Hv.AMDEL Burg. Kruijff gaat naar Steenderen Marktberichten Het predikantengeslacht Van Heynsbergen diende Thoolse gemeenten 27e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE 6BONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De R.T.M. In geding in Openbare vergaderin gen en Colleges MEDITATIE DE BLIK DES HEEREN Echtpaar in het goud te Ooitgensplaat DAMES- EN H£11ENH0RL0GES A. WIELHOUWER Telef. 2243 - Sommelsdijk De heer N. M. Steur te Middelharnis 25 jaar bij de Prov. Waterstaat Zaterdag 31 luli 1954 No. 2324 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUIAIINIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerBCli|)iit tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAIi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bg contract speciaal tarief. Met de tram is ons eiland nog maar niet gelukkig. Dat de R.T.M, het eiland goed bedient kan niet gezegd worden. Het heeft er nieer van dat het eiland er is voor de tram, dan dat de tram er is voor het eiland. Een goede service wordt ons eiland door de R.T.M, niet geboden. Dat kwam op de vergadering van de Flakkeese Ge meenschap dezer dagen ook nog eens weer tot uiting. Dhr G. van Dongen (Dirksland) informeerde als lid van de contact-commissie met de R.T.M, naar de resultaten van dj^ laatse besprekin gen door de heren B'leling en Mijs met de directie van de R.T.M, gehouden. Ir. Mijs antwoordde dat er veel beloften waren gegeven, die niet waren nageko men. Op een schreven werd zelfs niet eens geantwoord. De heer. van Dongeh dacht dit wel en voelde ei- niet veel voor, om daar alleen als figurant te zitten. De heer Krijgsman merkte op dat de „Grevelingen" een betere aansluiting zou krijgen op de nieuwe ponton en dit was ook niet gebeurd. Van verschillende zij den werd gezegd, dat deze ponton aan veel autobezitters schade bracht, tel kens werden er knalpotten afgereden. Ir Mvjs bracht naar voren, dat gezegd werd dat de steigers verbouwd werden waarom men er nu niets aan doet. Door de heer la Fleur werd gewezen op de noodzakelijkheid van waarschuwingsbor den op tramoverwegen (Courantenver slag. Eil. Nieuws). In de Gemeenteraad van Ooltgens- plaat werd geklaagd, dat de ,,zieken- huisdienst" van de R.T.M, slecht is ge regeld. De heer K. v. Oostende wilde de R.T.M, er attent op maken, dat de zgn, ziekenhuisdienst niet goed functionneert. De mensen, die een zieke moeten be zoeken zijn bijna een dag onderweg (Courantenverslag.) Ook in de verga dering van de Tweede Kamer werd ei over de R.T.M, 'gesproken. Ds van der Zaal bracht 4it x^a^v voren naar aan leiding van efiJji'ci^aistyerlening aan de R',T.»r. V&nT'&7SÖ0Ö om'de overschake ling van railtractie op wegtransport met bussen op Schouwen en Duiveland mogelijk te maken. De afgevaardigde De Ruiter betreurde het dat na de ramp eerst nog een ton is besteed om de trambaan weer in orde te maken. Mi nister Witte achtte dit een beleidsver- gissing, wat zeker moeiUjk een compli ment voor de R.T.M, kan worden ge noemd. Ds van der Zaal was bevreesd dat als de R.T.M, op Schouwen-Duive- land met bussen gaat rijden dit ten ge volge kan hebben, dat de andere eilan den, dus ook Plakkee met de oude trams worden opgescheept en het daar weei langer zal duren voor daar bussen ko men. Een weinig hoopvol vooruitzicht voor ons eiland. Minister Witte was ten opzichte van de R.T.M, heel wat optimistischer ge stemd. Volgens deze bewindsman moet wel worden toegegeven, dat het beleid van de R.T.M, op de eilanden niet aller bewondering afdwingt. Hoe euphimis- tisch uitgedrukt. En dat daar wel aan leiding voor bestaat blijkt wel uit wat wij boven schreven. En nu komt het optimisme van deze bewindsman: „Maar er bestaat nu een commissie, die niet alleen de gemeenschappelijke problemen van R.T.M, en R.E.T. bekijkt, doch ook de vervoersvoorziening van de hele streek, die de R.T.M, bestrijkt in studje zal nemen. Minister Witte meende, dat de R.T.M, nu een nieuwe vooruitstreven de vervoerspolitiek voert. Nu daar is, zie boven! nog weinig van te merken. De lokaliteit denkt er, zie boven! wel wat anders over. De Minister is vol hoop. De lokaliteit, met name Plakkee zit vol klachten. Theorie en practijk? Lijnrecht tegenover elkaar. 'Ondertussen zit Flakkee er nog mee. Tot schade en ongerief. Die eeuwigdurende concessie en het renteloos voorschot hebben Plakkee heel wat narigheid gebracht. We kunnen gerust vast stellen, dat de belangen van Flakkee achter gesteld zijn bg de belangen van de R.T.M. Jaar in jaar uit heeft men er aan ge dokterd. Commissies voor en na zijn er inge steld. Commissie Ryckevorsel voor de oorlog gevolgd door anderen na de oorlog. En op heden een commissie waarvan de heer van Dongen vreest er als figurant te zitten. Weinig hoopvolle situatie. Men had en moet nog de zaak anders aanpakken. Een modern aangepast ver voerswezen op zo kort mogelijke tijd creëren. Overal is geld voor. Ook hier moet geld voor gevoteerd worden. En dat op zeer korte termijn. En dan alle com missies ontbinden en met dank voor be wezen diensten eervol naar huis zenden. Maar op korte termijn een aan de tijd aangepast vervoerswezen scheppen. Daaraan heeft ons eiland een schreeu wende "behoefte. Een daad stellen en geen besprekin gen. Dat heeft Plakkee nodig en daarin dient de Overheid te voorzien. Op deze zal Ik zien, op de arme en verslagene van geest, en die voor Mijn Woord beeft. (Jesaja 66 2b.) Niet van stoffelijke, maar van gees telijke armoede spreekt hier de Heere. Van een armoede die, zal het goed zijn, beide bg rijken en armen moet worden gevonden. Hier wordt met arme bedoeld hij, die zich zyner geestelyke ellende be wust is. En dit is de mens vaji nature niet. Hij weet het niet en hij ziet het niet. Eerst die is arm van geest, die God aan zichzelf heeft ontdekt en bekend gemaakt. Die leert bij het licht des Hei ligen Geestes zijn armoede zien en bele ven. Hij gevoelt zijn armoede. Hij is er van overtuigd, dat alles Hem ontbreekt. Hij bezit niets, waarmee hij voor God kan bestaan. Hij vindt bij zichzelf niet het bloed der gerechtigheid, om te ver schijnen voor Hem, voor Wien geen vij geblad dekt. In zichzelf mist hij alles wat voor tijd en eeuwigheid nodig is. Zulk een arme van geest heeft geen rijkdom, geen bezit, geen gerechtigheid, geen heiligheid, geen pleitgrond, niets. Zulk een arme van geest, dat is hij, die geleerd heeft zichzelve voor God niets te achten! die, als hij zijn geestelijk bezit moet neerleggen, niets kan vinden dan zonde en schuld; dan overtreding op overtreding; ongerechtigheid op onge- rechtigeihd. Zulk een arme van geest heeft het er varen: Maar toen mij Gods Geest aan [mijzelf had ontdekt, Toen werd in mijn ziele de vreze [gewekt. Toen voelde ik wat eisen Gods [heiligheid deed; Daar werd al mijn deugd een [wegwerpelijk kleed. Zulk «on arme, wordt nu ook: versla gen van geest, want zo volgt het één uit het ander. Immers, als ik nog niet gans en al arm ben, waarom zou ik dan verslagen worden? Wie nog maar wat geld in de zak heeft, die houdt zich nog wel boven water, en denkt zichzelf er nog wel door heen te zullen slaan. Maar verslagen is eerst de inderdaad arme. Zo is 't nu ook in het geestelijk leven. Als de armoede werkelijke armoede is, wanneer er voor de Heere geen bestaans middel meer gevonden wordt, dan komt de toestand „verslagen van geest", dat is: verslagenheid, verbrokenheid, ver brijzeling over zoveel ellende, zoveel schuld. Zó wordt de arme van geest óók een verslagene van geest, die onder zijn schuld voor God gebogen gaat en die er diep van overtuigd is: mijn geestelijke ellende is het gevolg van mijn zonde. Die leert bidden: Wil Uwen knecht, door schuld [verslagen, O Heer, niet voor Uw vierschaar [dagen. Zulk een beeft ook voor des Heeren Woord. Dat is hier niet beven van schrik en ontzetting, maar het beven van kin- deriyke eerbied en heilig ontzag voorde hoogheid en majesteit des Heeren, Het beven dat zich openbaart in een zich ge willig en gehoorzaam onderwerpen aan al Gods geboden, met een ernstig voor nemen, die te houden en een tedere be zorgdheid, die te overtreden. De eigengerechtige en onboetvaardige zondaar beeft voor Gods Woord niet, want hij wil zichzelf verdienstelijk ma ken bij God. Hij gevoelt niet zijn schuld en ellende. Hij beeft niet voor het God delijk woord: ,,ken uw ongerechtigheid, dat gij tegen de Heere, uwe God, hebt overtreden." Maar de arme en verslagene van geest beeft met een dubbele beving. HiJ beeft voor het eisend recht van dat Woord, en hij beeft tegelijker tijd voor de aanbie dende genade, voor de lokkende liefde van dat Woord. Het is een beven in kin derlijke vreze en eerbied: Dies wordt Gij, Heer, met beving. Recht kinderlijk gevredes. Kent ge daar nu ook iets van, lezer? Anders geldt u niet de belofte uit de tekst: op deze zal Ik zien! Want er is hier van een geheel eigensoortig zien sprake, namelijk in de zin van een zien des Heeren op iemand met hartelijke belangstelling, met vergenoeging, met blijdschap, met liefde. Dat zien is dus een zien in barmhartigheid en ontfer- itiing en genade. Het is een aanzien in ge Middelaar Gods en der mensen, de Heere Jezus Chritsus, en daarom kan het zulk een zien zijn. Vóór de val zag God ook de mens aan en het was ook in liefde en gunst, Maar a!s de mens uit die paradijsstaat valt in die der ellende, dan komt de schei ding en kan Hij niet meer met welbe hagen zien op de mens, maar alleen in ongenoegen en toorn. Doch in Christus, die in de bresse Zijns volks is getreden en de kloof heeft gedempt; in Wie de zondaar wordt met God verzoend, kan de Heere zondaren aanschouwen en kan Hij zo in en bij hen wonen, dat redding en zaligheid geschon ken worden, dat er troost en behoud is voor een in zichzelf verloren zondaar. Ja, op deze zal Hij zien! En als vrucht van dat zien, zal Hij hun verschijnen en hun oog ontsluiten voor de rijkdom der genade in Christus, die de arme rijk maakt, de blinde doet zien, de naakte bekleedt, en schuldige zondaren herstelt in de gemeenschap met God. Daarom, gij die zijt arm en versla gen, die beeft voor des Heeren Woord, zie, dat is uw God, deze is uw Ontfer- mer! En waar er een neerzien van Hem is op, daar zij er een opzien van u tot Hem, een opzien in 't geloof, een opzien in 't gebed. Er zij een wisselen van blik ken, van uw zijde een smekend vragen, van des Heeren zijde een heilrijk belo ven: op deze zal Ik zien! Geen vader sloeg, met groter [mededogen. Op teder kroost ooit Zijn [ontfermend' ogen, Dan Isrels Heer op ieder, die Hem [vreest. Katwijk aan Zee. D* N. DE JONG. Heden Vrijdag 30 Juli zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer Wouter Kreeft en mej. Maria Troost in het huwelijk traden. Uit het huwelijk werden 14 kin deren geboren waarvan de helft nog in leven is. Zes kinderen stierven op jeug dige leeftijd, terwijl één zoon op 36-ja- rige leeftijd overleed. Aan tegenslagen iieeft het deze familie niet ontbroken. Bruid (73) en Bruidegom (78 jaar) ge nieten nog een goede gezondheid. De heer Kreeft die vroeger aari de gemeen te heeft gewerkt heeft ook nog een per ceel land. Het gebeurt dat hij 's mor gens 4 uur al naar de akker gaat, wat wel een grote zeldzaamheid is in onze tijd. Gehecht aan eigen dorp en omgeving is de familie niet dikwijls buiten de ge meentegrenzen geweest. Alleen de beide evacuaties maakten een uitzondering. Minnertsga in Friesland was de woon plaats in 1944'46 en Wassenaar na de ramp in 1953. Met hun kinderen en 15 kleinkinderen wensen wij het echtpaar Kreeft een gezellige dag op Prins Hen- driks'Taat 17 te Ooitgensplaat. STAAL-DOUBLÉ-GOUD, JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT164 TEL. 115432 eer OP DE IMGAMG! „De DEUR MET 0£ 2 GCLUKSRINÖEM" BEIJERLANDSELAAN 3 TEL. 70360 ROTTERDAM MIDDEIHAENIS Vaoantie Jeugdwerk op de speelwei den. Door de Stichting voor Maatschap pelijk Werk wordt evenals verleden jaar weer vacantie-jeugdwerk georganiseerd op de speelweiden, gedurende de eerste 3 weken in Augustus. Deelnemende jon- gensen en meisjes kunnen hun deelne- merskaart afhalen in het Diekhuus, op de tijden, zoals in de advertentia elderi in dit blad aangegeven. Van de Stichting Nederlandse Uien Federatie ontvingen wij welwillend een specificatie van de met uien beteelde landbouwgronden in Nederland. Oppervlakte Uien 1954 Provinc'e Zaai-uien Poot- en Zilv.r- Plantuien uien Groningen 17 ha 2 ha 1 ha Friesland 173 ha 4 ha Drenthe Overijssel 171 ha 1 ha Gelderland 35 ha 7 ha 7 ha Utrecht 6 ha 5 ha 1 ha Noord-Holland 994 ha 93 ha 35 ha Zuid-Holland 1409 ha 185 ha 100 ha Noord-Brabant 456 ha 78 ha 64 ha Zeeland 1496 ha 219 ha 135 ha Limburg 25 ha 3 ha 4782 ha 597 ha 343 ha De c^fers van het vorige jaai waren 6099 ha 7Ü0 ha Bij vergelijking zien wij, dat er dit jaar minder zijn uitgepoot of gezaaid. Plantuien Zaaiuien 103 ha 1317 ha Al is dit verschil tameUjk gi'oot, toch wil dit niet zeggen dat er nu een tekort aan uien zal zijn. Bij bestudering van de jaai'lijkse uit voer, zien wij dat het Nederlandse uien areaal niet groter zou moeten zijn dan plm. 5000 ha. Bij 5000 ha blijft er altijd nog speling genoeg om aan het steeds wisselende vraag- en aanbod spel, te voldoen. Wordt de hoeveelheid van 5000 ha overschreden, of zelfs aanzienlijk over schreden dan lijden wij aan overproduc tie, met de funeste gevolgen daarvan. Wij hebben het al een paar maal on dervonden, dat bij een overvloedige pro ductie de ui waardeloos was, terwijl al het werk er toch aan moest worden ge daan. De verliezen waren dan in zo'n jaar ook zeer groot. Het is nog juist iets te vroeg om een enigszms betrouwbare oogstraming te verstrekken. Op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden is het gewas als een gevolg van de weersgesteldheid tijdens de zaai- periode zeker twee 6. drie weken later dan in een normaal jaar. Daarom is het beste niet al te veel vooruit te lopen, en nog even af te wach ten. Over het algemeen is de stand van het gewas goed tot vrij goed. De vele regens manen echter tot voorzichtigheid, want niemand kan voor spellen, welke invloed deze nog op het gewas zullen uitoefenen. De prijs die thans voor de uien wordt betaald nl. 10 11 cent per kg boeren- prijs, komt overeen met de huidige prijs op de Engelse markt. Wordt van hieruit echter weer ieta t« veel naar Engeland verzonden, dan is het onvermijdelijke gevolg dat de prijs direct zal zakken en de terugslag hier wordt gevoeld. Het is te hopen dat de exporteurs met verstand zullen verschepen opdat niet nodeloos de markt wordt bedorven. Btj Koninklijk Besluit van 26 Juli is (ia burgemeester van Den Bommel be noemd tot burgemeester van de gemeen te Steenderen, gelegen ten Zuiden van Zutphen, Voor de burgemeester bete kent deze benoeming een promotie. Den Bommel telt 2.000 zielen, Steende ren heeft een inwonertal van ruim 5000, welker bevol king haar be staan vindt in landbouw, vee teelt en indus trie, de laat ste voorname lijk bestaande uit steenbak kerijen. Burge meester Kruijff die thans 46 jaar oud is, kwam in 1947 van de secre tarie van Ha- zerswoude naar Den Bommel, waar hij de problemen van de na-oorlogse weder opbouw kreeg op te lossen. Vooral in het centrum was het dorp zwaar door oorlogsgeweld getroffen. Dank zij het beleid van het gemeentebestuur kwamen veel herstelwerkzaamheden en verbete ringen tot stand. Vooral op het gebied van woningwet bouw, straatverbetering en rioleringen, terwijl uit de laatste jaren resulteerden een nieuwe begraafplaats en een ge meentelijk sportveld. Door de ramp van 1 Februari 1953 werd de burgemeester voor de tweede maal voor wederop- bouw-problemen geplaatst. Deze weder opbouw is in Den Bommel behoorlijk vlot verlopen, mede dank zij groot scheepse hulp van tal van kampen. Nadat het grote gat in de Kaai gedicht was, is het herstel snel aangepakt en thans kan men zeggen, dat Den Bom mel er beter uit ziet dan het ooit deed. Bij wat men bezat kreeg men kort ge leden nog een prachtige speeltuin ter wijl een zeer moderne kleuterschool op komst is. Na het vertrek van burgemeester Brinkman van Stad aan 't Haringvliet, werd de heer Kruijff op 1 September 1953 benoemd tot waarnemend burge meester van deze gemeente. Burgemeester Kruijff is gehuwd, heeft geen kmderen en is de Chr. Hist, begin selen toegedaan. Hij is de derde burgemeester, die bin nen een jaar van Plakkee vertrekt. i-Liv^ten Jubcii evim. Op 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer N. M. Steur te Middelharnis in dienst kwam bij de Prov Waterstaat op Gfoeree—lOverflakkee. Vóórdien was hij werkzaam als water bouwkundig ambtenaar aan het Water schap ,,Poortvliet' 'op het eiland Tholen. 1 Aug. 1929 trad hij in dienst bij de Prov. Waterstaat als opzichter bij de Polders, dijken en havens. Al vrij spoedig werd hij op zichter Ie klas daarna tech nisch ambte naar, vervol gens technisch ambtenaar Ie klas, techmsch Hoofdambte naar en thans is hij districts hoofd van de afd. Polders in het rayon Flakkee. De jubilaris heeft dus in die kwarteeuw een mooie promo tie gemaakt. De dienst is intussen sterk uitgebreid, doordat de bemoeiingen van de overheid, vooral met de waterschappen, aanzien lijk groter zijn geworden. Vooral de be tere waterbeheersing in de polders en de nieuwe inzichten op dit gebied brach ten veel werk mee; de oude polderkeu ren moesten o.a. geheel worden herzien. En sinds 1 Pebr. 1954 vergt het toe zicht op dijken en polders nog meer werk en aandacht. Door de rampgevolgen moesten reglementen, keuren en voor schriften opnieuw onderhanden worden genomen en de nieuwe eerste en tweede waterkering van het eiland in het bij zonder schiepen problemen, aan welker oplossing de heer Steur met enthousias me heeft meegewerkt. De heer Steur is met de waterstaat kundige toestand op Flakkee door en door op de hoogte. Hij staat bekend als een bekwaam en zeer hard werker en is bovendien een zeer humaan en vriende lijk mens, bereid met woord en daad hij te staan. Bij zijn superieuren en colle ga's staat hij dan ook hoog aangeschre ven. Heden Vrijdagmorgen Is dit jubileum op het kantoor van de Prov. Waterstaat officieel herdacht. Door zijn superieuren en collega's werden veel vriendelijke woorden tot de jubilaris gesproken en ook tastbare blijken van dankbaarheid overhandigd. Wij voegen er gaarne onze gelukwensen aan toe. In het maatschappelijk leven is het een alledaags verschijnsel dat de zoon het beroep van zijn vader kent. En ook in de vaderlandse kerkhistorie vmden we er voorbeelden van dat het predikambt „overging van vader op zoon." Zo was het ook met de familie Van Heynsbergen, waarover we in dit artikel enkele bijzonderheden willen geven. De vader werd predikant, twee zoons volgden zijn voorbeeld, twee kleinzoons en een achterkleinzoon stonden ook „in het ambt". Het merkwaardigst van alles is, dat de meesten van hen werkzaam zijn ge weest in de Classis Tholen en Bergen op Zoom. De vader, Henricus van Heynsbergen was afkomstig uit Vlaanderen, maar in 1576 ontmoeten we hem als vluchteling te Middelburg, De kerkeraadsstukken van dat jaar geven ons geen beste in druk van Henricus als toekomstig predi kant. Herhaalde malen verschijnt hij voor de kerkeraad van de nog jonge Middelburgse gemeente om zich te ver antwoorden inzake zijn opvattingen over de leer der kerk. De broeders tekenen van hem aan dat hij dwaalt in sommige fundamentele leerstukken, zoals de Ver kiezing en Verwerping, de erfzonde, de vrije wil, de Verbonds- en Sacraments leer. In Middelburg verspreidt zich boven dien het gerucht dat Henricus de leider is geweest van Doopsgezinde samenkom sten. De kerkeraad wil juist overgaan tot de eerste trap van censuur, als Van Heynsbergen schriftelijk alles herroept, wat hij vroeger heeft verdedigd. Open lijk verklaart hij in een brochure, te hebben gedwaald en betuigt hij zijn in stemming met de leer van de Gerefor meerde Kerk. Als de zaken zó staan, heeft de ker keraad een ander "plan met Van Heyns bergen. In deze tijd van ontstellend pre dikantentekort kan men ontwikkelde mannen als Henricus goed gebruiken. Op 29 Januari 1578 verleent men hem preekconsent en sinds die datum zien we hem geheel Zeeland doorreizen om aan de gemeenten in de verstrooiing het Woord des levens te verkondigen. Reeds spoedig ontvangt de proponent Van Heynsbergen een beroep en wel naar de gecombineerde gemeenten van Haamstede-Burgh op het eiland Schou wen. 17 September 1578 wordt hij er als Dienaar van Woord en Sacramenten be vestigd. Het is niet zeker of Ds. van Heyns bergen deze gemeenten lange tijd heeft gediend, sommigen zijn van mening dat hij er reeds in 1580 afscheid preekte, anderen noemen 1590 als jaar van zijn vertrek. Zeker is wel, dat de gemeente Sint- Maartensdijk in het voorjaar van 1591 een beroep op hem uitbracht. Sinds het vertrek van Ds. J. de Prince naar Waar de in 1590 was de gemeente herderloos en het was haar dan ook tot blijdschap, dat Ds. van Heynsbergen het beroep aannam. Hij zou ia. dit "Thoolse dorp on geveer 30 jaren onafgebroken het Woord bedienen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Ds. van Heynsbergen Sint-Maartensdijk ging verlaten. In 1597 ontving hij een beroep naar Gouda en hij nam het aan. Maar tussen aannemen en afscheid pre ken ligt meestal enige tijd en toen het beroepingswerk van de Smerdiekse ker keraad vruchteloos bleef, had de predi kant geen vrijmoedigheid meer om te vertrekken. Bij nadere beslissing be dankte hij voor Gouda en verbond zich opnieuw aan Sint-Maartensdijk. Nog voor zijn komst te Haamstede was Ds Van Heynsbergen getrouwd. Van zijn vrouw weten we alleen dat ze Liesbeth heette, hem drie kinderen schonk en vóór 1604 overleed. De predikant hertrouwde in 1604 met Willemina Schenk te Zierikzee. Dit hu welijk bleef kinderloos. Tot zijn dood toe heeft Ds. van Heyns bergen de gemeente Sint-Maartensdijk gediend. Na 's Zondags tevoren nog tweemaal te hebben gepreekt, overleed hij vrij plotseling op 2 Maart 1621. In de kerk van Sint-Maartensdijk, waarvan hij de vierde leraar sinds de Reformatie was, wacht zijn stof op de jongste dag. De beide zoons van Van Heynsbergen werden predikant. De oudste, Johannes, komt van 15911592 voor als hulppre diker te Bergen op Zoom. Nadien zijn we zijn spoor bijster. De tweede, Isa&c, geboren in 1583 werd op 22-jarige leef tijd predikant te Pijnaart-Heijningen in Noord-Brabant. In 1609 kwam hjj dicht bij huis, want toen volgde hij de roe ping van de gemeente Scherpenisse, waar hij tien jaar werkzaam bleef. Hij ontving in 1619 een beroep naar Gouda, waar hij zes jaar later op 42-jarige leef tijd overleed. Bij zijn vertrek naar Gouda werd zijn vader consulent van Scherpenisse tot dat reeds het volgende jaar de vacature werd vervuld door de komst van Can- didaat Carolus de Maets, de later zo beroemd geworden hoogleraar. Ook Isaac had echter zoons, die d» voetsporen van hun vader drukten. Cornells was van 16351639 predikant te Zundert en van 1639 tot zijn dood in 1664 te Bergen op Zoom. De andere, Henricus geheten, werd juist candidaat toen zijn broer uit Zun dert vertrok. Hij volgde hem aldaar op, van 16391642. In dat jaar trok het eiland tóch weer een Van Heynsbergen naar zich toe en wel voor een lange tijd, want van 1642 tot zijn dood in 1669 was Ds Henricus van Heynsbergen predikant te Sint-Annaland. Diens enige zoon IsaSc voelde zich eveneens tot het „heilig ambt" geroe pen en trok weer als candidaat naar een gemeente van zijn grootvader, namelijk Pijnaart-Heyningen. Helaas mocht hij er slechts twee jaren werkzaam zijn, want in 1671 overleed hij, nog geen 25 jaar oud. Met hem stierf het predikanten- geslacht Van Heynsbergen uit. v. G. THOLEN Veiling van 36 Juli 1954. Doré Bon ken 7.70, gewone 13.— tot 13.80; Poters 7.kriel 3.58; Bintjes ge wone 9.51. Atnvoer l^A ton. Veiling van 27 Juli 1964. Doré bon ken 7.28; gewone 13.89; poters 4.48 kriel 3.60; witte eigenheimers gewone 9.50 tot 13.50; bintjes gewone 7.25 Aanvoer 13 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1