Het Communisme in opmars Aan de voet van Ouddorps duinen werd een fraaie kinderspeeltuin geopend Marktberichten Afscheid van dhr. W. Neelsi Hoofd van de Chr. School te Herkingen .J legen ins 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOE DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Prinses Irene wordt Donderdag a.s. 1 5 jaar Jeugd maakte er direct dankbaar gebruik van De tuin heet naar de Gebr. Meijer; DE FLIPJES GBAANBEURS Hij vertrekt naar Barneveld in gelijke functie een- va- Ivan BUS" naar paar paar [jaar cent Iven, >EL- lAAT lid 111.15 v.m. ■nader |kelijk oekje. iren kitdag Ichten JtTR. en Ie Neder- Itractoren arde ver- I kostbare peren een lergt een pelen, die nderhevig fclband op (algemeen >n te be uk en on- te grote de band Irt. Maar Ing komt Iband zijn 1 men dan et nog zo I versleten traetor- left, moet 1 maar aan lan beoor- l zal kun- belang ;n band een aan de Bs. Voor jf im- kan op de van een brdt. Kaal duur- is er na il tussen 1 band tot aan, in- deze bij- J laten re- lel dat U pring. Ook gevallen die voor |iaakt zijn, zo ge- toch moet Jregrwerpen |men weet nen daar- vermeden blad van nse KerK, uldig in die een wordt op s" meestal hebben, an geweld sn worde» verhalen Lakt. Hier- gemoed ekt, dan Woensdag 4 Augustus 1954 No. 2325 Redactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeischQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABGNNEMElsrTSPRIJS1.70 PER KWAHTAAli ADVERTENTEEPRUS 12 cent per nun. Eg contract speciaal tarief. In Geneve is men tot een resultaat gekomen. De oorlog die bijna acht jaar üi Frans-Indo-China heeft geduurd is door een wapenstilstand vervangen. Geen vrede nog, neen de oorlogen worden met gevolgd door vrede. Vredesluiten neen men komt er niet meer toe. Sedert de wereldoorlog 1914-1918 zijn er perioden geweest dat de wapens rust ten maar tot een echte vrede is men niet kunnen komen. Ook de laatste we reldoorlog is nog niet door de vrede ge volgd. Tot vredesverdragen is men nog niet kunnen komen. Latere historici zul len van deze tijden moeten gewagen als van „de tijden van de grote wereldoor logen afgewisseld door perioden van wa penstilstand." Gelukkig de kanonnen zullen zwijgen. Aan de mensenslachting zal een eind ko men. Ellende, vernieling, bloed en tra nen zullen ophouden. Voor hoe lang? Niemand die het weet. Acht jaar heeft deze oorlog geduurd. Frankrijk is er door gebracht aan de grens van de uit putting. 100.000 doden zijn aan Franse zijde gevallen. Bij de tegenpartij nog meer. 26 milliard gulden heeft de oorlog Frankrijk gekost. Van een guerillaoor- log tot een oorlog die een dreiging in zich bevatte van een wereldoorlog. Geneve heeft een wapenstilstand ge bracht. Een succes voor de hardwerkende en onvermoeide Franse Minister-President Mendes France. Een succes voor die staatsman, voor Frankrijk, voor de vrije volken? In ge nen dele. Het tegendeel moet worden vastgesteld. Het is een succes voor het Communisme. Het Communisme is in de opmars. Vietnam is verdeeld. De grootste helft komt onder commu nistisch regiem. Een opschuiving naar het Zuiden heeft het Communisme ver kregen. De belangrijke haven Hanoi komt in handen van de Communisten. Een belangrijke uitvalspoort naar Züid- Azië. Welk land zal de eerste aanval moeten verduren? Indonesië? 't Zou geen wonder zijn. Dit land lokt naar communistisch China. En zijn maat schappelijke en economische kwalen vor men een geschikte voedingsbodem voor het Communisme. De rij van satelliet staten van de Oostzee tot de Zwarte Zee, het verdeelde Duitsland, het ver deelde Korea en nu weer het verdeelde Vietnam zijn zoveel plussen voor het communistisch Rusland en China als het minnen vormt voor de vrije Westelijke landen. De Staatkunde van de vrije volken is niet opgewassen tegen die van de Com munisten. Omdat de vrije volken niet eensgezind zijn. De gelederen niet slui ten en de tegenstellingen in hun gele deren laten exploiteren als zwakke plek ken. Het Communisme weet die zwakke plekken te vinden, af te tasten en toe te slaan. Voor het oog van Azië heeft het Westen zijn gezicht verloren. En dat is een groot verlies. Als in Korea is nu weer in Vietnam de rode vloedgolf af- geebd maar de strijd tussen Oost en West, tussen het Communisme en de Vröe Volken gaat onverminderd voort. Het is te hopen, dat de Vrije Volken dit mogen beseffen en er naar weten te handelen. Dat ze de gelederen weten te sluiten en in eensgezindheid de strijd te gen het Commimisme gaan opnemen. Inzonderheid Frankrijk moge zijn hou ding wijzigen. En met de andere Euro pese Staten in samenwerking een Wes terse macht opbouwen om zich tegen Rusland te weer te kunnen stellen. Dat het de les van Indo-China moge ver staan. Het Communisme is in de op mars. Ook in Europa. Slechts met in spanning van alle krachten, met behulp en volledige inschakeling van Duitsland kan een macht worden opgebouwd, die het Communisme een halt toeroepen. Foto M. C. Meyboom Donderdag a.s. hoopt onze Prinses Irene haar 15e verjaardag te vieren. De 5e Augustus 1939 was een blijde ge beurtenis in het Huis van Oranje en daarmee ook voor het gehele Neder landse volk. De tweede wereldoorlog noopte dat zij al vroeg het Vaderland moest verlaten en haar eerste levens jaren, ver verwijderd van haar geboorte land doorbrengen. In Canada groeide zij, samen met haar zusje Prinses Beatrix voorspoedig op en de terugkeer van het Koninklijke Gezin in 1945, bracht ons volk grote blijdschap en vervulde onze harten met dankbaarheid. Thans wordt Prinses IRENE EMMA ELISABETH reeds 15 jaar. Als jonge prinses is zij reeds officieel opgetreden, vier jaar geleden legde zij de eerste steen van de in de oorlog verwoeste Ned. Herv. Kerk te Londen, welke kerk door haar enige weken geleden plechtig werd geopend. Irene betekent: „vrede", het moge zo zijn dat haar jaardag immerdoor in vre de mogen worden herdacht. De Heere spare haar in goede ge zondheid voor het Koninklijk Huis en voor ons volk in zqn geheel, tot in leng te van jaren. De Oosterweg in Ouddorp is op het o; voortdurende stroom van pensiongasten ders, bromfietsers en auto's over. Maar Niet alleen van de gaande en komende 1 zonder ook vanwege de vele Ouddorpse kwamen ter bijwoning van de prachtige een hoekje van het waterleidingterrein Oosterweg, geheel in de luwte en op bobbel wel zeer voor een speeltuin Ie sterk bij die opening vertegenwoordigd. meester Kleijnenberg, in aanwezigheid t i leden, de burgemeesters Van Knobelsdo Vrijwillige Branweercorps in de gala Flipjes, de gebroeders D. en K. Meijer, naast de speeltuin wonen en buitenge richting. Het is zeker een leuke en goed hen te vernoemen; „de Flipjes". ig^nblik wel heel erg druk. Er gaat een en kampeerders, voetgangers, wielrij- Zatêrdagmiddag was het er extra druk. acantiegangers, maar toen in het bij ingezetenen en speciale genodigden, die nieuwe speeltuin, die is aangelegd op an een kronkelend zijweggetje van die j rond, die zich vanwege het hobbel-de- ent. Natuurlijk was de jeugd ook heel De plechtigheid geschiedde door burge- an wethouder Voogd en andere raads- jjff en Van Hofwegen, het Ouddorpse uniformen en niet de vergeten: de bejaarde lieden, die op een boerderij ■^oon hebben medegewerkt aan de in gedachte geweest om de speeltuin naar Vrolijke kinderjolijt te Ouddorp, nu de speeltuin geopend is. VEBaOABKT ROTTERDAM, 2 Aug. Ter vee markt aangevoerd üi totaal 1568 dieren waaronder 1009 vette koeien en 559 var kens. Prijzen per kg: vette koeien 2.70 2.85, 2.55—2.65, 2.102.40; varkens lev gewicht 2.03, 2.—, 1.98. De aanvoer van vette koeien was klei ner, de handel lui en de prijzen lager. De aanvoer van varkens was groter met tamelijke handel en de prijzen als vori ge week, afloop minder. ROTTERDAM, 2 Aug. Wegens te gering aanbod kon heden geen notering worden opgemaakt. ST. ANNALAND Aardappelveiling van Vrydag SO Juli 1954. Eigenheimers gewone 10.02 11.92; Eigenheimers bonken 8.82, Ei genheimers drielingen 5.595.96; Bint jes gewone 9.5210.28; Bintjes bon ken 11.5812.58. Alles per 100 kg. Aanvoer 150 ton. SCHEBPENISSE Aardappelveiling van Vrydag 30 Juli 1954 (via de veiling van St. Annaland) Eigenheimers gewone 9.—16.Ei genheimers bonken 8.78; Eigenheimers drielingen 5.88; Bintjes gewone 9.49 —10.32; Bintjes bonken 11.58; Doré gewone 12.5512:91. Alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. De heer W. Neels, Hoofd van de Chr. School (Ger. Gemeenten) te Herkingen, heeft Vrijdag j.l. afscheid genomen van het schoolbestuur, personeel en de kin deren. Daartoe was een samenkomst belegd in het kerkgebouw der Ger. Ge meente, waar ook vele ouders bij tegenwoordig waren. De voorz. Ds H. v. Gilst van Dirksland, leidde deze afscheidsavond. Dhr Neels is in gelijke betrekking benoemd aan een Geref. Gemeente-school te Barneveld. In zijn plaats komt de heer Visser uit Blspeet. Er werden vele hartelijke woorden gesproken. Uit waardeiring werden meer dere geschenken aangeboden Ds H. V. GUst van Dirksland opende met het laten zingen van een Psaünvers, het lezen van een Schriftgedeelte, n.l. uit Pred., dat er voor alles een bestem de tijd is en ging voor in gebed. In zijn toespraak die hij daarna tot de scheiden de hoofdonderwijzer hield, onderstreepte hij dat dhr Neels met ijver en met liefde te Herkingen had gearbeid. Spr. drukte de wens uit, dat van het onderwijs naar het Woord Gods gegeven, gezegende vruchten zouden mogen openbaar wor den. Dat zou niet alleen het bestuur maar zeer zeker ook dhr Neels tot blijd schap zijn, meer nog, er zou vreugde zijn in de hemel over één zondaar die werd bekeerd. De verhoudingen tussen bestuur en personeel waren altijd goed, waarom het spijtig is dat dhr Neels vertrekt. Hy wenste hem toe, dat de arbeid, die daar zwaarder zou zijn dan te Herkingen, on der de zegen des Heeren zou mogen wor den voortgezet tot heil van het kind. Ook mevr. Neels wenste hij het beste toe. Uit waardering en als aandenken bood Ds V. GUst hem een fraaie zakbij bel met index aan. Corry de Geus las een fraai gedicht voor en de kinderen zongen onder bege leiding van het orgel een Ingestudeerd vers, waarin het schoolleven en de bele venissen in die 6 jaar werden bezon gen. Namens de kinderen werd de heer Neels een schemerlamp voor het orgel overhandigd. De heer de Jong sprak als collega ve le vriendelijke en hartelijke woorden, waarbij uit kwam, dat de samenwerking altijd uitstekend was geweest, yooralin de tijd toen het een tweemansschool was en beiden zo op elkaar waren aangewe zen. Hij gaf hem de wens mee, dat zijn ar beid te Barneveld gezegende vruchten zou mogen dragen. In zijn toespraak be trok hij ook mevr. Neels, die haar huis altijd voor hen had open gezet. Als stof felijk bUjk van vriendschap overhandig de hij een paar fraaie boekensteunen en het werk van Ds G. H. Kersten: Meer dan Overwinnaars. Tenslotte sprak de heer de Jong als ouderling namens de kerkeraad en schet ste welk een innige band er bestond tus sen kerk en school. Hij dankte voor al les wat de heer Neels gedaan had. Het zaad was gestrooid, de vrucht mocht volgen, al was het na jaren Namens de kerkeraad gaf hij geluk wensen naar de nieuwe standplaats mee. Meerdere geschenken werden daarna overhandigd. Ook namens de Meisjes vereniging aan Mevr. Neels. Dankwoord De heer Neels dankte Ds. v. GUst voor de tot hem gesproken woorden en wen sen. Hij wist dat Ds. v. Gilst een kin dervriend was, waarom hij evenals Ds Zwerus in zijn predikaties nooit de kinderen vergat. Spr. gaf een overzicht hoe hij te Her kingen gekomen was. Door ziekte na zijn eerste benoeming moest een ander zijn plaats innemen; na zijn herstel durf de hij de benoeming niet te weigeren. Hij had er geen spijt van, er was steeds wederzijds vertrouwen, hij hoopte dat dit met de heer Visser hetzelfde zou zijn. Hij dankte voor de geschenken, bracht ook de heer de Jong, zijn andere coUega en mej. Drooger dank. Het afscheid stemde hem droef, er was samen veel beleefd, t.o. van de school goede voor uitgang geboekt. Het speet hem dat er geen afvaardiging was van het gemeen tebestuur, vele zaken, waarover vroe ger moest worden geklaagd, waren nu verbeterd. Het gemeentebestuur had ook zeer meegewerkt in de restauratie en verzocht de heer de Geus zijn dank aan het Gemeentebestuur over te brengen. Namens zijn vrouw dankte hij de Meisjes-vereen, die hij Gods zegen toe wenste. Ook de kerkeraad bracht hij dank voor de prettige samenwerking. Tot de kin deren had spreker een apart ernstig woord, hij hoopte dat de arbeid aan hen verricht, gewenste vruchten zouden mo gen nalaten. De ouders wees hij er op, niet te vertragen in hun plicht, maar hand in hand de kinderen in de rechte wegen des Heeren te leiden. Aan het slot werd de heer en mevr. Neels toegezongen de zegenbede uit Ps. 134 3. Dhr de Jong eindigde met dank gebed. Vermeld dient nog te worden, dat de Inspecteur van het L.O., de heer Mathijs- se bericht van verhindering had gezon den, alsook de heer de Graaff, hoofd van de Herv. School, die met de kinderen in aen kamp te Ede vertoeft. De opening geschiedde heel officieel doordat eerst de heer Voogd namens de commissie, die het initiatief tot de op richting nam, de tuin overdroeg aan het bestuur van de definitieve vereniging, waarna de voorzitter daarvan, de heer T. E. Tanis, burgemeester Kleijnenberg verzocht de openingsspeech te houden en het kwistig met bloemen versierde hek te openen. De burgemeester tenslotte verrichtte de openingshandeling door de sleutel in het slot van het hek te steken en om te draaien. En nadat eerst de brandweerlieden, onder leiding van de heer C. van der Bok, de tuin waren in gegaan volgden de genodigden en toen... honderden kinderen, die popelend van ongeduld rond het officieel gebeuren hadden gedromd ora. nu, juichend, sprin gend en over elkaar tuimelend de speel- werktuigen te bestormen, waarop de brandweermannen een wakend oog gin gen houden. Iets nieuws en iets goeds Wethouder Voogd zei gaarne namens de voorlopige commissie de overdracht te verrichten. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat Ouddorp nu met iets nieuws niet al het nieuws is goed! ook iets goeds heeft gekregen. De commissie heeft zich overigens niet zo veel moeiten behoeven te getroosten, want het bestuur kon gauw het werk overnemen en heeft wel veel moeten presteren. De heer Voogd wees er op, dat men met deze speeltuin de jeugd kan binden en opvoeden. Hij hoopt dat de vereniging in bloei zal toenemen en wekte de aanwezigen op om lid te wor den, voorzover zij dat nog niet waren. Dan overhandigde hg de heer Tanis de sleutel. Opening door burgemeester Kleijnenberg Burgemeester Kleijnenberg verklaar de dat de sleutel die de heer Tanis HOOIEN IN HET WATER. De vele regens der laatste weken hebben dé landbouwers veel schade berokkend. Vele akkers werden ware modderpoelenen weilanden staan blank. Onze foto toont U de landbouwer Visser uit Zijperkerk (Friesland) met zijn knecht druk bezig om van zijn ondergelopen weilanden langs de Groningerstraatweg het kletsnatte hooi te bergen. hem had doorgegeven voor menig jong hart de weg zou openen naar een plaats van blijdschap. Spr. was zeer dankbaar dat het werk verricht en tot een goed eind gebracht was. Zeer velen, zo getuigde hij, hebben met liefde tijd en arbeid aan de totstandkoming gege ven. Alvorens de opening te verrichten verleende de burgemeester nog gaarne aan anderen het woord. Als vertegenwoordiger van het hoofd bestuur van de Ned. Unie van Speel tuinverenigingen voerde mevr. Goudri- aan het woord. Die betuigde zich zeer verheugd dat zojuist de Ouddorpse ver eniging tot de NUSO was toegetreden, als derde van het eiland en zij hoopte, dat nog vele andere zullen volgen. In deze tuin zullen de Ouddorpse kinderen niet in het wilde weg spelen, maar kun nen genieten van een zinvolle vrijetijds-. besteding. Als blijk van belangstelling enz. bood mevr. Goudriaan de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer Tanis, een slaghout met ballen aan, het gebruikelij ke geschenk van de NUSO bij opening van speeltuinen. Burgemeester van Hofwegen zei gaar ne een tegenbezoek te brengen bij deze opening na de belangstelling die het Ouddorpse bestuur toonde voor de ope ning te Nieuwe Tonge. Spr. zei al ge hoord te hebben van het prachtig blijk van initiatief en samenwerking in Oud dorp en hij feliciteerde het bestuur, de vereniging en geheel Ouddorp met deze prachtige speeltuin. „Stopt U niet van daag met dit werk, maar ga er mede door! aldus verzocht burgemeester van Hofwegen, die aankondigde dat er meer plannen zijn om speeltuinverenigingen enz. op het eiland op te richten; hiertoe zal er op 16 October een conferentie in deze streek worden gehouden. Dank voor de grote medeweïking De heer Tanis bracht tenslotte als voorzitter namens bestuur en leden dank aan allen, die üch in het bijzon der onderscheidden bij het inrichten enz. van de tuin. De EHBO, de Nationale Reserve, de Brandweer, smid Van Dam me, die geheel belangeloos zijn gehele smederij afstond, de heer Nederlof, die het laswerk voor zijn rekening nam en blijk gaf die kunst nog niet verleerd te zijn en tenslotte natuurlijk ook de Flip jes, die vooraan bij het hek, tussen de burgemeesters en andere genodigden geen woord van al het gesprokene had den behoeven te missen. Zoals wij al schreven namen de kin deren juichend bezit van de tuin. Direct heerste er een enorme drukte van de jeugd bij de grote en bij de kleine schom mels, bij de wippen, de ringen, de rek- stokken enz., terwijl de belangstelling voor de prachtige grote draai- en zweef molens wel heel erg groot was. Daar moesten de kinderen op hun beurt wach ten. Behalve de jeugd van Ouddorp zelf waren ook talloze kinderen van pension- gasten en kampeerders op het feestelijk gebeuren afgekomen. De jeugd kan nu maar raak spelen! Het terrein ligt hoog en droog, geheel in de luwte van de heersende winden, het heeft een fraaie grasmat, is wat men noemt geaccidenteerd terrein, kortom het is er een eldorado voor de jongens en meisjes. De kosten van lidmaatschap van de speeltuinvereniging zijn klein en dus zal het ledental nog wel groeien en zullen steeds meer kinderen deze prachtige speeltuin opzoeken. Naar wq bemerkten kunnen de kinderen van pensiongasten er ook terecht, eveneens tegen billijke kosten. De voorzitter van de speeltuin, de heer Flipjes onder de arm. Zjj h«bban zove»l hen is vernoemd. T. E. Tanis, staat hier met de beide voor de speeltuin gedaan, dat deae naar MIDDEIHABNIS Geslaagd. De heer L. de Blaeij thans onderwijzer aan de Chr. E.L.O. School alhier slaagde dezer dagen voor de acte r., (handenarbeid). De heer de Blaefl zal zich binnenkort te Ouddorp vestigen. Dagelijks neemt hij de kinderen op de route vanaf Ouddorp mee naar school en terug. DIRKSLAND Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Oos ters 32 jaar en A. Polder 26 jaar. Bij de inschrijving voor het uitbreiden van het badhuis was. de enigste inschrij ver P. A. Duhen voor 21433.D» gunning is aangehouden. Aardappelhandel. Was er andere ja ren om deze tijd reeds een drukke han del in aardappelen, thans is hierin nog weinig te doen en er zijn nog maar wei nig partijen verscheept. Ook de prijs 1» belangrijk lager dan verleden jaar. HERKINGEN Uitslag stierenkeurJng. Blijkens mededeling van Ged. Staten dezer pro vincie zijn op de laatst gehouden stie renkeuring de stieren van de landbou wers J. en M. den Boer, R. van Putten en J. Wisse goedgekeurd. IHilitaire dienst. Op de op 16 Juli j.l. gehouden keuring van de dienstpUch- tigen van de lichting 1955 zijn 3 personen geschikt verklaard en 2 voorgoed onge schikt. Schapen op onze dqken! Krachtens voorschirft van het Waterschap „De Dijkring Flakkee" zijn door de landbou wers J. en M. de Boer, die alhier de bui tendijk hebben gepacht, ongeveer 150 schapen op de buitendijk gebracht. Voor, al de jeugd toont momenteel zeer veel belangstelling voor deze viervoeters. Burg. Stand over de maand Juli '54 Geboren: Christiaan zoon van P. van der Veer en C. Kievit; Leendert, zoon van D. L. Melissant en L. de Geus; Hen drik, zoon van H. van Wageningen en M. Hof. 0«huwd: N. H. Groen, oud 20 jaar, manufacturier te Middelharnis en B. Hogerwerf, oud 20 jaar, wonende te Her kingen; K. A. van der Linde oud 25 jaar vlasser, wonende te Dreischor en C. Ho gerwerf, oud 25 jaar, te Herküigen. Overleden: S. van der Velde, oud 4 weken, zoon van C. van der Velde en G. Westland. Ingekomen: H. Logmans en E. J. Crum uit Valburg; J. A. van der Ster met gezin van Dirksland; T. Struijk met gezin van Dirksland. Vertrokken: C. Hogerwerf, echtgen. van K. A. v. d. Linden naar Dreischor; G. de Geus, echtgen. van A. v. d. Doel naar Nieuwe Tonge; E. ^L. A. Struijk naar Emmeloord; D. Ras naar Nieuwe Tonge; L. W. M. van 't Hof naar Rot terdam en D. H. Visser met gezin naar Nieuwe Tonge. OUDDORP Visserij. De vorige week werd alhier door 8 gamalenvissers aangevoerd: 4980 kg garnalen, prijs per kg 1.50 tot 1.72 105 kg tong, prijs per kg 2.20 tot 2.45 50 kg. slippers, prijs per kg. ƒ1.tot 1.20. De leerling der Bijz. School Wfln Ta nis is geslaagd voor het toelatingsexa men der Horlogemakersschool te Rot terdam. (Vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1