Rood in oppositie? ZwitsaïêÖ"'* Jeugd Roode Kruis van Nieuwe Tonge tradeerde zieken en ouden van dagen Hij gaat 'raan Marktberichten 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2323 Bestrijd UW PIJNEN met: Centrale Veiling Middelharnis Tal van fruitschaaltjes geschonken gepaard met goede wensen Helpt elkander Brief uit Amerika van Ds G. Zwerus Woensdag 28 Juli 1954 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg" Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Vergchynt tweemaal per wee]te. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Eeeds enige tijd hadden we het voor nemen, een artikel te schrijven over het onderwerp: ,^De aardigheid is eraf." Het was er nog niet van gekomen. We zou den dan gewezen hebben op het ver schijnsel, dat na de oorlog tussen de po litieke partijen en de grote vankcentra- len een zo grote samenwerking, vrede lievendheid en soepelheid was ontstaan, __t menigeen zich ging afvragen, of id nog wel verschil maakte of men op A.R. of op de P.v.d.A. stemde of dat men lid was van het C.N.V. of van het N.V.V. Bij de stembus en in de propa ganda voor de diverse vakbonden werd nog wel het pleit gevoerd voor eigen be- oinselen, maar ledereen voelde, dat er een radicale verandering in de onderlin ge verhoudingen was ingetreden. De sa menwerking van vrijwel alle partijen in één kabinet, van de drie grote vakcen- tralen in één Raad, leidde tot een uit schakeling van principiële zaken, tot een permanente compromis-poUtiek, tot een dusdanige vooropstelling van sociaal- economische problemen, dat er geen sprake meer was van een strijd der be ginselen, althans niet in de practijk van het politieke en maatschappelijke leven. Zij, die voorheen in de strijd tegen libe ralisme en socialisme in de frontlinie hebben gestaan, hebben de laatste ja ren met bezorgdheid deze gang van za ken gadegeslagen en menigeen heeft de verzuchting geslaalct: de aardigheid is eraf. En niet alleen was de .aardigheid" eraf, omdat men gevoelde, dat de stem busstrijd tot op zekere hoogte een soort spiegelgevecht werd, maar de vrees werd steeds sterker, dat in de eerste plaats de beginselen, waarvoor vroeger zo vurig gestreden was, naar het, twee de plan werden versohoven, maar ook, dat de geest van materialisme door de samenwerikng met socialisten en het doen praevaleren der Sociaal-economi sche vraagstukken steeds meer ook in eigen kring de overhand zou kragen. Het ziet er echter ny naar uit, dat er in dit opzicht verandering op komst is in Nederland. Door de R.K. bisschoppen is enkele weken geleden de knuppel in het hoen derhok geworpen door de bekendmaking van het nu wel beroemd geworden Man dement. Dit vreemde woord betekent hetzelfde als wat de Synode der Her vormde Kerk noemt een Herderlijk Schrijven". In dat Mandement hebben de bisschoppen zeer ernstig gewaarschuwd tegen steun aan de Partij van de Arbeid als zijnde een socialistsche poUtieke partg en zij hebben de reeds „doorge broken" Katholieken vermaand terug te keren van de dwaling huns wegs, hoe wel het Udmaatschap niet uitdrukkelijk verboden werd. Dit laatste geschiedde wel met het N.V.V., terwijl ook het ge regeld luisteren naar de V.A.R.A. en het lezen van sociahstische kranten op straf fe van onthouding der sacramenten evenals voorheen verboden bleef. Het behoeft niet te verwonderen, dat over dit Mandement zich in socialisti sche kring hevige consternatie en ver ontwaardiging openbaarden. Na de oor log immers werd door de oprichting van de Partij van de Arbeid een poging ge daan om de oude partijmuren te door breken, de antithese te liquideren en tot één massale socialistische partij te ko men, die een volstrekte meerderheid in de Tweede Kamer zou hebben. Men meende, dat dit mogelijk was, doordat een aantal Roomse en Protestanten in tellectuelen, vele oude vrijzinnig-demo craten en ook leidslieden der nieuwe Hervormde Synode door allerhande soort invloeden socialistische neigingen had den gekregen en men dacht, dat de mas sa der Roomse en Prot.-Chr. arbeiders wel volgen zou, niet alleen naax de P. V. d. Arbeid, maar ook naar het N.V.V Men predikte de „doorbraak." Jammer genoeg voor hen bleek in 1946 bö' dè eerste na-oorlogse verkiezingen, dat de oude „confessionele" partijen de aanval ongerept doorstaan ha<iden. De door- braakpropaganda ging echter voort en helaas moest geconstateerd worden, dat èn in Protestantse èn in Roomse krin gen van arbeiders en intellectuelen meer deren deserteerden naar het rode kamp Bij de verkiezmgen van 1052 werd daar door de P.v.d.A. zelfs de grootste par tij in ons land. Het doorbraak-proces is dus nog steeds aan de gang, zij het in een veel langzamer tempo dan P.v.d.A. en N.V.V. lief is. De factoren, die hierin een rol spelen, zijn van verschillende aard: de toenemende verwatering der religie, de houding van vele Hervormde predikan ten, de doorwerking van het Barthianis- me, dat van geen Schriftuurlijke ,,be- ïinselen" weten wil, de geest van ma terialisme, die steeds meer de overhand ^''ijgt, het vooropstellen van sociaal- economische vraagstukken, hetgeen van zelfsprekend het socialisme in de kaart speelt en voorts ook de ergerlijk slappe houding, door vele onzer overigens prin cipiële leidsheden aangenomen t.o.v. de doorbraak, b.v. het organiseren van een Chr. Sociale conferentie met deelname van christelijke sociaUsten enkele jaren geleden. In plaats dat men een „rück- siGhtslose" strijd aanbond tegen het so- ciaUsme en derhalve ook tegen de door braak zag men steeds meer samenwer king en soepelheid, zowel aan Roomse als aan Protestantse zijde. De R.K. bisschoppen hebben het ge vaar vap het socialisme goed onderkend en ze hebben radicaal ingegrepen, vóór dat het kwaad verder kan doorwerken. 2i) hebben zeer terecht de aan hun lei ding toevertrouwde kerkleden ernstig ïewaarschuwd en geen onzeker geluid gegeven. Dat zij daarbij Roomse metho den toepassen is vanzelfsprekend. Deze liggen ons natuurlijk niet, maar overi gens moeten we verklaren, dat wij de zakelijke inhoud, die van krachtige en grootscheepse aanval betekent op de doorbraak, geheel juist achten. Wat zijn nu de gevolgen van dit Man dement De P.v.d.A. heeft een grote ka- derdag gehouden met veel redevoerin gen, maar er werden geen concrete be sluiten genomen, die voor ons politieke leven consequenties inhouden. Misschien komt dat nog, wanneer er weer eens een kabinet geformeerd moet worden. Het N.V.V. echter heeft dezer dagen beslo ten de samenwerking in de Raad van Vakcentralen te verbreken op grond van het feit, dat de K.A.B. (Kath. Arb. Be weging) het Mandement heeft toege juichte!) en dhr Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond in eiikele uit latingen niet voldoende eerbied voor het N.V..V heeft betoond! We willen ons oordeel over dit alles hier kort samenvatten. En dan stellen we allereerst vast, dat wij ons verheu gen over deze gang van zaken. Het in grijpen van de R.K. Kerkleiding in het doorbraak-proces achten wij zakelijk juist. En dat het N.V.V. de samenwer king verbrak, geschiedde wel op zeer aanvechtbare gronden, maar ook dat vinden we uitstekend. Alleen moet het ons van het hart, dat in heel dit con flict onze Prot. Chr. leiders helaas een passieve rol spelen. Wij hadden liever gezien, dat: 1. niet de R.K. Kerk <ï(8 aanval ge opend had op de doorbraak, maar dat dit met name van de Ned. Herv. Kerk was uitgegaan. 2. niet van het N.V.V. het initiatief tot verbreking der samenwerking was uitgegaan, maar van het C.N.V. Dat dit in geen van beide gevallen geschiedde, is o.i. een symptoom van de verregaande slapheid óf in beginsel óf in beleid bij onze kerkeUjke, politieke en sociale leidslieden. Er is tegenwoor dig een vals eenheids- en samenwerkings streven, waarbij de beginselen in het ge drang komen. Doordat de kerkelijke, po litieke en sociale doorbraakmensen zeer dynamisch optreden, worden velen on zer geïntimideerd en is er bij vele on zer voormannen een soort valse schaam te, waardoor men van de ene concessie in de andere valt, omdat men bang is niet voor verlicht of progressief genoeg aangezien te worden. Nu is het zelfs nog zo, dat velen het verbreken der sa menwerking betreuren. Uit het bovenstaande kunnen onze lezers afleiden, dat wij een uitspraak der Protestantse Kerken, met name van de Ned. Herv. Kerk, tegen het lidmaat schap van P.v.d.A., N.V.V., V.A.R.A. etc. ten zeerste zouden toejuichen, zij het dan volgens Protestantse methode. De huidige politieke situatie in Neder land en West-Europa is zodanig, dat de noodzaak van Christelijke organisatie voor ieder duidelijk moet zijn. Wat wij graag zouden zien, zal ech ter niet gebeuren. De heer Stufkens, een doorgebroken Hervormde socialist, zei op de kaderdag van'de P.v.d.A.: „Over de Ned. Herv. Jferk maak ik mij geen zorg." De man had gelijk. De P.v.d.A. en het N.V.V. behoeven niet bang te zijn, dat de Hervormde Synode ook een Mandement uitvaardigt in de geest van het Roomse. Niet, dat deze Synode be zwaar heeft tegen leiding aan haar le den in de vorm van een Herderlijk Schrgven, maar de topleiders zijn zelf P.v.d.A.-mensen en een groot deel der Synode hangt de doorbraak aan! Van deze zijde is derhalve geen hulp te ver wachten in de strijd. Integendeel, den kende, dat zij de Kerk opbouwen door hun solidariteit met de buitenkerkelij ken, voeren zij haar regelrecht naar de ondergang. Wij hopen, dat er weer een ouderwet se beginselstrijd zal ontstaan, waarbij met name in Prot. Chr. Kring het besef levendig wordt, dat het sckïialisme in ons lani?* de grote vyand is. Want dit voert ons naar de alles-dirigerende staat naar de overheersching van economische en sociale problemen boven alle andere, waardoor do materialistische neigingen in de mens worden aangewakkerd, in één woord: naar een samenleving, die zich noch met het Christelijk beginsel, noch met ware democratie verdraagt. Moge het daarom zó zijn, dat de strijd tegen de doorbraak en in 't algemeen tegen het socialisme, door de conflicten van de laatste weken ook van onze zijde met steeds groter kracht worde gevoerd, opdat de infectie met rode bacillen, die in onze kringen langzaam voortwoekert, worde beëindigd en de machtspositie, die de P.v.d.A. thans in Nederland iimeemt (b.v. Dr. Drees, Minister-president) zo veel mogelijk wordt teruggedrongen. Uitsluitena t>ij Apothekers en Drogisten Veiling van Maandag 26 Juli 1954 Eigenneimers 10.6012.Sla 9.- Spinazie 39.46.Dubbele Princes- sen 131.—134.—Stoksnijtaonen 121— 127.Tomaten 37.48.Bloemkool 16.66.Komkommers 16.^23. Rode kool 20.—26.—Gele savoije kool 27.-29.Frambosen 200.—. We zouden moeilijk kunnen vertellen, wie er Zaterdag meer vreugde aan ge schenken beleefd hebben, de kinderen uit Nieuwe Tonge, die zelf een groot aantal fruitschaaltjes maakten en vulden en deze brachten bij zieken, zv/akken en ouden van dagen, of deze zieken en ouden, welke nog verrast werden met dat fruit en die sierlijke schaaltjes, waarbij nog eigenhandig geschreven briefjes met goede wensen voor herstel van ziekte of voor een gelukkige levensavond waren gevoegd. Onder leiding van de Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge, burgemeester Chr. van Hofwegen, de heren van den Doel en P. C. Tijl, alsmede jeugdvormingsleider Nijdam, gingen een twintigtal meisjes en jongens uit Nieuwe Tonge nadat zij dagenlang bezig geweest moeten zijn met het or ganiseren van deze cadeaugeverij eerst naar het ziekenhuis te Dirksland, daarna naar het Rusthuis De Goede Reê en vervolgens naar het eigen dorp om daar overal dankbare en verraste gezichten achter te laten. Voordat de jeugd met vacantie gaat wilden zij de ouden en de behoeftigen in de vreugde van de zomertijd laten delen. Een goede gedachte, die keurig verwerkelijkt werd en die geweldig insloeg. En die zelfs tot een zekei-e mate van jalousie leidde, want in het rusthuis hoorden wij tenminste een vrouwtje zeggen: ..Ik wou da 'k oak mar uut Nieuwe Tonge kwam, want dkn krieg je nog 's wat!" In het ziekenhuis bracht men ongeveer 60 fruitschaaltjes bij de patiënten, die vol komen verast waren door deze vriende lijke Nieuwe Tongse geste. En dat bur gemeester van Hofwegen overal een har telijk woordje met goede wensen voor spoedig herstel sprak, was al even on verwacht en is beslist ook heel erg op prijs gesteld. In het Rusthuis bracht men een on geveer even groot aantal geschenken. Met een adressenlijst in de hand, waar op de namen en deumummers van vroe gere Nieuwe Tongse ingezetenen, liepen de burgemeester, de kinderen en de an dere heren van het gezelschap de gan gen door, telkens aankloppend en met z'n allen binnenstappend. De meeste oud jes herkenden hun burgervader wel en menig kind wisten zij aan het gezicht wel thuis te brengen met een ,,Oh, da's d'r zeker een van en dan volgde de naam van een bekende Nieuwe Tong se familie. Weduwe Mussel-van der Veer werd ziek aangetroffen en die kreeg dus een extra goede wens van de burgemeester en een extra mooi opgemaakt schaaltje. Van haar als eerste ging men naar andere deuren. Juist was het mid dagmaal rond gediend en overal stond de soep op tafel. Een der oudjes hield bewonderend zijn fruitschaaJtje omhoog, wellicht te hoog, want een dikke, ronde, rode tomaat kiepte er uit en precies in het bord soep. Dat was even een spet- terpartij, maar de burgemeester viste de tomaat op en deponeerde die weer in het schaaltje. Die paar soepvlekjes, ach, daar keek men in de algemene vreugde niet op. Ook in het eigen dorp! Wat zich in het ziekenhuis en in het rusthuis had afgespeeld gebeurde daar na nog eens in meerdere woningen van het eigen dorp. Zwakken en zieken wer den niet vergeten. Zodat Zaterdag, niettegenstaande het donkere weer en de allesbehalve zomer se wind, toch een zonnetje heeft ge schenen. Koesterende stralen kwamen er uit Nieuwe Tonge! In 1952 hebben de kinderen van ge noemd dorp, voordat zij op vacantiereis gingen, ook de ouden en zieken bedacht. Vorig jaar kon er vanwege de ramp na tuurlijk niets van komen, maar thans is gebleken, dat men van deze leuke en aangename geschenkgeverij een traditie wil maken. Gaarne vermelden wg deze actie van het bestuiu- der Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge en de ze bereidheid van de jeugd om moeite en kosten te spenderen teneinde een zonnestraal te brengen in het hart van vele zieken en ouden van dagen, met ere! Wij zouden zeggen dat Nieuwe Ton ge weer een voorbeeld geeft, dat waard is nagevolgd te worden. Er gaat zowat geen week voorbij, of er wordt door de ene mens een beroep op de andere gedaan om hulp. Ddnkomt er iemand met een Iflst aan de deur en dan weer brengt de post een circulaire, waarin een dringende bede om hulp is vervat voor een of ander goed doel. Haast in elke krant of tijdschrift staat er een puzzle, die meestal een klein kind kan oplossen en waarop je een landhuis of een auto kunt win nen. Maar men moet minstens twee kwart jes extra aan postze gels op de briefkaart- met-op]pssing plak ken, wil men kans krijgen om landhuis- of autobezitter te worden. Een verkapte loterij dus, waar men blijkbaar altijd nog al goed mee uitkomt, want dat soort puzzles blijft regelmatig aanhouden. Dan zqn daar nog de bazars en fancy-fairs waarvan de grabbeltonnen gevuld zijn met bij de winkeliers afgebedelde arti kelen, allemaal om hulp aan anderen in de een of andere vorm te verlenen. On danks alle sociale verbeteringen der laatste jaren, blijken er nog vele noden te zijn, die geheel uit particuüere beurs moeten worden gelenigd. Ook komt het voor, dat uw hulp wordt gevraagd zon der dat de portemenee er aan te pas moet komen. Dat is bijvoorbeeld het ge val, wanneer het Roode Kruis een half litertje bloed van U vraagt, om daar mee uw naaste van dienst te zijn. Deze gave kan dus ieder gezond mens bren gen en het kost U alleen maar de moei te om naar de localiteit te gaan, waar de bloedtransfusiedienst zitting houdt. Overigens krijgt U er nog een kop kof fie op de koop toe. Verleden week zijn er op ons eiland weer honderden liters bloed afgetapt, maar toch wil het Schram voorkomen, dat er nog heel wat meer flessen gevuld zouden zijn, wan neer ieder in deze zijn plicht zou ver staan. Uit Middelhamis, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel waren 262 donors (bloedgevers) opgeko men, doch het aantal had naar mijn be scheiden mening zeker het dubbele kun nen zijn. Ik geloof, dat het nut van de ze dienst ieder nog niet duideUjk is en ook, dat er tal van mensen zijn, die er van terugschrikken een naald in hun aderen te laten steken. Een gezond mens kan gemakkelijk eens per jaar 'n halve liter bloed missen; daar overkomt men niets van. En die aftapperij valt heus wel mee. Vanzelfsprekend strijken er wal «nkelen het vaantje, maar ik heb de indruk, dat dit meer van zenuwachtig heid is, dan van bloedverlies. Schram kent wel mensen, die ondanks deze in zwijm-vallerij toch zich elk jaar weer disponibel stellen, omdat ze de overtui ging hebben, dat van hun daad soms een mensenleven kan afhangen. Trou wens, al gaat men een ogenblik van „z'n stukkie", dan staan er vele bereidvaar- dige handen gereed, om U weer bij uw positieven te brengen. Ik zou zo zeggen: wanneer het Roode Kruis weer een be roep op uw bloed doet, blijf dan niet achter en zorg, dat er geen flessen ge noeg aan te halen zijn. Dan hebben ook de mensen, die het er aan verbonden werk belangeloos uitvoeren, eer van hun arbeid en het Roode Kruis staat in tijd van nood niet met lege handen en lege flessen! Het is altijd pleizierig, wanneer men bij soms plotseling voorkomende ge vallen gereed is om zijn naaste direct van dienst te kurmen zijn. In dit ver band mogen ook met eer degenen wor den genoemd, die voor ons Ziekenhuis te .allen tijde klaar staan hun bloed voor de patiënt ente geven, die dit nodig hebben. Even een seintje uit het Zieken huis en korte tijd later zijn ze present om hun medemens aan nieuwe kracht te helpen. Evenwel, er blijven ook nog vele instellingen over, die we kurmen helpen met een finantiële aderlating. Het is natuurlijk omnogelijk om voor ieder goed doel een bijdrage te leveren. Dan zou er tenslotte van iemands week loon niet veel meer overschieten. Maar er zijn toch van die verenigingen in ons land, die we enige financiële steun niet mogen onthouden. Zo zal er deze week een collecte worden gehouden voor „Het Hoogeland", waar maatschappelijk ge- derailleerden weer op het goede spoor worden gebracht. Meer dan 700 personen worden er jaarlijks verpleegd in haar 4 landkolo- nies en 5 tehuizen. Er zijn heel wat mensen, die door het werk van deze ver eniging weer in de maatschappij konden worden opgenomen en dankbaar terug zien op de tijd, in „Het Hoogeland" doorgebracht. Menselijkerwijs gesproken waren zij ten onder gegaan, indien men hun de helpende hand niet had geboden. Dat de zorg en nazorg voor deze pa tiënten grote geldelijke offers eist, valt te begrijpen en het is prijzenswaardig, dat ons volk tot heden meeliielp om die veelzijdige arbeid voortgang te doen vin den. Er zijn mensen, die zich er vanaf maken door te zeggen, dat zij, die in de maatschappij gestruikeld zijn, dan maar beter hadden moeten oppassen. Ze heb ben voor zulke doeleinden dan ook geen cent over. Hier geldt echter ook: wie meent te staan, zie toe, dat hij niet val- le. Wanneer de directie van „Het Hoo geland" eens de tragedie van de men senlevens zou vertellen, die bij hun be scherming vinden, dan zouden we allen nog een heel andere kijk op deze dingen krijgen. Als men daarom deze week een beroep op U doet om steun voor dit nuttige werk, doe dan uw hand open en geef wat U missen kunt. Wees dankbaar Bezoek van Presiötent Coty aan Rotterdam. Na het bezoek aan het Stadhuis van Rotterdam ging de President niet direct in de wagen terug, maar moest eerst de kinderen, daar opgesteld, toezwaaien. tot hart mochten we daar spreken over de daden des Heeren. Nadat wij te Rock Valley in de dienst des Woords hadden voorgegaan, vertrokken we dezelfde avond nog naar het gastvrij tehuis van Ds Hegeman. De volgende dag zijn we naar Corsica gereden, waar we de jaardag van de moeder van Ds Vergunst hebben meege" vierd. 's-Avonds was er een heel gezel schap aanwezig en werd er onder elkaar zeer stichtelijk gesproken. Op Donderdag 24 Juni zijn we van daar met vrouw en onze drie jongste kinderen, en de zoeven genoemde ouder ling en echtgenote, vertrokken naar Choteau, een reis van twee dagen, of tewel 950 mijl. Twee kinderen werden daar ziek (mazelen) en ook de vrouw. Choteau ligt n.l. 4000 voet boven de wa terspiegel, mijn vrouw kon daar blijk baar niet tegen en had er hoge bloed druk. Zij moest er volgens de dokter zo vlug mogelijk vandaan, maar dat kon niet, vanwege de zieke kinderen. Te Choteau hebben we Zondags drie maal gesproken. Onder ons gehoor was o.m. Mevr. de Wed. Ds Kersten met haar dochter. (De dochter woont daar). Dinsdags 29 Juni ben ik vertrokken naar Sunnyside, vrouw en twee kiiide- ren achterlatend om daar Donderdags ber vestigd te worden, zoals U reeds gele zen hebt in het Eilanden-nieuws. De reis van Choteau naar Suimyslde is 630 mijl. Hier valt veel natuurschoon te zien, we trokken over bergen van 9650 voet hoog, waar de sneeuw aan weerszijden van de weg meters hoog lag. De bergen zijn onderscheiden van kleur, men ziet daar bruine beren, antilopen, wilde ezels enz. in de vrije natuur. Dan weer gaat het langs diepe ravijnen, we passeerden er ook de plaats Lemmon, het Petrified Wood Park, schitterend mooi, waar in versteend hout opgetrok ken kastelen en andere bouwwerken te zien waren, aangelegd door een rflke Amerikaan. Bij het aanschouwen van dit alles komt men onder de indruk en moet men wel uitroepen: Hoe groot zfln Heer' Uw werken! Sunnyside Ugt in een valley met een ge^nd en prettig klimaat. Het is het vruchtbaarste gedeelte van America en bijna altijd zomer. De week nadat we onze intrede heb ben gedaan hebben we vrouw en kinde ren opgehaald, die allen weer gezond zijn. Te midden van de gemeente moes ten we getuigen met David: Heere wie ben ik en wat is mijn huis, dat ge mg tot hiertoe geleid hebt. Bij al het schoons dat we tot hiertoe in Amerika gezien hebben, moesten we ook zeggen: het oog wordt niet verzadigd van zien. De ge daante dezer wereld gaat voorbij. Chris tus in Zijn schoonheid te aanschouwen doet hem Ledeboer nazeggen: Een kus van Jezus' mond, is mij meer waard dan al die zwarte grond! Dat is zielspija en de enige verzadiging, beide in leven en sterven. Weest hartelijk gegroet, terwijl we U Gode en Zijn genade bevelen. Rev. G. Zwerus 321 - 1 3th Street Sunnyside ,Wash.) Amerika HERKINGEN Kerkdienst. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. op te tre den Ds Honkoop van Goes. Afscheid Hoofd der School. A.s. Vrij dagavond half zeven uur zal in het kerkgebouw der Ger. Gemeente door de heer Neels afscheid worden genomen van kinderen, ouders, bestuur en per soneel der Chr. School, wegens vertrek naar Bameveld. OUDDOBP Larven van de Bonenvlieg. In ver schillende percelen O.I. Kers is een aan tasting waar te nemen van de larven van de bonenvlieg. (maden in de wortelsten- gel.) De bonenvlieg verschijnt in Mei. In deze maand zetten de wijfjes haar eieren op de grond af, in de nabijheid der kie mende planten van bonen, erwten, lupi- nen, sla, graan, koolplanten, Oost Indi sche kers, bieten en rode klaver. Per jaar verschijnen drie generaties. De meeste schade wordt veroorzaakt op met stalmest bemeste percelen die in het voorjaar is toegediend. Een bestrijding in de grond is niet mogelijk. De zaden dienen behandeld te worden met een larvendodend middel indien de ze aantasting veelvuldig zal voorkomen. elke mug, mot, vlieg; elk insect dat in aanmerking komt met de insec ten verdelgingsmiddelen uit Wed. Kurvinks Drogisterij. STAD AAN 'X HABINGVLtEX PostSuiven wedvlucht van uit Roer mond. E. L. Trommel 1, 7; A. C. Kop penaal 2, 11; J. C. Visser 3, 10; C. v. d. Boogert 4, S; Gebr. v. d. Valk 6, 9. A.s. Vrijdagmiddag 3 uur zal de ker kelijke huwelijksbevestiging in de Ger. Kerk plaats hebben van de bruidsparen C. Saarloos en J. van Keulen en Joh. Maliepaard en N. van Keulen. INGEZONDEN Suimyside, 21 Juli 1954. Aan mijn Flakkeese vrienden. Mijn vorige brief heb ik geschreven ten huize van onze ambtsbroeder Ds Hegeman, thans schrijf ik deze uit eigen pastorie te Sunnyside. We zijn Zaterdags 19 Juni vertrokken naar Corcica (de plaats waar Ds Ver- gunst staat) en hebben daar des Zon dags drie maal gepreekt. De Heere liet zich niet onbetuigd, we mochten daar 's-avonds op een gezelschap nog enkelen ontmoeten, die om' God verlegen waren. Ook ean ouderling afkomstig uit Sche- veningen, genaamd Spaans, een man die zichzelf kende en kon verklaren wat God in Christus wil zijn voor een arm zondaar.' We ontmoetten er ook een ouderling met zijn vrouw uit Choteau, die 950 mfll hadden gereden om ons van daar op te halen. Choteau is n.l. een af deling van Sunnyside, waar we D.V. veertien Zondagen in het jaar moeten voorgaan. Op Maandag 21 Juni vertrokken we naar Sioux Center, waar we dezelfde avond hebben gepreekt. De kerk was geheel gevuld. Ze spreken daar veel Hol lands, in de winkels, op de Bank enz. De volgende dag ging de reis naar Rock Valley in geielschap van Ds en Mevr. Hegeman^ In die plaats maakten we kennis met Ds van Zweden. Van hart dat „Het Hoogeland" uw hulp niet kan niissen, maar U niet de hulp van „Het Hoogeland" nodig hebt. Het is ook hier zaliger te geven dan te ontvangen. SCHRAMMETJE. VEEMARKT ROTTERDAM, 26 Juli. Ter vee markt aangevoerd in totaal 1592 dieren, waaronder 1129 vette koeien en 463 var kens. Prijzen per kg: vette koeien 2.74 2.90, 2.60—2.70, 2.14—2.42, varkens lev. gew. 2.03, 2.01, 1.98. De aanvoer van vette koeien was als vorige week met luie handel en niet prfls houdend. Prima boven notering. De aanvoer van varkens was minder met vlugge handel en hoger in prijs. SCHERPENISSE Aardappelveiling van Donderdag 22 Juli 1954 (via de veiling van St. Aima- land). Doré gewone 9.1713.06; Doré bonken 7.50. Eigenheimers gewone 7.5010.50, eigenheimers drielingen 8.23. Alles per 100 kg. Aanvoer 50 ton. Aardappelveüing van Vrijdag 33 Juli 1954 (via de veiling van St. AnnaaIntL) Eigenheimers gewone 7.5110.32, Eigenheimers drielingen 4.51, Doré ge wone 11.50—13.21. Alles per 100 kg. Aanvoer 32 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1