GRDOniflNDElSliEBDUW de nieuwe modellen seizoen 1954-'55 ^feé:^^ Groothandel K. Vermaas Zn. opende nieuw magazijn Marktberichten 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2333 Voorzichtigheid en verantwoordelijkheid Verkeersonderwijs verplicht Passagierboot „De Schelde" van de R.T.M, kreeg defect aan het stuur Veel belangstelling van fabrikanten en leveranciers Twee dagen beurs voor winkeliers in de zaal van Hotel Meijer Boerenleenbank Middelharnis-Sommelsdijk beschikt over pracht gebouw CHB. GEBEF. KEBKEN Kerk nieuws GROOTHAMDËLSGEBOUW Woensdag 8 September 1954 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELJÏARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerscUgnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Op de noodzakelijkheid voorzichtig heid te beoefenen bij het verkeer kan niet genoeg de aandacht worden geves tigd. We hebben dan ook als redactie ge durig de aandacht op de gevaren van het verkeer gevestigd. Het laatste week eind met vier ernstige verkeersongeluk ken waardoor bewoners van ons eiland zijn getroffen geeft ons aanleiding om nogmaals de aandacht op de gevaren van het verkeer te vestigen. Ieder per soonlijk heeft met het verkeer te maken. De noodlottige gevolgen van het verkeer kunnen we gerust een nationale ramp noemen. 1300 doden als gevolg van heit verkeer geeft daar wel genoegzaam aan leiding. Van voetganger tot «uitomobi- list moet men z\jn verantwoordelijkheid bewust zyn. De allereerste noodzaak is het betrachten van voorzichtigheiö». Voorzichtigheid voor allen die gebruik van de openbare wegen maken. De 'Overheid en alle veraiitwoordelijke instanties hebben het hunne te doen om het verkeer zo veilig mogelgk te naaken. Speciaal voor ons eiland moeten we aandringen op: Afdoende beveiliging van de tram- kruisingen. Ook hier valt nog heel wat te doen. Een nauwkeurige controle op de staat van alle vervoersmiddelen, zo door de politie als door gebruikers en eigenaars. Mede met het oog op de vele motor- tractie op ons eiland hij de landbouw is dat zeker geen overbodige maatregel te noemen. Toepassing van scherpe straffen in dien de weggebruikers of door hun per soonlijke gesteldheid (alcoholgebruik) of door de staat waarin hun voertuigen verkeren oorzaak geven dat het verkeer in gevaar wordt gebracht. Inschakelen van verkeersagenten of verkeersbevei- ligingsinstallaties wanneer de drukte of de onoverzichtigheid daartoe aanleiding geeft. Onderwijs op alle scholen in de ver keersregels. Hier ligt een taak voor de onderwijsautoriteiten en voor de Raden en Schoolbesturen. Maar vooral voorzichtigheid en ver antwoordelijkheidsbesef zijn nodig. Hier ligt een taak voor allen. Op een request ingediend door de K.N.A.C. heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen geant woord door de mededeling dat het plan bestaat om verkeersonderwijs onder het vak aardrijkskunde op te nemen. Dit zou in uitvoering komen bij de eerstvolgende wijziging van de Lager-Onderwijswet- 1920. Een ministerieel voornemen dat toe juiching verdient. Br zullen wel niet vele scholen meer zijn waar geen verkeersonderwijs wordt gegeven. Verkeersonderwijs is eis van de tijd. Die eis geloven we is door de onder wijsmensen van onze eilanden verstaan. De hoofden van scholen met de be sturen en de colleges van B. en W. heb ben naar het ons voorkomt zeker maat regelen genomen om het verkeersonder wijs tot zijn recht te laten komen. Het particulier initiatief is hierin voorgegaan. Maar toch kan het geen kwaad dat het verkeersonderwijs op de scholen verplicht wordt gesteld. Het valt daar door onder de controle van het school toezicht, waardoor de zekerheid wordt verkregen dat het over de gehele linie gegeven wordt. Zaterdagmiddag kreeg de passagiers- boot „De Schelde" die plm. kwart voor vier van Hellevoetsluis vertrok, op de rivier defect aan het roer. „De Stad Zie- rikzee" zat er vlak achter, zodat deze op zij schoot om assistentie te verlenen. Men wist echter de stoomstuurinrich- ting waaraan het defect lag uit te schakelen, waardoor men zgn. met de hand het schip kon besturen. Op eigen ■gelegenheid wist men de haven te be reiken. Het was stU weer, gevaar was er dus niet bij. Maar het gaf wel gerui- men tijd vertraging. CENTRALE VEILING MIDDELHARNJS Veiling van Maandag 6 Sept. 1954 Eigenheimers 8.40 tot 10.70; An dijvie 18.— tot 22.—; Tomaten 25.— tot 34.—; Witte kool 3.—; Savoye kool 10.— tot f 11.—; Dubbele bonen 64.— tot 74.—; Reine Claude Verte 58.— tot 60.—; Reine Claude Althan 64.— tot 69.—; Reüie Victoria 57.- Triunif Vienne 21.— tot 28.—; Claps Favorite 32.— tot 39.—, alles per 100 kg. Meloenen 34.— tot 54.— per 100 stuks; Prankenthaler 1.24 tot 1.25 per kg. Uienveiling van Dinsdag 7 Sept. 1954 Grove uien 11.79; middel 16.46. Aanvoer 15.000 kg. De Groothandel in levensmiddelen etc. van de fa. K. Vermaas Zn. heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Naast het grote magazijn is een stuk aan- gebouwd op de hoek Nieuwstraat-Sohoolstraat. Het heeft veel voeten in de aarde gehad; van de grond, die de fa. Vermaas helemaal voor pakhuizen wilde bestem men, heeft de gemeent.e een deel onteigend zodat niet alle wensen vervuld kon den worden. Er is niettemin een formidabel stuk bij gekomen, dat Maandag jl. officieel in gebruik is genomen, wat door diverse fabrikanten en leveranciers werd bijgewoond. De heer H. Vermaas Sr. gaf een uiteenzetting over de zaak vanaf de oprichting in 1868 tot heden, waarna door meerdere aanwezigen het woord werd gevoerd en gelukwensen werdec overgebracht. Vlaggen van buiten en bloemen bin nen gaven aan de opening van het nieu we pand een vrolijk, feestelijk tintje. Want bloemstukken waren er veel. En talrijke vertegenwoordigers van diverse fabrieken van koek, chocola, suikerwer- ken; leveranciers van worst, kaas, kof fie, thee, suiker, kortom, van tientallen andere ingrediënten, die in een Groot handel in levensmiddelen thuishoren. Dhr H. Vermaas Sr die namens de eigenaar van het bedrijf, zijn zoon H. Vermaas Jr een openingswoord sprak, had een breed gehoor van de mensen, waarmee hij al jaren zaken deed. Ook waren de oudjes tegenwoordig die op de rustbank, vlak voor het pand van de fa. Vermaas, da gelijks hun tijd uitzitten en uitpraten. De heer Vermaas Sr Tiitte zijn blijd schap en dankbaarheid, dat men tot de ze mijlpaal gekomen was. Hij schetste, het ontstaan van de zaak in 1868, toen de overgrootvader van zijn zooneerst werkzaam bij de Stoombootdienst Mid- delhamis een handeltje in kaas, vis en spek begon. Hij wilde Zondags niet werken, waarom hij, eerst in het klein, in de handel ging. God had dit besluit kennelijk gezegend, getuige wat er tot heden uit was gegroeid. De ondernemer bleek een echte koopman te zijn en was om zijn rechtschapenheid, een geziene figuur. Hij vestigde zich in een winkel tje op de Westdijk, en werd grossier. Hij leverde over het gehele eiland, de zaak breidde zich zó uit, dat in de Nieuw straat een pakhuis nodig bleek. .Zijn zoons KI. en A. Vermaas" kwamen in de zaak, die in de Nieuwstraat een an der pand kochten. Er werden grote za ken gedaan op Flakkee. In 1909 werden de zaken gesplitst; sprekers vader liet een voor die tijd bij zonder groot pakhuis bouwen, het be drijf werd toen door Jeroen en Heime Vermaas krachtig ter hand genomen. In 1929 werd de groothandel door genoem.- de heren overgenomen; eerst onder fir ma, later werd het een N.V. In 1941 werd het gehele bezit door spr. overge nomen. Zijn zoon H. Vermaas werd in 1947 firmant en in 1951 gaf hij het ge heel over aan zijn zoon Heime Ver maas Jr., die dus thans eigenaar en bewindvoerder is. Na deze uiteenzetting gaf spreker een overzicht van het bedrijf zelf, zoals het thans reilt en zeilt. Na de oorlog bleek de noodzaak van goede organisatie, waardoor de middenstand zich tegen het grootwinkelbedrflf kon stellen. Men sloot zich aan bij de organisatie „Tip" te Amsterdam, de schakel tussen fabri kant-groothandel-winkelier, wat een juiste keuze bleek geweest te zijn. Er waren winkeliers, die door aansluiting bij deze organisatie, him omzet hadden weten te ver-drievoudigen. Ondanks tegenslagen, door de ramp, te kleine behuizing enz., werd het afzet gebied uitgebreid naar de Hoekse Waard waar men vele dankbare en grote af nemers heeft. Ook in Voorna en Putten, dat door opkomst van industrie grote mogelijkheden biedt. Komende op de bouw van het nieuwe magazijn, schetse spr. de moeilijkheden die aan de totstandkoming waren ver bonden. Gaarne had men het heel stuk grond benut, maar de gemeente had een deel voor straatverbreding onteigend. Hoewel het bedrijf noodzakelijk nog meer ruimte moest hebben, had men ge zien de goede stand, de voorkeur gege ven te blijven waar men was en dit nieuwe stuk er aan gebouwd. Spr. dank te allen, die er hun medewerking aai5. hadden verleend. Hij dankte verder alle handelsrelaties en de nauwe band die er bestond tus sen de Groothandel K. Vermaas Zn. en winkeliers. Ook de vertegenwoordigers (reizigers)i kantoor- en magazijnperso neel, onder wie Bas de Groot, die ca. 40 jaar in dienst was. Spr. schetste hem als een voorbeeld van plichtsbesef en trouw. De heer v. d. Burg van de R.T.M, kreeg een extra pluim voor de vlotte wijze waarop steeds de aanvoer van goedere^ plaats had. Een bijzonder woord richtte spreker tot de aanwezige directie-leden van de organisatie „Tip" te Amsterdam en deed een oproep tot elke solide kruidenier zich hierbij aan te sluiten, waarna een dronk werd gewijd op de uitbreiding en de goede voortgang van deze bijna een eeuw oude zaak. Meerdere fabrikanten en leveranciers voerden daarna het woord en brachten hun gelukwensen over. Beurs voor winkeliers Gedurende twee dagen zal in de zaal van Hotel Meijer een beurs voor win keliers worden gehouden. Behalve Groot handel Vermaas hebben hier diverse fa brieken zoals Paul C. Kaiser, Van Nelle e.a. een stand. De beurs is hedenmiddag door burgemeester D. Rijnders van Mid- delharnis opengesteld. Nieuw Icantoor aan de Langeweg kan worden betrokken De Boerenleenbank „Middelharnis-Sommelsdijk" had reeds geruimen tijd ge brek aan een beter geoutilleerde kantoor-ruimte, wat uit de diverse jaarversla gen van de Bank meerdere malen tot uiting is gekomen. Men heeft beslag weten te leggen op een flinke woning aan de Langeweg te Sommelsdijk (eig. D. Kastelein) welk huis geheel is verbouwd en, al heeft het wat lang geduurd er is een compleet nieuw pand uit herrezen. Het is dezer dagen gereed geko men en dit nieuwe, mooie Bankgebouw zal deze week in gebruik worden geno men. Het maakt een imposante indruk en het kan voor de plaatselijke Coöpe ratieve Boerenleenbank een grote verbetering worden genoemd. De Boerenleenbank Middelharnis-Som melsdijk had al vele jaren enigszins pri mitief gewerkt. Sinds 1927 had men wel een apart kantoor in de woning van wij len de kassier dhr' Joppe, in de Ring te Sommelsdijk, maar er was toch een stre ven naar een eigen Bankgebouw. Dit streven is nu verwezenlijkt door de aan koop van het huis van dhr D. Kastelein aan de Langeweg te Sommelsdijk, waar men thans een kantoor en tevens een woonhuis voor de kassier heeft verkre gen, dat met zijn tijd meekan. De ge vel geeft een imposante indruk mede door de wit-geëmailleerde steen en de naam van de Bank in keurig ijzeren sierletters aangebracht. Aan de ene zij de is woonruimte voor de kassier, aan de andere zijde het kantoor, dat men op zij betreedt. De fraaie kantoordeur is eveneens voorzien van fraai smeedwerk, vervaardigd door dhr A. Vis. Men komt daardoor in een ruime wachtkamer met een gezellig interieur van in mahonie uitgevoerde zitbanken. Een dubbele deur leidt tot het eigenlijke kantoor waardoor men voor het loket komt, waarachter de kassier met zijn bureau is gezeten. Voor dit grote open loket, kunnen op vlotte wijze de zaken worden afgedaan. Het kantoor bevat tevens de vergaderruimte voor de bestuursleden, de bestuurstafel staat aan de voorzijde bij het raam. Te hunnen gerieve is ook een kleerkast, een W.C. enz. aange bracht. Tevens bevindt er aich een grote kluis met een zware kluisdeur van bijna 3 ton, geleverd, door de fa. Martens te Utrecht. Aan deze kluis is 45000 kg be ton verwerkt. De kassier dhr Tieleman rijdt na afloop van zijn taak een wa gentje met kaartenbak, kasboeken enz. van zfln bureau de kluis in en haalt het 's morgens weer te voorschijn. In het kantoor zelf zijn dus geen opbergruim ten. Het ligt in de bedoeling in deze moderne kluis ook safe-loketten aan te brengen, die door gegadigden kunnen worden gehuurd. Een Amerikaans alarmsignaal door het gehele gebouw heen (ook in de wo ning) zal de veiligheid bevorderen. Is er onraad, dan treedt een harde claxon op het dak in werking, die tot ver in de omtrek wordt gehoord. Architect was dhr L. F. Kloppers, fa. A. C. van Driel aannemer, tevens tim merman. Het metselwerk voerde C. Boe ter en Zn. uit; het schilderwerk T. v. d. Boogert en A. Visser; smid was C. Vis, siersmeedwerk A. Vis, sanitair werd aangebracht door W. de Jong en de verlichting door Joh. v. Wezel. De betimmering van het interieur met het reeds genoemde sapeli mahonie, ge schiedde door fa. Silvius te Rotterdam, de centrale verwarming werd aange bracht door Ir Bureau Kolk eveneens uit Rotterdam. De Boerenleenbank Middelharnis Sommelsdijk, die er prima gezond voor staat, met steeds toenemende belegde middelen en crediet-aanvragen, heeft een bankgebpuw verkregen, waar men te recht trots op kan zijn. Eten officiële opening zal er niet plaats hebben, me de door het kortgeleden verscheiden van de oUd-kassier D. Joppe, wiens nage dachtenis als pionier van deze bank, overigens levendig zal blijven, door een b^na levensgrote fotoj die een van de kantoonvanden siert. KERKNIEtJWS Ber oepinigswerk NED. HEBV. KERK Beroepen te Oldebroek: L. Blok van Kampen; te Langerak: Cand. Bergsma te Putten; te Nieuwe Tonge J. G. Ab- bringh te Oosterwolde. Bedankt voor Gorinchem: C. A. Kore- vaar te Rotterdam. Beroepen te Zeist: Ds G. de Vries te Steenwijk; te Hamilton (Canada)Cand. J. Hamstra, aldaar. GEBEF. GEMEENTEN Tweetal te Scheveningen: M. Blok te Rotterdam (C.) en F. J. Dieleman te Yerseke. VEEMABKT BOTTEBDAM 6 September. Veemarkt aange voerd 1517 dieren, waaronder 1065 vette koeien en 452 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.70 2.82; 2.52—2.64; 2.20—2.42. varkens lev. gew. 2.00, 1.98, 1.96. Aanvoer vette koeien ruimer met kal me handel en prijzen iets minder, enige exemplaren gingen nog boven notering. Aanvoer varkens even minder met kalme handel en niet geheel prijshoudend, en kele prima exemplaren gingen nog bo ven notering. AABDAPPELBEITBS BOTTEBDAM 6 Sept. Klei aardappelen 35 mm op waarts, eigenheimers 8.509.50; bint jes f 8.Eigenheimers nieuwlandse zandgrond 8.509. Voer aardappelen 2.503.50, prijzen berekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. WEEB EEN GOUDEN HUWELIJKS FEEST TE OOLTGENSPLAAT Thans het echtpaar A. Braber-Wielhoiuwer In 1954 hebben wij al meerdere ma len een 50-jarig huwelijksfeest aange kondigd van echtparen die in de ge meente Ooltgensplaat woonachtig zijn. Wederom kunnen wij melden dat heden de heer Adriaan Braber en Mevr. Pie- temella A. Wielhouwer, wonende Ben. Molendijk 32a, dit huwelijksfeit mogen herdenken. Beiden tellen zij 72 jaar en mogen 7 kinderen en 35 kleinkinderen bezitten. De heer Braber die als klein landbouwer ook reeds 32 jaar bedienaar van begrafenissen is, geniet evenals zijn vrouw een goede gezondheid, waar bei den heel dankbaar voor zijn. Ook wordt het agentscha:p van het dagblad „De Rotterdammer" 32 jaar door dhr Braber waargenomen. Door volhardend werken is dit blad uitgegroeid tot een brede kring van lezers. In Ulrum (Gron.)de plaats van Ds de Cock, evacueerde het echtpaar in 1944 en 's Hertogenbosch was de evacuatie woonplaats in 1953. Gaarne met dit gouden huwelijksfeest onze gelukwensen. GEB. GEMEENTEN 's-Oravenpolder. 5 Sept. was 't dertig jaar geleden, dat het kerkgebouw der Ger. Gem. door Ds G. H. Kersten van Yerseke in gebruik werd genomen met een predikatie over 2 Tim. 2 19. De gemeente was toen slechts enkele maan den geïnstitueerd. Van de toenmalige ambtsdragers is br. Hoekman nog in le ven en in de bediening. Sinds kort wordt de gemeente gediend door Ds T. Caba ret. Gedurende de zomermaanden hebben onze ateliers op volle kracht gewerkt aan de nieuwe collecties voor Het komende seizoen: Deze collecties zijn thans gereed en zo hangt daar de prachtigste sor tering lange, en 3/4 mantels. Alle op eigen ateliers ve,rvaardigd uit met zorg ge'selecteerde, edele bontsoorten. Sind September start ons winterseizoen, maar v66r die tijd willen wij reeds uit deze nieuwe col- lecties verkope.n. En daarom exposeren wij van 8 t/m 18 'September onze volledig nieuwe coUecties.in het 1J\.NGE MANTELS Fersianer Fattes 595. Fitschanicki 475. Veulen 550. Cabrito 495.— Lapin 295. Nertz Murmel 895.— Biberette 275.— Toscaans Lam 575. Seal 395.— Yemen 375. Zobël Feh Buik 595 Ind. Lam Patles 625. Bisam Buik 675. BlueBisam 975. Gev. Petitgris 1150.— Bisam rug 1295. Kid Leg 445.— Nat. Fersianer Fattes 975. Bever 3200. Ges. Walaby 450.— Flatina Lam 695. Amerikaans Oposisum 395. ONZE ZOMERSERVICE geldt tot 1 October. Bijzondere credietfaciliteiten. Motvrij bewaren in onze kluis. Gedeeltelijke betaling ineens en het restant bij aflevering. Bij aankoop van een bontman tel worden op vertoon 2 dag- retours vergoed. 3/4 MANTELS Kalf 225.— Toscaans Lam A 185;:r- Chevrette Fattes 295.— Bibereitc 187.50 Cabrito 250.— Bqregos 150.— Yemen 195.— Lapin V 149.50 Veulen 385.— Zobel Feh Buik 395.— Ocelot lam 350.— Fersianer St., 575.— Bisam Buik 545.— Moutori 295.— Grijs Pers. Fattes 385.— Flaton^ Lam 495.— Mi[il('Bisam 895.— Cherval Genotte 495.— Blue Bisam 950 Bever Lam 495.— Exotique 395.— White Coat «50.— De grootste collectie ooit door ons gebracht. ledere mantel op eigen atelier vervaardigd door vakkundige, internationaal ge- diplonneerde bontwerkers. Grote Hal Ingang R, to. CentraeJ Station-Rotterdam VRIJE BEZICHTIGING. 'f N.V. Bonthandel Directie fentijn Kalverstraat 113 AMSTERDAM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1