Ook daar Marshall-hulp Weekend eindigde met een reeks van ongelukken NIEUWS UIT ZEELAND Flakkee 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEËBDE GBONDSLAG VOOB DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 't Wordt makkelijker Hond bracht pasgeboren baby thuis Twee gevallen met dodelijke afloop Zevenjarig ventje ver ongelukt Nog een geval met dodelijke afloop Uit de bosjes aan het Zandpad pardoes tegen een auto Kleuter liep tegen pas serende auto op UIT DE KERKEN Geslaagde brandweer- oefening te Middelharnis College van Ged. Staten van Zeeland bezocht Plaatselijk Nieuws NAVO< UIENVEIUNG Woensdag 1 September 1954 No. 2331 Ull/5 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bïi contract speciaal tarief. Aan het koloniale tijdperk is voor wat het werelddeel Azië aangaat een einde gekomen. Het Westen is uit het Oosten als leiding- gevende macht uitgerangeerd. Engeland heeft op zijn bekende rekke lijke en soepele manier het overgrote deel van zijn koloniaal rijk in Azië in de weg van onderhandeling opgeheven. Het heeft weten te bereiken, dat de erf genamen van het grote koloniale rijk, dat voordien Brits Indië vormde, India en Pakistan zelfstandige republieken zijn geworden, die evenwel lid zijn ge bleven van het grote Britse Empire, van het Britse Gemenebest. Evenwel is die band zeer los en het brengt voor Enge land tal van moeilijkheden met zich mee om die losse Empireband intact te hou den. Onder meer treden als gevolg van die moeilijkheden nogal verwijderingen en spanningen op tussen Engeland en Amerika. Engeland moet de gevoelighe den van de Aziatische leden van het Ge menebest, met name India gedurig ont zien v/aardoor het vaak een halfslachtige houding verplicht is aan te nemen te genover Amerika. Amerika dat in zijn Oosterse politiek veel kapitale fouten heeft gemaakt en dat als het ware door het aanblazen van nationale en anti-ko loniale gevoelens de doodgraver is ge werden van de Westerse invloed in het verre Oosten. Amerika, voor wie het woord „kolonialisme" was als de rode lap voor de stier, zonder dat dit land er zich rekenschap van gaf op de vol ken wel rijp waren voor een zelfstandig en onafhankelijk bestaan. Niet het minst is Amerika verant woordelijk voor de abrupte afbraak van de Nederlandse souvereiniteit over Indo nesië. Waardoor dit bloeiende eilanden rijk te vroeg op eigen benen moest gaan staan en in zijn staat van onrijpheid voor een goed functionnerend bestuur een zeer onzekere partij vormt in de strijd tegen het communisme. Ben staat is daardoor gecreërd die onberekenbaar is in de internationale verhoudingen en waar van gevreesd moet worden, dat het vanwege zijn onruste, niet op de volkswil steunende politiek een geschik te bodem gaat vormen voor het com munisme. Vooral de slechte economische toe standen dreigen het in de armen te voe ren van het communisme. Door zijn starre houding en ver doorgedreven af keer van wat smadelijk als kolonialis me", wordt aangeduid heeft Amerika de baan vrij gemaakt voor het communis me. In zijn jonge wereldpoUtiek heeft dit grote wereldrijk zich laten leiden door zijn afkeer voor een woord, zon der dat het zich rekenschap gaf dat het woord de gangbare begrippen van vroe ger niet meer dekte. Dat in plaats van koloniale overheersing een streven was gekomen om de achterlijke volken tot ontwikkeling en zelfstandigheid te bren gen. Ook Frankrijks positie in Azië is ge schokt, nu het na een achtjarige oorlog een deel van Indo-China prijs heeft moeten geven. Dat is een belangrijk winstpunt voor het communisme. Inzon derheid voor China. Ondertussen zitten de Westelijke mo gendheden niet stil. Onder leiding vam Amerika tracht men ook te komen tot een pact voor Zuidoost-Azië om. een af- Weerfront te vormen tegen het opdrin gende communisme. Twee namen komen de laatste tijd in dit verband geregeld in het wereld nieuws. Formosa en Nieuw-Guinea. For mosa is een steen des aanstoots voor communistisch China en Indonesië houdt niet op zijn aanspraken op Nieuw-Goinea te doen gelden. Beide gebieden maken deel uit van de af weergordel die Amerika zich heeft voorgesteld. Beide maken deel uit van het verdedigingsstelsel te gen het Communisme. De Chinezen eisen Formosa op omdat het vroeger deel uit maakte van het Chinese Rijk. Amerika heeft een gedeelte van zijn vloot tussen China en Formosa samengetrokken om te beletten dat het eiland door commU' nistisoh China wordt veroverd. Ook met Nieuw Guinea heeft Amerika te maken, Wanneer dit gebied onder de macht zou komen van Indonesië dan zou er weer een schakel verloren gaan uit het door Amerika ontworpen verdedigingsfront. Dan zou het Zuid-Oost Azië-pact weer aan kracht van afweer gaan inboeten. Dit is wel zeker, in Azië hebben de ver houdingen na de Tweede Wereldoorlog zich grondig gewijzigd en dit moet wel geconstateerd worden: het Westen is er van stap tot stap teruggedrongen. De koloniale gebieden van weleer staan min of meer afwijzend tegenover het Westen In de machtsstrijd tussen Oost en West, tussen communisten en de vrije volken nemen ze of een neutrale houding aan zoals India of lonken ze naar het com munisme zoals Indonesië dat doet. De economische toestand in vele lanu den van Azië is ver van rooskleurig Daarom moet de vrees bestaan, dat de ze landen een geschikte voedingsbodem vormen voor het communisme. Dit heeft de Engelse minister-president Churchill er toe geleid om samen met Engeland een „Marshall-plan" voor Zuid-Oost-Azië te ontwerpen. Indien dit plan kon uit' werken dat de economische en sociale achterstand in die Aziatische gebieden snel werd verminderd dan zou dit voor het Westen van groot belang kunnen zijn; En als men dan in de vorm van een Zuid-Oost-Azië-pact een militair ap' paraat kon opbouwen om de verkregen welvaart te verdedigen, dan zou men ze ker van een grote winst voor het Wes ten kunnen spreken. Immers dan zou er grote kans bestaan, dat die volken zich met beshstheid van het communisme zouden afwenden.^ Grote voorzichtigheid Kijk maar: reumatiek - miljonair - difteritus - astma enz. Otnze taal is toch een moeilijke taal. Het valt niet mee om zonder fouten tQ schrijven. Eigenaardig is dat de taal af slijt. Ze wordt beslist gemakkelijker in het gebruik. Dat scheelt in zo'n 25 jaaj' al een heel stuk. Denken we maar eens aan die kwestie van de één of de twee ees en oos. Dan komt minister Marchant in onze gedach ten met zijn „Niet zoo, maar zo." Daar heb je de kwestie van het taal kundig geslacht. Een moeilijke zaak om dat het taalkundig geslacht op zuive? afspraak berust. Met het 'natuurlijk ge- slacht heeft dat niets te maken. Vroe ger stond daarmee in verband de kwes tie de of tien. Die grote moeilijkheid is radicaal opgeruimd. Tot op heden zaten we nog met deze kwestie als wie die mannelijke of vrou welijke woorden aan moeten duiden door een vooi'naamwoord, b.v. door hü of zij, Legio was het aantal fouten in schrijf taal en in spreektaal. Vooral in de spreektaal. B.v. Kachel en lamp zijn vrouwelijk. We moesten dus zeggen ze brandt goed en ze gaat uit, maar we zeggen toch altijd, hij brandt goed en hij gaat uit. Twee kapitale fouten dus. Deze moeilijkheid heeft men opgeheven. In Nederland mag men van alle voor- vverpsnanien zeggen hij. Alleen van vrou welijke persoons en diemamen moet men ze zeggen. Het blijft dus, van de merrie sprekend: Ze loopt in de wei. Dan zijn er ook nog een aantal zij woorden die we aan vaste regels kennen. 't Wordt makkelijker schreven we. Dat is inderdaad waar. Vooral voor veel van die bastaardwoorden, dat zijn die woorden afkomstig uit een vreemde taal (stadhuiswoorden) De ph is weggewerkt en vervangen door f. Dus geografie en niet meer ge ographic. Achter de r ook geen h meer, öus alleen reumatiek. En de th wordt \ervangen door t, maar daar zijn nog bepaalde regels voor, hoewel men ei geen fout mee maken kan, daai' beiden dan cok mag. Over het algemeen wordt de c en s, als ze zo uitgesproken wordt en een q als ze als k uitgesproken wordt. Weg met commies en kommies, 't wordt nu alles kommies. Die tussenklank e(n) wordt als regel e. Onder de hoofdletters heeft men ook e.-^n opruiming gehouden. Het gaat. in de richting van zo weinig mogelijk hoofd- let tei's. Wmdstreken, weekdagen, maan den, jaargetijden voortaan met kleine letters als regel, 't Gebruik van hoofd letters blijft aan de persoonlijke wille keur overgelaten, 't Wordt eenvoudiger en gemakkelijker. Wie het precies wil weten kope de Nieuwe Woordenlijst. Hij is al van kracht, 't Bovenstaande is er een kort uittreksel van. 't Wordt ge- makkeüjicer. Maar wie het goed wil we ten en wie geen fouten wil maken zal toch bij de spellingsautoriteit van pro fessie, de ondei-wijzer terecht moeten komen. In de buurt van Johannesburg, de be kende stad in Zuid-Afrika, heeft zich een sterk staaltje van liefde van een hond voor de mens voorgedaan, dat niet onvermeld mag blijven. De hond van mevr. Miller in 't plaats je Primrose, dat vlak bij Johannesburg ligt, kwam Dinsdag thuis met een pas geboren negerbaby in de bek. Hij legde het kind aan de. voeten van zijn mees teres neer. De zuigeling is naar een ziekenhuis overgebracht en maakt het thans goed. Men vermoedt, dat de moeder het kleine wicht op een nabijgelegen vuilnis belt heeft achtergelaten, waar de hond het kind heeft gevonden. -O- VEEMAKKT ROTTERDAM, 30 Aug. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1523 dieren, waar onder 922 vette koeien en 601 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.702.85 2.55^2.65, 2.202,é5 ,varkens lev. gew. 2.01, 1.89, 1.97. De aanvoer van vette koeien was kleiner met redelijke handel en niet la ger, in prijs. Enige prima's boven note ring. De aanvoer van varkens als vori ge week met kalme handel en de prijzen iets lager. Enkele prima exemplaren bo ven notering. en beleid zal van de Westerse mogend heden gevraagd worden om daartoe te komen. Dat er mogelijkheden aanwezig zijn heeft de gang van zaken in Perzië bewezen. Dat land scheen door zijn achterlijke sociale en economische gesteldheid een rijpe vrucht voor het communisme. Maar door een behoedzaam en tactvol beleid van Engeland en Amerika heeft Perzië zich met beslistheid van het commu nisme afgekeerd. Marshallhulp voor de achterlijke lan den van Azië zou zeker een middel kun nen zijn om het communisme een verder doordringen te beletten. En wanneer dan nasir het voorbeeld van Europa een Zuidoost-Azië-pact kan worden opgebouwd is er misschien kans dat ook in die hoek van de wereld de vrede blijft bewaard. Het slot van de vorige week eindigde met een droeve reeks van ernstige on gelukken, w.o. twee met dodelijke afloop. De' commissionnair P. Goumaire te Stad aan 't Haringvliet verongelukte met zijn bromfiets en overleed in het zie kenhuis te Dirksland aan de bekomen verwondingen. Het zevenjarig zoontje van te heer H. v. d. Doel slipte met zgn fietsje te Ouddorp, kwam daardoor on der een passerende vrachtwagen terecht en werd gewond opgenomen. Later is het ventje overleden. En Zaterdagavond liep spelenderwijs een zoontje van dhr T, Vroegindeweij te Middelharnis uit de bosjes aan de dijk aan het Zandpad tegen een passerende auto aan, waarbij het jongetje ernstige verwondingen aan zijn hoofd opliep en naar het Ziekenhuis moest worden gebracht. Een soortge lijk geval had plaats met de 2%-jarige kleuter van dhr A. de Wit te Sommels- dijk, die te Nieuwenhoorn plotseling de dijk overstak tegen een juist passeren de broodauto aan. Ook dit ventje moest naar het Ziekenhuis te Dirksland wor den vervoerd, waar het nog vertoeft. Een wel zeer droevig ongeval heeft Vrijdag de familie H. v. d. Doel-Braber getroffen. Hun zevenjarig zoontje Ma- rinus was met enige neefjes en nichtjes een dagje uit te Ouddorp. Men fietse vanuit de Westerweg de strandweg op. toen een vracht (grind)iwagen van de fa. van Dongen te Dirksland passeerde. De weg was niet bepaald geplaveid, er la gen wat keien, waardoor het ventje met zijn fietsje slipte, viel, en van achteren onder de vrachtwagen terecht kwam. Zwaar gewond werd het jongetje opge nomen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, aan de bekomen verwondin gen is hij vrijwel direct overleden. Dit ontzettende gebeuren heeft al om grote ontsteltenis en diep medelijden met de ouders opgewekt. De familie v. d. Doel heeft nog 4 kinderen, n.l. twee jongens en twee meisjes. Het stoffelijk overschot van het slachtoffertje is he den Dinsdag te Sommelsdijk onder gro te belangstelling van de bevolking, ter aarde besteld. Vrijdagavond half elf kwam de 52-ja- rige commissionnair P. Goumaire met zgn bromfiets van den Bommel, naar zijn woonplaats Stad aan 't Haringvliet ge reden. In de bocht van de Oudelandsë- dijk bij de boerderij van dhr Joh. Mijs, kwam hij in botsing met een andere bromfietser. Ernstig gewond werd hij opgenomen, hij moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Dirksland worden ver voerd. De verleende geneeskundige hulp aldaar mocht helaas niet meer baten. Dezelfde avond is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter, waarvan er twee gehuwd zijn. Heden Dinsdag is zijn stoffelijk overschot op de be graafplaats te Stad ter aarde besteld. De bromfietser waarmee dhr Goumai re in botsing kwam, was dhr Van Etten van Den Bommel. Deze bekwam een lichte hersenschudding en blessures aan het hoofd. De juist passerende assura deur, dhr J. V. Dijk uit Middelharnis heeft hem met zijn auto naar Dr Bon man te Stad vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij naar huis terugkeren. Zaterdagavond omstreeks 7 uur had aan het Zandpad te Middelharnis een ongeluk plaats, dat wonder boven won der nog redelijk afliep. Drie jongens waren in de deze bosjes, staande in het talud van de dijk aan het Zandpad te Middelharnis, aan het spelen. Plotseling schoot een van de jongens een 7- a 8-ja rig zoontje van dhr T. Vroegindeweij van de Stationsweg, uit de bosjes de weg op en liep tegen de juist passeerde luxe auto, bestuurd door dhr P. Nipius Johz .aan. Hij werd door de bumper ge grepen en met kracht op zij geworpen. De chauffeur stopte onmiddellijk, het ventje bleek deerlijk aan het hoofd ge wond. Op dit drukke punt was direct veel publiek, een aanwezige militair ver leende met de politie eerste hulp. Dr Knöps adviseerde onmiddellijk vervoer naar het ziekenhuis wat in de auto van dhr Nipius geschiedde. Zondag is het ventje weer naar de ouderlijke woning vervoerd. Dit laatste geval, hoewel ernstig, is dus redelijk goed afgelopen. Automobi listen klagen er meer over, dat op on verwachte wijze spelende kinderen uit deze bosjes aan het Zandpad de weg op komen. Geen enkele chauffeur is daarop berekend. Wij vernemen dat van gemeen tewege deze ligusterbosjes zullen wor den gerooid en een meer doornige be planting voor in de plaats komt. De kinderen zullen er dan lichter uit blijven. Het 2%-jarig zoontje van de heer A. de Wit, Voorstraat te Sommelsdijk, over kwam Vrijdag j.l. ook een tragisch on geluk. De heer de Wit is werkzaam in de landbouw te Nieuwenhoorn, waar ook zijn vrouw met haar zoontje een dag gelogeerd was. Op een gegeven ogen blik was het ventje de deur uit gesnapt en liep aan de voorkant van het huis, tegen een juist passerende auto van een broodfabriek aan en werd bewusteloos opgenomen. Men heeft het slachtoffer tje Zaterdag naar het Ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De toestand van het jochie moet redelijk zijn, al is het kind op het moment dat wij dit schrijven nog steeds niet bij kennis. De chauffeur van de auto moet geen schuld treffen, daar het kind plotseling uit het gras te voor schijn kwam en de dijk overstak. -O- AABDAPPELMABKT ROTTERDAM, 30 Aug. Kleiaard- appelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 8.50—10.; bintjes 8.------8.50, Voer- aardappelen 2.50—-4.(Prijzen per 100 kg en op handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto.) GBAANBEÜRS ROTTERDAM, 30 Aug. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco R'dam)Voedergranen kalm. Gerst van de nieuwe oogst naar kwali teit en vochtgehalte 22..24.ge schoonde, gedroogde tot 25.Haver naar vochtgehalte en kleur 23.^26; rogge bakkwaliteit circa 23.Peul vruchten groene erwten van de nieuwe oogst zeer vast tot 64. NKD. HEBV. KEBK Rectificatie. Onder het bericht van de Toogdag der Ned. Herv. Vrouwen verenigingen in ons blad van Vrijdag jl. stond een alinea: Voor nadere inlichtin genDeze behoorde echter bij de mededeling over de Cursus Geestelijke Vorming. Deze inlichtingen zijn dus te bekomen bij Dr. H. Bout, J. Grimstraat te Utrecht of Ds L. Vroegindeweij te Gameren. Ds J. Bus (vJl te Ouddorp) 40 jaar pa-edikant. Vandaag viert ds J. Bus te Zuidlaren zijn veertigjarig ambtsjubi leum als predikant in de Ned. Hervorm de Kerk. Hij werd op 26 November 1884 te Groningen geboren en diende tot zijn emeritaat op 1 April 1952 elf gemeen ten, nl. Enter, Oudorp, Vreeswijk, Aal burg en Heesbeen, Opheusden, Wouters- woude (cl. Dokkum); Bergschenhoek, Poortvliet (cl. Zierikzee), Gameren, Ko- ckéngenen die van Staphorst. Beroepingswerk Beroepen te: Meteren B. Zaal te Wijn gaarden; te Eemnes cand. Bergsma te Putten; te Hoogeveen: A. C. Kolkert te 's Gravenmoer. Bedankt voor: Waddinxveen K. v. d. Pol te Veenendaal. LangeKik. 15 Aug. nam Ds W. H. v. Kooten wegens vertrek naar Hasselt af scheid vaji de gemeente met een predi katie over Lukas 12 32. ■GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht en Leiden: F. J. Dieleman te Yerseke Bedankt voor: Wageningen en Sardis (V.S.) W. Hage te Aalst. Aangenomen naar: Nunspeet W. Hage te Aalst die bedankte voor Wageningen en voor Sardis (Canada.)' CHB. GEBEF. KERKEN Bedankt voor Nieuw Pekela: G. de Vries te Steenwijk. OUD GEBEF. GEM. Bedankt voor: Rijssen W. v. Dijk te Grafhorst. GEBEF. KEBKEN Aang-enomen naar Anna Jacoba Pol der: K. Smit, Cand. te Soest, die be dankte voor Oppenhuizen. GEREF. GEMEENTEN IN H.V. Sliedrecht: Ds J. Overduin te Slie- drecht zal D.V. Woensdag 1 Sept. in een bijzondere kerkdienst voorgaan om het feit te herdenken, dat hij 25 jaar aan deze gemeente verbonden is. Voordien is Ds Overduin predikant geweest van de Geref. Gemeenten. Hij werd in 1881 geboren en diende de gemeenten Moercapelle (1918) Gouda (1922) Rotterdam C (1924) Werkendam (1925) en Sliedrecht (1929), waar hij in 1930 uit de Geref. Gemeenten trok, ge lijk met zijn broer Ds D. Overduin. Zijn zoon Ds P. Overduin, pred. bij de Geref. Gem. in H.V. te Rotterdam hoopt deze avond eveneens 't woord te voeren. Binnen 9 minuten na het alarm gaf men water Maandagavond werd door de vrijwil lige brandweer van Middelharnis een oefening gehouden. Te kwart voor zeven werd alarm gegeven, er was nl. brand ontstaan op een terrein aan deOkjstha- vendijk, op de voormalige vuilnisbelt. In ijltempo werd met de nieuwe brand spuit naar de plaats van het onheil ge reden: precies binnen negen minuten na het alarm, gaf men water. Het had mo gelijk een of twee minuten vlugger ge kund, daar er enige oponthoud was door het op dat moment drukke verkeer aan het Vingerling. In zo korte tijd was het toch een flinke prestatie, daar de brand weermannen van niets af wisten en zo wel de commandant en de onder-com mandant en de manschappen om kwart voor zeven nog van huis moesten ko men. Het materieel voldeed uitstekend. De tevoren aangelegde brand was in een minimum van tijd geblust, waarna de oefening met de inmiddels uitgerukte tweede spuit aan de haven op het ter rein vóór Hotel Meijer werd voortgezet. Met negen stralen gaf men aldaar een waterballet, wat uiteraard veel bekijks veroorzaakte. De vrijwillige brandweer heeft hiermede weer een mooie proef van haar kunnen geven. Burgemeester D. Rijnders maakte de gehele oefening mee. -O- Waterstaatswerken in ogenschouw genomen Maandag j.l. bezocht onder leidingvan de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. de Casembroot het college van Ged. Staten van Zeeland ons eiland. Zij waren de gast van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland, waartoe de commis saris der Koningin van Zuid Holland, Mr. L. A. Kesper was overgekomen. Het gezelschap arriveerde nnet een speciale van de Zeeuwse Prov. Stoomboot Mij. boot van de Zeeuwse Prov. Stoomboot Mij. en werd te Middelharnis ontvan gen door burgemeester D. Rijnders. Er werd een tocht over het eiland ge maakt om de waterstaats werken, zowel van de Provinciale als van de Rijks Wa terstaat in ogenschouw te nemen. Mede aanwezig waren Hoofd ir. di recteur van de Prov. Waterstaat Prof. Klein uit den Haag, de directeur van de Prov. Waterstaat uit Zeeland, en de hoofdir. dir. van de Rijkswaterstaat, en de directeur van de Zeeuwse Prov. Stoomboot Mij. Te Ouddorp werd ook de nieuwe dijk aan het Flaauwe werk be zichtigd en 's-middags na de lunch in Hotel Meijer werd langs de nieuwe dij ken van Oost Flakkee gereden. Tegen de avond is het gezelschap weer met de expresse boot vertrokken. MIDDELHARNIS Stichting voor een Zwembassin. He denavond wordt te Middelharnis een ver gadering gehouden, om te komen tot het oprichten van een Stichting, om een Zwembassin te bouwen. Er zijn plannen voor gereed. Kerkdienst. Donderdag 2 September a.s. zal in de Geref. Gemeente alhier voorgaan Ds H. van Gilst te Dirksland. Aanvang 7 uur. Woonruimte-commissie. Op 6 Sept. a.s. zal de Woonruimtecommissie ver gaderen. Dit is de enigste zitting in de maand September. DIRKSLAND Extra, collecte. De extra collecte voor de kerk der Ger. Gem. heeft 626.59 opgebracht. Huuir zitplaatsen. Volgende week Maandag 6 September zal gelegenheid worden gegeven tot betaling van de huur der zitplaatsen bij de Ger. Gem. Collecte kankerbestrijding. Volgende week zal een huis aan huis collecte wor den gehouden voor de kankerbestrijding. Heden Dinsdagavond zullen op de Voorstraat enige kinderspelen plaats hebben, welke door de middenstand ge organiseerd worden met medewerking van de muziekvereniging Amicitia. Voor af wordt een rondgang door de gemeen te gemaakt waarna een concert op de Voorstraat volgt waaraan een dirigeer- wedstrijd verbonden is. HEBKXNGEN A.s. Zondag hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Student Elshout uit Rotter dam, n.l. v.m. 10 uur, nam. 2.30 en des sav. 6 uur. In de avonddienst collecte voor Em. Pred. en Wed. -rr- Bromfiets-ongeluk. De bromfietser W V. alhier kwam op de weg Breda-Tilburg zodanig te vallen, dat hij met een paar gekneusde ribben in het ziekenhuis te Breda moest worden opgenomen. Laf! De palingvisser P. v. d. Veer zou zijn fuiken gaan lichten en kwam tot de onaangename ontdekking, dat men zijn fuiken door midden had gesne den. Een laffe daad! Grote aardappeL Bij de landbouwer C. J. Struik is een aardappel gerooid wegende 1 kg en 45 gram. OUDDORP Visserij. In de afgelopen week werd door 11 garnalenvissers 4666 kg garna len aangevoerd. Prijs per kg 0.70 tot 1.52, 230 kg tong, prijs per kg 1.80 tot 2.50, 100 kg slippers, prijs per kg 1.— tot 1.20. Aanrijding. J.l. Vrijdagmiddag werd de eieropkoper R. Akershoek aangere den door een vrauchtauto. De bakfiets werd erg beschadigd en er was tamelijk schade aan de eieren. Dhr Akershoek had geen letsel. Na een halve eeuW terug uit Ame rika. Na een verblijf van 52 jaar kwam verleden week met de Nieuw Amster dam" uit Amerika de familie Com. Klepper met zijn vrouw Betcie Kaste lein. Zij hopen een paar maanden bij hun familie te verblijven. De heer Klepper is 75 jaar en zijn vrouw 63 jaar. VfEMARKTHALLEN R'DAM IEDERE VRIJDAG 2-5èn7-IO GRbTEKEUze GEKEURDE AUTÖ^ ie:zoeKt. ate- ueiiinCfeH-^'^-' OOLTGENSPLAAT Haven af gedamd. Maandagmiddag 12 uur was het tijdstip waarop de haven van Ooltgensplaat werd afgesloten en van het Volkerak werd afgescheiden. Men had voor de afdamming het mo ment gekozen waarop het water het laagste peil had bereikt en toen eenmaal een dam was gelegd werd de gehele middag met man en macht gewerkt om het water meester te blijven en voor het hoogwater was de gehele afsluiting een feit. Vorige week werd reeds begonnen om vanaf de Steigerdijk en de Haven- dijk een dijk van grond op te werken waarmede men Vrijdag zover was, dat aan beide zijden de haven was bereikt. De laatste schepen (schipper R. B. Rui tenberg van Werkendam met de „Ro ma" en schipper K. Zaaijer van Dirks land met de „Eerste Zorg") konden nog juist de airede gevormde dam passeren. Nu de haven is afgedamd en een verbin ding Havendijk-Steigerdijk is tot stand gekomen is voor de afvoer van het pol derwater een watergemaal aan het eind van de Havendijk geprojecteerd, die in werking zal worden gesteld wanneer de afgesloten kaai en haven te veel water zal bevatten. Met dit gemaal hoopt men de polde'rs op normaal peil te kunnen houden, wanneer men door het gemaal aan de Achterweg en door lozing hiertoe wordt verplicht. Verder zal ongeveer 50 meter van de bestaande dam nog een dam in de haven worden aangebracht. Tussen beide dammen zal de werkput worden aangebracht. Onder de fundering van de te bouwen keersluis, zullen 102 betonnen palen worden geheid, variëren de van circa 9 tot 12 meter. Met de ijzerconstructie is men inmiddels begon nen. Naaicursus. Heden Dinsdagavond zal de Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande in „Elthato" te Ooltgensplaat een naaicursus organiseren voor vrou wen en meisjes boven de 20 jaar. Aan vang 7.30 uur. Dubbeltallen. in de Ger. Kerk zijn de volgende dubbeltallen gesteld; voor ouderling (vac. J. W. Korteweg)C. L. Korteweg en P. Korteweg Dzn.; voor diaken (vac. P. Korteweg Dzn.)'; H. van Beusekom en M. Kreeft Az. Straatpredildng. A.s. Donderdag avond 6.30 uur zal er een Evangelisatie samenkomst met straatprediking worden gehouden, onder leiding van de heer D. Schotvanger uit Arasterdam. Openbare verkoping. Donderdag 2 en 9 Oct. zal Notaris Ris bij opbot en afslag in „Hotel Hobbel" verkopen een woon huis aan de Langeweg No. 4, op ver zoek van dhr Joh. de Vos Az. Aanvang beide avonden om 7 uur. ST. ANNALAND Aardappelveiling van Donderdaig 36 Aug. 1934. Eigenli. gewone 10.19 11.18; Eigenheimers drielingen 5.09, Eigenh. bonken 8.308.45; Bintjes ge wone f 7.508.39; Bintjes drielingen 3.58; Bintjes bonken 8.51—8.78. Alles per 100 kg. Aanvoer 80 ton. Aardappelveiling van Vrijdag 27 Aug. 1954. Eigenh. gewone 10.1011.31, Eigenh. drielingen 5.44; Eigenh. bon ken 8.19; Bintjes gewone 8.------8.75; Bintjes bonken 8.688.93. Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHEBPENISSE Aardappelveilinig van Donderdag 26 Aug. 1934 (via cfie veiling van St. An- naland). Eigenh. gewone 9.10.38; Eigenh. bonken 8.53; Bintjes gewone 7.70—8.23; Bintjes bonken 8.89; BI. Eigenh. gewone 9.5411.13; BI. Ei genh. bonken 7.12; Koopmans BI. ge- wone 9.50. Alles per 100 kg. Aanvoer 35 ton. Aardappelveiling van Vrijdag 37 Aug 1934 (via de veiling van St. Aimaland) Eigenh. gewone 10.0910.80; Eigenh. bonken 7.80; BI. Eigenh. gewone 11.8112.04; Bintjes gewone 8.01 8.59; Bintjes bonken 9.^. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. UienveiUng van Dinsdag 31 Aug. 1954 Plantuien alle sorteringen 17.50 tot 18.23; Stekuien 6.80. Aanvoer 45.000- kilogram.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1