HerLepIanting op Goeree- en Ovemakkee Een hoopvol experiment Marktberichten Buitenland Zeniiwrust. 20e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBOND8LAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ledeieen neemt Rennies. Want iedereen weet dat ze feilloos helpen Zeepost MEDITATIE HET HART UIT HET ZOALS EENS BIJ ONS ,DE FLAKKEESCHE GEMEENSCHAP" Ir B. Mijs sprak over .- Samenwerking is nodig om Flakkee weer in liet groen te zetten y<»--^ Zaterdag 17 Juli 1954 No. 2320 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschflnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL AX>VERTENnBPRUS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In ons land wordt zeer veel rogge ver bouwd. Wel viermaal zoveel als tarwe. Vooral de gemengde bedrijven van de zandgrond leveren veel rogge op. Van daar dat in het Oosten, Zuiden en Mid den de verbouw van rogge van zeer gro te betekenis is. Voor vervoer is rogge zeer geschikt. Voor jaren was rogge als broodkoren van meer betekenis dan te genwoordig. Toch wordt in het Oosten en Zuiden van öns land nog aardig wat rogge tot brood verbakken. Evenwel niet in verhouding tot de aanzienlijke productie van rogge. Ook voor veevoer zou de rogge van veel meer betekenis kunnen zijn" indien ze niet zekere toxi sche eigenschappen bevatte eigenschap pen, die de zogenaamde branderigheid veroorzaken. Zo wordt b.v. voor kippenvoer jaar lijks 800.000 ton graan gebruikt. Maar hierbij is zeer weinig rogge. Juist vanwe ge die toxische eigenschappen is rogge voor kippenvoer minder geschikt. Deze wetenschap heeft de heer A. R. Zwaan, directeur van het Voorburgse zaadteelt en selectiebedrijf er toe gebracht om te trachten e,en roggesoort te kweken, die niet die toxische eigenschappen bevat. En dit is hen gelukt. Tijdens een in de Haarlemmermeer georganiseerde excur sie naar het Voorburgse selectiebedrijf heeft de heer A. R. Zwaan van zijn vin ding melding gemaakt. Het is aan het selectiebedrijf gelukt een nieuw soort rogge te kweken, de witte rogge, die vrij blijkt te zijn van de voor mens en dier min of meer schadelijke toxische eigen schappen. Er wordt berekend, dat van die 800.000 ton kippenoer zeker ge deelte vervangen zou kunnen worden door dit witte rogge. Het springt da delijk in het oog, dat die vinding van de heer Zwaan voor onze landbouw van groot gewicht kan zijn. Indien namelijk jaarlijks 200.000 ton rogge voor kippen voer gebruikt zou kunnen worden dan zal dat voor de verbouw van rogge van grote betekenis zijn. Na een proeftijd van 15 jaar groeien thans op het Voor burgse selectieveld de eerste halmen van de nieuwe, van de witte rogge. Als de practijk mag beantwoorden aan de verwachtihgefii dan openen zich wijde perspectieven voor onze roggetaouw en daarmee voor de landbouw op de lichtere gronden. (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? ledere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - g;roter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voor keur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te we ten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smake lijk bovendien. VEEMARKT Etten en Leur, 14 Juli 1954. Op de veemarkt te Leur werden aangevoerd 83 stuks, waarvan 48 runderen, 1 paard en 34 biggen. De aanvoer van runderen was iets minder dan vorige week, de handel le vendig, de prijzen iets hoger. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel on veranderd. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 700.1000.—; kalfvaarzen 600.825.—; pinken 325 —600.guste koeien 550.700. graskalveren 150.225.paarden 400.700.biggen 40.60.lopers 70.—100.—-; vette koeien 2.00—2.50 per kilo geslacht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. ,,Autolycus" (19 Juli), Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Temate" (22 Juli); Ned. Antillen: s.s. „EUerbek" (21 Juli); Suriname: m.s. „Bonaire" (28 Ju li) Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Arundal Castle" (17 Juli)Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Juli); m.s. „Jo- han van Oldenbamevelt" (21 Juli)m.s. „Prins Willem George Frederik" (22 Ju li); Argentinië en Chili: a.s. „Presiden te Peran" (17 Juli)-; s.s. „Naviero" (22 Juli); Brazilië en Uruguay: s.s. „Presi dente Pprón" (17 Juli); Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (17 Juli). De postkantoren geven inlichtingen betreffende de verzendingsdata van post pakketten. ,,Maar de Heere ziet het hart aan" (1 Samuel 17 7b.) Met een bijzondere opdracht ging Sa muel de Ziener Gods naar Bethlehem. Hij moest een zoon van Isai tot koning van Irsaal gaan zalven. Toen Samuel het huis van Isai was binnengekomen zag hij Isai's oudste zoon: Eliab. Sa muel meende dat deze man de door God verkoren en het koningschap van Israël zijn zou, maar de Heere sprak tot hem: Zie zijn gestalte niet aan noch de hoogte van zijn statuur, want Ik heb hem ver worpen. Want het is niet gelijk de mens ziet; want de mens ziet aan, wat voor ogen is, maar de Heere ziet het hart aan. Hoe nodig is het dat dit woord gedurig in onze herinnering geroepen wordt. Wij oordelen zo dikwijls naar wat we zien of wat we horen, naar onze uitwendige waarneming, omdat het inwendige zich aan ons oog onttrekt. De Heere legt ech ter geheel andere normen aan, wanneer Hij oordeelt: Hij ziet het hart aan. Veel kunnen wij doen in ons godsdienstig le ven dat ons de schijn der godzaligheid doet verwerven, maar dat buiten het hart omgaat. Voor hoeveel duizenden is de godsdienst niets anders dan de on derhouding van allerlei uitwendige le vensregels terwijl het hart ver van de Heere is. Lezen wij niet in de Schrift van een volk dat tot de Heere naderde met de mond, maar dat het hart verre van Hem hield Kunnen wij daaruit niet leren, het voor de eeuwigheid niet de minste waarde heeft om ons te tooien met een godsdienstig kleed, als niet ons hart vernieuwd is? Er moet met heilige ernst op aangedrongen worden ook in de bediening des Woords dat onze gods dienst een haxtezaak moet zqn. Al zou den wij een gerechtigheid verwerven, zoals de Farizeeërs er zich een verwier ven, die gebod op gebod en regel op re gel onderhielden, dan heeft dat alles niet de minste betekenis. In de profetiën van Jesaja kunnen wij lezen over het boetedoen van Israël. Men kwelde zich voor een dag, men boog het hoofd als een bieze, maar men reinigde het hart niet voor God. Daarom had de Heere geen lust aan zulk een vastedag. Al die gescheurde klederen waren Hem niet behaaglijk, als niet tevens het hart voor de Heere gescheurd werd. De besnijdenis was een goddelijk teken en zegel, door de Heere Zelf ingesteld maar zodra Israël zich op dat teken laat voorstaan moet de Apos tel zeggen: en de besnijdenis des har ten, in de geest, niet in de letter, is de besnijdenis. Toen Simon de tovenaar zichzelf moest ontmaskeren en ondanks zijn geloven en zijn gedoopt zijn de on heilige begeerte zijns harten openbaar werd moest Petrus zeggen: Uw hart is niet recht voor God. En zo zouden wij kunnen doorgaan met talloos vele aan halingen uit de HeiUge Schrift om er ons van te verzekeren, dat het op de verhouding des harten tussen de Heere en onze ziel aankomt. Hoevelen hebben zich voor de eeuwig heid niet jammerlijk bedrogen die het met een uitwendige godsdienst hebben gedaan en nooit om de hartvernieuwing verlegen zijn geworden. Voor talloos ve len ook van hen, die de zuivere waar heid willen belijden, is de godsdienst geen vraag des harten, maar slechts een zaak van verstand en levensopenbaring. In de allereerste plaats is hartver nieuwing noodzakelijk. Ons hart is van nature verdorven en kan alleen door ge nade Gods vernieuwd worden. De mees te nadruk in prediking en vermaan moet op dit allervoornaamste gelegd worden, waarbij tevens gepredikt mag en moet worden, dat de Heere naar Zijn onein dige wijsheid en goedheid, die harten vernieuwen wil, omdat Hij daarvan in Zijn Woord gesproken heeft. Hij zegt: Ik zal het stenen hart wegnemen en een vlesen hart geven. Dat spreekt maar niet van een kleine verandering of ver betering maar van een algehele vernieu wing. Uit een zodanige vernieuwing vloeit noodzakelijkerwijze ook een le vensvernieuwing voort. Het hart is het centrum van het leven; daaruit vloeien alle gedachten en daden voort, zodat als dit vernieuwd wordt het niet uit blijven kan dat ook geheel het leven wordt ver nieuwd. Genade leert Gods kind menigmaal klagen over dat eigenbedoelde hart. Dat wordt een last en een zorg. Hoe kom ik van zo'n hart verlost? De natuurlijke mens is met zijn godsdienst zeer tevre den en gevoelt geen last van zijn hart, dat niet recht is voor God, maar het oprecht gemaakte hart wordt zich be wust van de afwijkingen des harten. Ontdekkende genade Gods doet afdalen in die bron van onreinheid en ongerech tigheid en doet ons de noodzakelijkheid van de verzoening in het bloed des krui- ses gevoelen en beseffen. O, wat een wonder wordt het voor zulk een volk dat de Heere nog gedragen en geduld heeft en dat Hij geen voleinding ge maakt heeft. Geheel het leven met al zijn verrichtingen wordt dan veroordeeld. Kerkgaan en Bijbellezen, gebed en offer komt onder dat Godsgericht als waar deloos goed te vervallen, als men ziet hoe harteloos men in dit alles geweest is. En dat is niet alleen een zaak, die aanvankelijk moet worden geleerd maar die telkens weer moet worden ingeleefd. Daarom is het zo'n noodzakelijke vraag voor ons hoe het met ons hart gesteld is. Elke dag weer. Het zelfonderzoek is daarvoor nodig, omdat dat niet anders zijn kan dan een inkeer naar binnen. En hoe meer dat door de werking der ge nade geschiedt hoe meer de ziel de bede van David zal leren verstaan: O, bron van het hoogste goed. Was, reinig mijn gemoed. Van mijn verborgen zonden. Lezer, die vraag is ook voor U hoogst noodzakelijk: Hoe is het met uw hart, want de Heere ziet i!w hart ook aan? Is dat recht voor God geworden of gaat alles buiten uw hart om? Overstromlngsramp in Oostenrijk en Duitsland. Ervaring, wat meeleven leert Tekenen Gods. Het gebied van Beneden-Oostenrijic West- en Oost-Duitsland is door een zware overstromingsramp getroffen. De „Schone Blauwe Donau", waar men an ders zo trots op is, is ver buiten haar oevers getreden en heeft in dorpen en steden een ontzettende verwoesting aan gericht. De onregelmatige natuur van dit seizoen heeft bovenmate veel regen gebracht, bovendien ook veel sneeuw in de bergen, die snel door de hoge tem- paraturen smelt en daardoor telkens nieuwe voeding geeft aan de wildstro mende rivier, die reeds twee en een half maal zo breed is dan gewoon. Bij We nen heeft het water een ongekend hoog peil bereikt, de voorsteden zijn over stroomd en verscheidene dorpen in de omtrek staan tot drie meter onder wa ter. De kranten sta£in er vol van en onze lezers zullen de foto's gezien heb ben, die zeer aan de Februari-ramp van '53 herinneren. Mensenlevens zijn er ge lukkig tot op heden niet veel te betreu ren, in de drie genoemde landen zijn er tot op het moment dat wij dit schrijven 37 geregistreerd. De reden daarvan is, dat deze overstromingsramp niet is te vergelijken met wat ons gebied getroffen heeft. Bij ons overviel het de mensen, waardoor zovelen een jammerlijke dood in de golven vinden, maar de Donau steeg eerst betrekkelijk langzaam, zodat de bewoners het gevaar reeds dagen tevo ren konden zien aankomen. Neem als voorbeeld de gemeenten Middelharnis Sommelsdijk, waar (tenminste gedeelte lijk) het water ook niet overviel en het getal der verdronkenen minder was. Het is er echter een ontzettende toe stand, van de brede massa's water is geen idee te vormen. Te Dessau, een stad van 95.000 inwoners ,ons eiland telt er in totaal maar 35.00()) is de toestand ernstig. In het gehele noodgebied zijn 70.000 mensen geëvacueerd, het red dingswerk is nog steeds in volle gang. We worden hier weer geconfronteerd met al de ellende, die we verleden jaar door de stormramp op onze eilanden hadden. Hoe verkwikkend was toen de hulp die van alle zijden, uit heel Europa tot uit Amerika toe, werd geboden! Ook in dit uitgestrekte rampgebied helpt men van alle zijden de nood lenigen, zelfs werken in de Russische z6ne Ameri kaanse en Russische soldaten samen, ze staan op bedreigde punten schouder aan schouder. We gevoelen te meer de ontzettende nood van die mensen, omdat we het zelf in meerdere of mindere mate hebben meegemaakt. We weten wat evacuatie betekent, wat het zeggen wil huis en haard te moeten verlaten en alle bezit te moeten prijsgeven aan het verwoes tende water. Te dien opzichte heeft 'de ramp die ons trof enig meeleven geleerd. Laten we eerlijk zijn, vroeger trof een ramp in andere landen ons niet zo, het was zo ver weg, het ging zo snel onze aandacht voorbij. Waar wg op hebben acht te geven is dit: het is de hand des Heeren die dit alles doet. De elementen zijn in Zijn hand, en al zal Hij de aarde nooit door water doen vergaan waarvan Zijn boog die vaak in de wolken verschijnt nog altijd de getrouwe is (Gen. 9 13) toch ge bruikt Hij dit middel opdat wij Zijn grootheid en ook Zijn straffen zien zou den, om ons tot Hem te keren. Het zijn tekenen Gods, geen blote natuurrampen alleen, (waarover bij .de laatste ramp zoveel is gedelibereerd) Hij heeft er ons wat mee te zeggen. Op de tekenen in de natuur hebben we ook te letten, waartoe ons de Heere vermaant in Zijn Woord. Deze week nog een aardbeving niet zo ver van onze grenzen: in België. Aard bevingen in verschillende plaatsen (Matth. 27 7) w.o. ook natuurrampen kunnen worden begrepen, het is een be ginsel der smarten in de wereldweeën, een voorloper van Christus' komst. Newton heeft eens gezegd, ik lees in de krant hoe God de wereld regeert. Merk dat ook op, als ge deze dingen verneemt. Opdat we er uit leren te buk ken en buigen voor Zijn hoge en Godde lijke Majesteit en schuiling bij Hem le ren zoeken eer het oordeel ons genaakt. WAARNEMER. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken Het zelfvertrouwen 'en stemmen U weer moedig en rustig. Ramp in Midden - Europa Het politieke nieuws is deze week enigszins op de achtergrond geschoven door de ramp, die Midden - Europa ge troffen heeft. De Donau en verschillende van haar zijrivieren zijn tot een ongekende hoog te gestegen tengevolge van zware re genval en sneeuw die van de gletschers naar beneden glijdt. Op talrijke plaatsen trad de rivier buiten haar oevers of bra ken dijken en dammen door. Met een snelheid van meer dan 40 kilometer per uur buldert het water voort, alles mee sleurend, wat het tegenkomt. Verschillende plaatsen staan geheel onder water, kleine dorpjes zijn geheel van de kaart geveegd. Terwijl we dit schrijven staan de buitenwijken van We nen reeds onder water. Momenteel zijn in Duitsland meer dan 25000 personen geëvacueerd, in Oostenrijk bedraagt dit aantal 40.000. Voor de bewoners van de getroffen gebieden is het een geluk, dat ze om hun leven te redden, steeds hogere berg- gedeelten kunnen opzoeken, zodat het aantal doden in verhouding tot de ramp, betrekkelijk klein is. Toch zijn er reeds 36 slachtoffers te betreuren, terwijl nog een groot aantal personen wordt ver mist. De materiële schade loopt in de milü- oenen. Bovendien brengt de ramp een ge voelige slag toe aan het economische le ven, juist in het seizoen van het toeris- tenverkeer. In verschillende landen zijn grote hulp acties ondervonden. Ook Nederland is dadelijk tot hulp overgegaan. Dat stemt ons tot voldoening, wanneer we terug zien op de overweldigende hulp uit het buitenland, toen een soortgelijke ramp, begin vorig jaar, ons land, en in het bijzonder onze eilanden, trof. Bumoer om Génêve De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, vertrok Maandagavond onverwachts uit Was hington naar Parijs, waar hij Dinsdag middag aankwam. Het doel van deze reis is in de Franse hoofdstad te confereren met de Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Mendès-France en de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden. Dulles heeft zelf het initiatief geno men tot deze reis, hoewel Mendès-Prance hem officieel had uitgenodigd. De Amerikaanse minister heeft dit besluit genomen op advies van vooraan staande politici, die hem hadden verze kerd, dat het prestige van de Verenig de Staten aanzienlijk zou lijden als ge volg van de weigering om de verant woordelijkheid voor Indo-China te helpen dragen. Deze reis brengt echter geen verandering in het standpunt van Dul les, dat hij niet van plan Is, naar Ge neve te gaan. De Verenigde Staten nemen waar schijnlijk een ander standpunt hi dan Frankrijk ten aanzien van een wapen stilstand, aangezien ze niet onmiddellijk bij het Indo-Chinese conflict betrokken zijn. De Franse regering toonde zich bij monde van premier Mendès-France zeer tevreden over de onverwachte komst van Dulles naar Europa. Men ziet de reis van de Amerikaanse minister als het einde van de Amerikaanse boycot van de Geneefse conferentie. Eden en Mendès-France zouden het eens zijn over de concessies die aan de communisten moeten worden gedaan in ruil voor een eervolle vrede in Indo-Chi na. Na het overleg van de drie ministers te Parijs zijn Eden en Mendès-France naar Génève teruggekeerd om de con ferentie voort te zetten. Minister Molotov bleek evenwel zeer onstemd te zijn over de plotselinge belegde' bijeenkomst van de drie ministers. Dit kwam duidelijk uit in een te Gé nève verspreide verklaring van het Sow- jet-persbureau, waarin de Russische re gering een bijzonder felle aanval doet op de onverwachte overkomst veui Dul les naar Parijs om daar over de gang van zaken te Génève te spreken. Molo tov beschouwde de reis van Dulles-^als een poging om het accoord over Indo- China te torpederen, juist op het mo ment, dat dit accoord binnen het bereik scheen." Dat hij ook te Génève daarop zal doorgaan, lijdt geen twijfel. Het is moei lijk te zeggen, welke invloed deze ont wikkeling zal hebben op de Geneefse conferentie. Het is echter vrij zeker, dat de besprekingen hierdoor in geheel an dere banen zullen worden geleid. Bood'China en de V.N. De laatste weken is de kwestie van de toelating van Communistisch China tot de Verenigde Naties opnieuw actueel ge worden. Enkele leden, zoals bijv. Nieuv>r- Zeeland verklaarden dat ze thans de tijd rijp achten om Peking onder bepaalde voorwaarden toe te laten. President Eisenhouwer van Amerika heeft echter op een persconferentie ver klaard, nog altijd tegenstander te zijn van Pekings lidmaatschap. Het gerucht, dat Amerika de organi satie zou verlaten Indien Rood-China Werd toegelaten, werd door de presi dent tegengesproken. Hfl wees er echter op, dat Rood-China nog in oorlog verkeerde met de Ver enigde Naties, dat het in een resolutie van de Algemene Vergadering een agres- OVERSTROMING IN BEIEREN. Met boten wordt het verkeer in stand ge houden en bewoners die in gevaar zijn, geëvacueerd. Foto, die herinneringen oproept aan de ramp, die ons land anderhalf jaar geleden heeft geteisterd. 'GoB eiland, kaal geworden door twee kort opeenvolgende inundaties, heeft grote behoefte aan beplanting van boom- en siergewassen. Door het zoutgehalte kon tot op heden nog niet worden ingeplant, nu dit volgens de deskundigen a.s. najaar kan gebeuren, wordt het vraagstuk actueel. Er wordt reeds overleg ge pleegd met Staatsbosbeheer en pogingen aangewend om de beplanting rond boer derijen, langs wegen en dijken zoveel mogelijk langs een vast plan te laten verlopen, om een mooi geheel te krijgen. Ir. J. E. Mijs gaf over een en ander op de vergadering van „De Plakkeesche Gemeenschap" 'een uiteenzetting. Ir. Mijs ving zijn uiteenzetting aan, met te zeggen, dat de beplantingscom missie geboren was na de inundatie in de oorlogstijd. De subsidie die Landbouw- herstel voor verloren gegaan houtgewas verstrekte was royaal, alleen had men de voorwaarde dat alleen hout mocht geplant, dat economische waarde had. De Canada populier b.v. had als klompen hout enige waarde; de Ital. populjer weer niet. Sierbomen mochten ook niet ge plaatst. De nodige moeite is toen ge daan om dit te doorbreken, echter met niet veel resultaat. Nu liggen de facto ren enigszins gunstiger zei spr. In de afgelopen 10 jaar is ervaren hoe onaangenaam het is, wanneer een boer derij geen beschutting heeft. Het land schap is bovendien ontsierd. De commis sie verwacht nu wel meer steun dan te voren. De beplanting zelf omvat 3 objecten: n.l. wederinplant aan dijken, wegen en kommen der gemeenten. Bij deze inun datie wordt de schade vergoed zonder verplichte herbeplanting. De taak van de commissie zal ook zijn om na te gaan of de schadevergoedingen worden omge zet in hout. Bij Landbouwherstel zijn al le adressen van uitkeringen bekend. De subsidiëring is voldoende om tot volledige wederinplant te komen. Men krijgt weliswaar slechts 70%, maar de begroting is ruim omdat er voor jaren onderhoud in wordt gecalculeerd. De subsidie wordt versterkt in 2 perioden: eerst daarna de rest, als aan alle re delijke eisen is voldaan. De inplant zelf is belangrijk. Planten is vakwerk. In tegenstelling met Staats- beheer maakt b.v. d Heide Mij. wel plan- sor was genoemd. De opstand in het Verre Oosten wordt door China gesteund en Noord-Korea wordt nog steeds bezet gehouden door Chinese troepen, aldus de president. Een dergelijk land mag geen aanspraak maken op toelating tot een organisatie die de vrede en veiligheid in de wereld wil bevorderen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Er is veel nieuws in de adoertenlies nen, maar legt het materiaal voor de deur; terwijl het toch door vakkundige lieden moest worden ingeplant. Hij vrees de, dat men daar de beplanting zag, als een object om wat aan te verdienen. Bij een normale hovenier kan men ga rantie krijgen; voor wat dood gaat, wordt nieuw gepoot. Wat de beplanting van de gemeenten betrof, dit wordt gewoonlijk uitgevoerd door de Plantsoenendienst onder con trole van Staatsbosbeheer. Belangrijk is de aanplant aan wegen en dijken, wat waarschijnlijk onder be heer van de Dijkring zal komen. De be planting aan wegen berust voor een groot deel bij de Ambachtsheren, die daar meestal oog voor hebben en voor voelen. Of bomen nu aan dijken mogen ge plant, (binnendijken) daarop is geen rechtstreeks antwoord gegeven, ook niet door Waterschapsbond en Staats bosbeheer. Zijn conclusie was niet in het talud, maar op en onderaan de dijk bracht het bij een e.v. overstroming geen gevaar. De Dijkring stimuleert het voor de binnendijken, zonder dat het verkeer er door wordt benadeeld. Beplante wegen, dijken en boerderijen vormen samen het landschapsbeeld. In onderling overleg dient men tot een ver antwoorde conceptie te komen zei spre ker. Als voorbeeld noemde hij de Wie- ringermeer, waar de boerderijen-beplan ting niet was aangesloten aan de dijk en wegbeplanting. In de Noord Oostpol der had men dit wel-gedaan, zelfs op willekeurige plaatsen windsingels ge plant. Het stuiten van de windkracht heeft veel agrarisch nut, bij ons stuiven soms ook op lichte grond de peen uit de grond zei spreker. Ir. Mijs achtte het nodig met Staats bosbeheer overleg te plegen hoe deze beplanting te coördineren. Er steekt bo vendien een enorm bedrag in en er mo gen geen risico's worden genomen. De beste method.e achtte spr. om een be- plantings-commissie in 't leven te roe pen, met een centrale secretadis (onder leidin gvan de heoer van Heest) ong in zicht in alle plannen te krijgen. Ieder particulier kan een plan laten opmaken en doorpraten, men krijgt daarmee ga rantie dat de inplant deskundig ge schiedt. Staatsbosbeheer heeft zich be reid verklaard alle plannen door te ne men en uit te werken. Wie zijn boerde rij niet beplant zal worden verzocht, mee te doen aan het geheel. Het onderhoud achtte spr. even be langrijk als de beplanting zelf. Op ons eiland is gebrek aan mensen die ken nis hebben van snoeien en verder onder houd, enige kantonniers werden opge leid om dit werk te kunnen verrichten. Dringend was organisatie nodig op dit- gebied, om enige duizenden bomen te' snoeien komt heel wat kijken, merkte spr. op. Staatsbosbeheer is bereid voor beeldsnoeiers ter beschikking te stellen, om dit probleem te ondervangen. Spre ker had met de Heide Mij. gesproken om te zien of van die zijde ook mogelijk heden waren, wat de directie zou bezien (Vervolg pag. Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1