Buitenland De nieuwe spelling Raad van Middelharnis discussieerde lang over de waterieidingtarieven 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het gaat nog niet zo gemakkelijk Een slechte pers MEDITATIE Dan beter volle melk Twee jubilarissen bij (a. Gebr. de Waai Binnenkort doorgraving van dann in havenmond te Oude Tonge Vragen van het raadslid dhr P. A. V. d. Berge aan B. en W. van Middelharnis SINDS 1870 ^'lOynen en sdiótiUeerd 6EBRS. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Volkshuisvesting icwam ook ter sprake Zaterdag 11 September 1954 No. 2334 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHAtlNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Het gaat niet gemakkelijk om de godsdienst uit te roeien. Dat ondervin den de Russische machthebbers ook met het Rode leger. De opleiding in het atheïsme, in de godloosheid moet mten- siever worden aangepakt, dat blijkt uit een mededeling in het orgaan „de Rode Ster" van de Sowjetstrijdkrachten. De- ze mededeling is een onderdeel van een vernieuwde en intensiever campagne voor het atheïsme. Dat men niet ge noegzaam geslaagd is in zijn strijd te gen de godsdienst wordt allereerst ge weten aan de politieke comnüssarrissen Dat is echt communistisch Russisch. Als iets niet slaagt, als de opzet niet gelukt, dan wordt er naar zondebokken gezocht. Die zijn allicht makkelijk te vinden, Ditmaal zijn het de poUtieke commissarissen. Van hen wordt in het Rode legerorgaan gezegd: „De poUtieke commissarissen bij de Sowjetstrijdkrach ten zijn laks.in de strijd tegen de. gods dienst." Het zelfde orgaan bericht ook dat z« opdracht hebben gekregen om hun ac tie tegen de godsdienst veel meer in tensief te gaan voeren. Zk) intensief, dal deze propaganda het dagelijks werk en de dagelijkse zorg van iedere officier en van iedere bevelhebber moet worden. Die antigodsdienstpropaganda moet hun opstaan en naar bed gaan worden. Hun werkzaamheid nummer één. Verder ver nemen we uit het "blad, dat het weten schappelijk atheïsme niet met voldoende kracht tegenover de godsdienstige voor oordelen is opgeheven. Ook vernemen wij uit het blad, dat de godsdienst nog vooruit gaat. Wani aan het falen van het wetenschappelijk atheïsme wordt toegeschreven, dat de godsdienst onder de jeugd van het land veroveringen maakt. Wel wordt er aan toegevoegd, dat die veroveringen maar klein zijn maar toch worden ze opmer kelijk genoemd. De politieke commissarissen vervullen hun taak maar niet genoeg. Zo wordt een geval als voorbeeld gesteld dat zo in zeven maanden tijd slechts vier we tenschappelijke anti-godsdienstige lezin gen hebben gehouden. Ook de weten schappelijke atheïstische biblotheken zijn niet op peil. De boeken zijn oud. En in vele kazer nes vindt men zelfs geen enkele leuze of plakkaat voor het wetenschappelijk atheïsme. En zo worden er nog wel meei tekortkomingen in de strijd- tegen de godsdienst opgesomd. Het gaat blijkbaar niet zo gemakkelijk om de eenvoudige Rus zijn godsdienst te ontnemen. En hoe zou het er bij staan wanneer er geen sprake was van dwang en vervolging. Neen met alle middeden, zelfs met de wetenschap er bij gaat het nog niet naar wens. In Rusland doet men het met op geheven hand, met gebruikmaking van alle mogelijke middelen, maar de resulta ten stellen teleur. Dat behoeft niet te verwonderen. Meri houdt geen rekening met wat God in ieder mens heeft inge schapen ,,de ingeschapen Godskennis", Die verzet zich tegen de wetenschappe lijke materealistische propaganda. Daar door gaat het niet gemakkelijk. Over de vereenvoudiging van de schrijfwijze van onze taal is nogal veel te doen. We kunnen wel vaststellen, dat de voorgestelde wijzigingen over het al gemeen een slechte pers hebben. Het komt ons voor dat men beter had ge daan onze taal met rust te laten. Deze nieuwe woordenlijst is een compromis tussen Noord- en Zuid-Nederland. Over het algemeen is een compromis zelden bevredigend en zeker voor iets levends, zoals de taal is. De eigenaardigheden zo wel van het Noorden als die van het Zuiden worden op die wijze geweld aan gedaan wat zeker geen bevrediging kan geven. Een heel onverantwoorde manier om vereenvoudiging te brengen is de vrijheid die gelaten wordt om tussen twee spellingen te kiezen. Men mag b.v. schrijven examen, maar ook eksamen. Wie moet nu toch eigen lijk kiezen. De onderwijzer voor zijn klas en dan in een volgende klas weer an ders. En als ze van school af zijn ge gaan. Wie moet dan kiezen? De leerlingen mogen die over de schrijfwijze beslissen? Maar dan wordt het toch een chaos. Vrijheid is een groot goed. Maar niet op dit terrein. Er moé ten voor de schrijfwijze vaste regels zijn. Het voei't buiten het bestek van ons blad om breed op deze kwestie in te gaan. De bezwaren tegen de voorge stelde wijzigingen komen van allerlei zijde. Men spreekt van een chaos, van een warwinkel en het dagblad Trouw noemde de voorgestelde wijzigingen sys- teemloos, ja sprak zelfs van taalbeder- vend. Een van de dagbladen deed de suggestie aan de minister van Onderwijs om het Koninklijk Besluit zonder meer maar in te trekken en alles bij hef oude te laten. Neen deze vereenvoudiging kan ons niet bekoren. Ook al niet van de wijze van totstandkoming. Het is een decreet zonder meer. 't Had meer op de weg gelegen deze veranderingen in een wets ontwerp aan te bieden. Dan hadden de Kamerleden er ook hun „zegje" oveï kunnen doen. Dan was er mogelijk iets geschapen waar meer systeem en lijn in zat. Waardoor geen chaos op taal gebied -kon worden veroorzaakt. Onder tussen de professor heeft zijn „lintje" gekregen. Of hij het aan deze voorge stelde wijzigingen heeft verdiend betwij felen we ten zeerste. Orpa kuste haar schoonmoeder, maar Ruth kleefde haar aan. (Ruth 1 14) Ongetwijfeld was Orpa haar schoon moeder hartelijk genegen; dat heeft zij wel getoond. Orpa was echter in Elime- lechs gezin niet ingewonnen voor de God van Israël. SteUig heeft zij deelgenomen aan een huiselijke eredienst en de ge woonten van haar aangetrouwde familie nagevolgd. Maar innerlijk bleef zij de afgoden en de levenswijze van haar eigen volk aanhangen. Zo kwam het dan uiteindelijk ook openbaar, dat Moab ster ker trok dan Naomi met haar Bethle hem. Bij Ruth lag het anders. Zij liet zich niet afwijzen en kleefde haar schoonmoeder aan. Niet enkel haar kin derliefde bewoog haar daarbij; neen, de vooi-naamste drijfveer was haar liefde tot Jehovah, Zijn dienst en Zijn volk. De onweerstandelijke genade had haar aan geraakt en vernieuwd, toen zij onder Elimelechs dak verkeerde. Het verschil tussen Orpa en Ruth bleef lang verbor gen; ten laatste kwam de werkelijkheid evenwel bloot. Br worden heel wat GT- pa's in de kerk aangetroffen; het zijn de mannen en vrouwen, diê zich met een gedaante van God-zaligheid- bij de ware Sionieten, bij de Ruths, voegen. Het zelfbedrog worde nog tijdig ontdekt, en Orpa valle voor de Heere in de schuld, om met Ruth naar Kanaün te mogen reizen. Vreselijk zal het wezen, als eerst de eeuwigheid de valse: schijn van Orpa onthuld. Uit Bijbels Dagboek. Gij zult van hier niet weggaan, uw ogen zullen zijn op dit veld. (Ruth 2 8, 9) Vriendelijk heeft Boaz de Moabieti- sche korenraapster aangesproken en be jegend. Zij moest gedurende de gehele oogst op zijn akkers komen en niet op het veld van een ander gaan aren lezen. Ook mocht zij mede-aanzitten a.an de maaltijd der maaiers en bindsters; voorts gaf Boaz een wenk, dat zijn personeel haar geen overlast zou aandoen en on gemerkt wat méér halmen voor haar zou laten liggen. Boaz was een der naaste- bloedverwanten van Elimelech, zodaihij zich bezwaarlijk aan de zorg voor Na omi en Ruth kon optrekken. Bovendien rustte zi;jn,;00g met welgevallen op de jongg; wèfluwé en gaarne deed hij haar go'edr Maal- Ruth wist daarvan aanvan kelijk liiets af. Pas later is het haar be kend geworden. Wanneer de Heere met een zondaar bemoeienis gaat houden, is de ziel er voorlopig nog onkundig van. Wie naar haar omziet. Jezus Christus, de hemelse Boaz, nam uit Maria ons vlees aan en maakte Zich alzo tot onze Bloedvriend. Hij geeft enige vermaning en genieting door de Schriften; Hij laat uit Zijn Woord allengs wat méér waar heid oprapen en voorkomt, dat deze ak-' ker, de Bijbel, voor een ander veld ver wisseld zou worden. Zalig ogenblik, als, de Heilige Geest gelijk Naomi verklaart. Wie de Weldoener is, en de Heere dan licht geeft over Zijn eigen werk! Ds E. v. Meer, Utrecht Wij Nederlanders, bewoners van het land van melk, boter en kaas weten niet meer hoe de melk smaakt. De volle melk namelijk. De melk zoals die regel recht van de koe komt. In de oorlogs tijd is dat begonnen. Vanwege het gro te tekort aan vet. Toen heeft men de standaardmelk ingevoerd. Daardoor kreeg men de beschikking over duizen-' de tonnen vet. De gestandaardiseerde melk bevatte minder vet. Zoiets van 2,6 procent. Eigenlijk hebben we sedert die tijd inferieure melk gedronken. Dat is dus al een geruime tijd, dat we melk moesten drinken van minder kwaliteit dan de koe ze geeft. MaaV het \<?as voor schrift van de Regering en het v/a 3 in het belang van ons land. Als een particulier het had gedaan dan was hij met de strafrechter in aan raking gekomen. Om dat het in het al gemeen landsbelang werd geacht gaan we tot op de huidige dag voort met het drinken van onvolwaardige melk. Er is en er wordt veel propaganda gemaaltt voor de melk. Als men die melkpropa- ganda geloven mag dan is de gezondheid er zeer mee gebaat als men dagelijks liter melk drinkt. Maar tenslotte is het propaganda voor onvolwaardige melk. Melk, die gedeeltelijk afgeroomd is. Die geven we aan onze kinderen, die er zo'n behoefte aan hebben. Aan zieken, zwak ken en herstellenden. En dat geschiedt alles ter versteviging van onze vetvoor- ziening, van de boter namelijk. En niet zozeer om ons eigen vetpositie ox> hoogte te houden, maar om de boter te expor teren. Tot zover is alles goed gegaan. We hadden onvolwaardige melk, die het betalen kan koopt wel room voor de koffie, we produceren boter voor de ex port tot een hoeveelheid van 15000000 kg. Die op de buitenlandse markt ge bracht werd en zoals sniiveldeskundigen ons nu voorrekenen met een funeste in vloed voor onze boterexport voor wat de prijzen aangaat. Door die export wordt de prijs verlaagd en zuivelexporteurs zijn helemaal niet te spreken over die löOOO ton boter waarvoor geen lenenden prij zen gemaakt kunnen worden, ja dis zelfs onze boterpositie op de buitenlandse markt bederven. Dan wordt het toch hoog tijd dat we weer aan de volle melk ons kunnen gaan vergasten, want dan wordt het doel voorbij gestreefd. Van Zaterdaig 11 Sept. v.m. 12 uur t.m. Maandag 13 Sept. v.m. 9 -uur Middelharnis-Sominelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. P. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen P. Knöps, arts, Telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen K. J. Huisman en B. Elvé. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Tel. 01877—227, Dirksland, Oost-Flaktoee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, P. J. de Man en E. Bouman. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Tel. 01871— 306, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts Tel. 01874--59, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIEBENABTSEN Van Zaterdag 11 Sept. n.m. 1 uur tan. Maandag 18 Sept. v.m. 8 uur Dienst, heeft G. P. A. Prijlink, Telef. 2357, Middelharnis. De reis van Attlee De reis, die' de voorzitter van de Brit se Labour Partij Attlee, heeft gemaakt naar Communistisch China, in gezel schap- van zeven andere parlementsle den, -heeft velen met verwondering ver vuld. Inzonderheid van de zijde der Ver enigde Staten is vrij scherpe critiek ge oefend op het bezoek van Attlee aan het land van Tsjoe-en-Lai. Wanneer men zich de verhoudingen realiseert, was deze reis ook geen alle daagse gebeurtenis. Rood-China, een bol werk van het communisme, met een re gering, die Amerika tot-nog-toe heeft geweigerd te erkennen, krijgt officieel bezoek van Amerika's voqmaamstg, bondgenoot. Op het eerste gezicht, geen wonder dus, dat de vooraanstaande staatslieden van de Verenigde- Staten verontreinigd waren over deze reis. De communisten immers zouden niets liever zien dan het ineenstorten van de Westerse eenheid en ze laten geen mid del onbeproefd om die (schijnbare?) eenheid te ondermijnen. Oe gevoelens van de Britse Labour Partij voor -Amerika zijn nooit bepaald sympathiek geweest. Sommige leden van de partij spreken het onomwonden uit, dat de communistische landen toch eigenlijk dichter bij de Engelse Partij van de Arbeid" staan dan bij het „kapi talisme". Bovendien bestaat de moge lijkheid dat „Labour", de oppositie-par tij, nog eens aan de regering komt, want zó groot is de meerderheid van de Con servatieven nu eenmaal niet. Mocht Attlee dus nog eens minister president worden (als opvolger van Churchill, zijn politieke tegenstander) dan zou hij nu alvast een wit voetje hebben gehaald bij Rood-China, zo rede neert men in Amerika en ook wel daar buiten, want in Engeland, zelfs in de ^bourpartij zelf is Attlee's reis „on verantwoordelijk" genoemd. We kunnen ons afvragen, wat voor motieven Attlee en de zijnen hebben ge dreven tot deze reis en dan zal het moei lijk zijn, er een antwoord op te geven. Staatslieden laten zich in de regel niet zo openhartig uit over hun bedoeliiigen en gissen blijft altijd onzeker. Het lijkt ons echter toe, dat Attlee in de eerste plaats niet de naam wil heb ben, onverzoenlijk te zijn. Wanneer Fos ter Dulles en Churchill dan geen enkele poging tot toenadering doen, dan zal hij van zijn goede wil blijk geven! Daarbij moeten we niet uit het oog verliezen dat een dergelijke reis de goed keuring van het Ministerie van Buiten landse Zaken nodig heeft in Engeland. Ook Churchill moet dus tegen Attlee's reis geen bezwaren hebben gehad Aan te voeren dat Attlee zich op de hoogte heeft willen stellen van de be doelingen van de communisten, lijkt ons te ver gezocht. Tsjoe-en-Lai noch Mao- Tse-Tung lopen heus niet te koop met hun geheimen ten aanzien van de bui tenlandse politiek. Zij die bezorgd wa ren voor rode besmetting zullen moeten toegeven dat Attlee bij zijn terugkomst nog niet overtuigd was van de deugde lijkheid der communistische beginselen. Hij verklaarde openlijk dat hij geen waar dering koestert voor het totalitaire sy steem. Anders oordeelde hij over de her vormingen die in China zich hebben vol trokken. We zijn ons bewust, over de reis van Attlee niet het laatste woord te hebben gesproken, maar gezien het belangrijke van dit bezoek van een Westers staats man aan een communistische staat, meenden we toch, er niet stilzwijgend aan te mogen voorbijgaan. Hoe de ver houdingen na dit bezoek zijn geworden, zal misschien op een eventuele confe rentie duidelijker worden. Aanvallen op Quemoy Schreven we reeds één en andermaal over bedreigingen van de regering van Rood-China aaii het adres van de Na tionalisten, thans is het tot daden geko men. Boven Formosa hebben zware Chi- De zetters C. Jongejan en L. de Korte 25 jaar in het drukkers-bedrijf Dit is een van de jubilarissen de heer C. Jongejan te Middelharnis. Hij is leer meester-gezel en van zijn 14e jaar af werkzaam in het bedrijf. Men leze het betreffende artikel over dit jubileum op de voorpagina van het tweede blad. Vei-binding onfli^r langs de dqk Herkln- gen-Sluishaven niet meer mogelijk Nu, naar het zich laat aanzien, de doorgraving van de dam in de mond van de haven van Oude Tonge zeer binnen kort zal plaats vinden, meent de Direc tie van de Provinciale Waterstaat, dienst Dijkherstel Goeree-Overflakkee, er goed aan te doen de aandacht op het volgen de te vestigen. Na het gereed komen van de zuidelij ke dijk tussen Herkingen en Sluishaven was er via de buitenberm van de nieu we asfaltdijk een doorgaande verbinding verbinding van Herkingen tot Sluisha ven. Hiervan werd, behalve door vracht auto's die voor de herstelwerken wer den ingezet, ook wel gebruik gemaakt door derden die met de uitvoering der werken niets uitstaande hadden, zulks ondanks het feit dat bedoelde verbinding in het geheel niet voor het openbaar verkeer was opengesteld noch daarvoor bestemd. Wanneer bedoelde dijk geheel zal zijn doorgegraven, zodat de gemeenschap tussen het buitenwater en de haven van Oude Tonge zal zijn hersteld, zal de eer der bedoelde doorgaande verbinding niet meer bestaan, doch, integendeel, ophou den bij de haven van Oude Tonge. Hoe wel in de toekomst mogelflk schrikhek- ken zullen worden aangebracht, wordt een ieder op de nieuwe situatie gewe zen opdat ongelukken (in de havenmonöt rijden) voorkomen worden. nese bommenwei'pers gevlogen, zodat voor het eerst, sedert er de zetel van de nationalistische regering is gevestigd, luchtalarm moest worden gemaakt. Het eiland Quemoy wordt herhaaldelijk door de „rode" artillerie onder vuur geno men. De nationalisten hadden met succes tegenaanvallen gedaan, zo meldt een communiqué. Daarin wordt zelfs gespro ken van „zeer zware schade", die zou zijn toegebracht aan havens op het vas teland. Foster Dulles heeft nog eens nadruk kelijk onderstreept dat de Amerikaanse Zevende 'Vloot automatisch" te hulp zal komen, indien Formosa het slacht offer van agressie zou worden. Dezelf de hulp zal worden geboden ingeval dat de communisten een aanval op de Phi- lippijnen zouden ondernemen. Verenigde Naties De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal op 21 September te New York bijeenkomen. De agenda is thans gepubliceerd en omdat niet min der dan 67 punten. De belangrijkste van deze kwesties zijn: Marokko, Tunis, Cyprus en Nieuw- Guinea. De toelating van Rood-China tot de V.N. zal slechts zijdelings ter sprake ko men bij de behandeling van de proble men Laos en Cambodja. Toelating van ''deze beide landen is door Australië voorgesteld. Het Duitse probleem en de E.D.G. komen op de agenda niet voor. Zowel van Russische als van Ameri kaanse zijde worden tijdens de algeme ne debatten belangrijke initiatieven ver wacht. In aansluiting op het bericht, dat het Koninklijk besluit houdende voorschrif ten over de schrijfwijze van de Neder landse taal nog zal worden aangevuld met een bepaling omtrent de inwerking treding van dit besluit, deelt het minis terie van onderwijs mede, dat bij Ko ninklijk besluit is bepaald, dat eerstge noemd besluit op een nader dj^r de Kroon te bepalen dag, echter uiterlijk op 1 September 1955 in werking zal tre den. ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTTEPRUS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Door het raadslid dhr P. A. v. d. Berge zijn aan B. en W. de volgende vragen gericht: Ondergetekende verzoekt B. en W. in de eerstkomende vergadering onder staande vragen te mogen stellen. Zouden B. en W-, de besloten vergade ringen zo veel mogehjk willen beperken Zijn B. en W. niet van mening, dat vele geheime vergaderingen, die na de openbare vergaderingen gehouden wor den verwarrend werken? Dikwijls weet men niet of sommige zaken in besloten of openbare vergadering besproken zijn, met de onverkwikkelijke gevolgen van dien. Verder heeft de voorzitter op de open bare raadsvergadering van 15 Juni 195-i toegezegd, dat de verlichting (proef) op de Westdijk, door een beter vervan gen zal worden. Tot op heden is deze belofte nog niet vervuld. Zondagsavonds wanneer de winkel- etalages niet verlicht zijn, is de West- dijk in halve duisternis gehuld en viert de baldadige jeugd hoogtij. Zijn B. en W. niet van mening dat spoedig maatregelen genomen worden om hieraan verbetering te brengen? Antwoord van B. en W. Naar aanleiding van bovenstaande vragen van uw lid, de heer van den Ber ge, delen wij U het volgende mede: Ons college heeft over de vraag of een agendapunt in een openbare of in een besloten vergadering behandeld zal worden geen zeggenschap. Dit moge U blijken uit de volgende bepalingen van artikel 49 van de gemeentewet: „De deuren worden gesloten, wanneer het in gemeenten beneden de 20000 zie len door drie, in de overige gemeenten door een vijfde der aanwezige leden wordt gevorderd, of de voorzitter het nodig keurt. De vergadering beshst, of met geslo ten deuren zal worden beraadslaagd." Het zal U duidelijk zijn, dat terzake het behandelen van agenda punten in besloten vergaderingen alle bevoegdhe den bij uw raad liggen. Het komt ons voor, dat de tot dusver gevolgde gang van zaken de juiste is. Bepaalde onderwerpen, welke in ver band met het stadium van voorberei ding, nog niet rijp zijn voor openbare behandeling, worden, ten einde U zo veel mogelijk en zo volledig mogelijk in te lichten, door de voorzitter in een be- sloten zitting ter sprake gebracht. U bent dan in de gelegenheid reeds tijdens de voorbereiding uw mening naar voren te brengen. Bij de verdere behandeling in ons college kan daarmede dan reeds rekening gehouden worden. In de be sloten zitting, welke volgde op uw ver gadering van 30 Juni 1954 is het houden van besloten vergaderingen met U be sproken. Vragensteller de heer van den Berge heeft echter daarvóór reeds de ze vergadering verlaten. Het is ons toen duidelijk gebleken, dat U de tot dusver gevolgde werkwijze op prijs stelde en deze wilde blijven volgen. Dat de beslo ten vergaderingen verwarrend kunnen werken, is ons niet bekend. Tot op heden is ons hieromtrent nog niets gebleken. Wij achten het wenselijk dat de Raad omtrent alle belangrijke zaken welke nog niet voor openbare behandeling ge reed zijn, toch reeds op de hoogte is. Waar bij ontijdige openbare behandeling speculatieve omstandigheden het alge meen belang kunnen schaden (uitbrei dingsplan, grondaankoop, volkshuisves ting enz.) achten wij vertrouwelijk" over leg binnenskamers gewenst. Beoordeling van en het gesprek over personen en hun gedragingen dienen in openbare zitting vermeden te worden. De nieuwe verlichting op de Westdijk is inderdaad nog niet aangebracht. Stag natie in de aanvoer van materiaal is hiervan de oorzaak geweest. Wij hebben reden om aan te nemen, dat deze zaak thans vóór 1 October a.s. haar beslag zal krijgen. Woensdagavond werd er te Middelharnis een openbare vergadering van de gemeenteraad gehouden. Alle raadsleden waren aanwezig en burgemeester Rijn- ders presideerde. Behalve schriftelijk door raadsleden gestelde vragen behan delde men ook het bekende adres en de motie van de Bond van Ouden van Da gen, die wij al eerder in ons blad publiceerden. Deze zaak leidde tot een heel lange besprekinig. Enige raadsleden bleken wel iets te gevoelen voor het motief van de motie en voor verlaging van de last, die het nieuwe waterleidingtarief op kleingebruikerslegt, maar burgemeester Rijnders hield een zeer uitvoerig betoog, waarin hij zich met name beriep op de kostprijs van het water en op het uitgangspunt, dat water geen sociaal, maar een economisch goed is- Andere punten hadden betrekking op woningboouw en woningnood, op aankoop van gronden voor de tweede waterkering en van andere voor volkshuisvesting, terwijl tenslotte een aantal formele besluiten werden genomen terzake onder wijskosten. De woonruimtecommissie werd in haar .geheel herbenoemd. Burgemeester Rijnders opende met gebed deze voltallige vergadering. Bij de ingekomen stukken vermeldde de voorz. o.a. begroting '54 enz. van de Emgo en de rekening '53 van B.B., be groting '55 schoolartsendienst, controle rapporten gemeentekassen enz. en div. goedkeuringen van Ged. Staten op vroe gere raadsbesluiten. Aan dhr G. S. Wol- fert werd eervol ontslag verleend als ambtenaar Burg, Stand. Vmgen van de heer v. d. Berge ■Dan stelde de voorz. de vragen van het raadslid v. d. Berge aan de orde. Deze zei het aantal geheime vergaderin gen te druk te vinden en hij memoreerde het gebeurde met de heer Koese. Bo vendien zijn er wel dingen gezegd over mensen, die onwaar zijn. De voorz. antwoordde dat het geval Koese betrekking had op personen. Het is voor vele zaken nodig een aanloop in het geheim te hebben. B. en W. hadden verwacht dat de gehele raad deze voor lichting op prijs zou stellen. Toen de heren Koese en van den Berge de zaal verlieten heeft de raad zich ook zo uit gesproken. „Ik meen, dat er ook andere menin gen waren," aldus de heer van den Ber ge. De heer Kleingeld keurde het af als B. en W. in geheime vergaderingen prin cipiële besluiten zouden vragen. De voorzitter hield dan een uitvoerig betoog waarin hij het houden van ge heime besprekingen om vele redenen rechtvaardigde. Inzake de andere vraag antwoordde de voorz. dat er niet sneller nieuwe ver lichting kon komen op de Westdijk. De heer v. d. Berge begreep niet hoe men tot de onvoldoende verlichting kon komen. De voorz. verklaarde dit geheel een zaak van B. en W. De gevelverlichting voldoet helaas "niet en nu komt er an dere. Het materiaal is al besteld. Vragen van de heren Tieleman en Krijgsman De heer Krijgsman merkte op, dat er slecht opgeschoten wordt aan de wo ningen van het sluispersoneel op het hoofd, ook al is er materiaal, 't Is zeer erg. De voorz, deelde mede, dat er juist deze dag weer begonnen was. B. en W. schenken er alle aandacht aan. De voorz. lichtte ook het antwoord van B. en W. terzake de woningen op het O. Voorgors nader toe. B. en W. zullen een oplossing zien te vinden. De indeling is ouderwets en de slaapgelegenheid primitief. De heer Beversluis vroeg wat men er nu aan doet. Waarop de voorz. antwoord de van alleen herstellen. Het gaat voor al om meer en beter slaapg'elegenheid. ,,Is er op eenvoudiger wijze niet iets te bereiken?" vroeg de heer Krijgsman. (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1