ing Thoolse kanttekeningen Bijzondere doopsbedieningen te Oude Ton ge Marktberichten meente- penbaar een r tegen itecten mis splaat leet on- steding me e ele OEB DIJK ED a g o n IN Ê£N LADI CHK WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN fereld - revolutie [enaardige tegenstelling Zuinig met cultuurgrond Subsidieregeling voor grond in ramp gebieden Onmisbare onderwijzers vrij van dienstplicht Thans tijdelijk en na 1957 blijvend H.H. POST-ABONNFS Incasseren van post- kwitantie kost 30 cent Keuringsdienst Zd.- Holland 50 jaar Botsing tussen tram en auto op overweg aan de Langeweg GRAANBEURS Jaargang Woensdag 7 Juli 1954 No. 2317 nu z^jn be- or pisang; bomen en evoerd. 7. 8. Andere er. et zelfde de kruis- komt wat den door Geest op Uld, spot- n van de zien of ze hier et ook "e vragen niet. t nieuwe est mee. dan on- want... ns kran- ~el inoei- Hartelijk van het Ik za] ge week eel dank A. een nen? 'even te en dan gemaakt r doen. groeten M KO. Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. lln Amerika bestudeert het Congres |n communistisch plan om de Wereld- Ivolutie doorgang te doen vinden. Naar ferluidt zou aan het plan een tijdruimte twintig jaar ten grondslag liggen 1 in die tijd de wereldrevolutie een vol- Ejigen feit te doen worden. Naar men Irmoedt, zou het plan in 1953 door fejoe Bn-Lai mee naar Moskou zijn ge- fmen om daar met het Russische Com- lunisme als werkprogram voor het we- lld-communisme besproken te worden. [Hoe dat ook moge zijn, in Amerika bilt men het program belangrijk ge- beg om in het Congres aan een diep- aande studie te onderwerpen. In de eer- plaats wordt volgens het communis- sch6 plan gestreefd naar de overwin- van het Communisme in Indochina, kouwens dat de agressie van de Com- {lunisten in Indochina als een schakel Joet dienen in de Wereld-Revolutie zal fe Wereld na de negenjarige strijd van ie Communisten in Indochina wel dui- [elijk zijn geworden. De conferentie van Jenève heeft hen dat ongetwijfeld wel luideiijk voor ogen gesteld. Na de ves- Bging van het Communisme in Indochi- fa komen de staten Birma en Thailand an de beurt en wanneer daar de com munistische terreur is gevestigd dan lou volgens het program Indonesië aan Ie beurt zijn. Het revolutionnaire werk- Irogram gaat uit van een tijdschema, Vaarbij is vastgesteld, dat in het jaar [960 de wereld-revolutie voor die landen poet zijn voltrokken. Dan komt Japan 'an de beurt. Daar verwacht men niet eel moeilijkheden mee te zullen hebben. '■>_schudden met de gemeenschappelij- ,st van China en Sowjet-Rusland iin het program voldoende geacht ^an aanstonds te doen capituleren, jiet Indonesië acht men gemakke- jel te zullen hebben. Daar verwacht fan dat de revolutie zonder bloed- |ten tot stand kan worden ge- Een volgend stadium in de we- ïvolutie is de onderwerping aan de 'loedgolf van de Arabische landen. Philippijnen. Maar ook deze revo- zouden onbloedig kunnen verlopen, imische hulp, bondgenootschappen snomische fronten zijn voor die lan de geprojecteerde wapenen om ze pderwerping te brengen. Dat zou ps het revolutionnaire tijdsschema {69 bereikt kunnen zijn. Dan is een p.al in de wereldrevolutie bereikt en 4fet gehele Oosten voor het Commu- gewonnen of onder communisti- (jjnvloed gebracht. Als alles zo vol- j;ijhet schema verloopt, dan kan de i|d-revolutie in versneld tempo haar krijgen en wordt voor de verdere srerking van de wereld-revolutie Is een tijdruimte van 4 jaar nodig at. Immers na de onderwerping van lehele Oosten aan de revolutie re- men er op, dat het werelddeel Afri- oor een golf van revoluties zal wor- pverspoeld, die eindigen zullen met zee drijven van de blanken, de briaüsten en kolonisten". De onder- Ing van West-Europa is dan maar kwestie van tijd, omdat als gevolg Ede bolsjewisering van Afrika de pmische ineenstorting van West- pa noodwendig moet volgen. Een fkkeling, die de capitulatie van W.- pa voor het Communisme tot ge- Smoet hebben. jierika moet dan wel volgen, daar litgesloten moet worden geacht, dat werelddeel te midden van een com- Istische wereld staande kan bUjven. zo zou dan in het jaar 1973 de aunistische wereld-revolutie voltooid fen zijn. Ondertussen de mens wikt. God beschikt, ook de communisti- mens bepaalt niet de gang van de areldhistorie. jch mogen wij de communistische :ing niet in de wind slaan. Er is zo dat het communistische program l-schijnl^k doet zijn. De communistl- ideologie houdt wel degelijk reke- met het verkrijgen van de wereld- tschappij. De geschriften van de com- listische voormannen en hun doel- ngen geven er genoegzaam blijk Idat het einddoel van het Communis- |s de verkrijging van de wereldrevo- Jammer, dat men in het verleden vel speciaal in Amerika de ware van het Communisme niet heeft Irkend, waardoor men het Commu- le een machtspositie heeft doen in- en diep in Europa en Azië. Daardoor ft mogelijk geworden, dat sedert de ede Wereldoorlog de communisten bpa en Azië bedreigen van uit stra- fech gunstige opmarsgebieden. Een reden te meer om alle krachten te delen en in tegenweer te stellen te- (het Communisme dat niets ontziet Liet gebonden is aan zedelijke wetten twelke aard ook. ,ar zijn in het huishoudelijke leven van die eigenaardige dingen waar- 'Mto men min of meer een abrupt einde Moet 'maken. i Eigenaardige tegenstellingen in die |;San dat wat men op de ene manier spaart ^en op een ander manier uitgeeft. Met pife ene hand sparen en soms met de an- i dere hand uitgeven. Als het om kleine t 'dingen gaat, och dan laat men het soms om allerlei oorzaken zoals gewoonte, stand,of fatsoen gaan. Anders wordt het bswanneer het over aanzienlijke bedragen l^èat. Dan moet er om het bestaan van fiet gezin een eind aan gemaakt worden. Iets dergelijks kan zich ook in de ge meenschap, in het leven van de Staat zich voordoen. Daar heeft men b.v. de emigratie en het te kort aan werkkrach ten voor de industrie en de bouwvak ken. In de bouwvakken is het gebrek aan werklieden bepaald acuut geworden. Zo dat men naar allerlei middelen moet omzien om de bouw niet te doen stag neren. En er reeds gesproken wordt om de werkweek van 48 op 55 uur te bren gen en de Minister toegezegd heeft de Regeringsbouwwerken in trager tempo te doen aanbesteden en een vergunnings stelsel zal worden ingevoerd voor bouw- objecten van boven de 100.000, om daarmede te bereiken dat enige ontspan ning in de bouwvakken kan Intreden. Er is een groot tekort aan werkkrach ten. Dat ziet men wel aan de adverten ties van allerlei ondernemingen en ook van Overheidsinstanties. Vraag naar werkkrachten, het is zon der tegenspraak een gelukkig verschijn sel. Een overschot van werkzoekenden is voor de welvaart funest. En nu komen we tot wat we wilden aanduiden met het opschrift „Een vreemde tegenstelUng". Op de begroting van Sociale Zaken komt een hoofdstuk voor onder het hoofd Emigratie, waar voor niet minder dan 31.436.959 is uitgetrokken. En daarvan is een post ter grootte van 27.000.000 bestemd voor bestrijding van de kosten verbonden aan het vertrek, het vervoer en de aankomst van de emigranten en hun bagage met andere daarmee verband houdende on kosten. De Staat der Nederlanden geeft dus 27 millioen uit om zijn onderdanen het land uit te helpen terwijl ze zelf en talloos vele ondernemingen grote moeite doet en veelal tevergeefs, om het nodige werk volk te krijgen. Een eigenaardige tegen stelling waarop wel eens de aandacht gevestigd mag worden. HOEVEEL RADIOHJISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangsttoestellen in Nederland bedroeg per 1 Juni 1954 1.908918 tegen 1.833.302 op 1 Juni 1954. Op 1 Juni 1954 wkren er 494808 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 494,337 op 1 Mei 1954. Te Vlaardingen hield het actie comité Aalkeetbuiten- en Broekpolder een open bare vergadering. Dit actiecomité is op gericht om te voorkomen, dat de Aal keetbuiten- en Broekpolder volgespoten worden met baggerspecie uit de Rotter damse havens. Aan de mededelingen van dat comité ontlenen we: Als de gemaakte plannen doorgang vinden zal in de komende vijftienjarige periode jaarlijks 3000 kubieke meter baggerspecie in deze polders worden ge spoten. Daardoor zal weiland verloren gaan en bouwland van twijfelachtige kwaliteit worden verkregen. Vier honderd millioen liter melk zal men jaarlijks moeten mis sen. De verwachting is ook dat de op te spuiten grond wegens het bevatten van het schadelijke „bietenoystenaaltje", on geschikt zal zijn voor bouwgrond. Volgens mededelingen ter openbare vergadering is een buitendijkse polder tussen Hoogvliet en Poortugaal eenveel betere plaats voor de berging van de baggerspecie. Ter vergadering bleek dat in een aan tal adressen aan de Kroon vernietiging is aangevraagd van de door Ged. Staten van Zuid Holland aan de stichting land- verbetering verleende vergunning deze polders op te spuiten. Het komt ons voor, dat men met on ze cultuurgrond uiter.st voorzichtig dient te zijn. We hebben niet te veel grond. Onze agrariërs worden toch al genoodzaakt te emigreren. Goed wei land vervangen door bouwland van twij felachtige aard is niet aan te bevelen. Afgezien van de voorgestelde stortings- buitenpolder, welks geschiktheid we niet kunnen beoordelen zal in ons gewest, zo rijlt aan poelen, plassen, dode rivierar- men e.d. toch wel een geschikte plaats gevonden kunnen worden om de bag gerspecie te bergen. Dan kan er nog sprake zijn van landwinntng, wat toch een beter rendement oplevert dan het bederven van goede, vruchtbare weilan den. September 1912. Op de begraafplaats te Scherpenisse wordt één van Gods kin deren aan de schoot der aarde toever trouwd, 2 predikanten volgen de baar. De klok heeft gebeierd. In diezelfde week luidde de klok op een andere plaats van het eiland. De kermis werd ingeluid. De predikant, die in laatstgenoemde gemeente optrad, be gon zijn preek aldus: „2 maal heb ik deze week de klok horen luiden. Eenmaal te Scherpenisse, waar uw ouderling begraven werd, en eenmaal gister, hier. De mensen zeggen, dat in Scherpenisse de doodsklok beier de, en hier de levensklok, maar ik keer het om, op Scherpenisse luidde de le vensklok, hier de doodsklok. Op één van de plaatsen van Flakkee werd 2 jaar geleden op een stralende Meidag een „Moeder in Israël", begra- T?en. Het sterfhuis. Zeer ongewoon. Het ruim van een schip. Begrafenisgangers uit vele streken van ons land, vooral uit het Land van Altena. Het ruim kon de lijkgangers niet bevatten. Het dorp zag een begrafenis als zelden voorkomt. De predikant gaf voor het vertrek naar het kerkhof ps. 45 7 op: Straks leidt men haar in staatsie, uit haar woning, In kleding, r^Jk gestikt, tot haren Koning. Aangrijpend zo'n psalm. Een lange stoet bewoog zich op het middaguur op de korte weg, naar het kerkhof, gelegen om het schilderachtig kerkje. Bij het afslaan naar de groeve der vertering viel ons oog, op het voetbal veld, dat daar wel nu niet vlak bij lag, maar me toch herinnerde met z'n spe len. Men kon nog niet eens het spelen staken. 'k Werd herinnerd aan Scherpenisse. De mensen zeggen: „Op 't voetbalveld het leven en bij de grafkuil de dood, maar hier was het andersom, op het voetbalveld de dood, bij de geopende groeve hier „het leven." In Scherpenisse was laatst sprake van een sportveld. Mogen we raadsleden hierop attent maken. In een andere ge meente op Tholèn was men eerst van plan het sportveld naast de begraaf plaats te projecteren. Gelukkig heeft men dit in het uitbreidingsplan veran derd. En hoe zit dat nu in Middelhamis? Het verslag van de laatste raadszit ting wees ook in een bepaalde richting. Rond een kerkhof behoort, inzonderheid bij een begrafenis, rust te heersen. Helaas is in onze moderne tijd met z'n motoren, zowel in de lucht, als op de weg die plechtige stilte vaak verstoord, iets, wat ontwijding meebrengt. Aan de leden van de diverse gemeen teraden de taak om zoveel mogelijk met een eerste eis rond onze geliefde doden, namelijk „rust", „geen ergernis geven", rekening te houden. Kanttekenaar. Naar wij vernemen heeft de regering in principe besloten een subsidieregeling te treffen in verband met verschillen die in de voormalige rampgebieden be staan tussen de oude en nieuwe prijzen van de grond. Deze regeling zal alleen gelden als er, wat de betrokkenen be treft, onbillijkheden zijn ontstaan. Het komt b.v. voor dat er op dijken huizen verwoest zijn, die niet meer op dezelf de plaats herbouwd kunnen worden. De eigenaren zijn dan gedwongen naar an dere grond om te zien, die veelal duur der is dan de grond waarop het huis stond. In dergelijke gevallen zal de re gering een subsidie in de bouwkosten verlenen. t ----------O---------- Op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak betreffende het verlenen van uitstel van opkomstplicht- aan dienst plichtige onderwijzers hebben de minis ter van oorlog en van marine en de mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen schriftelijk het volgende geant woord: Aan de dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in wer kelijke dienst moeten komen, zal vrij- steUing van dienst als gewoon dienst- pUchtige niet uitstel van opkomst worden verleend, indien zij een betrek king vervullen of gaan vervullen bij een school, waar zij als onmisbaar moeten worden aangemaakt. Ten aanzien van onderwijzers, die als verplichte leerkracht zijn of worden aangesteld in een vacature aan een school in de rampgebieden dan wel in een vacature aan de school met twee leerkrachten of minder, het hoofd niet medegerekend, wordt deze onmisbaar heid zonder meer aangenomen. Ten behoeve van vacatures aan niet in de rampgebieden gelegen scholen met meer dan drie leerkrachten, die door het onderwijzerstekort in ernstige moeilijk heden verkeren, zal echter eveneens vrij stelling worden verleend. Teneinde te bevorderen» dat de vrij stelling zoveel mogelijk aan het gestel de doel beantwoordt, zal zij tot 1 Janu ari 1958 een tijdelijk karakter dragen en na die datum worden omgezet in een vrijstelling voorgoed. Vervanging van een zieke leerkracht gedurende korte tijd zal niet worden beschouwd als het vervullen van een vacature, waarvoor vrijstelling zal worden verleend. Overigens doet het niet ter zake of de te benoemen leerkracht vast dan wel tijdelgk wordt aangesteld. Beslissend is de vraag of de personeelsbezetting aan de school de vrijstelling noodzakelijk maakt. die TJ kont verdienen, als U uw abonnementsgeld voor het 3e kwar taal per giro of postwissel betaalt. De 14e Juli gaan de postkwitantiea i?e deur uit, doe het flus nog vóór die tijd! Nogmaals zij geneigd, dat dit alleen gevraagd wordt van de abonné's, die gewoon zijn per post te betalen. Dus niet, waair de agent om het geld komt. Administratie N.V. Eilanden-nieuws D© opening van de nieuwe Marine Haven te Den Helder. De officiële opening geschiedde door het stukvaren van een lint door Hr. Ms. Karel Doorman. Foto: Hr. Ms. Karel Doonnan vaart als eerste de nieuwe haven binnen. Ds G. Mettengang Van 1793 tot 1796 stond te Oude Ton- ge ds Gerrit Mettengang, een merk waardig predikant. Gekomen naar hier vanuit zijn derde gemeente Poortugaal, vertrok hij na enige jaren naar Berg- am.bacht, om tenslotte in Huizen werk zaam te zijn. Hier vroeg hg in 1810 eer vol ontslag; hij had toen 26 jaar het evangelie verkondigd en daar zijn ge zondheidstoestand te wensen overliet, kwam het hem verstandig voor om het ambt neer te leggen. Ds Mettengang kon dat doen, want hij was een vermogend man. Dit bleek bij zijn overlijden in 1824. Toen gedacht hij zijn vroegere gemeenten, waaronder Oude Tonge. Hij had voor zijn dood be paald, dat een legaat van 4000.naar deze gemeente zou gaan, om uit de ren te daarvan jaarlijks 200.uit te rei ken aan of te verdelen onder de wedu wen van predikanten die in Oude Tonge hadden gestaan. Zouden er geen wedu wen zijn, dan verviel het bedrag aan de diaconie. Een bijzondere band had ds Metten gang met Oude Tonge, daar hij hier in het huwelijk was getreden. Maar ook zijn andere gemeenten bedacht hij. Toen zijn overlijden op 65-jarige leeftijd bekend werd, hield ds J. J. Ie Roy een gedachtenispredicatie naar aanleiding van de bekende tekst uit Hebr. 13: Ge denkt uwer voorgangeren. Ds Mettengang overleed te Amster dam. Kort tevoren had hij aan het sterf bed van zijn echtgenote gestaan en het was zijn wens, dat hij haar zo gauw mo gelijk in het graf zou volgen. Na enige maajiden werd deze wens vervuld. Wie in het doopboek van Oude Tonge bladert, komt tot de ontdekking, dat ds Mettengang op uiterst correcte wijze de registers heeft bijgehouden. Wanneer er een doopsbediening was, waarbij iets bij zonders te vermelden viel, dan liet hij dit niet na. Daardoor komen wij dan iets te weten omtrent bepaalde toestanden, die er heersten ten tijde van ds Metten gang. Een paar van deze aantekeningen willen wij vermelden. De Franse tijd Op 7 September 1794 doopte ds Met tengang de zoon van Machiel Matthijsz de Leeuw en Johanne Pieterse de Neef. Het kind was twee dagen daarvoor ge boren. De predikant plaatste er een notitie bij; „Deeze lieden waren hier gevlugt uit de Klundert van wegens de fran- schen, zynde de vrou kort daarop be vallen, en het kind hier gedoopt alzo magistraat en kerkeraad volgens het zeggen van den vader niet in de Klun dert waren en er dus geen gelegenheid was om eenig schriftelyke permissie te verkrygen, en dus blyvt dit kind schoon- hier gebooren en gedoopt voor rekening van de Klundert, waar de ouders met der woon thuis behooren." Inderdaad was de verklaring van va der De Leeuw juist. De Franse troepen, die onder Dumouriez in Februari 1793 ons land binnenvielen, stuitten bij Klun dert op een hevig verzet van de kapi tein Von Kropff, die met tachtig man lange tijd stand hield tegen de Franse overmacht. Geheel Klundert werd ver woest en de bewoners moesten elders een goed heenkomen zoeken. Velen voeren naar Flakkee over. Op 18 Januari 1795 deed zich 6en soortgelijk geval voor. Toen werd door ds Mettengang het teken en zegel van de doop bediend aan Philippina Henri etta, dochter van Émesting Christiaan van Knippendorff en Anna Robertson. Getuigen waren Johan Pieter Dilbeek en Willemina van Alphen. De namen van vader, moeder en doch ter wijzen er al op, dat men hier niet te doen heeft met een familie van de eilanden. Bij de getuigennamen tekende ds Mettengang aan: „hebbende deeze ook de plaats des vaders vervangen, wyl deeze als gevangen by de capitulatie van Grave naar Vrankryk was opgezon den, zynde moeder hier gevlugt." Het kind was geboren op 10 Januari 1795 en werd dus wat destijds meer voor kwam niet door vader of moeder zelf, maar door getuigen ten doop gehouden. Ook ditmaal gold het een doopsbedie ning aan een kind van vluchtelingen. De Brabantse vestingstad Grave, een be langrijk punt in de Nederlandse verde diging, had zich na een beleg van een maand, moeten overgeven. De mannelijke bezetting, waaronder Van Knippendorff, werd krijgsgevangen gemaakt, de rest van de burgerij (die totaal uitgehongerd was) vertrok uit de stad. De Fransen hadden er tijdens een bombardement van 24 dagen ruim 3000 bommen op gegooid en al waren dat geen bommen van het kaliber zoals ze in de jongste oorlog zijn gebruikt, dat de stad er als ruïne uit zag, laat zich verstaan. Op 30 December had de capitulatie plaats en men kan zich de toestand in denken van Anna Robertson, die elk ogenblik het leven kon schenken aan een kind. Gelukkig heeft ze te Oude Tonge onderdak gevonden en naar wij mogen hopen, is zfl naderhand weer met haar man verenigd. By de meestoof Maar enkele weken tevoren, op 14 December 1794, had ds Mettengang de doop bediend aan de dochter van Job Moeliker en Elisabeth Suurland. Het wa ren Willem Moeliker en Maria Lok, die als getuigen optraden bij de doop van dit op 6 December geboren kind. Ds Mettengang plaatst in het doop boek deze bemerking: „Dit kind, schoon hier gebooren en gedoopt, blyvt in ge valle van alimentatie voor rekening van die van Tholen, daar de ouders thuis hooren, schoon 's winters hier zynde we gens de meestoof". Later vulde ds Met tengang deze opmerking nog aan met het zinnetje „Hier van gegeeven relaas den 25 February 1795." Dit geval is duidelijk. De teelt van meekrap had in die tijd te Oude Tonge wel enige betekenis. In de negentiende eeuw waren er zelfs twee meestoven. De in Tholen woonachtige echtelieden waren blijkbaar tijdens dit winterseizoen bij familie te Oude Tonge, wellicht met het oog op de toestand van de vrouw. Kort daarna vertrokken zij weer naar Tholen. Bij die gelegenheid kregen ze van ds Mettengang een briefje mee, waarin vermeld stond, dat hun dochter tje in Oude Tonge gedoopt was en waar om men dit had toegestaan. Vandaar de aanvullende opmerking op 25 Februari. TPentoonstelling te Dordrecht In 1903 werd in Nederland een begin gemaakt met de keuring tevelde van landbouwgewassen. De Holl. Mij van Landbouw stelde in 1914 de veldkeuring met controle op de aflevering van het zaaizaaid in, gevolgd door andere orga nisaties. Het feit, dat in 1953 het 50 jaar geleden was dat in Nederland met de keuring tevelde werd begonnen was voor de N.A.K. aanleiding te Wagenin- gen een tentoonstelling te organiseren waarop een overzicht werd gegeven van de ontwikkeling en de groei van de keu ringen, het in het verkeer brengen van betrouwbaar voortkwekingsmateriaal en de betekenis hiervan voor de Nederland se landbouw. f Deze tentoonstelljng, welke een wandoppervlakte van ongeveer 50 meter lengt© beslaat, zal op de land- bouwtentoonstelling welke op 15 en 16 JuU a.s. op het Sportpark Reeweg te Dordrecht wordt gehouden, worden on^isrgebracht. De eerste dag van de tentoonstelling zal veel fokvee aanwezig zijn, de tweede dag worden keuringen van tuig- en trek- paarden en een concours hippique gehou den. Voorts wordt een belangrijke inzen ding van landbouwwerktuigen verwacht. ----------O---------- ST. ANNALAND Aardappelveiling van Donderdag 1 JuK 1954. Doré's gewone 20.02 tot 20.14. Doré's drielingen 14.51. Doré's kriel 9.01. Alles per 100 kg. Aanvoer 14.000 kg. Aardappelveiling van Vrydag 2 Juli Doré's gewone 20.01, Doré's bonken 19.—, Doré's drielingen 14.94. Doré's kriel 9.01. Alles per 100 kg. Aanvoer 10 ton. MIDDELHABNIS Bestuurder met hersenschudding opgenomen Maandagmorgen even tien uur kwam de stucadoor de heer Kruidenier met auto en aanhangwagen vanuit de rich ting Nieuwe Tonge gereden. De heer Kruidenier werkt aan de nieuwbouw in Nieuwe Tonge en heeft te Middelhamis zijn kosthuis. Hij zat alleen in de auto en bemerkte de aankomende tram (van de richting D'land) niet en, ofschoon hij langzaam reed wist hij een botsing niet te voor komen. De auto werd gegrepen en tus sen het aldaar staande schrikhek, in el kaar gedrukt. De auto die toch al niet meer nieuw was is nu geschikt voor de sloop. De aanhangwagen werd ook vernield en schoof over het schrik hek heen. De bestuurder kwam er wonder boven wonder gaed af. Wel had hij kneuzingen en een hersenschudding, gezien echter de ravage, had het veel erger kunnen zijn. Dokter Wieringa, die spoedig ter plaat se was heeft hem ter behandeling mee genomen. Het is nu voor de zoveelste keer be- wezen, dat de flikkerlichten bij de tram overgangen niet afdoende zijn. De enig ste oplossing is, dat er automatische stoplichten komen wanneer de tram de overwegen passeert. Dit is vrij kostbaar, maar één mensenleven is meer waard! Dit geval is vrij goed afgelopen, maar het had dodehjk kunnen zijn. Bij het drukke auto-verkeer op ons eiland, moest het verplichtend worden gesteld. Dan is er nog een punt waar we op willen wijzen. Als er een botsing plaats heeft aan de Langeweg te Middelharnis, wordt de auto gekraakt tussen het vlak bij de rails staande schrikhek. Er staat een stuk rail diep in de grond, waaraan dit hek is bevestigd. Wanneer dit hek 1 of 2 meter wordt teruggezet zal dit bij een e.v. botsing minder gevaar ople veren. Dan schuift de auto mee en komt mogelijk in de sloot terecht, maar ge kraakt wordt hij niet. Het beklemd ra ken van een auto tussen tram en schrik hek, kan voor de bestuurder dodelijk zijn Opletten is altijd de boodschap, het is echter ook zaak, dat daar aandacht aan wordt geschonken. VEEMARKT Etten en Leur, 30 Juni 1954. Op de veemarkt te Etten werden aange voerd 114 stuks, waarvan 65 runderen, 49 biggen. De aanvoer van runderen was leta minder dan vorige week, de handel leven dig, de prijzen iets hoger. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer ruim en de prijz envrijwel on veranderd. Prijzen:' Kalf koeien 7001000 kalfvaarzen 600—825.pinken 525 —600.—; guste koeien 550.—700.— graskalveren 150.^225.paarden 400.700.biggen 40.60.lo pers 70.100.vette koeien 2.00 2.50 per kilo geslacht. ROTTERDAM, 5 Juh, Veemarkt. Aan gevoerd 1548 dieren, w.o. 960 vette koeien en 588 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.843.04, 2.742.84, 2.242.64, varkens lev. gew. 2. f 1.98, 1.96. Aanvoer vette koeien even groter met levendige handel en prijzen bleven stationnair, prima's nog boven notering. Varkens iets ruimer aange voerd, willige handel en met stijgende prijzen. ROTTERDAM, 5 JuU Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam.) Tarwe, witte pri ma kwaliteit voor de vlakmolenaars tot 28.60, rode op vochtconditie tot 28.40 Voedergranen prijshoudend met weinig omzet; zomergerst, maaigerst tot 26, doorsnee gezonde kwaliteit tot 27, zware grove daarboven: haver 26.50 27, grove geschoonde daarboven: rogge 21—21.75; bakrogge tot 23.—. Peulvruchten klam; groene erwten tot 57, bruine bonen tot 90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1