DeT Stellendainse vissers naar Volendam en Marken roonrecie H.v;ANDEL Buitenland 27e Jaargang No. 2338 CHE WEERBLAD OP GEBËFOEMEEBDE GRONDSLAG VOOR DE ZITID-HOLLANDSK EN ZEEITWSE EILANDEN Een lange lederen HET MOTORPALEIS Prof Dr Sj. Groenman bereid rapport voor Ged. Staten te verdedigen Wijkgebouw teOudeTonge oificieel geopend Centrale Veiling Middelharnis MÖDtRNr VERLOyiNGSRrNiïiN' SINDS 1870 ''\Oifnen en ediótilleerd GEBRS. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Myxomatose onder de konijnen te Ouddorp Afsluiting Haringvliet begint 1955 Zaterdag 25 September 1954 niEuw Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per Week. Woensdag en Zaterdatr ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL AJDVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. Het is een heel lang stuk geworden waarmede H.M. de Koningin, de beide Kamers van de Volksvertegenwoordi ging heeft geopend. De teneur van de Troonrede zouden we kunnen noemen „Een staatsstuk van dankbaai'heid oveir de bevryding en over het welslagen in de voorbijgegane jaren van het econo mische herstel. Ook dankbaarheid over de mogelijkheid die in ons volk aanwe zig was om de zware slagen die ons land hebben getroffen te boven te komen. Genoemd werd in dit verband het verlies van Indonesië en de Overstro mingsramp van 1953. Terecht wordt dit mede toegeschre ven aan Hts vlyt en de inspanning van de bevolking in al zijn geledingen. Jammer, dat hier de mens slechts wordt genoemd en dat men de Heere, aan Wiens zegen toch alles gelegen is voorbijgaat. De Troonrede roemt de bloei en de bedrij vigheid van het economische leven en spreekt haar bemoeiingen uit om tot nog grotere welvaart te komen. Vrijma king van handel en verkeer met de lan den onderling is een doelstelling van Buitenlandse Zaken. Geklaagd wordt dat behoudens „benelux" nog weinig re sultaten konden worden verkregen. Hoe de bloei ook gevormd wordt, toch kan in 1955 nog niet tot belastingverlaging- worden overgegaan. Dit blijft bewaard voor 1956 wanneer loonbelasting, inkom stenbelasting en omzetbelasting naar het voamemen van de Regering verla ging zullen ondergaan. We geloven niet, dat de zakenlieden deze passage tot de prettigste zullen rekenen. Belastingverlaging nu, met een va riant op een bekend devies, ware velen in economische kringen liever geweest. Geen belastingverlaging voor Januari 1956 omdat de Regering beducht is dat daardoor het bedrijfsleven een zodanige vlucht zal nemen dat het tot hevige spanningen op de schraal voorziene ar beidsmarkt zal leiden. Blijdschap wordt geuit over de tot standkoming van het Koninkryk in nieu we styi en voor Nieuw Guinea wordit ge streefd naar verhoogde ontwikkeling op alle gebied. Betreurd worden de weinige vorderingen die gemaakt konden wor den ten opzichte van de eenheid van Europa blijkende uit de verwerping van de E.D.G. Over Indonesië wordt gezegd, dat weldra een wetsontwerp de Kamer zal worden aangeboden om de nieuwe verhoudingen te wettigen. Het nijpende woningtekort gaat de Regering energiek bekampen door te streven naar een voorziening met 65000 woningen over 1955. Een loffelijk streven daar de woning ellende, zoals ook wordt erkend een der grootste kwaden van onze tijd vormt. Inzonderheid voor onze Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden is van betekenis de passage: „De voorbereiding van wer ken, die een blijvende beveiliging van het door öe watersnood getroffen gebie den beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afsluiting van zeearmen is in voorbereiding. De Begering zal aandacht schenken aan de daarmede verbonden houdende vraagstukken en bezwaren. Vermelden we nog dat de vorming van de niet meer leerplichtige jeugd de bij zondere aandacht zal genieten. Dat de Regering al het mogelijke zal doen om te zorgen voor voldoende leer krachten wordt ook in dit staatsstuk togezegd. We herhalen het. Een lange troonre de. Zekere blijdschap en dank over het bereikte straalt er ons uit tegen. Geen erkenning, behalve dan in de slotalinea waar Gods zegen wordt afgebeden, van de Hand des Heeren, Die het alles werkte. Gewezen wordt op het voorkomen van ernstige spanningen in het internatio nale leven. Een reden tot zorg. Inder daad; wie daarop let moet wel tot de conclusie komen „'t Zijn alleen Gods verschoningen, dat we nog niet vernield zijn. Helaas daar aan is dit staatsstuk gespeend. Met de Almachtige wordt geen reke ning- gehouden. Zijn Woord en Wet wor den niet g-eacht. Voortgaande Godsmis kenning en toenemende verlating van Gods Woord en Wet moeten het ergste doen vrezen. Dat de tijd zal komen, dat de span ningen die aangeduid worden zullen breken en een ongekende ellende en chaos zullen veroorzaken over de Wereld en ons land. Daarvoor moge de Heere ons Land en Volk en de Wereld behoe den en Daniels raad „Breekt de zon den af, en uw vrede zal vermenigvul digd worden", moge allerwege opge volgd worden. jas of mantel voor 20 jaar 139.- En 1001 andere koopjes, voor de motor en zijn berijder. voor beter en best enaltijd stukken goiedko- per dan de rest. Schepenstraat 111-115, Tel. 82950 BOTXEBDAM-Blijdorp De reis van Uulles Het heen en weer reizen van staats lieden is een weerspiegeling van de ver warring in de wereld. Nauwelijks is men uitgepraat over de vreemdsoortige reis van Attlee, of Minister Eden is weer in Parijs aangekomen. En zijn bespre kingen aldaar met de Franse premier Mendès-France zijn nog niet beëindigd of Dulles komt in Bonn letterUjk „uit de lucht vallen." Deze reis van de Amerikaanse minis ter heeft nogal wat opschudding teweeg gebracht in de politieke wereld. Immers, het was voldoende bekend, met welk doel. Dulles naar West-Duitsland vloog. Hij ging er met Adenauer besprekingen voeren over de Europese eenheid, een kwestie dus, waarbij ook Frankrijk ten nauwste betrokken is. Maarvoor Parijs had Dulles geen tijd en in Frank rijk was men nogal verontwaardigd over het feit, dat Dulles de Fransen niet met een bezoek vereerde! Temeer, daar zijn Engelse collega Eden juist in Parijs ver toefd, was men in de Westerse wereld verwonderd over Dulles' handelwijze. Opnieuw was dit voor politici een re den om te spreken van meningsverschil tussen de Verenigde Staten en Enge land. Dit aUes was echter slechts een po ging om de reis vaji Dulles te verkla ren. Nu de Amerikaanse Minister weer veilig en wel in de Verenigde Staten is aangekomen en we enigszins op de hoog te zijn van de met Adenauer gevoerde besprekingen, is het misschien moge lijk, de zaak van de keerzijde te bezien. Tussen Dulles en Adenauer heerste gro te eenstemmigheid ten aanzien van de Britse souvereiniteit. Deze dient zo spoedig mogelijk te worden hersteld, omdat ze van beslissende betekenis is voor de vrede en de -heiligheid. Duits land moet als volledig medewerker deel nemen aan het systeem van collectieve veiligheid. Dat waren de hoofdpunten van het conamuniqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven. Vanzelfsprekend kwam ook de Fran se kwestie aan de orde. De Westelijke bondgenoten weten echter niet zeker, Wat de bedoehng van Mendès-France is, maar Dulles en Adenauer verdenken hem beiden van een politiek, die erop gericht is, Frankrijk een positie te ge ven, die zich onderscheidt van de andere Westelijke landen. Tegenover de verwe zenlijking van deze gedachte staat ech ter de herbewapening van Duitsland en ^e kan dan voor Frankrijk noodlottig v^forden. Het ligt DuUes nu eenmaal niet om aan Frankrijk zoveel mogelijk conces sies te doen. Voor de Amerikaanse mi nister is dat niets minder dan Mendès- France te helpen in zijn streven naar een overheersende positie van Frankrijk. Tegenover de opmars van het commu nisme is er voor DuUes maar één hou ding mogelijk, die van gezamenlijke ver dediging. Als Frankrijk dan nog ontkennend antwoordt op de E.D.G. dan zal het zich zelf steeds verder in zijn politiek isole ment drijven. Treedt Frankrijk niet vrij willig toe tot de E.D.G. dan zal het Westen hem moeten dwingen! Het schijnt dat Dulles wel tot dwang ge negen is, maar geenszins ten koste van West-Duitsland. Of deze reis nu inderdaad heeft bij gedrag-en tot oplossing van het Duitse probleem, is nog een open vraag. Het is echter een feit dat ook Eden er niet in geslaagd is, tot overeenstem ming met Mendès-France te komen. En ondanks alle meningsverschil dat tus sen de Westelijken zou heersen, is men het er toch over eens, dat West-Duits land herbewapend moet worden. En met teleurstelling ziet zowel Eden als DuUes op Frankrijk, dat zich ten slotte geheel zal isoleren. Het is dui delijk, dat deze breuk, niet alleen in de E.D.G. maar ook in de NAVO, door Rusland hartelijk zou worden toege juicht. We dienen ook nog- een enkel woord te wijden aan het voorstel van Mendès-France Blijkbaar durft de Franse minister het toch niet aan, zijn land geheel uit de sluiten van deelneming aan een Euro pees bondgenootschap, want ter elfder ure komt hij toch nog- met een voorstel. Het bevat zijn zienswijze op de rol, die West-Duitsland in het Westelijke de fensiestelsel kan vervullen en het is toegezonden aan de acht landen die vol gende week in Londen zullen bijeenko men, Frankrijk, aldus deze nota, is in be ginsel niet tegen opneming van Duits land in de NATO, maar het acht het onverantwoordelijk, geen controle uit te oefenen op de herbewapening van dat land. Uit dit alles spreekt weer de bange vrees van Frankrijk voor een bewapend Duitsland, een vrees, die ze blijkbaar niet kan overwinnen. De houding van Straatsburg is door de houding van Mendès-France zeer gereserveerd. De conferentie te Londen zaJ opheldering moeten geven. Indo-China De minister van Defensie van Laos, Kou Vorarong is Zaterdag, tijdens een feestavond in Vientane, de regeringsze tel van het thans onafhankelijke Indo- Chinese Koninkrijk, door terroristen vermoord. Ook in Vietnam is onrust ontstaan tengevolge van de strijd tussen de Viet- jjetaling abonnen\entóge.lJi per giro Het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1954 kan weer per giro betaald worden. We doen deze me dedeling voor hen, die gewoon zijn per postkvritantie te betalen. De hoge incassokosten worden er mee bespaard. Stort 1.70 op giro 167930 ten name van N.V. Eilanden-nieuws te Middeljiamis. Naar wij van de zijde van de com missie voor onderzoek herziening ge meentegrenzen op Goeree Overflak- kee vernemen, heeft Prof. Dr. Sj. Groen man te Utrecht, zich bereid verklaard, het sociologisch rapport over dit onder werp, t.z.t. in de vergadering van Ged. Staten met de afgevaardigden uit de raden te verdedigen. Op de Zaterdag j.l. te Sommelsdijk gehouden vergadering met de raadsleden, werd n.l. besloten, hiertoe Prof. Groenman aan te zoeken. 'Onder grote belajigstelling is Dinsdag j.l. het Wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Stationsweg alhier offici eel geopend. Deze handehng g-eschiedde op symbolische wijze met het doorknip pen van een lint door het erelid (oud- wethouder) H. Beijer. Na bezichtiging werd in het Verenigingsgebouw door de voorzitter dr Voogd de totstandkoming geschetst. Felicitaties werden uitge sproken door een groot aantal sprekers; o.m. ook door de directeur van de Z. HoU. Vereniging Dr. Steyling. Verslag volgt in ons e.k. nummer. Van Zaterdag 25 Sept. v.m. 12 uur t.m. Maandag 27 Sept. v.m. 9 uur Middclliarn is-Sommelsdijk: Afwezig de artsen P. Knöps. Tj. Kui pers en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. F. Arends, Tel. 2001, Middel- harnis. DirkslantVHerkingen-Melissant: Afwezig- B. Elvé. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Telef. 01877-227, Dirksland en K. j. Huisman, arts, Telef. 0187T- 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers. G. J. Buth en P. J. de Man. Voor spoed gevallen P. C. J. Voogd, ai'ts. Telefoon 01874-59, Oude Tonge en E. Bouman, arts. Tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet. Veüing van Woensdag 22 Cept. 1954 Eigenheimers 12.7012.80; Andijvie 14.------20.Komkommers 8.------16 Bloemkool 8.-------41.—; Tomaten .f 20 38.Witte kool 5.Gele savoije 14.—15.—Groene savoije 26.-27.— Rode kool 14.—; Kroten 18.—20.— Princessen 82.100.James Grieve 37.—; Triumf de Vienne 7.—13.— B. de Mérode 7.19.B. Hardy 5.19.Maagdeperen 10.^-; Alican te 108.-115.—; Frankenthaler 110— 111.—. \1,; MET, m ZQNDER INLEVERING JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 164 TEL 115432 L£T Ot- U€ IHUAMi:. .,bc OtUR -' MET Dt Z liLLUtCSRlNKEM" BEJJERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 ROTTERDAM namese premier en de chefstaf van het leger. Negen ministers hebben er hun ont slag ingediend, onder anderen de mi nisters van Buitenlandse Zaken, van De fensie en van Landbouw. De minister van Volksgezondheid is, nadat hij was beschuldigd van verduistering, de ber gen in gevlucht. De generaal heeft de premier ten las te gelegd dat hij te zachtmoedig heeft gehandeld met de communisten van het Noorden; hij sohijnl het aan te sturen op een kabinetscrisis. Sinds het voorjaar zijn er iedere week g-ezelschappen van ons eiland reisjes het land in gaan maken. Geen vereniging, die zichzelf respecteert, of zij heeft voor de zomer een trip met de leden op het programma en wij hebben in ons blad dan ook al heel wat berichten en verslagen van die uitstapjes opgenomen. Waarna het ons niet zou verwonderen als de trip, die de leden van de Stellen- damse Vissersvereniging Samenwerking de meeste in gezelschap van hun vrouwen of verloofden hebben ondernomen, voor dit jaar figuurlijk gespro ken het hek heeft dicht gedaan, d.w.z. de laatste is geweest. De vissersvereni- ging was overigens in lange t\jd niet op stap geweest en dus besloot men het nu maar eens flink aan te pakken: een eind weg, iets echt bijzonders en liefst zoveel mogelijk gaan zien. Zodat het programma luidde; de visserijtentoon stelling in de splinternieuwe Amsterdamse vishal (zojuist door minister Mansholt geopend), een tourtje door de hoofdstad, dan naar Volendam. overvaren naar Marken en tenslotte nog even naar Schiphol. Het programma bleek te groot en onze nationale luchthaven heeft men niet kunnen bezoeken; de tijd ontbrak er voor. Maar zó was het ook al goed, althans dat vonden wij en met ons de meesten van het gezelschap. Veel gezien en genoten! Stellendam moet Zaterdagmorgen al heel vroeg voor minstens de helft van zijn inwoners wakker zijn geweest. Men zou n.l. met de tram naar Middelhar- nishaven gaan en in verband met het vele, dat men wilde „doen" die dag, was het vroeg reveille, nu is dat niets on gewoons in ons vissersdorp en zeker niet onder de leden van deze vissersvereni ging. Als men op de gamalenvangst uit moet en het tij is er naar, dan staat men soms al kort na het middernachte lijk uur op. Maar, in ieder geval, men moest nu te ongeveer 6 uur in de och tend in de tram zitten. Het is keurig gelukt en geen der -vijf en zeventig deel neemsters of deelnemers liet verstek gaan. En toen maar tranamen dus en knikkeboUen nog een beetje; het ritje naar de boot was gauw gepiept, want de diesel behoefde nergens te stoppen. Hij reed zomaar de neus voorbij van de reizigers, die op het perron te Mid- deUiarnis op hun tram stonden te wach ten; de pers kreeg zelfs geen kans om er in te springen, alhoewel die zich hier bij het gezelschap had gedacht te voe gen. Maar het kwam toch voor elkaar natuurlijk evenals de overvaart naar Hellevoet, die niet de minste, hier vermeldenswaardige bijzonderheid op leverde, of het moest zijn het feit. dat men ongewoon snel in Heivoet kwam, zodat men daar op de twee bestelde R. T.M.-bussen moest wachten. Omdat een der chauffeurs wat erge slaap had ge had duurde het wachten een paar minu ten langer dan misschien afspraak was, maar dat kon de pret niet drukken en toen de twee grote bussen zij zien er nog gloednieuw en keurig verzorgd uit arriveerden was het instappen in een wip g-ebeurd. En daarna was het ritje naar Rotterdam maar een peule- schilletje. Daar kreeg men twee nieuwe, montere chauffeurs, die er voor gezorgd hebben, dat het verdere van de tocht zonder enig incident, ongeluk of hape ring is verlopen. Bij Wassenaar werd even gestopt om het gezelschap gelegenheid te geven een kop koffie enz. te nuttigen. i(Dit was natuurlijk helemaal niet zo belangrijk, maar wij moeten het vermelden, want anders zouden de lezers denken, dat men als het ware op de nuchtere maag in een stuk doorreed naar Amsterdam). Waarna weer werd ingestapt en, met het gaspedaal een beetje verder inge trapt, de hoofdstad werd opgezocht. Visserytentoonstelling te Amsterdam In Amsterdam gold het bezoek dus de visserijtentoonstelling, ,.Vimato" ge naamd, die daar vorige week vanaf Woensdag tot en met Zaterdag is ge houden in de gloednieuwe, grote en fraaie gemeentelijke vishal. Die hal ging nu geheel schuil onder de tentoonstel ling. En deze had natuurlijk de intense belangstelling van ons Stellendamse ge zelschap. Men zag er trouwens beken den, van de visserijcentrale, van het be drijfschap, grossiers enz. Door een tunnel van -visnetten bereik te men de grote tentoonstellingshal. Daar zag men modellen van visserssche pen, van de Scheveningse bouw, via de botter en de hoeker naar de moderne trawler. Prachtige modellen! Zeker kan dat gezegd worden van het geheel zil veren schip, dat IJmuidens voetbal vereniging Stormvogels eens bij een ju bileum heeft gekregen en dat ook hier geëxposeerd was. En dan volgen er stands van allerlei groothandelaren in vis of visproducten. Van een schone ler- sekese snoepten wij een paar oesters, van een niet minder kloeke en keu rig in streekmuseum gestoken Bru'se pikten -wij een paar mosselen mee en zo kon je het rij'tje verder af. Bij een stand van de keuringsdienst van waren kon men zien hoe -vis en andere wa ren niet verkocht en opgediend moe ten worden, maar omdat het kijken daar de smaak bedierf zijn we er gauw van daan gegaan. De gamalen-pelsters De meeste belangstelling hadden de Stellendammers natuurlijk voor de gro te tafel, waaraan een drietal vrouwen garnalen zaten te pellen. Het scheen ons toe, dat drie vrouwen er aardig mee overweg konden, maar nadat hun be wegingen met kenners- en argusogen gevolgd waren -was de algemene Stel lendamse conclusie: „wij kunnen het be ter en sneller! Niks hoor, dat kunnen ze bij ons nog wel eens komen leren." Wij hopen dat de Amsterdamse vrou-wtjes het maar niet gehoord hebben, want zij deden werkelijk enorm hun best. Maar waar zou mea ook beter pelsters -vinden dan in Stellendam? Wij kunnen niet alles vertellen van die tentoonstelling, die behalve op de zeevisserij ook betrekking had op zoet- watervis en op de amateurvissers. Wij hebben persoonlijk nog nooit van ons le ven zoveel vissoorten bij elkaar gezien. Op een grote, ronde tafel met dikke brokken ijs; die vanonder met sterke l8.mpen verlicht waren lagen allerlei vis sen; haringen, kabeljouwen, lingen, tar botten, heilbotten, zeewolven, lengen, koolvissen, schelvissen, roggen, zelfs een inktvis! In andere stands zag men de zoetwatervis, terwijl -wij'van de mossels, oesters en garnalen al melding maakten en daarbij nog de kreeften zouden kun nen noemen. Het was aUes keurig uit gestald en een weelde voor het oog. Op het voorterrein bevond zich een machine, die automatisch haring schoon maakte en die niet weinig belangstelUng trok. „Dat men dat nu nog niet voor de garnalen heeft uitgevonden!" dach ten wij hardop, maar een -visser verze kerde ons subiet: ,J)at beleef je nooit!" (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Duizenden konijnen worden opgeruimd Al is ons eiland Goeree-Overflakkee geïsoleerd en tot nog toe geheel omge ven door water, de gevreesde konijnen- ziekte verslaat in de kop van het eiland duizenden slachtoffers. Allereerst wor den er door de ziekte zelf veel gedood, maar een half jaar is men reeds bezig de konijnen met fretten en met het ge weer op te ruimen. Dit gaat uit van de zgn. commissie schadelijk -wild; naar schatting heeft men er reeds plm. 5000 opgeruimd en men gaat steeds met dit werk door. Zoals bekend waren er zo veel dat er sprake was van een konij- nenplaag; thans zijn ze sterk gedecis- meerd dat er maar een klein deel meer over is. Geen .gevaar voor de Volksgezondheid De Inspectie van de Volksigezondheid en de Veterinaire dienst heeft zich ook met het geval bemoeid. Er is generlei gevaar voor de volksgezondheid; het vinis van de myxomatose smet niet over op mensen. De technische dienst van de Drink waterleiding heeft evenwel maatregelen getroffei dat de waterksi.nalen in de duinen vrijbltjven, bij voortduur worden ze gecontroleerd. Voor ondeugdelijk wa ter door deze konijnenziekte, -behoeft- geen gevaar te bestaan. In de Troonrede was merkbaar, dat de afsluiting van de zeegaten ernst wordt, wat door minister Algera (Ver keer en Waterstaat) beklemtoond werd bij de toelichting op de begroting 1955. De wetsontwerpen die binnenkort zullen worden, ingediend met betrekking tot de zeegaten, zullen betrekking heb ben zowel op de maatregelen, die uit eindelijk moeten worden getr'otfen ter beveUiiging van de kust, als op de voor lopige versterking van verschillende zwakke plekken in de bestaande hoog waterkeringen. Intussen, aldfis minister Algera, ligt het in do bedoeling in 1955 te beginnen met de werken ter afsluiting van het Haringvliet. De afsluiting van het Haringvliet is dus het eerst aan de beurt, waardoor GoereeOverflakkee binnen enkele ja ren de verbinding met de vaste wal kan tegemoet zien. Het was een flink gezelschap Stellendammers dat Zaterdag Marken bezocht. Zij lieten zich fotograferen voor de hui zen en vrinkels, die na aankomst in de haven aanstonds de belangstelling van de bezoekers trekken. Behalve de Stel lendamse gasten waren er ook veel buitenlanders op Marken, dat nog altijd de grote trekpleister voor het vreem delingen verkeer blijkt. Vooral de bijzondere en kleurige klederdracht der -vTTOuwen en meisjes komt men bewonderen. En de Markenaren spinnen er goed garen bij!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1