Stellendam voteerde na de ramp f 1.800.000 voor wederopbouw Over Sport 27e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEBÏJFOBMEEEDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een paar kanttekeningen Indrukwekkend herstel Wachtlokaal bij het veer te Middelharnis Demonstratie aardappei- loofklappers Een raadszitting in het teken van zeer hoge uitgaven Oud-raadslid Riemens herdacht Oud-raadslid P. M. Riemens overleden Bijna drie ton voor riolering Woensdag 25 Augustus 1954 No. 2329 Reaactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Men noemt een eeuw wel naar het meest op de voorgrond komend ver schijnsel. Zo spreekt men van de verlichte eeuw, de eeuw van de techniek, de eeuw van het kind, de eeuw van het atoom en zo zou men ook kunnen spreken van de eeuw van de sport. En voor onze tijd zou er zeker wel aanleiding bestaan, ge zien de vele excessen te spreken van de tijd van de sportverdwazing. De geest gaat ver uit boven het stof. In onze tijd schijnt die aloude beleden waarheid omgekeerd te worden. Het materialisme viert hoogtij. De seculari satie (verwereldlijlnng) schrijdt met reu ze schreden voort. En wanneer men het gezicht van deze tijd bekijkt moet men wel tot het besluit komen, dat het stof felijke overheerst. Analoog daaraan is ook de sportver- ering. De sport in allerlei vorm beheerst het leven van vele jonge mensen. En ook vele ouderen moeten gerekend wor den tot de aanbidders van de afgod van de sportverdwazing. Lichaamsoefening is op de achter grond gekomen. Een gezonde ontwikke ling van de organen van het lichaam kan in vele gevallen niet meer het doel van de sport worden genoemd. Allerlei an dere factoren zijn bezig de sport te doen ontaarden. Inplaats van sport, wordt om de sport het geheel verlaagd tot een kijkspel voor de massa. En de massa bepaalt de aard en het karakter van de sport, omdat ten slotte de massa betaalt. De duizendkop pige massa betaalt wat men nog sport noemt en als gevolg daarvan beheerst ze met haar geld het sportgebeuren. Daardoor ontaardt de sport tot een kijk spel. Krijgt men in plaats van gezonde lichaamsoefening sensatie en show. Daardoor heeft men niet langer te doen met sport in de geijkte betekenis Heeft men niet meer te doen met sport maar met massavermaak. Het geld, de ver diensten gaan de boventoon voeren waar door de sport middel is geworden tot geldverdienen langs de weg van massaal volksvermaak. Deze ontaarding moet tot gevolg hebben dat de sport wordt verruwd, immers het massale volksver- maak kan niet zonder sensatie. Werd vroeger een sportmanifestatie gestaakt om een ongeluk, tegenwoordig doet men dat niet meer. Men gaat door. De sportbeoefening is tot een kijkspel geworden. Het massale pubUek heeft be taald en eist waar voor zijn geld. f Voor een hele wedstrijd is betaald en ■daarom laat het publiek zich met een halve wedstrijd niet naar huis sturen. Dat deze sportohtaarding steeds grote re vormen aanneemt behoeft zeker geen betoog voor wie de couranten leest. In Canada te Vancouver wordt de Mara thonrace gehouden. De athleet Peters sleept zich voort, valt, staat op en loopt weer verder om straks als een totaal uitgeputte naar het ziekenhuis te wor den gebracht. Tot ontzetting van het publiek, dat uiteindelijk de verantwoor ding draagt. Hoe vaak worden jonge le vens geknakt in allerlei soorten van wat men nog sport noemt maar dat met een harmonische ontwikkeling van het li chaam niets meer te maken heeft. Waar allerlei andere factoren, niet het minst de geldzucht de stimulans vormen. Waarmee men de weg opgaat van de schouwspelen der oude Romeinen, het vechten met beesten, waarmee men de zer dagen volgens het Amerikaanse weekblad „Life", de massa gaat verma ken. 35000 Mexicanen komen kijken naar het grimmige vechten van een leeuw en een stier. In die lijn beweegt de sport- ontaarding zich met zijn sensatie en show. ondenkbaar voor ons land Voor zichtig wat. Wanneer het geld de inzet wordt en wanneer sport verwordt tot massavermaak dan liggen daarin de symptomen voor alle mogelijke excessen. Sport is een symbool van onze tijd. Het stoffelijke wordt boven de geest ge steld. Het is een begeleidend verschijn sel van onze materalistische tijd. De jeugd grijpt veelvuldig naar de sport. Ze wordt er door beheerst. Hogere waarden van do geest vermo gen niet meer de jeugd te trekken. Li chamelijke oefening gaat boven de trai ning van de geest. Men begint zo eenvoudig. Lichamelij ke oefening. Maar andere factoren gaan zo spoedig hun invloed laten gelden. Wedstrijd-idee. Het jagen naar eer. En hoe vergankeUjk is de eer op het gebied van de sport. Even vergankelijk als het Wad van de lauwerkrans. De helden van de sport, hoe kort duurt hun glorie, hoe spoedig zijn ze vergeten. En wat blijft er over van de werkelijke sport bij het jagen naar successen en records. Een harmonieuse lichaamsontwikke ling is niet meer het doel. Verwoesting van het lichaam is het gevolg van de sportontaarding van deze tijd. De sport om de sport. Het doel het bereiken van een harmonieuse li- chaamsontwJkkeling is meer en meer op de achtergrond geraakt. De sport is vaak geworden een middel tot volksvermaak, niet zelden moet de sport dienen om feestelijkheden te vullen en te doen sla gen en op die wijze is men bezig mede te werken aan de ontaarding van de sport. In zoveel gevallen wordt de sport mis bruikt en verliest men het doel geheel en al uit het oog. Sport en sportverdwazing, ze gaan zo licht in elkaar over. Men begint met sport als doel en komt zo gemakkelijk onder invloeden, die met werkelijke sport niets te maken hebben. Door de sport worden de duizenden verslagen. Afgerukt van de ernst van het leven en onttrokken aan de sfeer van gezin en werk. En doordat de Zondag als sportdag bij uitnemendheid wordt geacht, vervreemdt In een schrijven aan Gemeente- en schoolbesturen wees de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er dezer dagen op dat de ouders en de scholen een ernstige roeping en taak hebben ten opzichte van het verkeer. Dit schrijven, we twijfelen er niet aan zal bij de aangeschrevenen de nodige weer klank vinden. 1953 met 85S43 verkeersongevallen 1287 doden en 13736 zwaar gewonden geeft daartoe genoeigzaam aanleiding. Een paar kanttekeningen veroorloven wij ons daarbij. Ook op onze eilanden is verkeerson- derwijs dringend noodzakelijk. Al is het verkeer mogelijk op een dorp of gehucht minder intensief, de kinderen komen in onze tijd van reizen en trekken zeker in aanraking met 'het drukke verkeer op het vasteland en in de steden. Iedere leerling op de hoogte met de voornaamste verkeerrgels is een eis tfiie de scholen zeker moeten stellen. Geen pardon voor de moedwillige ver- keersovertreders. We geloven dat zo de rechterlijke macht zich op dit standpunt stelt, er een gunstige preventieve wer king van uit zou gaan. Een wijziging van de Verkeerswet zal ook niet uit kunnen blijven. Tot voor enige jaren gold voor bebouwde kommen een maximumsnelheid. Die bepaling is opgeheven. De snelheid is ongelimiteerd. Er voor in de plaats is gekomen de be paling „een snelheid, die het verkeer niet in gevaar brengt." Dat is een moeilijk te hanteren be grip. Vooral wanneer een hoofdverkeers weg, of zelfs een snelweg door de be bouwde kom van een plaats voert. Snel heden van 80 100 km zijn op zich zelf geen overtreding, zo lang het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. Maar toch is zo'n snelheid te groot. Op derge lijke wegen komen in de bebouwde kom men vaak straten en straatjes uit. In de meeste gevallen zonder dat afdoende voorzieningen zijn getroffen. Met zo'n grote snelheid blijven ongelukken niet uit. Die snelheid is voor bebouwde kom men te groot. Terugkeer tot vaststelling van een maximale snelheid lijkt ons in zulke gevallen noodzakelijk. Sedert 1947 heeft het economisch her stel van ons land goede voortgang ge maakt. In dat jaar kon Nederland bij de Wereldbank een lening plaatsen tegen 4%% van 195 millioen dollar. De groot ste lening die ons land na de oorlog heeft geplaatst, 't Was een uitermate moeilijke tijd. Het herstel van ons land was niet of nauwelijks begomien. Van hulp middels het Marshall plan was nog geen sprake. Voor het herstel was drin gend opname van financiële middelen nodig. Schepen - machinerieën, grond stoffen voor het herstel moesten uit het buitenland worden aangekocht. Onze financiën waren totaal ontredderd. Door het plaatsen van deze lening kon men in het buitenland voor schepen, machi nerieën en grondstoffen terecht. Met het herstel kon worden begonnen. Later kwamen de gelden van het Mars hallplan te hulp. In versneld tempo kon met het heraiel worden voortgegaan. In de zeventiger jare» moesten de laatste termijnen van deze lening worden afbetaald. Nu lost Neöisrland door ver vroegde aflossing van ruim 52 millioen dollar deze lening af. Een mooie pres tatie. De gunstige deviezenpositie, met de aanzienlijke goudvoorraad en een aanzienlijke portefeuille van convertibele valuta stelt ons land daartoe in staat. Onmiddellijk voordeel: Rentebesparing van 8 millioen per jaar. Meer indirect voordeel. Een gunstige beoordeling van ons herstel in het buitenland, wat grote voordelen kan bieden. ,,De Wereldbank behoeft door deze vervroegde aflossing van Nederland voor de rest van 1954 niet meer over te gaan tot het plaatsen van nieuwe obligatie leningen", zo deelde de president van de Wereldbank mede. Neötsrland behoort weer tot de kapitaal exporterende lan den. Het economisch herstel van Neder land was volgens de president van de Wereldbank, sedert het beschikbaar stel len van deze lening in 1947 indrukwek kend. In een grote behoefte zal worden voorzien door op het Havenhoofd, nabij de aanlegsteigers van de veerboten van de R.T.M, een wachtgelegenheid te bou wen voor het reizigersverkeer. Reeds langen tijd is de heer L. v. d. Weide, exploitant van het IJstaria aan het Zandpad alhier, er op bezig geweest dit voor elkaar te krijgen, thans zijn hem de vergunningen verleend voor wachtlokaliteit en restaurant. De zaal ruimte wordt plm. 50 m2 plus een keu ken, twee W.C.'s en een telefooncel. Het gebouw komt op een stenen voet, maar moet van hout worden opgetrokken om dat het ten allen tijde verplaatsbaar moet zijn. De situatie aan het Havenhoofd te Middelharnis wordt naar wij vernemen enigszins veranderd; er komen twee rij banen voor auto's en voor iedere ponton een parkeerplaats. De wachtlokaliteit zal ongeveer vlak voor de oude ponton komen te staan, omzoomd met houtge was, voor welke beplanting door Staats bosbeheer reeds een ontwerp is gemaakt Binnen 4 5 weken zal een en ander yereed kunnen zijn. Tot heden ontbrak elke vorm van wachtgelegenheid, wat vooral in de win ter voor reizigers en chauffeurs, die vaak uren lang in kou en mist moesten wach ten zeer ongeriefelijk was. Het initiatief van de ondernemer zal bij het reizend publiek en zeker bij de chauffeurs, zeer op prfls worden gesteld. ----------O---------- Deze wordt gehouden, niet op 2 Sep tember, doch op 31 Augustus 1954 van 15.00 tot 16.00 uur op de Proefboerderij Mariënhof te Westmaas. Om 16.00 u. korte nabeschouwing over de 11 deelnemende machines. Deze demonstratie wordt georgani seerd door de Stichting voor de Land bouw, de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst en het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie. De gemeenteraad van Stellendam kwam Maandagavond in openbare zitting bij een. Het was een hoogst belangrijke vergadering zoals we er zelden een mee maakten, waarin absurd hoge bedragen moesten worden gevoteerd voor herstel en verbetering van verschillende gemeente-objecten, die door de ramp in een zeer desolate toestand zijn geraakt. O.m. viel een besluit tot algehele riolering van de kom der gemeente, waarvoor meer dan 3 ton nodig was. Dan werd aan genomen het raadhuis te verbouwen en te meubileren, wat 56000.vroeg. De beplanting en aanleg plantsoenstroken vergde ruim 12000.Ook werd besloten tot ophoging en uitbreiding begraafplaats. Vervolgens werd een cre- dict verleend groot 22000.voor verbouw Openbare Lagere School, met nog tal van kleinere credieten voor andere doeleinden. Met deze besluiten is na de ramp door de raad een bedrag van 1.800.000.— gevoteerd! En dat voor een gemeente van 1800 zielen! Het hangt er nu maar van af hoe de finantiële bij drage Rijk en gemeente wordt om al deze zeer noodzakelijke voorzieningen tot uitvoering te kunnen brengen. We geven in dit nummer wegens beperkte ruim te slechts een gedeelte van het verslag; de rest volgt in ons e.k. nummer. De voorz. burgemeester J. baron van Knobelsdorff opende de vergadering met gebed. Wegens afwezigheid van de ge meente-secretaris werd vooraf de heer Kampers als waarnemend 'beëedigd. Alvorens de agenda af te werken stond de voorz. stil bg het overlijden van dhr Pieter Marinus Riemens, die langen tijd gemeenteraadslid is geweest. Wegens achteruitgang van zijn lichamelijke toe stand heeft hij als zodanig moeten be danken. Spreker schetste hem als een minzaam, zeer meelevend mens aan wie de gehele raad aangename herinneringen zal behouden. Hij wenste de weduwe toe dat God haar sterken mocht in het zwa re verlies. De raadsleden namen daarna een minuut stilte in acht, om de overle dene te herdenken. De notulen werden gelezen en vastge steld. Onder de ingekomen stukken was o.m. procesverbaal van kasopname van de diverse gemeente-kassen; enige goed gekeurde raadsbesluiten; o.m. de bouw van 32 woningen; bericht dat de jaar wedde van de wethouders is vastgesteld op 550.per jaar; bericht van verda ging van een onteigeningsprocedure; be groting Schoolartsendienst voor het jaar 1955; idem van de Vleeskeuringsdienst 1955; schrijven van de Nederl. Amateurs Tooneel-Unie met verzoek om 25. subsidie. Hierop werd afwijzend beschikt Idem, aanvrage om subsidie van Ge- de sport van de kerk. Wordt de Dag des Heeren ontheiligd en Gods Wet over treden. De Zondag tot sportdag leidt tot de ontkerstening van ons volk en doet ons volk nieer en meer overgaan tot het moderne heidendom. Grote gevaren be dreigen onze jeugd door de sport. Een losmaking van de instellingen Gods en een drijven in de richting van sportontaarding waardoor inplaats van ontwikkeling verwoesting van het li chaam wordt bereikt. zondheids-instantie en van de Landb. Winterschool Haarlemmermeer welke eveneens beide werden afgewezen. Schrijven van de Bond van Ouden van Dagen om een gemeentelijke bijdrage, daar deze binnenkort een autotocht zul len maken. B .en W. willen in de kosten (die 800.zijn geraamd) een bijdrage verlenen van 10%, n.l. van de werkelijke kosten. De heer Brinkman infornijBerde of het van een Stichting uitging of van parti culiere personen. De vootT. las enkele namen voor, o.m. mevr. Knobelsdorff, dhr Visser e.a. „Prominente figuren!" aldus de heer Brinkman. Werd m.a.s. goedgevonden. Dan was binnengekomen een nieuwe opgave voor de afrastering plein Openb. School ad 3862.vDe begroting was 3100.—. B. en W. stelden het voor het onderhands te gunnen. Er zit een verbe tering in van het werk. Werd goedge vonden. Schrflven van de Bond van Ouden van Dagen afd. Goeree^Overflakkee inzake verlaging van het waterleidingtarief. (Reeds in een van onze vorige nummers opgenomen). Tevens was er een schrij ven van het Bestuur van de Drinkwater leiding, waarin de aangevoerde punten werden bestreden. De heer Brinkman nam aan, dat het onmogelijk was, hierin tegemoet te ko men. Al valt het voor die mensen wel niet mee om dit tarief te betalen, merkte hij nog op. Do voorz. gaf er een toelichting op. De verplichte afname is voor hen. ook een bezwaar. ,,Kan het bestuur die mensen niet vrij stellen van een verplicht aantal kub. meter water" vroeg de heer Brinkman. De voorz. meende van niet. Werd voor kennisgeving aan te ne men. Volgde bespreking verhoging van ver hoging presentie-gelden voor de leden van de raad. B. en W. stelden voor het presentiegeld vast te stellen op 7. per vergadering. Dit werd z.h.s. goedgevonden. Wijziging verordening rioolbelasting. Dit betrof alleen een redactionele wijzi ging, die werd goedgevonden. Voorstel wijziging begroting Burgerl. Armbestuur, houdende een verhoging van subsidie ad ruim 2000.Ook dit werd goedgekeurd. Aanvaarding van een strook grond ter verbreding van de Voorstraat. De afscheidingen springen naar voren zei de voorz., deze moeten op dezelfde breedte worden gebracht, als het overige deel van de Voorstraat. De erfafschei- ding voor de heer Polie wordt dan recht getrokken, ook voor het gemeentehuis. De heer W. van Seters vond, dat deze strook grond, die gratis wordt verstrekt, in dank kan worden aanvaard. Voorstel tot aankoop van een strook grond van de Ger. Kerk, langs de be graafplaats, totaal 360 ca voor 0.65 p. ca, zulks voor aansluiting op de nieu we weg aldaar. „Hoe is men tot deze prijsvaststelling gekomen?" vroeg de heer Brinkman. De voorz.: Maximaal is de bouwgrond prijs 1.dit is echter geen bouw grond. Het ligt dus billijk van weerszij den. De heer Keizer vroeg of deze weg kon worden ingereden met auto's. De voorz. lichtte toe hoe het recht van uitpad was. De heer Brinkman vroeg of het geen moeilijkheden kon opleveren voor de be woners onderling. Er was daar ook nog particulier eigendom van de bewoners van de Voorstraat. De voorz.: Er is een overeenkomst dat nu uitpad wordt gegeven bij de ont sluiting Voorstraat-Brandweer garage. Dit punt werd nader besproken waar na men met het voorstel acocord ging. Betere verlichting van de gemeente Een begrotingswijziging werd voorge legd, betreffende verbetering van het electriciteitsnet in de gemeente. Op een tekening werd de raadsleden duidelijk gemaakt hoe de verlichting in de ge meente kwam, ook wat de nachtbran ders betrof. „Het brengt wel een verzwaring van lasten mee" merkte de vooarz. op, „maar de gemeente is altijd erg somber ge weest bij avond en bij nacht. Op de ha ven is reeds natrium-verhchting aange bracht. In de gehele kom komen totaal 114 lantaarns tegen 57 bij de oude ver lichting. De afstanden tussen de lan taarns liggen plm. 40 m uit elkaar, op straathoeken vanzelfsprekend minder. De totale jaarkosten belopen 5064. In dezelfde wijziging komt ook voor een raming van 1080.voor onrenda bele aansluitingen op het electriciteits net (woningen die nog steeds niet zijn aangesloten) Die 1080.is een bij drage van de gemeente, n.l. 1/3 tot een maximum van 750.-. De heer van Seters: Hoe zit het met de mensen, die zelf hebben betaald in de aansluiting, als daar aanvragen voor binnen komen?" „Dat is verleden tijd" zei de voorz. ABOITOEMESNTSFRIJS1.70 PEB KWAKT.AAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Prinses Margaret herdacht haar 24ste verjaardag op 21 Augustus 1954. De ze laatste foto van H.K.H. Prinses Margaret van Engeland en haar Koningin moeder EUzabeth, werd genomen in de „morning room" op Clarence House te Londen. De Prinses draagt een kleed van witte organdie bewerkt met gekleurde bloemen. Het kleed van de Koningmoeder is blauw-grijs zijden met een grijze boa. Aan de voeten Ugt de hond van de Prinses „Pippin". Weth. Visser: De Bmgo houdt zich zeker niet op met een wet van terug werkende kracht? „Dat denk ik ook niet" antwoordde de voorz. Voorts was er ook nog een post voor brandputten waarna deze begrotingswij zigingen alle werden aangenomen. Aankoop nieuwe vuilniswagen De voorz. deelde verder mede dat de ze zitting in het kader stond van hoge uitgaven. Hij bracht het punt naar vo ren van verhoging van een crediet voor de aankoop van een nieuwe vuilniswa gen. De voorz. lichtte de noodzaak toe. Kunnen we niet een gemeenschappe lijke regeling maken met de gemeente Ouddorp" opperde de heer W. v. Seters! „Ja!" riep de heer Brinkman spon taan, wat algemeen hilariteit verwekte. Men dacht bepaald aan een andere ge meenschappelijke regeling met Ouddorp! De voorz. deelde mede dat een crediet nodig wa^, groot 16000.waarvoor een DAP-wagen zou kunnen worden aangeschaft. „Zouden we niet goedkoper uitvallen als de riolering klaar is en het emmer stelsel uitvalt, opperde de heer Ke\jzer. Dit is alleen een vuilophaalwagen en tevens een transportwagen voor zand e.d. voor de gemeente, antwoordde de voorz. „Er moet ook stalling voor zijn" merkte de heer Keizer op. Dit beaamde de voorz. Daar moest nog STELLENDAM In de ouderdom van 74 jaar is over leden de heer Pieter Marinus Riemens, die in zijn leven lang-en tijd gemeente raadslid was. Hoe lang wist men ons op het secretarie niet precies te zeggen, maar toch zeker wel 20 jaar. Hij had de langste tijd zitting voor de Chr. Hist. Unie, tussentijds ook nog wel voor de Herv. A.R. (Prof. Visser) en enige tijd voor Gemeentebelang. Ruün 20 jaar waa hij diaken in de Ned. Herv. Kerk. Voorts had hij zitting in enige plaatselijke ver enigingen; hij was ook oud-voorzitter van de Coöp. Bakkerij. Het was een zeer actief iemand, die in het gemeentelijke leven een vooraanstaande plaats innam. Heden Dinsdagmiddag is zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. iets op gevonden worden. De afmetingen wist spr. niet precies. De heer Brinkman vroeg of men niet met een kleiner formaat toe kan, wan neer straks het emmerstelsel wegvalt. De voorz. dacht van niet. „De straten worden nu beter, anders moesten we er wel een hebben met voor aandrijving" zei dhr Keymel laconiek. Zijbesturing zal ook nog een mannetje uitsparen. Dit voorstel werd z.h.s. goedgevonden. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de riolering van de kom der gemeente. De voorz. zette uiteen hoe noodza kelijk het was, dat er een goede riole ring kwam. Het laat thans alles te wen sen over, het is ook voor de volks-hygi- ëne noodzakelijk. Een ander punt dat hierin een rol speelt is, de vaststelling van de bijdrage Rflk en Gemeenten. Doen we het nu niet, zal het er toch la ter van moeten komen. Er zijn echter vela duizenden mee gemoeid zei spreker. „Acht U het mogelijk dat dit raads besluit zal worden goedgekeurd" vroeg de heer Brinkman. Daarop kon de voorzitter geen defini tief antwoord geven. De kosten worden geraamd op plm. 325.000.De rioolbelasting werd ge schat op 3.000.inkomst. Het hangt alles af hoe de finantiële regeling Rijk en gemeente wordt. Men wil nu wel de finitief weten, hoe de toestand na de ramp in de gemeente is, zei de voorz. „We doen het beste dit besluit aan te nemen, merkte de heer W. v. Seters op, daar we dan mogelijk toch een hoge bij drage krijgen uit de finantiële verhou ding Rijk-gemeente. Krijgen we niet al les, dan toch 80%. Het moet toch op de duur. „Het is werkelijk onhoudbaar" ver zuchtte de voorz. De heer Keymel: Dan mogen we het polderbestuur ook wel op z'n rug sprin gen, betreffende de lozing! De voorz.: Dat komt nog wel aan de orde! Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Verbouw en meubilering gemeentehuis Dan volgde een punt het gemeentehuis betreffende, n.l. een crediet voor de aan koop, verbouwing, meubilering en stof fering. Waar de samenvoeging nog altijd een rol speelt, meende de voorzitter, dat men zich daarop niet moest blind sta ren. Het gebouw kan altijd voor andere doeleinden in de gemeente worden ge bruikt. Afgezien daarvan is er nog nooit een goed raadhuis in de gemeente ge weest zei spreker. Hij gaf een toelich ting hoe het gemeentehuis diende te worden ingericht. Het secretarie kwam naar achter, waar nu de provisorische raadszaal is, aan de voorkant komt de burgemeesters kajner waar ook de wet houders kunnen vergaderen. De raads zaal komt boven. De totale kosten, inclusief meubilering werden geraamd op 56000.De ver goeding rampschade was er dan af. De heer Brinkman vond het een fan tastisch bedrag. De noodzaak is er ech ter en hij hoopte dat het nieuwe raad huis tot in lengde van jaren gebruikt zou worden. We moeten ons niet laten afremmen door e.v. samenvoegingsplan- nen meende hij. „U spreekt wel namens de hele raad, voegde de heer W. v. Seters er aan toe. „We draven te hoog" meende de heer Keqzer met al die uitgaven. De samen voeging wilde hö er echter wel buiten laten. Ook dit voorstel werd z.h.s. aangeno men. Beplantiiig van de gemeente. Er moest een crediet van 12436. worden beschikbaar gesteld voor aanleg plantsoenen en plantsoenstroken. De plantsoenendienst van Den Haag zal daarmee a.s. najaar beginnen. Hiertoe moeten nu reeds maatregelen worden genomen; dempen sloten, egaliseren, la ge terreinen verhogen enz. o.m.. bij de houten woningen. Verschillende heren merkten op, dat ;men voorzichtig moest zijn, inzake de waterafvoer. De terreinen liggen laag. Er komt een beplantingsgordel langs de kreek, een inplanting langs de huizen, de rest van de beplantingsplannen komen later ter tafel. Men was algemeen van oordeel, dat het noodzakelijk was. De heer Brinkman zou gaarne zien dat de demping van de sloot zover mo gelijk geschiedde. De voorz. wilde daarover contact op nemen met de Polder. „Dan gaan we maar ontpolderen!" vond de heer Brinkman. De voorz. meende dat dit nu niet aan de orde was. Hier is geen sprake van riolering, maar van plantsoen-aanleg. In het kader van de riolering zou dit nader worden bekeken. Het crediet werd ver leend. (Vervolg' pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1