Industrie-vestiging te Sommelsdijk Waarschuwing De heer W. Blok 40 jaar in dienst bij de bouwmaterialen- handel C. Esselinic Marktberichten Pipercub van Van Beek's Luchtsproeibedrijf te Melissant verongelukt Aanrijding op fietspad Dirkslandse dijk -'^r GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nieuwe ontdekking op atoomgebied Een advertentie niet van vreemde smetten vrij De jubilaris werd Koninklijk onderscheiden Piloot bleef ongedeerd OPROEP GKAANBEURS Lichte aardbeving in de Borinage 26e Jaargang Woensdag 14 Juli 1954 No. 2319 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAJj ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Door het grote surplus aan arbeids krachten, dat in de toekomst op ons eiland Goeree-Overflakkee te voorzien is doet zich meer en meer de noodzaak van industrie-vestiging gevoelen, om dit arbeidersoverschot te kunnen opvangen. Vóór de ramp zaten we met soms meer dan duizend werklozen, die door de toenemende mechanisatie in de land-, bouw, geen emplooi konden vinden. Na de ramp is dit tijdelijk onderbroken, om dat jong en oud aan de dijken en aan de wederopbouw kon worden te werk gesteld, maar van lieverlede komen we weer in het oude zog terecht. Het ziet er naar uit, dat in de naaste toekomst het werkloosheidvraagstuk zich nog sterker zal doen gelden, zodat naar mid delen wordt gezocht, om dit probleem zoveel mogelijk op te lossen. Migratie heeft al op kleine schaal plaats, omdat in de industrieën op het vaste land grote vraag is naar jonge aroeidskrachten, die tot vakmensen kun nen worden omgeschoold. Er wordt veel aan hun ten koste gelegd, ze krijgen een speciale opleiding, maar er blijven be zwaren, vooral voor gehuwden, omdat ze de gehele week uit hun gezin zijn en er weinig kans bestaat op huisvesting. Wij spraken enige gezinshoofden, werk zaam bij de Leverszeep Mij. te Vlaardin- gen, die uitstekend tevreden waren over het werk en de arbeids voorwaarden, de moeilijkheid was echter, dat er door het woningprobleem, weinig zicht was, er zich te kunnen vestigen'. Een toene mende migratie al is er nog zoveel werk buiten het eiland kan dus niet worden verwacht. Het mooiste zou zijn als er industrie op ons eiland kon worden gevestigd. Ons eiland leent zich daar moeilijk toe, ten eerste door het isolement, waardoor de .aanvoer van grondstoffen te duur is en ten tweede door het zoute water. In dustrie heeft in vele gevallen zoet wa ter nodig, zolang er geen afdamming is, wordt dit gemist. Meerdere gemeentebesturen verstaan hun sociale taak, door in uitbreidings plannen oog te hebben voor industrie terrein. Doet de mogelijkheid zich voor, kan aan vestiging worden voldaan. Sommelsdgk is de eerste gemeente op ons eiland, waar men daadwerkelijk in dustrie zal aantrekken. In de Maandag avond gehouden raadsvergadering is be sloten een stuk grond aan de Dorpsweg te reserveren voor de bouw van een fa briekshal, bestemd voor de N.V. Neder landse Industrie van Dierlijke Produc ten S. van Hessen en Zoon te Rotterdam. Hierin zal een nevenafdeling van haar darmen-sorteerinrichting worden ge sticht. De bouwkosten, die maximaal 70.000.zullen bedragen, zijn voor re kening van de gemeente, het fabrieks pand wordt telkens voor 5 jaar aan ge noemde firma verhuurd (met recht van koop.) Naar wij vernemen zullen hier direct 40 50 vrouwelijke en mannelijke arbeidskrachten kunnen worden te werk gesteld. Dit voorstel van B. en W., eerst in besloten zitting toegelicht, bleek bij alle fracties instemming te hebben, het werd n.l. zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Sommelsdijk bewijst daarmede haar vooruitstrevendheid, door in dit ex periment een tamelijk bedrag te inves teren. Wel is de risico beperkt, omdat bij mislukking de fabriek e.v. voor an dere doeleinden kan worden gebruikt. Wij juichen dit besluit ten zeerste toe, omdat hier van gemeentewege ernstig wordt gepoogd, het werkloosheid-vraag- stuk op te lossen. Het begin is er en hoewel klein, Sommelsdijk geeft een goed voorbeeld, het moge in meer ge meenten navolging vinden. Toch moet ons bij het schrijven van dit artikel nog iets van het hart. Er is op ons eiland tamelijk veel kleiuindus- trie, op gebied van landbouwwerktuigen- fabricage, drukkerijen en anderszins. De ze bedrijven zouden zeker tot meer uit breiding kunnen komen, indien indus trie-woningen werden beschikbaar ge steld. Om de eigen industrie, het initia tief van de bevolking zelf te stimuleren zouden, vooral in de centrumgemeenten, van de toegewezen bouwvolume telkens enige industrie-woningen moeten worden gereserveerd. Hieraan wordt o.i. te wei- ning aandacht geschonken. Het is goed en noodzakelijk dat men industrie aantrekt, maar de eigen ondernemingen dienen ook in de hand te worden gewerkt. Er zijn drukkerijen, die geschoolde krach ten behoeven, (o.m. ook waar ons blad gedrukt wordt) die echter lam worden gelegd, omdat geen huisvesting beschik baar is. Méér industrie-woningen, zal het welvaartspeil op ons eiland helpen be vorderen. Een internationaal bekende Ameri kaanse geleerde, dr. Marcel Schein aan de universiteit van Chicago, heeft de ontdekking bekend gemaakt van een enkel atoomdeeltje, dat een energie van tien milliard volt inhoud en in staat is stof in energie om te zetten en deze energie weer in een andere vorm van stof. Nooit tevoren is zulk een enorme hoeveelheid energie aan de dag getreden bij de directie waarneming van een en kel deeltje. Het werd gevangen in een pak spe ciale fotografische platen, dat het vorige jaar winter in een ballon op grote hoog te boven de staat Texas werd vervoerd. In ons laatste nummer is een ad vertentie abusievelijk in onze kolom men terecht gekomen, waarvan wij ons moeten distanciëren. Dit betreft de advertentie „Volks hulp". Gratis een maand vacantie in het Buitenland., Bij de eerste opslag meenden wij, dat het een of andere instelling was, die voor de rampgebieden vacanties bezorgde. Bij nadere informatie bleek ons, dat de ondertekenaar, de heer G. Sinterniklaas te Strijen behoort tot de E.V.C, (de Eenheid-Vakcentrale.) Trouwens, er is sprake van een va- cantie-oord in Oost-Duitsland, dat communistisch geregeerd wordt, zo dat iedere lezer er het zijne van kan denken. Het spijt ons, dat het onze aan dacht is ontglipt en het verwonderde ons dan ook niet, dat we hierover van verschillende zijden werden opge beld. Wij waarschuwen met deze bewe ging aan te spannen. Wie inlichtingen wil over vacantie-uitzendingen, doet het beste zich te wenden tot de Stich ting Maatschappelijk Werk, Jeugd leider D. W. Geesink Voorstraat 23 Sommelsdijk. Telefoon 2120. Onder grote belangstelling vierde de heer W. Blok zijn jubileum wegens 40-jarige trouwe dienst bij de Bouwmaterialenhandel C. Esselink te Middelhar- nis. De firmanten waren tot viering van dit jubileum Vrijdag j.l. met de ju bilaris en zijn gezin en het voltallige personeel bijeen. Ook burgemeester Rijn- ders was aanwezig met de Koninklgke opdracht, om de jubilaris te decoreren. Blok ontving de eremedaille in brons van de orde van Oranje Nassau. Er wer den veel goede woorden gesproken en herinneringen uit het verleden opgehaald In de zaal van hotel Meijer waren aan wezig de heer en mevrouw C. Esselink, met hun dochter, de heren G. Esselink en T. van Dieren met hun dames, de ju bilaris met zijn gezin en het voltallige personeel. Zoals bekend heeft de fa. Es selink verleden jaar het 40-jarig be staan van de zaak gevierd, welk bedrijf de heer W. Blok van begin af aan heeft helpen opbouwen en zien uitgroeien. Burgemeester Bijnöers zeide in zijn speech, dat hij gaarne mee leefde in hetgeen onder de bevolking ge beurd. Ook nu er feest is bij de fa. Es selink, waar een jubilaris is wegens 40- jarige trouwe dienst. Als burgemeester bood hij zijn gelukwensen aan en wees er op,, hoe in deze vluchtige tijd zo vaak gepoogd wordt van de een naar de ander om kortstondig meer te verdienen. Het behoorde tot de uitzonderingen continu zo lang in een bedrijf werkzaam te zijn. U heeft, aldus spreker tot de jubilaris het bedrijf zien uitgroeien, tot wat het nu is. In die 40 jaar is veel gebeurd, twee oorlogen zijn meegemaakt en ook de ramp. (Waarbij de jubilaris heel zijn hebben en houden op het O. Voorgors is verloren. Red.) Door de ramp is een Van Beek's Luchtvaartsproeibedrijf te Melissant heeft vier kleine vliegtuig jes, zgn. Piperoubs in gebruik, waarmee door heel Nederland veldgewassen wor den besproeid. Ook op Flakkee is veel werk, zoveel, dat men het haast niet aan kan. Men heeft zelfs tussen Middelharnis én Stad aan 't Haringvliet, zo on geveer bij de hofstede van dhr M. van Eek, een noodvliegveldje, op een wei land van de heer J. v. Nieuwenhuizen. Op dit vliegveldje worden de sproeimid delen ingenomen. Bij een landing van de P.A. 18A, scheerde deze Pipercub iets te laag, raakte het graan en kwam met de neus op de grond terecht. Gelukkig sloeg het ni^ over de kop en bleef de piloot ongedeerd. 13000 ha gewassen te sproeien'. Het luchtvaarsproeibedrijf van de heer Van Beek te Melissant, het enigste in Nederland, sproeit gewassen in bijna alle provincies van ons land. In Zeeland, dè Biesbos, de N.O. Polder, de Veen koloniën in Drente en Groningen en vooral ook in Flakkee, met vier Piper- cubs in totaal wel ruim 13000 ha. De vier Pipercubs van de heer Van Beek zijn steeds bezet, men kan het werk bij na niet aan. Het sproeien per vliegtuig kost slechts 8.per ha meer dan bij landsproeien en het beschadigd de ge wassen niet. De opbrengstvermeerdering wordt geschat op 4 tot 8%, omdat er bij deze wijze van sproeien niets vernield wordt. Het bedrijf heeft bekwame piloten in dienst, want het is zeer geconcentreerd werk. De oppervlakten zijn klein en er moet met veel zaken rekening gehou den worden. Hebt U ze wel eens over dijken, schuren, telefoonpalen" enz. zien scheren? Dan zal ieder begrijpen, dat het ook gevaarlijk werk is. Om de sproeistoffen in te nemen, heeft men behalve het vliegveld te Me lissant ook een vliegveldje in gebruik tussen Middelharnis en Stad, n.l. een weide van dhr J. v. Nieuwenhuijzen. De groddienst maakt de preparaten klaar en tankt ze in de vliegtuigen. De piloot Hans Oostbroek kwam met de Pipercub PA 18A voor de eerste keer op dit vliegveldje. Zijn Piper raakte bij het dalen een graangewas, dat zich even in de staart beet, maakte zich weer los, waardoor de tamelijk brede sloot nog kon worden genomen", om dan echter met de neus op het weiland terecht te komen. Op de foto zijn de gevolgen te zien. Het landings gestel was gebroken, de propeller verbogen en mogelijk de mo tor stuk. De piloot kwam er ongedeerd af. Het was hét eerste ongeval van be tekenis en het liep best af, al komt de schade gauw op enige duizenden guldens te staan. Men is echter all risk verze kerd. Zo'n ongeval heeft echter veel voeten In de aarde, want het vliegtuig mag niet van zijn plaats, voor de commissie van onderzoek van de Rijksvluchtvaartdienst er bij geweest is en de Rijksluchtvaart- politie proces verbaal heeft opgemaakt. Het werd dan ook diep in de middag eer het werd vrijgegeven. Het geval trok veel belangstelling, we zagen ook dat Burgemeester Rijnders het was op Middelharnisse grond poolshoogte kwam nemen. Later op de dag is de Piper op een vrachtwagen geladen en ter reparatie vervoerd. De heer van Beek heeft bijna alle onderdelen in voorraad, zodat her stel vrij spoedig kan plaats vinden. Dze week zal men het vliegtuig weer in de lucht zien fladderen. lOm het vele werk te helpen afmaken en tientallen hectares gewassen van insecten te zui veren of er voor te behoeden. De Pipercub P.A. 18 A, van Van Beek's Luchtsproeibedrijf, die bij daling op net geïmproviseerde vliegveldje tussen Middelharnis on Sommelsdijh verongelukte. De piloot bleef ongedeerd. enorme opleving in het bouwbedrijf ont staan, waardoor de fa. Esselink de leve rantie nauwelijks kan bijhouden, zei spr. Hij achtte het een voorrecht, dat er een goede band tussen werkgever en werknemer bestond, wat uitkwam in dit 40-jarig jubileum. H.M. de Koningin was er de aandacht op gevestigd, spr. deed de mededeling, dat de Koningin hem de eremedaille in de Orde van Oranje Nas sau had toegekend. Hij spelde hem het eremetaal op de borst met de wens dat hij het langen tijd in gezondheid zou mogen dragen en dat het een stimulans zou zijn voor het overige personeel, om zijn voorbeeld in trouwe dienst te vol gen. Ook compUmenteerde de burgemees ter de fa. Esselink, deze Koninklijke on derscheiding van een van het personeel gaf stijl aan het bedrijf. De heer Blok dankte geroerd voor de ze onderscheiding en hen die er aan hadden meegewerkt. Hij verzocht de bur gemeester zijn dank aan de Koningin over te brengen. De heer T. v. Dieren nam daarna het woord daar zijn schoon vader, de heer C. Esselink om gezond heidsredenen niet het woord kon voeren. Willem zo zei hij bij dit jubi leum komen veel herinneringen naar vo ren. Er is veel veranderd in 40 jaar. De lonen zijn beter en ook de sociale voor zieningen. De klacht is echter toch al gemeen, dat er zo weinig hart is voor het bedrijf. Bij jou is dat anders, zei spreker. Je hebt bewezen bepaalde eigen schappen te bezitten, dat je liefde hebt voor het bedrijf. Je gaat er voor 100% in op. Hij stelde hem als een voorbeeld van trouw en aanhsmkelijkheid. Naast het bedrijf heb je ook met de familie meegeleefd zei spr. We zijn je voor dit alles zeer dankbaar, zo ver volgde hij en willen die waardering uit drukken door enige stoffelijke blijken van belangstelling. Cade.iux De patroon de heer C. Esselink over handigde daarna een pracht schemer lamp met lectuurbank aan Mevr. Blok en een enveloppe met inhoud voor de jubilaris. Namens het personeel bood de heer M. HoUeman een dubbel gasstel aan. Verder overhandigde de heer van Die ren de bronzen medaille met lauwer krans plus oorkonde in lijst van de Ver eniging van Handelaren in Bouwmate rialen in Nederland. Spreker hoopte dat die niet verdrinken zou, zoals de me daille, die hij bij zijn 25-jarig jubileum had ontvangen. (Bij de ramp is deze me daille zoek geraakt. Red.) Gedicht De heer J. Dubbeld las een gedicht voor, waarin op humoristische wijze en kele fragmenten uit de 40-jarjge loop baan werden aangehaald. O.m. dat hij vroeger met hitten reed, later met een auto en ,,in de komme" van de haven terecht kwam en op een keer eens op 3 inplaats van op 4 wielen thuis kwam, zonder het bemerkt te hebben. En dan nog wat over een knokpartijtje van P. Verburg, waar hij scheidsrechter was- geweest. Dit gedicht was aanleiding tot een groot applaus. Een broer van de jubilaris, de heer H. Blok, bracht woorden van dank voor de toegekende onderscheiding, voor de geschenken, zowel van de patroons, als van het personeel. De hitten! Ook hij haalde tal van herinneringen op, o.m. hoe hij als 14-jarige jongen met de hitten reed, waarbij zijn moeder doodsangsten uitstond, als hij 's-avonds laat thuis kwam. Maar het kwam goed terecht.' Het ging niet altijd voor stroom in die 40 jaar zei spreker, er was eb en vloed geweest, maar zijn broer had zich altijd ten volle voor het bedrijf gegeven. Het verheugde hem dat de patroon de heer C. Esselink dit jubileum na zijn onge steldheid kon meemaken. Hij besloot met de wens dat er onder het personeel steeds een nauwere saam horigheid zou mogen heersen, wat niet anders dan het bedrijf ten goede zal komen. Dank van de jubilaris In hartelijke bewoordingen bracht de heer W. Blok daarna dank voor de goe de wensen en de vele geschonken, zo wel van patroon als van personeel. Hij releveerde enkele belangrijke feiten en hoopte dat het hem gegeven zou zijn, samen met zijn patroon, het 50-jarig ju bileum te bereiken. Ook hoopte hij op een verdere goede samenwerking met het personeel. Men bleef daarna nog geruimen tijd gezellig bijeen. De heer W. Blok, die zijn 40-jarig jubileum bij de Bouwmaterialenhandel C. Esselink te Middelharnis vierde, wordt door burgemeester Rijnders gedecoreerd. De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Middelharnis verzocht ons opna me van het volgende: Op Zaterdag 10 Juli 1954 te omstreeks 22.00 uur, heeft op de Oudelandsedijk te Sommelsdijk, nabij de tramwegovergang, een aanrijding tussen twee wielrijders plaats gehad, waarbij een der wielrijders tamelijk ernstig gewond is geraakt. Bij de aanrijding waren behalve de verloofde van de gewonde persoon en een vrouw, een drietal andere personen aanwezig dan degene die de aanrijding veroorzaakte. De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Middelharnis, verzoekt een ieder die aanwijzingen of inlichtingen over het gebeurde kan verschaffen zich ten spoe digste op het Groepsbureau der Rijkspo litie te Middelharnis of bij de politie van zijn woonplaats te melden. SOMMELSDIJK Geslaagd. De heer A. v. Gullk alhier slaagde dezer dagen voor het diploma vakbekwaamheid tabaksartikelen. Dit is een zwaar examen, 65% van de candida- ten werden afgewezen. HERKINGEN Beroepen. Bij de Ger. Gemeente is al hier beroepen Cand. H. Rijksen uit Mid delburg. DIRKSLAND Uitslag wedvlucht P.V., Gevl. Vrien den van Pont Saint Maxense. L. Arens- man 1, 16; B. Leijdens 2; A. v. d. Groef 3, 9, 14; H. Meijer 4; B. Zoon 5; K. Peek- stok 6, 12, 18; K. de Jong 7, 10; W. Nieuwland 8, 11, 15, 17; H. de Man 13. Jonge duiven Tilburg. A. Doomhein 1, 7, 12, 30, 31, 44, 46; K. Peekstok 2, 13; 25, 26, 43; W. Nieuwland 3; B. Leij dens 4, 8, 9, 17; J. Mans 5, 10, 18, 19, 32, 34, 45, 48; G. Smit 6, 15, 20, 40, 50, 51; P. Oorbeek 11, 21, 27, 28, 33, 35, 47; L. Arensman 14 23; K. de Jong 16, 38, 39, 41; J. Smit 22, 29; H. Meijer 24, 42; A. V. d. Groef 36; A. Koole 49; B. Zoon 52. Burg. Stand. Geboren: Arentje Neel- tje, dochter van C. Smit en L. M. K. v. Dijk. Ondertrouwd: J. M. Kleynenberg 27 jaar en A. Baart 24 jaar. Kosteloze inenting. Donderdag 15 Ju li 11.30 uur zal door Dr. Boot geelgen- heid worden gegeven tot kosteloze inen ting tegen pokken en diphtheric. Toelatings examen. Voor het toela tingsexamen H.B.S. slaagden J. v. Da len, J. van Heyst, H. Groenendijk en L. Ottink. Nieuwe dierenarts. De heer Wagner van Stad aan 't Haringvliet heeft zich alhier gevestigd in de vacature dieren arts. De Middenstancïisvereniging heeft zich aangesloten bij de Kon. Ned. Midden standsbond. Als voorlopig bestuur is be noemd de heer P. HoUeman, mevr. v. d. Heyden en de heer D. Gestel. Bevestiging en intrede. Ds den Bes ten van Babyloniënbroek zal op Zondag 8 Augustus bij de Herv. Kerk zijn intre de doen. Geslaagd. Mej. R. van Putten slaag de voor het Mulo diploma A. OUDDOBP Oprichting Speeltuin. In deze gemeen te is een voorlopige commissie gevormd, die Donderdagavond half acht in de Oude School zal bijeenkomen om tot een Speeltuinvereniging te komen. Belang hebbende oudere, die voor hun kinderen een speeltuin wensen, zijn op deze bg- eenkomst van harte welkom. Zomerhuisjes. Aan dhr J. H. v. d.i Ploeg te Groningen is door B. en W. vergunning verleend voor het bouwen van een zomerhuis in de Polder West Nieuwland en aan C. v. d. Tol te Mid delharnis voor een zomerhuis op de Jon-i kerstee. Mes geslipt. P. Sperling Comz. zou met een mes een touw afsnijden, maar had het ongeluk dat het mes glipte en in zijn arm een slagader raakte. Dokters hulp bleek nodig. Kampschip uit Antwerpen. In de ha ven alhier is een kampschip gearriveerd. De meeste gasten zijn uit Antwerpen. VRAAG'T EBNS IN (+)WED.KURVINKSDROGItTERU KERKSTR.160 - OUDDORP VEEMARKT ROTTERDAM, 12 Juh. Veemarkt. Aangevoerd 1714 dieren, ■w.o. 1171 vette koeien, 543 varkens. Prijzen per kg: vet te koeien 2.80—3.—; 2.70—2.80; 2.24 —2.60, varkens lev. gew. 2.02; 2.—; 1.98. Aanvoer vette koeien ruim met zeer kalme handel en prijzen iets minder... prima's boven notering. Aanvoer var- kens iets kleiner, handel vlot en omhoog gaande prijzen; enige prima's boven no tering. De afloop was traag. ROTTERDAM, 12 Juli. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe, witte pri ma kwaliteit voor de vlakmolenaars tot 28.60, rode op vochtconditie tot 28.40. Voedergranen: zomergerst kalm, maal gerst tot 26, doorsnee gezonde kwali teit tot 27, zware grove daarboven; haver gemakkelijker 26.5027, grove geschoonde daarboven; haver gemakke lijker 2526.50, grove geschoonde daarboven; rogge 21.^21.75, bakrogge tot 23.—. Peulvruchten kalm; groene erwten tot 57.50; bruine bonen tot 87.50. Zaterdagavond reed de heer Adr. Koo le Lz. van Dirksland met zijn meisje per fiets in de richting van Sommelsdijk. In de buurt van de tramlijn passeerden hem 4 jongens, van de twee laatsten botste de minst links rijdende tegen hem op. Het gevolg was, dat Koole viel en een zware hersenschudding bekwam. De jongens hebben hem vervoerd naar dr Kuijpers te Sommelsdijk bij een her senschudding kan men dat beter niet doen! maar de dokter er bij halen die hem onder behandeling nam. Minstens 6 weken zal hij moeten blijven liggen. De politie heeft procesverbaal opge maakt, de namen van de jongens die bij de aanrijding tegenwoordig waren, zijn niet bekend. In de Borinage, de streek ten Zuid westen van Bergen in België, zijn Za terdag drie aardschokken waargenomen. Niemand werd gewond. Er is enige schade aangericht. Te Frameries zijn schoorstenen ingestort.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1