouwen. Ook werd goedgevonden uit het fonds 2.50 per woning huurbijslag te geven. Aangegaan werd een vaste geldlening ad 50.000.bij de Bank van Ned. Ge meenten voor 30 jaar, tegen 3%%. Rondvraag In verband met de a.s. verbreding van de Molendijk (die was opgemeten') vroeg de heer Kalle alvast de bomen te rooien. Ze leveren veel hinder op voor beladen wagens zei spreker. De voofz. zou dat jammer vinden, om dat er toch al weinig boomgewas is in de gemeente. Het zal echter moeten. Spr. deelde mede dat B. en W. meer plannen had, die een grote investering vragen, om. uitbreiding kleuterschool met speelweide, herstel van het monu ment de Visbank, assisteren bij de bouw van een nieuw Wijkgebouw, een brand weer-gebouw enz., waarvan moest" wor den afgewacht, of Ged. Staten dit alles zouden goedkeuren. Moeilijk kon nu op de plannen aan de Molendijk worden vooruitgelopen. De heer Hogerwerf bracht naar voren waar de Wijkzuster zou te komen te wonen, dit bleek geen punt te zijn voor bespreking in de openbare vergadering. iDe heer v. d. Wende informeerde hoe het stond met het aanbrengen van de straatverlichting, waarop de voorz. ant woordde dat de Emgo dit zeer spoedig zou afwerken. Dezelfde spreker vroeg hoe het moest met een scheefgezakte muur bij café v. d. Velde, waarop de voorz. zei dat dit particulier eigendom Vaargeulen moeten by e.v. ^sgang openblijven Het Eestuur van de Stichting De Plakkeesche Gemeenschap heeft zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gericht met het volgende verzoek: ,J5e moeilijkheden, welke de zware ijsgang in de laatste winter heeft ver oorzaakt, heeft niet nagelaten op ons eiland een diepe indruk te wekken. Zo wel het personen- als het goederenver voer is ernstig gestagneerd geweest. Thans nu het eiland weer diverse producten gaat opleveren is het ze ker van grote betekenis, dat de afvoer daarvan zo min mogelijk wordt belem merd. Velen zien dan ook met vrees de win ter naderen, die hen zozeer in hun za ken belemmeren kan. In verband daarmede zij het ons ver gund. Uwe Excellentie beleefd te verzoe ken bereids thans de nodige maatregelen te willen doen overwegen en voorberei den, opdat in geval van ijsgang de vaar geulen in de havens van Hellevoetsluis en Middelhamis door ijsbrekers worden opengehouden." ---------O--------- Gisterenavond heeft de gemeenteraad van Stad het wetsvoorstel van Gedep. Staten tot samenvoeging van gemeenten met algemene stemmen verworpen. De heren Kreeft en Van Rossum pleit ten voor vorming van één Flakkeese ge meente, maar hun voorstel vond geen verdere ingang. De meerderheidbesloot om prof. Groenman zijn rapport voor Gedep. St. te laten verdedigen. Men voteerde met alg. stemmen 15 et voor het sociologisch onderzoek van prof. Groenman. Br werden nogal wat speeches over de samenvoeging afgestoken en daarvan hopen wij in volgend nummer uitvoerig verslag te ge-ven. ---------O--------- In de raad van Stad heeft Ir Mijs, dijkgraaf van de Dijkring Flakkee een uiteenzetting gegeven omtrent de plan nen voor ophogingen van de Zeedijk. Al wordt het Haringvliet afgedamd zo moet die dijk toch op 5.20 m -t- NAP komen. Maar de wijze waarop dat moet gebeu ren vormt een moeilijk probleem in ver band met de drukke en kostbare haven en de weegbrug enz. De dertien huizen moeten echter in ieder geval van de dijk verdwijnen'. i was. Was het opgegeven als rampscha de, kan het langs die weg worden uit gevoerd. De heer Kalle bevestigde dat het was opgegeven; de begroting voor herstel was phn. 200. De heer Doomhein stelde een vraag over herstel van kelders in de nieuw bouw, wat de volledige aandacht van B. en W. bleek te hebben. Er was reeds lanig opdracht tot herstel gege-ven, het ontbrak de aannemer aan het benodig de materiaal. Ken jubileum Aan het slot van de vergadering com- pUmenteerde de voorzitter de heer v. d. Ster, die op 1 October a.s. 12% jaar ge meente-secretaris en -ontvanger bleek te zijn. Er is reden voor een danktoon jegens God zei spr., die U deze periode kracht en opgewektheid gaf om uw werk te doen. B. en W. en de raad is verblijd, dat U deze mijlpaal hebt be reikt zei spreker. Hij bracht in herinne ring de moeilijke tijd toen het'ambt ter plaatse werd aanvaard, de bezetters hadden hem zelfs van zijn vrijheid be roofd en gevangen gezet. Gelukkig was er ook een goede tijd aangebroken, na de eerste evacuatie en de terugkomst van de bevolking kon aan de wederop bouw worden medegewerkt. De omvang van de administratie is sedert uw komst vertienvoudigd, dit bracht groter ver antwoordelijkheid, maar U 'wist het al tijd in goede banen te leiden. Spr. schetste ook, hoe de ramp in 1953 veel werk had gebracht, het colle ge van B. en W. had respect hoe hij met zijn assistentie door de berg van voor schriften enz. had heengewerkt. Her haaldelijk had men aangeboden er een kracht bij te nemen, U wilde het echter alles liever zelf afwerken zei spr. Deze prestaties zvjn oorzaak U daarvoor in het openbaar te danken en te compli menteren, zei spreker, waarbij hij de wens voegde, dat God hem de kracht zou schenken om zijn werk nog tal vaJi jaren tot heil van de gemeente voort te zetten. Namens de raad bood de voor zitter hem een grote fruitmand aan. De secretaris bracht hartelijk dank voor de gelukwensen en het fraaie ge schenk. Hij noemde het een bewijs van grote erkentelijkheid voor een kleine verdienste. Zonder een dag verzuim we gens ziekte, had hij 12% jaar prettig gewerkt in goede samenwerking met het college van B. en W. Wat de volgende 12% jaar zou brengen wist hij niet, hij had hoop dat het met de annexatie zou aflopen zodat hij zich ten volle voor de gemeente-administratie kon inzetten. De voorz. sprak tenslotte zijn verheu ging uit, dat de gemeente-secretaris nu inwoner van de gemeente was en hoop te dat hij met zijn gezin vele jaren in zijn mooie nieuwe woning te Herkingen zou verblijven. Abonné's die gewoon zijn per postkwitantie te betalen, gelieven om hoge incassokosten te voorko men het abonnementsgeld 4e kwartaal ad 1.70 vóór 9 October a.s. per giro op te zenden. Dit geldt niet voor abonné's waar de agent aan de deur komt, dus al leen voor hen, die gewoonlijk per post betalen. Op 9 October wor den de postkvritanties verzonden. Enige tijd geleden hebben de kerke raden van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk te Den Bommel zich beraden over het vraagstuk: Indien er al gelezen wordt, hoe komt men dan aan het goe de boek? Hieruit is ontstaan het Comi té voor de Chr. Bibliotheek, waarin de volgende heren zitting hebben: Ds G. C. T. Postma, voorzitter; J. Visser, Hoofd der Chr. School, secreta ris; Dr J. H. Becker, bibhothecaris, voorts: B. Melissant, J. Ras en A. Wes- dorp Sr. Tot aan zijn vertrek had ook Burgem. Kruijff in het bestuur zitting, wiens vacature zal worden vervuld door de heer J. Jongeling, Wethouder. Zodra uit schenkingen en samenvoe ging van kleinere of door de ramp ge halveerde biblictheekjes voldoende boe ken aanwezig waren, is men in het voor. jaar alvast officieus gestart met uitle ning van boeken. De bibliotheek is ge vestigd in het N. Herv. Verenigingsge bouw (beneden zaaltje.) De uitlening is in handen van de beide predikantsvrou wen met haar staf van medewerksters. Trouwens, veel medewerking werd on dervonden, p.m. van de zijde der kerk voogdij in beschikbaarstellir^g van ge bouw en aanbrengen van kasten. Dat de bibhotheek in een behoefte voorziet blijkt wel uit het feit dat vanaf de start reeds ver over de 1000 uitlenin gen zijn gedaan, verdeeld over deze drie rubrieken: Romans, Jeugdboeken en een afd. Ontwikkeling Nu dan thans het eigenlijke leesselzoen aanvangt, en door aankopen (mede door giften en toezegging van rampenfonds) de boekenschat uitgroeide tot over de 800 boeken (en ijog staat voortdurende uitbreiding op het agenda: we staan aaii een begin) zal tot de officiële opening worden overgegaan. Deze zal plaats heb ben D.V. a.s. Vrijdag 1 October, sav. half 7 in het Herv. Ver. gebouw (bovenzaal). In deze samenkomst zal o.m. spreken de heer J. Knape Mzn., Gem. secretaris van Sommelsdijk bekend schrijver van romans. Ook de Prot. Chr. Lectuurraad (de landelijke organisatie) zal van zijn belangstelling doen blijken. Tevens zal een expositie in de zaal een indruk ge ven van aanwezige boeken en de nieuw ste aanwinsten. Belangstellenden zijn hartelijk welkom De uitlening (anders Vrijdagavond van 67 uur) zal op die avond plaats vin den van 89 uur. Om tenslotte het doel van deze arbeid kort samen te vatten: het gaat hierbij om het christelijke boek, en om het goe de boek ter ontwikkeling en van ge oorloofde ontspanning, overeenkomstig het Schriftwoord uit Filipp. 8, Voorts broeders, al wat waarachtig is, al wat eerlek is, al wat rechtvaardig is, al wat rein is, al wat Uefelijk is, al wat wèl luidt, zo daar enige deugd is en zo daar enige lof is, bedenkt dat. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk: P. J. J. Mon ster te Katwijk. GEBEF. KERKEN Aangenomen naar N. Loosdrecht: J. V. Dale te Andel; naar Zwartebroek: K. Ubels te VoUenhove. GEBEF. GEMEENTE Bedankt voor Zeist: W. C. Lamain te Grand Rapids. Gand. Schuurman. Cand. J. C. Schuur man hoopt 10 Oct. a.s. intrede te doen by de Ned. Herv. Gem. te Bleskens- graaf, na 's morgens bevestigd te zgn door Ds G. Boer van Gouda. Dr h. 3. Koole. Dr L. J. Koole, Geref. pred. te Bloemendaal hoopt in Januari a.s. te inaugureren als Hoogleraar aan de Theol. Hoge School der Geref. Ker ken te Kampen. Baam. De Chr. Geref. Gem. te Baarn zal D.V. 29 Sept. haar 60-jarig bestaan gedenken. De gemeente wordt momen teel gediend door Ds W. Ruiter. Eindhoven. Volgens een jaajroverzicht der Ned. Herv. Gemeente aldaar telt de gemeente 180O2 zielen. In 1953 werden 359 kinderen geboren, waarvan 210 ge doopt. Van de 145 huwelijken, werden er 47 kerkelijk bevestigd. In de ochtenddien sten kwamen in totaal 1400 kerkbezoe kers per Zondag, in de avonddiensten 350. Het H. Avondmaal werd 46 x bediend aan totaal 3917 deelnemers. Het meren deel hiervan bleek alleen op Goede Vrij dag hieraan deel te nemen. Cijfers, die te denken geven!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1